De verongelukte straaljager Het doordraaien begint weer Een epidemie onder de muizen K.N.A.C.-voorzitter vraagt voltooiing wegenbouw réso rke ZATERDAG 3 JUNI 1950 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 5 Zij die omkwamen Thans zijn de namen bekend van de twee inzittenden van de fisteren verongelukte straaljager. Het zijn de 26-jarige reserve eerste-luitenant- vlieger J. Bakker uit Barendrecht en de eerste luitenant vlieger-waarne mer D. Boer uit Zegveld bij Woer den. Het toestel is 500 meter van het vliegveld Twente neergestort. De „Meteor" kwam normaal binnen vliegen voor een landing en was in de z.g. „final approach" met het lan dingsgestel uit. Vijfhonderd meter van de lan dingsbaan stortte het vliegtuig in horizontale stand neer, vloog, toen het de grond raakte, in brand en wend geheel vernield. De beide in zittenden zijn waarschijnlijk op slag gedood. Hulpcolonnes van het vliegveld snelden onmiddellijk naar de plaats van het ongeval, doch konden weinig meer uitrichten. Onmiddellijk nadat de „Meteor" neergestort was, ontwikkelde zich een fel vuur, waardoor het de be woners van de vlak bij de plaats van de ramp gelegen boerderij niet mo gelijk was hulp te bieden. De reserve eerste luitenant-vlieger J. Bakker werd op 13 Juli 1923 te Barendrecht geboren. Hij was onge huwd. In November 1941 ging hij van de Verenigde Staten van Amerika, waar hij als zeeman gestationneerd was, naar Engeland om zich te mel den bij de R.A.F. In R.A.F.-verband maakte hij tij dens de oorlog een groot aantal vluchten boven bezet gebied. Op 7 Februari 1946 ging hij over naar de luchtstrijdkrachten en in November van dat jaar vertrok hij naar Indo nesië. In Juni 1948 kwam hij terug in Nederland. De eerste luitenant vlieger-waar nemer Dirk Boer werd op 24 April 1925 te Zegveld geboren. Hij was ongehuwd. Op vier Jan. 1946 werd hij als oorlogsvrijwilli ger ingedeeld bij 12-9 R.I. In dit ver band werd hij naar Indonesië ge zonden, waai- hij in Juni 1946 arri veerde. Op 30 October 1949 keerde hij in Nederland terug en werd ge plaatst bij de vliegopleiding van de L.S.K. Gevolg van Duitse invoerheffing Ruim 200 duizend kroppen sla en 50 duizend kilo spinazie zijn gisteren van de veiling in Venlo naar de mestvaalt gebracht. Dit als gevolg van de Duitse invoerheffing, die met ingang van 1 Juni tot 1 Juli van kracht is geworden. Aldus de cor respondent van de „Volkskrant". Bij wijze van proef hebben enkele Venlose exporteur? -200 kisten sla voor Duitsland gekocht. Met deze sla, die per krop met 6 cent wordt be last, willen zij de Duitse markt pei len. Mogelijk is de Duitse klant min eer gevoelig voor de prijs dan voor de kwaliteit van de Nederlandse sla, die het Duitse product verre over treft. Ook de peperdure asperges gaan tot 2,40 gulden per kilo groten deels naar Duitsland De Duitse groenteman verkoopt de zo gewilde Nederlandse asperges in koppelver koop met andere groenten. Een kleine kans maken de Venlo se tuinders nog, als de sla die men in Duitsland zelf teelt, spoedig ge ruimd is. Ondanks de hoge prijs zal Duitsland dan ongetwijfeld in Ne derland kopen. Dit bewijst de export van asperges en tomaten wel. Tegen verwachting is de export van toma ten naar Duitsland nog meegeval len. Ondanks een heffing van 29 cent per kilo gaat dit product nog tot 1.40 gulden per kilo over de grens. Andere uitvoerproducten naar Duitsland zijn nog bloemkool, kom