DIT IS LEVEN Meningsverschil over het plan-Schuman Wel keuring maar geen namen Rustig er op Celebes Russen leveren graan Tibet geeft de hoop op Gecombineerde luchtmanoeuvres in Augustus DONDERDAG 1 JUNI 1950 41ste JAARGANG No. 11992 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Parijs en Londen nog niet op één stoel Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.15 p. w-, f 1.50 p. tnnd., f 4.50 p. kwart. Franco p. p. f 5.25. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 jLJOEWEL niet meer tot de jonge- ren behorend, volgen we steeds met belangstelling wat door hen te berde wordt gebracht. Het is de jeugd eigen ontevreden te zijn met de bestaande toestand. Zowel de jeugd van vroeger, die nu de acte middelbaar behaald heeft, als de jeugd van tegenwoordig kon en kan geen vrede hebben met de wereld, waarin zij leeft. Zowel de jeugd van vroeger als die van thans hebben daarin geen ongelijk. De wereld is nooit volmaakt geweest en zal het cok nooit worden. Er kan dus altijd critiek op geleverd worden, en die critiek, vaak ongezouten en boven dien overkokend, is een gezonde uiting van jonge overmoed en idea lisme. Het is een springbron, waar aan de ouderen, die „de hitte van de dag" reeds te dragen hebben, zich de oren kunnen laten wassen om het geluid van de nieuwe tijd helder te beluisteren. Het is daarom, dat de j ongeren - critiek meestal vruchtbaarder werkt op de ouderen, dan op de jongeren zelf. Dezen hebben vaak de neiging anderen te kapittelen, terwijl de ouderen in de spiegel, die hun door de jongelui wordt voorgehouden, er zich op gaan bezinnen in hoeverre zij zelf van het vroeger verkondigde icleaal zijn afgeweken. Dat is ge woonlijk heel ver. Op een Paas-conferentie, over de resultaten van de beweging „Dit is leven" zeide pater P. Wesesling C.ss.R. o.a.: „Wij richten ons tot de jongeren, omdat de jeugd nog tot een nieuwe bewustwording kan ko men en omdat de jonge generatie het tr.eest algemeen de noodzaak daartoe ontdekte. Zij kwam tot deze ontdek king door de situatie, waarin zij leefde". De „nieuwe bewustwording", waar van hier gesproken wordt, is „de verdieping van het geloofsbewustzijn tot waarachtig, innerlijk vrij' ge loofsleven". Het is ons niet duidelijk, waarom de beweging „Dit is leven" zich daarin zou beperken tot de jongeren. Wij zijn waarlijk niet blind voor de dikwijls oppervlakkige geloofsbele ving van de ouderen maar ook niet voor die van de jongeren. Doch de situatie waarin de jeugd leeft, wordt zeker weer hevig aangevoeld door de ouderen. Deze situatie te kende pater Wesseling aldus: De grote ontwrichting van de moderne beschaving, de opkomst van de heidense totalitaire ideo logieën, de apocalyptische twee de wereldoorlog, de millioenen gewelddadig omgekomen doden, uitmoording en verbanning van gehele volkeren, de universele armoede en de mogelijkheid ja zelfs waarschijnlijkheid van ko mende mondiale rampen, al deze factoren hebben de psyche van de jonge generatie bepaald. Alle zekerheden zijn weggevallen. Het leven is een uiterst riskant en broos bezit. Duizendjarige cul tuur kan plotseling in gehele landen en werelddelen tot een fictie worden. Het heidendom, dat men sinds anderhalf duizend jaren in het Westen met de af godsbeelden begraven achtte, blijkt in deze tijd van een ver bijsterende, daemonische activi teit. Uit deze omschrijving van de si tuatie blijkt, dat jong en oud in het zelfde schuitje mee moet varen, de zelfde pijnlijke ervaringen heeft op gedaan, dezelfde en als het ouders met kinderen betreft een veel ver antwoordelij ker bezorgdheid heeft voor de toekomst. De oudere genera tie is daarbij veel meer geneigd tot zelfbespiegeling dan tot critiek op anderen en op maatschappelijke en organisatorische vergroeiingen en verstarringen. Zij staat, omdat de zelfde factoren haar psyche hebben bepaald, misschien méér dan de jeugd open voor de nieuwe bewust wording, die „Dit is leven" brengen wil in de kern