Lustrumfeesten met o nu officiéél begonnen ptocht en toespraken Vtyftienftand&cd teunhien aimen feeöi in £eiden 7llecJh.tiq.fitid in de TU&teu.keJitc. De Christen-Studentenraad bijeen Kon. Ond&bidïeidinq Concours Hippique vol elegance en romantiek in Den Haag H MAANDAG 12 JUNI 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA Burgemeester gaf de stad prijs aan voor drie dagen de feestvierders IN DE BRANDENDE MIDDAGZON stond Zaterdagmiddag burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot te wach ten vóór de Morschpoort. Hij stond er geheel alleen en keek zo nu en dan eens uit naar de Morschsingel, alsof daar iets vandaan moest ko men. Polite-agenten hielden de me nigte op een afstand en de argeloze toeschouwer moet zich afgevraagd hebben: „Wat gaat hier gebeuren?" Lang behoefde hij echter niet in het onzekere te blijven. Want plotseling klonk een feestelijk klaroengeschal hem in de oren. Even later draaide een kleurige stoet vanaf de Morsch singel de brug op. Herauten te paard, ruiters en het Leids Politie Muziek gezelschap draaiden om de poort heen. Het Collegium van het L.S.(J. maakte front naast de poort met de heer G. Dutry van Haeften, assessor I Collegii, die te paard het vaandel voerde. De Lustrum-commissie 1950, in al even plechtig zwart, hield halt en terwijl de verdere stoet bleef wachten op de Singel, trad een heer naar voren, die door de burgemees ter hartelijk werd toegesproken. Toen voltrok zich een kleine, plech tige ceremonie, die dit alles verklaarde. Leidens burgemeester bood op een fluwelen kussen aan jhr. mr. E. C. U. van Doorn, praeses van de reünisten, de sleutels der stad aan, daarmede Leiden figuurlijk overdra gend aan de reünisten, die er drie volle dagen bezit van zullen nemen. Zij zijn gekomen om, met het Leids Studenten Corps, de Lustrumfeesten te vieren, ter gelegenheid van het 375-jarig bestaan der Leidse Uni versiteit. aan de stichter der H-ogeschool. Spr. herinnerde aan de moedige houding van hen, die in de bezetting de tegen partij heeft doen afdeizen, en sprak over de reeds voor de oorlog onder mijnde muur, die allen scheidde van een ware Civitas Academica. De vijf jaren, sedertdien verlopen, hebben duidelijk aangetoond welke winst in verschillende opzichten zijn geboekt door de veranderingen in 1945. „Wie eens het water van de Nijl gedronken heeft, hij keert er toe te rug. aldus de praeses, die hiermede de reünisten een hartelijk welkom toeriep en hen er op wees, dat de na-oorlogse omstandigheden veel hebben veranderd, vooral ook finan- tiëel. Toch zullen de reünisten geen lusteloos corps aantreffen. Steeds wijden nieuwe geestdriftigen zich aan hem. Naarmate de maatschappij immers strengere eisen stelt, springt het eminente belang van de vorming der studenten scherper in het' oog, aldus de heer Heerma van Voss, die besloot met de wens, dat alle reunis- ten deze dagen in de echte Leidse geest zouden mogen doorbrengen. Terwijl de politiemannen een feest mars schetterden door de bont ver sierde Morschstraat, trok de stoet weer verder. We zagen de Senaten der Studenten-corpora uit Amster dam, Delft, Groningen, Utrecht en Wageningen, commissies van het L. S.C., de Leidse Postharmonie en daar achter een lange stoet van meer dan 1500 reünisten, op de voet gevolgd door het Leids Studenten Corps. In cortège trok men over de Blauwpoortsbrug naar het Rapen burg. Voor de ingang-wan de Univer siteit wachtten de rector magnificus, prof. dr. B. A. van Groningen, en de secretaris van de Senaat, prof. dr. S. T. Bok, het gezelschap op. Een plech tige begroeting van het Collegium volgde. En weer trok de stoet verder. Nu regelrecht naar de Pieterskerk, die om half vier binnen haar oude mu ren weer getuige mocht zijn van een plechtigheid, zoals zij in de eeuwen van haar bestaan reeds vaakt heeft meegemaakt, in nauwe verbonden heid met de Leidse Alma Mater. Plechtige opening. Het was een indrukwekkende stoet van oud- alumni, die de kerk bin nentrok. Oude heren, die reeds vóór de eeuwwisseling afgestudeerd wa ren werden gevolgd door hen, die pas na de oorlog .hun titel verwor ven. Daartussenin de generaties uit de eerste helft van onze eeuw. Vele