ffieziefióiaaatdigz expeditie 'ut Heiden Kunstbezit van OUD-ALUMNI in „De Lakenhal" tentoongesteld Eerste H. Mis Vereniging van Kath. Gezinsvoogdij en Patronage te Leiden opgericht L E I D S E S HUTSPOT ZATERDAG 3 JUNI 1950 DE LEIDSI'. COURANT EERSTE BLAD - EAÜINA Het is een buitengewoon aardige 1 geste geweest, waarmede vele oud-1 alumni van de Leidse Universiteit hebben willen bijdragen tot het welslagen van de komende Lustrum feesten. Een geste aan de stad, waar aan zij hoe kan het anders! de mooiste herinneringen bewaren. Zij hebben namelijk de heer E. Pelinck directeur van het Stedelijk museum „De Lakenhal", in de gelegenheid gesteld een tentoonstelling in te richten van schilderijen, ceramiek, J zilverwerk, enz. uit hun kunstbezit, j De bonte mengeling van ryke schatten, die op deze wijze tijdelijk bijeengegaard is, mag gezien worden als een bewijs, dat de studenten, die tijdens hun studie alleen een geeste lijk cultuurbezit konden verwer ven, na hun afstuderen zich ook toe gelegd hebben op het bezitten van stoffelijk cultuurbezit. Al moet toe gegeven worden, dat hun kunstbezit deels uit familiebezit is verworven, moeten toch velen hun schatten door zelf te zoeken en te kopen verwor ven hebben. Hoe sympathiek dit idee ook aandoet, niet ontkend kan worden, dat de heer Pelinck voor een uiterst zware opgave stond. Allereerst moest hij het hele land afreizen, om te zien wat er- zoal ter beschikking was, en daarna moest het uitgekozene op een zodanige wijze gerangschikt wor den, dat de tentoonstelling geen wanordelijk bont-allerlei-gedoe werd Reeds bij een eerste vluchtige beschouwing, mochten wij consta teren, dat de directeur van „De La kenhal" deze moeilijke opgave tot een goed einde heeft gebracht. De bijeengebrachte stukken zijn natuurlijk van uiteenlopende aard en lenen zich niet voor bestudering van een bepaald tijdvak of een be paalde richting. Maar afzonderlijk zijn er vele stukken vooral schil derwerk die de volle aandacht waard zijn. Men treft er bekende meesters aan met werk, dat gewoon lijk niet op exposities te zien is. Reeds alleen om deze reden is de tentoonstelling bezienswaardig. Men mag daarom de oud-alumni erkente lijk zijn voor hun medewerking, zo wel de grote verzamelaar, die stuk ken te kust en te keur kon aanbie den, als de kleine liefhebber, die slechts een stukje zilver beschikbaar had. Tekeningen en schilderijen. Wat de schilderijen en tekeningen betreft, heeft men bij de indeling EERW. HEER BERT VAN SCHIE. Vandaag heeft de eerw. heer Bert van Schie door de handoplegging van mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, de heilige priesterwijding ontvangen. Morgen zal de neomist om half elf zijn eerste H. Mis opdragen in de St. Petruskerk. De wijdeling begon zijn studie in 1936 aan het Seminarie te Hageveld. Wegens oorlogsomstandigheden werd zijn studie een jaar onderbroken, doch ondanks deze tegenslag ziet hij vandaag z'n ijver toch bekroond door de heilige priesterwijding. De eerw. heer van Schie is de tweede pries terzoon uit de familie en woont op Kraaierstraat 34a. Daar de neomist oud-verkenner is van de St. Lodewijksgroep, worden alle welpen, verkenners en voortrek kers dringend verzocht bij de plech tige H. Mis aanwezig te zijn, liefst in uniform. Nog geen erkenning van Vietminh Premier Hatta heeft in een beslo ten vergadering van het Indonesische parlement een regeringsverklaring afgelegd ter verdediging van een mo tie, waarin een voorzichtige houding wordt bepleit ten aanzien van een eventuele erkenning van het opstan dige bewind van Viet-minh in het vroegere Frans Indo-China. In de motie, ingediend door de frac tieleider van de Islamietische „Mas- jumi", wordt betoogd, dat