3)a£&kW(Bou^ant Europa kan tegen elke aanval verdedigd worden Sh Piefer Plastic-mijnen houden leger tegen Vredesplan van Trygve Lie Nieuw kabinet in twee dagen Vliegtuig daalt op zee vol haaien Directeur: C. M. v. HAMERS VELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" WOENSDAG 7 JUNI 1959 41ste JAARGANG No. 12000 Europa verdedigt zich met piastic Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826. Abonn. 20935, Giro 103005. Abonnementsprijs f 0.35 p. w„ f 1.50 p. mnd., f 4.50 p. kwart. Franco p. p. f 5.25. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 AMERIKANEN ZIJN OPTIMISTISCH /"^ENERAAL BRADLEY verklaarde gisteren voor de Amerikaanse Com- missie voor buitenlandse zaken v an het Huis van Afgevaardigden, dat zijn oordeel over de verdediging van Europa het laatste jaar is veran derd. Een jaar geleden meende hij, dat het misschien mogelijk was West- Europa te verdedigen tegen de Russen. Nu is hij er zeker van, dat het kan. „De Amerikaanse luchtmacht, het leger en de vloot zouden hun vol ledige medewerking moeten geven", zei generaal Bradley. Zijn optimisme is in overeenstemming met vele officiële verklaringen, die de laatste weken in Amerika zijn afgelegd. Men is nu overtuigd, dat het Westen in betrekkelijk korte tijd sterk genoeg kan worden om de vrede te verze keren. BEWAPENING VAN DUITSLAND IS ONMOGELIJK. De minister van defensie, Johnson, hield gisteren een redevoering voor de militaire academie van Pennsyl- vanië, waaruit dezelfde overtuiging sprak. „Amerika alleen kan een oorlog tegen Rusland winnen", zei hij. Maar als de ander leden van het Noord-Atlantisch Pact met Amerika samenwerken, is de gezamenlijke macht zo groot, dat zelfs de drei ging van agressie moet verdwijnen, volgens de minister. Als Rusland overtuigd raakt, dat het geen oorlog kan winnen, zal het er voor terug schrikken tot een aanval over te gaan. In de toekomst zullen de leden van de Amerikaanse regering min der praten over het winnen van de „koude oorlog" en meer over de op bouw van de vrede. Dit is een onder deel van de campagne om de psy chologische atmosfeer in de interna tionale betrekkingen te veranderen. Bovendien zal men meer nadruk gaan leggen op het feit, dat de nieu we technische vorderingen op mili tair gebied in het voordeel van de O.-Duitsland maakt grenscorrecties Maar dan 's nachts De Russisclie grenswachten en de Oostduitse „volkspolitie" hebben onlangs door verplaatsing van de grenspalen een gebied van ruim twee hectaren bij de Oostduitse zóne getrokken, zo meldt het Westduitse persbureau D. P. A. Het land behoort toe aan graaf von der Schulenberg, die thans de Westduitse autoriteiten heeft ver zocht een onderzoek in te stellen. Volgens D. P. A. hebben de Rus sen in 1948 reeds 12 hectaren land van de graaf geannexeerd. De reden die de Russische autori teiten.1 voor beide grenscorrecties hebben opgegeven is, dat zij hier- mee de grenzen van de. oude staat Hannover zouden hebben hersteld. Een woordvoerder van de Britse provinciale commissie te Hannover verklaarde later, dat de grenspalen gedurende de nacht weer op hun oude plaats zouden worden terug gezet. „Zulke dingen zijn al verschillen de malen eerder gebeurd," zo zei hij. „In alle gevallen, waarin wij ervan op de hoogte werden gebracht, (heb ben wij de oude grenslijn hersteld. Wij beschouwen deze dingen niet te ernstig." RALPH BUNCHE OP DE WIP. Er zijn wel eens moeilijker ogen blikken geweest voor dr. Ralph Bun- che, de populaire Amerikaanse vre- desonderhandelaar, waarin hij het evenwicht moest herstellen, dan op deze foto. Hier geldt het slechts een ronde „wip" tussen kinderen van ge delegeerden der Verenigde Naties, die school gaan op de Internationale School der V.N., tijdens een tuin feest. verdedigers zijn. De