kommers, worteltjes, aardbeien en kruisbessen. DE EERSTE KERSEN Vrijdag zijn de eerste vroege ker sen aan de Tielse veiling Septer aan gevoerd. Een teler uit Varik had hiermee de primeur. De kersen wer den door een Amsterdamse firma ge kocht Op 21 Januari 1950 werd hij ge plaatst bij de jachtvliegschool te Twenthe voor een opleiding op straalvliegtuigen. WkAKSTUK VAN VERONGELUKTE „FIREFLY" GEVONDEN. Een bergingsploeg van de Konink lijke Marine heeft gisteren voor de kust van Scheveningen naar wrak stukken van de Donderdag veronge lukte Fireflies gezocht. Om half drie in de middag vond een duiker een stuk van een hoogteroer tegenover de havenhoofden, ongeveer ander halve mijl uit de kust. Voorts zijn wat aluminium scherven opgehaald. Van romp en vleugels was, toen de vloed opkwam, nog niets ontdekt. Hoewel de boei, die Donderdag middag door een zandzuiger in zee was gelegd, niet aan het wrak bleek vast te zitten, werd op enige meters afstand daarvan het wrakstuk ge vonden. Het zoeken wordt vandaag voortgezet. REDDINGSOEFENINGEN MET HELICOPTèRE Op het vliegveld Valkenburg en boven zee zijn gistermiddag oefe ningen gehouden met een.hefschroef- vliegtuig van het Engelse type West- land Sykorsky in het opsporen en redden van schipbreukelingen en verongelukte vliegers. In verband met de recente ongelukken bij de Marineluchtvaartdienst worden deze proeven van groot belang geacht. De oefeningen werden bijgewoond door d<| commandant zeemacht, schout-bij-nacht I. W. Reynierse, die met het hefschroefvliegtuig van Den Helder naar Valkenburg werd ge bracht. De commandant kon vlak achter zijn woning, op het sportter rein bij de Rijksweg, opstijgen. „GENERAL MACGREY" UIT INDONESIë VERTROKKEN. Op Woensdag 31 Mei is uit Priok naar Rotterdam vertrokken het troe penschip „Generaal Mcgrey". Aan boord bevinden zich het 403 en 412e bat. infanterie. VIERHONDERD EMIGRANTEN NAAR ZUID-AFRIKA. Met de „Johan van Oldenbarne- veld" van de Maatschappij „Neder land' die door de regering voor dit doel gecharterd is vertrekken op 7 Ju ni ruim 400 emigranten naar Zuid- Afrika. Onder hen bevinden zich on geveer 200 Duitsers, die zich in het voormalige Duits Zuid-West Afrika zullen vestigen. De overige emigran ten zijn Nederlanders, hoofdzakelijk werkzaam in de metaalvakken, die zidh in Zuid-Afrika een nieuwe toe komst willen opbouwen. LEERPLAN DER LAGERE LAND EN TUINBOUWSCHOLEN. Bij beschikking van de minister van Landbouw is ingesteld een com missie, welke tot taak heeft de minis ter te adviseren over de wenselijk heid en de uitvoerbaarheid van een wijziging in het leerplan der lagere land- en tuinbouwscholen, een en an der mede in verband met de verlen ging van de leerplicht tot acht jaren. Tot voorzitter van de copimissie is benoemd ir. N. van Vliet uit 's Gra- venhage en tot secretaris dë heer G. A. van Lingen uit Voorburg. KATHOLIEKE JEUGDRAAD VOOR NEDERLAND. Met ingang van Maandag a.s. zijn de adressen van de centrale instan ties van het katholieke jeugdwerk, welke thans gevestigd zijn te 's-Her- togenbosch, gewijzigd als volgt: Katholieke Jeugdraad voor Neder land, Katholieke Vacantiehuizen en Jeugdherbergen Centrale, Stations-' plein 15 bis, Utrecht (Tel. K 3400 20756). FILM KONINKLIJK BEZOEK AAN LIMBURG NAAR INDONESIë. In opdracht van Gedeputeerde Sta ten van# Limburg werd door Poly goon een film opgenomen van het koninklijk bezoek aan Limburg. De