S)e CcldieSoii^ant De Pinksterdemonstraties te Berlijn rustig verlopen De voorzorgsmaatregelen van Geallieerden hadden succes Het plan-Schuman Op Noord-Celebes wordt gevochten NOG NIET! DINSDAG 30 MEI 1950 41ste JAARGANG No. 11990 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSIREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Zucht uit Berlijn „Dat hebben we alweer gehad" Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.35 p. w., f 1.50 p. mnd., f 4.50 p. kwart. Franco p. p. f 5.25. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Enigen ontsnapten uit het Paradijs r\E PINKSTERDEMONSTRATIE Duitse Jeugd" in Oost-Berlijn propaganda onlusten verwachtte is Westerse geallieerden hadden hun de 25.000 man van de West-Berlijnse die tijdens de monstermars van een stranten bij de sectorengrens gereed pen. De Westelijke commandanten, stad aflosten, zagen neer op een zeld van de FDJ, rode en witte vlaggen gouden vlaggen van de Oostduitse re OM 4 UUR REVEILLE. Om vier uur s morgens bliezen trompetters reveille voor de legioe nen der blauwhemden, die een ont bijt van soep en koffie kregen voor gezet. Daarna stroomden de deelne mers meisjes en jongens van 6 tot 25 jaar naar het hartje van -de stad om zich op te stellen voor het défilé, afgenomen door de Oostduitse rege ringsleiders. Vlak voor het begin barstte een stortbui los, die de deel nemers tot op de huid doorweekte. Unter den Linden was één grote zee van Oostduitse, Sow jet-Russische en FDJ-vlaggen. De gevels gingen schuil achter grote portretten van Stalin en vooraanstaande communis ten uit alle landen der wereld. Over een lengte van anderhalve kilometer stonden blauwhemden opgesteld, waar eens de legers van de Keizer en Hitier paradepas defileerden. In de Lustgarten, rondom behan gen met rode spandoeken en plakka ten, stond een spreekgestoelte opge steld, vanwaar de communisten-lei ders het woord tot de demonstranten richtten. Wie de naam van „de grootste vredesleider ter wereld en Duitslands vriend Stalin", bezigde was zeker van een oorverdovend „Hoch" uit duizenden kelen. DE VREEDZAME SOVJET-UNIE. De Oostduitse premier Wilhelm Pieck riep de menigte toe, dat in Den Haag en Londen was besloten Duitsland tot het slagveld van een nieuwe oorlog en Berlijn tot een Wes telijk bruggehoofd te maken. „Jullie staan aan de zijde van de vreedza me Sow jet-Unie en jullie zullen aan haar zijde voor de vrede strijden", riep hij uit. Vice-premier Otto Nusch- ke, (christen-democraat) las een te legram aan Stalin voor: „Meer dan een half millioeri strijders voor de vrijheid zenden u, leider van het wereldvredeskamp, hun dank en groeten. Zij beloven plechtig, dat de Duitse jeugd nimmer in een oorlog tegen uw land gesleurd zal worden." De inhoud van het telegram werd met een dondernd „Ja" goedge keurd. De monsterparade van acht uur be gon met het afvuren van vuurpijlen, die in de lucht parachutes met aller hande communistische vlaggen af wierpen, en het loslaten van 200 vre desduiven. De stortregen hield op toen de parade "begon. Het défilé werd gadegeslagen door de Oost duitse x-egeringsleiders en buiten landse delegaties, die voor levensgro te portretten van de communistische leiders op een tribune stonden. Tienduizend ongewapende man schappen van de volkspolitie, in zwar te uniform en kaplaarzen marcheer den in stramme militaire houding langs de tribune, met spandoeken, waarop stond: „De jonge volkspolitie heeft tot taak de veiligheid van het volk te