f. Nationaal plan en streekplannen Aethev,',r> "ken Ontwerp nieuwe winkelsluitingswet RECHTZAKEN WOENSDAG 7 JUNI 1950 iJE LEI USE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA I Tweede Kamer Begin van behandeling Blijkens mededeling in de gister middag gehouden vergadering der Tweede Kamer zal de openbare be handeling van het ontwerp-Huurwet wellicht kunnen aanvangen in de vergadering van Woensdag 21 Juni, eventueel Dinsdag 27 Juni. Het wetsontwerp tot verklaring van het algemeen nut der onteige ning ten behoeve van de steenstort der Oranje-Nassau mijnen werd goedgekeurd met 63 tegen 3 stem men, die der heren Gerbrandy (A. R.), Peters en de Graaf, beiden K.V. P. De heer Peters (K.V.P.) had nog al enige bezwaren tegen het ont werp; hij vond de voorgestelde op lossing niet de juiste. De minister van economische zaken, de heer van den Brink, zei dat de nu voorgestel de oplossing de beste was, welke men heeft kunnen vinden. Bij een andere oplossing zouden de bezwa ren groter geweest zijn. De heer DONDERDAG HILVERSUM 1. 402 M. 7.00 KRO; 10.00 NCRV. 11.00 KRO; 14.00—24.00 NCRV 7.00 Nieuws. 7.15 Gramofoonmuziek 7.45 Morgengebed en liturgische ka lender. 8.00 Nieuws en weerberich ten. 8.15 Gramofoonmuziek. 8 25 Hoogmis. 9 45 Gramofoonmuziek. 9.55 Waterstanden. 10.00 Gramo- foonimuziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Orgelconcert 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. (12.30 12.33 Mededelingen). 12.55 Zon newijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Zang en piano. 14.00 Reoortage. 14.45 Voor de vrouw. 15.30 Vocaal kwartet en solisten. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Gramo foonmuziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Voordracht. 17.50 Regerings— uitzending. 18.00 Promonacje-orikest en solisten. 18 25 „Land en tuin bouw", causerie. 18.40 Leger des heilskoor. 18.55 „Een goed woord voor een goede zaak". 19 00 Nieuws en weerberichten. 19.15 Voor post zegelverzamelaars 19.30 Gramofoon muziek. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20 05 Gramofoonmuziek 20.45 Godsdienstige causerie. 21.00 Mannenkoor. 21.15 „Wielen op", klankbeeld. 21.50 Tenor contrabas en clavecimbel. 22.15 Buitenlands overzicht. 22.35 Gramofoonmuiek. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 NieUws. 23.1524.00 Gramofoonmu ziek. HILVERSUM 2. 298 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. 7-00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymna stiek. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws en weerbe richten. 8.15 Gramofoonmuziek. 8 55 Voor de vrouw. 9.00 Gramofoon muziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Populair concert. 10.50 voor de kin deren. 11.00 Pianovoordracht 11.30 Gramofoonmuziek. 11.45 Tuin'bouw- praatje. 12.00 Musette-orkest. 12.30 Mededelingen. 12 33 „In 't spionne tje". 12.38 Pianospel. 13.00 Nieuws. 13.15 Orkestconcert, 13.30 „U kunt het geloven of niet". 13 50 Gramo foonmuziek. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Tenor en piano. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Gevarieerd programma 17 00 Voor de jeugd. 17.50 Dansmu ziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Dansmuziek 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 reportage. 21.00 Nieuws. 21.05 Gra mofoonmuziek. 22.10 „De stenen spreken", causerie. 22.30 Semi-klas- sieke muziek. 23.00 Nieuws. 23 15 Sportactualiteiten, 23.3024J00 Gra mofoonmuziek. ENGELAND, BBC HOME SERVICE 330 M. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.20 Voor de boeren. 