Dit jaar geen maskerade, maar tien internationale cafés „Con Brio" uit Zuidiand won de medaille van Prins Bernhard WOENSDAG 31 MEI 1950 DE LEID SE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 NIEUWKOOP SECRETARIS EN ONTVANGER GAAN HEEN. Naar wij vernemen heeft de heer C. J. Groenedijk wegens het berei ken van de pensioengerechtigde leeftijd tegen 1 Juli a. s. eervol ont slag aangevraagd als secretaris de zer gemeente. De heer Groenedijk bekleedt deze functie sedert 1924 en is daarvoor gedurende 13 jaren als ambtenaar ter gemeentesecretarie alhier werk zaam geweest. Gedurende al deze jaren heeft de heer Groenedijk zich doen kennen als een bekwaam en ijverig ambte naar, die steeds opgewekt zijn taak vervulde. Naast secretaris der gemeente is de heer Groenedijk secretaris-pen ningmeester van de Polder Nieuw koop en. Noorden, secretaris-pen ningmeester van de Gecomb. Noor- sebuurter en Voordijkse Polders, ad ministrateur van het Gem. Ontgin- ningsbedrijf, secr. van de Alg. Ver. voor de Rietcultuur in Nederland. In „De Leidse Courant" publiceer de ihij vele historische bijdragen betreffende Nieuwkoop. Ondanks de vele beslommerin gen, welke deze functies met zich brachten, wist de heer Groenedijk nog tijd te vinden voor het vereni- gi naleven. De drankbestrijding heeft steeds zijn bijzondere belang stelling gehad. Het moge de heer Groenedijk ge geven zijn nog lange tijd van zijn rust te genieten. Ook de gemeente-ontvanger, cle beer P. G. Overvliet, gaat per 1 Ju li de gemeentedienst verlaten. Op 23-jarige leeftijd benoemd tot secre taris van Nederhemert, aanvaardde de heer Overvliet met ingang van 7 Juni 1911 de functies van secretaris en ontvanger alhier. In 1924 nam hij om gezondheids redenen ontslag als secretaris en vestigde zich alhier als commission- nair in effecten. De accuratesse, waarmede de Iheer Overvliet zijn taak als ontvan ger vervult, is ter plaatse algemeen bekend, terwijl vele ingezetenen hun geldelijke aangelegenheden door de ontvanger laten behande len. De heer Overvliet eveneens nog vele jaren toegewenst. Eerbied in Gods huis. Na een periode van 15 jaar, waav-n onze parochie het zonder zgn. kerkwacht heeft moeten doen, is dezen wacht met ingang van de eerste Pinkster dag wederom ingesteld. Bij de in stallatie sprak, pastoor Vloothuis de wens uit dat „Eerbied in Gods huis veel zou bijdragen tot de eerbied m de kerk. Het college bestaat uit 9 perso nen; voorzitter werd de heer Joh.- van der Laan en secretaris de heer H. Bos. Tocht voor bejaarden. In zijn vergadering besloot het comité dit jaar de traditionele tocht te organi seren op 27 Juni a.s. Het zal dan gaan naar Valkeveen en vandaar via Schiphol naar huis terug. Binnen kort zullen de dames wefer rond gaan, teneinde giften voor dit doel imte zamelen. Emmabloemcollccte. De op brengst van de collecte was f 132.71. Geboren: Paulus Maria, zn van P. H. N. de Bruin en A. J. Hessels. Ondertrouwd: G. J. ten Hake 28 j. en E. J. Voorsluijs, 22 j. RIJPWETERING Oranjeveren, aan zijden draadje. Vrijdag j.l. was het bestuur der- Oranjevereniging „Irene"' in Café Rustoord bijeen ter bespreking van de jaarlijkse Oranjefeesten. Hoofd zakelijk ter wille van de kinderen, die als altijd verlangend naar zo'n feest uitzien, wilde het bestuur ook dit jaar wel een feestdag organise ren. Voor de rest bleek er slechts een matig enthousiasme te bestaan, ge zien de zeer