Tweede Kamer Wetsontwerp tot afschaffing van ondernemingsbelasting goedgekeurd NIEUWS UIT DE RIJNSTREEK ZATERDAG 13 MEI 1950 ÜE I.E1DSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 In de gistermorgen voortgezette vergadering der Tweede Kamer heeft de voorzitter medegedeeld, dat de minister van Uniezaken en Overzee se rijksdelen hem heeft bericht, dat de regering gaarne bereid is de Kamer in te lichten over de ontwik keling der zaken in Indonesië. Vermoedelijk zal op 22 of 23 Mei aan de Kamer een schriftelijke nota kunnen worden voorgelegd, zodat Dinsdag of Woensdag voor Pinkste ren een openbare gedachtenwisseling kan volgen. In verband hiermede is de interpellatie-aanvraag van de heer Gerbrandy (A.R.) ingetrokken. Afschaffing ondernemings belasting Andermaal kwam het wetsontwerp tot afschaffing van de ondernemings belasting en verhoging van de ven nootschapsbelasting aan de orde. De motie van de heer Hofstra (Arb.) in verband met de toekenning van be lastingverlagingen aan bepaalde groe pen van belastingplichtigen werd na enig debat ingetrokken. Vooraf heeft de Minister van Fi nanciën, de heer Lieftinck medege deeld, dat hij bij de laatste bespre king een paar primeurs had willen mededelen. Inmiddels is het ontwerp inzake kinderbijslag voor kleine zelf standigen ingediend. Een ontwerp inzake toeslag op overheidspensioe- nen heeft het departement verlaten en de regering heeft zich ernstig be raden over voortzetting der subsi diepolitiek. Zij houdt rekening met voortzetting na 1 Juli a.s. Een her ziening der begroting van het land- bouwegalisatiefonds, hiermede ver band houdende, kan binnen enkele weken worden ingediend. De rege ring zal waken voor de belangen van de minst draagkrachtigen, zo verklaarde de minister. Nadat artikel 1 van het ontwerp, waarin wordt bepaald, dat de onder nemingsbelasting voor de belasting jaren 1949 en 1950 uitsluitend wordt berekend naar de bedrijfsopbrengst en dat de ondernemingsbelasting voor het latast wordt geheven over het belastingjaar 1950, z. h. s. was aangenomen, trok de heer Hofstra (Arb.) zijn amendementen op de an dere artikelen in. De artikelen zijn daarna eveneens z. h. s. aangénomen. Het wetsont werp werd goedgekeurd met 78 te gen 4 stemmen, die der C.P.N. Wijziging drankwet Het wetsontwerp tot wijziging der Drankwet werd z. h. s. aangenomen, nadat met 59 tegen 20 stemmen was aanvaard een gewijzigd amendement van de heer Verkerk (A.R.) tot handhaving van de halvering van het recht voor localen, die Zater dagsavonds en Zondags gesloten zijn, en tot het ongedaan maken van de voorgestelde verhoging van het mi nimum van het recht. Bij de voortzetting van de behan deling van het wetsontwerp tot wij ziging van de begrotingen 1948 en 1949 van het Departement van So ciale Zaken, betrekking hebbende op de financiering van de zieken- huisbouw, diende de heer Mol (K V.P.) een wijziging in op de motie, welke hij aan de Kamer had voor gesteld, en welke mede was onder tekend door leden der A.R., C.H. en V.V.D. Daarin spreekt de Kamer als haar oordeel uit, dat de financieringsre geling geen voldoende waarborgen inhoudt welke voor een gezonde ont wikkeling van het particuliere zie kenhuiswezen noodzakelijk zijn en dat daarom in afwijking van de tot nog toe gevolgde gedragslijn de re geling van de verdere financiering van de ziekenhuisbouw volgens na der vast te stellen normen in de wet behoort te