S)e Caid^e0oii^cmt WAT KOMT ER UIT DE BUS? Engeland doet niet mee met plan-Schuman ALTHANS IN DE HUIDIGE VORM Teleurstelling in Franse kringen In het Westen is het toch beter Slecht nieuws voor walvissen Nieuw politiecorps van W.-Duitsland De Benelux-Unie De man, die een bom plaatste Na het einde der Marshall-hulp Russen pakten Nederlander op ZATERDAG 3 JUNI 1950 41ste JAARGANG No. 11994 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826. Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.35 p. w., f 1.50 p. mnd„ t 4.50 p. kwart. Franco p. p. f 5.25. - Advert.: 15 ct. p. mm Telefoontjes f 1.50 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Londen is bans voor Schuman-plan ïyiORGEN, Zondag, gaan de Bel- gen wederom ter stembus. Op nieuw is de koning de inzet van deze verkiezingen, want ofschoon het officieel over de samenstelling van het Parlement en van de Provincie raden gaat, weet iedereen, dat de te rugkeer van de koning afhangt van de uitslag van deze stemming. De parlementsontbinding, welke de verkiezingen van morgen noodza kelijk maakte, was zoals men zich herinneren zal een noodsprong om uit de impasse te komen, toen alle pogingen om een compromis tussen de drie grote partijen te bereiken inzake 's konings terugkeer, waren mislukt. Zal de dag van morgen de lang verhoopte oplossing brengen? In tegenstelling met de volksraad pleging in Maart j.l., toen alle kran ten vol stonden met beschouwingen over de koningskwestie, toen de pro pagandacampagnes van voor- en te genstanders de Belgen de oren doof toeterden, heerst er nu een merk waardige stilte. Niemand spreekt er over en als wij niet oppasten, zouden wij de hele verkiezings-Zondag ver geten hebben. De Belgen zijn het stembus-geaoe blijkbaar hartgrondig moe. Zij krijgen teveel van het goe de en ieder heeft nu langzamerhand voorzichzelf wel uitgemaakt wat hij van de koning denkt. De standpunten van de partijen zijn intussen onveranderd gebleven. Het socialistische partijbestuur is nog altijd fel anti-Leopold en is geen duimbreed afgeweken van zijn fana tiek afwijzenae houding; het kon ook moeilijk anders, al was het alleen maar uit vrees voor de zuigkracht der communisten. De Katholieken, verenigd in de Christelijke Volkspartij, staan daar lijnrecht tegenover. Hun eerste pro grammapunt is en blijft: de spoedi ge en onvoorwaardelijke terugkeer van de koning. De liberalen, die door hun wanke lende en weifelende houding, de crisis veroorzaakt hebben, toén de compromis-oplossing re^ds voor het grijpen lag, blijven nog altijd ver deeld. Men verwacht, dat hun weinig doortastende houding hun bij de ver kiezingen van morgen geen goed zal doen en dat zij tussen de Katholie ken en de socialisten gekraakt zullen worden. J-\E ENIGE UITWEG uit de im- passe is: de absolute meerder heid, zegt*de C.V.P. En hiermede kan zij wel eens gelijk hebben. Want be ziet men de verhoudingen in het Bel gische parlement, zoals zij vóór de parlementsontbinding waren, dan blijkt daaruit, dat er bij een vrij wel gelijk blijvende samenstelling der Kamers weinig kans is op een doorbraak van de verstarde situatie. In de Senaat beschikten de Ka tholieken (C.V.P.) over de absolute meerderheid met 54 zetels, tegen de socialisten 33, de liberalen 14 en de communisten 5. In de Kamer van Af gevaardigden haalden zij die meer derheid juist niet; zij hadden daar 105 zetels (socialisten 66, liberalen 29 en 12 communisten). Wordt de balans nu zodanig, dat de liberalen weer op de wip komen te zitten en de waagschaal kunnen doen over slaan naar welgevallen, dan herhaalt zich het spelletje van enige weken geleden tot in den treur e. Er daar er weinig kans op is, dat de socialisten de absolute meerderheid verwerven, lijkt de enige mogelijkheid, dat de Katholieken zo sterk uit de bus ko men, dat zij een principiële politiek kunnen doorvperen. Kans op een ab solute meerderheid ook in de Kamer hebben zij wel, als men bedenkt, dat bij de volksraadpleging in Maart 57.68 pet. der uitgebrachte stemmen vóór terugkeer van de koning bleek te zijn. In C.V.P.