UoaAhouUe óspïoQ&ditiqen, Ook eeuwen geleden werd over belastingen geklaagd Dansend - Hawng=sfekeUgheid Maandag, luaidt de k&tk plechtig gecanóactevul Uw Rode Kruis ZATERDAG 3 JUNI 1950 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA t IN 1436 WERD DE PASTOOR VAN VOORHOUT GEMOEID IN EEN GESCHIL OVER de verdeling van de memoriegelden voor diensten ge daan in de Sint Pieterskerk te Leiden. In de dagen was het aantal schenkingen aan de Leidse kerken gedaan zeer talrijk; bij die schenkin gen werd gewoonlijk bedongen, dat er memoriediensten zouden worden gedaan voor de schenkers en hun familie, maar soms waren de schen kingen zo gering, dat uit de opbrengst nauwelijks de kosten voor die diensten bestreden konden worden. Vaak ook werden de schenkingen gedaan aan instellingen van liefdadigheid, de Middeleeuwse gidshuizen; in Leiden waren dat het godshuis van de St. Pieter, het Sinte Catharine gast huis en het Heilige Geesthuis. Was de schenking gering in waarde, dan verviel het voordeel, dat zo'n godshuis kon hebben, vooral, wanneer het geschonkene in de loop der tijden aan waarde daalde of het aantal ge rechtigden groter werd omdat meer vicarissen op een uitkering aan spraak maakten. Dan kon het gebeuren, dat de aanvaarde schenking met de verplichting memoriediensten te laten houden voor de schenker, een last werd. Zo werd het in Leiden en de stads regering klaagde er over bij de vica ris en de officiaal van de bisschop van Utrecht. Ook was er een geschil ontstaan over de kwestie, of men verplicht was alleen de aan de kerken verbonden kapelaans of ook de vice- kapelaans uit t^ keren. Over som mige geschilpunten werd tussen stadsbestuur en belanghebbenden overeengekomen deze voor te leggen aan een arbitragecommissie, waarin ook de Voorhoutse pastoor, Jan de Witt zitting had. De commissie gaf op 31 Juli van dat jaar een uitspraak ten huize van Boudewijn van Zwye- ten, in tegenwoordigheid van Aernt Bettelmeesz., deken van de St. Pan- craskerk, Ghijsbrecht van Zwieten, de schout van Leiden, Huyghe van der Hant en Dirk Coenen, schepe- nene van Leiden, „ende andere veell gueden mannen." Pastoor was niet thuis. Pastoor Jan de Witt is blijkbaar vrij lang pastoor van Voorhout ge weest; want al i; 1419 staat er in de oude rekénihgen van de offi ciaal van de aartsdiaken van de Utrechtse Dom een pastoor Joannis de Witt te Voorhout vermeld. Maar blijkbaar nam hij zijn ambt gewoon lijk zelf niet waar, want voortdurend zien wij hem betalen voor zijn ab sentie en het laten waarnemen van zijn functie door een ander. Sinds 1363 was het pastoors-ambt gewoon lijk door cureyten waargenomen. Het laatst vinden we Joannes de Witt ge noemd in 1445, wanneer.Mathias van Delft de pastorele functies van Voor hout vervult voor pastoor de Witt. In de tweede helft van die eeuw is Mathias Jansz., er pastoor; hij was tegelijkertijd ook rector van het H. Geest gasthuis te Noordwijk en over leed in 1477. Natuurlijk waren er ook vicarissen in de kerk van Voorhout, zowel op het Maria-altaar als op dat van Sint Jacobus gefundeerd. Een der vicariën werd gesticht door Lysbeth Simonsdr. Hagens en een an der door de vrouwe van Teylingen; beide stichtingen stonden ter bege ving van de abt van Egmond. Ook was er aan het altaar van O. L. Vrouw een vicaris, die de Krols vi- cary werd genoemd, naar een pries ter Dirk Bongertsz. Krol en welke vicaris ten laste was van de abdisse van het klooster Leeuwenhorst. Als in 1494 de informatie betreffen de de belastingen door Voorhout te betalen, wordt gehouden, roept de commissie, die zitting hield in