Nieuw handelsaccoord met Engeland Een onbetrouw baar verhaal Arena-toneel, bevordert intimiteit Vió voor het oprapen Het brood blijft „aardappelmelig'' Er wordt veel minder vlees gegeten Werkloosheid daalt dinsdag 6 juni 1950 de leidse courant Tweede blad pagina Grotere invoerquota Gisteren is te Londen een nieuwe handelsovereenkomst tussen Enge land en Nederland ondertekend, waarbij volgens goed ingelichte kringen de handel in goederen, welke nog steeds voorkomen op lijs ten van invoer-quota, belangrijk groter is vastgesteld dan verleden jaar. In een communiqué van de Board of Trade wordt het volgende be kendgemaakt: In de afgelopen week zijn te Lon den opnieuw besprekingen gevoerd over de handel in 1950 tussen het Verenigd Koninkrijk en het Konink rijk der Nederlanden. Deze besprekingen hadden hoofd zakelijk betreking op de niet gelibe raliseerde handel in beide richtin gen. Er zijn thans regelingen voor het jaar 1950 tot stand gekomen en de handel zal op een bevredigend niveau worden gehandhaafd. Ook werden besprekingen ge voerd over de handel voor rekening van de regering. De bijeenkomsten werden bijgewoond door waarne mers, die door de Indonesische re gering waren aangewezen, overeen komstig de politiek van samenwer king op handelsgebied, waartoe op de Ronde Tafelconferentie werd be sloten. Over Weens avontuur Dezer dagen meldde het A.N.P., dat een inwoner van Terneuzen, de 44-jarige P. C. L., in Wenen een week gevangen was gehouden door Sow- jetrussische autoriteiten. Hij had zich op 15 Mei met andere Neder landers naar Salzburg begeven om daar een congres van esperantisten bij te wonen. Bij zijn terugkomst in Temeuzen, waar hij ogenschijnlijk volkomen normaal, doch enigszins overstuur aankwam, vertelde hij in Wenen het gezelschap kwijtgeraakt" te zijn. Op een gegeven ogenblik zou hij, blijkens zijn mededelingen, door eni ge Russen in zijn kraag gepakt en naar een gevangenis gebracht zijn, waar hij een injectie zou hebben gekregen, die hem geruime tijd bui ten bewustzijn hield. De heer L. verblijft thans in een ziekenhuis te Vlissingen, echter niet ten gevolge van een naar zijn zeggen in Wenen ondervonden hardhandige behandeling. Hij moet namelijk in Wenen door een kortdurende geeste lijke storing zijn overvallen en op zijn eenzame omzwerving door de stad dusdanig zijn opgetreden, dat de politie daarin aanleiding vond om hem naar de Universiteitskliniek vart de Oostenrijkse hoofdstad over te brengen. Blijkens mededelingen van zijn behandelende geneesheer in Vlissingen, is de heer L. toen een week in de psychiatrische afdeling van de kliniek geweest om daar een shockkuur te ondergaan. Enigszins hersteld werd enige dagen later de thuisreis aanvaard. De hoogleraar, die de heer L. heeft behandeld, gaf de patiënt een brief voor zijn huis arts mede, waarin het ziektegeval werd beschreven. De behandelende geneesheer deel de het A.N.P. mede, dat hij de in druk heeft, dat in Wenen alles ge daan is wat gedaan kon worden bij een ziektegeval als dat van de heer L. RUSTIGE VASTE STEMMING TER BEURZE De beurs opende gisteren in een kalme vaste stemming. Behalve en kele jaarverslagen en dividend aan kondigingen was er dit weekend weinig nieuws, dat van belang voor de beurs was. Het crediet aan en de plannen van de Djakarta Lloyd was van zeer geringe invloed op de scheepvaart sector. Van enige reac tie in de koers was dan ook geen sprake. De scheepvaartmarkt was goed prijshoudend en- aandelen Pa- ketvaart waren zelfs een punt hoger Cultures werden in lichte mate gevraagd, waarbij ook het publiek