S)e £cidóe0otvfccmt Parijs verwacht de Koningin Koninklijk bezoek aan Parijs Uw Rode Kruis GEEFT GUL Reeds 75 doden teGelsenkirchen Djakarta verrast door Australië's optreden 500 Doden in Makassar Ruslands houding maakt de Uno bespottelijk DINSDAG 23 MEI 1950 41ste JAARGANG V No. 11985 Directeur: C. M. V. HAMERSVELD Hoofdredacteur: L. G. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSIREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" - Advert.: 15 ct p. mm. Telefoontjes f 1.50 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.35 p. w., f 1.50 p. mnd., f 4.50 p. kwart. Franco p. p. f 5.25. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 De Franse hoofdstad in teesttooi 1JEDENMIDDAG om 4 uur worden H.M. koningin Juliana en Z.K.H. prins Bernhard op het Parijse vliegveld Orly verwacht voor hun driedaagse officiële bezoek aan de Franse hoofdstad. Parijs heeft zich op dit feestelijk bezoek geducht voorbereid; overal zijn aan de officiële gebouwen de traditionele versieringen aangebracht, meestal bestaande uit een samenbundeling van de Franse en de Nederlandse vlaggen. Op en kele punten in de stad, waar de koninklijke stoet halt zal houden, zoals op de Place Maubert en in de universiteitswijk, zijn hoge erezuilen opge richt. Aan de bevolking der stad is verzocht de feesttooi door het uit hangen der tricolore te verhogen, zo dat men er van verzekerd kan zijn, dat Parijs zijn uitbundigste feestkleed zal dragen. In de avonduren zal het feestelijk accent nog worden versterkt door het ontsteken der verlichting van de voornaamste monumenten der stad. DE HUISVESTING DER VORSTELIJKE GASTEN. De appartementen van het Elysée, waarin de vorstelijke bezoekers zul len verblijven, zijn gelegen op de eer ste étage van het hoofdgebouw en zien uit over de unieke tuin van het paleis, welks diepe gazon wordt om zoomd door eeuwenoude eiken en kastanjes en aan de zijde van de Champs Elysées wordt afgesloten door een bloemen omrande vijver. On middellijk onder de vensters van de kamers van de vorstin ligt het klei ne juweel van een rosarium, waar juist in deze dagen de eerste rozen ontloken zijn. De kamers van de ko ningin en de prins zijn voor dit be zoek geheel opnieuwe gedecoreerd. Dit van Hare Majesteit is uitgevoerd in lichtgroene tint. met goudgele gor dijnen en gedecoreerd met schilde rijen van Oud-Hollandse meesters. Prins Bernhards kamer is in grijze tinten met gouden decoraties. Aan sluitend aan deze appartementen ligt de salon van keizerin Eugenie, waar de vorstelijke gasten zullen reci piëren. In de feestzaal van het paleis zijn de laatste toebereidselen getrof fen voor de officiële voorstelling, welke daar Dinsdagavond zal plaats hebben. De feestzaal, die met kost bare gobelins is gedecoreerd, is in een intieme theaterzaal veranderd, waar de zetels voor de vorstelijke bezoe kers en president en mevrouw Auriol vlak voor het toneel zijn opgesteld. Met haar vier grote kristallen kro nen, haar vergulde stoeltjes en de overdadige rijkdom van haar wanden en plafond zal deze zaal ongetwijfeld een illustre indruk maken, wanneer 4, Uw Roode Kruis is geen militaire organisatie al heeft het een oorlogs- taak. In oorlogstijd kan imme*s alles om u heen wegvallen doch dan blijft uw Roode Kruis. Maar in vredestijd strijdt uw Roo de Kruis voor de Vrede. Het heeft tientallen vredestaken. Ook voor u. Geelt voor deze vredestaken I HET RODE KRUIS REDT MEN SENLEVENS. Dank zij de donors en diegenen, die het Rode Kruis fi nancieel steunen, zijn en worden er heel wat mensenlevens door het Ro de Kruis gered. Op deze foto ziet U een patiënte waarbij vóór de operatie bloedtrans fusie wordt toegepast. Hierdoor wordt de kans op het succes van de ingreep vergroot. De inzet: Meisjes behandelen de apparatuur, waarmee bloed voor transfusies wordt afgenomen, met de grootste zorg. Het glas van de fles sen kan niet splinteren en het water, dat wordt gebruikt voor de reiniging van