Rijns burg ook de pastoor van Voorhout op. Voor hem verscheen Vranck Vrancksz. de vice-cureyt met de schout Dirck van Delft en nog twee inwoners. Zij deelden mee, dat hun dorp toen 37 huizen telde; dat was een kleine achteruitgang sedert de tijd van Karei de Stoute, want toen had de plaats 40 huizen. Ook toen werd geklaagd over de belastingen. Hun dagelijks brood verdienden de inwoners met „lantelinghe, te we ten mit roggelant, mit gerstlant ende haverlant, ende met koeyen". Natuurlijk werd ook hier geklaagd over stoffelijke achteruitgang en die weten zij aan de gevoerde oorlogen, waarvoor zij veel hadden moeten be talen. Om te kunnen betalen, hadden zij land aan de poorters van de steden moeten verkopen, die nu niet be hoefden mee te betalen aan de be lasting, terwijl de landhuren in de laatste jaren gestegen waren. De Voorhoutse boeren van toen waren verder belast met wagen- diensten, zoals wij dat al gezien heb ben bij de historie van Lisse, waar de inwoners bier en proviand moesten halen voor de houtvester van het slot Teylingen,- die van Voorhout waren verplicht de graaf te dienen „metter zwiep". Ten gevolge van de ze informatie werd het dorp aange slagen voor ruim 35 ponden, tegen Lisse voor 60 en Sassenheim voor ruim 68 ponden. In 1514 werd er weer een informa tie gehouden. Toen verscheen Frans Berthelmeeszoon, de pastoor met drie ambachtsbewaarders van Voorhout. Zij hadden 40 huizen, waarvan er twee eigenlijk tot de parochie Rijns burg behoorden en van de overige waren er 29 gezinnen, die belasting betaalden; de rest was arm of van adel en betaalde dus niet. Het aan tal communicanten bedroeg omtrent 160. In totaal was het ambacht Voor hout 1036 morgen groot, waarvan maar 60 morgen land eigendom was van de inwoners en de rest aan kloos ters en stedelingen behoorde. Van hen hadden zij 724 morgen in hum- tegen twee Rijnlandse guldens de morgen. Onderhoud van bruggen en de sluis te Sparendam kostten hen ieder jaar het nodige; in het jaar 1510 hadden zij extra hoge onkosten moeten maken om een gat in de dijk tussen Amsterdam en Sparendam te helpen stoppen en daarom zelfs een lening moeten aangaan, waarvoor zij jaarlijks zeven Rijnse guldens rente moesten betalen. De Haarlemmer en Ledse Meer eiste veel aan onderhoud van de dijken van de inwoners der omliggende plaatsen!! Na deze infor matie betaalden die van Voorhout 62 ponden aan belasting tegen Lisse nu maar 46 en Sassenheim 50. Rectificatie. In de historische bijdrage van Zaterdag j.l. is op het 2e blad, pag. I, in het artikel, getiteld „Voorhoutse sprokkelingen" een fout ingeslopen. In het gespatieerde deel van dit artikel hetwelk over Lisse gaat, staat, dat de nieuwe kerk, tij dens het pastoraat van Pastoor B. J. Klekamp gebouwd, door mgr. Botte- manne op 6 Aug. 1903 werd gecon sacreerd. Mgr. Bottemanne was toen ziek of reeds overleden. De kerk is toen op die datum geconsacreerd door mgr. H. v. d. Wetering, Aartsbisschop van Utrecht. ter ere van St. Willibrord Vervoerverbod van pluimvee IN VERBAND MET DE VOGELPEST meld, op een mesteentrum (een drijf dat zijn pluimvee uit alle delen van het land ontvangt) de pseudo- vogelpest geconstateerd. In verband daarmede heeft de mi nister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening bepaald, dat het met ingang van Zaterdag 3 Juni ver boden is in Nederland levenr pluim vee te vervoeren. Dit is het derde mestbedrijf in Ne derland, waarop de gevreesde vogel ziekte is geconstateerd. Het gevaar is niet denkbeeldig, dat nog meer mest- bedrijven, die uiterst gevoelig zijn voor besmetting, aangetast