Wereldkampioen dammen Piet Roozenburg komt in Leiden Derde Orde Wilt U iets weten? Bioscopen UIT DE OMGEVING ZATERDAG 13 MEI 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 De Studenten-Lustrumfeesten Zal hij het blindspel-record breken Zo pas heeft Roozenburg: te Hil versum de oud-wereldkampioen Raichenbach aan zijn zegekar ge bonden. Opnieuw zal hij de wereld verbaasd doen staan door een onge woon dam-evenement. Ditmaal te Leiden. Op 8 Juni a.s. zal de groot ste damspeler die de wereld ooit voortbracht, daartoe uitgenodigd door de Leidse Lustrumcommissie der burgerijfeesten, trachten het blindspelrecord, dat nog altijd op naam staat van de Rotterdamse kampioen P. Idserda en geëvenaard werd door de oud-wereldkampioen B. Springer, te breken. Niemand minder dan de beroemde schaak- en dammeester, tevens com ponist van liefst 23 opera's, de Frans man Philidor heeft, omstreeks 1770 getracht een partij blind te spelen (zonder bord en schijven, waarbij men de zetten aanduidt door het opnoemen der genummerde vakken), welke poging hij moest opgeven- Hij speelde gemakkelijk blind-schaak dooh getuigde dat blinddammen hem wegens de gelijkvormigheid der schijven te boven ging. Na hem kwam men eerst meer dan 100 jaar wat verder, doordat het aan twee blinden. Olsen en de Bree. mogelijk bleek zonder bord of schijven te dammen. Onder de zienden, werd het eerst omtrent de periode 1920'30 moge lijk het zöv-er te brengen, terwijl in de oorlogsjaren een tournooi gehou den werd, waarin alle deelnemers blind speelden. Ondanks bovenmen selijke inspanning van het voorstel lingsvermogen is het echter tot op heden nog aan niemand gelukt, om meer dan 4 partijen tegelijk blind te spelen. Roozenburg nu zal trachten om ook dit record te breken. Zo iemand daartoe in staat is. dan is hij de aan" gewezen persoon, hij behoudt zich echter voor het aantal partijen, in dien hij zich in minder goede con ditie voelt, te beperken tot 4. Evenknie van Weiss. De oude tijd in de damwereld kenmerkte zich door het optreden van een fenomeen, zoals men daar voor en daarna nimmer had mee gemaakt. n.l. oud-wereldkampioen Isidore Weiss (Parijs). Deze Weiss werd dan ook genoemd ,,de Napo leon van het damspel". Wat hij op het dambord vermocht grenst schier aan het ongelooflijke. Vele wereldtitelhouders kwamen na hem, Hoogland 1912—'25, Bizot 1925—'26, Fabre 1926—28, Sprin ger 1928'34, Raichenbach 1934 '45e Ghestem 1945—48, maar een genie van het formaat van Weiss was daar niet bij. totdatRoo zenburg kwam. Op zijn 10e jaar speelt hij reeds simultaan, terwijl hii spoedig de meestertitel en daar na het kampioenschap van Neder land behaald, in 1948 wederom, en aan het eind van dat jaar zet hij de kroon op zijn enorme kennis door het tournooi om het wereldkam pioenschap te winnen met 9 pun ten boven de tweede aankomende Keiler en 11 pnt boven titelhouder Ghestem. Roozenburg bleek daarbij een klasse op zich zelf te zijn een klasse als Weiss. Conflict met de N.D.B. Het bestuur van de N.D.B. orga niseert het wereldkampioenschap 1948 zonder de titelhouder in te schakelen, terwijl het ook behalve Ghestem de 10 malige kampioen van Nederland Keiler uitschakelt. Terecht vindt Roozenburg, en met hem de hele internationale dam wereld, een tournooi waarin geen titelhouder geslagen wordt een waardeloze wijze van titel verspe len, een zinloze energieverspilling. Geheel alleen gaat hij naar Parijs, bezoekt de prominenten der inter nationale damwereld, komt met zulke overtuigende argumenten thuis, dat het organiserende be