worden vastgelegd. De regering wordt uitgenodigd de maat regelen te bevorderen, welke kunnen leiden tot een spoedige totstandko ming van zulk een wettelijke rege ling. Deze motie werd zonder hoofde lijke stemming aangenomen en daar na het wetsontwerp op gelijke wijze. De Indische pensioenen De heer Van de Wetering (C.H.) heeft een interpellatie gehouden in zake het niet verlenen van de toege zegde verhoging van de duurtetoe- slag op de Indische pensioenen. In zijn antwoord betoogde de mi nister zonder portefeuille, de heer Götzen, dat de bedoelde toezegging niet is gedaan. Zij sloeg op het over leg, dat met de federale regering van Indonesië was gehouden ten aanzien van een eventuele verhoging der pensioenen. Bij het departementaal overleg was het voor de regering noodzakelijk zich af te vragen of het wel juist was, dat men zonder meer óp de mening der Indonesische re gering zou afgaan ten aanzien van deze aangelegenheden. Het was te voorzien, dat er diepgaande wijzi gingen zouden optreden in de staat kundige verhoudingen. De regering kwam tot de overtui- „BABY'-ATOOMBOMMEN. De Verenigde Staten hebben „ba by"-atoombommen gemaakt, die klein genoeg zijn om door straal vliegtuigen te worden vervoerd, zo is gisteravond door ambtenaren te Washington verklaard. Het kleinere formaat betekende echter niet, dat de uitwerking minder krachtig zou zijn dan van de gewone atoombom' men. ging, dat verhoging niet nodig was en op grond van financiële mogelijk heden ook niet mocht worden over gegaan tot verdere verhoging. Er was al een toeslag gegeven van 25 met een maximum van 32,50 per maand. Hij merkte op, dat het over grote deel der minimaal gepension- nc-erden wordt gevormd door mili tairen; het pensioen werd over het algemeen toegekend op zeer jeug dige leeftijd. De regering is niet van oordeel, zeide de minister, dat in de mededeling van 16 Februari 1949 de erkenning lag opgesloten, dat een verhoging der duurtetoeslagen gebo den was. Bij een kleine groep over heidsdienaren in Indonesië liggen de pensioenen lager dan voor gelijk standige overheidsdienaren in Ne derland, doch dit zijn uitzonderings gevallen. Na verklaard te hebben, dat de regering er niet van over tuigd is, dat in talloze gezinnen een dusdanige nood heerst als de heer Van de Wetering zeide, deelde de minister mede, dat de regering be reid is aan de categorie van laagge- pensionneerdn een hogere duurtetoe- slag toe te kennen. Een daartoe strek kend ontwerp zal worden ingediend Hieraan wordt geen terugwerkende kracht tot 1 Januari 1949 gegeven. De regeling zou 1 Januari 1950 in gaan. De bedoeling is op pensioenen van minder dan 400 per maand een hogere toeslag te geven, behou dens in die gevallen, waarin de ge- pensionneerden uit anderen hoofde extra inkomsten hebben. Al was hij het niet geheel met de minister eens, erklaarde de heer Van de Wetering (C.H.) zich bevredigd. De heer Gortzak (C.P.N.) hield vervolgens een interpellatie betref fende de nog voortdurende stijging van de prijs van consumptie-aardap pelen. In antwoord op de daarbij ge stelde vragen merkt de minister van landbouw, visserij en voedselvoor ziening, de heer Mansholt, o.a. op, dat thans blijkt, dat er geen tekort er zal een overschot zijn. ONTSCHEPING „TABINTA". Het troepenschip „Tabinta" wordt Maandag 15 Mei a.s. des morgens om streeks 9 uur voor de sluizen te IJmuiden verwacht. De ontscheping van de opvarenden