2)e Coicbe6oii4cmt Slottuin vanVersailles bood welkom intermezzo Koningin genoot van Versailles Vorstelijke gasten genoten van schouwspel Westerling (nog) niet uitgeleverd Het a.s. Pinkstercongres te Berlijn Directeur: C. M. v. HAMERSVELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSIREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" DONDERDAG 25 MEI 1950 41ste JAARGANG No. 11987 Papengracht 32, Tpl. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.35 p. w., f 1.50 p. mnd., f 4.50 p. kwart. Franco p. p. f 5.25. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 BELASTING HERZIENING II Gisteren hebt U op deze plaats de aanstaande wijzigingen op belas tinggebied in 't kort geformuleerd kunnen vinden. Zullen deze voor zieningen nu wel in belangrijke ma te vermindering van belastingdruk aan het bedrijfsleven geven? We moeten dan constateren, dat deze niet aan de verwachting van onze middenstanders zal voldoen. In de middenstandsbedrijven, die op het drijven van de handel zijn gericht, wordt doorgaans gewerkt met een kleine investering aan bedrijfsmid delen. Een 100 percent opwaarde ring van de fiscale boekwaarde van de vóóroorlogse bedrijfsmiddelen en een vervroegde afschrijvingsmoge lijkheid op die welke na 31 Decem ber 1949 worden aangeschaft, zal hun geen grote verlichting geven. Daarbij komt nog, dat het belasting vrij reserveren, overeenkomstig de herzieningswet van 1947 toegestaan, met ingang van 1 Januari 1950 zal komen te vervallen. De bovengenoemde maatregelen moeten dan ook wel voornamelijk worden gezien in een streven van de Wetgever om de uitbreiding van de industrie te stimuleren. De vervroegde afschrijvings is al leen mogelijk met betrekking tot bedrijfsmiddelen welke na 31 De cember 1949 doch vóór 1 Januari 1953 zijn verworven, verbeterd, be steld of aanbesteed Hierop kan dan een derde gedeelte van de gemaakte kosten willekeurig, mits vervroegd, worden afgeschreven. Deze bepaling heeft dus een tijdelijk karakter. De nieuwe formulering van het winstbegrip zal niet veel verande ringen geven. Tot nu was de wijze van winstbepaling tamelijk uitge breid omschreven aan de hand van een formele, aan het boekhouden ontleende, wijze van voorstellen. Voor bedrijven met een regelmatige boekhouding kwam dit neer op ver- mogensvergelijk van begin- en eirtd- vermogen. Thans zal aan de zaken man overgelaten worden op welke wijze hij de winst berekent. -Uit drukkelijk is echter voorgeschreven, dat dit volgens „goed koopmansge- bruik" moet gebeuren met inachtne ming van een bestendige gedrags lijn, welke onafhankelijk is van de vermoedelijke uitkomst (nieuw ar tikel 7). In de Tweede Kamer waren „vele leden" van oordeel, dat een verwij zing naar het goed koopmansgebruik alleen voldoende zou zijn geweest, omdat dit begrip al een continuïteit insluit. Mag dan onder geen enkele omstandigheid van een eenmaal ge kozen systeem van winstbepaling worden afgeweken, bijv. indien bij zondere bedrijfstechnische redenen een snellere afschrijving van be- drijfsmidelen wettigen? Volgens de minister heeft deze redactie van het artikel die bedoeling niet. In de practijk zal de winstbepa ling door kapitaalsvergelijking veel blijven toegepast. Dit is ook wel te verenigen met de nieuwe formule ring. De z.g. stille reserve, welke in de loop van de jaren in het bedrijf ge vormd kunnen worden zullen in het vervolg altijd belast worden. Deze voordelen (verschillen tussen de geldswaarde en de fiscale boekwaar de van tot het bedrijfs- of beroeps- vermogen behorende zaken) worden dus nu ook bij vererving van een bedrijfsvermogen belasting, wat tot heden niet mogelijk was, F. D. Het tijdschema kwam in het gedrang