-kringen rekent men dan ook op een zelfde percentage on geveer van de Zondag uit te brengen stemmen. Maar zal daarmee de crisis zijn op gelost? Hoe zal de houding van koning Leopold zijn, als de Katholieken op de basis van een uiterst geringe meerderheid een homogeen Katho liek kabinet gaan vormen en Leopold dan de koning van één partij zal blij ken te zijn? Een nationale oplossing is dat niet en in de afgelopen maan den heeft de koning zich steeds af kerig getoond van een één-partij-ko ningschap. Ofschoon de vorst zich na de parlements-ontbinding weder om alle vrijheid heeft voorbehou den en de destijds voorgestelde compromis-oplossing (tijdelijke te rugkeer en aanstelling van prins Boudewijn tot luitenant-generaal) is ingetrokken, blijft het nog altijd een vraag, wat de koning doen zal. Een C.V.P.-overwinning met klin kende en overtuigende cijfers be hoort natuurlijk niet tot de onmoge lijkheden, maar heel erg gerust zijn wij daar niet op. Het is zeer wel mo gelijk, dat ook deze stembus-dag de gehoopte oplossing van dit slepende conflict niet zal brengen. 0 TVÏINISTER STIKKER NAAR OSLO. Mr. D. U. Stikker, de Nederlandse minister van buitenlandse zaken, zal 7 Juni te Oslo aankomen voor een officieel bezoek van twee dagen. Mi nister Stikker zal Donderdag aan de universiteit te Oslo een rede houden over de economische en politieke toe komst van Europa. PINGEL AND ZAL NIET DEELNEMEN aan de inleidende besprekin gen over het plan van de Franse minister Schuman om de steenkool- en staalindustrieën van Frankrijk, Duitsland en andere Westeuropese landen onder te brengen in een gemeenschappelijke organisatie. Dat betekent dat Groot-Brittannië zich (althans voorlopig) afzijdig houdt van een plan, dat door de Verenigde Staten wordt beschouwd als „precies wat de Westeuropese economie nodig heeft om zich te kunnen herstellen." Andere landen van West-Europa, zoals de leden van Bene lux Koningin Juliana heeft het in Parijs nog gezegd en Italië zul len zich wel bij het Frans-Duitse streven aansluiten. Naar Reuter weet te melden, heeft het Britse besluit alleen betrekking op de Franse voorstellen in hun te genwoordige vorm. Er is dus een mogelijkheid, dat de Engelsen hun houding wijzigen, wanneer de Fran sen met meer détails voor de dag komen. Het besluit is gisteravond geno men in een geheime kabinetszitting, waarbij slechts weinig ministers aanwezig waren. Telefonisch is het overgebracht aan het Franse mini sterie van buitenlandse zaken via de Franse ambassadeur te Londen. De houding van de Britse regering is voor de Franse regering zeer te leurstellend. De Franse ambassade te Londen stond zowel met het Brit se ministerie van buitenlandse za ken, als met Quai d'Orsay in telefo nische verbinding. Te Londen sprak men de hoop uit, dat toch nog te elf der ure een oplossing zal worden ge vonden, welke Groot-Brittannië in staat stelt, alsnog aan de besprekin gen over Schumans voorstel deel te nemen. In Franse politieke kringen wordt scherpe critiek geoefend op Enge- DE ATLANTISCHE VLOQT- OEFENINGEN De zeemachten van Groot-Brittan nië, Nederland, Frankrijk, Noorwe gen, Denemarken en België zullen deelnemen aan een reeks oefeningen in verschillende zeegebieden. Onze kaart geeft een aantal van deze oefeningen aan. Nederlandse strijd krachten zullen betrokken zijn in oefeningen, samen met de Britse kustbeveiligingsdienst, in de tijd van 1216 Juni. Voorts zullen Neder landse schepen, samen met Britse, Franse en Belgische schepen in de omgeving van Brest oefeningen hou den in het mijnenleggen en mijnen vegen gedurende 17 dagen, n.l. van 26 Juni tot 13 Juli. De deelnemende mijnenvegers zullen voorts, samen met Britse onderzeeërs, marine vliegtuigen en vliegtuigen van het Britse „Coastal Command" kustcon- v ooien begeleiden tussen Nederland, Portland en Brest, van 2 tot 5 Juli. Van 14 tot 20 Juli zullen eenheden van de Britse