S)e Cald6eSoii4ant Parijs begroette Nederlands vorstin met geestdrift Triomfale rit van Orly naar het Elysée President en koningin spreken elkaar toe Westelijke Drie eisen ontbinding volkspolitie De ongrijpbare Giuliano Heeft Lie een vredesplan WOENSDAG 24 MEI 1950 41ste JAARGANG No. 11986 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Het Koninklijk bezoek aan Parijs Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs i 0.35 p. w., f 1.50 p. mnd., f 4.50 p. kwart. Franco p. p. f 5.25. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 BELASTING HERZIENING Misschien zullen onze lezers de behandeling van het wetsontwerp „Belastingherziening 1950" in de Tweede Kamer in de pers hebben gevolgd. Uiteraard kwam hierin wei nig van de eigenlijke inhoud van dit ontwerp naar voren. Nu de Tweede Kamer het ontwerp, na enkele wijzigingen, heeft aange nomen kunnen we gerust veronder stellen, dat aanneming in de Eerste Kamer ook wel zal volgen. We wil len dan ook reeds thans in een paar exposé's een kleine analyse geven van wat ons met deze wijziging op beiastingge'bied te wachten staat. Omdat tevens de gelegenheid is be nut het Besluit Inkomstenbelasting te vereenvoudigen en het een meer juridische redactie te geven zullen we ons bepeiken. De herziening betreft in hoofd zaak de artikelen die de winstbepa ling behandelen en zal dus voorna melijk van belang zijn voor het be drijfsleven. Hiervan zijn wel als de belangrijkste te noemen die de her waardering van en de vervroegde afschrijving op bedrijfsmiddelen re gelen en die de mogelijkheid van compensatie van verliezen uitbrei den. Deze maatregelen tezamen bete kenen wel een verlichting van de be lastingheffing van de winst, vooral ook nu de geleidelijke afschaffing van de Ondeïnemingsbelasting wel een feit zal worden. Voor alle belastingbetalers zal een behoorlijke verlaging van de inkom sten- en loonbelastingtarieven ver lichtend werken. Voor inkomens tot 4000.kan dit ongeveer een derde gedeelte bedragen, daarboven gelei delijk minder. In het kort houdt het ontwerp ten aanzien van de inkomstenbelasting, vólgens de Memorie van Toelichting, het volgende in: Het winstbegrip wordt nieuw ge formuleerd. Mogelijk gemaakt wordt een voor lopig belastingvrij herwaarderen van vóóroorlogse machines en installaties en van gdbouv/en die in karakter na bij komen aan installaties .en werk tuigen. Bijzondere fiscale voorzieningen van schade, vordering in eigendom e. d. gedurende de jaren 19401948 worden wettelijk vastgesteld en uit gebreid. De mogelijkheid wordt geopend tot vervroegde afschrijving op na 81 De cember 1949, doch voor 1 Jan. 1953 aangeschafte bedrijfsmiddelen. De mogelijkheid tot onbelast reser veren volgens art. 4 van de vorige wet Belastingherziening neemt een einde. De termijn van de normale verre kening van verliezen met inkomen of winst van volgende jaren wordt ge bracht van twee op (na amendement) vier jaar- Loon betaald aan 'minderjarige eigen kinderen zal tot de bedrijfs- of beroepskosten worden gerekend. Toegestaan wordt het onbelast re serveren van boekwinsten op bedriifs middelen, welke een gevolg zijn van uitkeringen bij brand, onteige ning e. d. Het 'belasten van stille reserves bij vererving van bedrijfs- en beroeps- vermogen. In het merendeel van deze maatre gelen wil de fiscus steun geven aan het herstel, modernisering en de uit breiding van ons nationale productie apparaat. Dat deze steun hoog nodig was zal iedere zakenman beamen. F. D. De feestelijkheden van de de eerste dag DARIJS heeft koningin Juliana en prins Bernhard buitengewoon harte lijk ontvangen. Het was gisteren de eerste maal in de geschiedenis, dat een gekroond staatshoofd voor een officieel bezoek aan Parijs op het vliegveld Orly aankwam. De president van de Franse republiek, Vin cent Auriol, en zijn echtgenote, gekleed in een licht blauw toilet met breed gerande witte stroohoed, hebben daar de koninklijke gasten wel kom geheten. De tocht van Orly naar het paleis van het Elysée is een triomphtocht geworden. Bijzonder indrukwekkend van sfeer en kleur was de vorstelijke stoet, nadat op de Place Maubert de gemotoriseerde