Langdurig debat over woningbouw Voorstel tot bouw van 100 Montage-woningen aanvaard Veel bedenkingen tegen bouw van houten Consultatie-Bureau De heer Noach benoemd tot Ridder van Oranje Nassau DINSDAG 6 JUNI 1950 -li lEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 5 De Leidse Gemeenteraad vergaderde De Raad van de gemeente Leiden kwam gisteren in openbare vergade ring bijeen, ter afhandeling van een lijvige agenda, waarvan het belang rijkste was een voorstel van B. en W. tot het bouwen van 100 montage woningen .voor „Tuinstadwijk", ten zuiden van de Kneppelhoutstraat. Vijftig van deze woningen zouden als .duplex-woningen gebouwd wor den. De -totale bouwkosten zullen f 942.000.bedragen en de grond- kosten f 2.450.per woning. Alle honderd woningen zullen buiten het gewone bouwvolume van 1950 vallen. De heer van Iterson (prot.) was niet enthousiast over de montagebouw waartegen hij financiële, technische en aestetische bezwaren had. Als de ze 100 huizen gebouwd worden, zul len er in Leiden 410 montage-wonin gen zijn, in verhouding tot de .z.g.n. traditionele bouw veel te veel, aldus spr. Bovendien waren op het voorge stelde terrein sportvelden geprojec teerd. Men kan niet op deze wijze met het uitbreidingsplan blijven om springen. Moeilijkheden in de toekomst. De heer Lombert (KVP) betreurde het opnieuw, dat elk voorstel inzake woningbouw tot een volledig debat moet leiden. Toch wilde spr. 'zijn standpunt nog eens uiteenzetten en tevens blijk geven van zijn afwijzen de houding. Ook i.v.m. de nodige wij ziging van het uitbreidingsplan. Spr. keerde zich tegen de montage- bouw, nu er materialen en gelden aanwezig zijn voor traditionele bouw. De bouw is ook veel goedkoper. En wat is de levensduur van montage- bouw? Veel eerder dan bij traditionele bouw voorzag sgr. moeilijkheden bij de exploitatie van de montage wonin gen. Het stond voor spr. vast, dat op de duur stroppen zullen volgen. (De 7 pet. is niet voldoende). Spr. geloof de. dat montagewoningen in de toe komst woningen voor a-sociale groe pen zullen worden. Dus: men beperke zich met het bouwen er van! De moeilijkheden mogen niet naar later worden verschoven. Spr. zag nog liever noodwoningen of semi-permanente bouw. Dat is minder noodlottig, omdat de grond, die thans voor lange tijd verloren is, dan tenminste na verloop van tijd weer vrij komt. Moeten wij dan toch maar door gaan met montagebouw, alleen omdat de fabrieken no<r niet aan hun trek ken zijn gekomen? Wat zeggen de stedebouwkundige instanties er wel van? Het gaat toch niet aan, de ge meenten stroppen te bezorgen? Waar blijven de sportvelden? Mr Vos (WD) meende, dat de heer Lombert één punt over 't hoofd zag. De 100 montage woningen immers wer -den door Den Haag toegqwezen bo ven het bouwvolume 1950. Een mee vallertje dus! Spr. heeft dan ook geen bezwaren, behalve- tegen de plaats: thans een sportterrein. Spr. wilde vragen: hoe veel hebben die sportvelden gekost? en; is 't mogelijk de huizen op een andere plaats te bouwen? Ook de heer D.J. van Dijk (PvdA) had geen bezwaren. Tot de heren Van Iterson en Lombert meende spr. te moeten spreken van „zure drui ven". De debatten over woningbouw noemde spr. onontwarbaar. Argu menten moeten niet afwisselend pro en contra worden gebruikt. Op mr. Woudstra (Prot.) hadden de debatten integendeel wel indruk gemaakt. Dat thans sportterreinen worden bestemd tot woninggrond, achtte spr. niet te accepteren, om dat dit