erkenning van Viet-minh voor deze beweging pas nut zou opleveren indien dit be sluit internationaal navolging zou vinden. Tevens werd aangedrongen op een nader onderzoek naar de toe stand in het betrokken gebied. De Viet-minh, door velen als com munistisch beschouwd, verzet zich tegen de regeringen in de gebieden, die voorheen Frans Indo-China vorm den. onderscheid gemaakt tussen wat vóór en na 1800 werd gemaakt. Uit de Hollandse school treft men werk aan van bekende meesters, als J. Anspach, (twee portretten), de Leid se schilder Jan van Goyen (een ijs- gezicht en een boerderij) en van Ruysdael. Van P. Jz. Saenredam hangt er een zeer eigenaardig, schil derij van de Santa Maria delle Feb- bre te Rome, uitmuntend door de verrassende witte kleuren-nuances van Romeinse gebouwen, waarvoor een obelisk staat. (Zie foto). Het is onmogelijk om zelfs maar bij benadering alles te omschrijven, wat tentoongesteld is. We kunnen slechts' hier en daar een greep doen en wijzen dan, bij de schilderijen na 1800, op een stilleven van Bakker Korff, een stuk van Breitner, werk van Jacob, Willem en Mathijs Maris, van Charley Toorop, Floris Vester, Piet Herfst en Will Sluiter Speciale aandacht verdient een bijzondere collectie 19e eeuwse stukken van Franse meesters, als Boudin, Breton, Chabot, Daubigny en Fantin Latour. In totaal zijn er bijna 150 schilde rijen en tekeningen. Ook ander werk. De schilderijen en tekeningen ne men wel de voornaamste plaats in, een consequentie van de tamelijke eenzijdigheid, waarmede de mees te kunstverzamelaars te werk gaan. Doch er zijn ook plastiekjes uit de Griekse oudheid, specimina van Ro meinse kleinkunst, religieuse beel- len uit de Middeleeuwen, een col lectie penningen, handschriften en boeken, enige meubelen en tapijtjes, vijf stukjes brons, een kleine colec- tie tin en tenslotte een alleszins be zienswaardige hoeveelheid zilver, meest eetgerei en kandelaars. Dit alles overzichtelijk opgesteld in vi trines en aan de hand van een uit voerige catalogus gemakkelijk thuis te brengen. We kunnen er de initiatiefnemers LEIDENAARS HULDIGDEN „COBA EN KEES" Geschenk aangeboden Gisteren was het de dag, waarop „Coba en Kees" hun gouden huwe lijksfeest herdachten. Vele Leide- naars, vooral zij die in de omgeving van de Rijnsburgerweg wonen, ken nen dit tweetal, waarvan de vrouw sedert 55 jaar met h^ar viswa- gentje langs de huizen gaat. Hoewel het eigenlijke feest r^eds op 2e Pinksterdag gevierd is, omdat de meeste kinderen op zee zijn voor de haringvangst is de trouw dag toch een bijzondere dag gewor den voor het gouden echtpaar. Want gisteravond kwam een deputatie van 12 Leidenaars, waaronder zich o.a. prof. Bok bevond, het bruidspaar in zijn woning te Katwijk gelukwen sen. De initiatiefneemster, mevr. de ed. G. E. Steinv. Koolbergen bood namens de Leidse clientèle een en veloppe met inhoud aan, waarvoor Coba een prachtige vloerkleed heeft gekocht. Met een hartelijk woordje dankte de bruid mevr. Stein voor haar initiatief, waardoor het mede leven van de Leidse burgerij zo tref fend tot uiting kwam. slechts dankbaar voor zijn, dat dit alles thans in Leiden tentoongesteld kan worden. Mogen vele Leidenaars in de komende weken met de stu denten en reünisten een rustig be zoek brengen aan deze expositie, die hedenmiddag om vier uur door bur gemeester jhr. mr. F. H. van Kin schot officieel zal worden geopend. bioscopen Lido. In Lido draait deze week „Verloren Jeugd" een Italiaanse film, welke ons vertelt van een vier tal studenten, die, bedorven door de oorlog, overvallen, roofmoorden enz. plegen. Een voortreffelijk gespeelde film, waarin het politie-onderzoek be moeilijk wordt door de zuster van de leider