minister voor het leger, Pace ,zei gisteren, dat Amerika de verdedigingswapens sneller ontwikkelt dan de Sovjet- Unie haar aanvalswapens. Daarom is er geen reden om bang te zijn voor het geweldige aantal Russische soldaten. „Deze grote Russische le gers kunnen met betrekkelijk kleine strijdkrachten worden tegengehou den", zei Pace. De atoombom neemt de laatste tijd niet meer de belangrijkste plaats in bij de militaire besprekingen. Het is niet deze bom, die de verdediging van Europa mogelijk maakt, maar de ontwikkeling van andere wapens, die voor het eerst in de laatste maan den van de vorige oorlog werden ge- Het besluit van Trygve Lie om de punten van discussie openbaar te maken is, naar men gelooft, ingege ven door de wens, de steun te ver werven van de Assemblée, die in de herfst bijeen zal komen. Lie zelf verklaart in zijn toelichting, dat zijn besprekingen met de regeringen van Amerika, Engeland, Frankrijk en Rusland hem de vaste overtuiging hebbèn gegeven, dat de V.N. een primaire factor blijven in de buiten landse politiek dezer landen. Hij is er van overtuigd, dat het opnieuw aanknopen van werkelijke onder handelingen over een aantal van de ze tien punten tot de mogelijkheden behoort. De tien punten die de onderwer pen bestrijken, waarover Oost en West de afgelopen twee jaar in de Verenigde Naties niet tot overeen* stemming konden komen, houden naar in delegatiekringen te kennen wordt gegeven, het volgende in: 1. „Periodieke" of speciale bijeen komsten van de Veiligheidsraad, bij te wonen door de ministers van Bui tenlandse Zaken der grote mogend heden. Als plaats van samenkomst wordt een oord in Europa geopperd. 2. Nieuwe bijeenkomsten van de commissie voor atoom-contróle om te trachten, uit de twee jaar oude impasse over internationale contro le te geraken. 3. Nieuwe bijeenkomsten van de commissie voor de ontwapening, die haar werkzaamheden heeft gestaakt toen bleek, dat tussen de grote mo gendheden geen overeenstemming te bereiken was over een verminde ring van de niet-atomische wapenen. 4. Een poging, de gemeenschap pelijke generale-staf-commissie weer bijeen te brengen, die een interna tionale politiemacht op de been moet brengen. 5. Toelating van alle 14 candida- bruikt. Zo kan men nu velden van plastic-mijnen leggen. Zij zijn moei lijk te ontdekken en kunnen van een grote afstand tot ontploffing wor den gebracht. Zij zijn dus van groot belang tegen vijandelijke troepen- concentraties. Er zijn nieuwe anti tankwapens, die de zwaarste tanks kunnen doorboren en die bediend worden door één man. Er zijn nieu we V-bommen, die gemakkelijk zijn te vervaardigen. Deze en vele andere wapens stellen een kleine macht in staat met succes tegen een grote op te treden. Volgens minister Pace is er een kans, dat de taifk binnen kort een verouderd wapen is. Generaal Bradley verklaarde, dat sommige leden van het Atlantisch Pact een deel van hun militaire tra dities moeten opgeven als elk land het werk doet, waarvoor het -het best is geschikt. Hij zag weinig ver andering in de militaire sterkte van Rusland. Misschien is het van mili tair standpunt een goed idee Duits land weer te bewapenen, maar poli tiek achtte Bradley dit onmogelijk. TerwijJ Bradley sprak voor de commissie van het Huis van Afge vaardigden verscheen Harriman voor de senaatscommissie. Hij ver klaarde, dat net Europa het volgend jaar oorlogsmateriaal ter waarde van één miliard 800 millioen gul den meer dan in 1948 zal produce ren. Als het Congres de uitvoer in machinerieën voor de bewapenings industrie toestaat zal deze productie nog meer stijgen. ten voor het lidmaatschap der V.N., of zij nu door het Westen of door Rusland zijn voorgedragen. 6. Groter steun aan het program der V.N. voor hulp aan onontwik kelde gebieden. 