zullen worden, indien ten aanzien van het vervoer van levend pluimvee geen maatregelen worden genomen. Van het vervoerverbod is onthef fing mogelij, hetgeen door of namens de districtshoofden van de Veeartse- nijkundige Dienst kan worden ver leend in de vorm van een vergun ning, die de te vervoeren kippen moet vergezellen. Bovendien moeten van alle dieren, waarvoor ontheffing wordt verleend, de staartveren worden afgesneden, zodat controle op de naleving van het vervoerverbod gemakkelijk uitge voerd ka nworden. Het vervoer va ndood pluimvee, broedeieren, en andere delen van pluimve, pluimveemest en verpak kingsmateriaal in de grensstreek van 5M km. diepte langs de Belgische grens is verboden, zoals dit reeds eerder is bepaald. Springprocessie van Echternach Tienduizenden bezoekers hebben zich deze week verdrongen in de nauwe straten van het Luxemburgse stadje Echternach. Uit alle delen van het Groot-Hertogdom en uit Duits land, België, Frankrijk en Nederland waren zij daarheen getrokken om de vermaarde springprocessie bij te wo nen, welke elk jaar op Pinkster*-Dins- dag in deze plaats gehouden wordt ter ere van St. Willibrord. Vuriger dan waar ook wordt deze heilige hier vereerd. Dat ligt ook voor de hand, want in Echternach heeft hij zijn laatste rustplaats ge vonden en wel in een crypte onder de abdij, welke daar in de zevende eeuw door hem werd gebouwd. Wat Utrecht, zijn bisschopszetel, voor Willibrord's bekeringswerk in Noord- Nederland is geweest, dat was Ech ternach voor zijn werk in het Zuiden van de Lage Landen. Vaak trok hij daar te paard heen via Susteren waar hij eveneens een abdij heeft gesticht en Luik. De terugreis maakte hij echter meestal door de Eifel en over Aken. Daaraan is het te danken, dat hij behalve patroon van Nederland en Luxemburg ook patroon van het Eifelland is. Bovendien wordt hij op grond van het feit, dat eens iemand, die aan vallende ziekte leed, door hem gene zen werd, ook nog vereerd als pa troon van de zenuwzieken. Aan deze omstandigheid moet de Echternachse springprocessie haar ontstaan te dan ken hebben gehad. Zij is namelijk een boeteprocessie, tijdens welke de deelnemers door telkens van de ene voet op de andere te springen de be wegingen van sommige zenuwzieken, zoals b.v. van de lijders aan de St. Vitusdans, nabootsen. Dit jaar namen ruim twaalfduizend personen deel aan de processie, on der wie duizenden St. Willibrordver- eerders uit de Eifel. Zij waren ver deeld in 25 groepen, die alle werden voorafgegaan door muzikanten. Na een H. Mis en een preek in het Duits, het Frans en het „Letzeburgs" zette de enorme stoet zich om half tien in beweging en het duurde tot half twee voordat de afmattende tocht beëin digd was. Een wel zeer fascinerend schouw spel biedt deze springprocessie. On ophoudelijk wordt zij begeleid door steeds dezelfde deun, een soort pol- ka-melodie, gespeeld door fanfares, harmonieën en enkele groepen viool spelers. Op die deun voeren de deel nemers hun dans uit. eerst een sprong op de linker-, dan een sprong op de rechtrvoet, telkens een stap opzij en telkens een stap vooruit. Slechts heel langzaam vordert de stoet. Om beurten lossen de groepen elkaar af. Als de eerste, de derde en de andere groepen met oneven num mers een ronde gesprongen hebben, nemen die met de even nummers hun taak over. Vier uur lang trappelen ononder broken schoenen op de straatkeien. Zware met spijkers beslagen schoe nen van mannen zijn daarbij, maar even goed lichte schoentjes van vrou wen en meisjes en ook sandalen en laarsjes van kinderen. Alle leeftijden zjjn