prominente figuren bevonden zich er onder. Mannen, die hun carrière aan de Leidse Universiteit begonnen en elders ter wereld of in het land heb ben gemaakt. We noemen slechts mr. dr. A. M. Joekes, minister van Sociale Zaken. Onder de aanwezigen bevond zich verder prof. dr. F. J. Th. Rutten, mi nister van Onderwijs, K. en W., toen de stoet hoogleraren ,in plechtig zwarte toga's, de kerk betrad. We zagen de president-curator, dr. J. E. baron de Vos van Steen wijk, en bur gemeester jhr. mr. F. H. van Kin schot. Toen ook het Collegium van het L.S.C., was binnengetreden, even als de Lustrum-commissie 1950, ving de plechtige bijeenkomst aan, waarop drie spekers het woord zouden voe ren, in een omlijsting van orgelspel en zang. Docent naast discipel. „Op dit uur zijn docent naast disci pel, generatie nevens generatie op getrokken, ter herdenking van het 375-jarig bestaan der Leidse Acade mie". Aldus vind de heer M. S. G. H. Heerma van Voss, praeses collegii van het L.S.C., zijn openingstoe spraak aan, daarbij hulde brengend Universiteit in het middelpunt. De rector magnificus, prof. dr. B. A. van Groningen. Was verheugd over het feit, dat het L.S.C. de Universi teit in het middelpunt van de feest viering heeft willen zetten. Onze universiteit heeft een taak in de we reld; er wordt iets van verwacht in het heden en in de toekomst. Vreug de en ernst gaan hier naast elkaar en de Lustrumviering kan ons met kracht bewust doen worden hoe lief ons de Universiteit is. In deze op menigvuldige gronden rustende synthese van blijdschap en ernst gaan wij deze dagen in. Moge de vreugde geadeld worden door de stille ernst van ons inzicht in het wezen onzer Universiteit en van ons begrip der eigen verantwoor delij kheid, aldus besloot spr. Steun bij moeilijkheden. Jhr. mr. E. C. U. van Doorn, prae ses der reünisten, noemde het een voorrecht in Leiden gestudeerd te hebben. In Leiden werd de grond slag gelegd voor onze wetenschappe lijke vorming, doch ook van onze vorming als mens. De rijkdom, hier verworven, blijft. Geen oorlog kon ons die ontnemen. Integendeel. Wat Leiden tijdens de bezetting deed, heeft de ouderen met trots vervuld. Cleveringa's alarm signaal heeft op allen buiten Leiden" een overweldigende indruk gemaakt. De Leidse Universiteit is geleven een „Presidium Libertatis", een Bol werk der Vrijheid, zoals zij het door de eeuwen heen is geweest. Om twee redenen, aldus spr., zijn de reünisten naar Leiden gekomen. burgemeester van Kinschot overhandigt de sleutels der stad aan jhr. mr. E. C. U. van Doorn, praeses der reünisten, (Foto: „De Leidse Courant"). De grootste en de beste! oor het Universiteitsgebouw werd het Collegium van het L.S.C. begroet door de rector magnificus en de secretaris van de Academische Senaat, v .I.n.r.: prof. dr. S. T. Bok, prof. dr. B. A. van Groningen en de heer M. S. G. H. Heerma van Voss. (Foto: „De Leidse Courant"). Zij willen zien wat de jongeren heb ben gemaakt van het Corps, dat hun door de ouderen werd overgeleverd, en anderzijds komen zij terug naar de bron, waaruit zij eenmaal de le vensmoed verkregen hebben. De heer van Doorn wilde niet ver der ingaan op de huidige moeilijkhe den der studenten, maar gaf de ver zekering, dat de reünisten bij de op lossing ervan niet afzijdig willen blij ven, doch met raad en daad willen helpen. De komende dagen kunnen gebruikt worden om zich te verdie- ;n in deze problemen. „Mogen allen", besloot spr., „deze dagen tezamen zijn als één feestvie rende familie, uiteenlopend in leef tijd, doch eensgezind in liefde voor het Leids Studenten Corps". Nadat gezamenlijk het Wilhelmus was gezongen, werd de plechtigheid beëindigd. De reünisten begaven zich naar het Gravensteen, waar al spoe dig een Opgewekte stemming heerste, niet het minst uit blijdschap, dat men zovele oude vrienden na vaak lange jaren weer terug zag. Inmiddels hield het collegium van het L.S.C. receptie op „Minerva". Receptie Is het in de geschiedenis van circus Strassburger wel eens voorgekomen, dat het in de grote tent ritselde van de kostbare zijde der dames-toiletten, die werden afgewisseld met het zwart-wit van de rok-costumes der heren? Wellicht vaak