Internationaal schermtournooi te Noordwijk Ook Frankrijk niet naar Rio U réso rke RECHTZAKEN DINSDAG 6 JUNI 1950 OE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 Zoals reeds gemeld, zal op 10 Juni a.s. te Noordwijk een sabel Equipe wedstrijd worden gehouden tussen Nederland en Engeland. Voor deze wedstrijd zal de jury bestaan uit 2 Belgen en 2 Fransen, terwijl de be kende Belg Jasogne als hoofdsecon dant zal optreden. In de pauze zullen de professeur Balogh (Hongarije) en zijn landge noot "de amateur Mikla een demon stratie geven op de sabel. Voor de internationale wedstrijden welke de volgende dag 11 Juni even eens te Noordwijk worden gehouden, zijn tal van inschrijvingen binnenge komen. Bij de dames zullen o.m. Mevr. Jonkheer (Antwerpen), de gezusters Fournier (Gent), mevr. Coppe (Ant werpen), mej. Thonnet (Luik) en de Nederlandse schermsters Agnes de Vries, Annie Middendorp ,Agna Se- crève (allen den Haag), mevr. Mey er van der Sluis, Jacqueline Vander- voodt. Mops de Gunst en Jennie Sie- brands (allen Rotterdam) uitkomen. Ook mile Parent (Rijssel) dingt hier mee. Aan de sabel wedstrijd zal de ge hele Engelse ploeg bestaande uit Turquet, Wendon, Cotton en Tred- gold deelnemen, terwijl voorts o.m Parent (Frankr.), Jasogne (Antwer pen)), Peters (Antwerpen), de ge broeders Burton (Luik), Jonkheer (Antwerpen), Delorie (Gent), E. L. Kuypers. Terweer Montfoort sr., Zoet (allen den Haag) in deze wed strijd zullen uitkomen. Ook het wapen degen is internati onaal bezet. Hier verschijnen o.m. de volgende schermers op de lopers: La- mesch (Luxemburg). Bourree (Rijs sel), Kollman (Brussel), Coppe (Ant werpen), Heyinckx (België), Corne lls Alexandre (beiden Gent), deSur- gehlose (Antwerpen) E. L. Kuypers,' ii* van der Hoeve (beiden den Haag) en Dwinger (Amsterdam). VOETBAL Gisteravond is bekend gemaakt, dat Frankrijk niet deel zal nemen aan de eindronden van het tournooi om de wereldbeker in Brazilië. Dit besluit werd genomen in een buitengewone vergadering van het hoofdbestuur van de Franse Voetbal bond. Het kwam niet onverwacht, omdat de heer Gambardella, presi dent van de bond, er te Brussel al op had gezinspeeld, na afloop van de 41 nederlaag, welke de Fransen te gen de Belgen hadden geleden. De vergadering was belegd in ver band met het feit, dat de organisato- ten van het tournooi nog niet geant woord hadden op het Franse protest tegen een regeling, welke meebracht dat de Franse ploeg in vijf dagen 2 wedstrijden zou moeten spelen in 3500 km. uit elkaar gelegen plaatsen, t.w. tegen Uruguay op 25 Juni te Porto Allegré en op 29 Juni tegen Bolivia te Recife. Als uiterste termijn voor een bevredigen (J antwoord was 5 Juni gesteld. Nauwelijks een kwartier nadat met algemene stemmen besloten was niet naar Rio te gaan, en de vergadering was gesloten, kwam 'n telegram van de Braziliaanse sport fedfratie bin nen. Hierin werd uiteengezet, dat de kalender voor het tournooi onmoge lijk gewijzigd kon worden en werd tévens een beroep gedaan op de tra ditionele vriendschap tussen beide landen. De Braziliaanse organisatoren ver klaarden zich bereid om de Franse ploeg tussen de twee wedstrijden in Rio te huisvesten, zodat slechts twee reizen per vliegtuig van 3 a 4 uur elk nodig zouden zijn. De nog aanwezige'bestuursleden van de Franse bond kwamen na kennis neming van dit telegram tot de con ciusie, dat er geen aanleiding was op het eenmaal genomen besluit terug te komen. OM DE LEIDSE SLEUTELS. Lisse—V. V. S. B. 5—3. In een door Lisse goed gespeelde wedstrijd is de thuisclub er in ge slaagd zich