Blokkade rondom Ambon begonnen Koning Leopold herneemt zijn vrijheid Westelijke defensie onder eenhoofdige leiding Bonn accoord met het plan Schuman De helicoptère bracht redding S)e fceidte&wiftemk Directeur: C. M. v. HAMERSVELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" WOENSDAG 17 MEI 1950 41ste JAARGANG No. 11981 Éénhoofdige leiding bij doel treffende afweer Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.35 p. w., t 1.50 p. tnnd., t 4.50 p. kwart. Franco p. p. f 5.25. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 AFWACHTENDE HOUDING OF het op Hemelvaartsdag zacht en zonnig weer zal zijn, öf dat de kachel weer moet worden opge pookt in de (reeds voorjaars-schone) kamer, is de vraag, die vandaag uit gesproken of onuitgesproken op ve ler lippen ligt. Vizioenen van fiets tochten en gezellige wandelingen in de „bebloemde lieflij ckheden" van het lente-land stijgen in de fantasie op. Hemelvaartsdag is altijd een uit- gaans-dag geweest. Alleen de heer Nurks op zijn bank in de Haarlem merhout zou het genoegen van deze dag iemand misgunnen. Er ligt ech ter niets nurkserigs in de opmer king: dat Hemelvaartsdag Hemel vaartsdag is, eea feestdag, welke ook bij het straal-kacheltje de glorie van zijn feestelijkheid niet inboet. Het is voor het kleine groepje Christenen destijds een dag van enorme teleurstelling geweest, een dag van afscheid. Het is niet zonder zin, dat Pinksteren zo schielijk volgt cp Hemelvaartsdag. De achtergeble venen waren zó bedrukt, dat de spoe dige komst van de Trooster urgent, dringend was Hemelvaartsdag was de dag van afwachting en de He melvaartsdag, die morgen gaat aan breken, is weer heel in 't bizonder een dag van afwachting. Als men niet alleen kan beoorde len, of het mooi of lelijk weer zal worden, doch ook „de tekenen des tijas" verstaat, is de vluchtige door gang als een komeet van pater Lom bardi van diepere betekenis. Volgens de krantenverslagen heeft deze vlie dende apostel gezegd: „De wereld staat voor een enorme revolutie: de terugkeer namelijk van het Godsbesef, dat wij vijf eeuwen lang geleidelijk in het denken der mensheid heb ben zien verdwijnen. Weest niet bevreesd voor grote rampen, waarvan ons dagelijks al ver haald wordt. Oorlog en hongers nood in China en Europa. Dit alles is slechts Gods middel. De mensheid wacht onbewust op Je zus. Het eenige wat wij te doen hebben is dit besef in ons te ver sterken. Wij zijn zeer machtig als wij met God zijn". Het feit reeds, dat de mensen sa mendromden overal ter wereld, waar pater Lombardi zijn „Kruistocht van Liefde" predikte, is een bewijs, dat de aarde snakt en hunkert naar iets voor velen onbepaalbaars, naar een hernieuwde uitstorting van het Pink stervuur. „Nooit in de geschiedenis der wereld" profeteerde pater Lombardi „zijn wij zo gelukkig dicht bij ons doel geweest". „Er zijn in deze tijd, die ons allen op de knieën heeft gekregen, meer heili gen, dan men wel denkt". Moet deze sfeer van afwachting verlammend werken op onze dage lijkse activiteit, op ons bouwen en voortarbeiden aan de toekomst? In tegendeel. Laat ieder zijn beroeps plichten waarnemen, met jjver en nauwgezetheid, met ondernemings lust en nieuwe ideeën Maar laat ook ieder de doortocht van pater Lombar di in dit Heilig Jaar van de „Grote Terugkeer" in zich zeiven verwerken Het grootste pessimisme keert dan xnet één slag naar boven tot opti misme, een gegrond en gezond op timisme, dat rekening houdt met de droeve werkelijkheid. Hemelvaarts dag dag