Eiland Boeroe gebombardeerd Goed nieuws van Engelse zijde Bommen op de Zuid-Molukken Scherpe rede van president Truman Hongaarse bisschoppen krijgen huisarrest Industrieële reorganisatie van West-Europa Koningin en Prins op Concours-Hippique het Kinderen met tetanus besmet MAANDAG 12 JUNI 1950 41ste JAARGANG No. 12000 Directeur: C. IVL v. HAMERS VELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs t 0.35 p. w., i 1.50 p. mnd., f 4.50 p. kwart. Franco p. p. t 5.25. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Z. H. DE PAUS IN DE SACRA MENTSPROCESSIE. Op Sacra mentsdag werd de processie op het St. Pietersplein gehouden, welke door een kwart millioen gelovigen werd bijgewoond. Gedurende twee uur werd Z. H. de Paus, die het Al lerheiligste droeg, op een witte troon met gouden baldakijn door de collo- nades van Bernini gedragen. „Onheilspellende activiteit der Sovjets" jpRESIDENT TRUMAN heeft Zaterdag bij de onthulling van het presi dent- Jeffersonmonument te St. Louis een felle rede gehouden tegen de Amerikaanse isolationisten, die „met hun pogingen om de Weste lijke verdedigingsplannen tegen de onheilspellende activiteit der Sow- jet-Unie te vernietigen, onze nationale veiligheid ondermijnen". In een der scherpste redevoeringen, die Truman ooit tegen de So\vjet-Unie heeft gehouden, noemde hij Zaterdag de volgende Russische stappen „onheil spellend". „Het op de been houden van de grootste militaire macht in vredes tijd groter dan nodig is voor de verdediging van de Russische gren zen". „Het gebruik van een reusachtig deel der hulpbronnen om haar mili taire macht nog meer te verster ken". „De weigering om deel te nemen aan de wereld der Verenigde Na ties". „Het verwijderen van de Westelij ke vertegenwoordigers uit de satel lietstaten". „Het maken van Oostduitse school kinderen tot dezelfde soort robots, als die voor Hitler in de hopeloze strijd marcheerden". „De pogingen van communistische agenten om, onder de dekmantel van nationalisme, de onafhankelijkheid der jonge naties van Zuid-Oost-Azië te vernietigen". Het „nieuwe machtige imperialis me" van de Sow j et-leiders na de oor log noemde Truman een obstakel voor de vrede. „Door infiltratie, omverwerping, propaganda en indirecte agressie, hebben de leiders van de Sowjet- Unie getracht de grenzen van hun dictatoriaal beheer uit te breiden", zo verklaarde hij „Met cynische veronachtzaming van de hoop der mensheid spreken de Sowj et-leiders van democratie, doch vestigden zij dictaturen". „Zij proclameerden nationale onafhanke lijkheid, maar legden nationale sla vernij op". „Zij preekten vrede, doch Wijdden hun energie aan de voorbe reiding van agressie en oorlog". Truman waarschuwde de Amerika nen: „wij kunnen niet werkeloos blijven staan, omdat de gevaren, die ons bedreigen, vele en ernstige zijn. Aan de andere kant moeten wij niet hysterisch worden. Naar alle waar schijnlijkheid zullen wij nog vele ja ren ons aanzienlijke krachtinspan ningen moeten getroosten voor de vrede. Doch wij bevinden ons in een krachtige positie en onze kracht groeit". In dit verband deed de president een felle aanval op de Amerikaanse isolationisten, „die pogingen doen om onze kracht te verlammen". „Isolationisme heet de weg, die naar oorlog leidt", 'zo zei hij, „erger nog isolationisme leidt tot de ne derlaag in een oorlog!" Waarderende woorden sprak Tru man over de „bijna wonderbaarlijke" productieverhoging van de Marshall- landen en het „grootse getuigenis", dat zij hebben gegeven van hun wil om zich tot gemeenschappelijke ver dediging te verenigen. Sprekende over de conferentie van Londen, verklaarde Truman, dat de door ontworpen evenwichtige collec tieve strijdmacht het de landen mo gelijk maakt zich de nodige militaire verdediging te verschaffen zonder daarbij een ondraagbare last op hun 'economie te plaatsen. Een evenwichtige collectieve strijd macht, zo verduidelijkte de president, wil zeggen, dat ieder land volgens een gemeenschappelijk plan bijdraagt tot de gemeenschappelijke verdedi ging van het