onprettige ervaringen van vorige jaren. Alvorens een defi nitief besluit te nemen wenste het bestuur eerst eens 't een en ander voor te leggen aan de leden en het is de bedoeling, dit op de aanstaan de algemene ledenvergadering te doen. Op de agenda voor Vrijdag avond a.s. staat bij punt .4 heel on schuldig „....en verdere bespre king'. Hierbij komt echter zoveel als een vertrouwenskwestie t >r spra ke. waarmee de vereniging staat of valt. TER AAR Eindles R.K. Lagere Tuinbouw school Einddiploma's werden uit gereikt aan de volgende leerlingen: Adr. P. Akerboom en C. J. Hooger- vorst uit Ter Aar, Fr. Fransen en G. PPieterse uit Noorden, Joh. v. Kes- sel en C. J. Slof uit Mijdrecht, A. C. Th. Lek, J. C. H. Lek, G. J. Hogen- boom en C- G. J. Zijer veld allen uit de Kwakel. Reeds nu kunnen nieuwe leerlin gen zich opgeven voor het school jaar 19501951 deelde het hoofd der school mede dat eind Augus tus begint. Toegelaten kunnen wor den leerlingen, die de 7e klasse der Lagere school met vrucht hebben doorlopen en in de land of tuin bouw werkzaam zijn of gaan. Ou ders, toont te begrijpen, dat het be zit van deze Kath. Tuinbouwschool van grote waarde is voor uw zonen die in het bedrijf gaan en laat ze daar de nodige kennis opdoen. Werden de bezoekers tijdens de eindles onthaald na afloop tracteer- de de Veiling op aardbeien met slagroom. Ü)e £cidóe Studenten-£uót%umf,eeóten nadeten! Drie hoogtepuntenCircus-voorstelling, Lustrumspel en een Concours hipique II7IE IN LEIDEN „LUSTRUM" ZEGT, denkt aan maskerade en aan de grote studentenfeesten in de jaren vóór de oorlog, voor het laatst in 935. Er is sindsdien veel veranderd, zóveel, dat een maskerade niet meer in deze tijd zou passen. Want een goede maskerade kost geld, handen vol geld. Op dc eerste plaats hebben de studenten van 1950 geen handen vol geld, maar zijn ze blij als het einde van de maand gekomen is zon der al te grote schulden, en indien ze het wel zouden hebben, ware het onverantwoord het op een dergelijke overdadige wijze te besteden. „Bo vendien", lezen we in het programma-boekje van de Leidse Studenten- Lustrumfeesten 1950, „behoort een lusrtum niet met een maskerade ge paard te gaan, want lustrum betekent zuivering, dat wil juist zeggen dé masqué". Hoe liet ook zij, de komende lustrumfeesten, waarvan de ope ningsdatum met rasse schreden nadert, zullen zonder maskerade ver lopen. In de plaats daarvan wordt het accent van deze feesten in alle zwaarte gelegd op het Internationaal cafébedrijf „Het Gravensteen", ge zien als het démasqué van deze tijd, vol van internationaal gerichte pro blematiek. En wie niet slechts de buitenkant van dit alles ziet, maar iets meer weet van de plannen, die thans worden verwezenlijkt, zal moeten toegeven dat het Gravensteen nog niet zo'n slechte ruil is met de Mas kerade en dat de studenten met huncafé's iets hebben gemaakt, dat een zeer bijzonder cachet aan het Lustrum zal geven. EEN ZWAAR BELADEN FEEST-PROGRAMMA Want niet alleen in de houten ke ten rondom het Gravensteen zullen de 10 café's gehuisvest worden, ook in het historisch gebouw zelf, binfien wiens muren reeds wekenlang wordt getimmerd en geschilderd. De eeuwenoude zalen, gangen en trap penhuizen worden omgetoverd tot datgene, waarvan men moet aanne men, dat het de sfeer weergeeft, die men aantreft in verschillende landen. Exquise spijzen en dranken zullen er geserveerd worden. In „Pam Pam Firn" schuin tegenover de „Moulin Rouge" uit de Parijse Montmartre. kunt ge een voortreffelijke „Pernod" drinken ais apéritif voor een echte Bouillabaisse". Een koel glas sher ry haalt ge in het Moorse „Alham- bra", een glaasje Pruimenbrandewijn in „Tsjechoslowakija", heerlijke Chi- neese thee in ..Ta T'ung Hui Caf£", een licht wijntje bij het vruchtenge bak .in „Weenen" en een fikse punt Trommeltaart met een fruitig land- rijn tje in „De Hongaarse Herberg". Het zal alles te veel worden voor één maag in één dag. Vandaar dat ge e.r drie dagen terecht kunt, of ge nu reünist, corpslid of burger bent. Ook de laatste. Want tijdens de drie feest dagen voor de burgerij, met parade, kinderfeesten, wedstrijden, enz., zul len vele Leidënaars in de gelegen heid worden gesteld de café's te be zoeken, hetzij als deelnemer aan wed strijden, medewerker aan de voor- ereidingen, organisator of. als hospita! De laatsten niet op de laatste plaats. Want de studenten voelen het als een behoefte hun hospta's, die iedere morgen met een kopje-thee- ip-bed komen aandragen, eens gezel lig te kunnen ontvangen en verwen nen. Officiële herdenking. Maar uiteindelijk vormen deze ca fé's slechts een onderdeel van de grote feestelijkheden, die pas goed beginnen Xna drie burgerij dagen op 7. 8 en 9 Juni) als Zaterdag 10 Juni half twee de vijftienhonderd ïeunisten arriveren aan wat eens het Leidse station was. Dan trekt om twee uur een statige optocht door Leidens straten naar de Pieterskerk, waar om half vier het driehonderd vijf en zeventig jarig bestaan van de Leidse Universiteit officiëel herdacht zal worden. Na een openingswoord van de praeses collegii, de heer M. S H. G. Heerma van Voss, zullen zowel de rector-magnificus. prof. dr. B. A. Groningen, als de praeses der reünisten, jhr. mr. E. C. U. van Doorn, een rede uitspreken. Daarna verschillende recepties op „Minerva", een reunisten-diner en een concert. De Zondagmorgen wordt gewijd an kerkdiensten cn het bezoeken van de tentoonstelling in „De Laken hal" van kunstbezit der oud-alumni, 's Middags vertrekt om 1.35 uur een extra trein naar Den Haag, om feest gangers naar het concours hippique lp brengen, dat op het terrein „Hof stad" aan de Waalsdorperweg wordt georganiseerd door de Leidse Stu denten Caroussel Vereniging. Het of ficiële gedeelte vangt om kwart over twee aan. H. M. de Koningin heeft op haar verjaardag laten doorschemeren, dat zij mogelijk aanwezig zal zijn. Ge- luchten gaan, dat de prinsesjes aan de voorkeuring rijpaarden, gereden door kinderen, zullen deelnemen. Prins Bernhard heeft het bescherm heerschap over dit concours hippique aanvaard. Circus Strassburger. Een grote attractie is eveneens de aanwezigheid van Circus Strassbur ger in Leiden. De heer P. G. Hugen- hoitz, praeses van de Lustrum-com missie, meent in zijn voorwoord van het programma-boekje, dat de stu denten in het circus een waardig symbool gevonden hebben voor het spelelement, „dat onze studentencul tuur schijnt te moeten kenmerken" De aanwezigheid van het circusal thans van. de grote tent wordt eveneens veroorzaakt door het ge brek aan een geschikte zaal, om het lustrumstuk „L'état de Siège" van Albert Camus, in de vertaling van Alfred Pleiter, op te voeren. Deze voorstelling wordt dus in de circus tent gegeven en wel op Dinsdag 13 Juni, om half zeven, onder regie van Johan Fiolet. Maar we lopen op het programma