flessen, naalden, buisjes en slangetjes loopt door zilveren buizen om iedere kans van besmetting te voorkomen. er de haute monde der Parijse diplo matie zal vergaderd zijn. Voor de hoofdingang van het Elysée op de binnenplaats is een groot bal dakijn opgericht, uitgevoerd in de nationale kleuren van beide landen. Het Franse blad „Combat" maakt een vergelijking tussen het bezoek van koningin Wilhelmina aan presi dent Fallières in Juni 1912 en de ont moeting tussen koningin Juliana en president Auriol. Behalve het feit, dat de nieuwe ko ningin met een vliegtuig op de mo derne luchthaven Orly aankomt, in plaats van met de trein op het klei ne station „Bois de Boulogne", zoals in 1912 het geval was bij het konink lijk bezoek, en nu een comfortabale auto de calèche heeft verdrongen, is er wanneer men een blik op het programma werpt niet veel veran derd, constateert het blad. Er was en er is de garde republicaine als „gar de d'honneur", er werd en er wordt een krans gelegd bij het graf van ad miraal Coligny en er was en is een ontvangst op het stadhuis. Het aantal doden van de ontplof fing in de Dahlbusch-mijn in Gelsen- kirchen is tot 75 gestegen. Twee Franse specialisten, die in opdracht van de Franse regering naar Gelsen- kirchen zijn gevlogen, doen hun uiterste best om de levens van de 13 nog in ziekenhuizen verblijvende zwaargewonden te redden. Westduitse mijninspecteurs werken aan een officieel rapport over de oor zaak der ramp. Aangenomen wordt, dat de ontploffing is veroorzaakt door een defecte electrische leiding. De Oostduitse communistische eer ste -minister .Otto Grotewohl. heeft gisteravond de Westerse geallieerden verantwoordelijk gesteld voor de ramp in de Dahlbusch-mijn. Ook 'de leider van de Westduitse communistische parlementsfractie, Heinz Renner, verklaart in een tele gram aan de raad van arbeidersverte genwoordigers te Gelsenkirchen, dat de ramp in hoofdzaak te wijten is aan het internationaal statuut voor de Ruhr. Het is sinister, hoe deze heren overal politieke munt uit trachten te slaan. DE OORZAAK VAN DE MIJNRAMP TE GELSENKIRCHEN In een voorlopig verslag over de ontploffing te Gelsenkirchen ver klaart de commissie voor de veilig heid in de mijnen van de Landdag van RijnlandWestfalen, dat de di rectie van de Dahlbusch-mijn niet verantwoordelijk is voor de mijn ramp. De veiligheidscommissie verklaart verder, dat uit de eerste resultaten van het onderzoek is gebleken, dat de ramp te wijten is aan mijngas- ontploffing, gevolgd van een kolen stofontploffing. Naar het schijnt is de mijngasontploffing veroorzaakt door de resten van een verborgen stuk verkoold hout. ONDERGRONDSE ZILVERMARKT BRENGT DOLLARS IN SIR STAF FORD'S LAATJE. Toen tijdens de oorlog een bankgebouw in Chan cery Lane te Londen door bommen werd verwoest, bleek, dat de safes onder de grond nog intact waren, Een zilverhandelaar, wiens zaak eveneens door bommen was ver woest, zag in de ondergrondse safes een nieuw winkelpand. Hij vestigde er zich, en andere zilverhandelaren volgden zijn voorbeeld. De zaken onder de grond gingen zo goed, dat de handelaren ook na de oorlog hun zaken daar voortzetten. Thans n het zelfs zo, dat de ondergrondse zilver markt als speciale attractie van Lon den wordt genoemd. Vooral de Ame rikanen voelen zich tot het prachtige oude Engelse zilver aangetrokken, en menig antiek stuk verhuist naar de andere zijde van de Oqeaan Te genover dit verlies staat de winst aan dollars, wat in deze tijd ook zeer belangrijk is. Links op de foto: de ruïnes waar de zaken van de zilverhandelaren zijn gevestigd. Rechts: twee adspi- rant-koopsters bekijken de uitgestal de waren. Soekarno geeft nieuwe verklaringen JNDONESIë toont zich verrast over de snelle reactie van Australië, dat zijn ambbassadeur, John Hood, heeft teruggeroepen „voor onmiddelijk overleg", na president Soekarno's ra diorede van Zaterdag over Nieuw- Guinea. Men meent in officiële Indonesische