in de halve finale te plaatsen voor „De Leidse Sleutels". Na een overwicht van Lisse ontstond ALLE VOETBALWEDSTRIJDEN IN DE AVONDUREN. Het bestuur van de K.N.V.B. heeft besloten, dat alle, voor Zaterdag 10 en Zondag 11 Juni vastgestelde kam- pioens-, promotie-, competitie- en bekerwedstrijden in verband met de weersgesteldheid, 's avonds om 7 u. zullen moeten beginnen. het eerste doelpunt toen Vrijburg een vrije schop hard op het V.V.S.B- doel had geschoten en van Ruiten het werk voltooide. Kort hierop volgde het tweede doelpunt voor Lisse door Faas, welke een goede pass wist te benutten- Bij een goede aanval van de bezoekers volgde het eerst tegenpunt, waarna de Lisse-midvoor de voorsprong ver grootte, maar opnieuw werd de Lisse- doelman gepasseerd door de V.V.S.B. mid voor. Uit een vrije schop werd het 42 voor Lisse door v. Ruiten. In de tweede helft werd de strijd opnieuw spannend, door een goed doelpunt van Braun Jr. maar tenslot te maakte Faas aar. alle onzekerheid een einde door de Noord wijkerhout- se doelman voor de vijfde maal te passeren. Het was een harde faire wedstrijd, waarin Lisse over het al gemeen het beste deel van het spel had. M. Heuzen 40 jaar scheidsrechter. Morgen zal het 40 j&ar geleden zijn, dat de beer M. Heuzen zijn loopbaan begon ais' scheidsrechter. Groten deels leidde hij wedstrijden buiten bondsverbana, doch hij fungeerde ook vele jaren voor de L. V. B D. H. V. B en Ned. Politie Sport bond. Morgenmiddag zal hij op het L. F- C.-terrein aan de Haagweg een deï scheidsrechters zijn voor het lustrum-voetbal-tournooi. TENNIS TED SCHROEDER NIET NAAR WIMBLEDON. De Wimbledonkampioen herenen kelspel van het vorig jaar de Ame rikaan Ted Schroeder, heeft in een brief aan de secretaris van de All England club verklaard, dat hij tot zijn spijt niet in staat zal zijn aan de Wimbledonkampioenschappen van dit jaar deel te nemen i« varband met werkzaamheden. ZEILEN DE JONG NAAR DE EUROPESE KAMPIOENSCHAPPEN. De Olympia-jollen zeiler Koos de Jong zal deelnemen aan de wedstrij den om het Europese kampioenschap, die van 18 tot en met 25 Juni te Triëst zullen worden gehouden. AUTOMOBILISME. DE RACES TE ZANDVOORT Aan de internationale autoraces in dc 500 cc klasse, die Zondag a.s .op het circuit van Zandvoort zullen wor- -end gehouden,neemt de bekende Engelse automobilist Ken Wharton deel met een Cooper. De vijf andere Engelse deelnemers in deze klasse zijn: Don Parker met Parker special Jap, Ken Watkins met een Cooper Jap, Charles Headland met een Coo per Norton, Alain Rippon met een per Norton, Allan Rippon met een Cooper Norton. BRIDGE OM HET KAMPIOENSCHAP VAN EUROPA. Te Brighton worden op het ogen blik de wedstrijden om het Europees kampioenschap gehouden De Neder landse ploeg, de heren mr. E. C. Goudsmit. mt F. W- Goudsmit en Filarski Cats kwam het eerst uit te gen Engeland. Na in de eerste helft met 13 m. p. de leiding te hebben ge had, zag het Ned. team deze voor sprong tot 5 m.p. gereduceerd. De verdere uitslagen zijn: Frankrijk wint van Italië met 26 17.8, Usland van Noorwegen met 16 m.p.. Zweden van Denemarken met 20 m.p., Ierland van Finland met 8 M.P. Bij de pauze van de 2de ronde leidde Frankrijk met 11 pnt- tegen Finland, IJsland met 18 pnt. tegen Denemarken, Groot Bïittannië met 38 punten tegen Zweden, België met 6 pnt- tegen Ierland en Nederland met 16 pnt tegen Noorwegen. Bij de dames leidde Zweden met 5 pnt. tegen Finland, Italië met 14 pnt tegen Frankrijk, België met 5 pnt tegen Groot Bïittannië en Ier land met 9 pnt. tegen Noorwegen. MOTORSPORT T.T.