S)e CöidóeSou^Mit Na de verkiezingen in België De bewaping van West-Europa ONVEILIG INDONESIË Regering volgens democratische tradities Indonesië en de Ver. Naties Plan-Schuman in Engelse versie Tegen de Indonesische auto-dieven DINSDAG 6 JUNI 1950 41ste JAARGANG No. 11996 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.35 p. w., f 1.50 p. mnd., f 4.50 p. kwart. Franco p. p. f 5.25. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 C. V. P. regering moet tot grondwettelijke toestand terugkeren VFA ENIGE VERGISSINGEN en herstellingen van de zijde der Belgische berichtgeving blijkt de zetelverdeling na de verkiezingen van Zon dag jl. de volgende te zijn. Katholieken 108 zetels (winst 3) waarmede zij de absolute meerderheid in de Kamer van Afgevaardigden hebben; socia listen 77 zetels (winst 11), liberalen 20 zetels (verlies 9), communisten 7 zetels (verlies 5). Voor de Senaat luiaen de cijfers: Katholieken 54 ^ge lijk), socialisten 37 (winst 4), liberalen 12 (verlies 2), communisten 3 (verlies 2). De volledige samenstelling van de gehele Senaat zal eerst op 20 Juni bekend zijn, daar nog 46 senatoren gekozen moeten worden door de pro vinciale raden en nog eens 23, door coöptatie. In kringen, die in nauw contact staan met koning Leopold werd Maandagavond verklaard, dat de ko ning „beslister dan ooit overeenkom stig de wil van het parlement, dat hij weer zal regeren, zal handelen. De koning zal zelf eerlijk handelen en hoopt dat de politieke partijen van dezelfde geest bezield zullen zijn". De verklaring, die Zondagavond aan minister de Vleeschauwer werd toegeschreven, n.l. dat de koning 1 Juli weer terug zou zijn, werd Maandag door de Vleeschauwer te gengesproken. Het nationaal comité van de Belgi sche Christelijke Volkspartij is Maan dagnamiddag bijeengekomen onder voorzitterschap van baron van der Straten-Waillet. Na afloop van deze. vergadering werd aan de pers het volgende communiqué verstrekt: „Het nationale comité van de C.V. P. drukt zijn grote vreugde uit over de behaalde zege, die een ware na tionale gebeurtenis is. Niettegen staande het liberaal-socialistische kartel in 2 provincies heeft het kie zerscorps aan de C.V.P. op grond van haar christelijk-sociaal program een parlementaire meerderheid bezorgd. Sedert 1914 heeft geen enkele partij een dergelijke meerderheid behaald. De C.V.P. dankt de millioenen vrou wen en mannen die haar een steeds toenemend vertrouwen betuigen. Daar de C.V.P. van het kiezerscorps opdracht krijgt te regeren, zal zij zich aansluiten aan de zuivere demo cratische traditie, volgens welke de meerderheid regeert en de oppositie de haar toebehorende taak van con trole vervult. Gebonden door haar program voor het algemeen welzijn, waaraan de Christelijke Volkspartij haar zege te danken heeft, zal het na tionaal comité waken voor de syste matische en volledige verwezenlij king daarvan gedurende de normale wetgevende periode van 4 jaar. Het comité verzoekt de nieuwe C.V.P.- regering tot de grondwettige toestand terug te keren en onmiddellijk over te gaan tot de toepassing van de wet van 19 Juli 1945 zodra de'Senaat is samengesteld". Deze wet draagt het parlement op een beslissing te ne men over het hervatten van zijn pe- rogatieven door koning Leopold. Het bureau van de liberale partij is Maandagmiddag eveneens bijeen gekomen. Er is geen enkel communi qué aan de pers verstrekt. De leden hebben de politieke toestand onder zocht, zoals hij thans is en zullen het verloop van de gebeurtenissen af wachten, zo wordt verklaard. STEMMEN IN PERCENTAGES. De stemmenverdeling in percenta- ;es is als volgt: Kamer: C.V.P. Socialisten Liberalen Communisten Kartel Senaat: C.V.P. Socialisten Liberalen Communisten Kartel 47, Juni 1949 19 43,55 34,51 11,28 