Home Fleet Nederland bezoeken en eventueel samen met Nederlandse oorlogsschepen oefenin gen houden in kleiner verband. AFRIKAANSE KONING VER TREKT UIT ROME. Koning Idigo van Negerië, die een pelgrimstocht naar Rome had gemaakt, keerde per vliegtuig naar zijn land terug. Voor het vertrek uit Rome moest hij nog even voor de fotograven poseren. Op merkelijk is de „Westerse" das onder de traditionele kledij van zijn land. lands weigering om het plan-Schu man in zijn tegenwoordige vorm te aanvaarden. De Franse regering had Donder dag gehoopt, dat de bereidheid van Frankrijk om het woord „verbinte nis" uit de voorgestelde tekst van het gezamenlijke communiqué te doen vervallen, van Britse zijde door een positief gebaar zou zijn be antwoord. Een Franse politicus zei gisteravond: „Het traditionele Britse wantrou wen jegens een verenigd Europees vasteland is de Britse regering op nieuw te machtig gebleken". BIECHTGEHEIM IN JOEGOSLAVIë BEDREIGD. Naar het K.NP. verneemt, zal aan het Joegoslavische parlement bin nenkort een wetsontwerp worden voorgelegd, volgens welke het wet telijk geoorloofd zal zijn, dat een priester wordt verhoord over het geen hem in de biecht is medege deeld. Volgens hetzelfde wetsont werp zal dan iedere priester ver plicht zijn het biechtgeheim prijs te geven. WEST-DUITSLAND ZONDER KATHOLIEK DAGBLAD Het drie maanden geleden in Keu len gestichte katholieke Westduitse dagblad, de „Katholischer Beobach- :er", is wegens diverse moeilijkheden per 1 Juni omgezet in een weekblad. Het is de bedoeling, dat deze omzet- tmg tijdelijk zal zijn en dat zeer spoedig een eigen technische uitrus ting wordt opgebouwd om West- Buitsland weer een katholiek dagblad te geven. Kardinaal Frings heeft de twee priesterredacteuren van het Had toestemming gegeven een steun- actie hiervoor op touw te zetten. Blauwhemden, die nooit meer terug wilden ^ERGEEFS doet het bestuur van West-Berlijn alle mogelijke moeite om niet minder dan 270 commu nistische jongens en meisjes te bewe gen, terug te keren naar de Russische zóne. Volle winkels, goedkope ba nanen en sinaasappelen en goede sigaretten hebben hen in minder dan een week volkomen bekeerd. We^t-Berlijn zit er mee. Er is een commissie ingesteld om het vraag stuk te bestuderen. Een zestienjarige jongen uit Hal le zei: U hebt ons uitgenodigd om in het Westen maar eens goed rond te kijken. Waarom hebt u dat gedaan, als u öns weer terugstuurt Als we teruggaan worden we gearresteerd wegens politieke onbetrouwbaar heid. Een jonge onderwijzeres uit Thü- ringen zei: Ik ga niet naar huis. Ik heb beslo ten een nieuw leven in het Westen te beginnen. Ik zal wel een weg vin den. Het is beter iets te riskeren dan een zekere arrestatie tegemoet te gaan. Een tienjarig jongetje vroeg: Kimt u me zeggen of het waar is dat binnen twee jaar het communis me over de gehele wereld het impe rialisme verdrongen zal hebben? Hij zei, dat hij dit op school had ge leerd. Hun kampgenoten waren het er allen over eens, dat de volle win kels, de goedkope bananen en sinaas appelen en de fijne sigaretten in West-Berlijn hun verwachtingen verre overtroffen. De West-Berlijnse autoriteiten, die gewend zijn met vele politieke vluch telingen, die een grondige reden tot vluchten hadden, om te gaan, hou den vol, dat het merendeel van de F.D.J.-ers avonturiers zijn. Verschei dene opgeschoten jongens onder hen leverden hiervoor het bewijs door te zeggen, dat zij zich bij het Franse vreemdelingenlegioen wilden aan sluiten. Ook V.S. ter visvangst In de komende winter zullen de V.S., Argentinië en wellicht ook Australië deelnemen aan de jacht op walvissen in de Zuidelijke IJszee, hetgeen begrijpelijk zeer tegen de zin is van de reeds gevestigde wal visvaarders. Speciaal Noorwegen en Engeland steken hun vrees niet on der stoelen en banken, dat het aan deel der deelnemende landen in het vaststaand^- maximum te vangen walvissen noodzakelijk kleiner moet worden en als gevolg ook minder traan verkocht