Atlantische gebied, in plaats dat ieder voor zich een volle dige moderne defensie op moet bou wen. Truman prees het plan-Schuman als een „van staatsmanschap getui gende stap" en als een voorbeeld van „de toenemende eenheid van doel onder de vrije landen". Het Britse Zondagsblad „The Ob server" meldt, dat de communisti sche Hongaarse regering Mgr. Groesz, aartsbisschop van Kalocsa, die sedert de arrestatie van kardi naal Mindszenty hoofd van de raad der Hongaarse bisschoppen is, en twee andere vooraanstaande bis schoppen onder huisarrest heeft ge plaatst. In de afgelopen dagen zijn honderden kloosterlingen gearres teerd. ITALIAANSE BISSCHOP HEILIG VERKLAARD. De Italiaanse zalige Vincenzo Ma ria Strambi, bisschop van Macerate en Tolentino, die in 1807 weigerde, de eed van trouw af te leggen aan Napoleon, toen diens troepen- zijn bisdom hadden bezet, is Zondag in de Sint Pieter heilig verklaard tij dens een plechtigheid, die werd bij gewoond door 15000 pelgrims, 12 kardinalen en 70 bisschoppen. De Paus stelde de nieuwe heilige in zijn toespraak ten voorbeeld aan alle geestelijken, die in deze tijd aan vervolging bloot staan. FRANSE ZUIDPOOLVAARDEK TERUG. De Franse Zuidpoolvaarder „Com mandant Charcot" is Zaterdag te Brest gearriveerd van een reis naar Adelie-land, de Franse sector van het Zuidpoolgebied. De expeditie vertrok op 20 September van het vorig jaar. Na een moeilijke tocht van drie weken door pakijs landden de bemanning en de leden van de expeditie op 8 Februari. Een groep Franse geleerden is achtergebleven voor een verblijf van 12 maanden in het Zuidpoolgebied. RADAR TER VOORKOMING VAN EEN NAT PAK. Verleden jaar regenden 3.000 ge diplomeerden van de universiteit te Champaign in Illinois doornat, toen zij in optocht trokken naar de plech tigheden ter gelegenheid van de pro motiedag der universiteit. De rege ringsautoriteiten van waterstaat zul len thans enkele uren voor 't begin der plechtigheden een radarschèrm bij de universiteit opstellen, dat elke naderende bui registreert. ZENDELING OP Z.O.-CELEBES VERMOORD. Het persbureau van de Ned. Her" Kerk bericht, dat blijkens een pas op '0 Juni op het zendings'ureau te Oegsi geest ontvangen telegram on 5 Juni ds. G. W. Mollema te Laya (Z.O. Ce'ehes) door terroristen is ver moord Nadere bijzonderheden ont brïken nog. Een belangrijk Nederlands plan r\EZE WEEK zal de Nederlandse regering een verstrekkend plan indie- nen voor industriële reorganisatie in West-Europa, dat ten doel heeft de nog bestaande handelsbarrières uit de weg te ruimen, aldus wordt door Associated Press vernomen. Het voornaamste punt van het voorstel houdt in de stichting van een Europees Integratiefonds, dat steun zal moeten verlenen bij de aanpassing, die nodig is, indien een in dustrie door concurrentie getroffen wordt. Het voorstel is neergelegd m een memorandum Van ongeveer 30 punten, dat de volgende week de leden van de O.E.E.C. zal bereiken. Naar verluidt, omvatten de voor naamste punten het volgende: 1. Veraere vrijmaking van de han del dient eerder te geschieden op een basis van industrie per industrie dan percentsgewijze zoals tot nu toe is geschied; 2. Het plan omvat de zware indus trie, de landbouw en sommige ver edei ings-industrieën; 3. Waar het wegnemen van be staande handelsbarrières een natio nale industrie schadelijk zou treffen, zal steun verleend worden door even tuele modernisering of door bevor dering van belegging in andere in dustrieën om de bedoelde industrie te vervangen; 4. De financiering zal geschieden door het Europese Integratiefonds, te vormen door de deelnemende landen. De basis waarop dit moet geschieden dient nog te worden uitgewerkt. Hierbij is niet gedacht aan Ameri kaanse deelneming; 5. Het fonds wordt beheerd door een internationaal gezagsorgaan dat niet noodzakelijkerwijs eenstemmig besluiten zou behoeven te nemen. Vernomen wordt, dat men met het Nederlandse plan reeds bezig was, voordat het voorstel van minister Schum an werd bekendgemaakt. Van Nederlandse zijde is men evenwel