van haar streven. Parijs en Londen begrijpen elkaar nog niet EEN CORRESPONDENT van Reuter verneemt te Parijs, dat er een beduidend verschil van inzicht bestaat tussen de standpunten dei- Franse en Britse regeringen met betrekking tot Schuman's voorstel om de Europese steenkool- en staalbedrijven onder één gemeenschappe lijk beheer te plaatsen. Volgens deze correspondent was van Franse zijde verklaard, dat het verschil van inzicht „slechts bij mondelinge gedach ten wisselingen aan de dag was getreden", terwijl gisteren een van de voornaamste raadgevers van minister Schuman toegaf, dat het menings verschil veel verder ging. In Franse regeringskringen is te kennen gegeven, dat Frankrijk ten zeerste hoopt, dat Engeland aan de onderhandelingen met West-Duits- land zal deelnemen. Men hoopt, dat de Zaterdag j.l. aan de Britse rege ring overhandigde Franse nota de Britse twijfel zal opheffen en het mogelijk zal maken, dat Groot-Brit- tannië zonder enige terughouding aan de besprekingen zal deelnemen. Men heeft te Parijs echter de indruk, dat Londen en Parijs nog nader via de diplomatieke kanalen van inzicht moeten wisselen, voordat de Britse positie ten volle duidelijk is. Men heeft in Franse regerings kringen de indruk, dat de Britse re gering in feite bezwaar maakt tegen een van de grondbeginselen van Schuman's voorstel, namelijk dat hetgeen erin voorziet dat de betrok ken regeringen, wat betreft het ge meenschappelijke beheer van de Europese steenkool- en staalbedrij ven, een gedeelte hunner nationale souvereiniteit afstaan aan de geza menlijk te vormen hoge autoriteit, die hierin met het hoogste gezag zal worden bekleed. Engeland heeft nog een tweede bezwaaj- tegen Schuman's plan te berde gebracht. Het is bevreesd, dat tenuitvoerlegging ervan nadelig zal zijn voor de Britse politiek van vol ledige werkgelegenheid in Groot- Brittannië, hét opvoeren van de Britse uitvoer en het verhogen van de Engelse levensstandaard. De Franse regering heeft hierop geantwoord, dat met het plan-Schu man dezelfde doeleinden worden na gestreefd. Zij verklaarde, dat de in te stellen hoge autoriteit volledige werkgelegenheid zal doen samen gaan met een zo doelmatig mogelij ke productie. NOG MEER „POOLS" VOOR GESTELD. De voormalige Franse minister Delesalle heeft een voorstel inge diend om in navolging van een Frans-Duitse steenkool- en staal- „pool" ook een Frans-Duitse tarwe- en vlees-„pool" op te richten. In West-Duitsland heeft men er wel belangstelling voor, doch in Fransè politieke kringen heeft men ver klaard, dat dit voorstel niet officieel wordt gesteund. Het denkbeeld heeft echter wel de instemming van vele Franse landbouwers, zo zeide men. Voorts heeft op een te Montreal gehouden bijeenkomst van de inter nationale organisatie voor de bur gerluchtvaart (leao) de Franse mi nister van luchtvaart, Hederep, voorgesteld, dat de West-Europese landen een gemeenschappelijk ge zagsorgaan zullen instellen voor hun luchtdiensten op het Europese con tinent. BIJ DE OPENING VAN HET VIS- SEIZOEN. Nauwelijks is het laat ste kalenderblaadje van Mei afge scheurd, of hengelaars van klein tot groot werpen hun dobbers uit in de hoop een visje te verschalken. De jongens op deze foto hebben het dicht bij huis gezocht. In het vrije uurtje tussen schooltijd probe ren zij hun geluk in een Amster damse gracht. Nasleep der Pinksterdemonstratie |"^E PINSTERDEMONSTRATIES hebben nog een nasleep gehad. Te Helmstedt zijn, zoals gemeld, ongeregeldheden ontstaan tussen leden van de Freie Deutsche Jugend en bewoners van de plaats. Gisteren is een groep van zevenduizend blauwhemden een sitdownstaking begonnen in het niemandsland tussen de grenzen. Zij weigerden zich te onderwerpen aan een medisch onderzoek, dat zij moeten ondergaan om te worden doorgelaten. Nieuwe commandant De Indonesische miiyster van Voor lichting, Mononoetoe, heeft op zijn wekelijkse persconferentie te Dja karta meegedeeld, dat de Nederland