Gemeenteraad van Rijnsaterwoude Gemeenteraad van Zwammerdam Raad werkte een grote agenda af UIT HF nwr^viNG DINSDAG 6 JUNI 1950 DE LEIDSI! COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 De voorz. opent de vergadering met gebed en doet mededeling van de volgende ingekomen stukken. Schrij ven van het Kraamcentrum van het Wit-Gele Kruis te Alkemade om sub sidie. De voorz. deelt mede, dat het Kraamcentrum Alphen aan den Rijn ook in deze gemeente werkt en bin nenkort ook met een verzoek om subsidie zal komen. De voorz. stelt voor om een algemeen besluit te ne men tot het verlenen van een subsi die aan een erkend kraamcentrum ad 0.50 per verzorgingsdag. De Raad kan zich hiermede verenigen. Van de burgem. van Rijnsaterwou de is ingekomen een schrijven dat handelt over de wierplaag in het Braassemmermeer. Er is 'n commissie gevormd om de wierplaag te bestrij den. Voor de bestrijding is echter geld nodig en nu wordt van de .ge meente Rijnsaterwoude een bijdrage gevraagd van 50.B. en W. stel len voor om deze bijdrage te verle nen. De Raad besliit hiertoe met al gemene stemmen. Van de gem. Alphen aan den Rijn is ontvangen een tweetal ontwerpen tot wijziging van de instructie van het personeel van de Keuringsdienst Alphen aan den Rijn. De voorz. doet mededeling van deze ontwerpen. De heer Disseldorp zegt, dat hij de mo tortoelage van 800.per jaar te hoog vindt. Hij zou deze op 600. willen laten. De voorz. deelt mede, dat alleen het gevoelen van de Raad gevraagd wordt over deze ontwer pen. De heed Disseldorp zegt, dat hij zich met het ontwerp inzake de mo tortoelage niet verenigen kan. De Raad besluit, met de stem van de heer Disseldcrp tegen, wel met het ontwerp accoord te gaan. Op voorstel van B. en W. besluit de Raad een bedrag van 306.25 uit te trekken voor de aanschaffing van hulpmiddelen voor het vak lichame lijke oefening aan de O. L. School. De Raad besluit de 2% vacantietoe- lage te verlenen aan het daarvoor in aanmerking komende personeel der gemeente. Vastgesteld worden een ambtena ren reglement voor het personeel der gemeente en een verordening betref fende de gevallen, waarin en de voor waarden waaronder indienstneming op arbeidsovereenkomst naar burger lijk recht kan plaats hebben door de gemeente te Rijnsaterwoude. De Rekening dienst 1948 wordt vastgesteld als volgt Gewone Dienst Ontvangsten f 82.760.48, Uitgaven 01.891.87. Batig slot 868.61. Kapi- taaldienst Ontvangst 117.340,57, uit gaven 108.449.98. Eatig slot 8891.49 De voorz. deelt mede, dat de bouw van de twee woningen niet gegund is kunnen worden, omdat de inschrij ving 3600.— te hoog is geweest. Met het aanbrengen van bezuinigin gen is men er niet kunnen ko"men. ALPHEN AAN DEN RIJN Geboren: Elisabeth H. M., d. van H. W. v. Teeffelen en E. A. Nannes; Marijtje, d. van J. Kroon en B. J. de Bruin; Juliana M. J., d. van B. v. d. IJssel en J. F. G. Sluis; Wouterina, d. van J. A. Verheul en J. Kooijman; Wilhelmus, z. van J. de Jong en A. M. Hoogland; Johanna M. M., d. van H. J. Schaper en M. Vester; Astrid M., d. van W. J. Yark en L. de Lange; Maria G., d. van G. Th. Hoogenboom en A. M. Houdijk; Antje, d. van W. M. de Leeuw en E. H. van Bruggen. Ondertrouwd: D. van der Zwart en G. J. Aantjes; H. J. v. Es en G. C. de Heij; T. Vis en J. S. de Jong; P. Hoogeveen en C. G. Zirkzee; K. Jan sen en M. Snel. Getrouwd: E. J. Korthals Altes en D. ,M. Meijer; J. A. den Horder en A. A. S. de Groot; W. F. Boerefijn en J. C. van Doorn. Overleden: C. M. Bas, weduwe van van den Heuvel 71 j.; H. W. Vogele- sang, echtgenote