GISTERMORGEN een krans te hebben gelegd bij het graf van de onbekende soldaat en een plechtigheid te hebben bijgewoond in het Oratolre, een protestantse kerk, hebben H.M. koningin Juliana en prins Bernhard een rustig bezoek gebracht aan Versailles. Dit bezoek gaf hun gelegenheid gedurende drie kwartier te g.cnieten van de befaamde schoonheid der slottuinen van de oude koninklijke residentie. Versail les' park bood gisteren een geheel andere aanblik dan gewoonlijk. Waar in het zomerseizoen van 's ochtends tot 's avonds een druk gewoel heerst van Parijzenaars, die de warmte der stad willen ontvluchten, daar heerste thans een volledige rust, die de vorstelijke bezoekers wel zeer welkom moet geweest zijn in de dagen, die een aaneenschakeling van plechtige ceremonies zijn. Het was dan ook geen wonder, dat voor het eerst tijdens het koninklijke bezoek het tijdschema van het programma niet kon worden aangehouden. Het dejeuner, dat president Auriol aan zijn vorstelijke gasten in een der zalen van het grote Trianon aanbood, kon pas drie kwartier na de aangekondigde tijd aanvangen. Dit was on der meer gevolg, van het feit, dat de vorstelijke gasten er prijs op stelden een oude Franse windmolen, die tussen de bospartijen van het park staat opgesteld, van nabij te bezichtigen. Als gevolg van deze vertraging moest ook de voorstelling in het laat achttiende eeuwse theater „IJe Ia Reine" te laat beginnen en om het tijdschema niet al te zeer in de war te brengen moest een deel van het muzikale program uitvallen. De voorstelling, welke door een groep van de, Comedie Frangaise in bet kleine theatertje, dat achter de beide Trianons gebouwd is, werd ge geven, was van werkelijk vorstelijke allure. Zij werd bijgewoond door 230 gasten, waaronder vele Franse mi nisters en autoriteiten van het depar tement Seine en de stad Parijs. Toen alle gasten in het halfrond van het intieme, goudgesmukte zaaltje had den plaats genomen, traden de vors telijke gasten, begeleid door presi dent en mevrouw Auriol naar voren. De koningin was kennelijk onder de indruk van de prachtvolle aanblik, die het theater bood nu het voor de tweede maal na de oorlog bespeeld werd. Zij keek eerst geruime tijd rond voordat zij plaats nam op een der vier erezetels, die recht voor het toneel waren geplaatst. Op het in zacht grijs decor gesto ken toneel werd een verfijnde op voering gegeven van Mariveuax' ko mische eenacter „Epreuve". Het stuk werd vooraf gegaan en gevolgd door muziek van een strijkorkest uit het orkest der Comedie Frangaise. Per auto verlieten de vorstelijke bezoekers en het verdere gezelschap daarna weer Versailles op weg naar het Elysée, waar nieuwe ceremonies wachten. Ook in Versailles hadden duizenden zich langs de brede weg geschaard om de vorstelijke gasten toe te juichen. Terwijl de autocolon ne door de koele lanen van het Bois de Boulogne snel naar Parijs terug reed, werden de tijdens het bezoek gesloten poorten van het slotpark geopend en in stromen namen de Pa- rijse gezinnen daarna weer bezit van hun geliefde buitenplaats. DINER EN GALA-VOORSTELLING. Het servies van Sèvres porcelein, dat de Franse regering destijds aan koningin Wilhelmina heeft aangebo den als huwelijksgeschenk, werd gis- I teravond gebruikt bij het diner, dat Hare Majesteit en de prins in de Ne- SPARTAANSE OUDJES IJET was ons uit het hart gegre- pen, toen wij gisteren in het verslag van een bespïeking in de Sociale Raad te Leiden over de oude- liedenzorg lazen: Door de lichamelijke afbraak wordt de innerlijke rijpheid ver groot. In het werk onder de ouden van dagen moet dit nooit woïden vergeten. Sparta is nog. al tijd beroemd ofschoon het reeds een