se commandant in Oost-Indonesië, kolonel Schotborch, is vervangen door generaal-majoor Scheffelaer. Van deze mutatie wordt een verbe tering in de toestand op Celebes ver wacht, zo zeide Mononoetoe. De minister verklaarde verder, dat de situatie in de Minahassa thans rustig is. tDe vijf gevangen genomen Nederlandse officieren -zijn vrijgela ten en er is een gemengde commissie van het K.N.I.L. en de A.P.R.I.S. in gesteld, om voorkomende moeilijk heden op te lossen. Het onderzoek is gelast door Duit sers uit Sleeswijk-Holstein, die er zich van wilden overtuigen, dat geen- vein de demonstranten te Berlijn een besmettelijke ziekte heeft opgelopen. De groep mensen groeit nog steeds aan. 's Nachts werd een poging on dernomen om de grens te overschrij den, maar de jongens en meisjes wer den teruggestuurd. Overdag zaten zij langs de kant van de weg en riepen in spreekkoor: ,.We willen naar huis". De politie heeft hen aangemaand zich te on derwerpen aan het medische onder zoek, dat minder dan een uur zou duren. Hun antwoord was een twee de spreekkoor: „Wij zullen hier acht dagen blijven en zien wat er ge beurt." Gisteravond laat is echter een com promis bereikt. De jongeren stemden erin toe een medische keuring te on dergaan, maar zij kregen de toezegf ging, dat him namen niet zouden worden genoteerd. VAN DE GELEGENHEID GEBRUIK GEMAAKT. Volgens de laatste officiële cijfers zijn 188 jongens en meisjes van de communistische Oostduitse Vrije Jeugdbeweging gedurende de Pink sterdemonstratie naar West-Berlijn gevlucht en hebben daar asyl ge- Een eerste stap? Rusland heeft de Economische Commissie voor Europa der V. N. verwittigd bereid te zijn graan aan Westeuropa te verkopen. Gunnar Myrdal, secretaris van de economi sche commissie voor Europa ver klaarde, dat hij dit beschouwt als een eerste stap naar doorbreking van een impasse in de handel tussen Oost en West. Myrdal heeft een bezoek ge bracht aan Moskou en de Westeuro- pese hoofdsteden om te pogen de im passe te doorbreken. Accoord met Peking Tibet zal waarschijnlijk spoedig in communistische handen vallen. De regering van Tibet heeft allé hoop opgegeven, dat zij de druk van de Chinese communisten kan weerstaan. Zij heeft besloten in onderhandeling te treden met de regering in Peking. Volgens berichten, die hier in Gang- tok (Himalaya) zijn binnengekomen, zijn de Tibetaanse leiders zeer ver bolgen over de politiek van de Weste lijke mogendheden, die hen alleen hebben laten staan. Ze zullen nu pro beren een compromis met Peking te sluiten, in de hoop dat Tibet nog enige autonomie zal behouden. De Tilbetaanse missie is reeds ge reed om naar Peking te vertrekken. Zij wachten in Kalimpong in India, totdat het nodige transport en de ver gunningen beschikbaar zijn. De Tibe taanse missies, die naar Londen en Washingtin zouden reizen, hebben Tibet nog niet verlaten. De eerste nieuwe haring onderweg De eerste jager van de haring vloot is met de Hollandse Nieuwe onderweg naar huis. Het is de „Ka- rel Doorman," de Katwijk 227, het schip dat vorig jaar de haringrace won. De „Karei Doorman" heeft on geveer 40 kantjes aan boord. De vangsten van de eerste dag zijn tegengevallen. Schepen die tien of meer kantjes hadden, behoorden tot de uitzonderingen. SCHEEPSMODELLEN-BOUWER- TJES VOOR. Aan een paar hon derd leerlingen der hoogste klassen van de Rotterdamse lagere scholen zijn enige weken geleden op het stadhuis bouwplaten, instructieboek jes en hout uitgereikt, voor de bouw van modellen van de „Willem Ruys" en „Garoet". pit in verband met de I tentoonstelling „Rotterdam Ahoy". De zes kinderen, die de beste model len hebben vervaardigd zullen een kort reisje mogen maken met één der schepen van de Rotterdamse Lloyd. Een jeugdige knutselaar bekijkt met critisch oog het door hem ge maakte model van de „Garoet". De stemming op Java Midden-Java tegenover de Nederlanders. „Wij bevinden ons in een toestand van overgang en zullen