12.30 Voor de arbeiders. 12.55 Weerberichten. 13.00 Nieuws. 13.10 Mededelingen. 13.20 Filmpro gramma. 13.55 Sportuitslagen. 15.10 Hoorspel. 15.40 Lichte muziek. 16.15 Vragenbeantwoording. 17.00 Voor de kinderen. 17.55 Weerberichten. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportberichten. 18.20 Romantische muziek. 1845 Sport- praatje. 19.00 Gevarieerd program ma. 19.45 Causerie. 20.00 Philhar- monisch orkest. 21.00 Nieuws. 21.15 Phil'harmonisch orkest. 22.05 Geva rieerd programma. 22.35 Voordracht 23.0023.03 Nieuws. .Peters bleek evenwel niet overtuigd en vroeg een hoofdelijke stemming. Vervolgens heeft de Kamer een aanvang gemaakt met de behandeling van het wetsontwerp tot voorlopige regeling inzake het nationale plan en streekplannen. De heer Maenen (K.V.P.) merkte o.m. op, dat het nationale plan z.i. staat het niet vast, dat het ooit zal komen moet worden opgebouwd uit de streekplannen en daarom achtte hij het van groot belang, dat ten aanzien van de streekplannen zo spoedig mogelijk rechtszekerheid wordt verkregen. Op die grond zegde hij zijn stem aan het wetsontwerp toe. O.m. bepleitte hij nog de wen selijkheid de streekplannen niet te doen vaststellen door Ged. Staten, doch door Provinciale Staten. Dat geen aandacht is geschonken aan de mogelijkheid van schadevergoeding vond hij een ernstige leemte. De heer ten Hagen (Arb.) was van oordeel, dat het voortduren van een vacuum, waardoor de ruimtelijke ordening in de lucht blijft hangen, moet wordën voorkomen. Het ont werp had zijn instemming, al had hij nog wensen. De heer van der Feltz (C. H.) noemde het ontwerp een wet van niets; men had de regeling z.i. beter achterwege kunnen laten. Tegen be handeling had hij intussen geen be zwaar om te voorkomen dat streek plannen in de lucht blijven hangen. De wet mag z.i in ieder geval niet langer dan tot 1 Januari 1952 gel den en hij /erlangde de uitdrukke lijke toezegging, dat de minister alles zal doen opdat er voor die datum een nieuwe Ruimtewet zal zijn. Veel be palingen herinneren naar zijn oordeel aan de Duitse geest, waarmede nog veel departementen besmet zijn. Hij achtte bescherming tegen departe mentale heerszucht noodzakelijk. De heer Algera (A. R.) betoogde, dat aanvaarding van het wetsontwerp materieel geen enkele uitspraak ten aanzien van de definitieve regeling betekent. Ook hij drong op spoed met deze regeling aan. De heer Ritmeester (V.V.D.) ver klaarde de gedachte, welke aan het ontwerp ten grondslag ligt, te aan vaarden. De heer Groen (K.V.P.) was van oordeel, dat artikel 29de minis ter te grote bevoegdheden verleent, daar hij tegen alle voorgenomen werken bezwaar kan maken. De heer Kikkert (C. H.) wilde een ruimere vertegenwoordiging van de landbouw in de vaste commissie van rijksdienst voor het nationale plan. De minister van wederopbouw en volkshuisvesting, de heer In 't Veld, merkte o.m. op, dat volgens de com missie bezettingsrecht zijn departe ment bij aanvaarding van het ont werp het eerste departement zal zijn, waar geen bezettingsregelen gelden. Wil de heer Maenen de grootst mo gelijke rechtszekerheid, dan zal hij zijn keus op dit ontwerp moeten be palen. De heer van der Feltz zegde spr. toe, dat hij er zoveel mogelijk achterheen zal zitten, dat het defi nitieve ontwerp zo spoedig mogelijk zal worden ingediend. Met de Duitse bepalingen loopt het z.i. nogal los, evenals met de deparatmentale heers zucht. De desbetreffende opmerking zal de minister ter harte nemen. Ten aanzien van de opmerking van de heer