genoeg voor een gala-uitvoering, doch waar schijnlijk nooit voor een receptie. Daarom mogen we 'spreken van een unicum, toen gisteravond om half achte de Lustrum-commissie 1950 in de grote tent recipieerde voor geno digden. We zagen er de „Upper Ten" van de Leidse Academie en van de Stu denten-wereld uit Leiden en andere academiesteden. En het was reeds ver over half negen .voordat de prae ses, de heer P. G. Hugenholz, de on telbare handen had geschud! Circus Maar toen dan eindelijk de laatste gast uit de piste was verdwenen, kon het programma van Strassburger aanvangen. We gaven hiervan reeds in ons blad van Zaterdag 1.1. een uit voerige recentie, zodat we ons ont slagen mogen achten van een be schrijving. Slechts dit. Weer was het program ma uitermate goed verzorgd, al moest een enkel nummer, wegens tijdge brek, uitvallen. Weer bewonderden we de prachtige paarden-collectie en andere dieren. Weer bracht de „ko ning der zakkenrollers" Borra het publiek in stomme verbazing met zijn ongelofelijke staaltjes. Mr. P. J. Idenburg en de heer S. W. Hage- doorn, commandant van de Brand weer, werden er deze keer het slacht offer van. Onder hun verbaasde ogen die niets zagen! werden horloges en bretels weggetoverd! Om kwart over elf ving het twee de gedeelte aan, verzorgd door het Leidse Studenten Circus „Die Lusti ge Piste". Eerlijk gezegd is dit ons iets tegengevallen. Aan onze nogal hooggespannen verwachtingen is niet geheel voldaan. Zeker, er wa ren aardige nummers onder. We den ken slechts aan de „paarden-dres- suur", toen 'n dozijn charmante meis jes met papieren paardekoppen in de piste verscheen. Doch het geheel vol deed niet. Het grootste succesnummer stond niet in het programma vermeld, kon ook niet van te voren ingestudeerd zijn. Maar daarom was het juist zo grappig. Want toen een student twee zeehonden in de piste zou pre senteren, ging er een tussenuit en vond geen rustalvorens hij een duik had genomen, midden tussen het pu bliek, precies uitgerekend op de schoot der Lustrumdame van de praeses der Lustrum-oommissie! Grote hilariteit natuurlijk. Met ver eende krachten werd het dier ten- slottte weer in z'n kooi gebracht. De heer P. van Werkum, praeses van de Leidse Studenten Caroussel- vereniging presenteerde twee echte paarden-nummers, die goed insloe gen. De rest bestend uit kolder, vaak grappig, soms een beetje flauw. Nie mand had er spijt van, toen om half een het einde werd aangekondigd. Nachtfeest Met een kleine plechtigheid, ver richt door vertegenwoordigers van de Franse en Spaanse gezant in Ne derland, werd 's nachts om een uur het Internationaal Café-bedrijf „Het Gravensteen" officiëel voor de reu- nisten geopend. Met het doorknippen van linten voltrok zich deze ceremo nie, waarna vele honderden reunis- ten en studenten binnenstroomden en bezit namen van de tien café's, die de gehele nacht op volle toeren heb ben gedraaid. De gezellige stemming, die wij reeds eerder beschreven, werd er ook vannacht weer gevon den. Nog 'gezelliger zelfs. Want beter dan de burgers voelen studenten en reünisten zich thuis in zo'n extrava gante gelegenheid! Er waren spe- voor J. F. v. Wijk Tussen de vele officiële plech tigheden en ontvangsten door heeft het Collegium van het L. S. C. Zaterdag ongetwijfeld met groot genoegen even tijd in geruimd voor de huldiging van de heer J. F. van Wijk, sedert 1915 onafgebroken bediende van het Collegium en daarvoor nog 22 jaar in dienst van vele stu dentengeneraties. Burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, die in een harte lijk sp'eechje aan de langdurige en trouwe staat van dienst herin nerde, deelde in aansluiting hierop mede, dat 't H.M. de Ko ningin had behaagd de heer Van Wijk' de zilveren ere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, toe te kennen. De praeses Collegii, de heer M. S.H. Heerma van Voss, die de heer Van Wijk allereerst de al lerhartelijkste gelukwensen van het Collegium aanbood met deze hoge ondedscheiding, wees eveneens op de verdienstelijke capaciteiten van de heer Van Wijk en diens bijzondere vriend schap tot de studenten. Na mens het Collegium bood spr. de heer Van Wijk een gouden potlood