stuur van de Nederlandse dambond wel moet capituleren. Wanneer zich nu ergens een kleine oneffenheid voordoet, een oneffenheid waaraan het bestuur van de N.D.B. zich kort daarop zelf eveneens zal schuldig maken, schorst men op deze forma liteit Roozenburg, die inmiddels het wereldkampioenschap heeft ge wonnen nadat dit in twintig jaar niet aan een Nederlander was ge lukt. Inplaats van de schorsing bin nenkamers te houden doet men in het openbaar mededeling aan de pers etc. De storm hierdoor in ge heel Nederland en daarbuiten ont ketend, kon moeilijk groter zijn en is zelfs nu nog niet geheel ten ein de nadat duidelijk werd, dat hier eigenlijk slechts sprake is van een conflict Willems (Voor N.D.B.) Roozenburg. De schorsing moest onder deze druk kort daarop reeds ongedaan gemaakt worden. Aan de top. Intussen won Roozenburg alweer het kampioenschap van Nederland 1950, dat volgens alle deskundigen nog sterker bezet was dan het we reldkampioenschap 1948. En nu weer zijn zege op Raichenbach. Op 8 Juni zal hij trachten te Lei den ook het blindrecord te breken. Hierdoor krijgen de burgerfeesten van het Lustrum historische bete kenis in dubbele zin. Voor de toe schouwers is dit experiment een immer verbazingwekkend iets. Een man, klein van postuur, zit ergens op een stoel in een hoekje met de handen voor de ogen. Hij noemt slechts cijfers en speelt tegen een aantal mensen op het dambord (clubspelers) die het ondanks hun beide ogen moeten afleggen Federatie Leiden Onder deze titel en met deze ge dachte voor ogen is het zomerpro- gram voor de Leidse Derde Orde Fe deratie klaar gemaakt. Een rijk en veelzijdig program. Besturendag: Woensdag 24 Mei 7.30 uur vindt de besturenavond piaats voor de afdelingen Zoeter- woude, Stomp wijk, Wassenaar, Oegstgeest, Katwijk, Noordwijk, Voorhout, de Zilk, Aarlanderveen, Hoogmade, Leiden,-Haagweg en Lei- den-Hartebrug. Deze avond wordt gehouden in een der zalen Hoog landse Kerkgracht 48. Noveen-onderricht: Gezamenlijk Postulanten en Noveen-onderricht vindt plaats gedurende Juni en Juli Derde Orde Huis: Actie wordt ont wikkeld tot steun aan het Derde OrdeHuis te Wychen, welk huis in fin. moeilijkheden verkeert. Duitse kinderen: Een speciale col lecte wordt gehouden tot steun aan de Duitse kinderen die bij tertiaris sen zijn ondergebracht. Wapenschouw: Zondag 25 Juni vmdt de 3e Wapenschouw plaats in de Kath. H.B.S. Deze wapenschouw ral staan in het teken van het Hei lig Jaar en besloten worden met een hulde aan Z. H. de Paus. Heilig Jaar weekend: Van 36 Augustus wordt op de Rees te Brum- men een Heilig Jaar weekend ge houden. Kosten van deelname slechts 7,50 p. p. Opgave tot deelname bij uw bestuur en bij Evert Castelein, Langebrug 6A, tel. 26954 Leiden. Bedevaart naar Heiloo: Tot besluit van dit zomerprogram vindt op Zon dag 3 September een grote bede vaart plaats naar het Maria-oord te Heiloo. Hieraan nemen deel alle af delingen van het district Woerden c;er Derde Orde Communiteiten. ZAKENJUBILEUM L- MENKEN Feest voor de afnemers Het was een aardige geste van de heer L. Menken, om ter gelegenheid van zijn 25-jarig huwelijksfeest en zakenjubileum zijn ruim 200 afne mers (melkhandelaren) een diner en feestavond aan te bieden, wat in alle opzichten is geslaagd. De heer van der Horst (Warmond) voorz. van de feestcommissie heette het bruidspaar en mevr. van Paridon (Wassenaar) van harte welkom. De heer J. v. Goozen (Leiden) bood mevr. Menken bloemen aan en on der toepasselijke woorden werden verschillende geschenken aangebo den, waaronder een