provinciale raad van Limburgs Thuis front is met dit college in onderhan deling getreden om enkele copieën van deze film te laten vervaardigen voor onze militairen in Indonesië. Het koohiklijk bezoek aan Drenthe Een provincie met initiatief Het vorstelijk bezoek aan Drenthe is ten einde. Gisteravond omstreeks zes uur reed de stoet de avondzon tegemoet in de richting Hoogeveen en omstreeks kwart voor zeven was voorbij Nolde de grens der provin cie bereikt. H. M. de Koningin' dank te de commissaris der provincie voor de hulde aan haar en haar ge maal gebracht, en zeide, met vreug de te hebben geconstateerd, dat Drenthe zich steeds verder ontplooit. Wie zich van Drenthe nog de voorstelling mocht maken, dat het een provincie is van keuterboerde- rijtjes en plaggenhutten, is bij zijn tijd ten achter. Drenthe heeft vooral in de twee achterliggende dagen la ten zien, dat het een provincie is met een nijvere bevolking, een pro vincie, waarin initiatieven worden ontwikkeld en gestadig wordt ge werkt aan de wederopbouw. Wel het duidelijkst kwam dit tot uiting bij het bezoek, dat in Emmen werd ge bracht aan de stichting „Opbouw Drenthe", 'n semi-officieel lichaam, dat zich reeds ruim twintig jaar be weegt op sociaal-cultureel terrein en prachtig werk heeft verricht. Ter verhoging van het verantwoorde lijkheidsbesef van het individu en ter versterking van de burgerzin en ter bevordering van de samenwer king tassen overheid en particuliere organisaties op dit terrein en tussen de particuliere organisaties van uit eenlopende richtingen onderling, een initiatief wan de vroegere com missaris der "koningin mr. dr. J. Linthorst Homan, dat ook elders na volging heeft gevonden. De direc teur, mr. J. Cramer, lid der Eerste Kamer, schetste de hoge gasten taak en werkwijze der stichting, waarbij hij onder meer ook aandacht vroeg voor di_ moeilijke positie waarin de randprovincies op allerlei terrein verkeren tengevolge van centralis tische en ambtelijke tendenzen. Ook het verdere van de tocht'gaf de hoge gasten een voortreffelijke indruk van Drenthes leven en stre ven. Midden door de turfstreek met haar afgravingen en turfhopen ging het langs enkele hunnebedden, boö- hutten (vroeger hutten voor koeien- herders) naar de terreinen van de Nederlandse Aardoliemaatschappij, waar het gezelschap kennis nam van de diverse procédé'sN Een tocht werd gemaakt over de uitgestrekte ter reinen en tenslotte werd een bezoek gebracht aan een proefboring. De bevolking toonde tijdens de ge hele tocht een groot enthousiasme en zij had zich uitgeput in het be denken van passende versieringen, dikwijls zeer eenvoudig, maar smaakvol. Wat aleen bij uitzondering voor komt dat de spoorwegen van de dienstregeling, afwijken geschied de te Coevorden, waar een trein voor een overweg stopte om de ko ninklijke stoet te laten passeren. Een waardig besluit van deze tocht was de ontvangst en het af scheid te Hoogeveen, waar de vori stelijke gasten een zanghulde van 3400 kinderen in ontvangst hadden te nemen. NIEUWE SCHEEPSHELLINGEN IN IJMUIDEN. Naast de voormalige Duitse duik bootbunker aan de IJmuidense ha ringhaven zullen in de zomer van 1951 twee scheepshellingen gebouwd zijn, groot genoeg om de omvangrijk ste vissersschepen van de Nederland se vloot op het droge te repareren. De totale installatie, die drie honderd meter lang wordt, zal een bijzondere vooruitgang betekenen