7. Steun aan de specialistische or ganen, zoals de Wereldgezondheids raad en de FAO, de landbouw- en voedselorganisatie. 8. Krasser actie om de verklaring over de rechten van de mens te doen naleven. 9. Actiever steun aan de pogingen van de trustschapsraad om afhanke lijke volken te steunen. 10. Nieuwe pogingen om een code van internationaal recht samen te stellend Opmerkelijk is ongetwijfeld, dat de voornaamste kwestie China niet bij deze tien punten genoemd is. Trygve Lie gaf evenwel te verstaan, dat hij waarschijnlijk het gehele program op de eerstvolgende, in September te houden vergadering van de Assemblée zal plaatsen Het besluit om de punten van discussie thans openbaar te maken is, naar men volgens Reuter gelooft, ingege ven door de wens, voor deze verga dering de steun van de Assemblée op zijn vredesprogram te verwer ven. Dat Amerika en Engeland tot dus ver niet warm liepen voor het pro gram is, naar Reuter in delegatie- kringen verneemt, een uitvloeisel van de te Washington en Londen heersende opvatting, dat de Russen, indien zij de V.N. werkelijk nieuw i leven willen inblazen, dit op zeer eenvoudige wijze kunnen doen, na melijk door, met compromisvoorstel len, terug te keren in de raden en commissies, die zij op het ogenblik boycotten. Pandit Nehroe Tien punten voor twintig jaar vrede TRYGVE LIE heeft gisteren zijn programma voor twintig jaar vrede bekendgemaakt door het, in de vorm van een memorandum, toe te zen den aan de afgevaardigden te Lake Succes der 59 bij de Verenigde Na ties aangesloten landen. Het bevat tien punten, dezelfde, die de secre taris-generaal op zijn toch naar en van Moskou heeft besproken, maar die te Londen en Washington slechts een lauwe reactie teweeg vermoch ten te brengen. Resultaten der opgravingen Zoals gemeld, heeft Z.H. de Paus Maandagmorgen de nieuwe crypte onder de St. Pieter, waarvan de uit graving en onderzoekingen thans ge heel voltooid zijn, cp eenvoudige wijze ingewijd. Het wordt thans algemeen ver- wacht, dat de Paus zeer binnenkort de sluier zal oplichten, die tot dus- e over de werkzaamheden heeft gehangen en nauwkeerige medede lingen zal verstrekken over de resul taten der opgravingen. De jongste opgravingen dateren feitelijk van de dood van Paus Pius XI. Deze had de wens te kennen ge geven in de crypte aan de linkerzij de van de Confessio te worden bij gezet. Toen men aan de laatste wens van Paus Pius XI wilde voldoen bleek, dat er niet meer voldoende ruimte in dat gedeelte van de krocht der basiliek aanwezig was. Behalve de graven van Pius X en Beneaic- tus XV bevond zich door de prach tige, geheel uit onyx vervaardigde graftombe van de grote Spaanse Kardinaal Merry del Val, die zo lang als Kardinaal-Staatssecretaris de Hei lige vader in het bestuur der Kerk ter zijde had gestaan. De ruimte bleek echter niet meer voldoende om nog een vierde graftombe te plaatsen. De Camerlengo der Kerk, kardinaal Eugenio Pacelli, die tot het komende conclaaf het regentschap der Kerk in handen hield, gaf toen opdracht een nis in een der zijwan den van de crypta te breken. Toen men hiermede bezig was bleek ach ter deze muur onverwachts het be staan van een nieuwe ruimte, die tot dan toe geheel onbekend was ge weest. Plotseling was de toegang vrijgelegd tot een nieuwe wereld, waarvan men zelfs het bestaan niet meer had vermoed. Kardinaal-Ca- merlengo Pacilli gaf toen bevel, de nieuw ontdekte onderkerk voorlopig en in afwachting van een nader on derzoek weer te sluiten. Injiet vol gende conclaaf werd Kardinaal Pa celli tot opvolger van de overleden Paus gekozen. Hij beschouwde het sindsdien als zijn taak, de geheimen der onderkerk van Sint Pieter voor de wetenschap te doen openleggen. Zelfs ae reeds enkele maanden later uitbrekende oorlog vermocht dit werk wel