es corte was afgewisseld door kleurige ruiters van de Garde Republicaine. De Boulevard Saint Germain, de Place de la Concorde en de Champs Elysées boden een schouwspel van onvergetelijke aard toen de stoet er passeerde. Deze triomfale rit was een mengeling van koninklijk voor name sfeer en charmante geestdrift en haar indruk zal niet gemakkelijk worden vergeten door hen, die het voorrecht hadden de eerste vorste lijke intocht in het na oor logs Parijsmee te maken. DOMME DIRK /"VP een bijeenkomst van de K. A. J. van het Aartsbisdom heeft de vertegenwoordiger van de K.A.B., de heer Joh. Zwanikken gezegd, dat ons volk in de afgelopen zestig jaar wel vijftig nieuwe sociale wetten heeft ontvangen, maar dat daarte genover het aantal onkerkelijken van 3 op elke 1000 (duizend) van zestig jaar geleden is gestegen tot 1 op elke 100 (honderd). Wij lijden aan „culturitus" zeide hij Wij doen aan volksdans en spelen op de blokfluit, maar aan echte cultuur gaat er ontzettend veel verloren. Aldus het verslag. Het zou overdadig zijn over de in houd van het begrip „cultuur" nog een boom op te zetten; er staat reeds een volledig woud van, waarin geen boom op de andere gelijkt. Hetgeen de heer Zwanikken zeide was niettemin zeer juist en zeer waar. Er is natuurlijk niets tegen onschuldige vermaken als volksdan sen en blokfluiten laat ieder dan sen en fluiten zoveel hij wil. Ook de vijftig nieuwe sociale wetten streef den en streven ongetwijfeld verbe tering van maatschappelijke toe standen na. Maar men kan de wet geving nog zo vervolmaken, zij be reikt nooit haar doel als de goede geest ontbreekt, de goede geest, dat „slechts één ding noodzakelijk" is. Er schiet ons hierbij te binnen het verhaal van Domme Dirk uit „Van Cowboys en Pioniers" door Kees Meekel. Domme Dirk was een grondwerker en had bulten eelt in z'n handen. Hij was zeer zwijgzaam. Het enige wat hij deed, behalve wer ken, was Zondags naar de kerk gaan. Toen hij dood ging was hij vijf-en-zestig jaar oud. Vlak vóór zijn dood wreef hij de vereelte han den over elkaar en sprak hij zo hard als hij misschien in zijn leven nog niet had gesproken: „Het is vol- DIPLOM ATEN-RECEPTIE. In het paleis van het Elysée had daarna de eerste receptie plaats, nl. die der Parijse diplomatieke verte genwoordigers. De receptie van de „cercle diplo matique" werd gehouden in een der fraaie spiegelzalen van het Elysée. Eén voor één begroette koningin Ju liana de diplomaten, sommige met een korte handdruk, andere iets langer. De ontvangst duurde slechts 20 mi nuten. Daarna trok het koninklijk paar zich terug in zijn appartemen ten om zich gereed te maken voor het grote diner, dat president Auriol zijn gasten aanbood. HET DINER VAN DE PRESIDENT. Aan het banket, dat president Auriol des avonds aan zijn gasten aanbood, sprak hij koningin Juliana toe. „Frankrijk begroet u met vreugde. Het bezoek waarmede Uwe Majesteit en Uwe Koninklijke Hoogheid de prins der Nederlanden ons thans ver eren, verdiept niet slechts een oude en grote vriendschap, doch ook de gevoelens van bewondering en toe genegenheid, die het Franse volk voor het Nederlandse volk koestert, dat opnieuw, onder de meest hache lijke omstandigheden, blijk gegeven heeft van zijn dapperheid en zijn vasthoudendheid, van zijn gevoel voor menselijkheid, van zijn vrij heidsliefde". „In uw persoon, mevrouw, begroe ten wij uit het diepst van ons hart, het moedige, fiere en vrije volk van Nederland". Op de toespraak van de Franse pre sident antwoordde koningin Juliana met een rede, waarin zij er o.m. op wees, dat de zonen van Frankrijk op Nederlandse grond hebben gestre den voor de gemeenschappelijke vrij heid. Euorpa is, naar wezen en naar mo gelijkheid, een broederschap, zo zei de onze koningin. Maar in iedere fa milie kent men als de leden nog jong zyn, tyden van onenigheid en zo'n strijd lijkt op het ogenblik zelf van allesbeheersend belang. In werkelijkhed echter zijn ze op elkaar aangewezen. Onze generatie kan een ontredder de wereld niet bij toverslag in orde brengen. Maar wat wij nodig hebben is een houding, die vrij is van de be perkingen van een bekrompen ver leden, en