van oordeel, dat het plan goed past in de geest van het voorsxel van Sehu- man. MIJNONGELUK LIEP GOED AF. Zeven Franse mijnwerkers in de buurt van Rijssel, die Zaterdag wer den ingesloten doordat een mijn gang op een halve kilometer diepte instortte, konden Zondag tegen de middag allen veilig naar boven wor den gebracht. Reddingsploegen hadden kans ge zien onmiddellijk een buis door de aardmassa heen te slaan, zodat de opgesloten mijnwerkers van frisse lucht konden worden voorzien. Men werkte de hele nacht door, om het gesteente weg te graven, terwijl bo ven de familieleden in angstige spanning wachtten. Misdadige zorgeloosheid In een communiqué van de Hon gaarse regering is de arrestatie be kend gemaakt van prof. F. Farago, hoofd van het micro-biologisch in stituut te Boedapest, en vijf assisten ten, die worden beschuldigd van „kindermoord". Door een misdadige zorgeloosheid waren aan een aantal kinderen in jecties tegen kinkhoest gegeven, waarbij de vaccins besmet bleken te zijn met tetanus. Van 25 kinderen,) H-iv». uoningin Juliana en frxns i,ernhaui braciuen gistermiuuag een die in een ziekenhuis werden opge- i bezoek aan het Concours Hippique, dat in Den Haag werd gehouden, ter nomen, zijn er 9 gestorven De ver- gelegenheid van het Leidse Studenten Lustrum. De praeses collegii, de antwoordelijke personen zijn vol-1 heer M. S. H. G. Heerma van Voss en zijn Lustrumdame worden aan gens het communiqué alleen „gewe- het Koninklijk paar voorgesteld. Zie voor het verslag pag. 2, 1ste blad. zen nazi's of rechtse elementen". I (Foto: „De Leidse Courant"). Zuid-Molukken vragen Australië om hulp De vertegenwoordigers van de „republiek der Zuid-Molukken", dr. J P. Nikijuluw, deelt mede: „De onschuldige burgerbevolking van Namlea op het eiland Boeroe is gebombardeerd. Het aantal slachtoffers is wegens gebrek aan een radio-verbinding onbekend. Ondapks de moeilijkheden zullen de Ambonezen de rechten van vrijheid, cultuur en religie blijven verdedigen tegen het imperialisme van Djokja en hebben zij zich ge wend tot Australië". DE SULTAN NEEMT KRACHTIGE MAATREGELEN MEVROUW ROOSEVELT BE ZOCHT ZWEEDSE KONING. Mevrouw Eleonor Roosevelt, die een bezoek aan verscheidene Europese landen brengt, vertoeft op het ogen-1 blik in Zweden. Zij werd door ko ning Gustaaf in audiëntie ontvangen. Tijdens haar bezoek aan de Zweedse vorst in het kasteel Drottningholm. Ook Australië vecht voor dezelfde menselijke rechten. Vandaar, dat de Zuid-Molukken aan de Australiërs verzocht hebben wapens, voedsel en medische hulp in elke vorm. Te meer, waar Nieuw-Guinea slechts dan van we zenlijk belang is voor Australië, in dien de eilanden der Zuid-Molukken van waaruit de Japannezen in de tweede wereldoorlog hun aanvallen op Noordelijk Australië pleegden, worden ingeschakeld in de verdedi ging der Zuidoost-Pacific. Tevens is aan Australië gevraagd of het de zaak der republiek Zuid- Molukken wil voorleggen aan de UNO, aldus dr. Nikijuluw. DE BLOKKADE Ten aanzien van de blokkade van de Zuid-Molukken verklaart de ver tegenwoordiger van deze republiek: „Als wij met schepen of zelfs prau wen van Australië of Nieuw-Guinea naar Ambon varen, zal de maritieme tegenstand van de twee korvetten motorboten van de republiek Djokja een te verwaarlozen factor zijn. Wij hebben echter deze schepen (nog) niet, terwijl ook de KPM er. andere scheepvaartmaatschappijen die het interinsulaire goederenver keer verzorgden, om politieke rede nen de Zuid-Molukse zeeën niet rneer bevaren. Daarom is er geen aanvoer van medicijnen en voedsel met grote schepen naar Ambon mo gelijk. De regering der Zuid-Moluk ken was dan ook genoodzaakt reeds met ingang van 16 Mei j.L de sago te distribbueren. De Indonesische minister van De fensie, sultan Hamengko Boewono, heeft in een radiorede krachtige maatregelen aangekondigd, ter be strijding van de golf van misdaden, die op het ogenblik Oost-Java over spoelt. De minister zeide, dat de toestand op Oost-Java zo kritiek is geworden, dat drastische maatregelen moeten worden