vertegenwoordigd in de proces sie. Grote groepen jongelui in hemds mouwen passeren, wier dreunspron- gen worden gevolgd door het getrip pel van peuters, die voor het eerst meedoen en het rhythme nog niet he lemaal meester zijn. En even toege wijd als zij, ziet men oude besjes en kromgewerkte boertjes springen. Ook alle standen zijn vertegen woordigd. Doktoren dansen naast mijnwerkers en ambtenaren doen niet onder voor wijnbouwers en stu denten. In rijen van acht trekken zij allen voorbij, hand in hand. Of lie ver: zoekdoek-in-hand, want ieder houdt een tip van zijn buurmans zak doek vast. Vele jongelui ook hebben een zakdoek om hun hoofd gebon den, teneinde hun haardos in be dwang te houden. Het is wel een zeer bont gezel schap, dat zich daar op een zo on gewone wijze voortbeweegt. Maar van de onoverzienbare menigte toe schouwers, die zich op de trottoirs verdringt, maakt niemand zich daar vrolijk om. De ernst van de deelne mers moet zijn overgeslagen op het publiek. Urenlang kijken duizenden geboeid naar dit schouwspel, ook al blijft dat steeds hetzelfde. Alleen de gezichten, die voorbijtrekken, zijn telkens andere, maar voor de rest ziet de processie er altijd eender uit, of men nu het eerste of het laatste stukje ziet. Intussen hebben de voorste groepen de parochiekerk bereikt, die op een heuvel midden in Echternach, ligt. Vijf dozijn treden hebben zij moeten beklimmen om op die heuvel te ko men, maar ook deze klimpartij heb ben zij springend uitgevoerd. En zelfs nu zij in de kerk zijn, gunnen zij zich nog geen rust. Springend en nu ook zingend trekken zy door het middenschip en langs het altaar het gebouw weer uit. Alleen de laatste groepen mogen in de kerk blijven, want deze is slechts klein en al was zij even groot als een kathedraal, dan zou zij nog bezwaarlijk twaalfdui zend processiegangers kunnen be vatten. Voor die laatste groepen vormde tenslotte een Pontificaal Lof het be sluit van deze vermoeiende morgen. Eigenlijk moest dit Lof in de basiliek van Echternach worden gehouden, maar die is nog steeds niet bekomen van de zware wonden, welke zij tij dens de oorlog op heeft gqlopen. Men hoopt echter voor Pinksteren 1951 met de wederopbouw gereed te zijn. Een boetetocht ag de Echternach se springprocessie waarlijk wel wor den genoemd. Zo alleen is zij ook be doeld en zo vatten ook de deelnemers haar op. Het mooist is wel, dat de meeste processiegangers zich die boe te getroosten niet om voor zichzelf de voorspraak van St. Willibrord af te smeken, maar voor anderen: voor bloedverwanten of voor zenuwzieken, die zij helemaal niet kennen. Velen zijn er ook, die deze boete tocht beginnen met een bedevaart. Pelgrims uit heel Limburg trekken op de processiedag reeds in alle vroegte naar Echternach en als zij veraf wonen, vertrekken zij al daags tevoren. Onder de deelnemers uit de Eifel bevonden zich dit jaar zelfs pelgrims, die drie dagen onderweg waren geweest. Niet alleen echter boete doet men op deze dag in Echternach. Zodra de springdeun verklonken is, heffen op het marktplein draaiorgels andere deuntjes aan. Samen met hun vele gasten ghan de Echternachters dan kermis vieren. Ook hier gaan Ka tholieke vroomheid en Katholieke blijdschap hand in hand. HYPOTHEKEN en Toor alle andere zaken op het gebied van on roerende goederen Bouw-sn Makelaarsbedrijf v.d. Drift Oude Vest 29 - Leiden Telef. 