handhaven". In de stoet lie pen ook 20.000 jonge Westduitsers mee die voor het merendeel illegaal over de zónegrens moeten zijn geko men. TELEURGESTELDE JEUGD. Een Westduits journalist, die zich bij de communistische jeugd had aangesloten, kreeg de indruk, dat ve len „volkomen teleurgesteld" waren wegens het algemene gebrek aan vrijheid en de behandeling. Zijn reisgenoten hadden tien uur in een trein gezeten, vijf uur in de stro mende regen langs onbegaanbare we gen gelopen, vijf uur moeten wach ten alvorens alle papieren in orde waren bevonden en toegangsbewij zen waren uitgedeeld, en ten slotte nog twee uur moeten lopen. Na 28 uur kregen zij voor het eerst onvol doende eten en onderdak, waar niet genoeg dekens beschikbaar waren. Wie durfde protesteren werd gear resteerd. Het communistische Pinksterfeest werd besloten met het ontsteken van een middernachtelijk vrédes- vuurwerk. Een der stukken vertoon de de slagzin „Eeuwige vriendschap met de Sowj et-Unie" en het hamer en sikkel-embleem. West-Berlijn, dat de aanvankelijk aangekondigde „stormloop" met vrees en beven tegemoet had gezien, maakt er aanspraak op, het commu nistisch getij gekeerd te hebben. Bur- van de communistische z.g. „Vrije waarvan men na de voorafgaande zonder incidenten verlopen. De voorzorgsmaatregelen genomen, doch politie en van de geallieerde legers, half millioen opgetrommelde demon stonden, behoefden niet in te grij- die elkaar in helicoptères boven de zaam kleurenspel: blauwe vlaggen van de Sowjet-Unie en rood-zwart- publiek. gemeester Ernst Reuter, verklaarde, dat het plan om West-Berlijn te over rompelen mislukt was. „Wij wach ten nu op de volgende poging. Ik kan de communisten echter verzeke ren", aldus Reuter, „dat alle pogin gen, hoe goed ook verborgen, even eens verijdeld zullen worden". ZIJ VERKOZEN DE VRIJHEID Uit Muenchen is gemeld, dat een groep, van 27 communisten, die op weewaren naar Oost-Berlijn, Zater dag weer huiswaarts keerde na een gesprek met vijf leden van de „Vrije Duitse Jeugd" aan de Amerikaans- Russische zónegrens. Zij hoorden be- ichrij vingen van de toestanden in Oost-Duitsland, zo werd door politie autoriteiten te Muenchen medege deeld. De vijf leden van de Oost duitse Jeugdbeweging waren uit Leipzig (Sovjet-zóne) naar West- Duitsland gevlucht. Elf leden van de Oostduitse „Vrije Duitse Jeugdbeweging" en 24 man nen van de z.g. „Volkspolitie" heb ben gebruik gemaakt van de Pink sterdemonstratie in Oost-Berlijn om uit te wijken naar het Westelijke ge- De „oorlog der ambassades" De V. S. hebben Tsjecho-Slowa- kije Zaterdag verzocht zijn laatste, nog overblijvende, consulaat in de V. S. n. 1. het consulaat-generaal in New York, en ook het bureau van de Tsjechoslo waakse handelsadvi seur te sluiten. Deze jongste Amerikaanse stap in wat men „de oorlog der ambassades" noemt, werd aan het Tsjechoslo- waakse ministerie van buitenlandse zaken bekend gemaakt in een door de Amerikaanse ambassade over handigde nota. De „oorlog" begon op 21 April toen de V. S. Tsjedho-Slowakije ver zochten zijn consulaat-generaal in Chicago te sluiten, deze stap volgde op de sluiting van de Amerikaanse voorlichtingsdienst in Tsjecho-Slo- wakije en de uitzetting van Kolla- rek, de Amerikaanse pers-attaclié. Op 18 April gelastte Tsjecho-Slowa- kije de V. S. hun diplomatieke en consulaire vertegenwoordiging met twee derden in te krimpen. Op 13- Mei gebood de Amerikaanse rege ring Tsj echo-Slowakije zijn consu laten in Pittsburg en Cleveland te