zeer mooi schil derstuk. Gé Hofenk en Albert Gerritsen wisten er al gauw de stemming in te krijgen door een leuk liedje geti teld: Mellik. De heer J. H. v. d. Kloot sprak ook woorden van gelukwensen en maak te tevens van de gelegenheid ge bruik, om te wijzen op de goede sa menwerking en hechte organisatie in de middenstand. Na de heer Brinken, sprak de heer Krol, accountant van de fa. Paridon en Menken, die met gevoelvolle woorden wijlen de heer A. van Pa ridon (Wassenaar) herdacht alsmede zijn zoon. Spr. roemde het werk van mevr. van Paridon die onder moei lijke omstandigheden het grote be drijf heeft weten te leiden. De heer Aad Menken Jr. dankte mede namens zijn ouders voor het welslagen van deze avond. TIELEMAN EN DROS. Aan de op 19 Mei a.s. te houden jaarvergadering van aandeelhou ders der commanditaire vennoot schap op aandelen onder de firma Tieleman en Dros alhier zal wor den voorgesteld over 1949 een di vidend uit te keren van 6 Yz pet. (onv.). NIEUWE VERKIEZING BIJ „RIJNLAND" Dezer dagen meldden wij reeds de moeilijkheden, inzake de benoe ming van een hoofdingeland-plaats vervanger in het vijfde district van het Hoogheemraadschap „Rijnland". De heer D. van Leeuwen kon niet gekozen verklaard worden, omdat naderhand bleek, dat verschillende stemmen ongeldig waren en hij daardoor geen nveerderheid meer had. Thans is bepaald, dat er nieuwe verkiezingen worden gehouden voor deze functie. Dit zal a.s. Woensdag geschieden. De Bataven. 18 Mei 1950 her denkt de vereniging „De Bataven" de dag, dat zij voor 19 jaar werd op gericht. Deze dag wordt begonnen met een H. Mis gevolgd door een ge zamenlijk ontbijt.. 's Middags om 2 uur de traditio nele trialmeets. Dames: Parthenon, Victoria, De Eataven. Heren: Parthenon, Celebes, De Ba taven. Deze dag wordt natuurlijk een recordpoging wat opkomst betreft. Deze feestdag wordt besloten met een cabaret, getiteld „Klaar.... af!" Vraag: Route van Warmond naar Tilburg, TilburgKruisland, Kruis landKlundertKlundertWar mond. Hoeveel kilometer? Antwoord: Warmond, Leiden, Leidschendam, Ypenburg, Rotter dam, Dordrecht, Lage Zwaluwe, Terheyden, Breda, Tilburg, 100 km. Tilburg, Breda, Etten, Hoeven, Oudenbosch, Kruisland; 44 km. Kruisland, Oud-Gastel, Standdaard- buiten, Klundert; 15 km. Klundert, Lage Zwaluwe, verder terug via Dor drecht als op heenreis; 60 km. Vraag: Is er in Leiden een cursus voor fröbel-opleiding Antwoord: Een katholieke oplei ding voor fröbel-onderwijs is er in Leiden niet. Wel in Den Haag, n.l. aan de R.K. Kweekschool in de Oude Molstraat. Lido. „Het Dodenmasker", wel ke film deze week de hoofdschotel van het programma vormt, is een van Alfred Hitchcock's beste films. Het is zijn tweede rolprent in technicolor met Ingrid Bergman, Joseph Cotten en Michael Wilding in de hoofdrol len. De geschiedenis speelt in Australië jn 1831, waar de groeiende Britse ko lonie werd opgebouwd met behulp van de krachten van gedeporteerden veroordeelden die, na hun straf tijd uitgediend te hebben, verder als vrije burgers konden leven en wer ken. Tegen deze kleurrijke achter grond wordt ons het leven getekend van een vroegere veroordeelde, diens vrouw en een jonge, onstuimige Ier, die zijn hart aan haar verliest. Tus sen de charmante Ingrid Bergman, die in dit verhaal door beide mannen werd bemind, Joseph Cotten en de Engelse acteur Michael Wilding, die de laatste tijd over de gehele wereld sterk de aandacht trekt en vooral ir Engeland (hoe kan het anders?) ontzaggelijk populair is geworden, ontspint ?ich een tot een sterke dra