4,75 1,77 47,3 34,44 11,16 4,89 1,78 29,75 15,25 7,49 44,34 29,67 15,32 7,57 (De socialisten en liberalen vorm den in twee provincies een kartel te gen de Katholieke meerderheid). VATICAANSE WAARNEMERS BIJ UNESCOCONFERENTIE. De vijfde algemene zitting van de Unesco, ide opvoedkundige, weten schappelijke en culturele organisatie van de V. N.t welke thans te Flo rence wordt gehouden, wordt ook bijgewoond door een zes man ster ke waarnemersdelegatie van het Va- ticaan zonder stemrecht. Deze delegatie staat onder leiding van mgr. Francesco Borgoncini Du- ca, de Pauselijke nuntiusin in Ita lië. Pater Charles Boyer S. J., pro fessor van de Gregorius-universiteit te Rome, maakt er deel van uit, evenals d<om Vincenzo Sinstrero, een bekend opvoedkundige, en de bekende sterrenkundige professor Armellini, lid van de Pauselijke Academie van Wetenschappen. Het Vaticaan is geen lid van de Unesco. TELEVISIE GOEDKOPER DAN BOMMENWERPERS. De Amerikaanse senator Karl Mundt (republikein) heeft in de Se naat verklaard, dat de Verenigde Staten televisienetten in een aantal landen moet bouwen om de Russi sche propaganda te bestrijden. Dit zou, wat de bescherming van de vre de aangaat, meer nut hebben dan de atoombom in oorlogstijd. Naar zijn schatting kan een televisienet in landen als Turkije, Indonesië of Ja pan voor 4.600.000 dollar worden aangelegd. Dit is ongeveer de prijs van één transatlantische bommen werper. Voor 300.000 dollar per jaar kon zo'n net in bedrijf worden ge houden. Opklaring afwachten Indonesië zal een aanvrage om lid maatschap van de Verenigde Naties niet indienen op de komende alge mene vergadering, doch het zal wach ten tot de internationale sfeer is op geklaard, aldus verneemt de politie ke correspondent van Aneta in offi ciële kringen te Djakarta. Deze krin gen verklaarden voorts, dat Indone sië een onafhankelijke buitenlandse politiek wil voeren en niet wenst be trokken te worden in een eventueel conflict txxssen Oost en West. De politieke correspondent van Aneta vernam voorts, dat Spanje een nota aan de Indonesische regering heeft gezonden, waarin de wens werd uitgesproken, zo spoedig mogelijk diplomatieke betrekkingen aan te knopen. De Spaanse nota is door de regering der R.I.S. in studie geno men. Indonesië wil met het aanyragen van het lidmaatschap der Ver. Na ties wachten, totdat het conflict in de boezem der Verenigde Naties met betrekking tot China zal zijn opge lost. Men stelt zich op het standpunt, dat een aanvraag op dit ogenblik tot gevolg zou hebben, dat bij de behan deling er van, Rusland zich zou te rugtrekken en er daardoor twist zou ontstaan tussen Amerika en Rus land over de geldigheid dezer behan deling. Indonesië wil dus vermijden, dat de behandeling van het eigen lid maatschap een nieuw wrijvingspunt NIEUWSTE BOMMENWERPER VOOR AMERIKAANSE MARINE. Nieuwste bommenwerper van de Amerikaanse marine, de XA2D shark, keerde na een geslaagde proefvlucht op de Edwards Lucht basis te Murco, Californië, terug. De Skyshark, die opvouwbare .vleu- gels heeft, is het eerste vliegtuig na de oorlog, dat is uitgerust met door turbinemotoren aangedreven schroe ven, die tegen elkaar indraaien. Deze houidng van Indonesië moet mede worden gezien tegen de ach tergrond van de binnenlandse ver houdingen in Indonesië, in het bij zonder voor wat betreft de politiek der regering tegenover het binnen landse communisme. Een conflict tussen Rusland en Amerika over de geldigheid van een beslissing over het lidmaatschap in de V.N., waarbij Rusland zou weglo pen, zou gevoelige repercussies kun nen hebben op de houding van de communisten in Indonesië en de met hen sympathiserende partijen. De binnenlandse veiligheid, die de rege ring der R.I.S. toch reeds grote zor gen baart, zou