Stefano, Maria. De politieman, aan wie het onder zoek wordt opgedragen is verliefd op Maria, doch daar dit het uitoefe nen van z'ri opdracht belemmert, geeft hij haar op. De film is vol spanning en avon tuur, zodat zij de toeschouwer ge boeid houdt en eindigt eerst als Ste- fanos de dans niet meer kan ont springen en dodelijk gewond wordt na een overval op een speelbank, welke overval verraden werk is ge weest. Deze film is erg realistisch en men schrikt voor geen moord te rug om elke aanwijzing ongedaan te maken. Deshalve keurde de K.F.C. haar voor volwassenen. Op de ach tergrond zien we het gezin van de bandiet Stefanos, wiens ouders nooit konden vermoeden, dat hun zoon zo'n belangrijke rol in deze overval len speelde. Luxor „De man van Colorado" is een van de films, die zich afspe len in de harde tijd van de Ameri kaanse pioniers. Als er toen geen oorlogen waren, zorgde de een of andere bende wel voor de nodige afleiding. Glenn Ford speelt in deze film de rol van een krankzinnige rechter. De oorlog is hem in zijn bol geslagen en tengèvolge daarvan vervalt hij van de ene moordpartij in de andere. Een stelletje potige jongens vindt zijn manier van doen een beetje al te gek en gaan de no dige maatregelen treffen. Voor de rechter echter uitgeschakeld is, valt er heel wat te beleven. Et zijn wil de klopjachten in bossen en hierbij wordt vanzelfsprekend druk gebruik gemaakt van pistolen. Voor de af wisseling is er verder nog voor een liefdesgeschiedenis gezorgd. Wie van sensatie houdt, kan bij „De man van Colorado" zyn Ihart ophalen. Boven 18 jaar. Rex heeft wederom een avontu ren film igetiteld „De dertien lan ders," een verhaal met de nodige spanning wellke het noodzakelijk maakte de leeftijdsgrens op 14 jaar te stellen. Trianon. heefthet filmverhaal van de heldhaftige strijd der Ameri kanen in de z. g. Nuts-city, het Bel gische stadje Bastogne, tijdens het Ardennen offensief, geprolongeerd. Een bewijs hoezeer deze soldaten historie de aandacht trekt. Boven 14 jaar. Casino. Programma is door de K. F. C< afgekeurd. THEETUIN „OUD HORTUSZICHT" WAS ROODE KRUIS-TUIN. De Roode Kruis-campagne ij thans in volle gang: de bijen zwermen uit over de stad, de honingzoekers gaan rond huis aan huis, bij rijk en arm, bij oud en jong, trachtend een nieu we geldvoorraad voor het Roode Kruis te verzamelen, om het in staat te stellen zijn menslievend werk te kunnen voortzetten. Op de eerste werkelijk mooie zo merse avond was de Theetuin „Oud Hortuszicht" een Roode Kruis-tüin geworden, want rond 350 mensen, die spontaan bereid waren gevonden om de geldinzamelingsactie te doen helpen slagen, waren hier bijeen om de laatste instructies in ontvangst te nemen. De heren dr Haar, Visser Smit en Broeser, de Drie Musketiers van het Roode Kruis, waren natuurlijk even eens aanwezig en na het openings woord van de algemeen voorzitter der Leidse Commissie, de heer Ir. van Ykema, sprak dr. Haar een inleidend woordje, waarin hij de talrijke aan wezigen hartelijk dank zegde voor de toegezegde medewerking. Daarna sprak de heer Visser Smit over het werk van het Roode Kruis, dat zich tot taak heeft gesteld de mensheid te dienen door hulp te verlenen aan zieken, zwakken en gewonden. Hij vertelde over de 825 hulpposten van het Roode Kruis, die zich overal in Nederland langs de we gen bevinden en van waaruit bij verkeersongelukken, wier aantal rond 45.000 per jaar bedraagt, on middellijk hulp kan worden verleend. Hij wees voorts op de bestaande tran sportcolonne van het Roode Kruis, welke zorgt voor vervoer en verple ging van zieken en gewonden en me moreerde met voldoening het reeds door de wandelsportafdeling van de Leidse Transportcolonne bij de geld