matische climax voerende verhou ding, welke nog gecompliceerd wordt door de inmenging van de passie volle toewijding voor Cotten van zijn huishoudster en haar ziekelijke haat ten opzichte van de twee anderen. Voor de rol van deze huishoudster vond Hitchcock de ideale vertolkster in Margaret Leighton, een speelster van de beroemde Old Vic Company. Er zit 'n maximum aan spanning in deze film. niet in het minst door het overtuigende, meeslepende en gevoe lige spel van Ingrid Bergman, die èn in Joseph Cotten èn in Michael Wil ding twee unieke tegenspelers heeft gevonden. De regie van Alfred Hitch cock weet ook nu weer bijzondere effecten te bereiken, zodat men geen spijt behoeft te hebben deze film te hebben gezien. Luxor draait deze week „De tijger van Eschnapur", een Duitse film, uit de oude doos. Het is een werk, dat uit meerdere delen bestaat, zodat we volgende week waarschijnlijk een vervolg te zien krijgen. De geschie denis speelt zich grotendeels af in Indy, waar een Europeaan zo vrij is een vrouw te ontvoeren uit het paleis van een Maharadja. De laat ste laat zich zoiets natuurlijk niet aanleunen en organiseert een klop jacht, die in Parijs succes schijnt te hebben. Als alles volgens menselijke berekening in kannen en kruiken is, komt er echter een kink in de kabel. Zodoende komt men in dit gedeelte nog geen resultaten te weten. Voor liefhebbers van avontuur en sensatie is er genoeg te beleven. Wilde ach tervolgingen, gevechten met tijgers, krokodillen, die achter een zwem mende man aanzitten en hun uiterste best doen hem in zijn benen te bij ten het zijn slechts enkele staal tjes van hetgeen er te zien is. Voor veertien jaar en ouder. Trianon laat ons „Easter Parade" zien, of „Voorjaars-parade" zoals de Nederlandse titel luidt. Het is een echte show-film, waarbij het verhaal van Don Hewer, Nadine Hale en Hannah Brown, die met elkaar zo'n beetje stuivertje verwisselen in de liefde, slechts dient om dansen en shows te laten zien. Van het verhaal valt weinig te zeggen ze krijgen elkaar natuurlijk en de shows zijn Amerikaans, uitbundig en pom peus. Voor alle leeftijden. Rex heeft „Fra Diavolo". Dat klinkt erg diabolisch, en het zou ook inderdaad duivels geworden zijn, als de bandiet, die zich „Fra Diavolo'' noemt, maar alleen zyn gang had kunnen gaan. Maar er zijn twee ban- dietjes in zakformaat nl. Stanlio en Ollio, die hem tussen de wielen rij den. Deze twee zijn natuurlijk nie mand anders dan het bekende twee tal Stan Laurel en Oliver Hardy en als men dat weet, begrijpt men ook, dat er van de „duivel" niet veel meer over blijft. Hest wordt integendeel een lollige boel, waarmede iedereen zich uitstekend kan amuseren. Casino's programma is deze week door de K.F.C, afgekeurt. LEIDSCHENDAM Geslaagde Maria-avond. Pater Calasanctius uit Voorschoten heeft gisteravond op uitnodiging van de K. A.V. gesproken over cle H. Maria. Met vele voorbeelden en motieven heeft pater Calasanctius dit nader omschreven. De aanwezigen kwamen door deze indrukwekkende woorden in een echte Maria-stemming en zon gen vervolgens enige bekende Maria- liederen. Ook het o.l.v. de heer H. Bakker staande koortje van de K. A.B. heeft het zijne er toe bijgedra gen dat deze speciale Maria-avond als volledig geslaagd mag beschouwd worden. De presidente, mevrouw A. de Korte-Paardekoper, sprak dan ook aan het einde van de avond, waarbij ook pastoor en kapelaans tegenwoor dig waren, haar volle tevredenheid uit. NOORD WITKERHOUT Concert. Heden Zaterdagavond to 8 uur zal de muziekvereniging „De