-RACES OP HET EILAND MAN Artie Bell wist gisteren op een Nórton de Junior Trophy-race van het eiland Man, meetellend voor het wereldkampioenschap, in recordtijd te winnen. Hij legde de afstand van 264 mijl af in 3 uur 3 min. 35 sec., hetgeen qen gemiddelde betekende van 86.327 mijl. Het vorig record stond met 84.43 mijl op naam vtn Jimmy Gu thrie, die dit record in 1947 vestig de. Ook het ronderecord, dat met 85.3 mijl op naam stond van Stan ley Woods, sneuvelde. Bell legde de tweede ronde van 37 3/4 mijl af in 25 min. 56 sec., waardoor zijn gemid delde uursnelheid 87.31 mijl bedroeg. Duke en Ell, eveneens op Norton, werden twee en drie, resp. met 3 u. 4 min. 52 sec. en 3 uur 7 min. 56 sec. BILJARTEN HET WERELDKAMPIOENSCHAP LIBRE TE MADRID. De Ruyter, Gabriëls, Van Hassel en Dufetelle willen protesteren. De reis naar het wereldkampioen schap libre te Madrid is Kees de Ruy ter niet goed bevallen, of liever ge zegd, de reis wel maar het, tournooi niet. De wedstrijden werden gespeeld op de veertiende étage van een ho tel. In het begin ging het uitste kend. Onze landgenoot speelde de eerste dFie partijen met een gemid delde van 74.hij was dus in goede vorm. Daarna daalden de prestaties echter snel en ziehier wat Kees er zelf over vertelde: „Noch Dufetelle, noch Gabriëls, noch van Hassel, noch ik zelf,, aldus de Waalwijker hadden een kans te gen Carrera, Domingo of Garcia. En wel om de doodeenvoudige reden, dat bij hen de bekende spelregels van het libre niet werden toegepast en bij ons wel. Dit is wel het grote schandaal van Madrid, reden waar om van Hassel, Dufetelle, Gabriëls en ik besloten hebben tegen deze me thode te protesteren. Wij zullen nim mer meer in wedstrijden in Spanje uitkomen." De Ruyter vertelde verder, dat wanneer het de Spanjaarden betrof niet werd gelet op het vastliggen van de ballen, evenmin op het billarde- ren. Bij de Franse, Belgische en Ne derlandse vertegenwordigers werden de geldende regels wel degelijk toe gepast. „Het is beslist onjuist te be weren dat Garcia, Domingo en Car rera zoveel sterker waren, aldus de Ruyter, ze zijn niet sterker dan de rest, maar het was een uitgemaakte zaak, dat wij hier niet aan bod moch ten komen. En er viel helaas niets te gen te doen. Het is begrijpelijk, dat voor ons de aardigheid er op deze ma nier gauw af was. Wij verwachten, dat het protest op de eerstkomende vergadering van de Internationale Biljart Federatie zal worden behan deld en dat Spanje niet meer in de gelegenheid zal worden gesteld een wereldkampioenschap te organise ren", aldus de Ruyter. Naar aanleiding van bovenstaan de verneemt het A.N.P. van de zijdée van de Nederlandse Biljartbond, dat wel een rapport van de Ruyter is ontvangen, doch geen verzoek om bij de Internationale Federatie te protes teren. DAMMEN KAMPIOENSCHAPPEN VAN ZUID VOLLAND. De derde ronde om het persoonlijk kampioenschap van Zuid-Holland is te Rotterdam gespeeld. De uitslagen zijn: W. RoozenburgI. Laterveer 11; C. J. PrivéA. J. Bom 02; H. v. ZuilekomA. Stuurman 20; D. v. NugterenG. J. Aarts 11; W. HeemskerkB. Grauwstra 20; W. PionA. J. Ivens 20. Na de derde ronde is I. Laterveer nog steeds ongeslagen. Met geen mogelijkheid is te voor spellen, wie als winnaar uit dit tour nooi te voorschijn zal komen. De krachthouding maakt weinig ver schil uit, zodat voorlopig de span ning er zeker zal inblijven. DAMKAMPIOENSCHAP VAN ALPHEN. C. Zijlstra wint de tiel. Doordat C. Zijlstra en N. Brunt met een gelijk aantal punten de fi nale beëindigden, was een beslis singswedstrijd nodig van 3 partijen. Hiervan wist