begint, behoudens onvoorziene om standigheden, des namiddags te 15 uur in de haven van Amsterdam. INWISSELING BANKBHjJETTEN BIJ NED. BANK. In tegenstelling met de lopende geruchten deelt de P.T.T. mede, dat de inwisseling van de per 1 Juni waardeloos wordende bankbiljetten van ƒ10 en 100 niet op de postkan toren kan geschieden. Tot deze inwisseling zijn uitslui tend aangewezen: de Nederlandsche Bank met haar bijbank te Rotter dam, haar agentschappen en haar correspondentschappen. CANISIUS-COLLEGE TE NIJMEGEN 50 JAAR. Gisteren werd te Nijmegen op fees telijke wijze het 50-jarig bestaan van het bekende Canisius-college der pa ters Jezuieten gevierd. In de loop er vijftig jaren heeft het college nief minder dan 6.000 leerlingen met eindexamens afgeleverd. Vele auto riteiten waren gisteren naar Nijme gen gekomen om van hun belang stelling te doen blijken, o.a. de Bis schop van den Bosch. mgr. Mutsaerts, die vergezeld werd door de vicaris- generaal mgr. J. Hendrikxs. beiden oud-leerlingen van het Canisius- college. BEVROREN VLEES TEGEN VERLAAGDE PRIJZEN. In het najaar van 1949 heeft de overheid een voorraad bevroren vlees gevormd met het doel dit vlees op de markt te brengen ter ondersteuning van de vleesvoor ziening in perioden, waarin een ge ring aanbod van slachtvee is te verwachten. Deze voorraad bevro ren vlees is hoofdzakelijk verkre gen uit hier te lande verrichte slachtingen van Nederlands vee van uitstekende kwaliteit en voor een deel var» uit Ierland en Dene marken ingevroren slachtrunderen, eveneens van prima kwaliteit De moeilijkste periode voor de vlees voorziening ligt in de maanden Mei en Juni, wanneer de stallen zijn geruimd en de in de wei ge brachte runderen nog geen bevre digende slachtkwaliteit hebben ge kregen .Ook dit jaar manifesteert de schaarste aan vers rundvlees zich door regelmatig oplopende prijzen. Met het oog hierop acht de overheid thans het tijdstip geko men om de beschikbare voorraad bevroren vlees, welke toereikend is om gedurende enige weken de bin nenlandse productie aan te vullen, op de markt te brengen. Dit ge schiedt langs de normale kanalen van het bedrijfsleven die dan van het aankoopbureau voor Vee en Vlees bevroren vlees kunnen afne- nen tegen een zodanige prijs, dat verkoop aan de consumenten mo gelijk is tegen prijzen, die nu ca. 35 procent lager zijn dan de thans geldende voor vers rundvlees van gemiddelde kwaliteit. Een bijkomstige doch niet te verwaarlozen voordeel is, dat geforceerde slachtingen worden te gengegaan van onvoldoende slacht rijpe runderen, deze dieren kun nen aanzienlijk aan gewicht win nen hetgeen de vleesvoorziening in de nazome en herfst ten goede komt. NOORDEN GOUDEN HUWELIJKSFEEST. BRAND IN CAFé IN DEN HAAG. Vannacht even voor twee uur wer den bewoners van de Lange Beesten markt en de Herderinnestraat in den Haag opgeschrikt door een ontplof fing in het café „Albert", op de hoek van deze twee straten. Door onbe kende oorzaak was in het café brand ontstaan en daardoor was een kool- zuurcylinder, die voor de bierpomp gebruikt werd, geëxplodeerd. Het gevolg was, dat vrijwel alle ruiten van het café en van de er boven ge legen étage en verschillende ruiten aan de overkant van de Herderinne straat sprongen. Het vuur breidde zich snel uit en in korte tijd was het café, dat de gehele parterre van het drie verdiepingen hoge pand besloeg, geheel uitgebrand. De bewoners van de eerste