inzameling langs de huizen in de Kooi behaalde succes, welk resultaat hoop geeft op een welslagen voor heef de stad.... Spr. noemde voorts de ingerichte rampendepots in Leiden gevestigd op de Pieterskerkgracht het Wel fare-werk. het Informatie-bureau, de Moedermelkcentrale, de Bloedtrans fusiedienst en de Hoornvliestrans plantatie, over welke taken wij in de laatste weken reeds verschillende artikelen hebben gepubliceerd.... Nimmer, aldus spr., werd op de inwoners van Leiden tevergeefs een beroep gedaan wanneer het ging om een betoon van menslievendheid en spr. twijfelde er niet aan, of allen zullen zich door het werk van het Roode Kruis geinspireerd gevoelen tot medewerking om de thans in gang zijnde actie te doen slagen. Hierna werden de aanwezigen ont haald op wat muziek en liedjes en daarna sprak Dr. Haar over het eigen lijke inzamelingswerk, over de taak, die de huisbezoekers en -bezoeksters hebben bij hun rondgang langs de huizen en we twijfelen er niet aan, of velen zullen daaruit lering heb ben getrokken. Tenslotte kwam er nog een laatste aardige noot in deze bijeenkomst door het optreden van de heer Cle ments als sneltekenaar en goochelaar. Alles bijeen: een geslaagde avond, waaraan men een leuke herinnering zal bewaren en waarin velen onge twijfeld een nieuwe aansporing heb ben gevonden om hun uiterste best te doen voor het Roode Kruis- Zondagsdienst huisartsen. De Zondags,cüenst der huisartsen wordt van Zatérdamiddag 14 uur tot Maan dagmorgen 8 uur waargenomen door de doktoren: De Bruijne, Langezaal, Nieuwzwaag en Postel. Dienst der apotheken. De avond nacht en Zondagsdienst der apothe ken te Leiden wordt van Zaterdag 3 Juni 13 uur tot Woensdag 7 Juni 8 uur waargenomen door de Apotheek Kok, Rapenburg 9, Tel. 24807 en de Apotheek „Tot Hulp der Mensch- heid", Hooigracht 48 tel. 21060, Te Oegstgeest door: de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhelminapark no. 8, Telefoon 26274. Van Woensdag 7 Juni 18 uur tot Zaterdag 10 Juni 8 uur nemen waai de Apotheek Boekwijt, Bïeestraat 74 tel. 20552 en de Haven-Apotheek, Haven 18. tel. 20085. Te Oegstgeest door: de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhelminapark no. 8, Telefoon 26274. Wie kent niet de verha len over een ontspoorde jeugd, kinderen, die we gens een klein of groot! vergrijp, voor de kin derrechter moeten ver schijnen; over ouders, die niet meer bij machte zijn hun opgroeiende kinderen op het rechte pad te hou den- over kinderen, die met zedelijke of lichame lijke ondergang bedreigd worden. Het zijn vaak verhalen, verdichtsels zon der meer. Maar vaak ook schuilt er een kern van waarheid in. En niet zel den is het een onopge smukt brok rauwe wer kelijkheid. Dat is een werkelijk heid. waarvoor men niet mag blijven staan, zonder iets te doen. Velen God dank begrijpen dat en steken de helpende hand en onderling contact de moeilijkheden zo goed mo gelijk het hoofd te bieden en voor het betrokken kind de beste resultaten te be reiken. Om deze reden is men onlangs overgegaan tot het oprichten van een Vereniging van Kath. Ge zinsvoogdij en Patronage in Leiden. Secretaris is de heer G- Raymakers, Lorentskade 12, Leiden. In de buitenplaatsen worden correspondent schappen opgericht, die in nauw contast zullen staan met de vereniging in Lei den. In Alphen aan den uit. Deze mensen worden Riin is een aparte vereni- door de kinderrechter, eventueel via de Voogdij raad. tot gezinsvoogd be noemd. Overeenkomstig de Kin derwetten moet de kin derrechter rekening hou den met de godsdienstige gjng opgericht. Samen met ouders. He| is de bedoeling, dat oezc kath. vereniging als gelijkwaardige partner naast ..Pro Juventute" zal gezindheid van kind of