met inscriptie aan. De heer Van Wijk dankte met een kort woord. ciale orkesten gearrangeerd, die de stemming er in hielden en velen noodden tot een dansje op de soms wankele vloeren. Het was al ochtend en reeds stond de zon aan de hemel, toen de laatste gast huiswaarts ET MOGE ZIJN, dat pret en jool een groot deel van de feestelijkheden beslaan, nochtans wordt bij de viering van dit Lustrum ook aandacht besteed aan zaken van hoger orde. En in dit kader kunnen wij het initia tief van de Christen Studentenraad, die alle confessionele Studenten-or ganisaties omvat, slechts toejuichen, omdat vele studenten gistermorgen om half elf de bijeenkomst in de Remonstantse kerk aan de Hooglandse; Kerkgracht bijwoonden. Ook de rector magnificus, prof. dr. B. A. van, Groningen, de secretaris van de Academische Senaat, prof dr. S. T. Bok, het Collegium van het L.S.C. en het bestuur van de V.V.S.L. waren aan wezig. Christelijke Broederschap. Na een inleidend woord van de praeses van de C.S.R., de heer J. van Goudoever, sprak dr. K. E. H. Oppenheimer, Ned Herv. Studentenpredi kant, over „De Broederschapsgedachte". In verband met de vereenzaming van de moderne mens wees spr. eerst op het individualisme van de vorige eeuw, dat zich in verschillende levenssectoren, zoals de universitaire, de persoonlijke en de sociale, heeft gemanifesteerd. Het individualisme sloeg later om in het collectivisme, dat het individuele geweten verdrong, De- monieën braken los. Haat, wrok, rancune en ressentiment ontstonden. Tegen de achtergrond van de gigantische destructie van het samenleven klinkt de christelijke boodschap van de broederschap. Vanuit het concre te mens-zijn van Jezus Christus valt een beslissend licht op dit mensen leven. Christus zag ons als Zijn broeders. Dit is, volgens spr., anti indivi dualistisch en anti-collectivistisch. Geen serviliteit, geen slaafheid, geen zoetheid, het gaat er om in dit chaotische tijdsgewricht betrekkingen tot stand te brengen, die positief en broederlijk zijn. Ziende op Jezus Chris tus ontstaat een leven waaruit haat, wrok, rancune en ressentiment zijn uitgebannen. Voorts wees spr. er op, dat de broederlijke geest zowel nood zakelijk is voor de cultuurdragende elite als voor de gedegenereerde mas sa Niets is zo noodzakelijk als de vorming en de verwerkelijking van de broederlijke gemeenschap. Het tot de dood naast elkaar staan, het voor elkaar instaan en leven is de functie van de broederschap of schap in deze apocalyptische tijd. Het wezen van de Civitas. De studenten-pastoor, prof. dr. H. L. M, van Rooyen O.S.C., die in aan sluiting hierop sprak over „De liefde van Christus dringt ons", belichtte vooraf het wezen van de Civitas Academica. Spr., die deze Civitas ziet als een vrucht van een binding in nood, wees er op, dat wij haar niet moeten beschouwen als een technische organisatie, doch als een levende realiteit, een waarachtige gemeenschap Voorts zette spr. uiteen, dat een verburger lijkt Christendon, geen redding kan brengen. Daarom moeten wij terug naar het Evangelie, dat ons spreekt van de liefde Gods in Christus. Omdat God ons lief heeft, moeten wij ook elkander liefhebben. De liefde is de grondtoon van het christendom. In deze liefde schuilt geen sentimenta liteit; zij is de zuiverste vorm van vriendschap. Het ferment van de ge meenschap van de Civitas moet zijn de liefde van Christus. Zo zal een onbaatzuchtige liefde ons voeren naar het niveau, waarop wij elkander leren verstaan en begrijpen. Aan het einde van deze dienst werd het zesde couplet van het Wilhel mus gezongen. Koningin en Prins waren aanwezig Welk een romantische sfeer, gis' termiddag op het terrein „De Hof stad" te 's Gravenhage, waar de Leidse Studenten Caroussel Vereni ging een Concours Hippique organi seerde, ter gelegenheid van de Lus trumfeesten! Wat een kleur en vro lijkheid! Wat een rijkdom en char me, hoffelijkheid en elegance, spor tiviteit en spanning! Waarlijk een der beste onderdelen van het hele feestprogramma! Het prachtig gelegen en ietwat ge accidenteerde terrein was omzoomd met studenten die altijd weer iets nieuws verzinnen en voor deze spe ciale gelegenheid grijze hoge hoe