paar duizend jaar vrijwel van de aardbodem is verdwenen om zijn sportiviteit (en oorlogsizudhtig karakter). De opvoe ding van de jongemannen was zeer streng: Spartaans. Menige sportclub draagt thans nog, als uithangbord van haar sportief streven, de naam „Sparta" op haar vaan. Er is geen stad zo vermaard om haar jeugdige overmoed als Sparta doch in de Spartaanse Raad, welke alles -bedis selde, mocht niemand zitting nemen, die niet méér dan 60 jaar oud was! Er is één ding, v/at de ouderen op de jongeren voor hébben: datgene, wat in -bovengenoemd verslag om schreven werd als innerlijke rijp heid, de bezonken wijsheid. Wijsheid zegt een spreekwoord woont slechts onder ontbladerde schedels, maar dit criterium v/erd, terecht, in Sparta niet aangelegd. In onze sportieve tijd mocht ver wacht worden een Spartaanse eer bied voor de ouderen, maar eerder krijgt men de indruk, dat deze bij vele jongeren zoek is. In verslagen over autotochten voor bejaarden, wordt herhaaldelijk gerept van de oudjes" een verkleinwoord, waar in iets meelijwekkends en iets ge ringschattends ligt opgesloten. Te genwoordig worden, ten voordele van een economisch-verantwoord op- schuif-systeem, vele mensen op hun 65ste jaar tot „oudje" verklaard, wat niet erg Spartaans-sportief is, en waardoor een schat van levens-erva ring voor het algemeen welzijn ren teloos wordt gemaakt. 65 jaar of daaromtrent is de gewone leeftijd om een Pausschap te beginnen te beginnen! en dezer'dagen stond er in een kop met koeienletters in een katholiek dagblad over Pius XII te lezen: „lenig als een danser". De beoordeling van de gepastheid van zulk een omschrijving kunnen wij gerust aan het gezonde oordeel van de lezer overlaten, maar in ieder ge val blijkt eruit, dat" de 74-jarige Paus nóch in zijn voorkomen en even min in de scherpte en oorspronke lijkheid van zijn toespraken tot de „oudjes" kan worden gerekend. Het is trouweps zo, dat ei* alleen ..oudjes" wordt gezegd als het minder-gesi- tueerden betreft. Ook daarom ergeren we ons aan die betiteling. Die beti teling is uit de tijd- Uit de tijd is ook de manier, waarop sommige gestich ten voor bejaarden zijn ingericht. V-ar. Kathoneke zijde is in Arnhem een gelukkig initiatief genomen, om b.v. hen, die door het huwelijk ver enigd zijn, een huisje in 'het grote* huis te gunnen. Naast een jongeren-' probleem is eï een ouderen-probleem ontstaan en in 't bij-zonder een een- zame-grijsaards-pro'bleem (want oude dametjes weten zich meestal beter te redden dan mannen). Gedacht wordt aan openbare gezelligheidslokalen, aan goedkope eethuizen en aan de verzorging van alleen-wonende be jaarden, opdat de oude dag, door ve len zo triest in een hoekje gedrukt, beleefd, lichter en genoeglijker wordt gemaakt tot een stille herfstavond, vóói' dat de zon ondergaat. Wil men Spartaans zijn in jeugdige sportivi teit, dan behoort men ook Spartaans te zijn in eerbied voor de ouderen en kan niet geduld worden dat -de „ge zegende ouderdom" in een jammer lijke verlatenheid verloopt. derlandse ambassade aanboden aan president Auriol en Franse autori teiten. Het servies was voor deze gelegen heid speciaal uit Den Haag naar Pa rijs overgebracht. Onder de twee en dertig gasten van het koninklijk echtpaar bevonden zich president en mevrouw Auriol, de ministers Bidault, Schuman, Mayer, Queuille en Plevan, Pierre de Gaulle, burgemeester van Parijs, generaal de Lattre de Tassigny, mi nister Stikker, ambassadeur Gamier, ambassadeur van Boetzelaer van Oos terhout en de Indonesische ambassa deur te Parijs Nasir Pamuntiak. DE GLORIE VAN PARIJS HERLEEFDE. Parijs heeft Woensdagavond op vorstelijke wijze hulde gebracht aan koningin Juliana