van Lam, 53 j. NIEUWKOOP DE GAANDE EN KOMENDE GEMEENTE-SECRETARIS. De vooïz. deelt mede, dat Ged. Staten door het nemetn van een beslissing misschien nog uitkomst kunnen bren gen. De heer Disseldorp blijft de woningbouw te Rijnsaterwoude een duistere zaak vinden. De voorz. zegt, dat het niet meevalt om binnen de getrokken normen twee woningen te bouwen. Bij acht of tien woningen bouwen liggen de zaken nu eenmaal geheel anders. Bij de rondvraag brengt de heer Disseldorp nogmaals de smalle in gang van het Molenpad ter sprake Hij zou tot demping van de sloot willen overgaan. De voorz. belooft een onderzoek. De heer Jansen wijst er op. dat er drie gezinnen nabij 't Braassemmer meer verstoken zijn van goed drink water. hij bepleit een eenvoudige op lossing. De voorz. zegt, dat B. en W. deze zaak zullen bezien en indien mogelijk de helpende hand zullen bieden. De heer Rodenburg zou gaarne zien dat de dorpssloot weder van vuil werd gereinigd. De voorz. deelt mede dat dit heel spoedig zal gebeuren. OUD-ADE Op thuisreis. Sold. 1 G. Roos is aan boord van de „General A. W. Greely," clie vermoedelijk op 19 Juni te R dam aankomt. TER AAR 40 JAAR ONDERWIJZERES. Donderdag herdacht mej. Schwal- bach het feit, dat zij veertig jaar als onderwijzeres werkzaam is geweest waarvan 23 jaar in Zoetermeer. Des morgens was er een gezongen H. Mis tot intentie van de jubilaresse. Zeer groot was de belangstelling van het R. K. Kerk- e*n Schoolbestuur, van de organisaties en verenigingen, van leerlingen en oud-leerlingen. Zondag werd met medewerking van het Kerk en Schoolbestuur een receptie ge houden teneind een ieder in de ge legenheid te stellen de jubilaresse persoonlijk ^eluk te wensen- Pastoor J. A. Voorham sprak hier waarde rende woorden, voor hetgeen juffrouw Schwalbach voor de Zoetermeerse jeugd en voor de parochie heeft ge daan. Namens de verschillende ver enigingen en oud-leerlingen werden speeches gehouden. Tenslotte dankte de jubilaresse allen, die meegehol pen hadden deze dag voor haar tot een onvergetelijke te maken. Te Rijnsaterwoude is heden een onderdeel van de 6 meter brede ver keersweg over een afstand van 3J4 km. tussen Rotterdam en Amster dam gereedgekomen en voor het verkeer in gebruik gesteld. Foto: De eerste auto's maken gebruik van de nieuwe weg. De burg. herdacht allereerst het overlijden van weth. J. A. Linscho- ten. De aangeboden gem. rekening 1948 gaat naar de commissie uit de raad ter onderzoek, terwijl de rekening van het Burg. Armbestuur over 1949 z. h. st. is goedgekeurd. Eveneens z. h. st. is aan de gem. ambtenaren overeenkomstig de rijks regeling toegekend 2 pet. gratificatie en 5 pet. over het 2e kw. 1950. Aan de Bijz. scholen worden voor 1950 voorschotten verleend naar een. bedrag van O. L. scholen 18.56 per leerling, ULO-scholen 24.— per leerling. Aan de heer A. M. van Muiswin kel is eervol ontslag verleend als lid van het burgerl. Armbestuur. In zijn plaats is benoemd de heer W. Hoo- gendoorn. Bij de verzoeken van de Chr. Nat. School en de R.K. Meisjes-Ulo om gelden voor aankoop leermiddelen, werd medewerking toegezegd. Aan mej. J. Lares werd eervol ont slag verleend wegens benoeming el ders. 60.vergoeding, waarin begre- GEMEENTERAAD ZOETERMEER De heer C. J. Groenendijk, die na langdurige trouwe dienst eervol ontslag heeft gekregen op eigen verzoek. De heer P. Oskam, die met ingang van 1 Juli is benoemd tot gemeente secretaris. Bij de ingek. .stukken was een hul de betuiging aan de raadsfractie van de P. v. d. A. i.v.m. de subsidie van rijkswege voor de