verdieping, het echtpaar van de Berg, dat hier nog maar enige dagen woonde, moest met zijn twee kinderen in allerijl vluchten, evenals de familie Abspoel: man vrouw en drie kinderen, die de tweede étage bewonen. Het café, dat pa§ onder een nieuwe leiding was komen te staan, was een kleine twee weken geleden heropend, nadat de inrichting geheel vernieuwd was. Van de inventaris is zo goed als niets gered. De door de familie Van de Berg bewoonde eerste verdieping leed behalve de reeds genoemde gesprongen ruiten waterschade, terwijl aan de overkant van de Her derinnestraat door de hitte de verf van deuren en luiken afbladderde. Op het ogenblik dat de brand uitbrak was, voor zover thans is na te gaan, het café zelf niemand meer aan wezig. In een gedeelte van het drie ver diepingen hoge hoofdgebouw van de vroegere Van Vollenhove's brouwe rijen aan de Hoogtekadijk te Am sterdam. is gistermiddag even na half vier een brand uitgebroken waarvan de blussing vele uren in beslag heeft genomen. In deze vleu gel van dit gebouw zijn de opslag plaatsen en sor teerder ij en voor pa pier van de firma De Raay gevestigd. Op het dak van het gebouw waren lassers bezig met het afbranden van ijzer, waarbij vermoedelijk vonken zijn weggesprongen op enige balen geperst papier. Er ontstond na korte tijd een geweldige rookontwikkeling, die aanvankelijk het optreden van de snel met groot materiaal uitge-, rukte brandweer bemoeilijkte. De brandweer slaagde er echter spoedig in het vuur en de walmende papier massa in te sluiten. Daarbij werd zij aan de achterzijde, die aan het wa ter grenst, krachtig gesteund door de drijvende spuit Jan van der Hey- den, die met het waterkanon het vuur eveneens fel bestreed. Het eerste uur blééf dit, mede door de vrij straffe wind, nogal hardnek kig, doch geleidelijk werd het terug gedrongen. Vrijwel de gehele voor raad papier slechts een klein ge deelte van de balen en zakken kon men in yeiligheid brengen ging verloren. Eerst in de loop van de avond, toen het gehele pand was uitgebrand, kon de brandweer inruk ken. MOTORRIJDER VERONGELUKT. De Arnhemse motorrijder H. P. H. is gisteravond verongelukt op het kruispunt Rijksweg—Otterloseweg in Ede. De motorrijder wilde linksaf de Rijksweg verlaten, maar zag plotse ling een auto achter zich. Hij zwenk te daarop terug naar rechts en werd toen aangereden door de auto, die in tussen naar de andere kant was uit geweken. Hij werd een eind mee gesleurd en moest in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis worden overgebracht. Nog vóór hij daar aan gekomen was, is hij overleden. De auto is in beslag genomen, aangezien de remmen niet geheel in orde wa ren. VRACHTAUTO MET ARBEIEDRS SLOEG OVER DE KOP. Gisteravond zeven uur is een vrachtauto met negen arbeiders, al len afkomstig uit de omgeving van. Gouda op de rijksweg tussen de Vel- zerpont en Haarlem door het uitwij ken voor een colonne wandelaars over de kop geslagen en in een wei land terechtgekomen. Een der in zittenden werd vrij ernstig gewond en moest naar het academisch zie kenhuis te Leiden worden overge bracht. Een vrouw die naast de be^ stuurder zat, werd licht aan het ge laat gekwetst. BEURS: IETS BETERE STEMMING. Wederom bleef de activiteit op de Amsterdamse effectenbeurs gering, maar de ondertoon was gisteren veel rustiger. Nieuws waaraan de beurs enig houvast heeft was er niet, maar oök de verkooporders ontbraken. De