schema vooruit. Het circus wordt Vrijdagmiddag in Leiden verwacht. Na aankomst wordt eerst een rond gang door de stad gemaakt met alle dieren, die aan de voorstelling mee doen. Dit oude goede gebruik wordt voor één keer in ere hersteld! De gala-voorstelling van Strassbur ger vangt Zondagavond om half ne gen aan. Na de pauze treedt het Leids Studenten-circus „De Lustige Piste" op met een „Revue Bestiale a grande spectacle". De Zondag wordt besloten of: de Maandag ingeluid, zo ge wilt met de officiële opening van cafébedrijf „Het Gravensteen":, 's nachts om klokslag twaalf uur; door de Franse en Spaanse gezanten. Concerten en receptie. Maandag start om 11 uur de auto- rallye, worden verschillende reeep,-- ties gehouden, vindt op „Minerva" bijzondere bekoring zullen geven een cabaret-dansant plaats en wordt op de sociëteit een concert gegeven. Op Dinsdagmiddag wordt een pro menade-concert gegeven door „Sem- pre Crescendo", op het Pieterskerk hof. Het Gemeentebestuur biedt om half zes een receptie aan op het Stad huis en 's avonds om half negen wordt het genoemde lustrumspel op gevoerd door het Leids Studenten toneel, met medewerking van de To neelclub der V.V.S.L. Na afloop van de voorstelling wordt om 11 uur op de Burcht ge soupeerd. Ondertussen wordt de cir custent in gereedheid gebracht voor het gala-bal, dat 's nachts om een uur aanvangt en het officiële einde van de feesten inluidt. Woensdag 14 Juni worden op de Brasemermeren de In teracademiale zeilwedstrijden gehou den. besloten met een „Brasemer nachtfeest". Leiden en studenten. In het bovenstaande hebben we speciaal de nadruk gelegd op die feestelijkheden, welke speciaal voor ae studenten en reünisten bedoeld zijn. Toch gaat dit de Leidenaars niet onopgemerkt voorbij. Op de eerste plaats zullen in beperkte mate ook plaatsen beschikbaar gesteld worden voor het publiek bij de opvoering van het Lustrumstuk en de circus-voor stelling van Strassburger. Bovendien zullen vele Ledenaars in de gelegen heid gesteld worden de café's te be zoeken. En tenslotte zal dit alles aan de stad een bijzondere sfeer geven, die iedereen moet opmerken. We geloven zelfs, dat de Leide naars die sfeer zullen willen proe ven. Want de universiteit, de studen ten en alles wat daarmee samenhangt, is zó nauw aan het Leidse stadsle ven verbonden, dat de Sleutelstad zonder dit alles ondenkbaar is. En laat U dan niet misleiden door mis vattingen als zouden dcLeidenaars en studenten voortdurend met elkaar overhoop liggen. Op cle keper be schouwd is er geen stadsgenoot, die het studentenleven uit het stadsbeeld :<ju willen missen. Leiden zonder stu denten is geen Leiden meer. En daar om geloven we, dat de komende Lustrumfeesten aan ligel Leiden een Accordeon-concours in Leiden Dc grote Stadsgehoorzaal daverde Maandag dc hele dag van accordeon- muziek. Nauwelijks was het ene or kest verdwenen, of het volgende verscheen op het, met gordijnen ge zellig aangeklede, podium. Niet min der dan 20 orkesten uit heel het land namen deel aan dit nationaal accor deon-concours, dat, onder auspiciën van dc Ned. Accordeon en Mondac- cordeon Bond, werd verzorgd door de Leidse Accordeonvereniging „Door Vriendschap Verenigddie op 9 Dec. 1.1. het twintig jarig be staan vierde cn daarom was uitver koren dit concours te organiseren. De heer F. Zwanenburg, voorzit ter van „D.V.V." sprak 's morgens een kort welkomstwoord tot