Zijlstra de eerste 2 par tijen te winnen, zodat de derde partij niet meer gespeeld werd. Hiermede heeft C. Zijlstra bewe zen, zjjn oude vorm voor zijn vertrek naar Indonesië weer te hebben terug gekregen, hoewel het dit jaar veel moeite heeft gekost. Reeds voor de aanvang van het tournooi stoncPvast, dat C. Zijlstra een van de medegega digden zou zjjn voor de titel. C. Ver boom, titelhouder 1949, zal de beker dus aan hem moeten afstaan. Een woord van hulde komt echter ook N. Brunt toe. Deze speler, die nog niet zo heel lang in de damgele- deren is, heeft zich in korte tijd op gewerkt tot een speler van goed for maat. Zijn partijen zijn van goed ge halte. Voor een speler, die verleden jaar nog speelde in het 2e tiental van A.D.C. is de 2e plaats een waar devolle bekroning. Promotiewedstrijden A.D.C. Voor de onderlinge promotie- en de gradatie-wedstrijden van A.D.C. voor het eerste tiental, werden de volgen de partijen gespeeld: A. Jesse—Jac. v. Oeveren 20; C. v. d. HoornS. Koopman 02. Bekerwedstrijden A.D.C. Voor de bekerwedstrijden werden de vol- gedne partijen gespeeld: J. Bogaard— C. Zijlstra 02; W. v. BerkelL. Jes se 02; A. BlomF. Blom 0—2; R. de LeeuwD. v. Oeveren 20; J. de LeeuwM. v. Triest 20; A. Rijn bergJac. v. Of wegen 11. Bedrijfswedstrijden A.D.C. Hoe wel de inschrijving voor de a.s. Be drijfswedstrijden nog open staat tot 7 Juni a.s., hebben reeds verschil lende bedrijven te kennen gegeven, met enkele teams in deze wedstrij den te zulen uitkomen. Toch zijn er nog meer bedrijven die hiervoor in aanmerking komen. A.D.C. heeft dan ook gegronde hoop, dat deze wed strijden een succes zullen worden. Die bedrijven, die een en ander nog niet ter kennis van hun personeel hebben gebracht, worden verzocht dit alsnog te doen, daar gebleken is dat de animo zeer groot is. Alle bedrij ven waarvan verondersteld mag wor den dat een team gevormd kan wor den, zijn per circulaire van deze wed strijden op de hoogte gesteld. Laat het een groots tournooi worden, Al phen waardig. Damvereniging D. E. S. (Voorscho ten). Een combinatie van de dam- ver- D. E. S. speelde een vriend schappelijke wedstrijd tegen ,,De Sleutels" Leiden. Resultaat een 1210 overwinning voor D.E-S. In de 2de klasse werd de beslissingswedstrijd om het kampioenschap gespeeld tus sen C. G. Sirag en W. van Egmond. Na een spannende strijd met wisse lende kans wist C. G. Sirag de partij te winnen. Hij behaalde dus het kam pioenschap van de tweede klasse. Uitslagen borden wedstrijden: le klasse: A. TempelmanA. "Witteman 20; J. RotmanG. H- Oostergo 0'2; tweede klasse: C. G. SiragW. van Egmond 20. H.D.C.-nieuws. Vorige week is OGB uit Bodegraven op bezoek ge weest voor een vriendschappelijke wedstrijd. Bodegraven kwam met een combinatie grotendeels uit het 2e als oefening voor de komende competi tie, daar het 2e tiental dan in de le klasse zal uitkomen. Dat ze wel aan moeten pakken bewees de uitslag wel; deze was 168 ten gunste van de Alphenaars. POSTDUIVEN Leidse Concourscommissie. Wed vlucht met oude duiven op Zondag 28 Mei 1950 vanaf Corbeil. Aantal vogels 1190. Gelost te 11 uur met straffe N.W.-wind. Afstand pl.m. 420 km. Eerst duif te 17.1.25 (1159.62 m. per min., laatste duif te 17.49.24 (1026.80 m. per min.). De uitslag werd: H. Rol 1; C. Onvlee 2, 53, 201; H. Moenen 3, 88, 137, 1546, 161; A. Krol 4. 203, 206, 228; P. Onderwater 5, 174; D. Uythoven 6, 149, 158, 178; A. Polak 7, 60, 181; N. Bemelman 8; R. de Graaf 9, 15, 83, 224; J. v. Duü- ren 10, 82, 200; C. Kop. 11, 230; J. van Dort 12, 32, 35, 41. 