sluiten. deelte der stad, waar zij de autori teiten om bescherming hebben ver zocht. Drie jongens uit West-Berlijn zijn aan de Sovjetzijde van de sector grens gearresteerd. Eén hunner, die wist te ontsnappen, deelde aan de Westduitse politie mede dat hij en zijn kameraden werden gearresteerd op beschuldiging van „het uitdelen van propaganda-pamfletten en po gingen om leden van de „Vrije Duit se Jeugdorganisatie" over te halen naar het Westen uit te wijken". De treinen van de ondergrondse spoorweg, die gisterochtend de Sov- jetrussische sector van Berlijn bin nen reden, waren van onder tot bo ven met anti-communistische pam fletten beplakt. Leden van de Oosjt- duitse „Volkspolitie" en van de „Vrije Duitse Jeugdorganisatie" wer den onmiddellijk aan het werk ge zet, om de pamfletten te verwijde ren. Toen de treinen weer in de Westelijke sectoren van Berlijn terug keerden, waren de voertuigen nog met flarden papier bedekt. Ten slotte heeft de Westberlijnse politie Maandagavond twee gewa pende leden van de Oostberlijnse „Volkspolitie", die trachtten 20 me ter binnen de Amerikaanse sector een huis binnen te dringen, gearres teerd. VLAGGETJESDAG IN SCHEVE- NINGEN. De vissersvloten van de vissershavens langs de Noordzee zijn weer uitgevaren en de jacht op de eerste nieuwe Hollandse haring is begonnen. Ter gelegenheid hier van was het Zaterdag en Maandag feest. Te Soheveningen werd Zater dagmiddag een bedrijfsoptocht ge houden. Een reddingboot van de N. Z.H.R.M. trekt langs de haven, waarin de rijk gepavoiseerde haring vloot gereed ligt om uit te varen. Londen en Parijs zijn het nog niet eens Het Britse antwoord op de uitno diging der Franse regering voor En gelse deelneming aan de te openen Frans-Duitse onderhandelingen over het onder gemeenschappelijk beheer plaatsen van de Europese steenkooL en staalbedrijven, is Zaterdagavond op het Franse ministerie van bui-' tenlandse zaken ontvangen. Een woordvoerder van dit minis terie verklaarde dat, ofschoon men het Britse antwoord nog niet volle dig had kunnen bestuderen, toch leeds kon worden gezegd, dat het in dezelfde lijn was gehouden als het reeds eerder door minister Bevin aan zijn Franse collega Schuman ge dane aanbod en dat er nog steeds een duidelijk onderscheid bestaat tussen de te Londen en Parijs inge nomen standpunten. De Franse regering is van mening, dat de landen, die aan de beraadsla ging en over het plan-Schuman wensen deel te nemen, tevoren moe ten instemmen met het beginsel van de instelling van een gemeenschap pelijke hoge autoriteit die, op het gebied van de voortbrenging van steenkool en staal, met meer gezag bekleed moet zijn dan de regeringen der deelnemende landen. Men is te Parijs van mening, dat het gehele plan-Schuman staat of valt met de aanvaarding van dit beginsel. Men is er in de Franse hoofdstad van overtuigd, dat bij niet-aanvaarding van dit principe het plan-Schuman de weg zou gaan van eerder gedane voorstellen om Europa tot een een heid te maken, die alleen zijn ge strand, omdat geen enkele regering bereid was een gedeelte van zijn na tionale souvereiniteit prijs te geven, ZUIVERING IN BULGARIJE. Het officiële Bulgaarse nieuws bureau meldt, dat de Bulgaarse mi nister van buitenlandse zaken, Vla dimir Poptomof, van zijn functie is ontheven. Deze maatrege] maakte deel uit van een grootscheepse reorganisa tie van de regering. Generaal Georgi Damianof, de minister van landsverdediging, is eveneens uit zijn amibt ontzet. De Nationale