in strijd is met het vastge stelde uïïbreïaigsplan. Moet "het wél doorgaan, dan dient dat plan eerst te worden gewijzigd. Men kan zich niet van de zaak af maken door te zeggen: We krijgen die 100 extra. Spr. wilde graag we ten, of zoals de heer Lombert op merkte inderdaad voldoende ma teriaal aanwezig is voor de traditio nele bouw, en of deze niet duurder is. Indien ja, waarom dan dit „ex tra"? Waarom dan een „meevaller tje" in minderwaardige bouw? De heer Frohwein (V.V.D.) zag de 100 montagewoningen wel degelijk als een extra'tje. De inhoudsmaat Lustrumfeesten AAN DE BURGERIJ. Het zal u zonder twijfel be kend zijn, dat Leiden zich ge reed maakt voor een waardige herdenking van het 375-jarig be staan van zijn Universiteit. Het is een oude traditie, dat het Leid sell Studentencorps de ver.- zorging der feestelijkheden, zo wel voor burgerij als studenten, op zich neemt. Het is echter een even oude traditie, dat het wel slagen van een Leids lustrum en zeker van deze eerste werkelij ke viering na de oorlog, afhan kelijk is van uwe medewerking. Gaarne richt ik daarom het verzoek tot u allen mede te hel pen de stad in deze dagen een feestelijk aanzien te geven. De versiering van uw huis, van uw straat of van uw plein zullen, meer dan iets anders, de dui zenden bezoekers doen beseffen, dat geheel Leiden vreugdevol is gestemd, omdat de eerste Uni versiteit van het land gedurende 375 jaren een „bolwerk" der vrij heid" heeft gevormd. De Burgemeester van Leiden. van 290 m3 geeft vele grote gezin nen woonruimte. .Juist waarvoor de heer Lombert steeds pleit. DE WETHOUDER ANTWOORDT. Wethouder Jongeleen constateerde bij zijn antwoord, dat hij het meest oude geluiden en slechts enkele nieu we had gehoord. Nadat de raad on geveer ëen uur in geheime zitting was geweest, vroeg spr.: kunnen wij van de montagebouw afkomen en overgaan op traditionele bouw? Was de zaak maar zo eenvoudig! Maar we mogen toch niet kleinerend spreken over de montagewoningen. En we kunnen blij zijn, aldus spr., dat het Departement de touwtjes in handen houdt. Anders liep de zaak weer spaak. Na enkele cijfers te heb ben gegeven, wees spr. er op, dat nog altijd het grote woningpro bleem er is. In vier jaar mag Lei den 650 montagewoningen bou wen en we mogen er niet aan den ken, die te weigeren. De 100 van thans zijn van een verbeterd sys teem en ze zijn zeker te aanvaarden. De heer Van Iterson meent voor het zelfde geld wel traditionele wonin gen- te kunnen laten bouwen, maar spr. betwijfelde dit- ten zeerste. Nu vele jongeren om een huis vragen, zou spr. het betreuren, dat het voor stel werd afgewezen. Wat het uitbreidingsplan betreft, spr. kon de raad geruststellen. De sportterreinen zullen naar een an dere plaats gaan. Er zal voor tradi tionele sportvelden worden zorgge dragen. Het terrein aan de Kneppel houtstraat behoeft thans niet meer beschikbaar te blijven voor de mili tairen. Een paar maanden geleden is bericht ontvangen, dat er geen prijs meer op wordt gesteld. Spr. ver heugde zich daarover. Replieken. De heer Van Iterson repliceerde: Ik heb altijd een goede arbeiderswo ning voorgstaan. Laat het dan des noods iets meer kosten. De heer Lombert: Niet alles wat Den Haag voorschrijft, moeten we maar goed vinden. Hebben de bouw maatschappijen de minister te veel aan banden gelegd? Hebben ze mis schien gevraagd: Wat garandeert u ons? En zeggen ze nu: U moet ze af nemen? Dan gaat het Departement op zijn