de deel nemers en de in bevredigend aantal opgekomen luisteraars. Direct daarop werd een lijvig pro gramma afgewerkt. Ieder orkest speelde een verplicht en een vrij nummer, zodat er voldoende afwis seling was. Over het algemeen kon geconsta teerd worden, dat de accordeon-or kesten in ons land zich op het stij gende pad bevinden. Steeds meel mensen vooral jongelui grij pen naar dit instrument en vinden daarin een welkome ontspanning, temeer daar het beoefenen van deze muziek vaak gepaard gaat met ver- enigings-activiteiten. Dat dergelijke verenigingen reden van bestaan heb ben, bewijst wel het 20-jarig bestaan van „D.V.V.". De jury, bestaande uit de heren Henri J. H. Geraedts, leraar aan het Kon. Conservatorium in Den Haag, C. J. van der Weyden, Eindhoven en Blauw, Apeldoorn, stond voor een zware taak en het was reeds half elf in de avond, voordat de definitieve uitslag bekend gemaakt kon worden. Jeugdafdeling: le prijs: Insulinde, Amsterdam, 309 p. Vieux Camara- des (B), Rotterdam, 286,5 p„ Anima- to (B) Amsterdam, 280 p. Vierde afdeling: le prijs- The Young Players, Bussum, 347,5., Door Oefening Verkregen, Maasdijk, 251,5 p„ Vieux Camarades (C) Rotterdam, 240,5 p. Derde afdeling: le prijs: Con Brio, Zuidiand, 403 p., met extra lof van de jury, Sempre Energico, Den Haag 356 p., Insulinde (B), Amsterdam, 323,5 p., Crescendo, Zaandam, 304 p., T.A.V.E.N.U., Oostzaan, 277,5 p., Tweede afdeling: le prijs: Alte Kameraden, Sliedrecht, 349,5 p., Bra vo, Schiedam, 334 p., Crescendo, Alkmaar, 314,5 p.,. Accordeola, Sur- huisterveen, 266 p. Afd. Uitmuntendheid: le prijs: L., A.E., Leeuwarden, 399 p., 1I.K.A.C., Haarlem. 361 p. Ere-afdeling: le prijs: O.K.K. Den Haag, 403 p., met lof van de jury voor dirigent en pianist, Vieux Ca marades, Rotterdam, 366 p.- Het bleek dus, dat zowel O.K.K., Den Haag, als Con Brio, Zuidiand, hoogste eer zou gaan strijken. De Zuidlanders kregen de medaille, die door Prins Bernhard werd geschon ken voor de vereniging met liet hoogste aantal punten van het gehe le concours. O.K.K., Den Haag kwam in het bezit van de medaille, geschonken door de commissaris der Koningin, mr. L. A. Kesper. Ook de ereprijs, een beker, door „D.V.V." geschonken was voor Con Brio. De negen overige medailles en lauwer takken werden toegekend aan de verenigingen met de hoogste aan tallen punten. Op 15 Juni a. s. herdenkt mej. A. Gründermann de dag, dat zij 25- jaar administratrice is van het R.K. Wees en Armenhuis en van het R. K. Armbestuur. Luchtmacht „Valkenburg'''oeieude Vandaag werden op het vliegveld „Valkenburg" luchtoefeningen ge houden, om de paraatheid van onze Marine-iuchirnacht te toetsen. Deze oefeningen waren een onderdeel van de operatie met het vliegkampschip „Karei Doorman", dat ergens in het Kanaal verbleef. Rond 12 uur werd door drie Mit chell's. van Valkenburg tevoren op gestegen, een aanval op het vliegveld Valkenburg ondernomen. Aan de kust patrouilleerden twee „Seafuries", terwijl boven het vlieg veld vier Firefly's „de wacht" hiel den en bovendien nog zes op de grond stonden om zo nodig ..„bij .te springen." Het doel van deze oefeningen was het nuttig effect daarvan te consta teren o.m. door vast te stellen hoe veel tijd er nodig was om een lucht aanval op te vangen. Een compagnie mariniers bleef in actie om de alarm-stellages te be trekken en de camera-mitrailleurs in de vliegtuigen zullen later moeten uitwijzen in hoeverre deze oefenin gen aan de verwachtingen hebben beantwoord. VOORSTELLEN VOOR DE GEMEENTERAAD. De gemeenteraad van Leiden, ver gadert Maandag 5 Juni te 2 uur. Directeur markt- en havendienst Voorgesteld wordt: aan de heer L. A. Mennes eervol ontslag te verle nen wegen.