een enkele kooporder gaf. Vrijdag toen ook van een licht verhoogde publieke belangstelling sprake was, is de omzet in aandelen gestegen tot ruim anderhalf millioen nomi naal, hetgeen in lange tijd niet is geschied. Voor zover waarneembaar bleef de omzet van gisteren daar niet onder. Suikerwaarden stonden weer het meest in de belangstelling. HVA monteerde ruim twee punten. Aandelen Nisu en Vorstenlanden kwamen wederom in een open hoek op een iets hogere koers. Tabak en Rubberwaarden goed prijshoudend. De Industriemarkt lag niet zo sterk verwaarloosd als de vorige week. In navolging van Londen wa ren certificaten Unilever reeds bij de opening drie hoger. Op de Staatsfondsenmarkt, waar wederom slechts weinig omging, was de stemming licht verdeeld. De conversielening 1947 moest een klein gedeelte van de Vrijdag be haalde winst prijs geven. Investe ringscertificaten daarentegen kwa men van 99 3/8 op 99 ]/2. De Ameri kaanse sector volgde wederom de koersbewegingen te Wallstreet. Agio onveranderd 2 procent. Prolongatie 2Yi procent. Het Britse ministerie van handel sprak eveneens over schikkingen om de handel op een bevredigend peil te houden. Een woordvoerder van de Neder landse ambassade te Londen kon, evenmin als andere ambtenaren van beide landen, bijzonderheden geven. Welingelichte kringen verklaarden, dat bij de besprekingen geen over eenstemming bereikt werd over de aankopt i van Engeland op het ge bied van Nederlandse voedingswa ren. De beslissing over de prijs, wel ke Engeland zal moeten betalen voor Nederlandse eieren, werd uit gesteld tot de herfst en ofschoon over andere aankopen is gesproken, werden geen vaste toezeggingen ge daan. De besprekingen hebben vijf da gen geduurd. f tmm- Interessant experiment Maar lang niet alle stukken lenen zich er voor. (Van onze speciale verslaggever) In Nederland heeft het NSF-toneel de eerste stap gedaan met het zoge naamde Arena-toneel. Men speelt in het midden van de zaal en de toe schouwers zitten in het rond. Buiten onze grenzen is deze to neelvorm zeker niet nieuw. Max Reinhardt reeds had de arena van het Berlijnse Schauspielhaus bij het toneel getrokken; en in de Verenig de Staten was het Glen Hughes, die de toneel-afdeling van de Universi teit van Washington voorzag van een speelvlak, midden in de zaal. Met name dit Amerikaanse arena toneel beoogt de opvoering van stuk ken voor normaal toneel in het mid den van een kleine zaal, zonder an dere aankleding dan wat meubels, met het publiek aan alle en niet slechts aan drie kanten om de spe lers heen gegroepeerd. Men zou ook nog de proefneming van mr. Jan Derks kunnen noemen, waardoor in het Amsterdamse Car ré de arena werd gebruikt als ver- lengstu' van het toneel en waarop enig decor werd gezet. Maar dat is niet wat thans voor het eerst te Hil versum werd geprobeerd. Onze voornaamste indruk is wel deze, dat het arena-toneel stellig de intimiteit bevordert, maar zich niet leent voor massaspel, en dat het voor amateurs bijzondere mogelijk heden biedt. Hier kan men de toe schouwer nadrukkelijk in het spel betrekken en hem aldus prikkelen tot het dieper en scherper onder gaan van hetgeen wordt vertoond. En de speler zal geneigd zijn, de kwaliteit van zijn kunst op te voe ren om het gemis aan decor-fanta sie te vergoeden. Het toneel heeft er door de arena-methode zogezegd een dimensie bij gewonnen, een der de dimensie, die de plastische wer king ongetwijfeld verhoogt. Het was artistiek en ook paedago- gisch goed gedacht, na afloop van de vertoning (men had het voor arena-toneel uitstekend