kringen, dat Soekarno fei telijk niets nieuws heeft gezegd toen hij verklaarde, dat Nieuw-Guinea bij de R.I. moet komen. In een persgesprek met Reuter neeft president Soekarno ontkend, dat de Indonesische Republiek aspi raties had ten aanzien van het bezit van Oost-Nieuw-Guinea, dat onder gezag van Australië staat. President Soekarno hoopte, dat Westelijk Nieuw-Guinea „dit jaar nog" bij de Republiek zou worden ingelijfd. Hij zei, dat het „goed voor Indonesië, goed voor de Nederlan ders, goed voor Australië en goed voor de wereld" zou zijn als West- Nieuw-Guinea onder Indonesische souvereiniteit zou komen. AMERIKAANSE CRITIEK. Soekarno's redevoering heeft ook in Amerika critiek uitgelokt. Zijn aankondging van de eenheidsstaat geeft de „New York Times" de vol gende commentaar in de pen: „Velen zullen er van overtuigd zijn. dat de Indonesiërs minder dan oprecht waren, toen zij (ter R.T.C.) de federale staatsvorm accepteerden zonder dat zij klaarblijkelijk de be doeling hadden deze ook in practijk te brengen." Het afschaffen van de federale staatsvorm, alvorens is getracht hem te verwezenlijken, zal het vertrou wen in toekomstige, met Indonesië gesloten overeenkomsten niet ver groten, en dat nog wel op een tijd stip, dat de Indonesiërs meer dan ooit zulk vertrouwen nodig heb ben, aldus het blad, dat overigens wel factoren voor een eenheidsstaat aanwezig acht, maar de goede uit werking daarvan bedreigd ziet door De toestand is nog „geladen" Volgens neutrale militaire zegslie den zijn bij de burgeroorlog in Ma kassar, die bijna een week heeft ge duurd, ongeveer 500 doden gevallen. Deze zegslieden schatten het aantal gesneuvelde manschappen der In donesische regeringstroepen op 200. Dit cijfer is ook genoemd door reizi gers, die uit Makassar in Djakarta zijn aangekomen. Goed ingelichte woordvoerders zeiden gisteren, dat het vuren is ge staakt, maar dat de toestand „gela den" blijft. Geen beslissing over Westerling Sir McKerron, de plaatsvervan gend gouverneur van Singapore heeft de berichten, als zou het ver zoek van Indonesië tot uitlevering van Westerling zijn afgewezen, te gengesproken. Het Indonesische ver zoek wordt op het ogenblik nog be studeerd. Ook het bericht, dat sir Franklin Gimson heeft besloten om het verzoek te weigeren, is tegen gesproken. Dr. Oetoyo, de Indonesische ver tegenwoordiger te Singapore, deelde nog mee, dat de laatste documen ten inzake de kwestie van Wester ling de vorige week bij het gouver nement van Singapore zijn inge diend. een mogelijke overhaaste handeling, die in de ogen van velen een daad van willekeur en een blijk van kwa de trouw nam: het oordeel van ande ren is. Indonftië heeft hulp nodig en het voert geen politiek, die het ver schaffen van meer hulp dan tot nu toe gemakkelijk maakt", zo besluit de „New York Times". SLECHTS BINNENLANDSE AANGELEGENHEID. In Den Haag heeft mr. Moh. Roem, de Indonesische Hoge Commissaris in Nederland, er tijdens een onder- houd. met Aneta de nadruk op ge legd dat de invoering van de een heidsstaat in Indonesië geen invloed zal hebben op de overeenkomsten van de R.T.C., daar zo zei hij de veranderingen, die zich thans in Indonesië voltrekken, een binnen landse aangelegenheid zijn. Ook het unitarisme zal de accoorden der R. T.C. respecteren en er zal geen ver andering komen in de samenwer king tussen Indonesië en Nederland in het bijzonder en Indonesië en de wereld in het algemen, aldus mr. Roem. KLEINE TORNADO OVER ENGELAND. De twee Engelse graafschappen Buckinghamshire en Bedfordshire zijn gisteren over een afstand van 20 k.m. geteisterd door een kleine tornado. In het dorp Linslade baande de tornado een pad van 50 meter breed dwars door het dorpscentrum en be schadigde 300 huizen en een kerk ernstig. In het gehele getrofffen ge bied zijn twee mannen door de blik sem getroffen en een meisje van 8 jaar werd door een overstroming meegesleurd en verdronk. De tornado, de ergste, die in En