* het bereiken van de pen- siofengereentigde leeftijd, als direc teur van de Markt- en Havendienst. Motorfiets voor de gemeentelijke werkplaats. Gedurende de laatste jaren is de kring van afnemers van producten van de Gemeentelijke Werkplaats voortdurend uitgebreid. Tot deze afne mers behoren o-a. vele gemeenten en industrieën in de omgeving van Lei den. De Gemeentelijke Werplaats treedt tevens op als verkoopbureau voor de arbeidstherapeutische werk plaats van Endegeest. Teneinde deze afnemers te behouden, is het nodig hen persoonlijk te bezoeken. Vooral voor leveranties van speciale produc ten (technisch borstelwerk, buitcn- modelmatteri) is geregeld overleg nodig. Gebracht per fiets of per openbaar vervoermiddel, kosten deze bezoe ken de directeur van de Gemeente lijke Werkplaats zeer veel tijd. B. en W. achten het derhalve nodig hem de beschikking te geven over een licht motorrijwiel De keuze is daarbij ge vallen op een motorrijwiel merk „Jawa". waarvan dc prijs bedraagt 1.625.voor het aanschaffen van motorkleding zal daarnaast 250. nodig zijn. Ondersteuning van armlastigen In verband met de zeer gestegen kosten van levensonderhoud, achten B. cn W. het noodzakelijk de normen van ondersteuning van armlastigen te verhogen. Deze zouden als volgt worden vast gesteld: a- Voor een gezin van 2 personen: 29.— per w^ek. vermeerderd met dc huur tot ec.i maximum van 8.en met de premies voor zieken- en be grafenisfonds. b. voor allecnwoncnden en kamer bewoners 14.per week. vermeer derd met de huur tot een maximum van 5.— en met de fondspremies. c- kostgangers 16.per week vermeerderd met de fondspremies. d. gezinsleden: niet verdienende gezinsleden 4. per week, gezinsleden, die minder verdienen dar. 9.per week een aanvullende bijslag gelijk aan het verschil tussen het verdiende loon en 9.het een maximum van f 4. Daarnaast zal wijziging gebracht worden in dc aftrek van de inkom sten van inwonende gezinsleden met dien verstande, dat van inkomsten uit arbeid van minderjarige gezins leden 9.— cn van meerderjarige f 13word; vrijgelaten. Het meer dere wordt voor dc helft op de on dersteuning van de ouders gekort. Deze wijzigingen in de steunrege ling zullen een hogere uitgave met zich mede brengen van 135.000. Daartegenover staat, dat de verstrek king van bonnen voor gratis melk zal worden beëindigd. Dit zal een verla- gira van uitgaven betekenen van 20.000.In het totaal zal derhalve een verhoging van het uitgetrokken bedrag van f 115.000.— noodzakelijk zijn. Nieuw consultatie bureau voor t.b.c. bestrijding Het gebouw van het voomalige Lutherse Weeshuis aan do Middel weg, waarin liet consultatiebureau van dc Prov. Z.