127, 131, 168, „Be Zwaluw" (Voorschoten). Wedvlucht vanaf Orleans. Afstand 503,110 km. Gelost om 6 uur met W. wind, eerste 15546, snelheid 921-82 m., laatste 171656, snel heid 744-40 m. Uitslag: V. L. Pier lot 1 7, 13 en 18; A. W. Querreveld 2, 5 èn 16; H. Schoo 3, 4, 12, 36; G. Teske 6 en 29; J. P. v. d. Assem 8, 14, 19, 20, 21. 28, 34 en 38; J. W. Hulst 9, 22 26 42 en 45; C. de Mooij 10 en 44; Fr'. Hendriks 11, 15, 25, 31 en 40- „De Vooruitgang" (Nieuwveen). Wedvlucht van Orleans op Zondag 4 Juni 1950. Afstand 513 km., gelost 6 uur. In concours 22 duiven, le duif 15.38.03 uur. H. v .d. Neut 1, A. v. Leeuwen 2, H. W. Woerde 3, J. W. Woerde 4. OORSPRONKELIJKE ROMAN DOOR MIES VAN VELSEN 25) „O, zei Loek triomfantelijk en gaf Han een ferme klap op» de schouder, „dat had je niet gedacht, hè Basje!" „Mevrouw, wat heerlijk, dat u weer thuis bent!De trouwe ogen van Barbara zagen Loek zó ziels ge lukkig aan, dat ze, getroffen door dit blijk van hartelijkheid, in een spontane opwelling het oude ge rimpelde gezicht kuste. Han, die met Titie achter haar aankwam, beet zich geërgerd op de lippen. Hoe kwam Loek toch aan zulke dwaze invallen? Maar toen hij naar Barbara keek en tranen in haar ogen zag, zakte z'n boosheid. Na 't plichtmatig bezoek aan me vrouw Warsage, een noodzakelijk heid. waaraan niet te ontkomen viel, haastte Loek zich naar René. Ze schrok van 't bleke gezichtje, dat nog smaller leek dan anders. Onder 't praten door zag Loek, hoe de saamgevouwen handen op 't dek zich telkens ineenklemden als van pijn. Ze liet zich dan ook niet door Han weerhouden, die vroeg, waarom ze nu de eerste avond alweer helpen moest. Barbara had toch al dien tijd voor René gezorgd. „'k Vond 'haar niets goed. „Onzin," zei hij ruw. Als een pijnlijke teleurstelling trof 't haar dat Han er niet was, toen ze terug kwam. Eerst tegen elf uur ver scheen hij, met, zoals Loek 't noem de, 't stempel van Dennenoord op z n gezicht. „Wel Loek, wat verschaft me de eer van deze visite?" vroeg Dr. van Elten verwonderd en bood haar een stoel. Ze plukte zenuwachtig aan de knopen van haar regenjas. „'t Gaat over René, dokter.'* „Zo,' zei hij dadelijk geïnteres seerd, „heeft zij je gestuurd? „Neen, integendeel, ze is bang, dat u er iets van merken zult, maar ik vind 't onverantwoordelijk te zwij gen." „Wat is er dan gebeurd?" Loek vertelde t geen ze van Miep gehoord had en ze zag z'n ge laat versomberen. Toen zij zweeg bleef hij ernstig voor zich uit staren. ,,'t Beste is, dat ik haar vandaag bezoek en aanraad een specialist te consulteren. Natuurlijk weet ik ner gens van." „Ze doorziet 't stellig," bracht Loek er tegen in. „Neen, laat dat maar aan mij over; spijt me meer dan ik zeggen kan, dat dit gebeurd is." Hij schudde 't grijze hoofd. 't Scheen haar of hij plotseling ver ouderd was. „René is een kasplantje, kind, jij zult wel de enige zijn, die wat voor d'r doen kunt. Geef haar maar zon, veel zon." Loek stond op. Ze voelde een diep medelijden met deze oude man, die behalve z'n eigen illusie ook die van zn zoon verwoest zag. „Waar ben jij heel de middag ge weest?" Ontstemd wendde Warsage zich naar Loek. Ja, te laat aan 't diner komen was een ernstig vergrijp tegen de eti quette van Dennenoord. Ze bond Titie een servet voor. „Naar de stad," zei ze luchtig. Hij vroeg niet verder. Duidelijk merkte ze. dat haar antwoord hem slechts half bevredigde. „Ik 'hoop. dat dit de laatste maal is, dat u ons laat wachten." Mevrouw Warsage wierp haar een verpletterende blik toe. Algemene stilte! 