van afwachting op de uitstorting van het Pinkstervuur. Nederlands aansprakelijkheid £}E MARINE DER R.I.S. heeft een bovendien de gehele Zuid-Moluk door het ministerie van Defensie der dat de blokkade wordt uitgevoerd boten, al wilde de woordvoerder niet Hij zei voorts, dat „nog verdere mili worden". Welke dit zijn wilde hij DEN HAAG VERRAST. Naar aanleiding van de mededeling van een woordvoerder van het mi nisterie van Voorlichting der R.I.S., dat door de regering der R.I.S. zou worden overwogen, de betaling der Nederlandse pensioenen stop te zet ten, indien een door de R.I.S. geëiste vergoeding ad 200 millioen, „voor tijdens de jongste onlusten geleden materiële schade", niet zou worden betaald, verklaart de minister van Voorlichting der R.I.S. dat deze me dedeling onjuist is. Van Nederlandse zijde wordt me- In een boodschap aan de- leiders van de Christelijke Volkspartij in België heeft koning Leopold te ken nen gegeven, dat hij in geval van een - Katholieke overwinning bij de komende algemene verkiezingen niet tegen de vorming van een al leen uit Katholieken bestaande rege ring zou zijn, zo wordt in politieke kringen te Brussel meegedeeld. Tot dusver is de koning geen voor stander van zulk een regering ge weest, vrezend, dat hij als de koning van één partij zou worden be schouwd. In zijn boodschap aan de Katho lieke leiders neemt de koning het standpunt in, dat hij niet langer ge bonden is door zijn vroeger afgelegde verklaring, dat hij zijn prerogatie ven tijdelijk aan zijn 19-jarige zoon, prins Boudewijn, zal overdragen als het parlement hem op de troon te rug zou brengen. PIRATEN IN DE CARAÏBISCHE ZEE? De politie van Trinidad acht het niet uitgesloten, dat de Caraïbische Zee onveilig wordt gemaakt door pi raten, die al vier schepen geplun derd' en tot zinken gebracht zouden hebben. Reeds enige tijd worden nl. drie schepen vermis? en gisteren werd aangifte gedaan van een vierde. Dit laatste, een schoener van 40 ton, was 26 dagen geleden uit Trinidad naar Antigua vertrokken. Volgens de re derij is sindsdien niet meer van het schip vernomen. De schoener had tien personen aan boord, de andere drie vermis te schepen hadden in totaal een be manning van zeven koppen. Men vermoedt thans, dat zij door de pira ten om het leven zijn gebracht. De geruchten, dat er piraten op zee zouden opereren, heeft geduch te angst veroorzaakt onder de vissers van wie velen zich niet meer buiten gaats durven wagen. blokkade rond Ambon gelegd, die ken omsluit. Dit werd meegedeeld R.I.S., waaraan werd toegevoegd, door een korvet en enige patrouille- het juiste aantal schepen onthullen, taire maatregelen genomen zullen echter niet meedelen. degedeeld, dat men door deze berich ten zeer verrast was en dat de Ne derlandse regering te dezer zaken op geen enkele wijze officieel benaderd is. In verband met de buitensporige inhoud van deze berichten, waarvan men vooralsnog aanneme.t dat zij niet zoals ze willen doen geloven, van of ficiële zijde afkomstig zijn, weigerde men, op de inhoud in te gaan, aldus wordt in een communiqué uit Den Haag medegedeeld. Sovjettroepen aan de grens Joegoslavische beschuldiging De dhef van de Zuidslavische re geringspersdienst, Wladimir Dedijer, beschuldigde Rus'and er sister avond van troepen langs de Zuid slavische grenzen samen te trekken. „De Sovjet-Unie bedreigt thans Zuid-Slavië door met eenheden van het Rode Leger te demonstreren langs de Zuidslavisdh-Roemeense grens", zei Dedijer. „De rode troe pen zijn bezig