Harpe Davids" een concert geven op de gemeentelijke muziektent, Julia- naplein. SASSENHEIM HET 1250-JARIG PAROCHIE- FEEST VOORTGEZET Plechtige Hoogmis. Gisteren, 12 Mei, feestdag van St. Pancratius, was het voor onze paro chie een ware Zondag, Het was „de dag der kinderen". Op waardige wijze heeft ook de jeugd dit jubi leum gevierd. Om 10 uur waren velen aanwezig om de kindermis bij te wonen. Het gehele middenschip der kerk was gevuld met jeugdige parochianen. De plechtige Hoogmis werd opge dragen door de Hoog. Eerw. Heer Andriessen, Prior en Abt van Eg- mond met assistentie van oud-kape laan J. Blonk en kapelaan Scholtes. Op het priesterkoor hadden o.a. plaats genomen de oüd-kapelaans, (thans pastoors) W. P. J. Janus uit Bodegraven, Pater Verhaar uit Zalt- Bomnvel, W. v. Gastelen uit Muiden, J. Th. J. de Wit uit Bakkum en ka pelaan J. Th. A. v. Pol uit Bever wijk. Kapelaan F. Langelaan uit Den Haag. De Misgezangen werden 2-stemmig door de schooljeugd ge zongen o.l.v. de heer M. J. A. Post. Historische taferelen. 'S.Middags vond in het K.S.A.-ge- bouw de buitenkerkelijke viering plaats. Om 2 uur en 4 uur voerden de kinderen der diverse scholen eni ge historische taferelen op uit ons rijke roomse leven. Om 4 uur waren ook vele oud-ka pelaans, genodigden en ouders aan wezig. De heer W.Weusten sprak het welkomstwoord. We zagen eerst de verkondiging van het geloof door St. Willibrordus. Hierna hoe de christelijke bevolking werd overval len door de Noormannen en hoe St. Jeroen zijn leven in die strijd offer de. Ook het leven en sterven van de H. Liduina van Schiedam werd aan" schouwelijk voorgesteld. Hoe onze voorouders moesten strijden voor hun geloof tijdens de Reformatie lieten „de jeugdige voorouders" op stichtende wijze zien. Ook de manier waarop de zeven Sacramenten wer den uitgebeeld verdient alle lof. Tot slot zong een koor engelen 'n machtig Te Deum, als dank aan God voor al het goede aan onze pa rochie geschonken. De parochieherder bracht dank aan de vele harde werkers van dit feest. Dit zelfde program is ook Don derdag voor de lagere klassen en bewaarscholen opgevoerd. Alle schoolkinderen ontvingen bij het naar huis gaan een ruime trac- tatie. Morgenavond 7 uur plechtig Lof en sluiting van het parochietriduum Telegram van de Heilige Vader De Parochie Sassenheim mocht uit Rome het volgende telegram ontvangen, dat namens de Heilige Vader werd verzonden: „Bij gelegenheid van de 1250ste verjaardag van de stich ting der parochie zendt de H. Vader van ganser harte de apostolische zegen aan herder er gelovigen, terwijl hij de gelovi gen van Sassenheim vaderlijk aanspoort tot trouw aan eer biedwaardige tradities en ge hechtheid aan de H. Kerk." M. J. A. Post 40 jaar onderwijzer. Heden viert de heer M. J. A. Post zijn 40-jarig jubileum als onderwij zer. Opgeleid op de Bisschoppelijke Kweekschool te Beverwijk, behaalde de heer Post in 1910 zijn onderwij zersdiploma. Later verwierf hij ook de hoofdacte en acte handelskennis. Na ongeveer vier jaren, voorname lijk in Maasland, onderwijzer te zijn geweest, kwam de heer Post naar Sassenheim in 1914. Tot 1927 bleef hij verbonden aan het L.O. en van 1927 tot 1937 aan Mulo. Toen in 1938 de heer Matze afscheid nam als hoofd der parochiale jongensschool, volgde de heer Post hem op. Ook nam de heer Post toen de leiding over van het parochiaal zang koor. Jarenlang heeft de heer Post zich verdienstelijk gemaakt op ge bied van het amateur-toneel als re gisseur van de toneelver. „Amici- tia" en „St. Caecilia", Hedenmorgen werd hem