beurt de gemeenten dwingen. Maar laten alle gemeenteraden dan protes teren! Men stelle liever de maat schappijen schadeloos en vrijware de gemeenten van minderwaardige producten. Sommige mensen moeten tegen zichzelf beschermd worden. De heer D. J. van Dijk meende, dat de raad het voorstel niet mocht af wijzen. Spr. vroeg: hoevele sportvel den gaan er verloren, Hoeveel com pensatie is er in de nabije toe komst en wanneer is de gehele com pensatie er? De heer A. van Dijk (K.V.P) wil de wel eens definitief weten, of, er nu voldoende materiaal voor tradi tionele bouw is of niet. De heer Questroo (Prot.) had één bezwaar: de plaats. Is het inderdaad niet mogelijk, de woningen in de om geving van de Morsweg te Bouwen? Weth. Jongeleen: Ik ben ook voor stander van goede arbeiderswonin gen. Wat de plannenmakerij betreft: spr. heeft leergeld betaald. De hui zen mogen niet duurder worden, we zijn straatarm. Voor traditionele bouw is misschien wel voldoende materiaal, maar er is een tekort aan werkkrachten. Een andere plaats voor de woningen is er niet, ook niet aan de Morsweg. De sportvelden zul len niet in het vergeetboek raken. Weth. Van Schaik sloot zich hierbij aan. Het voorstel van van B. en W. werd hierna aangenomen met de stemmen van de heren Lombert, A. van Dijk en Van Iterson tegen. Barakplan Wassenaarseweg toch aangenomen Het voorstel van B. en W. inzake het nieuwe t.b.c.-consultatiebureau aan de Wassenaarseweg zorgde voor heel wat critiek. Uit medisch oog punt had de heer van Iterson bezwa ren tegen een houten barak (van 150.000!). Waarom niet een per manent gebouw? Bouwtechnisch achtte spr. de plaats uit den boze. Deze plaats is aangemerkt voor vil- labouw. Een houten barak voor 30 jaar op dit punt en dan nog 5 meter uit de rooilijn.dat achtte spr. on begrijpelijk. En een school achter de Rijnsburger weg mocht niet van de rooilijn afwijken. Spr. wees ook op het brandgevaar. Kan de barak niet in het groen in de omgeving van de Leidse Hout worden ge plaatst? Hier moet toch een weg worden gevonden! Vandaar dat spr. met de heren Frohwein en A. van Dijk het voorstel deed, het punt aan te houden en B. en W. uit te nodi gen, een andere plaats te zoeken. De heer Frohwein verdedigde me de dit voorstel, zag alsnog liever de G.G.D. en de T.B.C.-consultatie in één gebouw en deed verschillende suggesties ten aanzien van de plaats: gebouw Nieuwe Mare, aan het einde van de Lammenschansweg en op de terreinen van het Acad. Ziekenhuis. Nog radicaler toonde zich de heer A. van Dijk. Hij achtte de plaats, de wijze van zetten en bovendien een houten gebouw onaanvaardbaar. Weth. Menken ging op de vragen uitvoerig in. Het huidige gebouw is beslist niet meer te gebruiken. Voor het nieuwe gebouw is een zware onderbouw nodig, om.de instrumen ten trillingvrij te kunnen plaatsen. Een permanent gebouw acht men niet nodig en zelfs niet gewenst Ba rak-bouw geeft het voordeel, dat de inrichting gemakkelijk te wijzigen is. Als om de barak wat groen wordt geplant, wordt een behoorlijk geheel verkregen. Kosten en bouwduur no pen bovendien tot barak-bouw. Weth. Jongeleen stipte nog eens aan, dat geen andere plaats is te vinden. Spr. verwierp de geopperde mogelijkheden. In sommige gevallen zou de grond ook te duur worden. Aan de Wassenaarseweg kan het ge bouw goed in het groen worden ge zet en verwacht wordt, dat aan de zijde van de Rijnsburger weg een hoog gebouw zal verrijzen. De heer Lombert: Kan het