daardoor nog verder kunnen worden bemoeilijkt. Zo meldde de correspondent van Aneta te Makassar dat te Watampone het hoofd der politie Andi Manapi en diens zoon door guerilla's op wrede wijze zijn vermoord. „Pedoman" meldde gisteren dat vijf „maradias", zijnde vijf kleine zelf bestuurders, in het gebied van Mandar eveneens werden vermoord. De onveiligheid buiten de steden in Oost-Indonesië neemt toe. In het licht van dit alles wil de re gering tot elke prijs een binnenland se verscherping in de verhouding tussen communisten en anti-commu nisten vermijden. OOK DE DIEREN HEBBEN HET WARM. Honderdduizenden in en buiten Nederland hebben het afge lopen week-end verkoeling aan het water gezocht. Stampvolle treinen brachten de mensen naar zee, naar de meren en naar de plaatsen die een natuurbad rijk zijn. Gelukkig waren er ook mensen die zich het lot van de dieren aantrokken, zoals de man op deze foto. Hij deed het wel beroepshalve (want hij is oppas ser in een dierentuin), maar dat deed voor Jumbo niets af van het genot van het frisse bad. Frankrijk mag de leiding niet hebben EEN WOORDVOERDER van het Foreign Office heeft medegedeeld, dat Engeland bezig is zelf voorstellen uit te werken voor nauwere sa menwerking tussen de Europese steenkool- en staalindustrieën. Hier door moet de weg opengelaten worden voor Engeland om deel te ne men aan het plan van Schuman. Het is nog geheim wat de inhoud der plannen is. In ieder geval wordt Bevin, die Zaterdag is geopereerd, nauwkeurig op de hoogte gehouden. Inmiddels heeft het Foreign Offi ce opnieuw de hoop uitgesproken, dat de steenkolen- en staalindustrie zich zo zal ontwikkelen, dat Enge land zich kan aansluiten. Ernstige bezorgdheid heerst over het feit, dat Frankrijk met het plan van Schuman de leiding in Europa heeft overgenomen. Bovendien vreest men de uitwerking, die een zo machtige industriële organisatie zou kunnen hebben op de Britse in dustrie en op de economische „plan ning", die een van de voornaamste punten, van de labourpolitiek is. Voorts bestaat ernstige bezorgd heid over de mogelijke gevolgen voor de lonen en de arbeidsbezet- ting, daar de Britse steenkool- en staalindustrieën meer betalen dan hun concurrenten op het vasteland en het plan van Schuman gelijkstel ling van dergelijke condities voor stelt, Tenslotte vreest men, dat Groot Brittannië vele continentale markten voor staal en steenkolen zal verliezen als het zich niet bij het plan aansluit. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft vandaag zijn voldoening betuigd over de stappen, die dit week-einde gedaan zijn voor de verwezenlijking van het plan-Schuman. „Wij zijn verheugd te vernemen", aldus een korte verklaring, „dat Frankrijk, Duitsland, België, Italië, Luxemburg en Nederland erin heb ben toegestemd bijeen te komen om de uitvoering van het plan-Schuman voor het samensmelten van de Euro pese steenkolen- en staalindustrieën uit te werken. Het is tevens een bron van vol- Het wordt hoog tijd Om het opsporen en terugbezorgen van de gestolen en achterhaalde auto's te vergemakkelijken, zal bin nenkort een coördinatiesysteem wor den toegepast, waarbij de politie-in- stanties in de grote steden op Java terstond op de hoogte komen van el- kaars activiteiten op dit gebied. Zo zullen te Djakarta, Semarang en andere plaatsen zo spoedig moge lijk alle inlichtingen beschikbaar zijn van autodiefstallen en -vondsten, welke bijvoorbeeld te Soerabaja voorkwamen. Het direct uitwisselen van deze gegevens, zo neemt men aan, zal een strijdbaar middel blij ken te zijn, aldus Aneta. Het vorderen van auto's, hetgeen in de meeste gevallen eenvoudig neerkomt op stelen, is de laatste maanden in Indonesië een kwaad ge worden, dat al ?i merende afmetingen heeft aangenomen. De