op school een grote hulde gebracht door alle leerlingen. VOORHOUT Oranjevereniging. In café Wel gelegen werd een vergadering gehou den van de commissieleden der Oran jevereniging. Na een kort openings woord van voorz. G. M. Prins ver kreeg de secretaris direct het woord, waarna de voorz. verslag uitbracht van de tocht voor ouden van dagen, die in alle opzichten keurig geslaagd was. Spr. dankte alle comitéleden voor hun vele goede zorgen. Alles is een stimulans om op de ingeslagen weg door te gaan. Ook de buitenge wone medewerking der autobezitters werd zeer gewaardeerd. De penningmeester deelde mede, dat er, als resultaat der gehouden acties, geen nadelig saldo was. Met veel lof werd gesproken over de ont vangst te IJmuiden. De Oranjefeesten zullen dit jaar gehouden worden op 12 en 13 Sep tember. Er komen dan wederom ker misvermakelijkheden. De contribu tie zal spoedig worden geïnd en zal bedragen 1.per persoon. VOORSCHOTEN MISSIE-BUREAUX VERHUIZEN. Mgr. Bekkers, die, zoals gemeld. Donderdag geridderd werd, was van- f 1922 directeur van het Liefdewerk v. d. H. Apostel Petrus, waarvan het bureau in Voorschoten gevestigd werd. Aanvankelijk verrichte hij al het werk alleen, doch allengs namen de werkzaamheden toe en werden op „Bijdorp" ook gevestigd de Bureaux voor de Priestermissiebond, van de Voortplanting des geloofs en van het liefdewerk v. d. H. Kindsheid. Het Bureau heeft thans een bezetting van 5 personen en wordt a.s. Maandag overgebracht naar Laan Copes van Cattenburg 137 den Haag. Zeker een verlies voor Voorschoten, want als internationaal centrum was het bu reau van grote betekenis. Laatste debatavond. Het was ka pelaan van Oosterom, die het gesprek op de laatste debatavond voor jonge ren op gang bracht. Een laatste avond, die zich in een grote belang stelling mocht verheugen. Kapelaan Middelhof was weer de debatleider tevens de dirigent van het ge mengde koortje, dat zich deze avond weer deed horen. De mens leeft maar niet zo in het wilde weg en kan maar niet elke willekeurige begeestering nastreven, aldus kap. van Oosterom. De mens heeft een bepaald doel en alle mid delen die men ter bereiking van dit doel gebruikt, kan men omschrijven als vrijheid. Wij hebben bij het ge bruik van die vrijheid niet alleen te letten op ons zelf en onze omge ving, maar als Christenen hebben wij ook nog speciaal te letten op de regelen die Christus ons gegeven heeft. Gods geboden zijn echter geen .antasting van onze vrijheid, want zij leiden ons tot het doel waarvoor wij geschapen zijn. Spr. wéés er op, dat wij de vrijheid te veel zien als een bezit jn piaats van iets wat wij moeten veroveren. Wij moeten deze vrijheid dan ook zien op. een hoger niveau. De grote gave van deze vrij heid brengt dan ook met zich mee een verantwoordelijkheid, waaraan de mens zich niet kan onttrekken. Het gehele onderwerp over de men selijke vrijheden is vrij ingewikkeld om te behandelen, zoals spr. zelf zei. Toch waren er nog verschillenden die met vragen of opmerkingen kwa men. wat bewijst dat het gehoor met aandacht had geluisterd. En daar mede was deze laatste avond, waarop wel zeer elementaire waarden van ors geloof behandeld werden, voorbij. Pech. Gisteravond om half ne gen verloor een vrachtwagen bela den met groenten, komende uit de richting 's Gravenhage, een voor wiel. De vrachtwagen strandde op de trambaan nabij halte Voorschoten. De tram uit Leiden kreeg daardoor aanmerkelijke vertraging. Het duur de geruime tijd, alvorens de auto van de trambaan was verwijderd. Feestcomité