20513 Rivaliteit tussen Katwijk en Scheveningen Die van Katwijk nemen het niet, dat die van Scheveningen de haring- race gewonnen hebben. En de Sche- veningers zijn een beetje nijdig op de Katwijkers, omdat die aan hun eer trachten te plukken. „Zoek het maar uit" zeggen die van Vlaardingen. „wij zijn ook bin nen met de nieuwe." Wat er aan de hand is? Een me- nigsversdhil over tactiek en paarde- krachten. De „Karei Doorman'' heeft, naar te Katwijk beweerd wordt, met eigen vangst gejaagd. De „Princes Marijke" (Sch. 9) heeft zelf niet gevist, doch der gewoonte getrouw de vangsten van anderen aan boord genomen. „Da's niet in orde" zeggen die van Katwijk, maar in Scheveningen haalt men zijn sdhouders op. Dat wordt, althans bij de rederij J. J. van der Toorn in Scheveningen normaal geacht. Jagen is een eeuwenoude tradi tie. De „Marijke" had ditmaal geen netten aan boord en heeft dus ook niet gevist, maar de afspraak was, ZILVEREN PRIESTERFEEST RECTOR H. M. VAN SPANJE. Rector H. M. van Spanje in Den Haag zal Dinsdag a.s. zijn zilveren priesterfeest vieren. In verband daar mede zal Zondag 11 Juni op verzoek zijner vele vrienden een receptie worden gehouden in „Huize Vijver duin" te Bloemendaal. Midden Duin en Daalseweg 17. Na deze receptie, welke om 2 uur des middags begint, zullen om drie uur de „Ghesellen van de Spelewei" on dei- leiding van An ton Sweers een tuinspel opvoeren, waarin de hoogheid van het priester schap wordt bezongen. Rector H. M. van Spanje heeft vooral bekendheid gekregen door zijn activiteit op het gebied der jeugdbeweging. Al sinds 1934 maakt hij deel uit van de Katholieke Jon gens Centrale, diocesaan directeut van de Kruisvaart, diocesaan aalmoe zenier van de Kathqlieke Verkenners en voorzitter van het Centraal Ver band van St. Franciscus Liefdewer ken. In 1940 volgde zijn benoeming tot algemeen diocesaan directeur van de Katholieke Actie voor de man nelijke jeugd en voorzitter van de Diocesane Jeugdraad. Een jaar gele den werd Rector van Spanje tevens voorzitter van de Inter-diocesane Jeugd commissie. Een belangrijk aandeel heeft Rec tor van Spanje ook gehad in de op bouw van de Katholieke Actie in het bisdom Haarlem tijdens en na de oorlog. Verder heeft het werk der Kinderbescherming zijn grote liefde en belangstelling. Jarenlang is hij voorzitter van de afdeling internaten geweest, totdat hij in 1948 werd be noemd tot geestelijk adviseur van het Katholiek Verbond voor Kinder bescherming. DE BENEDICTIJNER PATER BROCKBERND VAN DE K.R.O. 12H JAAR PRIESTER. Feestgave van Nederlandse Katholieken. Het is nog aan weinigen bekend, dat Z. H. de Paus het Benedictijner- klooster te Chevetogne in België be last heeft met de bestudering van de Oosterse problemen en met de op leiding van priesters voor Rusland en andere staten, om als het gunstig uur gekomen is aan de terugkeer van de Christenen in deze staten tot de Moederkerk te kunnen arbeiden. Dit belangrijke apostolische werk is door de oorlog tot stilstand gekomen en pas sinds kort, met inspanning van binnen- en buitenland, weer ter hand genomen. Er is een comité gevormd, dat onder aanbeveling van mr. F. G. C. J. M. Teplings, minister van Bin nenlandse Zaken, Vice-Admiraal L. A. C. M. Doorman. Prof. dr. A. A. Smeijers pr., prof. dr. F. van de Meer pr. en mr. A. Diepenbrock pr. gelden verzamelt om dit apostolische voor- bereidngswerk van de Heilige Kerk te steunen, opdat gebrek aan geld middelen niet de oorzaak wordt, dat het apostolaat onder deze volkeren niet voldoende is voorbereid. Het comité wil van het 12H-jarig priesterjubileum van de Benedictij ner pater Brockbernd, die in geheel Nederland bekend is door zijn uitzen dingen voor de K.R.O. over de litur gie en de Gregoriaanse zang, gebruik maken om aan een harte wens van hem te voldoen en doet