staan, met federatieve ouders, bij het aanstellen van een gezinsvoogd. Zo zijn er dus ook katholieke gezinsvoogden. En daar zij zioh als katholieken voor speciale problemen ge plaatst zien in hun moei lijke taak. is het de uit drukkelijke wens van het Episcopaat, dat deze ka tholieke gezinsvoogden zich in een eigen vereni ging organiseren om aldus door goede voorlichting menwerking. Reeds is in Leiden met de Voogdij raad en de Ambtenaar van de Kinderwetten een prettig contact verkregen. Zowel de Kinderrechter als de Voogdijraad hebben toegezegd bij het zoeken van een katholieke gezins voogd deze kath. vereni ging in te schakelen. De laatste zoekt een geschik te candidaat uit en draagt deze voor bii de Kinder rechter. die in laatste in stantie de benoeming tot gezinshoofd in handen heeft. Het aanstellen van een gezinsvoogd geschiedt, wan neer de Kinderrechter dit nodig oordeelt voor kinde ren die met zedelijke of lichamelijke ondergang be dreigd worden. Nu sedert 1948 vele misdrijven, door kinderen gepleegd, niet meer strafrechtelijk, maar civielrechtelijk worden be handeld, is de vraag naar gezinsvoogden sterk toege nomen. Reeds bii het tot stand komen van de Kin derwetten in 1901, was men de overtuiging toege daan. dat kinderen in de gevangenis eerder slechter dan beter worden. Langza merhand is men tot uit breiding van deze kinder wetten overgegaan en wordt er steeds meer ge bruik gemaakt van de mo gelijkheid om kinderen on der toezicht te stellen en een gezinsvoogd hiervoor aan te wijzen. In het kort samengevat komt de taak van de gezins voogd hierop neer. dat hij, in samenwerking met de ouders, het kind dat be dreigd wordt, moet steu nen en leiden, om erger te voorkomen en om een goe de toekomst op te bouwen. Ouders worden in deze ge vallen dus niet uit de ouderlijke macht ontzet en zij moeten de aanstelling Twee nieuwe winkelpuien in de Klaasstraat te Venlo hebben in de gemeenteraadsvergadering aldaar aanleiding gegeven tot felle discus sies. Een zakenman had volgens het door de schoonheidscommissie goed gekeurde plan zijn pui moeten be dekken met tufsteen, hij deed het echter op eigen houtje met marmer. In het andere geval lag de situatie precies andersom. Daar had een za kenman (volgens door dezelfde com missie goedgekeurde plannen) mar mer voor zijn pui moeten gebruiken, terwijl hij in werkelijkheid zwarte strippen als bekleding had aange wend. De schoonheidscommissie greep in en gelastte de zakenlieden om hun puibekleding te wijzigen volgens „plan". In dezelfde straat moest dus marmer wijken voor tuf steen en de goedkopere strippen voor marmer. Indien geweigerd werd hieraan te voldoen dan zou de ge meente het werk op kosten van de zakenlieden laten uitvoeren. De mid denstanders dienden bij de gemeen teraad 'n verzoek in om deze strenge beslissing ongedaan te maken, wijl uitvoering hun beiden op extra kos ten tot een bedrag van 10.000 tot 15.000 zou komen te staan. De gemeenteraad nam een verkla ring aan, waarin de Raad zich niet bevoegd verklaarde de beslissing on- te maken. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het candidaatsexa- men Indologie (taalk.) de heren J. Schilthuis te Amsterdam, C. Boeke- stein te De Lier; voor het Doctoraal examen Ned. Ind. recht de heren W. R. Becker te Rijswijk, R. M. de Vries te 's-Gravenhage ,idem mej. H. Fok- kema te Oegstgeest; voor het docto raalexamen geneeskunde II mej. A. J Ligtenberg te Wassenaar, idem de heren A. v. d. Maas te Delft, P. M. Wijkmans te Leiden; voor het Arts examen le gedeelte de heren J. Reu vers te Leiden en J. H. v. d. Werf te Noordwijk; voor het Arts-examen 2e gedeelte de heren R. A. de Haas te Utrecht, A. de Neeling te Eefde, R. J. J. Omers