genomen, die geen uitstel lijden. Hij verklaarde, dat de cen trale regering besloten had. de toe stand in eigen hand te nemen. „Iedere onrustzaaier wordt van nu af aan beschouwd als een vijand van liet volk. Er zullen geen verdere waarschuwingen worden gegeven. Wij zullen de schuldigen zo nodig in het opènbaar straffen", aldus de sul tan. HET PASSAGIERSVERVOER MET HELICOPTERES. Sedert enkele dagen is het Engel se publiek vertrouwd geraakt met de helicoptere als vervoermiddel voor passagiers. Op 1 Juni begon, zoals reeds gemeld, 's wereld eerste gere gelde luchtlijn met hefschroefvlieg- tuigen tussen Liverpool en Cardiff, een belangrijke datum voor de bur gerluchtvaart. De passagiers, die de eerste vluch ten met de Sikorsky helicopteres van de British European Airways, die op deze route worden gebruikt, hebben gemaakt, zijn het er over eens, dat het „bumpen" dat men in een gewoon vliegtuig van tijd tot tijd pleegt te ondervinden, bij de heli coptere nauwelijks voorkomt. Dit komt omdat de roterende bladen van het hefschroefvliegtuig als een soort schokbrekers werken. Voorts,is het min of meer een sensatie j/oor luchtreizigers, die ge wend zijn in de concentionele" vliegtuigen te reizen, te ervaren, dat de aanloop" geheel ontbreekt en de helicoptere zich onmiddellijk rechtstandig in de lucht begeeft. Dit wekt de indruk, dat de machine stil staand wordt opgeheven terwijl de "aarde langzaam wegzinkt. Het uitzicht, dat de helicoptere de luchtreizige biedt is zonder twijfel beter dan dat in een normaal vlieg tuig. waarin men slechts door be trekkelijk kleine raampjes naar bui ten kan turen. Vanuit de helicoptere heeft men een vrijwel onbelemmerd uitzicht. In te genstelling tot de grote hoogte, waar- od de klassieke vliegtuigen plegen te vliegen, wordt de reis van Liverpool naar Cardiff gemaakt op een ge middelde hoogte van 400 meter. Het plan-Schuman Dezer dagen verklaarde Schuman, dat hij „goed nieuws van Engelse zij de" had ontvangen betreffende het plan tot aaneensluiting der steen kool- en staalindustrie. In diplomatieke kringen te Londen neemt men aan, dat dit „goede nieuws" bestaat in de hem via de Britse ambassade te Parijs gegeven verzekering, dat Engeland geen tegenvoorstellen zal indienen bij <^e aanvang der besprekingen op 20 Juni Wel zal tijdens de conferentie een uiteenzetting gegeven worden van het Britse stand punt. De Engelse liberale partij heeft Zaterdag haar instemming uitgespro ken met het plan Schuman. Zij raad de de regering dringend aan het plan te bestuderen „in een oprechte po ging" om na te gaan hoe Engeland er aan zou kunnen deelnemen. Een ïesolutie van de partijraad verklaart, oat de voorstellen van Schuman die nen te worden toegejuicht op poli tieke, economische en strategische gronden. De Britse regering dient niet slechts de middelen te vinden om Engeland in staat te stellen aan de uitwerking van het schema deel te nemen, doch ook de middelen om te verzekeren dat er geen „destruc tief kartel, maar een prikkel tot Europese efficiency en het welijn van de arbeiders en verbruikers" zou worden geschapen. Richard Crossman, leider der „keep left" (houdt links)-groepering in de Jabourpartij, heeft in een artikel in de „Sunday Pictorial" de Britse re gering aangespoord deel te nemen aan de onderhandelingen over het plan-Schuman. Engeland moet kie zen zo schrijft hij o.m. tussen een werkelijk West-Europese unie of een herleving van het Duitse na tionalisme en een moordende Duitse concurrentie. Voorts schrijft Cross- man: „Wij kunnen ons niet veroor loven op ons eiland te blijven toer kijken hoe de reSt van West-Europa zich aaneenschaart". BENOEMINGEN BISDOM HAARLEM. Z.H.Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot: Kapelaan te 's-Gravenhage (H. Familie), de weleerw. heer P. A. v. d. Bosch; te Oegstgccst, de weleerw. heer W. C. de Bot, die kepelaan was te Schoonhoven. Kah.'ie.ttj.e... Hoedt U voor haastigheid, want zij wordt terecht de moeder van het berouw genoemd.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1