Kikkert inzake vertegenwoordi ging van de landbouw wees spr. er op, dat de vaste commissie een zuiver ambtelijke commissie is. Na re- en dupliek werd een aantal amendementen behandeld. De stem ming daarover zal Woensdagmiddag geschieden. De minister nam een amendement van de heer Maenen (K. V.P.) over, waarin wordt vastgelegd, dat de vaststelling van streekplan nen niet door Gedeputeerde, maar door Provinciale Staten zal geschie den. Voorts nam de minister over een amendement van de heer Rit meester (V.V.D.) waardoor het be treden van terreinen en gebouwen door leden der vaste commissie e.a. in de uitoefening van hun taak wordt beperkt in die zin, dat na zonsonder gang geen toegang wordt verleend. De heer Groen (K.V.P.) verdedig de nog een amendement om aan art. 29, waarin yrordt bepaald, dat de minister bezwaar kan maken tegen voorgenomen werken, een nieuw lid toe te voegen, waarin wordt vastge legd, dat onder der/? werken niet zijn begrepen handelingen, die wij ziging van de tot heden uitgeoefen de vorm van bodemcultuur beogen, voorzover zij binnen het kader van een rationele bedrijfsvoering nood zakelijk zijn. De heer van der Goes van Naters (Arb.), opmerkende, dat hierdoor het beginsel der ruimtelijke orde ning zou worden vermoord, meende, dat dit principieel en practisch niet kan worden aanvaard. Ook de mi nister bleek bevreesd te zyn voor de mogelijke gevolgen van dit amen dement. Hij deed de toezegging, dat het artikel zo ruim mogelijk zal worden beoordeeld en dat gehandeld zou worden in de geest van het amen dement. Na verdere gedachtenwisseling zeide de bewindsman, dat hij het amendement kon aanvaarden als er aan werd toegevoegd: en voorzover zij niet betrekking hebben op inpol dering e.d. Over het amendement zal Woensdagmiddag verder worden ge sproken. Te ruim zes uur is de vergadering verdaagd tot hedenmiddag een uur. Een overzichtelijke regeling Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet tot regeling van de winkelsluiting (Winkelslui tingswet). Een korte samenvatting van de hoofdzaken van de voorgestelde re geling geeft het volgende beeld: Alle winkels moeten op Zondag de gehele dag en op werkdagen voor 5 en na 18 uur gesloten zijn. Bij algemene maatregel van be stuur kan voor het gehele land of gedeelten daarvan worden voorge schreven, dat bepaalde groepen van winkels gesloten moeten zijn op Maandag voor 13 uur, op Dinsdag na 13 uur of in enkele ge wallen op Zaterdag na 13 uur. Hetzelfde kan «bij plaatselijke verordening voor een gemeente geschieden. De uitoefening van markthandel, de straathandel en de handel te wa ter is op Zondag de gehele dag en op werkdagen voor 5 en na 19 uur verboden. De uitoefening van andere vor men van kleinhandel dan het win kelbedrijf, de markthandel. de straathandel en de handel te water volgt de winkelsluitingstijden. Verkoopautomaten, die zo ge plaatst zijn, dat zij in of vanuit een winkel kunnen worden bijgevuld, volgen het regime van de winkel. Voor andere automaten geldt gedu rende de winkelsluitinstijd een bij vul v erHood. UITZONDERINGEN. Een algemene uitzondering geldt voor de verkoop van genees-, heel- èn verbandmiddelen in apotheken, van lectuur, eet- en rookwaren in winkels in stationsgebouwen, van alle waren in winkels in stationsge- NEDERLANDER WON BORDEAUX PARIJS. Met meer dan zes mi nuten voorsprong op de Fransman Maurice Diot stoof onze landgenoot Wim van Est het Pare des Princes binnen. Hiermede was hij winnaar geworden van de wielerwedstrijd BordeauxParijs, die gedeeltelijk achter lichte motoren ging. Vuil en moe, maar toch blij lachend, liet van Est zich na zijn overwinning geluk wensen. .