proberen op kleine schaal met de nieuwe exploi tatie te beginnen. Verder kijken an de toekomst is thans niet mogelijk. Daarvoor is de rechtszekerheid nog te gering. Het is dan ook niet ver antwoord nieuw geld in de onderne mingen te steken. Pas later, als het vertrouwen is toegenomen, kan weer op ruimer schaal worden geinvs- teerd", Dit deelde de heer G. H. Crone me de in de gehouden aandeelhouders vergadering van de Landbouw-maat- schappij „Temoeloes" N. V. Hij sprak zijn teleurstelling erover uit, dat het nog niet mogelijk is de aan plant van Vorstenlandentabak te hervatten als gevolg van de te late teruggave van de gronden, het ge brek aSn hangloodsen en aan perma nente gebouwen. In plaats daarvan gaat de firma H. G. Th. Crone, die over genoemde maatschappij de directie voert, over tot de aanplant van Virginia-tabak, die, zoals geble ken is, met het Amerikaanse pro duct kan concurreren. De politiek, aldus de heer Crone, zal ons nog vele moeilijkheden be zorgen en hij meende, dat er nog enige tijd overheen zal gaan, alvo rens van een stabieler toestand ge sproken kan worden. Echter kon hij met vreugde constateren, dat de tot voor een maand ondervonden tegen werking zich wijzigt in een aange name medewerking van de figuren, die op Midden-Java de leiding ge ven." Deze medewerking van de figuren, die op Midden-Java de lei ding geven." Deze medewerking is echter nog niet doorgedrongen tot de lagere regionen, hetgeen ook niet te verwachten is. Indien de Indone sische topleiding evenwel beter wil, komen. In ieder geval valt er in de dan zullen de desahoofden vanzelf houding tegenover de Nederlanders een belangrijke verbetering te con stateren, maar wij ,zijn pas tevre den, als de gronden voorgoed aan de ondernemers in huur zijn terugge geven, en wanneer blijkt, dat ook op Middèn-Java de looneisen zich niet zullen toespitsen.'* Bovendien zijn gedurende de Pink sterdagen 447 politieke vluchtelingen uit alle delen van Oost-Duitsland te West-Berlijn aangekomen. De Amerikaanse regering heeft de secretaris-generaal der Verenigde Naties, Trygve Lie, opnieuw een no ta doen toekomen, waarin wordt aan gedrongen op het naar Griekenland terug brengen van ongeveer 19.000 Griekse kinderen, die gedurende de Griekse burgeroorlog door commu nistische opstandelingen zijn ont voerd en naar Oost-Europese landen overgebracht. In deze nota geeft het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken uiting aan zijn onge rustheid en teleurstelling" over het niet-reageren van de regeringen der landen, waarheen de kinderen wer den gebracht. INTERVIEW OP 1000 METER BO VEN DE ALPHEN. Op 1000 me ter boven de Alphen werd pater Lombardi door Nederlandse en Duit se journalisten, die evenals pater Lombardi per KLM naar Rome vlo gen, geïnterviewd. Pater Lombardi heeft een „veld tocht der liefde" door vijf Europese landen, waaronder ook Nederland, gemaakt. Hij sprak in liefst 75 ste- Ook ons land wordt „aangevallen" AMERIKAANSE en Britse bommenwerpers en jagers zullen in Augus- ■*"*- tus gedurende twee dagen belangrijke centra van industrie en han del en verkeersknooppunten in Nederland, België en Frankrijk „aan vallen" in de grootste gecombineerde luchtmanoeuvres, die ooit in vredes tijd zijn gehouden. De doelen zullen worden „verdedigd" door straaljagers van de landen van de Westeuropese Unie. Deze schijnaanvallen en -ver dediging zal, zo werd in Londen bekend gemaakt, „veel realistischer" zijn d§n iedere vorige manoeuvre. De naam van de oefening luidt „Ope ration Cupola" (Operatie Koepel). Behalve de luchtmachten van En geland .Nederland, Frankrijk en België zal de derde luchtdivisie der Ver enigde Staten, die in Engeland is gestationeerd, aan de operatie deelne men. Dit is een begin van het opgaan van het verdedigingssysteem der Westeuropese Unie in dat der Atlantische Unie. „Operatie Koepel", na „Operation Foil" in Juni van 1949 en „Operation Bulldog" in September van dat jaar de derde