een beroep op de Nederlandse Katholieken om voor dit schone doel bij te dragen. Nu eens geen angstige belangstelling voor Rusland, maar een bezorgde be langstelling, een ijveren voor het zielenheil. Giften worden gaarne in gewacht onder gironummer 272732 t.n.v. de penningmeester van het Pa ter Brockbernd Comité te Laren. dat de rederij J. J. van der Toorn negen schepen uit zou sturen en aan dat getal is vastgehouden. Dat kan*wel, zeggen de Katwij kers, maar de „Marijke" hoewel als haringschip ingeschreven, is ook voor de trawl geschikt. „De Kaerel Deurman zeker niet," „niet dhan?" informeren de Scheve- ningers in hun zangerige dialect, en gelijk hebben ze. Blijft dus, dat de „Marijke" als eerste met gejaagde haring aan de afslag was om een uur of twaalf Vrijdagmiddag en dat de eigengevangen gejaagde haring van de „Karei Doorman" vanmid dag om vier uur in Katwijk werd verkocht en een stevige prijs op leverde. Misschien is er nog iets, dat bij het ontstaan dezer haringstekeltjes tussen Katwijk en Scheveningen een rol heeft gespeeld. De „Marijke" heeft een zes cylinder dieselmotor met 430 paardekrachten en de „Doorman" een viercylinder dito met dik 280 paardekracht. Beide werkspoormotoren. „Natuurlijk heb ik mijn snelste schip meegestuurd" zegt de heer J. van der Toorn. „Wij jagen altijd en hebben dan om de twee dagen verse Hollandse nieuwe aan de wal. Dat doen we de eerste maanden doorlopend, omdat de nieuwe, vette vis van lang liggen niet beter wordt/' DAM PO Beproefde hulp bij verkoudheid voor Va- der, Moeder en kind. DE EERSTE HOLLANDSE NIEU WE. Gistermorgen arriveerde schipper Willem Rog van de Scheve- ningse logger Sch. 9 „Prinses Ma rijke" met de eerste kantjes Holland se nieuwe in Llmuiden. Links op de foto: het lossen der kantjes, rechts: de „Prinses Marijke", die onder grote belangstelling aan de kade meerde. Het reisbureau der missionarissen Inzegening door mgr. Giobbe Onder grote belangstelling van de Nederlandse geestelijkheid, waaron der vele missionarissen, heeft mgr. Paolo Giobbe, pauselijk internuntius in Den Haag, Donderdagmorgen het passagekantoor ingezegend van de RAPTIM( het internationaal reisbu reau voor missionarissen, missie broeders en zusters. Het bureau is gevestigd aan de Fluwelen Burgwal te Den Haag in de benedenvertrekken van het ge bouw, waarin het hoofdkwartier van Katholiek Thuisfront is gevestigd. Vele transportmaatschappijen heb ben door het zenden van bloemstuk ken van haar belangstelling doen blijken. De inrichting van het RAPTTM- kantoor, dat waarschijnlijk binnen twee maanden door de I.A.T.A. (in ternationale luchtvervoersorganisa- tie) zal worden erkend, is mogelijk geworden door renteloze voorschot ten van enige Nederlandse missiepro- cures. Het bestuur heeft reeds toe zegging, dat de uit te schrijven le ning tot het verkrijgen van het zo noodzakelijke werkkapitaal zal wor den voltekend. Hoogtijdag voor de Haagsche Schouw Nog nooit heeft de kerk zó helder geblonken, nog nooit zijn de tuinen, voor en achter de pastorie, zó keurig verzorgd geweest als thans, nu mor gen de bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers, wordt verwacht in de parochie van Maria Middelares van aJIe Genaden, aan de Haagsche Schouw te Voorschoten, om Maan dag de nieuwe kerk plechtig te con sacreren. Twintig jongens en meisjes heb ben direct gehoor gegeven aan de oproep van pastoor Holthuizen, om gedurende een week kerk en tuin tot in de puntjes te verzorgen. Want als de bisschop komt, mag er niets aan mankeren en de parochianen stellen er uiteraard veel prijs op, dat mgr. een