geland sinds een generatie is voor gekomen, smakte auto's tegen muren en telegraafpalen, ontwortelde oude bomen en verbrak 600 telefoonlij nen. Honden en katten werden 30 meter de lucht in gezogen. ZWITSERLAND HAMSTERT. De Zwitserse president, Max Petot- pierre, heeft gisteravond op een con ferentie van de radicale partij ver klaard, dat de Zwitserse huisvrou wen voort moeten gaan levensmid delen in te slaan, omdat „de kansen op vrede in de afgelopen maanden niet zijn toegenomen", aldus meldt de Zwitserse radio. Hij verklaarde verder: „De onbe kende factoren in de internationale toestand verplichten de regering alle voorzorgsmaatregelen te nemen, om te zorgen, dat het volk elke noodtoe stand het hoofd kan bieden". CELAL BAYAR TURKS PRESIDENT. Celal Bayar, de 63-jarige leider van de Turkse Democratische Partij, is door het nieuwe parlement tot pre sident van Turkije gekozen. Bayar kreeg 387 stemmen. Op oud-presi dent Inonu werden 64 stemmen uit gebracht. Na de presidentsverkiezing heeft de nieuwe minister-president Menderes zijn kabinet voorgesteld. De Turkse democraten hebben 407 van de 487 zetels in het parlement. De Republikeinen hebben 69; de On- afhankelijken 9 en de Nationalen één zetel. Een Democratische afgevaar digde is overleden. Binnenkort moe ten 15 tussentijdse verkiezingen wor den gehouden. DOLLARHANDEL VRIJ IN BELGIë. België heeft gisteren alle beper kingen op de binnenlandse handel in Amerikaanse dollars en Zwitserse en Franse franken, in Italiaanse li res en Westduitse marken opgehe ven. De beperkingen blijven gelden voor de Nederlandse gulden en het pond sterling. De export van „onbevroren" valu ta's blijft beperkt tot een waarde van 10.000 Belgische francs. De bui tenlandse handel zal gebonden blij ven. Ambtenaren van het ministerie van financiën gaven te verstaan, dat de maatregel in de eerste plaats be doeld is als een bescherming tegen verdere devaluatie van de Belgische franc. De buitenlandse toeristen kunnen nu zonder reischeques hun gang gaan. Voor de vrijgegeven valuta's is een zwevende wisselkoers ingevoerd gebaseerd op vraag en aanbod. Of ficiële wisselkoersen blijven gehand haafd voor het pond sterling, de Ne derlandse gulden en de Scandinavi sche valuta's in verband met de be staande financiële overeenkomsten tussen deze landen en België. Diplomatiek contact Moskou-Djakarta Erkenning van Ho sji Min voorwaarde De Russische minister van buiten landse zaken, Visjinski, heeft beloofd dat de Sovjet-Unie diplomatieke be trekkingen zal aanknopen met Indo nesië. De Sovjet-Unie zal bovendien het Indonesische verzoek om opge nomen te worden in de Verenigde Naties ondersteunen. Dit is volgens diplomatieke kringen in Londen het resultaat van Palar's reis naar Mos kou. Het is hier nog niet duidelijk welke voorwaarden de Sovjet-Unie verbonden heeft aan de toezeggingen die zij Indonesië heeft gedaan. In Londen neemt men echter aan dat de Indonesische regering moet be loven dat zij de communistische re gering van Ho sji Min in Indo-China zal erkennen. Deze kwestie schijnt in ieder geval besproken te zijn tus sen Palar en Visjinski. Het zou niet de eerste keer zijn dat Moskou een regering van een jonge staat helpt bij haar pogingen cm lid te worden van de Verenigde Naties. De Sovjet-Unie verzette zich evenmin toen Pakistan* lid van de UNO wilde worden. De communist Ho sji Min wordt door de Westerse mogendheden niet erkend als staats hoofd van Indo-China. Zij onder steunen keizer Bao Dai, die samen met de Fransen tegen de communis tische opstandelingen strijdt. Maandag is. de heer Palar in New York teruggekeerd om zijn werk zaamheden bij de Verenigde Naties te hervatten. Hij verklaarde dat hij in Moskou in principe overeenstem ming had bereikt over het aankno pen van diplomatieke betrekkingen, maar dat nog enkele technische de tails moesten worden uitgewerkt. DE HONGERENDE FAKIR TE RIJSSEL. De 40-jarige Fakir Burman, die in een glazen kist