stemming was iets beter. Vooral de internationale industriepapieren wa ren licht gevraagd, hetgeen met kóersverbeteringen van 2 tot 5 pun ten' gepaard ging. Voor het overige had de markt een zeer rustig voor komen en bevonden zich in de meeste hoeken slechts weinig belangstellen den. Olies sloten drie punten hoger dan gisteren, hetgeen ook met Phi lips het geval was. Unilevers boek ten de hoogste winst en klommen van 204 naar 207, ruim vier punten hoger dan gisteren. Ook de meeste scheepvaartpapieren lagen wat vaster. Aandelen Paket- vaart waren zelfs drie punten hoger, waarbij gedacht werd aan de verkla ring van de Indonesische regering, waarin gemeld wordt dat deze zich distancieert van de Djakarta Lloyd. De cultuur markt bood weinig stof tot bespreking. De meeste prijzen verschilden slechts weinig met de slotnoteringen van eergisteren. Al leen voor tabakken bestond iets meer belangstelling. Een vastere tendens viel voorts te bespeuren op de staats- fondsenmarkt, waar verscheidene guldensleningen een kleinigheid avanceerden. De Amerikaanse markt was zon der bepaalde tendens en zonder toe neming van de publieke belangstel ling voor deze waarden. Ar PHEN AAN DEN RIJN „Bloemhof". Deze maand zal de bekende speeltuinvereniging „Bloemhof' het 20-jarig bestaan her denken. Dit feit zal worden herdacht met een receptie op Maandag 22 Mei van 6 uur tot 7.30 uur, terwijl diezelfde avond een feestavond zal worden gegeven voor de leden en ge nodigden der vereniging. Geboren: Johanna Jacoba d. v. Cornelis Meijer en Magcheltje van Diggele. Cornelis Judy, z. v. Bas- tiaan M. Zeijerveld en Hilligje Boot. Jan z. v. Jan H. Brandt en Jannie Grooters, Saskia d. v. Rienk Vlieger en Peepke Baarsma. Bastiaan Jo hannes z. v. Johannes Hoogeveen en Jannetje van Dijk. Geertje Johanna d. v. Hendrik P. de Wit en Hendrikje Netjes. Hendrik z. v. Dirk Hoogen- door en Johanna H. Bekebrede. Ondertrouwd: Steven Ossevoort 29 j. en Hendrika A. Rodenburg 26 j. Cornelis van den Berg 21 j. en Klaasje F. M. A. van Tijlingen 18 j. Willem F. Boerefijn 23 j. en Jaco ba C. van Doorn 21 j. Sijvert Witte- bol 24 j. en Jeanne C. Sjoerts 21 j. Pieter Hoepel 26 j. en Geertrui Zeil- stra 27 j. Gehuwd: Henricus S. Kroft 30 j. en Cornelia C. G. van Niekerk 31 j. Oveleden: Bertha W. van der Kloot Meijburg 66 j. BOSKOOP G.D.S. Voor a.s. Zondag is als- rog een vriendschappelijke wed strijd vastgesteld, voor een proef- eerste elftal tegen een RVC-combi- natie. Deze wedstrijd wordt gespeeld op het RVC-terrein en vangt aan om 2.30 uur. OUDE-WETERING Dappere redding. Gistermorgen geraakte het driejarig zoontje van de heer Jac. van Benten spelender wijs te water, juist voor de winkel van slager Adema. Mej. Trees v. d. Meer, die zich in de winkel bevond, en het ongeval zag gebeuren, be dacht zich geen ogenblik, sprong in de Wetering en smaakte het genoe gen de kleine weer op het droge te kunnen brengen. Rijkspostsaparbank. Aan heti April aan spaargelden ingelegd 793.10 en terugbetaald 593. Twee nieuwe boekjes werden uitgegeven. RIJNSATERWOUDE 30-jarig jubileum. Het was Donderdag dertig jaar geleden, dat de heer H. Eikelenboom als maal- knecht in dienst trad bij de Coöpe ratie Boerenbelang alhier, sinds 1944 firma Peters, 's Avonds bracht een muziekkorps uit Woubrugge de jubilaris een serenade, waarbij de heer Cor de Bruin, namens de inwoners van Rijnzaterwoude de jubilaris toesprak, hem dankende