te Heerlen, en de heer L. M. v. Putten te Leiden; voor het doctoraal examen Ned. recht: de da mes E. W. de Lint te Rotterdam; E. M. Boeje te 's-Gravenhage; en de he ren H. J. M. Kuijpers te 's-Graven hage; W. E. Simons Thomas te Oegst geest; J. J. A. M. van Winkel te Rot terdam; voor het candidaatsexamen Wis- en Natuurkunde (K) mej. E. Draafsel te Leiden, idem (A) .de heer E. W. v. d. Meiden te Schiedam, idem (A) de heer C. J. C .Bots te Leiden, idem (E) de heer M. Durieux te Kat wijk aan den Rijn, idem (A) de heer W. A. J. Luxenburg te Delft, idem (A) de heer F. W. Schaping te 's-Gravenhage; candidaatsexamen Psychologie de heren H. Smit te 's-Gravenhage en Lie Pok Liem te Leiden. WEERSVERWACHTING (Geldig van Zaterdagavond1 tot Zondagavond. Opgemaakt te 10 uur). WEINIG VERANDERING. Droog en overwegend zonnig weer. Weinig verandering in temperatuur. Meest zwakke ver anderlijke wind. Gemeenschappelijk communiqué plan-Schuman Het volgende communiqué is he den gepubliceerd: „De regeringen van Frankrijk, Duitsland, België, Italië, Luxemburg en Nederland, besloten een ge meenschappelijke actie te voeren voor vrede, Europese solidariteit en economische en sociale vooruitgang, stellen zich als onmiddellijk doel voor ogen het samensmelten van de steenkool- en staalproducties en de instelling van een nieuwe hoge auto riteit, waarvan de besluiten bin dend zullen zijn voor bovengenoemde landen en de landen, die hiermee zullen instemmen. De onderhandelingen op grond van het Franse voorstel van 9 Mei j.l. zullen geopend worden op een spoe dig door de Franse regering vast te stellen datum ten einde te komen tot het samenstellen van een ver drag, dat ter ratificatie zal worden voorgelegd aan de parlementen. GOUDEN DOCTORAAT. Op 14 Juni a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn dat aan de Leidse Uni versiteit promoveerde tot doctor in de Artsenijbereidkunst de heer J. L. van der Marck geboren te Roermond en wonende te Nunspeet. BURGERLIJKE STAND Geboren: Maria Catharina dr van H. J. J. van den Eshof en H. Tege laar Huberdina Maria Antoinette Frederica dr van S. Naber en H. M. Prins; Elly Hendrik a dr van J. A. Pont en M. Dubbeldeman; Mirjam dr van J. Arnoldus en L. J. Planje; Frans Willem Klaas Rintje zn van J. F. van den Akker en M. A. L. Kuipers; Jan zn van J. Lek en M. E. den Os; Cornelia dr van J. Harte- velt en C. Bekkerin. Overleden: G. C. A. Onvlee man 82 jr; A. C. de Groot,huisvr. van J. H. Hogeling 31 jr; J. A. M. van Schaik man 66 jr. van een gezinsvoogd over een of meer van hun kin deren dan ook niet zien als een straf doch hulpmiddel bij hun zware en verantwoordelijke taak als opvoeders. De nood is hoog! Nadat het Episcopaat de uitdrukkelijke wens geuit had. dat de kath. gezins voogden zich zouden ver.- enigen. werd in Leiden met een kleine kern be gonnen. Deze zal langza merhand worden uitge breid. Mocht een katholiek aangezocht worden de functie van gezinsvoogd over een kind op zich te nemen, dan blijkt uit het aahzoek reeds, dat hij daar toe geschikt bevonden is. Wii hopen daarom, dat het overbodig zal zijn deze per sonen aan te sporen niet te weigeren, doch deze taak op zich te nemen en daar mede een prachtig stuk werk van de hoogste orde sociaal te verrichten. De nood is hoog; er zijn veJe gezinsvoogden nodig en het probleem van de ontspoorde jeugd is te ur gent. dat wii er als katho lieken aan zouden kun nen voorbijgaan, zonder er de volle aandacht aan te besteden! Binnenkort zal een ver gadering worden uitge schreven. waarvoor uitno digingen wordenverzon den aan allen, die reeds kath. gezinsvoogd zijn. Reeds nu mogen zij drin gend worden aangespoord deze belangrijke vergade ring te bezoeken. Dit