voor de traw lers en de loggers, die thans nog in Amsterdam en Rotterdam gerepai- reerd moeten worden. De haringha ven zal als gevolg van dit project worden uitgebaggerd tot een diepte van 7 meter min A.N.P. Met de bouw is dezer dagen begon nen. Men denkt het project op te leveren in het begin van de zomer 1951. KOSTBARE SCHILDERIJEN IN BERN GESTOLEN Tijdens de Pinksterdagen zijn in Bern uit een particuliere verzame- lng tien schilderijen gestolen. Onder deze schilderijen, die tezamen een waarde van meer dan 26.000 dollar vertegenwoordigen, bevindt zich het portret van een man met witte baard van Frans Hals, een portret van een vrouw van Van Dijck, een meisjes portret van Auguste Renoir en twee landschappen van Camille Corot. H.H. WIJDINGEN BISDOM HAARLEM. Z .H. Exc. de Bisschop van Haar lem heeft heden in de Kath. Basiliek „St. Bavo" te Haarlem de volgende H.H. Wijdingen toegediend. Het H. Priesterschap aan: W. J. Appelman, A. M. Coebergh v. d. Braak, G. J. v. Dijk, A. v. Duin, H. A. J. Dürr, J. v. d. Haak, H. van 't Hart, J. F. M. Herrewijn, P. A. M. Hoogen- bosch, F. J. de Jong, M. J. de Jong, W. de Klerk, F. A. M. Kolb, W. F. v. d. Kooy, J. S. v. d. Laan, R. A. Renckens, N. Reus, W. J. de Rijk, J. G. J. v. Schie, C. J. Schut, J. G. v. Veen, J. A. I. Wesseling, J, Th. v. d. Zalm. Allen Theologanten van het Theo- logicum te Warmond. De wijding van het Subdiaconaat aan: S. A. Bruin, J. P. M. v. d. Does, W. M. I. v. d. Ende, G. P. M. Geukers, J. C. M. Hamers, A. Ph. Harding, C. J. Kuik, M. W. v. Langen, Th. B. v. d. Linden, P. J. Meijer, L. C. v. Paas- sen, E. J. v. Poecke, J. J. Poel, J. A. T. M. Rood, G. M. J. A. Schlatmann, J. H. M. Smit, J. F. Steenman, J. J. M. Stieger, J. G. J. Straathof, B. C. v. Teijlingen, A. M. E. Th. Vreeburg, Chr. de Waard, C. J. P. Zondag. PATERS CARMELIETEN 60 JAAR IN OSS. Gisteren was het 60 jaar geleden, dat vijf paters en 3 broeders van de Orde van O. L. Vrouw van de Berg Carmel zich te Oss hebben gevestigd zoals dè kloosterkroniek zegt de eer van de H. Drievuldigheid, de verering van de H. Maagd en het zielenheid te bevorderen. Reeds meer dan 25 jaar bedienen zij het Rectoraat en hebben zij de leiding van de H.B.S., die nu Lyceum is. Deze zomer, 16 Juli, zal dit feit nog plechtig worden herdacht, tege lijk met het zevende eeuwfeest van het H. Scapulier omdat tengevolge van de oorlog de viering van het gou den jubileum in 1940 geen doorgang heeft kunnen vinden. MET DE KNETTERFIETS NAAR ROME. De 63-jarige heer C. Hennekam te Roosendaal is behouden in Roosen daal teruggekeerd, vanwaar hij op 2 Mei j.l. per rijwiel met hulpmotor tje naar Rome was vertrokken. Met het motortje, dat de ondernemende pelgrim geen enkele maal in de steek liet, werden tijdens deze reis 5029 kilometers afgelegd. De heenreis vol bracht de heer Hennekam in precies 10 dagen, met een gemiddelde van 220 km. per dag. De terugweg leidde ever Lourdes, een omweg van enige honderden kilometers. DE WIGWAM JUBILEERT. Wim Quint en Lenie Verstegen kwamen uit Oegstgeest. Nu reeds voor de tweehonderdste maal staat „De Wigwam" op stapel, de graag beluisterde Zaterdag avondontspanning van de K.R.O.