de moéd om opnieuw te beginnen. De stoutmoedige voorstellen, on langs door Frankrijk gedaan, ken merken zich door die geest van oor- bracht. Recht de hemel inEn wat zeiden de omstanders: „Och, de arme domme Dirk.... nou wordt-i nog kinds ook op z'n ouwe dag!" Als men werkelijk dom is, kan men uit het citeren van dit verhaal van „Domme Dirk" te dezer plaatse verkeerde gevolgtrekkingen maken, b.v. dat wij vroegere arbeids-ver- houdingen zouden prijzen. Daarvoor zouden wij ons schamen. Wie echter het verhaal met aandacht heeft ge lezen, zal met ons instemmen, dat het zeer wenselijk ware voor het so ciale leven, dat zowel werkgevers als werknemers „Domme Dirken" in de diepe zin van dit verhaal waren. En over de betekenis van het woord „cultuur" gesproken: Domme Dirk zal dat woord nooit gehoord en er ook nooit over nagedacht hebben. Maar zijn laatste woorden verraden een cultureel leven, waar de wereld dringend om verlegen zit. Het „cul tuur-begrip van Domme Dirk". Nu is er toch nog een nieuwe boom in het bos bijgekomen! spronkelijkheid en van bereidheid tot offer, die noodzakelijk is om het nieu we Europa geboren te doen worden, als deel van een betere wereld. Dat Europa zal een waar tehuis zyn voor zijn grote familiekringen laat ons nooit ophouden het te hopen zelfs voor zijn verloren zoons, en zal open staan voor al zijn vrienden. TONEELVOORSTELLING. Na afloop van het diner volgde een toneelvoorstelling in het paleis van het Elysée. H.M. de Koningin schreed aan de aim van president Auriol en Z.K.H. de prins aan de zijde van mevrouw Auriol onder de tonen van de feest- mars van Henri Busser de grote thea terzaal van het paleis binnen, die tot de laatste plaats bezet was met de meest vooraanstaande zonen en doch ters van Frankrijk en talrijke in Frankrijk residerende Nederlanders. De koningin, gekleed in een crème kleurig toilet van satijn met sjerp, behorende bij de onderscheiding van bet Legioen van Eer, zette zich in het midden van de eerste rij naast pre sident Auriol; de prins was gekleed in het gala-uniform van generaal der grenadiers. Talrijke Franse ministers en oud ministers onder wie Daladier, woon den de voorstelling in het Elysée bij; ook de Nederlandse minister van bui tenlandse zaken, mr. D. U. Stikker, was aanwezig. „Le seigneur acteur" van Carmon- telle was het eerste stuk, dat leden van de Comedie Frangaise ten tonele brachten op het kleine toneel. Zij oogstten veel succes met hun opvoe ring, doch schier nog meer werd ge apprecieerd de declamatie van Mi- cheline Boudet, die onder andere du Bellay's gedicht „Frankrijk, moeder der kunst" en la Fontaine's be kende „La cigale et la fourmi" (de krekel en de mier) voordroeg met een intonatie en een charme, Frank- rijks kunstenaarsstand waardig. Na haar betrad onbevangen als immer de Franse acteur Noel-Noel de planken, vertelde in rap Frans, dat een Nederlandse professor hem onze schone taal had willen leren, dat het een heel eenvoudige taal is, dat hij het zonder accent spreekt, hetgeen hij bewees, door in een nauwelijks begrijpelijk Nederlands te zeggen: „Elke keer als ik het woord jenever goed uitsprak, kreeg ik van mijn le raar een glas". Noel-Noel zinspeelde en passant nog even op het midi- accent van president Auriol, riep nog „Leve de koningin" in dragelijk Ne derlands en zong liedjes over het scheermes van zijn kapper en zijn familiealbum. Tegen half twaalf was de voorstel ling ten einde. Onder de tonen van een suite van Bach begaven de pre sident en de vorstin, de presidents vrouw en de prins zich naar het buf fet, dat in een aangrenzende zaal was ingericht. Alle medespelenden werden aan het koninklijk paar voor gesteld. Talrijke vooraanstaande Fransen maakten «voor het eerst in hun leven kennis met Nederlands vorstin, die met een diadeem in het haar het middelpunt vormde van een van de meest uitgelezen gezelschap pen, die het Elysée in zijn zalen ver enigd heeft gezien. Het was tegen het middernachte lijk uur, toen koningin en prins zich terugtrokken, terwijl de muziek oud- Nederlandse dansen speelde. GEROERD DOOR GROOTSE ONTVANGST. Naar wij uit de omgeving van Ha re Majesteit mochten vernemen, was de Koningin ten zeerste geroerd door de ontvangst, welke haar dooit de Franse hoofdstad gistermiddag be reid is. Hare Majesteit was vooral ge troffen door het grootse toneel, dat KONINKLIJK ECHTPAAR IN PA RIJS AANGEKOMEN. Met de K.L.M.