Vergadering koos eveneens nieuwe leden van het op- pergerechtshof. Te Neiva, de hoofstad van de Co- lumbiaanse provincie Huila, heeft zich een ontploffing voorgedaan in een, in het centrum van de stad ge legen springstof depot. Volgens de eerste berichten zijn er veertien do den en vijftig gewonden. Volgens Zaterdagochtend ontvangen berich ten zou een burger een brandende sigaret hebben laten vallen op va ten met buskruit. Er is een onder zoek ingesteld. SPOORWEGONGELUK IN MEXICO Bij een spoorwegongeval, dat Zon dagochtend te Lecheria in Mexico plaats vond, «zijn acht personen ge dood en twee en twintig ernstig ge wond. De internationale trein uit Laredo is, als gevolg van een verkeerde wisselstand, op de trein uit Guadala jara gereden, die in het station van Lescheria wachtte, tot de eerste trein voorbij was. De locomotief heeft een pullmanwagen ingedeukt. Zes personen werden op slag ge dood, hieronder bevinden zich twee kinderen en de bestuurders van de trein, die tegen de stilstaande trein is opgereden. I"\E TOESTAND in Noord-Celebes is nog steeds zeer verward. Ver schillende gewapende groepen bestrijden er elkander. Zij bestaan eensdeels uit Menadonese militairen, die zich onlangs hebben losge maakt uit het KNIL, en anderdeels uit een aantal guerillabenden, die sedert eind April de kop hebben opgestoken en volgens de inlichtingeen sterk communistisch getint zijn. Communistisch getinte guerilla's NEDERLANDSE LUCHTMACHT CADETTEN NAAR AMERIKA. Veertig cadetten van de Nederlandse luchtmacht arriveerden op het Idle- wild vliegveld nabij New York, op weg naar Texas, voor training met Amerikaanse P-51 en F 80 jetge vechtsvliegtuigen. Deze training in Amerika geschiedt in overeenstem ming met de bepalingen van het At lantisch Pact. Gezagsorgaan voor Jeruzalem Plan van Israël KONING LEOPOLD NAAR ROME Koning Leopold van België zal na de Belgische verkiezingen met zijn echtgenote, de prinses van Retie, en zijn oudste zoon, prins Boude wijn, een bezoek aan Rome brengen, al dus wordt in kringen van het Vati- caan gemeld. De regering van Israël is voor de dag gekomen met een nieuw plan voor een onafhankelijk gezagsor gaan voor Jeruzalem. De Uno zou de controle krijgen over de Heilige plaatsen. Tezelfdertijd heeft Israël nog eens doen weten, dat het niet voelt voor het plan van Garreau, de voorzitter van de beheerschapsraad van de Uno. De oud-leden van het KNIL staan ondeï leiding van de sergeant-fourier Mengko. Eind April werd het gehele personeel van het stafkwartier te Menado (ongeveer 100 man) door de opstandelingen gevangen genomen en van de persoonlijke eigendommen beroofd. Zij worden gevangegehou den in het stafkwartier en tot op he den goed behandeld. Ongeveer 14 dagen geleden kregen vijf officieren en zes onderofficieren verlof, zich in te schepen naar Makassar. Toen het schip, waarmede dit zou gebeu- rfen, een einde op weg was, werd het echter teruggeroepen en na terug keer te Menado werden de vijf offi cieren van boord gehaald, waarna de overigen zich naar Makassar konden begeven. De opstandelingen zijn ongeveer 1000 man sterk en hebben veel wa pens. Hun plannen zijn nog niet dui delijk. EéN GESNEUVELDE. De Ned. regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen het volgende verlies in Indonesië is gerappor teerd: Kon. Landmacht: sold.M. Leegstra uit Ten Boer (Gr.). Op 2 Mei 1950 bleek, dat hij was gesneuveld na vermissing op 10 April 1949. Een schietende examinandus Liever zitten dan zakken Tomer el