- jeugd. Hoe is het tot dusver gegaan?, vroegen wij Wim Quint, die van deze prettige uitzending de geestelijke va der is. Natuurlijk had de heer Quint veel genoegen beleefd, niet slechts bij de samenstelling van dit programma, maar ook door zijn contact met de jeugd, rechtstreeks in de studio, zij delings door correspondentie en be zoeken. En dan met een verwijzing naar Lenie Verstegen :ook zij heeft een belangrijk aandeel in de verzor ging van dit aantrekkelijke kinder uurtje. Verbazen doet dat niet. Want Wil lem Quint en Lenie Verstegen werk ten al eens eerder samen ten bate van de katholieke jeugd. Dat was, toen zij waren verbonden aan de ka tholieke school te Oegstgeest. Vol gens beider wens zullen zij het Wig wam-programma verder uitbouwen. Zy zitten vol mooie plannen. SNAARINSTRUMENTEN VAN PLASTIC. Zes violen, een bas en een guitaar, acht snaarinstrumenten dus, hebben in villa d'Este aan het Leidseplein te Amsterdam gediend voor een we reldpremière. Het betrof namelijk een eerste uitvoering door het Vio len-Showorkest van Bela Borislav op instrumenten, die geheel van plastic waren vervaardigd. Tevoren heeft een vertegenwoordiger van Gosté's Plastic-snaarinstrumtenfabriek ons ingelicht over dit gans nieuwe pro duct van Nederlandse durf en tech nisch vernuft. NEDERLANDERS ONTVANGEN FRANSE ONDERSCHEIDINGEN. Tijdens de oorlog verleenden vele Nederlanders belangrijke diensten aan militairen van geallieerde le gers, o.a. door hulp aan piloten. Ook aan een groot aantal Franse militai ren, vooral aan ontvluchte krijgsge vangenen z.g. passeurs is deze hulp verleend. Uit een onderzoek is gebleken, dat deze hulp veel omvangrijker is ge weest dan men oorspronkelijk meen de, zodat eerst thans alle Franse on derscheidingen, die hiervoor toege kend werden, zijn vastgesteld. Een gedeelte der onderscheidingen zal op Vrijdag 9 Juni a.s. te 13.30 uur in de Koning Willem ni-kazer- ne te Apeldoorn worden uitgereikt door generaal de Larminat, een der bevelhebbers van het Franse leger, dat deelnam aan de bevrijding van Europa, en voorzitter van de „Com mission des Passeurs". Het Franse leger zal vertegenwoordigd worden door een deputatie van officier,en en een erecompagnie met vaandel. Slechts eenmaal worden op deze wijze de Franse onderscheidingen uitgereikt. Deze plechtigheid zal dus symbolisch zijn voor alle onderschei dingen, die zijn toegekend, en waar van een groot gedeelte eerst later door bemiddeling van de Franse ambassade aan de belanghebbenden individueel zal worden uitgereikt. Op 9 Juni zullen 211 personen wor den onderscheiden, van wie zeven met het ridderkruis van het Le gioen van Eer, zesenzeventig met het „Croix-de-guerre", honderd vier met de „Medaille de la reconnaissance Frangaise", en vier en twintig per sonen zullen het „Diplome de pas^ seur" ontvangen. Een gedeelte van deze onderscheidingen wordt Pos- thuum verleend, o.a. vijfmaal het Legioen van Eer. Veldmuizenplaag verdwenen Het raadsel van het spoorloos ver dwijnen van millioenen veldmuizen uit de Bommelerwaard, de Tieler- waard en de Oost- Brabantse Maas kant is opgelost. Het ondergrondse leger, dat verleden jaar op een ont zettende wijze in de graanoogst huis hield, is door een epidemie bij tien duizenden tegelijk uitgeroeid. Aldus meldt de „Volkskrant." Op de kalkarme' en onvoldoende organische bemeste gronden van de Betuwe groeit, bij een eenzijdige bemesting met kunstonesft, volgens Is Uw Radio defect? BEL 24244 Da Radio-Technische Dienst I.I.H.C.O. N.Y.. Nieuwe RIJll 32 raparaart vlug, betrouwbaar en vak kundig de heer O. J. Cleveringa, rijksland- bouwconsulent voor het onderzoek van de