geschikte blijspel „De Herbergierster" van Carlo Goldoni gekozen) een soort opinie-onderzoek voor de microfoon te houden. Daarin hebben wij ons idee teruggevonden, ook al moet worden gezegd, dat er vaak te uit drukkelijk pro of contra werd ge oordeeld. Men heeft in die discussie onder andere de opmerking gemaakt, dat men bij het arena-toneel geneigd zou zijn, de toeschouwers uit te monsteren in dezelfde kledij als waarin de spelers optreden. Maar deze eerste proef heeft althans ons aangetoond een voortreffelijk con tact, dat zich door geen tijd liet scheiden. Het was echt genoegelijk, spel en mimiek van de toneelisten van zo dichtbij te volgen, als het wa re met de neus er op. En al moesten de dames en heren nolens volens naar één kant de rug wenden, waar door de zogenaamde „terzijdes" ver loren gingen, dat woog niet op te gen de intimiteit, die wij bij dit are na-spel hebben ondergaan. Men probere het eens met onze amateurs in de provincie. A. van Oorschot. Op het strand te Wijk aan Zee is enige keren achtereen bij afnemend water de vis letter lijk voor het oprapen geweest. Tientallen zgn. horsmakrelen, die dichte scholen spiering tot vlak onder de kust hadden na gejaagd, werden bij het terug rollen van de flauwe branding in „het kleine zeetje" achter gelaten. Wandelaars, die het klappen van de staarten in het nauwelijks dertig centimeter diepe water en op het natte zand hoorden, trokken kousen en schoenen uit en konden de vissen makkelijk grijpen. Een van de „vissers", die fluks een emmer had gehaald, slaagde er in niet minder dan tachtig ma krelen op het droge te brengen. UITBREIDING ONGEVALLEN WET. Binnen enkele dagen kan de af kondiging in het Staatsblad worden verwacht van enkele algemene maatregelen van bestuur, krachtens welke de werkzaamheden, verbon den aan het oogsten van zilveruien en over het plukken van erwten met ingang van 19 Juni 1950 onder de werking van de Ongevallenwet 1921, de Ziektewet en de Kinderbijslag wet worden gebracht. Slachtoffers van de warmte JONGEN VERDRONKEN. Gistermiddag omstreeks kwart voor één is de 17-jarige timmer mansleerling K. A. K. uit de Okker nootstraat te Den Haag in het wa ter aan de Veenendaalkade te Den Haag verdronken. K. was met drie collega's gaan zwemmen hoewel hij de zwemkunst niet meester was. Nadat hij van een woonschuit in het water was gedoken kwam hij in moeilijkheden te verkeren. Zijn collega's slaagden er niet in hem' te redden. Het lijk is nog niet gevon den. BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN Gisteravond is in Franeker in het Nieuwe Kanaal aan de Zuidzijde van de stad, de 19-jarige D. Annema. die daar met een paar vrienden was gaap zwemmen, verdronken. De jon geman werd pas vermist, toen de an deren zich al hadden aangekleed. Tot middernacht is men met dreg gen bezig geweest. doch zonder resul taat Vanochtend werd het dreggen voortgezet. Gisteravond laat is de 19-jarige J. P. J. uit de Olycanstraat te Haarlem verdronken in het nieuwe duinmeer, dat aan de zeeweg in de duinen van Bloemendaal in aanleg is. Hij was met twee vrienden over de afrastering geklommen, die de duinen afsluit en daarna door het ogenschijnlijk zeer ondiepe duin- meer gewaad, doch is daarbij in een diep uitgebaggerd gedeelte terecht gekomen. Hij noch zijn vrienden kon den zwemmen TWEE ZUSJES UIT HET WATER GERED. Gistermiddag verdwenen de twee zusjes Mosterd, respectievelijk tien en twaalf jaar oud, bij het baden in de Waalhaven te Rotterdam plotse ling in de diepte. De 29-jarige radio telegrafist W. P. J. van Laar, die slechts een