Nafarawi, de 22-jarige zoon van een hoge ambtenaar van het Egyptische ministerie van onder wijs en medisch student aan een universiteit te Kairo, heeft tijdens zijn mondelinge examen schoten ge lost op de twee Engelse professoren Richard Haines en Douglas Derry. De Egyptische professor Batrawi werd eveneens gewond. De dader is gearresteerd. Hij zou hebben gezegd: „Ik ga lie ver de gevangenis in dan te zakken voor mijn examen." DE MOORD OP PASTOOR MULDER. De tweede medeplichtige inzake de moord op pastoor Mulder, ge naamd Mustarie, werd op Tweede Pinksterdag te Priok gearresteerd. Hij heeft inmiddels een volledige be kentenis afgelegd. ORANJE VERTREKT 3 JUNI. Het vertrek van de „Oranje" naar Nederland is thans vastgesteld op 3 Juni. Er dient echter op gerekend te worden, dat de thuisreis vier weken zal duren. LIJDELIJK VERZET TEGEN KOLCHOZEN De diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" meldt, dat lij delijk verzet op uitgebreide schaal door de Oost-Europese boeren tegen de Sow jet-Russische plannen voor de invoering van collectieve land bouwbedrijven (de z.g. „kolchozen") de ten-uitvoerlegging hiervan heeft vertraagd. ..Daai; de tot nu toe ge volgde methode, waarbij gebruik werd g.emaakt van dwingende rege ringsmaatregelen, in Roemenië en Bulgarije tot een chaos hebben ge leid. wordt thans een nieuwe poli tiek gevolgd, die beoogt het gestelde doel door overreding te bereiken", schrijft hij. Volgens de nieuwe methode wordt elke onafhankelijke boer, die succes heeft met zijn bedrijf, als een „koe lak" beschreven. Er wordt propa ganda tegen hem gevoerd en gewe zen op de „voordelen der kolchozen" Ambtenaren, die belast waren met de uitvoering van het oude collec- tivisatie-programm'a, worden als zondebokken voor het mislukken hiervan gebruikt. DE GEVREESDE PINKSTERDE MONSTRATIE te Berlijn is zon der incidenten verlopen. Te Berlijn en elders is een zucht van ver lichting opgegaan. Want men vrees de niet zonder reden, hetgeen wel bleek uit de grootscheepse voor zorgsmaatregelen, welke de Weste lijke geallieerden hadden genomen. Westelijke commandanten, die door hun verblijf ter plaatse de situatie het beste konden beoordelen, heb ben het nodig gevonden, een uiter mate scherpe waakzaamheid adn de dag tes leggen. Het moge dan al niet duidelijk geweest zijn, wat de orga nisatoren van de demonstratie wer kelijk ifl hun schild voerdenin elk geval was het zeker, dat een op zich onbeduidend incident tot de grootste ongelukken aanleiding had kunnen geven. Er is evenwel niets gebeurd. De grootste sensatie was de afwezig heid van elke sensatie. Ook de af wezigheid van jeugdig enthousiasme. De Vrije Duitse Jeugd, die noch vrij noch Duits is, demonstreerde maar al te duidelijk, dat zij niet vrijwillig naar Berlijn gekomen was. Desal niettemin waren er toch maar een half millioen jongelingen aanwezig en deze massale opkomst bewijst op nieuw, hoe groot de macht is van een dwang-regiem. Nauwelijks vijf jaren zijn er verlopen sinds de Rus sen Oost-Duitsland bezetten, of zij doen blijkbaar met de Duitse jeugd wat zij willen. De Duitse jeugd, ge drild onder Hitier, kent niets anders meer dan dril-systemen en zij laat zich drillen hetzij in bruine hemden hetzij in blauwe hemden. Op een wenk van Moskou marcheren zij ge dwee naar Berlijn, op een wenk van Moskou bewaren zij de discipline, op een wenk van Moskou zouden zij ook naar het Westen getrokken zijn om „spontaan" herrie te schoppen. Moskou zei evenwel: „Nog