-Convair, die om 2 uur van Schiphol was vertrokken, zijn H. M. Koningin Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard twee uur later op het Pa rijse vliegveld Orly aangekomen. President en mevrouw Auriol, be nevens verscheidene andere hoog geplaatste persoonlijkheden waren ter begroeting op het vliegveld aan wezig. H. M. Koningin Juliana wordt bij Haar aankomst op het vliegveld Or ly verwelkomd door de Franse pre sident Vincent Auriol. De kern van een nieuw Duits leger p ROOT-BRITTANNIë, FRANKRIJK EN DE V. St hebben de ontbin ding geëist van de Oostduitse volkspolitie, die beschreven wordt als „een gemilitariseerde politiemacht van 50.000 man de kern van een nieuw Duits leger welke is opgebouwd in de Sovjet-zóne van Duitsland en uitgerust met machinegeweren, houwitsers, anti-tankge- schut en gepantserde voertuigen". In de drie afzonderlijke nota's, die de ambassadeurs van de drie landen gisteren op het Kremlin hebben overhandigd, wordt Rusland beschuldigd van schending van de vier-mo- gendhedenovereenkomsten in zake Duitsland demilitarisering „door de ze politiemacht met het karakter van een leger op te richten." In de Amerikaanse nota wordt verklaard, dat Rusland hiermede het vertrouwen van de wereld in de oprechtheid van haar beloften heeft vernietigd. „Indien Rusland enigermate het vertrouwen in zijn vredelievende beweringen wil herstellen, kan het niet nalaten de gemilitariseerde een heden, die het in Oost-Duitsland heeft opgericht, onmiddellijk te ontbinden", aldus de Amerikaanse nota. In de Britse nota wordt gezegd, dat een aantal gewezen hooggeplaat ste Duitse officieren bij de volkspo litie in dienst zijn. De Britse rege ring wijst de Russische regering er verder op, dat zij niet van de op richting van deze „gemilitariseerde macht" op de hoogte is gesteld. Het Franse protest zegt o.m.: „De ontbinding van het korps gemilita riseerde politie in Oost-Duitsland zal door de openbare wereldmening als een concreet gebaar van bijzondere betekenis worden beschouwd". Bij het bekendmaken van de tekst van de Amerikaanse nota heeft het State Departement nog verschillen de gegevens over de volkspolitie ver strekt. Deze macht werd in Augustus 1949 opgericht onder commando van „generaal-inspecteur" Wilhelm Zais- ser, die in de Spaanse burgeroorlog hc :t gevochten onder de naam „ge neraal Gomez". Zij bestaat thans uit 39 „alarmeenheden" voor de oplei ding van soldaten en minstens elf de aflossing der escorte door de gar de republicaine op de Place Maubert bood. Ook de ontvangst op het met talloze vlaggen versierde vliegveld Orly had de koningin ten zeerste ge troffen. KRANSLEGGING OP HET GRAF VAN DE ONBEKENDE SOLDAAT TE PARIJS. Koningin Juliana en Prins Bern hard hebben vanochtend een krans van rode rozen en witte anjers ge legd op het graf van de onbekende soldaat onder de Are de Triomphe te Parijs. WAARSCHIJNLIJK VOLGEND JAAR NAAR ENGELAND. Naar het A.N.P. te Parijs uit be voegde bron verneemt, ligt het niet in de bedoeling van het koninklijk echtpaar nog dit jaar een officieel bezoek aan het hof van Sint James te brengen. Hiermee worden eerder verschenen berichten gedementeerd, volgens welke zulk een koninklijk bezoek aan Londen nog gedurende dit jaar te verwachten zou zijn. In dien het vorstelijk echtpaar, een of ficieel bezoek aan Engeland zal bren gen, hetgeen door bevoegde kringen al zeer waarschijnlijk wordt ge acht, zal dit pas in de loop van het volgend jaar gebeuren. opleidingsscholen voor officieren. De bewapening bestaat uit infanterie- wapens van het Duitse standaard model, maar de militaire capacitei ten van het politieleger zijn momen teel nog te verwaarlozen. In de toe komst zou dit politieleger echter de kern kunnen vormen van een nieuw Duits leger of een binnenlandse veiligheidsdienst om de communis tische macht te handhaven. Generaal Zaisser krijgt rechtstreeks zijn