voor malig militair hospitaal geen dienst doen? En de heer A. van Dijk: Is hier sprake van dwang van Den Haag? Na nog enkele opmerkingen van de heren A. van Dijk, Schüller en Knetsch, antwoordden de wet houders Menken en Jongeleen op nieuw. Verwacht wordt, dat de Was senaarseweg geen grote verkeers weg zal worden en dat de tram geen storende invloed zal uitoefenen. Het voorstel van de heren Van Iterson, Frohwein en A. van Dijk werd hierna verworpen met 19 tegen 17 stemmen. Voor: de heren Froh wein, de Kier, Kortmann, de Hos- son, Elsgeest, A. van Dijk, Van Iter son, Questroo, Hordijk, Ten Broek, Stolp, Woudstra, Knetsch, Van Oyen, Vos en Lombert, alsmede mevr. Goudswaard. Tenslote werd het voorstel van B. en W. aangeno men met 21 tegen 15 stemmen. Tegen: de heren Lombert. Froh wein, De Kier, Kortmann, De Hos- son, Elsgeest, A. van Dijk, Van Iter son, Questroo, Ten Broek, Stolp, Woudstra, Knetsch, Van Oyen en Vos. Dank aan de heer Mennes. Bij het voorstel tot ontslag (per 1 Jan. 1950) aan de heer L. A. Mennes, als directeur van de markt- en ha vendienst, memoreerde de voorzitter burgemeester jhr. mr. F. H. van Kin- öhot, de bestemming van dhr Men nes als zodanig, thans 27 jaar gele den. Spr. bracht de heer Mennes dank voor alles^ voor Leiden gedaan, en releveerde onder meer de belang rijke uitbreiding van de veemarkt, die in 1930 tot stand kwam. Ook tij dens de bezetting heeft de heer Men nes verdienstelijk werk verricht, voor al als voedseicomrr.issaris. Na de oor log bracht hij de Leidse markt tot nieuwe en grote bloei. Tenslotte her innerde de burgemeester de raad aan het feit, dat de heer Mennes bij zijn 25-jarig jubileum werd benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nas- stau De raad applaudisseerde harte lijk en verleende het ontslag eervol- Hamerpunten. Z. h. st- werden o. m. aanvaard de voorstellen van B. en W. inzake: Overplaatsing van de onderwijzer T. K. Lingsma van openb. school Lan. gebrug B. naar o. 1. s. Haverstraat en van de onderwijzer D. Wybenga van openb. school Schuttersveld naar die van de Langebrug B'. Wijziging verordening op het bou wen en slopen (hoogte van woonver trekken 2.60 i. p. v. 2.70 meter). (De heer Lombert v/enste te hebben te gen gesteml). Aankoop van grond in de Bos- en Gasthuispolder en omgeving Lage Morsweg. Wijziging begroting 1948; rekening 1945; verordeningen opcenten grond en personele: belasting; verordening liggeld. Bij het punt jaarverslag 1949 schoolvoeding en -kleding merkte de heer Goslings (P v. d. A.) op, dat de hoeveelheid calorieën van het voedsel ongetwijfeld voldoende is, maar dat het medische probleem van thans is: de differentiatie. Weth. van Schaik zegde nadere be sprekingen toe. Het prae-advies drankwet en het voorstel inzake gratificatie aan het gemeentepersoneel over 1950 pas seerden zonder meer de hamer- Bij de verhoging van de steunnor- men vroeg mevrouw Vijlbrief (Comm.) aandacht voor hen, die op medisch advies een duurdere wo ning moeten betrekken, en voor de invaliden, met name voor hen die een prothese moeten dragen. Weth. Menken antwoordde, dat reeds in onderzoek is. de steun voor deze mensen te verhogen. Op een vraag van de heer Lombert deelde de wethouder mede. dat 4e nieuwe regeling met terugwerkende kracht per 1 Jan. 1950 ingaat. De zaak-Feld. De wethouder van openbare wer ken kon na de geheime zitting de mededeling doen. dat de kwestie- Feld (pand-Vismarkt 6) thans ein delijk is