en prins Bernhard, toen dezen de te hunner ere gegeven gala-soirée in de Academie Nationale de Musique et de Danse bezochten, die tot een met feërieke luister omge ven schouwspel is geworden. Het koper van de kapel der repu blikeinse garde weergalmde om pre cies tien uur tot in alle hoeken van het operagebouw ten teken, dat Frankrijks gasten Parijs' tempel der muzen hadden betreden. Bronsgroen was het tulen avondtoilet, waarin de jonge koningin aan de arm van Frankrijks grijze president door een ere-haag van de garde republicain de hal van het operagebouw betrad. Prins Bernhard, aan de zijde van mevrouw Auriol, was deze avond ge kleed in het gala-uniform van gene raal der grenadiers. De marmeren trappenhal bood een overweldigende aanblik. Onder de kristallen kronen blonken de geelkoperen helmen van de gardisten, wier felkleurige unifor men en rode en zwarte pluimen con trasteerden tegen de zachte marmer- tinten. De erewacht was opgesteld langs de hoofdtrappen naar de eerste galerij, waar de militaire kapel van Frankrijks befaamde corps was opge steld. Daar rondom heen verdrongen zich de genodigden in de bonte kleur- ichakering van een weelde van ivondcostumes. De praal, waarmede deze konink lijke entree was omgeven, wekte her inneringen op aan Parijs' meest glo rievolle tijden. GESCHENKEN. De Koningin heeft aan president Auriol een exemplaar van de Rem brandt bijbel geschonken, welke in Holland in slechts enkele exemplaren v/erd gedrukt. Aan mevrouw Auriol KONINKLIJK ECHTPAAR LEGT KRANS OP GRAF ONBEKENDE SOLDAAT. Gistermorgen, op de tweede dag van hun bezoek aan de Franse hoofdstad, hebben H. M. Ko ningin Juliana en Z. K, H. Prins Bernhard een krans gelegd op het graf van de onbekende soldaat on der de Are de Triomphe. heeft de Koningin een borduursel met voorstellingen in fijn handwerk van de Nederlandse kunstenares Er na 't Hooft aangeboden. Beide klein kinderen van president Auriol werd een motorbootje aangeboden. Daar mee werd voor de beide jongens hun teleurstelling over het feit, dat de prinsesjes niet mede zijn gekomen, goed gemaakt. VAART DOOR DE SEINE. Om elf uur Donderdagmorgen stapten de Koningin en de Prins in de witte, met roodwitblauwe wim pel voorziene motorsloep, die hen over de Seine zou brengen van de Pont d.'Iena naar de kade van het stadhuis, waar een ontvangst door het Parijse gemeentebestuur plaats vond. Na een rit over de Pont des Invalides en langs de Zuidelijke Sei- nekaden kwamen de Koningin en de Prins, die ook nu vergezeld waren door president en mevrouw Auriol, bij de aanlegsteiger bij de Pont d'Iena aan. Zij werden hier ontvan gen door de prefect der politie en ontvingen de eerbewijzen van een garde der nationale marine. Toen het koninklijke vaartuig, waarin met het vorstelijke echtpaar, president en mevrouw Auriol, ook minister Stikker had plaats genomen, afvoer, lag de Seine onder het volle zon licht en weerkaatste het groen van het park van Chaillot en het stalen geraamte van de Eifeltoren, die hier aan de oevers liggen. In een tweede sloep had de rest van het koninklijk gevolg plaats ge nomen. Bijna een half uur duurde de fraaie vaart en op twaalf der Seine- bruggen, welke moesten worden ge passeerd, stonden politie-agenten in een haag opgesteld en werd het ver keer stopgezet. Vele vaartuigen, die aan de oevers van de Seine lagen, hadden zich ter ere van het hoge be zoek in feestelijke tooi gestoken. On der grote belangstelling van het pu bliek arriveerden de beide sloepen om vijf voor half twaalf aan de Quay de l'Hotel de Ville, waar opnieuw een garde van mariniers stond opge steld. Ka'iïe.itjz... Eenzaamheid is voor de geest, wat dieet is voor het lichaam. Het