-H Veren tot be strijding der Tuberculose is geves tigd. is in verband met dc daaraan voor dit doel te stellen eisen ten op en male ongeschikt, zo zelfs, dat een langer gebruik als consultatie bureau van medisch standpunt als volstrekt onverantwoord moet wer den beschouwd. Voor de uitvoering van de plannen lo+ oprichting van een nieuw ge bouw heeft de vereniging verzocht van de gemeente in gebruik te mo gen ontvangen een terrein ter groot te van pl.ni. 3800 M2. gelegen ten Noorden van de Wassenaarseweg. De ligging van het terrein in de na bijheid van het Academisch Zieken huis en het Instituut voor Praeven- •Jevc Geneeskunde, is met het oog cp dc onderlinge medische samen werking bijzonder gunstig te noemen. Het voor de bouw vereiste kapitaal ad 150.000,zal door middel van oen 33'2 pet lening met een 30- javige looptijd kunnen worden ver kregen, van welke lening de jaar lijkse annuïteit krachtens toezegging van de Minister van Sociale Zaken ten laste van het Rijk zal worden gebracht. De voor het maken van een toegang nodige werkzaamheden met in- cn uitrit van en naar de Rijnsburgerweg, cn het legen van ten dam met duiker, kunnen worden beschouwd als een gedeeltelijke uit voering van de uitgestelde straataan- leg ter plaatse. Dc kosten, die wor den geraamd op 12.000.kunnen ten laste van het Grondbedrijf wor den gebracht. Voorts is het, met het ocg op dc aan de bouw verbonden kosten, wenselijk gebleken enige verdere medewerking te verlenen door, het terrein opgehoogd ter be schikking te stellen, hetgeen een bedrag van f 7.000 1 zal vergen, waarvoor de vereniging nog een be drag van 250.per jaar wegens renteverlies zal verschuldigd zijn. Met het oog hierop en in verband met" dc aan het Grondbedrijf toeko mende vergoeding wegens rentever lies over de boekwaarde van het in gebruik te geven terrein ten bedrage van 400.zal de vereniging een bedrag van f 1.050.per jaar voor dc ingebruikgeving in rekening moe ten worden gebracht. Overigens zal de ingebruikgeving dienen te ge schieden onder door B. en W. te stellen voorwaarden. ZUSTER BERTINE SLOOTS. Op 29 Mei 1950 overleed te Roo sendaal Sr. Bertine (Wilhelmina Ja- coba) Sloots religieuze van de Con gregatie der Franciscanessen van Roosendaal. Zij was geboren te Lei den 1 Augustus 1891. uit een achtens waardige familie, die ook drie Paters Franciscane.i aan de H. Kerk schonk. Zij rluste in vrede. Dc uitvaart en begrafenis zijn Donderdag te Roosen daal Mariadal. LEIltSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het doctoraalexa men Ned recht; de dames E. W. de Lint te Rotterdam, E. M. Boeje te 's Gravenhagc, idem de heren H. J. M. Kuijpers te 's Gravenhagc, W. E. Simon Thomas te Oegstgeert, J. J. A. M. van Winkel te Rotterdam, candi- daatsexamen Wis- en Natuurkunde (K.) Mcj. E. Draafsel le Leiden, idem (A) Verdere geslaagden zijn allen heren. W. v. d. Meiden te Schiedam, idem (A) G. J. C. Bots te Leiden, idem (E M. Durieux te Katwijk aan de Rijn, idem (A) W. A J. Luxemburg te Delft, idem (A) F. W Schaping te 's Gravenhage, candidaatsexamcn Psychologie de heren H. Smit te 's Gravenhage, Lie Pok Licm te Leiden. M. van Winkel te Rotterdam. MET LOU EN HEINTJE IN DE LEIDSE SCHOUWBURG Een stampvolle Schouwburgzaal heeft Maandagavond zitten bulderen van het lachen om de komische ver telsels van Lou Bandy, dc man met de strohoed, die nog steeds een gro te vitaliteit demonstreert, maar des ondanks toch op dc glijdende terug weg is van z'n hoogste rocmtop. Als de berichten waar zijn, dat hij gaat overschakelen naar het toneel, dan zal het niet zijn, om'dat hij niet meer van de kleinkunst zou houden, maar omdat zijn stem hem niet meer toestaat nog steeds de populaire chansonnier te zijn, die het lachgra- ge publick om z'n vinger windt. Dat hebben we gisteravond kunnen con stateren Lou wordt oud, al danst hij nog dc jitterbug, en