opgelost. De heer B. E. Feld heeft namelijk ter kennis gebracht, dat hij bereid is. het perceel aan de gemeente over te dragen. B. en W. trokken dan ook hun prae-advies in. Bij de rondvraag informeerde de heer Schüller of B. en W. al een be sluit hadden genomen, inzake het verstrekken van voorschotten voor goedkope kolen- Weth. Menken zei, dat de zaak in bespreking is en dat B. en W. op een spoedige oplossing hopen. Tracieer LEMCO SUIKERWERK- FABRIEK ROTTERDAM DEBAT TUSSEN PROF. MR. G. DE GROOTH EN DE HEER W. WILLEMS. Voor een beperkt aantal belang stellenden zal op 20 Juni a.s. een openbaar debat worden gehouden tussen prof. mr. G. de Grooth en de heer W. Willems, commissionnair in effecten te A'dam, over het onder werp: „De houding van de beurs als grondslag van de juridische beschou wingen van prof. mr. G. de Grooth". Dit debat houdt verband met een aanval op de A'damse beurs door prof. de Grooth. De heer Willems nodigde prof. de Grooth uit tot een openbaar debat. VOORDRACHT DIRECTEUR H. B. S. TE DELFT. Aan het eind van de lopende cur sus zal ir- C. van Drooge, directeur van de H B S. te Delft, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, zijn functie neerleggen. Ter voorziening m de vacature hebben B. en W. de raad de volgende aanbe veling gedaan: 1. dr. B. H. Erné, te Utrecht, 2. dr. J. C. van der Steen te Utrecht en 3. drs. J. Wichers tc Lei den. Gouden leraars-jubileum in Leiden „Elke morgen ben ik met plezier naar school gegaan. Mijn leerlingen hebben mij jong gehouden. De Leid se H.B.S. is dan ook niet alleen een deel van mijn leven, doch ook een deel van mijn hart geworden. Hier staat een dankbaar mens, die deze dankbaarheid wil tonen door midde len beschikbaar te stellen voor een bescheiden fonds, bestemd om in de toekomst elk jaar aan de leerling, die zich zeer bijzonder heeft onder scheiden in de Ned. taal en letter kunde, een prijs uit te reiken". Dit zijn zo enkele gedachten, wel ke de heer B. M. Noach Zaterdag middag in zijn dankwoord ten grondslag legde, nadat hij van zeer vele zijden was gehuldigd in ver band met het feit, dat hij die dag 50 jaar vóór de klas stond, waarvan niet minder dan 36 jaar als docent in de Ned. taal en letterkunde aan de Leidse Gemeentelijke H.B.S.. De mededeling, dat het H.M. de Koningin had behaagd, de heer B. M. Noach te benoemen tot ridder in de Orde van Oranje Nassau, ontlokte deze middag een storm van enthou siasme. Na een kort welkomst woord van de directeur der H.B.S.,'dr. J. D. A. Boks, was het allereerst wethouder J. C. van Schaik, die bij verhinde ring van de burgemeester, jhr. mr. 'F.. H. van Kinschot, de heer Noach de welgemeende felicitaties en dank van het Gemeentebestuur over bracht voor de wijze waarop de ju bilaris nu 50 jaar, waarvan 36 te Leiden, de belangen van het onder wijs heeft behartigd. Dr. Boks, die de jubilaris aller eerst gelukwenste met zijn Konin klijke onderscheiding, wees er ver volgens op, dat het onderwijs van de heer Noach ook nu nog het ken merk van frisheid en degelijkheid draagt. Voorts herinnerde spreker aan de moeilijke periode, welke de heer Noach met zijn gezin heeft moeten doormaken tijdens de oor logsjaren en zijn verblijf in de di verse concentratiekampen, in welke tyd zovele sympathieke gedachten naar hem en de zijnen uitgingen. Dr. A. Prins, die vervolgens na mens de dagelijkse collega's de ge lukwensen aanbood, herinnerde eveneens aan de grote liefde van de heer