been heeft, bedacht zich geen ogenblik en dook in het water. Het gelukte hem beide meisjes tege lijkertijd in veiligheid te brengen. De drenkelingetjes en de dappere redder hebben geen nadelige gevol gen van dit onvrijwillige bad onder vonden. NOG EEN SLACHTOFFER VAN DE HITTE. Om ongeveer kwart voor vier gis termiddag ging de Laakbrug op de Rijswijkseweg in Den Haag open. Geduldig stelden de autorijders, fietsers, wandelaars en anderen zich op. Na vijf minuten ging de brug nog niet dicht. Intussen groeide de stroom wachtenden op deze weg, een van Nederlands drukste wegen, aan. Na een kwartier was de brug nog open. Toen kwamen or mannen gewapend met zagen en schaven. Eindelijk, na een half uur wachten, ging de brug dicht en kon de stroom zich in beweging zetten. Het bleek, dat de Laakbrug door de warmte enigermate was uitgezet en daar door niet dicht kon. NEDERLAND EXPOSEERT IN CA NADA. Natuurlijk is het de stand met het „echte" Nederlandse boe rinnetje, welke het meest de aan dacht trekt van de Nederlandse in zendingen op de Internationale Handelstentoonstelling in de Cana dese stad Toronto. Hoe staat het met groente en iruit Hoewel de stand van de groenten over het algemeen goed mag wor- dengenoemd, blijkt thans toch, dat de ontwikkeling van de gewassen door het koude en gure voorjaar na delig is beinvloed. De weersomstandigheden tijdens de bloei van het fruit waren ongun stig (veel regen, wind, hagel en te lage temperaturen). Een goede be stuiving was daardoor niet mogelijk terwijl voorts de bloei over een lan ge periode werd uitgesterkt. De ster ke sneeuwval op 25 April, welke met vorst gepaard ging, heeft niet zoveel schade veroorzaakt als aan vankelijk werd gevreesd. Hoewel dienaangaande nog geen zekerheid bestaat, lijkt de vruchtzetting sterk mee te vallen. De stand van de bloemkool blijft bij die van de andere gewassen ten achter, voornamelijk door het optre den van „klemharten". Tengevolge van het koude weer in Mei komt in onder platglas geteelde komkom mers vrij veel blad- en vruchtvuur voor, de stand van het gewas is ma tig tot goed. Ook meloenen hebben door de koude iets geleden. De vruchtzetting bij de onderste trossen van tomaten is matig tot slecht, bij de hogere trossen veel beter. Hoe wel bij andijvie en sla wat uitval voorkomt, wordt van deze gewassen een bevredigende oogst verkregen. De ontwikkeling van aardbeien ver loopt gunstig. De bloei was rijk en nachtvorstschade kwam nagenoeg niet voor. In de aardbeiencentra in Westelijk Noord-Brabant vreest men echter, dat op de oudere percelen weer schade zal ontstaan door vraat van keverlarven aan de wortels. Van vroege aardappelen wordt een matige oogst verwacht, er komen veel zgn. „onderzeeërs" voor, terwijl hier en daar nachtvorstschade werd waargenomen. Ondanks de sombere voorspellin gen wordt ook voor dit jaar weer een goede fruit-opbrengst verwacht. Behoudens een enkele uitzondering stelt de stand der verschillende fruitgewassen zeker niet teleur. Op de goed onderhouden bedrijven was de bloei van appelen en peren over het algemeen rijk. Bij enkele peren rassen, zoals „triumph de Vienne" en „comtesse de Paris", die sterk op ongunstige omstandigheden reage ren, moet echter de vruchtzetting als zeer slecht worden beschouwd. De stand van pruimen en kersen is goed. Van het klein-fruit hebben rode en witte bessen alsmede kruisbessen van nachtvorsten geleden, waardoor zij sterk hebben „geruid". Zwarte bessen staan er naar verhouding be ter voor, terwijl van frambozen een bevredigende oogst kan worden ver" wacht. Het onder glas geteelde fruit, druiven, perziken en pruimen, ver toont een goede stand. VEEL BLOEMKOOL DOOR GEDRAAID. Op de veilingen in het Westland zijn gisteren grote hoeveelheden bloemkool doorgedraaid. De aanplant van bloemkool is dit jaar groter geweest dan vorig jaar en door het warme weer was de aan voer gisteren extra groot, in Naald wijk bijv. 170.000 stuks. In Naald wijk werden zes duizend kisten (ieder ongeveer tien bloemkolen be vattend) doorgedraaid. Ook op an dere ve.'