bouw van 50 ar beiderswoningen. De fractie vraagt, of het niet wenselijk is in dit com plex een badhuis te bouwen.. B. en W. willen hun volle medewerking verlenen. De vraag, of wel voldoende reke ning wordt gehouden met de nood- zaelijkheid van een geschikt speel terrein voor de jeugd wordt door de voorzitter bevestigend beantwoord. In het uitbreidingsplan tussen Mo lenstraat en Schinkelweg is een speelterrein geprojecteerd. De stank, voortkomende uit de Delftswallenwetering zint de raad allerminst. B. en W. hebben zich al meerdere malen beraden omtrent deze kwestie, maar een afdoende op lossing van het doorstromings- vraagstuk is nog steeds niet gevon den. Allereerst zal de riolering in de gemeente moeten worden verbe terd en uitgebréid. De verlichting van de Molenstraat, en de hoek RokkeveensewegDen Hoorn heeft tenslotte ook de aandacht van B. en W. Nieuwe lichtmasten zijn besteld en zullen spoedig kunnen worden geplaatst. Dat de beplanting van de Molenstraat bij avond het licht van de lantaarn zal onderscheppen be hoeft niet te worden gevreesd. Een verzoekschrift, dat enig stof voor discussie deed opwaaien, was afkomstig van de heer J. M. Woo ning, die een strook gemeentegrond aan de Molenstraat wenste te kopen. B. en W. stelden voor op het ver zoek afwijzend te beschikken. Deze zaak werd na discussie afgedaan met de toezegging van de voorz., dat de ze te zijner tijd nader zal kunnen worden bezien. Hierna kwam punt 3 aan de orde. Aan de heer M. E. van Asma werd met ingang van 1 Augustus 1950 eervol ontslag verleend als gemeen te-opzichter. De heer H. A. Kampschmidt uit Wolvega werd met algemene stern- benoemd als opvolger van de heer van Asma, Ter voorziening in de vacature van onderwijzeres aan de o.l. school, werd benoemd mej. M. J. Koppenol uit Schoonhoven. Het volgende punt was de vervui ling van de vacature in het burger lijk armbestuur. De heer van 't Hoff betreurde het, dat door B. en W., bij het samenstellen van de voordracht, geen rekening was gehouden met de politieke richting van de candidaten. De voorz. merkte echter op, dat het hier gaat om de kerkelijke richting en dat no. 1 van de voordracl.it, de heer M. Verbeek, voor wat dit laat ste betreft, het meest geschikt was. De heer Verbeek werd gekozen met 9 tegen 2 stemmen. Het voorstel van B. en W. om aan de Veren, tot bevordering van de Agrarische Belangen in de Rijn streek te Leiden voor het jaar 1950 een subsidie toe te kennen van 50 werd alleen door de heer van der Tas minder gunstig ontvangen. Het van een nieuwe slijtlaag voor zien van de Zegwaartseweg, wat 7800,moet kosten, werd goedge keurd. Verbetering van de Vlaming straat, een werk, dat de heer Ver beek gaarne spoedig zou zien uitge voerd, werd hierna een punt van dis cussie. Wanneer het rijwielpad wordt betegend zal het bezwaar van ver zakking van de grond 'niet zijn on dervangen. De voorz. merkte op, dai het voorgestelde plan weliswaar niet duur was, maar dat het aanbren gen van een geheel nieuwe be schoeiing en het verbreden van het wegdek de gemeente aanmerkelijk meer zal kosten. De heer de Roode stelde voor om, ter besparing van kosten de beschoeiing dan aan te brengen vanaf de dorpsbrug tot aan de laan van Brinkers, waar het zwa re verkeer voorbij gaat. De heer de Groot merkte op, dat, wanneer de nieuwe margarinefabriek in het dors •gaat werken, veel vervoer van de Brinkers fabrieken niet meer de Vlamingstraat passeert. Dit punt werd aangehouden. Een verzoek om vergoeding van reiskosten als bedoeld in artikel 13 der L.O.