üS «bouwen op luchtvaartterreinen, opengesteld voor intercontinentaal verkeer, van consumptie-ijs, van nieuwsbladen en tijdschriften, van brandstoffen en smeermiddelen voor het verkeer en van waren ten be hoeve van schepen. De verkoop van geringe eetwaren in de straathandel en de handel te water is op Zondag na 5 uur ge oorloofd. Brood en melk mogen worden bezorgd gedurende de halve werk dag, dat de winkels, waar deze ar tikelen worden verkocht, gesloten moeten zijn. Enkele dagen voor Sint Nicolaas en Kerstmis en op Oudjaar, mogen de winkels tot 21 uur geopend blij ven en is de straathandel en de han del te water tot dat tijdstip geoor loofd.. PLAATSELIJKE REGELINGEN.» De gemeenteraad kan een later al uitingstijdstip vaststellen, uiter lijk 20 uur en voor een dag in de week 22 uur. De gemeenteraad kan onder goed keuring van de Kroon een andere halve werkdag als wekelijks slui tingstijdvak aanwijzen dan de hier boven genoemde, en wel Maandag of Donderdag na 13 uur. De gemeenteraad kan voor ten hoogste een en twintig werkdagen per jaar bepalen, dat de verboden in zake de openstelling van win kels en het drijven van straathan del, markthandel en handel te wa ter niet gelden. De gemeenteraad kan op grond van bijzondere omstandigheden onder goedkeuring van d<j Kroon afwij kende regelingen vaststellen. B. .en W. verlenen aan winkeliers, die op grond van hun godsdienstige overtuiging hun winkels geduren de de Sabbath, of de zevende dag gesWten fhouiden, ontheffing hetzij van de voor die winkels geldende verplichting tot sluiting gedurende een halve werkdag per week, hetzij voor een vijftal uren per week, van de algemene verplichting tot slui ting op werkdagavonden. B. en W. kunnen ontheffing ver lenen van de algemene regelingen: a. Op grond van plotseling opko mende bijzondere plaatselijke om standigheden; b. Ten behoeve van tentoonstel lingen, liefdadigheidsfeesten e. d. en veilingen- Voorts kunnen B. en W. onthef fing verlenen, indien de minister, op grond van buitengewone om standigheden van kortstondige aard, die zich ten aanzien van het rijk of een deel daarvan voordoen, daartoe machtiging heefft uitgegeven. Huurwet binnen kort in Kamer WAARSCHIJNLIJK DE VOLGENDE WEEK In de gistermiddag gehouden ver gadering der Tweede Kamer heeft de voorzitter medegedeeld., dat de memorie van antwoord over het ont- werp-huurwet wellicht begin vol gende week de Kamer zal bereiken. Wanneer het eindverslag tijdig ge reed is zou de openbare behandeling kunnen geschieden in de vergade ring van Woensdag 21 Juni of op Dinsdag 27 Juni. Een nader voorstel dienaangaande is eventueel nog te wachten. FRIES IS GEEN POOLS. Voor een café aan de Kuipersdijk te Enschede heeft zich een ernstige vechtpartij afgespeeld. Ongeveer der tig manden gingen een drietal Frie zen, dat in Enschede woont, met al lerhande slagwapens te lijf. De drie Friezen, de 23-jarige G. B., de 2UA;»rige O. V en de 20-jarige G. de H. kregen in het café, dat geen al te beste reputatie geniet, woor den met andere bezoekers. De Frie zen begonnen op zeker ogenblik Fries te praten en dat bracht de anderen op hei idee, da* zij metPolen te doen hadden Toen de Friezen zich, ondanks de waarschuwing van de waai din, naar buiten begaven, wedden zij door de mannen aange vallen, die het drietal met boksbeu gels en ploertendoders te lijf gin gen. De drie jongemannen werden op afschuwelijke wijze toegetakeld en zij moesten in het ziekenhuis