den hadden opgezet. In hun jaquets droegen zij al even grijze vesten en aldus uitgedost waren zij de welle vendheid en hoffelijkheid zelve ten opzichte van hun Lustrumdames, die als gold het een wedstrijd, zich in de meest modieuse, charmante, kostbare, originele, gedurfde en vrolijke toiletten hadden gestoken. Paraderend met haar parasolletjes liepen zij langs het terrein heen en weer of zaten op de banken, om te kijken naar het schouwspel, dat zich voor hun ogen voltrok. Een bijzondere luister werd aan dit concours gegeven door de aan wezigheid van H.M. Koningin Ju liana en Prins Bernhard. De Konin gin was gekleed in een zwartzijden middagjapon, waarop zij een wit- rose bloem-corsage droeg. Een brede zwarte hoed completeerde haar toi let. De Prins droeg een grijs colbert costuuir? en natuurlijk een witte anjer in het knoopsgat. Reeds in de morgenuren was het programma begonnen met de voor wedstrijden. 's Middags om half drie arriveerden de gasten, nadat het koninklijk paar reeds verwelkomd was. Een voor een werden de leden der senaten van de verschillende studentencorpora van Nederland aan de vorstelijke personen voorge- gesteld door de heer P. Van Wer kum, praeses van de Leidse Studen ten Caroussel Vereniging. Daarna vingen op het zonovergo ten "terrein de nummers aan. jachtstoet achter de meute, voorafgegaan was aan de rijtuigen met genodigden, reed het veld op, onder luid geblaf der foxhounds van de Veluwe-Hunt, die bij de „kill" hun beloning in vleesafval vonden. Bij de geschiktheidsproef voor jachtpaarden, die 's morgens was ge houden, werd „Radja" eerste (ber. eig. J. L. van Winderen) Vervol gens „Maquis" (P. v. Roon en S. M. Pruikemaker), „Kolonel" (kapt. VI. (Foto: „De Leidse Courant".) R. J. E. M. van Zinnicq Bergmann), Irish Dream" (B. v. d. VoortD. H. Pasman). Hierna reden zowel de dames van de Leidse Meisjesstudenten Carous sel Vereniging als de heren van de Leidse Studenten Caroussel Vereni ging een demonstratie, o.l.v. de heer J. E. Kok, directeur Rijks-Universi teitsmanege te Leiden. Aan het slot hiervan werd door de heren van het Collegium' beoordeeld wat het ele gantste rijpaard der dames was. De Lustrumdames van deze heren de den hetzelfde, ten opzichte van de rijpaarden der heren. Mej. Rinsema en de heer A. B. Bunker waren de gelukkigen, die op de elegantste paarden gereden hadden. Zij ont vingen resp. een bontcape en een zilveren Bolskruik ten geschenke. Bij het nummer rijpaarden gere den door kinderen, werd de eerste prijs toegekend aan jkvr. Pia van Weideren Rengers, op „Teachter". Tweede werd Govert van Schaik op „Perrol". Bij de kinderen tussen 12 en 15 jaar werd Anne Marie Buch- ner eerste op „Mylord" en A. Loos tweede op „White Soeks". Hierna volgde de pauze, tijdens welke de Koningin en Prins ver trokken, luid toegejuicht door de duizenden toeschouwers. Onder hen bevonden zich mr. L. A. Kesper, commissaris der Koningin in Zuid Holland, mr. F. M. A. Schokking, burgemeester van 's Gravenhage, dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, - president-curator, burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot, prof. dr. B. A. van Groningen, rector magnifi cus en prof. dr. S- T. Bok, secreta ris der Academische "Senaat. Ook generaal Kruis was aanwezig. Het programma werd voortgezet met een Cross-country, door studen ten-equipes gereden. Eerste werden de heren A. Staal en J. W. Pinke (Leiden), tweede: J. A. G. Jansen en J. W. E. Stam (Utrecht). De Leidse dame& M. M. Michielsen en V. M. van Bosse werden vijfde. De Haagse bereden politie en de Rijkspolitie gaven vervolgens een demonstratie, waarna het grote springconcours aanving. Hierbij werden prachtige staaltjes van rij vaardigheid te zien gegeven. Fn tel kens klonk voor een geslaagde sprong een hartelijk applaus. De uit" slagen luiden: Springconcours MA. (na barrage): 1. H. Scheeren met Miss Ireland, 48 sec., 0 ft.; 2. B. v. d. Voort Jr. met Tentation, 49,2 sec., 0 ft.; 3. J. 9. A. van Vilsteren met Wodan, 4 ft., 56,8 sec.: 4. Baron J. van Lynden met Golden Vale. 12 ft., *9.2 sec.; 5. T. Timr-."ot Beiaard, 51.2 sec., 12 ft.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2