in structies van generaal-majoor Petre- kofsky van de Russische militaire controlemissie in Duitsland. Het Russische oppertoezicht wordt ver der uitgeoefend door Russische offi cieren, die bij iedere eenheid zijn ge detacheerd. Zij dragen de gewone uniformen van de Oostduitse volks politie en worden door de Duitsers „Sovjetniks" genoemd. Het moreel van de troepen is vol gens de Amerikaanse verklaring over het algemeen laag, wegens de slechte huisvesting en trainingsfaci liteiten, de grote beperkingen van de persoonlijke vrijheid, en het ge brek aan enthousiasme bij een deel van het personeel, „van wie velen gedwongen werden dienst te ne men". Vergeld niemand kwaad met kwaad. Laat U niet overwinnen door het kwade, maar overwin het kwade door het goede. INDIA NIET NAAR RIO. De Voetbalbond van India heeft besloten niet deel te nemen aan de eindronden van het tournooi om de Jules Rimet-beker in Brazilië. De bond had destijds een verzoek om financiële steun gericht aan de orga nisatoren. Hierop was wel een gun stig antwoord ontvangen, maar pas een week geleden, zodat er naar de mening van het bestuur van de bond geen tijd genoeg beschikbaar is voor een intensieve training. India had in de derde groep geloot, samen met Italië, Zweden en Para guay. Israel uitgenodigd. In verband hiermede heeft de Bra ziliaanse sportfederatie stappen 'bij de Fifa ondernomen, om Israël uit te nodigen de plaats van Indië in te nemen. Vcorts hoopt men, dat de Ierse Vrijstaat Portugal bij het wereld kampioenschap zal vervangen. Hij zat niet in het net Salvatore Giuliano, de aa Sicilliaanse bandietenkoning is weer ontsnapt; ditmaal uit een net, dat tweeduizend leden van de Cara binieri in acht maanden steeds nau wer om zijn schuilplaats hadden aan gehaald. Elke weg en alle bospaden waren afgezet. Iedereen werd tegengehou den, elke hut en elk hol werd uit gekamd. Toen zij echter de laatste heuveltop hadden omsingeld, was de 28-jarige moordenaar niet te vin den. Hij was opnieuw door het cor don heengeglipt. De politie is van oordeel, dat het werk van de laatste maanden toch enig succes heeft gehad. Ongeveer twaalf bandieten zijn er ingelopen en verscheidene verloren het leven. De kracht van de bende van Giulia no is gebroken en de leden zijn uit eengeslagen al is hij zelf dan ook nog voortvluchtig. Toch is dat ook voor Giuliano niets nieuws. Zijn bende is in ze ven jaar al meer uiteengedreven en weer opnieuw gevormd. Schuman: „Onverwachte ontspanning" Trygve Lie, de secretaris-gene raal van de Uno, zou volgens hard nekkige geruchten, die in Parijs de ronde doen, een „vredesplan" heb ben meegebracht van zijn reis naar Moskou, dat hij buiten de Uno om zou willen behandelen. Gisteren zijn deze geruchten, die vooral in de Franse kranten veel plaats hebben gekregen, ten stellig ste tegengesproken, door het Franse ministerie van buitenlandse zaken. Wat Lie in Moskou heeft bespro ken is nog steeds streng geheim. Nietemin blijft men in politieke kringen te Parijs hardnekkig gelo ven, dat de Westelijke regeringen een soort vredesplan overwegen. Deze mening vindt steun in Schu- mans verklaring, dat „er een onver wachte ontspanning is ingetreden". Eenzelfde betekenis hecht men aan het officieus bekendgemaakte feit, dat Lie diepgaande besprekingen heeft gevoerd met Alexander Paro- di, de secretaris-generaal van het Franse departement van buitenland se zaken, en Broustra, de chef van. de afdeling internationale conferen ties van dat departement. Trygve Lie, zou aan alle ministers van buitenlandse zaken, die hij bij zijn jongste besprekingen heeft ont moet, en memorandum hebben over handigd met een „vredesprogram" van tien punten. ABDIJ VAN EGMOND BESTAAT DUIZEND JAAR. Reeds sedert duizend jaar ligt in het Kennemer duinlandschap de Abdij van Eg- mond, het klooster der Benedictij nen van St. Adalbert. Bij een bezoek aan het klooster krijgt de buiten staander het gevoel als heeft de tijd er stilgestaan. De huidige tafereeltjes zullen zich er 1000 jaar geleden ook hebben afgespeeld. Een kijkje in de kloostergang van de nieuwe vleugels.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1