niet". De „Prawda" had blijkbaar toch reeds een relletje voorzien, want het had de schuld reeds bij voorbaat op de Westelijke geallieerden gescho ven, door te verklaren, dat er „agents provocateurs" naar Oost- Berlijn waren gestuurd om onlusten uit te lokken. Deze voorzorgsmaatregel was evenwel niet nodig. „Nog niet" KONINKLIJK BEZOEK OP DE FILM. Nauwelijks was het koninklijk be zoek aan Parijs achter de rug, of in de bioscopen begon het filmverslag van Polygoon te draaien dat een uit stekend beeld geeft van de ont vangst, welke koningin Juliana en prins Bernhard in de Lichtstad ten deel is gevallen. Om dit resultaat te kunnen bereiken, is te Parijs door de opname-staf van Polygoon onder hoogspanning gewerkt. Per speciale luchtkoerier werden driemaal per dag dc belichte negatieven en ge luidsbanden naar Schiphol gebracht. Ook in de Leidse bioscopen kan men de filmreportage reeds zien, terwijl Casino er een speciale „Filmac" van gemaakt heeft. Bevroren vlees uitverkocht GROSSIERS VERSTOORD De 5000 ton vlees, die door de re gering in koelhuizen was opgesla gen, is uitverkocht. De Nederlandse slagerscentrale heeft dt laatste 850 ton opgenomen. Dit vlees yan Nederlandse, Ierse en Deense koeien was als reserve ou- geslagen, om in een tijd van gering aanbod van slachtvee de vleesvoor ziening veilig te stellen. Toen dit voorjaar de voorraad be- vroren vlees-met-been van goede kwaliteittegen twee gulden per kg. werd aangeboden, hadden grossiers noch slagers animo om te kopen. Ge leidelijk werd de prijs verlaagd. De laatste vier duizend ton zijn tegen f 1.26 per kilo met been van de hand gedaan. In de afgelopen weken bestond een afspraak tussen grossiers en slagers organisaties, dat bij deze „aantrek kelijk" genoemde prijs beide partijen periodiek een gelijk kwantum zou den aankopen. Het bleek de slagers, dat een aantal grossiers grotere hoe veelheden afnam, dan was overeen gekomen. De grossiers hebben vol gens de slagers geweigerd hierover te confereren, weshalve de Neder landse slagerscentrale besloot de rest partij van 850 ton in eens aan te kopen. Hierover zijn de grossiers zeer verstoord. De staat als verkoper staat buiten dit ongenoegen. In kringen van de vleeshandel vraagt men zich af, waar om de 5000 ton vlees in enkele maan den tijds opgeruimd moest worden. Men spreekt zelfs van een „geforceer de opruiming", terwijl er, gezien het aanbod van slachtvee, niet zo'n grote behoefte aan bevroren vlees scheen te bestaan. De reden schijnt te zijn, dat de koelhuizen op een bepaald tijdstip leeg moesten zijn. om ruimte te krij gen voor andere producten. (A.N.P.j De verstrekking van sigaretten aan de militairen overzee ondervindt nog steeds moeilijkheden, tengevolge daarvan moesten de rantsoenen wor den verlaagd. Bovendien zijn de prij zen aanmerkelijk gestegen, hetgeen uiteraard ook van invloed is op de grootte van het .rantsoen sigaretten, dat de militairen zich kunnen ver oorloven. In overleg met de welzijns- verzorging heeft de Ni win, dank zij het succes van de „laatste loodjes actie" behalve de reeds in het sche ma van deze actie opgenomen arti kelen nog een extra aankoop kunnen doen van vier en een half millioen sigaretten en 30000 pakjes shag. Deze tabaksartikelen betekenen een waar devolle en welkome aanvulling van de wellfare rantsoenen. KoA.'ieUjz... Een dwaas gelijkt op een oud kle dingstuk: als men het op een plaats verstelt, scheurt het op vele andere.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1