Nederlandse bladen in Indone sië merken het als een bijzonderheid aan, als er een dag voorbijgaat, waarop geen auto gestolen wordt. Een bijzondere coirespondent van „Trouw" meldt o.a. het volgende: „Men voelt ch n omenteel volko men rechteloos, wat voor het groot ste gedeelte te wijten is aan i|: nega tieve houding van het gezag. Wan neer rovers uw huis binnenvallen letterlijk ahes wegslepen, dan kan de Nederlander in h"t Indonesië van tegenwoordig niets anders doen dan berustend toezien. Aangifte bij poli tie of APRIS heeft in het gunstigste geval geen enkele reactie tengevol ge, doch het komt nog al eens voor, dat die aangifte behandeld wordt door de leider van de rovers, die overdag inspecteur van politie of of ficier van de APRJS is. Wraakne ming en bestraffing van deze bruta liteit zijn dan vanzelfsprekend. De snelle repatriëring van de Ne derlandse troepen maakt de onrust onder de achterblijvende burgerij nog groter. Zolang er namelijk Ne- doening te weten, dat de regering van Engeland, alhoewel zij zich niet in staat acht de verreikende gevol gen van het Franse voorstel te aan vaarden alvorens een nadere bestu dering heeft plaatsgevonden, haar sympathie heeft uitgesproken voor de brede doeleinden van het plan- Schuman, alsmede de wens, dat het plan zich zodanig zal ontwikkelen dat Britse deelname daaraan moge lijk is." Het communisme in Japan LEIDERS BUITEN DE WET Generaal MactArbhur heeft Maan dag de Japanse regering opgedragen alle leden van het centrale comité der Japanse communistische partij buiten de wet te stellen. In een brief aan premier Josjida verklaard MactArthur, dat de Japan se communistische partij „de gestel de machten hebben getrotseerd, minatlht ng hebben getoond voor recht en orde en door onware, op ruiende verklaringen en andere re volutionaire activiteit sociale onrust en openbare verwarring hebben ge schapen ter voorbereiding van een gewelddadige omverwerping van de grondwettelijke Japanse regering. De maatregel is gericht tegen 24 personen. Op andere communisten, ook al bekleden zij een functie als b. v. parlementslid, is zij niet van toepassing. De communistische par tij als zodanig behoeft niet te wor den ontbonden Hitegolf in Engeland Overal in Europa was het warm Reuter meldt, dat het kwik in Lon den Maandag tot 27.8 graden Celsius steeg De maximum temperaturen in Frankrijk waren 32 graden Celsius te Abbeville en 30 graden in Parijs. Aan de Riviera steeg het kwik niet hoger dan 25 graden. In West-Duit land werd een maximum-tempera tuur van 33 graden geregistreerd. In Stockholm was het maximum 27 gra den, in Oslo 24.4 graden. De gemid delde temperatuur in Zwitserland was 26 graden. Radio-Moskou meld de een maximum temperatuur in de Russische hoofdstad van 23 graden. De hitte in Engeland steeg in de loop van de dag zo hoog, dat een chocoladefabriek bij Birmingham een der grootste van het land het werk moest staken, omdat de choco lade niet wilde stollen. Een trein van Newcastle naar York liep uit de rails, die waarschijnlijk door de hitte waren uitgezet. Tien passagiers liepen verwondingen op- Voor de kust van Devonshire ver scheen Maandagmiddag in het warme water een school haaien. De politie moest de badenden waarschuwen. Kleine moderne strijdmacht om eerste stoot op te vangen J^E AMERIKAANSE REGERING w enst als bewapening van de niet- communistische landen in West-E uropa een betrekkelijk geringe strijd macht te velde, modern uitgerust en gesteund' door een tactische lucht macht, terwijl de Amerikaanse strategische luchtmacht paraat zal zijn om onmiddellijk steun te verlenen. Zo luidt de schets, welke Louis Johnson, de Amerikaanse minister van defensie, als ondersteuning van Trumans plan tot militaire hulp aan het buitenland in een