Bodemstructuur, een voor mens en dier verzwakkend voedsel. De viltige graszoden op deze stugge gronden zijn ideaal voor de veldmui zen om er hun gangen en nesten in te bouwen. Maar in deze dode gron den, waar de muizen niets anders dan onharmonisch voedsel kunnen vinden, verliezen de veldmuizen ge leidelijk hun weerstand tegen ziek ten. Door 'dit massaal optredend ge brek aan weerstand verwekt een parasiet, die zij in gezonde staat ook bij zich dragen, een ziekte en sterven de muizen in massa's. In de Noordoostpolder gebeurde hetzelf de en bleek het een longziekte te zijn. In de natuur treedt een derge lijke epidemie meestal in de late herfst of in de winter op, omdat door uitputting van het organisch voedsel in de grond de biologische voeding van de gewassen dan het zwakst is. Muizen zijn in 't voor jaar het gezondst, planten zich krachtig voort en vormen dan een plaag voor de landbouw. IETS NIEUWS: ARENATONEEL. Voor het eerst in Nederland toegepast. In het Hof van Holland te Hilver sum is vandaag als experiment voor de eerste maal in Nederland het are natoneel gebruikt, en wel door het N.S.F.-toneel met de opvoering van Goldoni's „Herbergierster". Deze nieuwe wijze van spelen, waarbij de toeschouwers van alle zij den om het toneel zitten, is in de Penthouse-theatre van enkele Ame rikaanse universiteiten in zwang ge komen. Voor deze proefneming in ons land bestaat heel veel belangstelling. Door het introduceren en beproe ven van het arena-toneel in Neder land bereidt het gezelschap vth de N.S.F. ook het grote toneel een dienst en bewijst tevens de onmisbaarheid van het goede amateur-toneel voor proefnemingen, die het beroepstoneel met zijn grotere geldelijke risico's niet kan nemen. De bedoeling is, dat degenen, die vandaag het experiment zijn komen zien, elders nagaan in hoeverre deze nieuwe toneelvorm op breder basis kan worden toegepast. Zandvoort wordt te duur Ter gelegenheid van de jaarlijkse algemene vergadering der KNAC, ditmaal in het Kurhaus te Scheve ningen gehouden, hield de voorzit ter van deze vereniging, jhr. mr. J. Th. M. Smits van Oyen een ope ningsrede, waarin hij met klem op kwam voor de voltooiing van de meest urgente werken van wegen bouw. Als „klassieke" voorbeelden haalde hij in dit verband aan, de wegen AmsterdamUtrecht; Am sterdam't Gooi, TilburgEindho ven en de tunnel bij Velsen. In herinnering werd gebracht, dat de KNAC heeft aangedrongen voor dit doel een beroep op de Marshall hulp te doen, zoals ook België met succes heeft gedaan. Overigens meende spreker, dat de automobilis ten wCl enig recht kunnen laten gel den op een bescheiden tegenpresta tie voor de excessieve baten, door het motorwegverkeer opgebracht, in totaal 180 millioen, waartegenover in 1950 voor niet meer dan 13 mil lioen voor onderhoud en verbetering van de bestaande rijkswegen, 12 Yi millioen voor nieuwbouw van wegen en ruim 2 millioen voor bruggebouw is gevoteerd. Met betrekking tot de opleving van de automobielsport constateer de spreker, dat deze langzamerhand het voor-oorlogs peil heeft bereikt. Wat betreft de races, die op het cir cuit van Zandvoort werden gehou den betreurde de KNAC-voorzitter het, dat de stichting Touring Zand voort steeds grotere (financiële) eisen gaat stellen voor het gebruik van het circuit, zodat indien men daarmede blijft voortgaan, het niet uitgesloten behoeft te zijn, dat er in de toekomst niet meer in