Noach voor de Ned. taal en let terkunde, een vak, dat de jubilaris tot ware levensvreugde stemde. Nadat ir A. M. Overeynder, als oud-collega, eveneens in deze geest had gesproken, getuigde dr. K. Reitsma namens de Commissie van Toezicht, van de grote waardering, A. R. K. A., AFD. LEIDEN. Een belangrijk onderwerp. Grote dingen staan er in Nederland te gebeuren. Een revolutie gaat zich binnenkort voltrekken. Een vreedza me revolutie, maar daarom niet min der betekenisvol. Het is de revolutie in het maatschappelijk leven. Dit leven, tot nu toe in hoofdzaak be heerst door de arbeidsovereenkomst, door de verhouding werkgever werknemer, gaat straks gedragen worden door de beginselen van be- drijfsgemeenschap en mede zeggen schap. Als straks de wet op de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie (P. B. O tot uitvoering komt, dan zal heel de wereld opzien naar Nederland, waar het katholieke volksdeel het initiatief tot dezé' wetgeving 'nam. Niemand minder dan Z. H. Paus Pius XII toonde hiervoor zijn per soonlijke belangstelling toen hij en kele weken geleden Z. Exc. Mr. J. R. H. van Schaik in een particuliere audiëntie een uiteenzetting van de inhoud dezer wet vx-oeg te geven. Deze wet moet ieders belangstel ling krijgen. Zij heeft betekenis ook voor de oveiheidsdiensten, voor de ambtenaren. A.s. Vrijdagavond om 8 uur zal in een der zalen van „Het Gulden Vlies'' een bekwaam spreker, name lijk wethouder S. Menken een rede houden over de plaats van de amb tenaren in de P. B. O. Ambtenaren van hoog tot laag, ge organiseerde en niet georganiseer de, komt luisteren naar deze belang wekkende voordracht! „Deze wet moet gepopulariseerd worden". (Prof. Romme in zijn rede te Amsterdam van 9 Jan. 1950). Laat deze gelegenheid hiertoe niet voorbijgaan! Houdt a.s. Vrijdagavond vrij voor „Het Gulden Vlies"! Mr. H. J Dirks. welke men ook in deze kring voor de persoon en het werk van de heer Noach heeft. Geschenk der oud-leerlingen. Dokter A. J. Kors, die zich tot tolk maakte van de vele honderden oud leerlingen en de vereniging der Oud-leex"lingen „De Olievlek", stelde de uitnemende paedagogische kwali teiten van de heer Noach in het licht, waarbij hij enkele herinnerin gen uit de komst van de heer Noach aan de Leidse H.B.S. ophaalde. Tenslotte voerden nog het woord Joop Spierings, die namens de leer lingen een album aanbood, welke een rijke weerspiegeling geeft van het schoolleven der H.B.S., en de heer A. Meyeraan, een oud-leerling van de heer Noach. De heer B. M. Noach, die hierna een dankwoord sprak, dankte aller eerst H. M. de Koningin' voor de ver- - leende hoge onderscheiding, om daarna wederkerig te getuigen van de grote vriendschap en waardering, welke hij van zovelen in de loop der jaren heeft ontvangen. Vooral de grote sympathie, welke hij geduren de de jaren 19401945 mocht on dervinden, hebben hem goed gedaan en hem de kracht gegeven om staan de te blijven. DE HEER C. MOL. f Zaterdag, even na het middaguur, ovefleed in de leeftijd van 61 jaar de heer C. Mol. Maredijk 165A, ambte naar bij de Dienst van Sociale Zaken te Leiden. Vele jaren was de heer Mol werkzaam op de afdeling Belas tingen van het gemeente-secretarie en vervulde daar de vertrouwenspost van schaiter van het vergunnings- echt (drankvergunningen). Toen deze dienst, na het overlijden van de heer R. Ensingh, het vorig jaar een reor ganisatie onderging, werd de heer Mol aanvankelijk op wachtgeld ge steld