voor alles wat hij tijdens de oor logsjaren voor de bevolking ge daan heeft. Spr. bood hem een rooktafel en een enveloppe met in houd aan. De heer P. van Rijn sprak de jubilaris toe in dicht vorm. De jubilaris dankte voor woorden en geschenken. Van de gelegenheid tot feliciteren werd door zeer velen gebruik gemaakt, terwijl een schat van bloemen zijn woning sierde. ZOETERWOUDE (H. R.) Nieuwe organist. Tot organist van de parochiekerk van Meerburg is, met ingang van Hemelvaarts dag, benoemd de heer H. Riebeek, die bijna 25 jaar deze functie uit oefende in de St. Leonarduskerk te Leiden. Het echtpaar N. Leli- veld en M- LeliveldBos man hoopt op 22 Mei a.s. ziin Gouden Bruiloft te vieren. De bruid is 77 jaar en nog kerngezond. Dc bruidegom is 82 jaar en de laatste tijd ziekelijk. Maar we zullen hopen, dal straks, wanneer de zomer in het land is. zij samen nog veel op het bankje onder de linden mogen zitten al keuvelend met hun 'bijna even oude buur tjes. Aan belangstell.ng zal h.et op hun feestdag niet ontbreken. Voor het eenheidsdiploma E.H. B.O. zijn geslaagd de dames: To Pietersen Hd., Riet en An Pieterse (platdak) en Let Verhaar. Heren: Luc. v. d. Helder en Theo Tersteeg. De organisatie beruste bij de R.K. E.H.B.O.-vereniging afd. Noorden, de docent was dr. Sissen en de examinator dr. Postel uit Lei- den. HAZERSWOUDE (Gr.) MèRE MECHTILDE De moeder der zwarte zusters v„Au bord du Yang Tsé", aan boord van de Yang Tsé, 10 Juni 1899, zo begint Sr.. Mère Mechtilde van de W'itte Zusters, Cat'harina Verkley, haar brief aan haar ouders en fami lie, toen zij van uit Marseille haar reis aanvaardde naar de Missie in British East Africa. Voordat de ka ravaan van de Missie Rubaga in Uganda had bereikt was het nieuwe jaar en daarmee ook de nieuwe eeuw 1900 reeds begonnen. Dezer dagen, Mei 1950, kwam tele" grafisch bericht uit Bwanda Br. E. Africa: „Mère Mechtilde overleden". Door heel de Sociëteit van Lavige- rie, van de Witte Paters en Witte Zusters en vooral ook van de Con gregatie der Inlandse (zwarte) Zus ters en zelfs door alle missies van Oeganda-Kenya-Tanganyika zal dit bericht een stille ontroering ge bracht hebben want Mama Mechtil de was de Moeder-Stichteres, de grote en sterke Vrouw. Wij mogen haar wel de roem noemen van de Missies der Witte Zusters. Zou zij dan ook niet de roerrp zijn van onze parochie, van Sint Bernar- dus te Groenendijk? Op 6 Februari 1875 werd zij hier aan de boorden van de Oude Rijn geboren en op de zelfde dag gedoopt .door Pastoor Hubertus Bosmans Ord. Carm. Disc. Haar ouders waren Johannes Ver kley en Agatha Stokman. De echte lieden Petrus de Groot en Maria Stokman uit Zevenhoven hebben wel niet kunnen denken, dat hun zulk een „groot kind" werd toever trouwd. toen zij £ls peter en meter deze kleine ten doop hielden. Als jong meisje werd zij door haar ouders naar kostschool gestuurd te Woerden. Daar moet zij wel ge hoord en gelezen hebben over het opzienbare missiewerk van de nog jonge sociëteit van de Witte Zusters en de grote Apostel van Africa en Stichter kardinaal Lavigerie. Reeds op 18-jarige leeftijd was haar be sluit genomen en zij kon er niet van afgebracht worden, om haar roe ping naar de missie in Africa te volgen. Wij mogen wel even stil staan bij de sterke wil en edelmoe digheid van een meisje van die tijd er» van die leeftijd. Bij de intrede in de sociëteit stond zij voor een le ven van grote