Zandvoort kan worden geraced. Tenslotte wijdde spreker enkele woorden aan de groei van de KNAC Nadat enkele gebruikelijke pro grammapunten waren doorgeha- merd bracht de secretaris der KN AC, mr. B. Ph. baron van Harinxma thoe Slooten zijn jaarverslag uit. Hierin werd o.a. het accent gelegd op de schier ondragelijke financiële lasten, die het automobilisme in ons land ernstig bemoeilijken. Voorts is er, aldus spreker, alom in den lande veel sterker dan'voor de oorlog, een streven om het wagenpark zo economisch en zo zuinig mogelijk te gebruiken. Talrijk zijn de advie zen, dit door de KNAC met betrek king hiertoe werden uitgebracht. Tenslotte ontveinsde spreker zich de moeilijkheden niet, waarmede het automobilisme ook in de komen de tijden nog te kampen zal hebben en die op het werk van de KNAC h.un stempel zullen drukken. Vol vertrouwen zag hij echter de toe komst tegemoet. Een geanimeerde rondvraag, waarbij o.a. het ongemotiveerde heffen van parkeergelden en enkele andere vraagstukken van verkeers technische aard in discussie kwa men, besloot tenslotte de vergade ring. OORSPRONKELIJKE ROMAN DOOR MIES VAN VELSEN 23) „Vind je 't fijn om mee te^gaan?*' „Heerlijk en "k heb twee nieu we jurken, Tante Loek." Ze trok om los te komen. „Waar is Oom Han nu?" ,,'k Denk hiernaast bij Titie, ga maar eens kijken." „Els heeft beslist een zwak voor Han," lachte Miep. „Haar mond heeft vanmorgen niet stil gestaan en altijd was „Oom Han" 't middel punt." y Voor de eerste maal in haar le ventje drong de angel der jaloezie in Titie's hartje. In 't begin was alles goed gegaan. Zij liep even graag bij mammie als bij pappie, maar toen 't bij toeval eens anders uitkwam en Els dade lijk van Loek wegholde met een: „Ik moet bij oom Han lopen!" te kende Titie' protest aan. „Jij loopt altijd bij vader!" „Kom Trésorke, jij bent de oud ste en Elsje is je logeetje." Ze had toegegeven, maar Loek zag, hoe ze telkens met boze ogen naar 't tweetal voor haar keek. Tooh was dit kleine voorval spoe dig vergeten en Loek genoot in deze dagen van de wandelingen in de ■prachtige bossen rondom hotel Beekhuizen en de uitstapjes naar de bloeiende heide. 't Was een drukkend warme mid dag en te loom om uit te gaan, za ten ze te genieten van 't mooie uit zicht op de vijver. Warsage vertelde, dat hij besloten had met Januari een eigen huis te kopen. „Als deze vlucht gelukt, ga 'k waarschijnlijk met van Elten samen een wetenschappelijk werk schrij ven." „Als de vlucht gelukt!" Loek's adem stokte bij de gedachte, dat ze nog eens dezelfde angst zou moe ten uitstaan, doch ze liet niets blij ken en hielp hem enthousiast plan nen maken voor de inrichting van de toekomstige woning. „Konden we René maar meene men," zei ze opeens. „Kind, waar denk je aan, dat zou moeder ook vast niet willen en bo vendien: wat een verband!" „René is wel de laatste om iemand last te veroorzaken." Loek's stem klonk geraakt. „Zover haar toestand 't niet mee brengt, neen, maar je kimt er on mogelijk die zorg nog bij hebben." Loek, slechts half overtuigd, zweeg. Warsage keek op z'n horloge. „Voor een autoritje is 't te laat, over een half uur dineren we." „Dan wip 'k gauw even naar bo ven om een andere jurk aan te doen, deze heeft een winkelhaak." „Blijf niet te lang weg," riep hij haar na „misschien kunnen we nog een kiek maken." Terwijl ze zich verkleedde, hoor de ze Els stemmetje beneden in de tuin; „Doet