en daarna aangesteld bij de Dienst voor Sociale Zaken, in de rang van commies. De overledene was in de kringen van het Kath organisatieleven van Leiden een bekende en geziene figuur Ook in de Leidse Voetbalbond heeft de neer Mol jarenlang een functie vervuld. MAATSCHAPPIJ VOOR TOONKUNST Einduitvoering 'tWas een goede avond, die giste ren door de diverse leerlingen van de Muziekschool gegeven werd. Niettegenstaande de grote hitte wa ren alle optredenden uitstekend in conditie en speelden vol ambitie wat zij in overleg met hun leraar hadden uitgekozen. Henk Geirnaert maakte met het Toonkunst-orkest de Intrade door een geslaagde uit voering van de ouverture „Iphige- nia in Aulis" van von Gluck. De blazers hadden één enkel ongelukje, te wijten aan de hoge temperatuur. Begeleidend verleende het orkest zijn diensten aan, de heer J. Pop die onder leiding van Geirnaert het le deel uit 't „A dur concert" van Mozart speelde, en met zijn voor dracht 't nodige succes verwierf. Mozart is een feest voor 't oor. De intieme voordracht, die de heer van Meui's van 't deel uit 't vioolconcert ,,A dur" van Mozart gaf, kenmerkt hem' als een talentvolle leerling. Met belangstelling werd de sonate D gr. t. voor klavier van Mozart be luisterd. De heer Fred de Nie gaf deze in haar geheel, met goed idee van expressie en de nodige vaardig heid. In de eerste helft van 't pro gramma maakte Mej. Ravensbergen goede sier met haar muzikaal ter dege voorbereide wedergave van 't le deel uit Beethoven's „Pathetique", en Loeki Christiaanse speelde met fantasie en élan deel 1 van Mozart's interessant pianoconcert Es gr. waarbij haar leraar haar aan de tweede vleugel secundeerde. Daan van Leeuwen declameerde, wellui dend van stem, en zeer beschaafd twee gedichtn van Nijhoff en van Aart van der Leeuw. Na de pauze wachtte de toehoorders nog veel en goed spel: voor solo piano, voor twee klavieren en voor clarinet, alle veel" belovende jonge krachten. Twee zangeressen, die wij vorig jaar al met genoegen hoorden, stonden weer op 't programma vermeld, als zangstudenten bij mevr. Ludolph, en ook zij zullen waardering hebben genoten voor de l1' ren, die zij gezongen hebben. Werd in 't eerste deel van de avond uit sluitend klassieke muziek gemaakt. Na pauze ging 't over Brahms, Strausz, Saint-Saëns en Dvorak naar Cuijpers, Diepenbrock, Debus sy, Franco Mendes en Pijper: een programma met zorg en sm'aak ge kozen, ter dege voorbereid, en na tuurlijk en boeiend uitgevoerd. Mej. van Rossum verzorgde weer de pia nobegeleidingen. J. Kortmann AVONDMUZIEK IN DE HOOGLANDSE KERK Piet Uiterlinden opende zijn serie orgelconcerten met een Bachpro- gramma. Met 't mooie weer was 't concertbezoek bescheiden, maar de aandacht was zeer gespannen voor dit mooie concert. De organist open de met „Prélude Es dur", met veel kennis en inzicht in registratie. Mevrouw Knöps-van Rigteren, is langzaam aan geen onbekende meer te dezer stede. De beide liederen die zij zich gekozen had n.l. „Jesus un- ser Trost und Leben" en „Ich halte treulich still" deden haar goed ge schoolde, mooie altstem fraai uitko men. Verder vertolkte zij de beken de aria ,,Erb2rmes dich" uit de Mat- thaus Passion. met warm'te in haar voordracht. Het obligaat viool werd door Inge Calcar-van Eijk gespeeld, aanvankelijk de toonshoogte wat ge" drukt. Later beter op dreef. De zan geres kan wat sdherper articuleren. De begeleiding kon iets minder sterk zijn geweest. Piet Uiterlinden speelde verder een choraalbewer- king, stemmingsvol, maar ietwat eenkleurig. De „sonate Es dur": In 't eerste deel, wil ons voorkomen dat 't rhvthme strakker kan. 