offers in een geheel onzekere toekomst. De eerste zonen en dochters vna kardinaal Lavige rie moesten allen iets hebben van zijn heldhaftigheid en onverschrok ken durf. De Goddelijke Voorzienig heid moet wel in Catharina Verkley van Groenendijk een bijzondere zielegrootheid geschapen hebben, als Zij haar uitkiest en roept, om de liefde van Christus te brengen in een werelddeel, waar de duistere machten van de duivel en zonde de zielen nog geboeid hielden, om' de liefde van Christus te doen ontvlam men in de harten van velen, die la ter Mère Mechtilde hun Moeder- Stichteres zouden noemen. Dit is wel het grote werk geweest van haar missie-leven: de vorming van de inlandse meisjes tot Bruiden van Jesus Christus. En dat in een land, waar de ouders en dan zeker de heidense ouders erop uit zijn, om voor hun dochters een goede prijs te krijgen, als zij haar ten huwelijk afstaan. Wat kunnen zij verwach ten, als zij zich aansluiten bij de geestelijke Dochters van Mère Mechtilde? Hoeveel wijsheid en ge duld moet een Stichteres van een Congregatie van inlandse Zusters niet hebben, om pas uit het heiden dom bekeerde meisjes, levend in een harstochtelijke omgeving te vormen tot zedige en godsdienstige christenen en op te leiden tot offervaardige zielen. Wij bewonde ren en vereren de stichters en stich teressen van vele Orden en Con gregaties. Wij durven evenwel onze Mère Mechtilde Verkley van Groe nendijk plaatsen naast de velen, die door hun stichting een heilige en grote opdracht in de Kerk van RIJP WETERING 50 JAAR GETROUWD. Dinsdag a.s. is er feest in Rijpwetering. want op die dag herdenkt het echt paar J. Zandbergen en G. ZandbergenReeuwijk het feit dat het vijftig jaar ge leden in de echt verbon den werden. De 73-jarige bruid is de laatste tijd zie kelijk, maar gelukkig is er enige vooruitgang.. De bruidegom, die reeds 74 is. geniet nog een goede ge zondheid. Hij haalt nog steeds de contributie voor het genootschap ..St. Jo op en past bij zomer en winter 's Zondags op de rijwielen bij de kerk. Het echtpaar heeft 3 kinderen en zal het de feestelingen zeker niet ont- kantoor te Óudewtering werd over 6 kleinkinderen. Aan belangstelling I breken. Christus hebben vervuld. Ruim vijf tig jaar heeft deze apostolische vrouw geleefd en gewerkt, dus ge offerd en gebeden onder de tropi sche zon in Afrika. God alleen weet, wat het zeggen wil, wij kunnen slechts vermoeden. Van God zal zij het eeuwig loon ontvangen. Maar wij mogen haar onze waardering niet onthouden. Bovendien brengen wij aan God on ze dank, dat Hij Zich gewaardigd heeft uit onze parochie een meisje te nemen, die meewerkend nvet Zijn genaden, een groot missionaris ge worden is. Voor onze katholieke meisjes mag zij een voorbeeld zijn van hetgeen genade en edelmoedig heid vermogen. Groenendijk 1875 Bwanda 1950 Hiertussen ligt het kostbare leven van onze parochiane Mère Marie Mechtilde Verkley. In onze parochie kerk zal Maandag a.s. 15 Mei om 9 uur een plechtige Uitvaart gehou den worden. Moge zij rusten in God. P. H. PORT OHARENDSVEEN Wit-Gele Kruis. Met achter de bestuurstafel elf en voor de bestuurs tafel negen aanwezigen kon voorz. .Cl. Stockmann zich niet geheel te vreden verkiacen over deze opkomst, wanneer hij met een kort woord van welkom de jaarvergadering van bet Wit-Gele Kruis, welke gister avond in de St. Pancratiuszaal werd gehouden, opende. Na lezing der notulen was het woord wederom aan seer. J. A. v. d. Meer, voor het uit brengen van zijn jaarverslag over 1948 en 1949. Dit sprak van de ac tiviteit van het bestuur en de vele werkzaamhedn, welke verricht moesten worden. In 1948 waren door de wijkverpleegster 2176 ziekenbe zoeken, 254 zuigelingenbezoeken en 167 TBC-bezoeken afgelegd. In 1949 waren het 2047 ziekenbezoeken, 504 kraambezoeken, 287 zuigelingenbe zoeken en 247 T.B.C.