gemeenschappelijke West europese luchtmanoeuvre, heeft ten doel om de eenheid te beproeven die reeds tot stand is gekomen in de vliegtechniek, de grondcontrole en de luchtafweer van de Westeuropese landen. De vijf landen van de West europese Unie hebben bijvoorbeeld reeds dezelfde handboeken over de techniek der luchtverdediging in ge bruik. Hierdoor is het mogelijk ge worden, dat de grondeenheden van het ene land thans reeds kunnen ope reren volgens aanwijzingen uit een operatiekamer van een ander land. Dr. HIRSCHFELD GAAT 1 AUGUSTUS HEEN. De Hoge Commissaris van Neder land in Indonesië, dr. H. M. Hirsch- feld zal met ingang van 1 Augustus a.s. zijn ambt neerleggen en naar N Ierland terugkeren. In do ministerraad is Dinsdag be raadslaagd over de benoeming van een opvolger. Een beslissing hierom trent kon nog niet worden medege- d eld. Eskaders van elk der luchtmachten kunnen nu aanwijzingen ontvangen en opvolgen van elke controlepost van de Westeuropese landen. De vijf landen zijn overeengekomen bij luchtoperaties het Engels als voer taal te gebruiken. Een verdere schrede op de weg naar de standaardsituatie van de vliegtechniek is de vorming van een studie-eskader der luchtmachten van de Westeuropese Unie. Dit eskader begint vandaag zijn taak en zal de vliegmethoden van de verschillende luchtmachten onderzoeken en de be manningen helpen dezelfde graad van geoefendheid te bereiken. Behalve de grootscheepse lucht- oefeningen zullen de Westeuropese landen deze zomer nieuwe vlootma- noeuvres organiseren, die een be scheiden voortzetting betekenen van de zo juist geëindigde „Operation Activity", Britse, Nederlandse en Franse onderzeeboten zullen geza menlijk oefenen en gecombineerde operaties in het leggen en vegen van mijnen zullen worden gehouden. Tenslotte zullen de grote oppervlak te-schepen in de Noordzee, de Oost zee en de Middellandse Zee bezoe ken afleggen aan verschillend^ West europese landeq. den. Binnenkort zal pater Lombardi een „veldtocht der liefde" door Zuid- Amerika maken, naar hij de journa listen mededeelde. BANKFACILITEITEN OP VERZOEK VAN DE A.N.W.B. Tot dusverre waren de Banken in Nederland gesloten op de Zaterdag na Goede Vrijdag waardoor het bui tenlandse toeristen, die een uitge breid Paasweekend in ons land kwa men doorbrengen, onmogelijk was hun reischèques te verzilveren. Ook dit jaar zijn daardoor weer talloze buitenlandse toeristen, onder wie zeer vele Scandinaviërs, die op Donderdagavond voor Pasen ons land binnen kwamen, gedupeerd. Daar velen dezer toeristen zich in hun wanhoop tot de A.N.W.B.-kantoren richtten, heeft deze bond voor zover mogelijk een noodoplossing getrof fen en, hoewel dit niet tot zijn taak behoorde, de toeristen in de gelegen heid gesteld hun reischèques in Ne derlandse munt om te zetten. Men nam uiteraard het standpunt in, dat men de buitenlandse toeris ten daarenboven deviezen-bren gers gedurende de Paasdagen toch niet zonder geld in Nederland kon laten rondtrekken. Naar aanleiding van deze ervaring heeft de A.N.W.B. zich tot de Hoofdgroep banken ge wend met het verzoek, maatregelen te treffen om in dit euvel te voorzien. De hoofdgroep banken heeft de A. N.W.B. thans bericht dat in het ver volg op Paaszaterdagen in de daar voor in aanmerking komende plaat sen in Nederland gelegenhed zal be staan voor het inwisselen van vreem de valuta. NIEUWE KOFFIEBON. Het Bedrijfschap voor Granen, Za den en Peulvruchten te 's-Graven- hage heeft bon 464 algemeen aan gewezen voor het kopen van 125 gram koffie. Deze bon kan met in gang van Vrijdag 2 Juni 1950 wor den gebruikt en blijft geldig voor het kopen bij de detaillist tot en met 17 Juli 1950. Het rantsoen moet dienen voor zes weken, zodat op 13 Juli 1950 de eerst volgende bonaanwijzing voor koffie zal plaats hebben. Ko-'i'ie-ttje... Vertrouw niet op een ogenblikke lijke welvaart, want zij is een ver trekkende gast.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1