zijn stem gaat hem in de steek laten. Maar wat Lou Bandy gisteravond aan stemgeluid tekort gekomen mocht zijn, hebben dc twee. char mante Annabella's rijkelijk vergoed. Zij zongen en dansten dat het een lieve lust was. Vooral na de pauze, toen zij in juweeltjes van costumes optraden en liedjes zongen uit de jaren rondom de eeuw-wisseling. Aan die eeuw-wisseling moesten we plotseling weer denken, toen de vee] gevierde Heintje Davids op de planken kwam. Ook haar kan een grote dosis vitaliteit niet ontzegd worden, maar dat is dan ook het eni ge compliment, dat we haar kunnen m'eegcvcn. Dc liedjes cn conferen ces, die zij bracht, vermochten de volle zaal natuurlijk in de beste stemming brengen, maar het bleef ver 'beneden de maat. die wij zo gaarne aan goede kleinkunstwillen stellen. Doch Co v. d. Heide-Wijma maak te alles weer gord. Deze jonge be gaafde pianist gaf weer een koste lijke paraphrase van tien willekeu rige verzoeknummers, waarbij hij de Licbestraum van Liszt aan de Sluizen van IJmuiden en de Appel tjes van Oranje aan hot Nonnenkoor lijmde. Een hartelijke ovatie was z'n verdiende deel. BOND VAN NED. MILIT. OORLOGSSLACHTOFFERS. Cabaret in de Schouwburg. De Bond van Nederlandse Mili taire Oorlogsslachtoffers, die vele soorten belangen behartigt in gezin nen van oorlogsweduwen en inva lide militairen, beijvert zich op vele wijzen zich zo goed mogelijk van zijn noodzakelijke cn sympathieke taak te kwijten, met het bewustzijn, dat er nood heerst in vele gezin nen, wier lot de Bond zich aantrekt. JammeT daarom, dat nietveel Leide naars Zaterdagavond over het be zwaar zijn heengestapt, dat het schouwburg-seizoen ten einde is en aldus niet hun steentje bijdroegen voor dit doel. Vele katholieken zullen thuis gebleven zijn, omdat de avond voor Pinksteren zich min der goed voor een dergelijk uitgaan leent. De heer H. de Jager, voorzitter van de afdeling Zuid-Holland-Noord, verwelkomde de aanwezigen in de half gevulde schouwburg, waarin zich verschillende genodigden be vonden. Daarna leidde spr. Coos Speenhof Jr. in, die als conferencier een bont cabaret-programma aan el kaar praatte, Hij annonceerde Jean de Lac. de jonge accordeon-virtuoos, Niberco, de talenvollc manipulator, die de toeschouwers weer in stomme verbazing bracht, de Rio's met Rum ba- en Tango-nummers en dc beken de oud-Leidenaar Lou Bandy, die, hoewel verkouden en dus schor, weer op vrolijke wijze bekende schlagers uit zijn repertoire bracht, afgewisseld met conferences, die soms een beetje zuur waren. Na de pauze kwam Garaldini, met assistentie van Bas Loon, als lele- paath voor het voetlicht en traden verschillende reeds genoemde artis- ten voor de tweede keer op. Coos Speenhoff bracht eigen liedjes, o. a. een geestige paraphrase op het be kende Harry Lime-theme. Tussen de nummers ddor bood de heer Wessels aan de voorzitter een vaandel aan. wetend dal de afd. Zuid Holland-Noord graag met zo'n geschenk verblijd wilde worden. De heer de Jager aanvaardde het met hartelijke dankwoorden. Eveneens dank aan de artisten. die merendeels belangeloos hun medewerking had den verleend. De muzikale omlijs ting was in handen van „De Noten krakers," o. 1. v. Jan Koster. MARKTBERICHTEN WOERDEN. 31 Mei Kaas. Aanvoer 63 partijen- Prijzen: lc soort 1.93 1.98. 2e soort 1.371.91, zware gras kaas tot 2 05 per kg. Handel matig.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 3