te vertragen, maar niet te onderbreken. Hetzelfde gold voor de elementen, zoals ondergrondse water aderen, die op een gegeven ogenblik dreigden de vruchten van vele jaren gestadig onderzoek te vernietigen Pas na de oorlog gewaagde Pius XII voor het eerst voor de verbaasd luisterende wereld van de belang rijke vondsten, die inmiddels door de geleerden, historici en archeologen In de schoot van de Vaticaanse heu vel, diep onder de basiliek van Sint Pieter, waren gedaan. Zoals uit de inlichtingen, die door de leider van het onderzoek, Mgr. Ludwig Kaas, kanunnik van Sint Pieter en secre taris van de Congregatie der Kerk fabriek van Sint Pieter onlangs reeds werden gepubliceerd, kon door de nieuwe ontdekkingen voor het eerst het onomstotelijke wetenschappelij ke bewijs worden verwacht voor de aanwezigheid van het graf van de Apostel Petrus onder de Confessio van de Sint Pieter. Hierdoor krijgt de desbetreffende overlevering, die eveneens reeds tot de oudste christe lijke tijden teruggaat, uiteraard een zeer waardevolle aanvulling. Zoals men weet, werd tot nu toe door vele niet-katholieke theologen ern stig in twijfel getrokken, of Petrus werkelijk te Rome heeft vertoefd en aldaar de marteldood is gestorven. Alleen reeds om deze reden is de ontdekking van het authentieke graf van de Vorst der Apostelen, juist op die plaats, waar het door de Ka tholieke Kerk reeds sedert zoveel eeuwen wordt vereerd, voor heel de christelijke wereld de allerhoogste belangstelling waard. EEN MET VLAGGEN versierde auto vervoerde de oranje vaatjes Holland se nieuwe naar paleis Soestdijk, waar ze aan H.M. Koningin Juliana wer den aangeboden. De delegatie Vlaar- dingers, v.l.n.r.: H. van Toor, reder van de firma C. van Toor, G. v. d. Schee en schipper J. Rog van de VI. 61, tijdens de voorstelling aan H.M. de Koningin. De Belgische regeringscrisis Zoals de parlementaire gewoonte het voorschrijft na algemene verkie zingen, heeft Gaston Eyskens het ontslag van zijn regering aangebo den. De prins-regent van België heeft dit aanvaard en is onmiddel lijk begonnen met de voorbereidin gen, die tot de vorming van een nieuwe regering moeten leiden. Hij heeft in de loop van de namiddag de voorzitters van de Kamer en de Se naat. F. van Cauwelaert en Robert Gillon, ontvangen om hun advjes te horen. Algemeen heerst in Brussel de verwachting, dat spoedig mor gen of overmorgen een kabinet zal worden gevormd, waarin uitslui tend C.V.P.-ers zitting zullen heb ben. Van Zeelan^i en Duvieusart worden het meest genoemd als toe komstige kabinetsformateur. Van deze twee maakt Duvieusart de bes te kans. De secretaris van koning Leopold, Pirenne, is naar Pregny vertrokken om daar verslag uit te brengen. In afwachting van een politieke stabili" satie in België gaat koning Leopold op reis Vrijdag verlaat hij Pregny voor een week. De koning brengt een bezoek aan Rome, waar hij door de Paus in audiëntie zal worden ontvangen. Giuliano's bende LID GEEFT ZICH AAN De Siciliaanse bandiet Antonio Sciortino, een vroegere luitenant van Salvatore Giuliano heeft zich vrijwil lig bij de politie aangegeven. Sciortino is 39 jaar. Hij meldde zich bij kolonel Luca, de comman dant van de gemilitariseerde politic, die vorige herfst opdraoht kreeg, om een klopjacht te houden op Giu liano. Sciortino werd gezocht wegens een groot aantal misdrijven, o.m. moord en ontvoering. Giuliano bevindt zich nog steeds op vrije voeten. Volgens een officieel bericht werden tijdens de klopjacht 589 personen gearresteerd. Nekkramp-epidemie in de Soedan Honderden personen zijn gestor ven en duizenden aangetast door een nekkramp- epidemie welke gro te gebieden van de Noordelijke Soe dan teistert. Men vreest dat de epi demie nog veel m'eer slachtoffers zal eisen voordat zij tot staan