't Tikken van mes sen en vorken op de borden als enig geluid, 't Strakke gezicht tegenover haar en dit opzettelijk zwijgen, heel deze geladen atmosfeer, benam Loek bijna de adem. Zelfs Titie durfde niets zeggen, keek met half angstige blik van de een naar de ander en draaide on rustig op haar stoel tot ze opeens met haar bord een glas water orrv- ver stootte. Eqp stortvloed van tranen! Loek bette 't water voorzichtig op en deed enige vergeefse pogingen Titie tot bedaren te brengen. „Die manieren van dat kind te genwoordig, 't is is meer dan schan delijk! In behoorlijk gezelschap kan je haar onmogelijk aan tafel heb ben." „Breng haar naar de kinderkamer, Loek, dan kan ze daar verder eten," zei Han, wien 't zenurwadhtig snik ken begon te vervelen Tot z'n ergernis kwam ze niet te rug. „Heb je ooit zo'n volslagen gebrek aan opvoeding gezien? Titie is wel in goede handen!" Warsage zweeg. Loek was noncha lant, hechtte weinig aan uiterlijkhe den, dat kon hij niet ontkennen. Waarom wilde ze zidh geen moeite Leiderdorp. Wedvlucht met oude duiven vanaf Orleans, afstand 508 km,. Los om 6 uur met N.W- wind, aankomst eerste 155020, laatste 172508 uur. Uitslag: Chr. v. d. Pluijm 5, 6, 9 en 13; J. C. Veld 2; J. F. W. Truijers Jr. 3; J Huber 4; A- Polak 7, 11 en 15; Fr. Wassenburg 8; M. Jongeleen 10 en 12- W. Ha- braken 14. De beker beschikbaar ge steld door de firma J. J. van Dordt te Leiden voor de aangewezen duif van Roosendaal tot Orleans weïd ge wonnen door Fr. Wassenburg. "„De Blauwband" (Sassenheim). Wedvlucht met oude duiven vanaf St. Quentin, 280 km. In concours 85 duiven, los 10 uur. Aankomst eerste 2426, snelheid 1002 meter, laat ste 3640, snelheid 190 meter. Uit slag: C. v. d. Veek 1; H- J. Krom 2, 3. 5, 7, J- A. Meeuwissen 4, 8, 13, 18 en 21; G. B. Roodenburg 6, 12 en 14; H. van Niekerk 9; A. P. Eist 10, en 20; C. v. d. Zv/art 11, 15, 16 en 19; Th. v. d. Krogt 17. De Vitesse kampioenschappen werden behaald door: Duifkampioen: le G. B. Roodenburg H 49 353288, 183 pnt.; 2e C. v. d. Zwart 49 352952 14)7 pnt.; 3e H. J. Krom 49 353000 146 pnt.; H. J. Krom 48 342962 146 pnt.; G- B. Roodenburg 49 353295 146 pnt. Hokkampioen: le H. J. Krom 394 pnt.: 2e C. v. d. Zwart 392 pnt.; 3e G. B. Roodenburg 379 pnt.; 4e H. van Niekerk 351 punten. „De Witpen" (Nieuwveen)Wed vlucht vanaf Orleans, afstand 520 km.; gelost cm 6 uur, aankomst eer ste 155220 uur. Snelheid pl.m- 900 meter uer minuut. Uitslag: G. Oskam 1 en 6; C. van Leeuwen 2 en 8; J Spring in 't -Veld 3 en 5; A. Bijl, 4 en 7; J. van Leeuwen 9; F. Ver meulen 10. „TANTE BERTHA" WEER VOOR De Bijzondere Strafkamer van de Arrondissementsrechtbank heeft gis" termorgen een begin gemaakt met de behandeling van de zaak tegen de 52-jarige B. M. K. uit Rotter dam, die er van wordt beschuldigd met haar echtgenoot tijdens de be zetting geld en goederen van Jood se landgenoten te hebben verduis terd. Verdachte, wier zaak door de Rotterdamse Kamer van het vroe gere Haagse Bijzonder Gerechtshof was berecht, werd door de Bijzon dere Raad van' Cassatie naar Am sterdam verwezen. Na de oorlog heeft verdachte enige bekendheid gekregen als de soldatenmoeder „tante Bertha". Verdachte vertelde eind 1941 in contact te zijn gekomen met een ze kere de Vries, die officieel Snoek bleek te heten, via de illegale wer ker Gerrit van As. Zij steunde fi nancieel de z.g. Leeuwengarde waarvan van As deel uitmaakte. De president behandelde een drie tal gevallen van Joodse families, die naar het buitenland hadden wil len uitwijken en daartoe contact hadden gezocht met de genoemde personen. Het resultaat was ge weest, dat. allen door de Duitsers