te Rijssel reeds 17 dagen vast om het record van 45 da gen te breken, bevindt zich nog steeds in goede welstand. Rustig op de glasscherven in zijn kist liggend, luisterde hij Zaterdag naar operamuziek. De laatste dagen zijn echter min der rustig geweest, omdat hij drie maal is gebeten door enige van de 110 nieuwe adders, die ter vervan ging van de verhongerde in zijn kist geworpen zijn. Burman schijnt er te gen te kunnen; het geeft hem alleen een beetje hoofdpijn, zegt hij. TRUMAN OVER DE UNO IN ZIJN RAPPORT aan het Congres over de werkzaamheden van de Uno zegt president Truman, dat Sovjet-Rusland door het boycotten van de Uno, omdat er vertegenwoor digers van de regering van het natio nalistische China aanwezig zijn, het Handvest bespottelijk maakt. De president zette uiteen, dat hij zal blij ven streven naar een universele Uno, waarin West zowel als Oost vertegenwoordigd zijn. Dat neemt niet weg, dat de Verenigde Staten al het mogelijke zullen doen om het Westen te versterken en een einde te maken aan de tegenwoordige activiteit van Rusland. „Het is niet genoeg om op over eenstemming te hopen en voorstellen te doen," zei Trunjan. Het is noodza kelijk de voorwaarden te scheppen, waaronder de Sovjet-Unie in haar eigen belang tot overeenkomsten zal toetreden en zich eraan houden. Alle internationale actie, die de morele, economische en militaire kracht der vrije volken vergroot, zal het gebied, waarop .overeenkomst mogelijk is, verbreden". OOSTEUROPESE STATEN VERLATEN DE UNESCO. Tsjecho-Slowakije en Hongarije hebben gisteren de jaarlijkse verga dering van de Unesco, de opvoed kundige, wetenschappelijke en cultu rele organisatie der Verenigde Na ties, verlaten, omdat zij niet aan een tafel wilden zitten met afgevaardig den van het nationalistische China, ,.die niemand en niets vertegenwoor digen". In verantwoordelijke kringen te Washington wordt verklaard, dat de ministers van buitenlandse zaken van de drie Westelijke grote mogendhe den op de jongste conferentie te Lon den hebben besloten, op het ogenblik geen stappen te nemen ten gunste van de toelating van het communisti sche China tot de V.N. Men verwacht, dat dit betekent, dat de Sowjet-afgevaardigden de verga deringen van organen der V.N., waar in de Chinese nationalistische afge vaardigde vertegenwoordigd is, zul len blijven boycotten. DE RUSSISCHE SCHEPEN WEER VERTROKKEN. De 30 Russische trawlers, wier komst in het Kanaal in Engeland gro te verrassing heeft gewekt, hebben Maandagmiddag het anker gelicht en het Engelse vissersdorp Portieven weer verlaten. Zij stoomden weg in de richting van de Golf van Biscaye. Vluchteling doodgeschoten Uit de Rijksinrichting te Woensel, waren Zaterdag twee mannen uitge broken. Nadat deze in de loop van Zondag te Best waren gesignaleerd, werden zij later op de dag op het landgoed Beukenhorst te Vught aangetroffen. Hier kon de politie een van de mannen, zekere H. van M. arresteren. Maar de ander. Van A., die al eens meer uit de rijksinrich ting was uitgebroken en daarna een hele serie inbraken had gepleegd, wist te ontkomen en zich in het struikgewas schuil te houden. Later in de avond betrapte een in woner van Vught Van A., toen deze bezig was de deur van een kippen hok te forceren. De man ging aan de haal, achtervolgd door een aantal burgers. De inmiddels gewaarschuw de politie kon hem tenslotte inre kenen. Op weg naar het bureau gooide v. A. zijn begeleider echter plotseling omver qn vluchtte weg. De politie man, die hem achtervolgde, beval de vluchteling zich over te geven, waar aan deze evenwel geen gevolg gaf. Tenslotte loste de agent enige waar schuwingsschoten, waarna van A. door een kogel in het hoofd werd ge troffen. Hij overleed enkele uren later in het ziekenhuis. KoAAe-tlje.... Laster is als een valse munt: ve len, die haar niet willen vervaardi gen, laten haar zonder gewetensbe zwaar circuleren.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1