-ingen werden enige duizen den kisten doorgedraaid. Gelaaide vleespolitiek Door de zeer hoge vleesprijzen en de verminderde koopkracht van het publiek of een andere besteding van het gezinsinkomen is na de oorlog 't vleesverbruik per hoofd van de be volking niet hoger gekomen dan 300 gram vlees zonder been per week. Voor de oorlog at de gemiddelde Ne derlander iedere week 600 gr. vlees netto. Bij de Belgen is het gebruik van vlees weer terug op het vooroor logse peil van 750 gram per hoofd per week. De 10.500 Nederlandse sla gerijen leveren aan het kieskeurig publiek nog het goedkoopste en beste vlees van heel West-Europa, ofschoon na de distributie de vleesprijzen met 100 percent en de sociale lasten in het slagersbedrijf met 40 a 50 per cent zjjn gestegen. Ondanks dit betrekkelijk klein aantal slagerijen in België heeft men er een veelvoud van is het vet er voor de slagers volledig af. De eerste faillissementen de vege te kenen van de slechte toestand zijn reeds in aantocht. De bevroren-vlees- politiek van de Regering had gefaald op één hoofdpunt: de prijsvaststelling aldus het oordeel van de Nederlandse Katholieke Slagershond, die Maandag de 27ste bondsvergadering in Am sterdam hield. De slagers waren in de practijk de dupe geworden van deze prijsvaststelling, die het bevroren lees 35 percent goedkoper voor schreef dan het verse vlees en niet met een bescheiden winstmarge re kening hield. Voor vele slagers is het 'artikel be vroren vlees, dat toch al met huive ring ontvangen werd, een financiële strop geworden. Zou de Regering in het najaar weer vlees gaan invriezen dan hoopte men op een nauw over leg met de bedrijfswereld. Om de consument in de prijs tegemoet te komen, kon de Regering nog door een andere bril kijken en men dacht hierbij aan het Landbouwega- hsatiefonds. Heffingen oorzaak van hoge prijzen. Niet om het rundvlees in te vrie zen, moet het fonds gelden beschik baar stellen, maar om de keurlonen, slachthuistarieven, de heffingen voor het bedrijfschap vee en vlees, de om zetbelasting en de slachtveeverzeke- Minimumprijs consumptie-aardappelen De consumentensubsidies maken met f. 242 millioen nog steeds een belangrijk deel uit van de uitgaven van het Landbouw-egalisatiefonds Het ligt in het voornemen van mi nister Mansholt op de export van veehouderijproducten een heffing te leggen ten bedrage van de veevoe dersubsidies. Hierbij zal met mone taire en handelspolitieke gezichts punten rekening worden gehouden. Het valt thans nog niet te bevroe den, welke invloed de doorbereke ning van de importprijzen van vee voeders aan de veehouders en de daarmee gepaard gaande stijging der eindproducten op de afzet der pro ducten zal hebben. Het gehele vraagstuk zal straks nader in het kader van het overleg betreffende de loon- en prijspolitiek nader moe ten worden bezien, aldus deelt de minister mede in een nota aan de Tweede Kamer betreffende wijzi gingen in de begroting 1950 van het Landbouw-egalisatiefonds. K.V.P. beraadt zich op middenstands vraagstukken Het dagelijks bestuur der K. V. P. vergaderde gisteren te