werden gearresteerd. In één geval moest verdachte in opdracht van van As een bedrag van 32.000 gul den voor de overtocht van een aan tal Joodse landgenoten naar Enge land in ontvangst nemen. De president las een gedeelte uit het over verdachte uitgebrachte psychiatrische rapport voor. Daar staat o.nr. in, dat zij een hysterisch psychopatische persoonlijkheids structuur heeft,- neiging heeft tot in trigeren en kwaadspreken, voorts bewust en onbewust onwaarheden vertelt en tenslotte sociale belang stelling heeft, die maar schijn is en moet dienen om de belangstelling op haar persoon te richten. Het rap port concludeert: verdachte is ver minderd toerekenbaar. Aan het einde van de middag schorste de president de zitting tot volgende week. Maandag. Dan vol gen requisitor en pleidooi. RADIONIEUWS VOOR DE LANDBOUW. Met ingang van 1 Juli zal de Stich ting voor de Landbouw een dagelijks agrarisch nieuwsbulletin over beide zenders Hilversum uitzènden. Dit bulletin zal voornamelijk markt- en beursberichten bevatten. De uitzen dingen worden gehouden van twintig minuten voor zeven tot kwart voor i zeven des morgens. geven, dat te veranderen?" „Je begrijpt zeker ni&», dat je je zelf 't leven moeilijk maakt," begon hy. Loek lei de krant neer, zag hem strijdlustig aan. Neen, in zo'n stemming zou hij wel niets kunnen bereiken. „Wat zou jij dan willen?" „Dat je ook met moeders wensen 'n weinig rekening hield." „En weet je wat ik zou willen?" Toornig blikten haar ogen in de zij ne. „Dat je mij niet als een school kind liet behandelen. Als 't nog vijf minuten langer geduurd had, was ik weggelopen. Je mag nodig 't kind een standije geven.Welk normaal mens kan 't in zo'n atmosfeer uit houden? Dit wil ik je wel zeggen, dat 't de laatste maal is, dat ik be neden gegeten heb." Hij had kalm, onbewogen, heel de stortvloed over zich heen laten gaan. „We zullen wel eens verder spre ken. als je gekalmeerd bent," zei hij koeltjes „Op t ogenblik gedraag je je als 'n ondeugend kind. Nu, adieu, ik ga naar van Elten." Toen -hij de deur achter zich ge sloten had, barste Loek in tranen uit. Ze stampvoette van woede. Nooit, nooit zou ze zich laten dwarsbomen door die oude feeks, MINISTER DREES VOOR RADIO-BREMEN. In het kader van de Europese ge dachte heeft radio-Bremen een Ne derlandse week georganiseerd en heeft Zondag de Nederlandse minis ter-president, dr. W. Drees, voor die zender een rede in de Duitse taal gehouden. Hij zette daarin de be hoefte van Europa aan grotere een heid uiteen. Het gaat, zeide hij, om een samen werking tussen volken, die nog wei- nigp jaren geleden uiterst verbit terd tegenover elkander stonden. Europa zou ten onder gaan als het niet zijn kracht en zelfbewustzijn zou herwinnen. Met zijn zich steeds krachtig vernieuwende beschaving kan Europa voor de wereld van gro te betekenis zijn. Europa kan zich onder de huidige wereldverhoudin gen niet handhaven als het in zich zelf verdeeld is en ook niet onder een dictatuur, welke de geestelijke vrijheid en het eigen nationale ka rakter der volken geweld aandoet. Er moet een Europa opgebouwd worden van vrije, maar nauw samen werkende volken, een Europa, waar in de basis-industrieën, de zeehavens, de belangrijke rivieren en kanalen, de spoorwegnetten, als één geheel worden gezien en waarin het ge makkelijker wordt arbeid en pro ductiemiddelen daar in te zetten, waar men er het meest behoefte aan heeft. Helaas, ging minister Drees verder kunnen wij voorlopig niet ver wachten, dat dit voor ons gehele we relddeel mogelijk zal zijn. Het is echter reeds van