-wet, ingediend door de heer P. Rietkerk, werd ingewilligd. Vervolgens werd besloten aan het gerneentepersoneel evenals vorige ja ren een vacantietoeslag toe te kennen en gedurende het 2e kwartaal 1950 de wedden met 5 pet. duurtetoeslag te verhogen. Aan de Christelijk Nationale school werd medewerking verleend., terzake van het beschikbaar stellen' van gelden voor het aanschaffen van een aantal nieuwe schoolbanken. Aan het R.K. schoolbestuur werd medewerking verleend voor het ver nieuwen van de taalmethode. B. en W. werden gemachtigd om gedurende het jaar 1950 geldle ningen aan te gaan tot een maximaal bedrag van ƒ500.000. Dit zal nodig zijn voor de voorlopige financiering van woningbouw. Nieuwe uitgaven werden op de begroting in verband met de aanleg van rioleringen in het uitbreidings plan en het aankopen van enige gronden. Voorts komt hier tot uit drukking het plan van B. en W. om de aanleg van het plantsoen te doen plaats vinden dooi arbeiders van de D.U.W De verbetering van de Bleis- wijkseweg wordt geraamd op f 16.000 in welk bedrag wellicht een provin ciale bijdrage wordt verstrekt. Dé raad nam het voorstel aan. Een verzoek van de R.K. EHBO om sub sidie ÏTdh bij de raad geen genade vinden. Tenslotte stelden B. en W. nog voor een kleine wijziging in het uit breidingsplan aan te- brengen in dier voege, dat de 50 arbeiderswoningen niet alleen in blokken van 6 en 4 zouden worden gebouwd, maar waar bij ook een blok van 10 woningen zou worden opgericht. Hoewel de kosten van wegaanleg in het eerst* bedoelde geval iets hoger moeten worden berekend, was de raad eens gezind van oordeel, dat het bouwen van een blok van 10 aesthetisch niet verantwoord is te achten. Geboren: Teunis, z. van J. D. Kers en A. van Vlaanderen; Jaapje Regi- n'a, d. van H. de Vries en P. de Groot; Cornelis, d. van P. Cammeraat en M. v. d. Toorn. Ondertrouwd: J. C. Graper 25 j. en M. C. Slootmaker 24 j.; C. Fran cken 28 j. en A. Dekkers 23 j. pen 20.— voor de seer. comm. schoolverzuim wordt toegekend met 4 tegen 2 stemmen (v. Wijngaarden en Staal). Z.h.St. wordt de overeenkomst inzake destructie van veê en vlees met de N.V. Gekre te Overschie ver lengd tot dat de rijksregeling van kracht wordt. Het verzoek van de heer D. G. Hogeveen om vergunning tot ver koop van sterke drank wordt met 51 stem afgewezen. De bijdrage voor de Chr. Lagere Landbouwschool te Alphen a. d. Rijn wordt bepaald op 10.per jaar per leerling. De verzoeken van de stichting R.K. Gezinshulp te Bocfegraven en het Kraamcentrum te Bodegraven worden voorlopig niet ingewilligd. Het voorstel v. d. Poll tot niet verkoop van gem. grond aan Ned. Herv. Kerkvoogdij in stemming ge bracht wordt met 5 stemmen aange nomen. Tegen de heer v. Wijngaar den. Z.h. st. wordt besloten tot aanleg van een trottoir aan de Rijnzijde in de Molenbuurt. B. en W. zullen het plan nader uitwerken en doen uit- Bij de rondvraag informeert de heer v. Wijngaarden hoe het staat met de bouw der 4 woningen. De voorz. zegt dat op goedkeuring der konvkaart moest worden afgewacht. Ondertussen zal nu de aanbesteding op 16 Juni a.s. plaats hebben. Voorts vraagt hij een parkeerver bod voor de Brugstraat waar nu maar raak geparkeerd wordt, gehe le dagen en nachten. B. en W. zul len de mogelijkheid en uitvoering onderzoeken. Het Nutsdenartement heeft het Nuts gebouw dringend nodig. Ver zocht wordt, de schoolbouw te be spoedigen. De Voorz. zegt dat men »-°eds bezig is en o.a. een school voor dit doel heeft bezocht. De heer Staal zegt dat hoewel een maximum belasting voor de Rijn brug is vastgesteld