-bezoeken. In 1948 telde de vereniging 546 en in 1949 568 leden. Als een zeer belang rijk feit viel de oprichting van het kraamcentrum te vermelden, dat zich ook tot de omliggende plaatsen uit strekte. Het consultatiebureau, thans ondergebracht in de St. Pancratius zaal, was in dit jaar ook weer druk bezocht. De penningm. W. Hölscher besom- de in zijn jaarverslag aan inkomsten en uitgaven 10.984,79, terwijl hij een geringe winst ad 24.53 wist te vermelden. De aftredende bestuurs leden burgemeester J. M. H. L. Hoynck van Papendrecht, W. Höl scher en H. Hoogenboom werden bij acclamatie herkozen. In de rondvraag kwam betaling van leden voor kraamverzorging ter sprake. Voorz. zeide, dat het Wit- Gele Kruis hier wel toe was over gegaan, maar slechts als noodmaatre gel. Thans is het Kraamcentrum ge vestigd, en dit is nu de aangewezen instelling. Postverzending. Met ingang van Maandag 15 Mei a.s. komt er een be langrijke verbetering in de postver zending. Inplaats van twee zullen er nu drie buslichtingen plaats heb ben, hetgeen zeer zeker een groot voordeel zal betekenen voor de di verse zakenmensen en instellingen. Deze buslichtingen zullen plaats hebben 's namiddags om 14.40 uur en 18.24 uur, terwijl de lichtingen aan het postkantoor resp. om 15.00 en 19.00 uur zullen plaats hebben. Met deze laatste postverzending zal het dan mogelijk zijn, dat de post de an der morgen reeds op besteming is. Dit geldt echter niet voor de Za terdag, aangezien dan de oude rege ling blijft gehandhaafd. Veilingdagen. In verband met Donderdag (Hemelvaartsdag) vol gende week, zijn de veilingdagen als volgt vastgesteld Voor groenten op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Vrijdag en voor aardbeien alle da gen behalve Donderdag. ZOETERWOUDE „Geer en Kleine Blankaart Polder. De rekening over 1949 werd vastgesteld met als inkom sten 5334.42, uitgaven f 4382.86, batig saldo f 951.56. De begroting voor 1950 begroot de inkomsten en uitgaven op 6485.42. De omslag voor 1950 is 30.— (v- j. i 27.00). Uit deze hoge omslag blijkt, dat de Geerpolder, bijna een eeuw ge leden aan het water ontworsteld, waarvan de droogmakingskosten al tientallen jaren geleden afgelost zijn, de zware geldelijke lasten niet te boven kan komen. Het poldertje is maar 137 h.a. en het polderpeil ligt op 5.00 minus N.A.P. F.r is dus een krachtige machine nodig. In de oorlog moest de petroleum-motor, wegens olie-nood, vervangen wor den door een zuiggasinstallatie, waarvan de rente en aflossing nog zwaar drukt. De kolenprijze«i zijn zeer hoog en het onderhoud van de zuiggasinstallatie is duur. Boven dien vraagt het onderhoud van de dijken, wegen en bruggen ook zeer grote uitgaven. De gemeente Zoe- terwoude geeft jaarlijks een sub sidie van 250.doch Leidschen- darn laat de polder alleen voor het onderhoud van deze doorlopende weg staan. Verschillende ingelan den drongen sterk aan op de voor ziening van de dijk tegenover het poldergemaal van de aangrenzende

Leidse Courant | 1950 | | pagina 6