goede indruk van de paro chie krijgt! Met deze plechtige consecratie zal dan eindelijk een kroon gezet wor den op het moeizaam werk van bij kans 18 jaar. Het was in 1932, toen aan de Haagsche Schouw een open bare kerk werd gebouwd, bediend door de paters Montfortanen. We le zen in de parochie-kroniek: „Sedert dien vaderden de paters zo'n beetje, met goedkeuring van de betrokken pastoors, over de parochianen van Rijndijk en Hooge Morsch". Dat „va deren" veranderde in 1942, toen het rectoraat werd gesticht, in de volle dige zielzorg. De volgende stap werd in 1948 gezet, toen het rectoraat tot parochie werd verheven. Nu was het ogenblik aangebroken cm een stenen kerk te gaan bouwen, ter vervanging van de houten nood kerk, die, in 1932 tweed?hands ge kocht, bedenkelijke verschijnselen van verval begon te vertonen. On der voortvarende leiding van pastoor Jos. M .Bonsel, die zich met ontem bare energie door een bijna onneem bare vesting van moeilijkheden heenwerkte, werden plannen ge maakt en kon in het voorjaar van 1949 tot de eerste steenlegging wor den overgegaan. Half Augustus was de kerk klaar, om op Maria Hemel vaart in gebruik genomen te worden De volgende dag droegen de paro chianen hun pastoor ten grave. TWEE NIEUWE MAGISTERS IN DE THEOLOGIE BIJ DE DOMINICANEN. Naar het K.N.P. verneemt, zal op 6 Juni a.s. in het St. Albertuskloos- ter der paters Dominicanen (Alber- tinum) te Nijmegen, waarin de theo- logie-opleiding der Dominicanen is gevestigd, de titel van magister in de theologie worden verleend aan dr. Lr. A. Maltha O.P., studieprefect en professor in de theologie en dr. Lr. S. van der Ploeg O.P., professor in de Bijbelwetenschap aan boven genoemd theologisch college der pa ters Dominicanen. Door dit plotseling overlijden en door de ziekte van de inmiddels be noemde pastoor G. de Greeve, moest de plechtige consecratie van de kerk worden uitgesteld. Maar nu de pa rochie sedert enige maanden weer een pastoor heeft, stond er niets meer in de weg voor deze plechtigheid, die dan a.s. Maandag zal plaats vin den. Het zal op deze dag zijn, dat de parochianen in het bijzonder zullen gedenken, hoe door grote medewer king van het Bisdom, en niet minder door de toegewijde ijver van de pa ters Montfogtanen en hun Congre gatie, dit alles tot stand kon komen. Vele moeilijkheden stonden in de weg. Maar thans staat er aan de Haagsche Schouw een prachtig pa rochiekerkje, zodat de bewoners van do Rijndijk en Valkenburgseweg (Voorschoten), Hoge Morsch weg (Oegstgeest) en Rijksstraatweg (Wassenaar) uit hun isolement zijn verlost en door hun gezamenlijke kerk een onderlinge band hebben gesmeed, die menige parochie tot voorbeeld strekken kan! Mgr. Huibers zal reeds Zondag avond aankomen. Om acht uur wordt hij aan de pastorie verwacht, waar bij alle parochianen hem, door hun aanwezigheid, een hartelijk welkom zullen bereiden. Maandagmorgen vangen de plech tigheden om half acht aan. Doch eerst als om ongeveer negen uur de relikwie-processie aanvangt, kunnen de parochianen actief deelnemen aan de plechtigheden. Tussen tien uur en half elf vangt de pontificale Hoog mis aan, aan het einde waarvan mgr. de parochianen zal toespreken. Dit zal vermoedelijk om half twaalf zijn. Onnodig de parochianen aan te spo ren bij deze plechtigheid aanwezig re zijn! Zo zullen zij door een mas sale opkomst dit plechtige feest tot een grote gebeurtenis in de parochie maken! Geboren temidden van OORLOGSLEED en gedreven door NAASTENLIEFDE, stelt zich ten doel ook in tijd van vrede de MENSHEID TE DIENEN

Leidse Courant | 1950 | | pagina 5