er geregeld veel te zware vrachten over gaan. De voorz. zegt dat dit in de eerste nlaats een zaak van de Prov. Wa terstaat is. maar dat hij de zaak zal onderzoeken. LISSE PLECHTIGE EERSTE H. MIS. „Het was een indrukwekkende plechtigheid". Zo was de mening van de parochianen over de ontvangst van de weleerw. heer G. van Dijk. die Zondag j.l. ziin Eerste Plechtige H. Mis opdroeg. Het is moeilijk de ge voelens weer te geven, die on zo'n dag omgaan in de mede-oarochianen van degene, die tot het Priesterschap werd geroepen. De feestelijke intocht. De parochianen van St. Agatha maakten zich Zaterdagavond op om de neomyst op waardige wijze in hun midden te ontvangen. Aan de grens der parochie werd hij afgehaald en door de met vlaggen getooide straten geleid naar de pa rochiekerk van St. Agatha. De kleurrijke stoet werd geopend door enige ruiters, gevolgd door de muziekvereniging „Canite Tuba" en de gymnastiekver. „Klimop". Daarna volgde in versierde auto's de familie van de neomyst en ten slotte de neomyst zelf met zijn ouders en pas toor van Zuijlen. Het stralend zomerweer, de vrolij ke klanken van Canite Tuba en hht gebeier van de klokken getuigden van de grote blijdschap der parochie. Onder het zingen van een wel komstlied schreed de neomyst. voor-, afgegaan door een stoet bruidjes en door de herder var de parochie, door het middenpad naa» het altaar. De neomyst celebreerde een plech tig Lof, waarbij hij werd geassisteerd door de kapelaans Wiegerinck en van Wel. Na dit Lof gaf de neomyst zijn priesterlijke zegen. Door de commissie van ontvangst werd hij vervolgens naar zijn ouder lijk huis gebracht, waar Canite Tuba wederom haar blijde tonen liet ho ren. De Eerste Plechtige H. Mis. Zondagmorgen droeg de neomyst zijn eerste Plechtige H. Mis op. De neomyst werd geassisteerd door de weleerw. heren P. G. M. Schoonebeek, aalmoezenier en oud kapelaan der parochie als diaken en Jos. Keet, als sub-diaken en de zeer- eerw. heer Pastoor van Zuylen als presbyter-assistens. De feestpredicatie werd gehouden door kapelaan Schoonebeek, die tot tekst had gekozen. „Ik zal de zielen van de priesters doen duizelen van hun rijdom". Hij schetste de grote rijkdom van het priesterschap. Na mens de parochie bracht spreker de neomyst de hartelijke gelukwensen over, alsmede aan zijn ouders en fa milie. Het koor zong onder leiding van M. J. v. Hutten een Mis van E. Bil- leton. Receptie. In de namiddag werd in de pas torie een druk bezochte receptie ge houden en in de avond droeg de neo myst een plechtig Lof op, waarbij hij geassisteerd werd door de wel eerw. heren Schoonebeek en van Wel. De St. Agatha-parochie van Lisse heeft dit priesterfeest weer ten volle meegeleefd en allen deelden in de vreugde, dat God een van de pa rochianen wederom geroepen had om in Zijn Wijngaard te gaan werken. HILLEGOM Gouden jubileum. 50 jaar gele den trad de heer S. Leegwater, wo nende aan de Brouwerlaan alhier, in dienst bij de fa. J. J. Grullemans Zn. te Lisse. In de tuin, in de schuur, op het kantoor, in de pakplaats, overal heeft hij kennis opgedaan en deze voor de firma uitgebuit. Dat Grullemans een wereldzaak gewor den is, heeft ze mede aan deze stoere werker te danken. Zowel bij zijn gouden bruiloft voor enkele weken als thans bij zijn gouden ambtsjubi leum werd de joviale baas van alle zijden gehuldigd. 