bruggen te bouwen over onze grens met Bulgarije en Roemenië en versterkingen aan te leggen hij Temesvar in Roemenië" vervolgde hij. Dedijer uitte zijn be schuldigingen op een persconferen tie waarop minister van buitenland se zaken Edward Kardelj ook het woord voerde. PROTEST NOTA AAN TS.V^CHO-SLOWAKIJE bij Joego-Slavië heeft Dinsdag Tsjec'ho-Slowakije geprotesteerd gen „de onmenselijke behandeling'' van Dimitrije Dimitrijevic, voorzit ter van het Joegoslavische Volks front in Tsjecho-Slowakije, die in een Tsjedhoslowaakse gevangenis na „martelingen voTgens Gestapome- thode'' zou zijn gestorven. De Joegoslavische ambassade te Praag heeft in een nota verzocht om een verklaring, waarom Dimi trijevic werd gearresteerd en vier maanden gevangen gehouden. De nota eist tevens bestraffing van de politiciunctionarissen, die verant woordelijk worden geadht voor zijn dood. Dimitrijevic zou op 26 April zijn overleden.. Het vogelparadijs „Avifauna" te Alphen hedenmorgen geopend Onder zeer grote belangstelling en in aanwezigheid van vele autoriteiten en andere genodigden, werd he denmorgen in Alphen aan den Rijn het vogelpark „Avifauna" geopéhd. Zie elders ln dit nummer. Links op deze foto's' ziet men een der mooie hoekjes van dit park; rechts een nabootsing van de Hoornse Poort te midden van het vogelparadijs. PRAAG'S AFGEVAARDIGDE BEDANKT bovenmenselijke kracht bezield zijn om de geweldige vermoeienissen van het H. Jaar te kunnen dragen. Toch wil de H. Vader telkens weer de vermoeiende audiënties blijven verlenen om de grote massa's van pelgrims, die dikwijls van verre èn ten koste van grote offers naar Ro me zijn gekomen om de Paus te zien, niet teleur te stellen. De lijf arts heefl| de H. Vader reeds ge waarschuwd, datzijn werktempo veel te hoog is. Velen maken zich dan ook ernstig bezorgd, of de H. Vader deze grote inspanning wel zal kun nen volhouden. Hoewel de gezond- Z. I heidstoestand van de H. Vader uit- ;rU nppn riicf I stekend is, vrezen velen, dat de Paus IV* II yCCI I I Uol I deze zware vermoeienissen van hel H. Jaar niet tot het einde van het De H. Vader gunt zich geen rust. 1 jaar in dezelfde mate zal kunnen Zijn fragiele figuur moet wel met dragen. (BBC). De Tsjechoslowaakse perma ente vertegenwoordiger bij de Uno, dr. Vladimir Houdek, heeft zijn functie neergelegd uit protest tegen de politiek van de huidige regering in Praag, die volgens dr. Houdek „heeft bewezen, dat Tsjechoslowa- kije géén onafhankelijke staat meer is". De H. Vader gunt Een Amerikaans voorstel te Londen GISTEREN HEBBEN DE MINISTERS van Buitenlandse Zaken van de twaalf bij het Atlantische pact aangesloten landen plannen bespro ken voor een toporganisatie van de Atlantische Unie, met aan het hoofd een burger en niet, zoals aanvankelijk werd verondersteld, een militair. Dit plan zou van de Amerikanen zijn uitgegaan. Men is nog niet kunnen komen tot een definitief oordeel over het voorstel. Ook kentering in Engeland Het WESTDUITSE KABINET h eeft gisteren het plan-Schuman goedgekeurd. Een woordvoerder der regering deelde aan Reuter mee, dat dr. Konrad Adenauer, de We^tduitse bondskanselier, de Franse minister Schuman schriftelijk zijn instemming en dankbaarheid heeft betuigd voor diens voorstel om de Westeuropese steenkool- en staal industrie onder een centraal beheer te brengen. geringen samen te werken bij het uitwerken van methoden voor de uitvoering van Schuman's voorstel. De conservatieve partij in Enge land, waarvan Churchill de leider