plan-Schumaii Engeland en Benelux uitgenodigd Groot Britannië en Benelux zullen worden uitgenodigd om deel te ne men aan het plan-Schuman. Dat is gisteren bekend gemaakt door Ro bert Hanes, hoofet van de missie van de ECA in West-Duitsland. Verdere bijzonderheden over de uitnodiging zijn er niet gegeven. Wel heeft Hanes verteld, dat het plan-Schuman ook de volledige af schaffing beoogt van de tarieven op kolen en staal. Hij legde er de na druk op, dat de détails van het plan nog moeten worden uitgewerkt. Het voornemen om de tarieven af te schaffen zal misschien nog niet in het definitieve ontwerp worden op genomen. HATTA VICE-PRESIDENT? Van zeer goed op de hoogte zijn de zijde vernam Aneta na afloop van de Dinsdag gehouden vergade ring van het kabinet der R.I.S., dat in de eenheidsstaat Moh. Hatta zeer waarschijnlijk vice-president zal worden en niet minister-president. Geen bewijzen aanwezig Het gouvernement van Singarpore heeft, volgens een Reuterbericht uit Londen, het Indonesische verzoek tot uitlevering van Westerling, die sedert eind Februari te Singapore is gedetineerd, niet aanvaard. De onderminister voor Koloniën, de heer J. Dugdale, heeft in het Huis van Afgevaardigden medegedeeld, dat de gouverneur hem had medege deeld, dat het verzoek, gebaseerd op het uitleveringsverdrag tussen Enge land en Nederland van 1898, niet ver gezeld was van enig bewijsmateriaal, dat op de beschuldiging betrekking had. Zolang de gouverneur niet van mening is, dat aan de bepalingen van het verdrag en de uitleveringswet is voldaan, kan hij geen maatregelen nemen ten aanzien van het verzoek der Indonesische regering". De terugkeer van dr. Hirschfeld, thans Hoge Commissaris in Indone sië, welke onlangs bij zijn bezoek aan Nederland nog vaag werd aange duid met „over enkele maanden", is thans bepaald op begin Augustus aanstaande, aldus meldt het „Alg. Dagblad".. Aangenomen kan worden, dat de Regering haar keuze van een opvol ger voor het ambt van Hoge Com missaris in Indonesië heeft bepaald. Aangelegenheden van verschillen de aard, waarvoor zijn medewerking hier te lande noodzakelijk is, zijn op de bepaling van de datum van terug keer van dr. Hirschfeld van invloed geweest. EEN STUKJE RIJWIELGESCHIE DENIS. Ter verhoging van de feestvreugde zal er tijdens het Pink- steren-sportfeest te Engeland een parade worden gehouden van rijwie len uit de jaren 1818 tot 1900. Hier aan nemen 25 personen deel. Op deze foto ziet U de wielrijders op hun historische modellen tijdens de generale repetitie in Londen. Welke „verzekering" zal gelden NOG STEEDS hangt het communistische Pinkstercongres der commu nistische jeugd van Oost-Duitslar.d als een dreigende schaduw boven Berlijn. In de Westelijke sectoren der vroegere „rijkshoofdstad" is de span ning niet minder dan in het rode Oosten. De Oost-Duitse autoriteiten doen thans echter kennelijk alle moeite de pesimistische indruk, die door hun vroegere krijgshaftige en uitdagende verklaringen moest worden opgeroepen, enigszins te ve.zachton, waarbij het voor de bevolking nog niet duidelijk is, welke motieven hen hierbij leiden. Zo heeft de rode propagandaminis- ter Gerhart Eisler Dinsdag, 23 Mei, tijdens een persconferentie beloofd dat de Pinkstermars zonder enige sb ving zou verlopen en zonder elke provocatie van andersdenkenden. Eis ler voegde hier nog aan to°, dat ei vóur zou worden gezorgd, dat dc tocht niet langs de Westelijke secto ren van Berlijn zou gaan. De voor zitter der communistische staatsjeugd Erich Henecker, die eveneens bij deze persconferentie aanwezig was, voegde hier nog aan toe. dat de deel neming der jeugdorganisaties uit West-Duitsland niet aan de oorspron