Utrecht met het college van beraad over midden standsproblemen Met name werden besproken: het ontwerp van wet kin derbijslag voor kleine zelfstandigen en de economische en fiscale politiek me; betrekking tot de middenstand. Ten aanzien van het genoemde ont werp kwamen nadrukkelijke verlan gens tot uiting met betrekking tot de inkomensgrens, de grootte van de bijslag en het aantal kinderen, dat achtereenvolgens voor de bijslag in aanmerking komt met het oog op het inkomen. Wat het tweede onderwerp be treft werd vooral aandacht geschon ken aan de wijze van heffing der Omzetbelasting, waarbij het verlan gen naar heffing ineens bij de bron sterk naar voren kwam. Ook werd geklaagd over administratieve romp slomp. Op spoedige herziening van de Vestigingswet werd aangedron gen. Uitvoerig werd van gedachten gewisseld over de fiscale politiek. In de vergadering, die onder leiding stond van de voorzitter van de K. V. P., de heer J. W. Andriessen, wa ren vertegenwoordigers van tal van middenstandsbranches aanwezig en voorts van de landelijke en diocesane middenstandsbonden. Ook woonden verschillende leden van de Katho lieke Eerste- en Tweede Kamerfrac ties het beraad bij. o.a- de voorzitter van de Tweede Kamerfractie prof. mr C. P. M. Romme. SUBSIDIE OP KOFFIE VOOR HUISHOUDELIJK GEBRUIK. Zoals de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening in de nota van wijzigingen op de begroting van het Landbouw Egalisatie Fonds dienstjaar 1950, heeft aangekondigd, zal na 1 Juni 1950 aanmerkelijk duu: dere koffie in distrmutie komen. Aan gezien de verkoopprijs van de koft:e. bestemd voor huishoudelijk gberuik, niet zal stijgen, wordt deze koffie ge subsidieerd. De regering ziet evenwel geen reden een dergelijke subsidie ook te verstrekken voor koffie, wel ke niet voor huishoudelijk verbruik wordt verstrekt. Daarom zal de prijs van gebrande koffie, welke niet voor het gerantsoeneerde gezinsver- bruik is bestemd in overeenstem ming worden gébracht met de we reldmarktprijs. Het invoeren van een tweeprijzen- stelsel, stuit op practische bezwaren, zodat de subsidie op de koffie, welke niet in de gezinnen wordt geconsu meerd, (cafés, restaurant, hotels, enz) door middel van een heffing wordt teruggenomen. In een verordening van het be- drijfscèap voor granen, zaden en peulvruchten, gepubliceerd in het Voedselvoorzieningsblad van 6 Juni 1950, wordt een en ander geregeld- Een ieder, die koff ietoe wij zingen van het bedrijfschap ontvangt, is verplicht een heffing van 50 cent voor iedere 125 gram koffie ten behoeve van het Landbouw Egalisatiefonds te betalen. De heffing moet zijn voldaan vóór het in ontvangst nemen van de toe wijzingen. ring te betalen, want al deze heffin gen drukken op de prijs, zoals die nu is. De consument zal dan een stukje verê vlees belangrijk goedkoper kun nen krijgen. Enkele afdelingen ageerden tegen de eenzijdige heffingen in het slagei-s bedrijf door het bedrijfschap vee en vlees en het voortbestaan van dit be drijfschap. Het bestuur van het be drijfschap overweegt nu maatregelen om deze heffingen uit te spreiden over meer belanghebbenden bij het slachtvee, onder anderen de boeren. De aangelegenheid is op het moment in behandeling, maar zouden de ar gumenten van de slagers niet wor den ingelost, dan zal de vakgroep Slagerij zelf haar wensen bij de mi nister op tafel deponeren. Met de Algemene Nederlandse Sla gershond zal het hoofdbestuur van de katholieke bond op korte termijn overleg plegen om zo mogelijk een concept vrijwillige minimum-prij- zenregeling voor het hele land te