Ziekenzorg" worden verbonden. ZILVEREN KANDELAARS VOOR DE PAUS. De captain van het Italiaanse voetbal-team, Amadeo Amadei, die met de leden van het internationale team door de paus in een speciale audiëntie werd ontvan gen, bood Paus Pius XII twee zil veren kandelaars aan. BINNENLAND. Een groep buitenlandse invalie- den zal ook dit jaar weer ons land bezoeken. Zij komen met motorinva- liedenwagentjes. Maandag a.s. komen Franse, Belgische en Engelse inva- lieden per boot in Hoek v. Holland aan en rijden Dinsdag naar Rotter dam. Daar gaan zij weer op de boot naar Arnhem en vervolgens naar Zutphen. Het consulaat-generaal van Bel gië, tot nu toe gevestigd Nieuwe Doelenstraat 12 te Amsterdam, zal met ingang van Maandag 12 Juni on dergebracht worden in perceel Kei zersgracht 572 te Amsterdam. In Aalten wilden twee mannen er met een tiental gestolen kippen vandoor gaan, doch de Aaltense po litie heeft daar een stokje voor ge stoken. Zij bleken uit Doetinchem af komstig. In Amsterdam was gisteren een schilder bezig in de Spaarndammer- straat, toen hij van de vierde verdie ping omlaag stortte. Wonderlijk ge noeg had de man geen ander letsel dan een ontwrichte schouder. Hij was van een hoogte van precies 13 M. ge vallen en wellicht was 13 voor hem geen ongeluksgetal. BUITENLAND. In Dublin staakten Maandag 14 j schilders, die de gashouders aldaar i moesten schilderen. Uit sympathie j met de schilders legden 1.000 arbei- der gas. De Franse militaire attaché te Boedapest is door de Hongaarse re gering „persona non grata" verklaard en heeft bevel gekregen het land binnen 24 uur te verlaten. Eén geluk: hij kan er tenminste uit. De gemengde commissie voor Irian (Nieuw-Guinea) is na een 16- daagse reis te Djakarta teruggekeerd. Binnenkort volgt een officieel rap port. De Russen houden manoeuvres op de Donau en sluiten daarvoor de Joego-Slavische scheepvaart op vier dagen in de week af. Belgrado na tuurlijk aan 't protesteren, maar het helpt niets. Een opslagplaats van munitie te Ripollet in Spanje is gisteren in de lucht'gevlogen. Er zijn enige do den. AMBTENAAR VEROORDEELD. De ambtenaar J. Z., die indertijd plaatsvervangend hoofd was van het bureau bouwnijverheid en bouw materialen van het directoraat van de prijzen, werd gisteren door de Haagse Rechtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf van 6 maanden. Hem was tenlaste gelegd, dat hij door het doen van een mededeling aan een zakenman deze en zichzelze bevoordeeld zou hebben, voorts dat hij een onjuiste declaratie had op- Door de officier van justitie was een gevangenisstraf van 8 maanden geëist. HAAGSE POLITIERECHTER. Stiekum stroom. Omdat hij het geld voor de electrische stroom niet te best kon missen, had de schilder H. v. d. W. te Leiden, een clandestiene verbinding gemaakt waardoor hij buiten de meter om stroom kon betrekken. Men had v. d. W. enige tijd „op de korrel", zo vertelde de rechter, welke wijsheid hij uit de rapporten bad geput. Tenslotte was verdachte tegen de lamp gelopen met zijn clandestiene stroom en nu vorderde de Off. voorwaardelijk een maand gevangenisstraf, benevens f 50. boete of 25 dagen hechtenis. Omdat verdachte ook door de be drijven was gestraft, verminderde de rechter de boete tot f 38.of 18 dagen hechtenis, en gaf twee maan den gevangenisstraf voorwaardelijk er bü. De politie-klant. De rechter constateerde dat de vertegenwoor diger C. H. uit Leiden nogal bekend heid „geniet" bij de politie. In ver schillende plaatsen van het land in formeerden politiecorpsen naar hem en waren