is, heeft haar standpunt rog niet kenbaar gemaakt. Politieke waar nemers geloven, dat de partij eerst het oordeel van de Labour-regering wil afwachten. Door zijn mening via de Europese beweging kenbaar te maken, verbindt Churchill zijn partij niet. Wat zal Labour doen? Volstrekt onverwacht heeft de Britse La- bour-partij op korte termijn een congres uitgeschreven, waarvoor alle socialistische partijen uit West- Europa zullen worden uitgenodigd Op dit congres zal het voorstel van minister Schuman worden bespro ken. Men wil een gemeenschappe lijk standpunt bepalen vóór volgen de maand te Kopenhagen de inter nationale socialistische conferentie bijeenkomt, die een rapport over de toekomst van de Ruhr-industrie dezer dagen vertrouwelijk aan de leden rondgezonden moet bespreken. Ook van een Britse zijde kwam gisteren instemming met het plan- Schuman, en wel van Winston Churchill, in diens kwaliteit van voorzitter van de beweging voor een Verenigd Europa. In een op gezag van Churchill door de beweging uitgegeven ver klaring wordt een beroep op de Britse regering gedaan, onmiddel lijk mede te delen, dat zij bereid is ten volle met andere Europese re- ZO EINDIGDE EEN WALVIS-IN VASIE Ten tweede male is de school walvissen naar het strand van Dunbar (Engeland) terugge keerd, en nu voor het laatst. Ruim een week geleden kwamen circa 147 walvissen achter hun lei der aan naar de kust gezwommen. Hoewel de kustbewoners met zeer veel moeite de beesten naar diep water sleepten, keerden zij naar hun leider, die ziek op Ihet strand lag, terug. Plaatselijke autoriteiten zagen als enige oplossing, de walvissen dood te schieten, endaarna door schepen naar volle zee te laten bren gen. Dat was het einde van de walvis invasie op het strand van Dunbar. De functie van deze burgerlijke autoriteit zou bestaan uit het lei ding geven op het gebied van de economische en militaire opbouw van de landen van het Altantiische Pact. Zijn voornaamste taak is de bespoediging van het tot stand brengen van de Europese defensie. De Verenigde Staten schijnen te willen, dat de basis van het Atlan tische Pact dusdanig wordt ver breed, dat ook de economische macht van West-Duitsland er een plaats in vindt. De toporganisatie zou ongeveer op dezelfde manier functionneren als de S.H.A.E.F. (het hoofdkwar tier van het geallieerde expeditie- leger in de tweede wereldoorlog), het zal echter niet het absolute ge zag van dat orgaan bezitten. De Amerikanen zijn van oordeel, dat Rusland door de fantastische wijze, waarop het aan zijn herbe wapening werkt, elke maand ver der af komt te staan van het Wes ten, Het is daarom volgens de Ame rikanen noodzakelijk de Westelijke herbewapening zo veel mogelijk te bespoedigen, daardoor de achter stand vergeleken bij Rusland in te halen en indien mogelijk een even wicht tot stand te brengen. Zoals het. Atlantische Pact op het ogenblik werkt, is het te langzaam wat betreft de vorderingen op het gebied van de bewapening Men hoopt door het instellen van een eenhoofdige leiding de gang van zaken aanzienlijk te bespoedigen. En omdat Amerika de sterkste eco nomische macht is in het Atlanti sche Pact en de grootste leveran cier van wapenen, acht men het lo gisch, dat aan het hoofd van de toporganisatie een Amerikaans bur ger komt te staan. Men acht het op dit ogenblik niet verstandig om bij de structuur van de Westeuropese defensie gebruik te maken van Duitse troepen. Wan neer West-Duitsland op economisch en diplomatiek gebied een geheel vormt