grote waarde wan neer allereerst West-Europa gezond, sterk en eendrachtig wordt en tot welvaart komt. In Nederland is het 'bewustzijn levendig, dat in beider belang een nauwe samenwerking tus sen West-Duitsland en Nederland geboden is. Minister Drees wees er op, dat de herinnering aan de oor log en de bezetting diepe littekens bij de Nederlanders heeft achtergela ten. Tenslotte sprak hij de hoop uit, dat een vrij en democratisch Duits land zijn plaats zou verkrijgen in een in vrijheid samenwerkend Europa. Aetherklanken WOENSDAG. HILVERSUM I. 402 m.' 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Sex tet. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Water standen .9.35 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmu ziek. 11.15 „Het verlaten huis", hoor spel. 12.00 Koninklijke Militaire Ka pel. 12.30 Mededelingen. 12.33 Man nenkoor en soliste. 13.00 Nieuws. 13.15 Metropole orkest. 13.45 Gramo foonmuziek. 14.00 Reportage. 15.00 Gramofoonmuziek. 16.15 Voor de jeugd. 17.00 Strijkorkest. 17.30 Piano duo. 17.45 Regeringsuitzending. 18.00 Gemengd koor. 18.30 Gramofoonmu ziek. 18.45 C.M.B.-kwartier. 19.00 Nieuws en weerberichten. 19.15 Boek bespreking. 19.30 Gramofoonmuziek. 19.40 Radiokrgnt. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio Philharmonisch orkest, koor en solist. 21.20 Paedagogische cause rie. 21.40 Zigeunerkwintet. 22.00 Cla- vecimbel, cello's en viool. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 NieTiws. 23.1524.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 19.30—20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnas tiek. 7.30 Gramofoonmuziek. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.16 Orgel spel. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Gra mofoonmuziek. 10.00 „Kinderen en mensen". Causerie. 10.05 Morgenwij ding. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gra mofoonmuziek. 12.00 Accordeonmu- ziek. 12.30 Mededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Gramofoonmu ziek. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Omroeporkest. 13.50 Gramo foonmuziek .14.00 „Gesproken por tret. 14.15 Kamerorkest. 15.00 Kinder koor. 15.20 Voor de jeugd. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Promenade-orkest. 18.00 Nieuws. 18.15 VARA-Varia. 18.20 Pianospel. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 „Wordt er in Nederland intellect ver morst?", causerie. 19.15 Gramofoon muziek. 19.27 Toespraak. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Hein festijn. 20.15 Gramofoonmuziek. 21.40 „Het aquarium", hoorspel. 22.30 Trio. 23.00 Nieuws. 23.15 Dansmuziek. 23.4024.00 Orgelspel. die (haar haatte. En Han liet zidh nog beïnvloeden! „Mammie...." Een zacht handje streek langs haar gezicht, veegde haar tranen weg. „Titie, foei, je mag niet uit bed komen. Gauw, liefje." Ze nam 't kind op de arm. De angstige blik in Trésorke's ogen troffen haar. „Was Pappie boos, mams?" „Weineen, lieve sdhat." „Waarom huilt u dan? Omdat Oma lelijke dingen zegt?" De kleine vingers woelden door Loek's don kere haardos. ,,'t Is alweer over, kindje, ga nu maar lekker slapen, hoor." Toen Loek haar kuste fluisterde ze heel zacht: „U bent todh ntijn liefste Mammie ik houd van u 't allermeest, nog meer dan van Pap pie." „Neen, neen „Neen, Neen Ti tie," weerde Loek af, „je bent Va ders Trésorke. Vader moet altijd nummer één zijn." Heel laat kwam Han thuis. Hij dacht, dat ze wel naar bed zou zijn. Tot z'n verwondering zat ze nog te lezen. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1950 | | pagina 6