ont werpen. Spelend in leemput verdronken Een tragisch ongeluk heeft in het gezin van burgemeester Van Acht maal te Huybergen 'N.B.) plaats ge had tijdens een bezoek van de bur gemeester aan een relatie, de heer Cox in Beerse nabij Turnhout in België. Zondagavond zijn nL het 3H-jarig zoontje van de burgemeester en het zevenjarig zoontje van de heer Cox in een leemput verdronken. De burgemeester ging Zondagmid- ig met zijn vrouw en twee kinderen naar Beerse voor een zakelijke be spreking met de heer 'Cox. De kin deren speelden enige tijd op het ter rein bij de steenfabriek van de heer Cox, nabij een van de vele leemput ten. Spelenderwijs zijn ze in zo'n put geraakt. TAS MET 36 KILO AAN ZILVERGELD. Een kok van de „Grote Beer", J. van H. is onlangs te Djakarta gear resteerd wegens het smokkelen van deviezen. De 21-jarige uit Zeist af komstige kok beschikt over een ze ker zakeninstinct, blijkens de vrij in gewikkelde procedure die hij volg de om zich te verrijken. Te Amster dam kocht hij ongeveer 400 Ameri kaanse dollars voor zes Nederlandse guldens per stuk. Deze vierhonderd dollars smokkelde Van H. te Priok langs de douane. Op Pasar Baru wis selde hij de 400 dollars in tegen zil vergeld. Een dollar bracht 9 gulden (in zilver) op, zodat hij op zeker ogenblik ongeveer 3600 gulden aan zilvergeld in bezit moet hebben ge had. De kok vertrok inmiddels op een kustreis naar Soerabaja en deponeer de zijn tas ergens te Djakarta. De po litie kwam hier achter en nam de tas met inhoud in beslag. Er bleek 36 kilogram zilvergeld in te zitten met officiële waarde van 3.451 gul den. Na terugkomst uit Soerabaja wilde Van H. zijn tas terughalen' doch hij werd in arrest gesteld wegens devie- zensmokkel. FELLE HEIDEBRAND. Door vonken uit een locomotief is gistermiddag een hevige heidebrand uitgebroken tussen America en Griendtsveen. Tot laat in de avond was de brandweer uit Horst in touw om 't vuur te keren, waarbij zij te kampen had met watergebrek. Reeds vroeg in de middag waren ruim twee hectaren hei verteerd door het vuur, dat zich diep in de turflaag heeft ingevreten. De brandweer, die rekening moet houden met een aantal mijnen, die in dit gebied nog her en der ver spreid liggen, heeft laat in de avond een deel van de grond, nat gespoten, om het vuur dat tienduizenden tur- ve bedreigt, te beletten zich nog die per in de grond te werken. Het cijfer zakte in Mei Het aantal mónnelijke werklozen in Nederland is in Mei gedaald van 86.244 op 72.397. Deze opvallende vermindering kan voor een groot deel worden toegeschreven aan de vrij ongunstige weersomstandighe den in April, waardoor toen de ver ruiming van werkgelegenheid werd geremd. De daling was het grootst in de landbouw, waar het aantal werklozen terugliep van 15.412 tot 9.739. Het aantal werkloze vrouwen daalde eveneens, en wel van 4.330 tot 4.048. De 'vraag naar vrouwelijk personeel verminderde enigszins; de vraag naar mannelijk personeel ver toont een lichte stijging. Onder de bouwvakarbeiders nam het werklozencijfer af met bijna 2000 en kwam op 7,665. Ook het aan tal werklozen in de voedings- en ge notmiddelenindustrie daalde, hoofd zakelijk omdat aan sigarenmakers geen wachtgeld meer wordt ver strekt wegens beurtelingse arbeid. De werkloosheid blijkt op het ogen blik het grootst te zijn in Drente, waar op iedere 1000 mannelijke in woners 38 werklozen geteld worden. In Overijsel, Limburg en Zeeland komen slechts 8 werklozen op de 1000 mannelijke inwoners voor, het laagste cijfer van het land.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 5