ook de nodige processen- verbaal opgemaakt. Voor één daar van stond de man nu terecht. Dat betrof verduistering van geld ten nadele van zijn patroon. Volgens verdadhte moest hij dat doen in verband met financiële nood want hij werkte alleen op provisie en kreeg zelfs zijn onkosten niet vergoed. Gezien de klachten die er over verdachte zijn, eiste de Officier 3 maanden gevangenisstraf, waartoe de rechter veroordeelde. De les. De inkoper N de K. te Leiden, had een les gehad. Hij wilde beslist geen inkoper meer zijn. Dat kwam, omdat hij een keer narigheid had gekregen, toen hij giet-brons had gekocht van jongelui, die het spul gestolen hadden in de fabriek waar zij werkten. Dat wist verdachte niet en een kwaad ding was ook dat hij den aankoop niet in het register had aangetekend. Overigens verklaarde verdachte niets van heling te hebben vermoed, doch de Officier vond dat verdachte toch voorzichtiger had moeten zijn en eiste daarom voorwaardelijk een maand gevangenisstraf, benevens een geldboete van f 40.of 20 dagen hechtenis. De rechter legde f 15. boete of 10 dagen hechtenis op, het geen hij voldoende vond. resorke OORSPRONKELIJKE ROMAN DOOR MIES VAN VELSEN 26) „Dag Han." „Zo, opgebleven?" De boze bui scheen gezakt. „Ja, we moeten todh voor morgen een overeenkomst sluiten, zou 'k denken." „Odh," zei hy, weinig gestemd, 't onderwerp nog eens aan te roeren, „doe je best die paar maanden wat te schikken Met Januari is 't im mers toch afgelopen." „Heeft Dr van Elten je van Re- né verteld?" „Neet»Verdraaid als hij er wat van begreep. Nu stuurde ze zelf 't gesprek weer in andere richting. „René is gevallen, terwijl wij uit de stad waren.' „Gevallen?" riep hij verschrikt. „Ja, ze wilde proberen of ze staan ken. O, als ik er aan denk, hoelang ze misschier gelegen neeft. voor Miep d'r vond. Nu wil ze 't voor niemand weten; je begrijpt er alles van, maar ik zag heel goed, dat ze erge pijn had en bén vanmiddag met Dr. van Elten gaan praten. „Waarom zeg je dat nu pas, Loe.*?" Er klonk verwjjt in zn stem. „Omdat ik eerst van plan was er absoluut over te zwijgen. Natuur lijk zou je t toch gehoord hebben als de professor geweest was, maar zie je, Han, in geval de uitspraak niet gunstig is, zou ik liever hier blijven, geen eigen huis, begrijp je." „Kleine, goedhartige Loek," dacht hy veiteoerd, ,.en dat na de stonm van dien middag" „Denk eerst eens kalm na over dat besluit. Als je hier wilt blijven, zal je als mijn vrouw verplicnt zijn, nu en dan aan de algemene maal tijden deel te nemen. Ik kan met Kerstmis niet tegen onze gasten zeggen; Excuseer me, Loek en ik wensen alleen te dineren. Ze ladhte. „Je moet m'n woorden maar niet op een goudschaaltje we gen, Han. Ze zijn er uit voor ik het weet." De professor keek heel bedenke lijk, toen Han hem z'n oordeel vroeg. „Het ruggemerg is licht bescha digd; een slecht ding. Wel geen ogenblik gevaar, maar todh...Hij haalde de schouders op. Loek zweeg met opeengeklemde lippen. Ze had dien man, die zonder enig medegevoel dit harde oordeel uitsprak, geen woord kunnen zeg gen. „Wat zei hij?" fluisterde Rene's stem. Bleek en uitgeput door angst en pijn, stak 't meisje de bevende hand naar Loek uit „Nu, je zult een poosje plat moe ten liggen; gelukkig, dat 't in de winter valt, dan kunnen we toch niet naar buiten." De ogen werden weer gesloten; zwaar hijgend ging haar adem. Dan een zwakke kreet, als een zucht: O, God." Loek's hart kromp ineen bij 't zien van dit lijden; ze dacht aan de woor den van Dr. van Elten: geef haar maar veel