senaatscom missie heeft verdedigd. Een dergelijke strijdmacht, aldus Johnson, zou naar de mening van de chefs der Amerikaanse generale sta ven de eerste stoot van een Russische invasie kunnen opvangen. Terzelf- dertijd zou dit Europese verzet nood zakelijk zijn om de nieuwe wapens, welke de Amerikaanse lange-afstand- bommenwerpers kunnen gebruiken, volkomen doeltreffend te maken. Aan Indonesië wil Amerika uit rusting voor politietroepen leveren om daar de stabiliteit van de nieuwe regering te verzekeren. De Ameri kaanse regering meent, dat het met het oog op de andere strategische ge bieden in het Vere Oosten belangrijk is, dat het communisme in Indonesië wordt tegengehouden. Er zijn fondsen aangewezen voor wapens, munitie, vliegtuigen en an dere uitrusting voor de regering in Indo-China. Wat Griekenland betreft zei John son, dat in dit land een groot gedeel te van de militaire uitrusting moet worden vernieuwd, willen de Grie ken in staat zijn de communisten on der de duim te houden. VLIEGTUIG IN ZEE GEDAALD. De kustwacht van New York meldt, dat een vliegtuig met 65 pas sagiers vermoedelijk in zee is ge daald, ter hoogte van de kust van Florida. Het toestel heeft geseind, dat een motor buiten werking was - r en dat het op het punt was in zee te deiiendse bataljons in sommige ste- dalen. Daarna is niets meer veïno- den zaten, dienden deze als stok ach ter de deur, ook al werd dit niet on omwonden door de commandanten uitgesproken. Deze stok heeft de laatste weken echter veel van zijn kracht ingeboet, doordat vrijwel al le wapens en het meeste rollende materieel aan de APRIS zijn overge dragen. Het gevolg is, dat het aantal weerlozen nog met enkele duizenden militairen in de grote steden is uit gebreid". Het vliegtuig, een C-46, laatste positie op 285 km. ten Noord- Oosten van Nassau (de hoofdstad van de Bahama-eilanden). Het was op weg van San Juan (Porto Rico) naar Wilmington (Zuid-Carolina). Voor het uitzenden van de laatste boodschap had het toestel nog ge tracht naar Nassau te-rug te keren. De kustwacht heeft onmiddellijk vliegtuigen uitgezonden om naar de C46 te zoeken. In Turkije is de opleiding en mo dernisering van het leger al voor de helft bereikt. Van Perzië en Korea landen, onderworpen aan „diverse graden van buitenlandse communis tische agressie" constateerde John son, dat de tegenwordige strijdkrach ten daar niet tegen de bestaande en komende bedreigingen zijn opgewas sen. Dean Acheson, minister van bui tenlandse zaken, sprak terzelfdertijd in het Huis en hij noemde het be wapeningsprogramma een „belang rijke rechtstreekse stap naar de vrede". Omdat de Russen alleen in ter men van macht denken en spreken, zo zei hij, kan het gevaar van agres sie slechts worden vermeden door onverwijlde ontwikkeling van de strijdkrachten in het Atlantisch ge bied, teneinde het voor de Russen een te groot riscio te maken een aan val te beginnen. Acheson schatte, dat het program ma voor de militaire hulpverlening over een jaar nog niet voor de helft voltooid zou zijn. Johnson hoopte, dat men in 1953 of '54 de militaire nulpverlening zou kunnen voltooien. PROVINCIALE STATEN VAN ZUID-HOLLAND. De eerste gewone zitting der Pro vinciale Staten van Zuid-Holland zal Dinsdag 4 Juli a.s. des voormiddags te elf uur worden geopend. In de vergadering van Woensdag 5 Juli te elf uur zal de verkiezing van de leden van Gedeputeerde Staten ge schieden. De commissaris der konin gin is voornemens in deze vergade ring voor te stellen de openbare be raadslagingen tot Dinsdag 25 Juli te verdagen. KuAïeitje... Een voorzichtig mens heeft gelijk, zelfs al verongelukt hij en een roe keloos mens heeft ongelijk, ook al komt hij veilig uit het gevaar.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1