met West-Europa, moeten er maatregelen worden genomen om de veiligheid van Duitsland te ga randeren. West-Duitsland zou dan een bij drage voor het defensieplan moe ten leveren. Duitslands toekomstige status zal in hoge mate afhangen van het resultaat van de door de Franse minister van buitenlandse zaken voorgestelde fusie van de Duitse en Franse zware industrieën. Bij het uitvoeren van een derge lijk stolsel zouden de totale kosten voor de verdediging van Europa, in ruil voor het afstand doen van een klein gedeelte van de souvereiniteit van de leden van het Pacht, aan zienlijk kunnen worden vermin derd. Men heeft gisterochtend in het bijzonder geconfereerd over de kos ten die een minimale strijd macht van dertig divisies met zich mee zou brengen: daar zou onge veer twee en een half milliard mee gemoed zyn, ongeacht de kosten, welke het op de been houden van een dergelijke legermacht zou mee brengen. Bovendien zouden zee- en luchtmacht aanzienlijke financiële offers eisen. BERICHT MORGEN, HEMELVAARTSDAG ZAL DE LEIDSE COURANT NIET VERSCHIJNEN. DE DIRECTIE Twee mannen in een helicoptère hebben Maandag met levensgevaar een vrouw gered, die zich aan een rots vastklemde, honderd meter vóór de Horseshoe fals in de Niagarari- vier (staat New York). Twee mannen ontdekten de 25-ja rige Janette Bugay uit Niagara Falls, die zich, luidkeels om hulp roepend, aan een rots in de rivier vastklamp te. Een van hen waagde zich met een touw om de borst geknoopt in het snelstromende water, doch moest in allerijl teruggetrokken worden, om dat hij niet op de been kon blijven. De politie riep de hulp in van een helicoptère met pontons, die echter op de rivier kantelde, haar beman ning verloor en naar de waterval begon af te drijven, nadat de motor geëxplodeerd was. De beide mannen klauterden weer aan boord en ble ven met het toestel aan de rots ha ken. Een tweede helicoptère die bo ven het toneel verscheen liet een touw zakken, waarmee een roeiboot naar het verongelukte toestel werd getrokken om mevr. Bugay en haar onfortuinlijke redders te verlossen. Mevra Bugay, die volgens haar echt genoot al maanden aan de gevolgen van een zenuwinstorting leed, moest in een ziekenhuis worden opgeno men. MEVROUW ROOSEVELT NAAR ONS LAND. Mevrouw Eleanor Roosevelt zal op 19 en 20 Juni een bezoek aan ons land brengen. Zij zal daarbij verge zeld worden door haar zoon Elliot en diens twee kinderen en dóór een secretaresse. Koning Faroek van Egypte heeft zijn jongste zuster, prinses Fa- thia, van haar titelrechten en privi leges vervallen verklaard. Prinses Fathia is een maand geleden in Amerika getrouwd met een Ameri kaanse student en voelt er niets voor om naar Egypte terug te keren. 'M FRANSE PARACHUTISTEN IN NEDERLAND GELAND Dins dagmorgen omstreeks half twaalf verschenen boven de vliegbasis Woensdrecht vijf Junker machines, waaruit 75 Franse militairen met groene parachutes werden neerge laten. Dit was de aankomst van de militairen, die de plechtigheden op de Franse begraafplaats te Kapelle gingen bijwonen. Onder de vele belangstellenden op de vliegbasis Woensdrecht bevonden zich van Franse zijde, de ambassa deur Jean Paul Garnier, minister Jacquinot, vice-admiraal le Bigot en generaal Blanchard. Van Nederland se zijde waren aanwezig minister Schokking en luitenant-generaal C. Giebel. Een overzicht tijdens de landing. KaAAettfe... Ware voornaamheid is even be scheiden als ware bescheidenheid voornaam.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1