104 auto's voor ouden van dagen. Niet minder dan 104 autobezitters zullen Donderdag belangeloos hun wagen beschikbaar stellen voor de ouden van dagen. Om 1 uur vertrekt de stoet vanaf de Pastoorslaan naar de Diergaarde „Blijdorp" te Rotter dam. Rond half 10 hoopt men weer gezond thuis te zijn. WEERSVERWACHTING (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur). AANHOUDEND WARM. Over het algemeen vrij zon nig weer met morgenmiddag een kleine kans op onweer. Zwakke tot matige Oostelijke wind. On geveer dezelfde temperaturen als vandaag. SASSENHEIM Bij het zwemmen omgekomen Gisterenavond om pl.m. 10 uur is de 23-jarige B. Schreuder. wonende aan de Vaartkade, bij het zwemmen in de Sassemersloot ter hoogte van de Industriekade verdronken. Eerst na een half uur zoeken met behulp van autolichten slaagde men erin het lichaam op het droge te brengen. Geestelijke en geneeskun dige hulp was aanwezig. De dokter kon slechts de dood constateren. De heer S. was gehuwd en vader van een kind. David tegen Goliath. Gisteren avond wilde de bestuurder van een grote vrachtwagen een „kleintje kof fie" halen bij de „Uiver" en stak daarvoor zijn richtingwijzer uit. De chauffeur van een achter deze wagen rijdend sportautotje zag dit te laat en reed tegen de reus op. Vooral het dwergje werd zwaar beschadigd en dan te bedenken, dat het karretje juist met 800.„geleende" guldens was gekocht. NIEUW VEEN 50 JAAR GETROUWD. Het echtpaar Machiel Schalkwijk en Fransina Blommesteijn .herdachten gisteren de vijftigste ver jaardag van him huwelijk. De bruid is niet goed meer ter been en het is dan ook erg jammer, dat zij ondanks de zorgvolle maatregelen van Pastoor Schretlen toch niet in staat was om de H. Mis, die hedenmorgen tot in tentie van het bruidspaar werd op gedragen, bij te wonen. Met de bruidegom is het wat beter gesteld. Uit het gezin werden tien kinde ren geboren, waarvan er nog zes in leven zijn. Vijf zijn er getrouwd en uit deze huwelijken werden 28 klein kinderen geboren. Weinigen wordt 'Vvr. Kv het gegeven om het gouden huwe lijksfeest te beleven en daarom is er reden te over op de oude molen aan de boorden van de Amstel, waar het bruidspaar drie en veertig jaren lang lief en leed heeft gedeeld, feest te vieren. DE ZILK Voor de ouden van dagen. Het netto-batig saldo van de voetbal wedstrijd ten bate van het comité voor de ouden van dagen bedroeg 268.96. Lantaarnpaal brak. Voor de grap klom een 13-jarige jongen in een lantaarnpaal aan de Zilkerbin- nenweg. Toen hij boven in was, brak de paal. De jongen viel en bleef be wusteloos liggen. De behandelende geneesheer constateerde een arm- en een beenbreuk plus een hersen schudding. LEIDSCHENDAM HET ONTZOUTINGSGEMAAL VAN DELFLAND. In de vergadering van het Hoog heemraadschap Delfland heeft burg. dr. Noteboorn van Voorburg geïnfor meerd naar de stand van zaken be treffende de voorgenomen oprichting van een s.emi-permanent gemaal in Leidschendani. Daarop gaf dijkgraaf mr. dr. Dolk een overzicht van de met de Rijkswaterstaat en het Hoog heemraadschap Rijnland gevoerde onderhandelingen. Deze moesten over' veel instanties lopen en hebben dien tengevolge veel tijd in beslag geno men. Er is getracht van Rijnland ver gunning te krijgen om alvast te be ginnen met de bouw van het gemaal. Deze bouw zou ongeveer V/i jaar du ren. In die tussentijd zouden de be sprekingen tot een resultaat kunnen leiden. Rijnland ging echter met dit voorstel niet accoord resp. maakte het afhankelijk van enkele voor waarden, waarover de Rijkswater staat in laatste instantie heeft te be slissen. Deze beslissing laat nu nog op zich wachteh, maar inmiddels heeft de Rijkswaterstaat aan Delfland verzekerd, dat het zich niet ongerust behoeft te maken over het uiteinde lijk