is de Warmonderbrug, die enige tijd geleden voor alle verkeer kon worden opengesteld, nadat een flinke restauratie had plaats gevon den. U herinnert zich natuurlijk nog wel, hoe het brugdek was ingezakt en hoe platte schuiten onder de brug het zaakje een beetje op z'n plaats moesten houden. Toen eindelijk be slist was, dat er geen nieuwe brug zou komen, maar dat de oude moest worden opgelapt, werd aan de res tauratie begonnen. Aan weerszijden werden zware betonnen" pijlers ge bouwd, waarop stalen binten rusten, die de brug thans dragen. U zult het waarschijnlijk met ons geen al te riante oplossing vinden. De brug is een plomp geval geworden, weinig bekoorlijk voor het oog. Maar in ieder geval wel stevig. En daar gaat het uiteindelijk om. Vooral omdat ook veel veel zwaar verkeer van deze stadsader gebruik maakt. Op deze verrukkelijke zomerdag, nu alles zo vol verwachting is voor een nog verrukkelijker Zondag vol zonneschijn en zomerse heerlijkheid, rammelen er weer colectebussen in de Leidse straten. Van vele gebou wen waait de witte Roode Kruisvlag, om u te herinneren aan het grote be lang van deze inzameling, waarover in ons blad al zoveel geschreven is. Bedenkt, terwijl u wandelt door de zomerse stad, waar een draaiorgel tjingelt en rood-wit-blauwe vlagge tjes op de Zaterdagse markt u ver kondigen, dat de nieuwe haring in het land is, dat het Roode Kruis steeds paraat moet zijn om overal waar nodig, nood te kunnen lenigen. Dat kan niet zonder uw hulp. Zegt dus niet: alweer een collecte. Maar geeft wat u voor dit sympathieke doel kunt fnissen. Vanmorgen om half tien hadden reeds 75 collectan ten hun bussen afgehaald. Er zijn reeds 70 opgaven voor hedenmiddag binnen. Zodat verwacht mag worden, dat een legertje van 200 collectanten (trices) de stad vandaag zullen af stropen. Gisteravond werd de laatste kruis- jaswedstrijd in dit seizoen gespeeld door de pers.ver. de L.V/.S. De eerste prijs werd door L. le Febre in de wacht gesleept. Achter hem volgden: N. de Haas, H. Broers, A. W. van Ros sen, Fr. Maerschalck, P. Bakker, L. v. d. Reyden, J. J. Bey, J. W. Atte- veld, P. Schouten, Fr. IJzerman, W. IJzerman, A. Bon, C. Moen, J. v. Es en H. Horn. Aan het einde dankte de voorzitter de directie voor het be schikbaar stellen van de mooie prij zen. En de pers.ver. van de Leidse On derwijsinstellingen, „De Ploeg", is Donderdag op stap geweest naar de Oisterwijkse Vennen, 's Morgens om half zeven klonk op het station al het startsein voor de 90 deelnemers. Er werd een bezoek gebracht aan de schoenfabriek „Timtur" in Waalwijk. In Udenhout dronk men koffie en ook „Groot Speyk" te Oisterwijk werd met een bezoek vereerd, waar men genoot van bos en hei. Tot slot een diner in de Gemulle Hoek" en daarna de thuisreis naar Leiden. Herhaaldelijk wordt Stadskok ge vraagd hoe het toch staat met de katten en honden op de Papengracht. Och arm. De katten laten 's avonds niets meer van zioh horen, omdat de verlichting op onze Papengracht zo slecht is, dat zelfs een kat het niet waagt naar buiten te komen. Alle nacht-bijeenkomsten van de katten- buurtvareniging zijn daarom afge last. Wat de honden betreft, daarover niets (Jan goeds. Nog steeds worden er honden-presentjes op de stoep van ons bureau gedeponeerd. Nog steeds verheugt Stadskok zich in de grote belangstelling van zijn vrienden, die nimmer nalaten in Stadskoks broeks pijpen te happen. Een der aller liefste honden is helaas ontslapen. Dat hij ruste in vrede. Enkele ande ren hebben gezinsuitbreiding gehad, zodat het voortbestaan van de hon denbuurtvereniging verzekerd is. Wiiarove- Stadskok zich van harte verheugt! STADSKOK.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2