zal kunnen worden. Bij de daling in de traanprijzen van het laatste jaar is het vooruit zicht op een kleinere vangst nog te meer onwelkom. Ten einde te voor komen dat de walvissen uitsterven, mogen per seizoen in de Zuidelijke walvisgebieden slechts 16.000 eenhe den blauwe walvissen worden ge vangen. De V.S. hebben sinds 1939-'40 niet meer deelgen(#nen aan de walvis vaart. De Amerikaanse expeditie zal worden uitgerust door de Olympic Whaling Co. te New*York, die een tankschip naar Kiel heeft gezonden voor ombouw. Het schip zal op zijn expeditie vergezeld zijn van een vloot van 10 jagers van het korvet ten-type voor de jacht op de wal vissen. Tegenwicht van „Volkspolitie" De drie Westelijke bezettende mo gendheden van Duitsland hebben besloten de Westduitse bondsrepu bliek toestemming te geven een fe deraal politiecorps van 5000 man te vormen en dit uit te rusten met lichte automatische wapens. Door deze Westduitse politiemacht zal de regering in Bonn een machtsmiddel krijgen, dat de handhaving van rust en orde in West-Duitsland kan waarborgen en het prestige van de Westduitse bondsrepuhliek zal ver sterken. Het initiatief voor de vorming van deze Westduitse politiemacht is- uit gegaan van bondskanselier Ade nauer, die de regeringen van Enge land, de Verenigde Staten en Frank rijk vóór de conferentie van Londen schriftelijk toestemming heeft ge vraagd voor de vorming van een po" litiemacht van 25.000 man. Waarnemers in Bonn zijn van oor deel, dat dit Westduits politiecorps bedoeld is als tegeniyicht voor de communistische Volkspolitie in de Sovjet-zone, die minstens 50.000 mi litair geoefende leden telt en boven dien is uitgerust met zware mitrail leurs, geschut en tanks. Toch op 1 Juli? Op de beurslunch van het depar tement Zuid-Limburg der Neder landse Maatschappij voor Nijver heid en Handel heeft professor F. Baudhuin, van de Leuvense universi teit en bekend Belgisch economisch deskundige, gesproken over „De Be nelux op economisch gebied". Hij verklaarde zulks, naar hy zeide, op gezag van welingelichte bronnen te Brussel dat de econo mische BeneluxUnie wel op 1 Juli 1950 zal ingaan. Dit in tegenspraak met vrij recente beweringen, dat de ze datum van ingang zou zijn uitge steld. Prof. Baudhuin maakte hierbij echter het voorbehoud ,dat even tuele politieke moeilijkheden in Bel gië wegens de koningskwestie, geen roet in het Benelux-eten zouden gooien. Spr. acht het een zakelijk aanvaardbaar standpunt, dat Neder land de lonen aan die van België aanpast, hetgeen dan loonsverhoging voor ons land betreft. Tegenover het bezwaar van sommigen, dat dit weer prijsstijging tengevolge zou hebben, stelde professor Baudhuin het feit, dat men in-Nederland zal moeten t streven naar productie-verhoging. Op vele gebieden is de arbeidsproduc- tie in België hoger. Prof. Baudhuin acht het voorts niet noodzakelijk, dat het in Bene- lux-verband tot een volledige prij- zen-nivellering komt. In de Belgisch- Luxemburgse Unie zijn prijzen-ver- schillen aangehouden, zonder dat zulks bezwaren oplevert. Rechercheurs van Scotland Yard, die zich in Frankrijk bevinden, heb ben de man geïdentificeerd, die een bom plaatste in het Engelse Vikir.g- vliegtuig waarin op 13 April tussen London en Parijs een ontploffing plaats vond. Zo meldt het Franse blad „I'Aube. De man is een misdadiger die verschillende, malen in de gevange nis heeft gezeten wegens smokke larij en aan de politie op het vaste land welbekend is als lid van een smokkelorganisatie .Deze organisa tie wenste zich te ontdoen van één harer leden, die met de Viking reis de. De man is in Frankrijk en wordt geschaduwd. Gelijk bekend, wist het zwaar ge havende toestel, dat 27 personen aan boord had, wonder boven wonder nog veilig in London te landen. Plannen der O.E E-S. In de gisteren te Parijs gehouden bijeenkomst van de Raad der O. E. E. S. heeft Robert Marjolin, de se cretaris-generaal der organisatie, een beroep gedaan op de Marshall- landen om reeds thans plannen te maken voor de tijd, wanneer de TRYGVE LIE BRENGT VERSLAG UIT. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Trygve Lie, heeft bij president Truman verslag uitgebracht over zijn „vredes-pel- grimstocht" naar Moskou. Van links naar rechts: president Truman, de plaatsvervangend secretaris-gene raal der V.N. Byron Price, Trygve Lie, en minister Dean Acheson. Marshall-lbulp zal zijn beëindigd. Tot dusverre is er volgens Marjo lin weinig aandacht besteed aan de economische positie van Europa na de beëindiging van de Marshall hulp en naar zijn mening is thans de tijd gekomen om nieuwe ramin gen te maken van Europa's econo mische toekomst, die als richtlijnen zullen dienen voor de te nemen maatregelen. Met algemene stemmen heeft de Raad de volgende voorstellen van Marjolin goedgekeurd: 1) Ieder land zal zijn economi sche doeleinden voor de komende 4 of 5 jaar detailleren en trachten de hoofdlijnen van zijn investeringspro gramma vast te leggen. 2) De O. E. E. S. zal de politiek der Marshall-landen, hun doeleinden en programma s harmoniseren om verspilling te vermijden. 3) Men zal eventuele moeilijkhe den onderzoeken en gezamenlijk trachten te overwinnen. Aan de uitvoerende commissie werd verzocht een werkplan voor te bereiden en een tijdlimiet te stel len voor ieder stadium. Een bedwelmende injectie Een inwoner van Terneuzen, de 44-jarige P. C. Lammens, lijnwer- ker bij de Ned. Spoorwegen, is dezer dagen in zijn woonplaats terugge keerd, nadat hij in Wenen een week gevangen is gehouden door Sovjet- russische autoriteiten. De heer L. had zich op 15 Mei met andere Nederlanders naar Salzburg begeven, om daar een congres van esperantisten bij te wonen. Op de terugreis, na afloop van het congres, bracht het gezelschap een bezoek aan Wenen. De heer Lammens is daar het gezelschap kwijtgeraakt. Hij KARDINAAL DE JONG BEZOCHT HET KLOOSTER „SION" TE DIE PENVEEN. De Kardinaal ont moette daar zijn vroegere studie vriend uit Rome, de Vader-abt van het klooster. Z.Em. Kardinaal de Jong: wordt door de Vader-abt uit geleide gedaan. ls toen aan het dwalen gegaan, zoals hij bij zijn terugkeer in Terneuzen heeft medegedeeld en werd op een gegeven ogenblik in zijn kraag ge pakt door enige Russen. De heer L. zegt, dat hij in een auto z gezet en naar een gevangenis is [ebracht. Bij zijn arrestatie heeft de Nederlander enige klappen opgelo pen, waardoor enige van zijn tanden sneuvelden. Hij was zeer overstuur. In de gevangenis, waar men hem heenbracht, hebben Russen, volgens de heer Lammens, hem een injectie gegeven, waardoor hij enkele dagen buiten kennis is geweest. Hij is ook nog enige dagen opgenomen in het ziekenhuis der gevangenis. Hij ver bleef daar in een kooi. De gevangene is, naar hij zegt, op kunstmatige wijze tot bewustzijn ge bracht en toen verhoord. Toen bleek, dat men hem van spionnage ver dacht. De Nederlandse consul te Wenen, de heer J. H. C. Schouten, die door de leden van het gezelschap Neder landse esperantisten was gewaar schuwd, dat hun landgenoot was verdwenen, stelde een onderzoek in. Hij slaagde er in de heer Lammens uit de gevangenschap te verlossen. Hij verblijft thans in een ziekenhuis. NEDERLANDER TE STRAATSBURG GEARRESTEERD. De politie te Straatsburg heeft een dertigjarige Nederlander, genaamd B. Ph. H., gearresteerd, die zich aan een nieuw soort oplichterij schuldig heeft gemaakt. In advertenties in de Parijse dagbladen beloofde hij een Renault of een reis naar Rome aan de lezers, die het nummer zouden raden, waarop de grote pfijs van de nationale loterij zou vallen. Om hier aan deel te kunnen nemen moest men 200 fr. storten voor een wel- dadigheidswerk, dat slechts in de verbeelding van H. bestond. Men weet nog niet hoeveel geld H. op deze manier heeft verkregen. Hij werd gearresteerd op het ogenblik, dat hij 1600 fr. kwam incasseren. KxPiAe.it je... Het eerste deel van de toorn is dol heid en het tweede berouw.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1