resultaat van de onderhandelin gen. Voor Leidschendam is het te vens van groot belang dat het on ooglijk noodgemaal op het Sluisplein ten spoedigste gaat verdwijnen. WASSENAAR PAROCHIE-AVOND BIJ PASTOOR VERSTEEGEN'S FEEST De gisteren gehouden Parochie avond - die vanavond zal worden herlbaald - is een waardig sluitstuk ge-worden op de grootse viering van het zilveren priesterfeest van Pas toor Versteegen. Het was een pa rochie-avond in de ware zin van het woord. Enige parochianen voer den onder regie v-^n George van El- burg een toneelspel op, dat geschre ven was door Peter van Rooijen, het hoofd van de St. Jan Baptistschool. De inhoud van dit stuk paste precies in de sfeer van vreugde en dank baarheid rond het zilveren pries ter jubileum.Hoe, dat zullen we niet verklappen omdat nog driehon derd hedenavond gaan genieten van dit spel èn wat stijl èn wat vorm èn wat inhoud betreft, is dit een juweel dat zijn schittering ontleend aan de grote begaafdheid van de auteur. De regisseur is erin geslaagd met de hem ter beschikking staande amateurs een resultaat te bereiken, dat respect afdwingt. Pastoor Versteegen, die bij zijn binnenkomst in de zaal werd toege zongen door de aanwezigen en toe gesproken door dr. W. Burgers toon de zich na afloop zeer getroffen, toen (hij al diegenen die aan het tctstand komen en ~het welslagen van deze avond hadden meegewerkt met een hartelijk woord bedankte. Meisje door tram aangereden. In de van Zuijlen Nijeveltstraat is het 18 maanden oude dochtertje van de fam. V. aangereden door een juist passerende tram van de H. T. M.. Het kind had ondanks alle voor zorgen van de ouders, "kans gezien om via een opening in de heg van de buren op de tramrails te komen. De bestuurder van de tram remde kraöhtig, maar kon toch niet ver hinderen, dat het kind werd ge grepen. Het kind liep een grote wonde op aan het linkeroog en is op advies van dr. Hubbeleng naar het Academisch Ziekenhuis overge bracht, alwaar de wond is ge/hecht. BINNENLAND. In een leeg gehaald kraaiennest te Obdam plaatste een der inwoners (van Obdam n.l.)'een twee-tal kip eieren. Dezer dagen zagen twee kui kens hoog in de boomkruin het le- venslicht. De hoogwelgeboren kui kens zijn daarop naar lagere oorden gebracht ter voltooiing van hun op voeding. Te Barneveld op de Amersfoort- sestraat zou gisteren een vrachtauto met 70 volle melkbussen een hand kar passeren, toen juist een andere vrachtauto naderde. U raadt de ge volgen. Een nieuwe melkweg werd geschapen; meer dan 2000 liter kos telijke melk werd uit de consumptie gestoten. BUITENLAND. Een 12-jarige schooljongen uit Stockholm, Staffan Olssen, heeft pa tent aangevraagd op een zelfontwor pen straalmotor voor vliegtuigen. Hij ontwerpt al motoren sinds zijn zesde jaar. Het patent zal worden ver leend. Aapjeskoetsiers op het eyland Capri hebben Maandagavond in de hoofdstraten 'kopspijkers gestrooid als protest tegen de steeds groter wordende concurrentie van taxi's. Honderden lekke banden waren het gevolg. Verscheidene „aapjes" zijn gearresteerd. Dc Noorse luchtvaartpionier ka pitein Finn Lutzow-Holm is Zondag te Oslo op 60-jarige leeftijd overle den. Hij heeft verscheidene Poolex pedities meegemaakt. Tijdens dc viering van een Mo hammedaanse feestdag is op 1 Juni jl. in de Spaanse zone van Marokko een incident voorgevallen tussen Ma rokkaanse bedevaartgangers en Spaanse politiemannen. Twee perso nen zijn daarbij om het leven geko men en verscheidene anderen liepe i verwondingen op.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 3