't „Ada gio", voldeed heel mooi en in 't Al legro was de organist bijzonder "op dreef. Dit geldt ook voor de Tripel fuga, Es dur", waarin hij knap werk deed stijlvol en analytisch geregis treerd, een waardig besluit van dit geslaagd concert. A. I. OEGSTGEEST „Toneelgroep Kerkwerve". Na het drukke toneelseizoen waren 32 tonelisten er gisteren een dagje op uitgetrokken. Zij reisden Zuidwaarts en legden aan in de „Bovenste Mo len" te Venló, waarna een bezoek werd gebracht aan de passiespelen in Tegelen. Laatste berichten HEDEN AFTREDEN VAN HEDEN AFTREDEN VAN DE BELGISCHE REGERING? Verwacht werd, dat de Belgische premier Gaston Eyskens hedenmor gen na afloop van de kabinetsraad het ontslag van zijn liberaal-katho lieke regex'ing aan de prins-regent zou gaan aanbieden. Als kabinetsfor mateur worden genoemd Jean Du- vieusart, minister van economische zaken en Gaston Eyskens zelf. Berichten reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage. ZONDAGS-MOEILIJKHEDEN AAN HET STRAND. De strandpolitie te Scheveningen heeft gisteren de handen vol gehad om zoekgeraakte kinderen op te sporen, die tussen de minstens hon derdduizend badgasten van hun ou ders waren afgedwaald. Tweehon derdzesennegentig hummels en kleu ters zijn in de loop van de dag ge vonden en hebben nadien bij de po litie gelogeerd totdat zij door ver ontruste vaders en moeders aan het hart konden worden gedrukt. Te Hoek van Holland is een be reden brigade ingezet bij de surveil lance op het strand. Ronddolende kinderen, die vroeger in aantallen van dertig a veertig in bewax'ing wa ren, werden nu voor een agent op het paard gezet en weldra meldden zich familieleden om het „zwerver tje weer in ontvangst te nemen. MARKTBERICHTEN LEIDEN, C Juni. Vette varkens. Aanvoer 181 stuks. Prijzen: zware 148—153, lichte 145—148 en zeu gen 136142 per stuk. Handel sle pend, afloop minder. BODEGRAVEN, 6 Juni. Kaas. Aanvoer 201 partijen: Prijzen: 1ste soort 1.93—1.98. 2e soort 1.87— 1.92, zware 2.11. Handel matig- TER AAR, 5 Juni. Groente. Peulen 3.10—5.80, doppers f 6-20 per 10 kg., kassnijbonen 1.552.30, idem stek 0.851.15. stamprinces- sen 2.40, andijvie 512 cent, ra barber 1113 cent, spinazie 78 cent Tomaten A 1.351.55, idem C 1-20 —1.35, idem CC 0.90—1.15, idem bonken 1.05, idem kriel 7085 cent, idem ongesort. 7085 cent, waspeen stek 16 cent, Postelein 89 cent, prei 4 cent alles per kg sla 2.103.30 per 100 stuks," bloemkool I 1129 cent, H 8—10 cent, III 1—5 cent, kom kommers 14—37 cent alles per stuk, waspeen 2025 cent, idem afw. 15 16 cent, selderij 12 cent alles per bos, stoofsla 15 cent per kist, aard beien 5374 cent, idem gevl. 3249 cent per doosje, Bloemen. Anjers 35 cent. ROELOFARENDSVEEN, 5 Juni. Groente. Aardbeien I 5472 cent, idem afw- 3849 cent. idem klein 30 41 cent per 2 ons doos; kropsla 23. bloemkool 817, peulen I 39—49, peulen II 25—32, doperw ten 5162, capucijners f 53—100; kassnijbonen f 180225, en idem stek 95—120 per 100. Bloemen. Golvillie 1227 cent, Duizendschonen 1622 cent, Irissen 412 cent, Pyrefchrum^616 cent, Bruidsanjers 25 cent. Koren- blemen 1219 cent. Lathyrus 3—9 cent. Margrieten 410 cent. Pioenen 30—60 cent, Papavers 8—12 cent. Violieren 2429 cent, Asters 1015 cent.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2