is ge bracht. Medische autoriteiten te Khar toem hebben de gehele provincie Khartoem tot „besmet gebied" ver klaard en de bevolking gewaar schuwd elkander niet te infecteren en niet buiten te slapen. Samen scholingen van grote omvang zijn verboden en scholen gesloten. Weinig hoop voor 23 vermisten ZOALS GISTEREN GEMELD, is een vliegtuig even buiten de kust van Florida in volle zee gedaald. Het blijkt thans een twee-motorige C 46 „Commando" van een „wilde" Amerikaanse luchtvaartmaatschappij te zijn, met 65 personen aan boord, die 450 kilometer buiten de kust van Florida een noodlanding heeft gemaakt. De Amerikaanse torpedoboot- jager „Saufly" heeft 37 overlevenden, die zich op reddingsvlotten be vonden, opgepikt. Een koopvaardijschip heeft vijf lijken waargenomen. De overige 23 inzittenden worden vermist. verongelukte vliegtuig waren uitge rust. Vijf toestellen van de kustwacht, waaraan het tweede chartertoestel de positie van de plaats van de ramp had opgegeven, stegen spoedig op om de zee af te zoeken. Twee van hen waren voorzien van een vlot, dat kon worden afgeworpen. Later ste gen nog 21 vliegtuigen van kust wacht. marine en luchtmacht op om aan het reddingswerk deel te ne men. Twee kotters van de kustwacht zet ten koers naar de plaats van de ramp. Ook het escortevaartuig „Sau- fley" van de marine snelde op volle kracht te hulp. In San -Juan op Porto Rico heeft een luchtvaartdeskundige verklaard, dat het vliegtuig zeker niet overbe last is geweest, dat het niet te veel passagiers vervoerde en dat het in goede conditie was toen het vertrok. Het verongelukte vliegtuig had zeven redingsvlotten aan boord, die elk plaats bieden aan tien personen. Bovendien was iedere inzittende van het toestel voorzien van een zwem vest. Meer dan 30 vliegtuigen en ver scheidene schepen zoeken de zee af. Men heeft niet veel hoop de vermis ten nog te vinden; zij hebben red dingsgordels en de zee is vrij kalm doch de golfstroom wemelt hier van haaien. Het vliegtuig bracht 62 sei zoenarbeiders uit Porto Rico naar boerderijen in Noord-Corolina. De drie man sterke Amerikaanse be manning behoort tot de geredden. Kort voor middernacht werden gisteren de eerste noodsignalen van het vliegtuig, waarvan een motor on klaar was geraakt, opgevangen. Twintig minuten later rapporteerde de piloot, dat het toestel steeds la ger kwam en dat het er op begon te lijken, dat het in zee terecht zou ko men. Een tweede chartervliegtuig dat, ook landarbeiders naar de Ver enigde Staten bracht en in de omge ving van het verongelukte toestel vloog, meldde, dat het lichtsignalen had gezien kort nadat de C-46 op zee moest zijn gedaald. Daanra ving de Iuisterdienst van de Amerikaanse kustwacht een vrij wel onafgebroken reeks noodseinon op, die kennelijk afkomstig1 waren van een automatisch SOS-zender, waarmee de reddingsvlotten van het KoA'ieitj.e... Het genot van vergeven is groter dan het genot van de wraak. Pandit Nehroe, de premier van India, is vanochtend in Indonesië aangekomen voor een -bezoek van tien dagen. De kruiser „Delhi," waarmee de premier de reis gemaakt heeft, los te bij het binnenvaren van de ha ven van Priok twee maal 21 saluut schoten, een salvo ter ere van Indo nesië en het andere ter ere van Soekarno. Indonesische kustibatterij- en beantwoordden dit eerbetoon met 21 schoten voor India. Toen de pre mier aan land ging, speelde een muziekkorps op de „Dellhi" en daarna een muziekkorps van het Indonesische leger volksliederen der beide landen. Nehroe werd begroet door pre sident Soekarno en een' groot aantal hoogwaardigheidsbekleders, onder wie leden van het Indonesische ka binet, militaire leiders en buiten landse diplomaten. in Indonesië VOOR BEZOEK VAN 10 DAGEN

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1