u mee, oom Han? Pak me eens als u kunt!" Ze lachte. Hij liet zich maar com manderen door die twee! Opeens Han plagerig: „Neen ,ga jij maar weg, jij bent Vaders kind je niet." „Wèl waar!" „Neen, 'k ruil jou voor Elsje." Loek, juist klaar, haastte zich naar beneden. Waarom deed Han dat nu? Hij stond met Elsje hoog op z'n schouder en ontglipte telkens weer Titie's handjes, die hem wilden grij pen. „Titie, kom eens bij me!" Onmid dellijk liep ze naar Loek: „Pappie wil me ruilen voor Els." „En jij gelooft dat, domme meid?' Lachend tilde ze 't kind op de arm: ,Denk je dan dat Mammie je laat gaan?" Titie vly'de haar betraand gezicht je tegen Loek's wang. „U niet hè?'' „Pappie ook niet, dat weet je toch wel!" „Zo, heb je *t al gehoord?" Han kwam haar tegemoet en vervolgde, zonder op haar waarschuwende blik acht te slaan: „Elsje is veel liever kindje, die wordt nu mn Trésorke." „Mammie laat rne lekker toch niet gaan." Vaster knelden haar armpjes zich om Loek's hals, terwijl ze hem boos aan zag. „Dat zullen we eens zienl" Plagend greep hij haar bij de kin, maar ze sloeg driftig z'n hand weg. „Ik wil niet meer vaders kindje zijn; alleen mammies kindje." Loek had zelf wel kunnen schrei en, toen Trésorke naar bed gestuurd werd en snikkend voor haar vader uit 't huis inging, 't Kind had nog niet eens gegeten en hij was zelf de schuld geweest. „Kom, ga mee." Ze nam Elsje bij de hand en ging de eetkamer bin nen. De soep stond al op tafel. „Is oom Han erg boos, Tante Loek?" Ze sloeg geen acht op de vraag. Hij kwam terug, vouwde z'n ser vet open. „Toch niet lang gewacht?" „O, neen." Haar eetlust was totaal verdwe nen ze moest zich zelf moeite geven, de enkele vraag, die hij stelde, be hoorlijk te beantwoorden. Hij gaf 't dan ook al gauw op en vond bij Elsje meer gehoor. „Moet Titie niet eten, Oom Han?" „Neen. Titie is stout geweest." Loek eeh en al verzet, dacht 'k geef d'r straks toch wat, al ben je nog zo kwaad. De eerste kans was echter verke ken, doordat Han ook zelf Elsje naar boven bracht. „Dat kan ik toch wel doen," wierp ze tegen. „Neen, beter van niet." „De opstandige dochter slaapt al," zei Warsage, toen hij terug kwam en een stoei bijschoof op 't bordes. „Ik vind 't schandelijk onrecht vaardig, haar aansprakelijk te stel len voor jouw grappen," barste ze driftig uit. „Laten we een eindje oplopen, Loek. 't Is niet nodig, dat anderen 't horen." Z'n kalmte prikkelde haar nog meer. Toch stond ze op, liep bijna 'n tafeltje omver, dat hij nog bijtijds wist te redden. „Vertel nu eens, waarom je je zo opwindt!" „Omdat je speelt met de gevoelens van 't kind!" „Onzin, ze moet leren tegen een plagerijtje te kunnen." „Wat voor jou plagen is, voelt zij als ernst en als je 't nu nog bij een grap gelaten had, maar haar dan zo te straffen!" Ze schopte met d'r voet tegen 't kiezel om d'r woede te koelen. „De manier, waarop ze de toena dering opnam, heb je zelf gezien." „Natuurlijk, je kunt haar niet op 't zelfde ogenblik van je afstoten en aanhalen. Een kind is eerlijk, dat verbergt zijn gevoelens niet." Hij stak z'n arm door de hare, z'n hand omvatte haar smallen pols. „Grote mensen wel, Loek?" Ze antwoordde niet, hield 't hoofd gebogen, maar plotseling hoorde hij een onderdrukte snik. Hij sloeg z'n arm om haar middel en boog z'n hoofd dicht naast 't ha re. „Mijn klein opstandig vrouwtje." (Wordt vervolge:

Leidse Courant | 1950 | | pagina 6