kelijke verwachtingen beantwoordt. Hij lichtte dit met enkele cufers toe. die volgens welingelichte kringen ovenwei nog te optimistisch waren. Men verwacht namelijk nu, dat er ondanks de intensieve propaganda riet meer dan 8 of hoogsters 10 der oorspronkelijk aangekondigde deelnemers uit West-Duitsland naar Berlijn zullen komen. De Centrale Raad der F.D J. heeft inmiddels aan alle leden van deze organisatie streng verboden zich in hun partij-uniform in de Westelijke sectoren van Berlijn te vertonen. Ook zij, die van de S-Bahn, de Berlijnse stadsspoorweg, gebruik moeten ma ken om zich naar Oost-Berlijn te be geven mogen onder geen enkele voorwaarde tijdens deze reis hun uni form vertonen. Speciale posten der Volkspolitie worden aan de zone- grenzen gevestigd, teneinde de nako- ïying van dit voorschrift te controle ren en tegen eventuele nalatigen procesverbaal op te maken. Deze voorzichtige houding der rode jeugdleiders is wel heel erg in strijd met hetgeen zij nog zeer kort geleden hebben aangekondigd. Dezelfde Erich Henecker immers was het, die aan vankelijk heetf gedreigd: „Wir wer den zu Pfingsten in Berlin demon- strieren, dass den West-Berliners das Fressen und' Saufen vergeht!" Thans echter is het hele Pinkstercongres volgens hem niets anders dan een onschuldige demonstratie van zang en dans. Enigszins vreemd doet in dit ver band echter wel aan, dat juist in de laatste dagen de deelnemers aan het a.s. congres aan de collectieve verze kering tegen de gevolgen van straat gevechten werden herinnerd, die de leiding van de F.D.J. te hunnen be hoeve had afgesloten. Deze verzeke ring, zo werd in de desbetreffende verklaring gezegd, geldt evenwel slechts voor hen, die ook werkelijk r.an de demonstraties hebben deelge nomen. Volgens deze verklaring dreigt er das blijkbaar wel gevaar voor lichamelijk letsel of erger, zo als het in de genoemde verzekerings- voorwaarden immers uitdrukkelijk heet. Deze verzekering is dus voor een normale burger al heel moeilijk te begrij-pen, indien men geloof zou moeten hechten aan de andere „ver zekering" der rode jeugdleiding, dat het hier slechts een vreedzame de monstratie van zang en dans betreft, die bovendien slechts in de eigen, Oostelijke sector van Berlijn zou mo gen worden gehouden. De bevolking van Berlijn en de overige wereld vraagt zich das nu af, welke „verze kering" van deze twee zal worden gehonoreerd. VOORZORGEN VOOR DE PINKSTERDEMONSTRATIES. Het Zwitserse Roode Kruis heeft op verzoek van het Duitse Roode Kruis appartuur en bloed voor bloed transfusies naar Duitsland gezonden als voorzorgsmaatregel in verband met eventuele gevechten bij de Pink sterdemonstraties, zo wordt te Bern vernomen. Handlanger van Fuchs ontdekt De Amerikaanse geheime dienst (F. B. I.) heeft de 39-jarige Ameri kaanse geleerde Harry Gold gearres teerd en op borgstelling losgelaten, onder verdenking dat hij atoomge heimen van de Engelse geleerde Fuchs zou hebben ontvangen om aan Sowjet-agenten door te geven. Gold is blijkbaar geholpen door een netwerk van spionnen, meent de F. B.I., die tevens „John Doe" beschul digt. De naam „John Doe" wordt dikwijls gebruikt, als men de identi teit van de betrokkenen niet weet of wil verzwijgen. Nog vele anderen zouden bij de zaak betrokken zijn. Dr. Klaus, die tot veertien jaar ge vangenisstraf werd veroordeeld, is met zijn instemming verhoord door twee agenten van de F.B.I. in Enge land. De arrestatie van Gold, zoon van Russische ouders en geboortig uit Zwitserland, volgde onmiddellijk na dit verhoor. Bij ondervraging heeft Gold toe gegeven Fuchs twee keer in Amerika te hebben ontmoet.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1