zon. Neen, liever de ha telijkheden, van mevrouw Warsage nog jaren verduren, dan René in de steek laten. Titie ging naar school. Ze had de eerste keer heel bedremmeld geke ken, toen Loek haar achterliet, maar al gauw raakte ze gewend en ver gastte Loek op haar kinderlijke ver halen. „Gaby van Heyst zit ook bij me in de klas, raam, en ze is al zeven." Woont tante Madeleine dan hier?" hier?" „Ja, ze zyn pas verhaiisd, zei Ga by.'' Kort daarop ontmoetten ze Madeleine by de school. „Jullie moeten eens bij me komen, Loek, ik ben nu helemaal op orde. Waar zit Han op 't ogenblik?" „Nog thuis; volgende week moet hij weer weg." „Dan verwacht ik jullie nog vóór dien tijd." „Wat zou Madeleine daartoe be wogen hebben?" zei Warsage, toen Loek de uitnodiging overbracht. „Dat is me toch ook een trekvogel." „Is haar man dood?" „Ja, goddank wel," Han ladhte bitter, ,,'t was een ploert. Twee jaar te voren liet ze zich van hem schei den. De kinderen werden haar toe gewezen." Hij keek nadenkend voor zich uit. „Ze heeft er zich flink dooiiheen ge slagen." „Is 't nooit terecht gekomen?" vroeg Loek. „Terecht gekomen? Grote hemel, neen. Ze weigerde hem zelfs de kin deren aan 't sterfbed." „Schande!" riep Loek verontwaar digd. „Hoe kan een vrouw zoiets doen, ze (had toch eens van hem ge houden." Warsage haalde de schouders op. „Misschien, doch in elk geval was bij haar ieder gevoel voor hem ge dood.' Madeleine ontving Ihen hartelijk Y kleine moderne landhuisje was smaakvol ingericht. Loek voelde er zich behaaglijk en won dadelijk de sympathie van Rob, omdat ze zoveel jongensboeken kende en hem zelfs een paar beloof de te lenen. Gaby toonde zich minder toe schietelijk en. toch voelde Loek zich tot dit stille, gesloten kind nog meer aangetrokken, dan tot de drukke overmoedige jongen. „Waarom zou ik 't niet eens een poosje hier proberen?" zei Madelei ne op Han's vraag, „als 't me ver veelt ga ik weer heen." „Nogal bezwaarlijk met school gaande kinderen." Haar oog keek scherp naar haar zoon die telkens een aanval op de poppen deed. „Rob, laat de meisjes met rust!" Toen hij niet dadelijk gehoor zaamde, gaf ze hem een klap om de oren, die hem de tranen in z'n ogen deed springen. Titie greep ver schrikt Loek's hand. Madeleine knik te eens tegen het kind. „Goed, dat jij niet zulke stoute broers hebt hè?" Loek keek met een mengeling van tegenzin en be wondering naar deze knappe vrouw met de vastberaden mond. Neen, 't lijden had haar niet gebroken. Met Dr. van Elten,, Madeleine en de kinderen, stond Loek de volgen de Woensdag aan boord van de Sta tendam, om Han en Dick uitgeleide te doen. Ze hadden de boot bezich tigd en nu weerklonk 't sein, dat de gasten moesten vertrekken. „Flink zijn, vrouwtje, zal je?" Lok knikte; zc kon niets zeggen. Ze poogde te glimlachen en kampte met moeite tegen de opwellende tra nen. Hij kuste haar haastig, nam dan Trésorke, die ongeduldig aan z'n jas stond te trekken, op z'n arm. 't Laatste teken om de boot te verlaten werd gegeven; nog een handdruk, een paar woorden en met een gevoel of 't leven haar ontzonk, daalde Loek met Titie aan d'r hand de loopbrug af naar de kade. Wat afzijdig stond ze van de anderen, haar brandende ogen steeds gericht op die ene gestalte op 't dek. Lang zaam, bijna onmerkbaar, verwijder de zich de boot naar 't midden van de rivier. Loek tilde Titie op haar arm, zodat ze beter zou kunnen zien, maar 't kind wilde niet kijken en verborg snikkend haar hoofdje op Loek's schouder.. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1950 | | pagina 5