V.V.L.V. Het feest comité ter voorbereiding van de vie ring van het 25-jarig bestaan van V.V.L.V. is samengesteld. De heren C. Fortanier, J. M. Jansen en L. Ver- steegen hebben in dit comité zitting genomen. Binnenkort zullen zij met nadere plannen naar voren komen. Medische Zondagsdienst. De dienst gedurende dit weekend wordt waargenomen door dr. C. Kuypers. Leidse weg 51. Personalia. Met ingang van Dins dag 16 Mei is de heer A. Wagtendonk benoemd tot trainer van de R.K. handbalclub Kwintsheul. WARMOND Hedenavond geeft de Muziek vereniging „St. Matthias" een con cert op de gemeentelijke muziektent, aanvang 8.15 uur. ZOETERMEER 50 STANDAARDWONINGEN. Door de minister van Wederop bouw en Volkshuivesting is goedkeu ring verleend aan het van gemeente wege ingediende plan voor de bouw van 50 standaard-woningen. Het werd door het architectenbureau Dekker en v. d. Sterre te Hazers- woude ontworpen en zal er in be langrijke mate toe bijdragen om een einde te maken aan de heersende woningnood. De grondkosten bedragen, inclu sief het renteverlies tijdens de bouw, 5 per M.2 ofwel per woning 833.30. De inhoud 243 M.3. De kel ders zijn 2 M3, terwijl de schuurtjes een inhoud hebben van 8 M3. De woningen zullen worden gebouwd in de omgeving van de Jan Hoornstraat in blokken van 4 en 6. De indeling van de huizen is als volgt: Beneden: een vestibule met trap en W.C., daarachter een keuken en over de gehele lengte er naast een kamer. Boven drie slaapkamers met een wascel. Boven het geheel bevindt zich slechts een kleine zolder. De huurrijs is cloor de minister vastge steld op 5.45 per week exclusief water. Op 15 Mei a.s zal de heer C. P. Blaauwhof, secretaris van onze ge meente het feit herdenken dat hij veertig jaren in gemeentedienst werkzaam is. Na enige tijd als vo lontair te hebben gewerkt (dit was in Steenwijk) trad hij op 15 Mei 1910 in dienst van de gemeente Raai- WEERSVERWACHTING (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 10 uur). DROOG WEER. Matige wind tussen Noord en Oost. In de Noordelijke provin cies in de kop van Noord-Hol land koel weer met van zee bin- nendrijvende mist- of wolken banken. Elders in het land over dag zonnig en vrij warm weer. te. Met ingang van 15 Augustus 1912 werd hij aangesteld als eerste amb tenaar ter secretarie van Herwen en. Aerdt. Van 1 September 19161 Mei 1918 was hij in gelijke functie werk zaam in Leidschendam. Op laatst- vermelde datum trad de heer Blaauw hof in dienst als secretaris van Zeg- waart en Zoetermeer, terwijl hij na de vereniging van die gemeenten als secretaris van nieuw Zoetermeer optrad. De jubilaris heeft hier dus de langste tijd van zijn ambtelijke loopbaan doorgebracht. Zijn benoe ming vond plaats ten tijd van het burgemeesterschap van de heer F. S. G. Bos. De ambtsperiode van burge meester Middelberg maakt de heer Blaauwhof in onze gemeente geheel mede. Een van zijn meest zware ta ken is wellicht geweest in 1935 het samenbundelen van de werkzaamhe den zoals deze in Zegwaart werden verricht met die in Zoetermeer, hetgeen onder zijn leiding zodanig is geschied, dat een hechte basis werd verkregen voor de adminstratie van de nieuw gevormde gemeente. Laatste berichten VERTREK VAN DE KOTA INTEN VERTRAAGD. Ten aanzien van Ambon wordt nader vernomen, dat het vertrek van de „Kota Inten" (die heden met evacuees van Ambon zou ver trekken) door complicaties is ver traagd. Het schip wordt thans een of twee dagen later in Djakarta verwacht. De militaire woordvoerder van het ministerie van defensie heeft tegenover Aneta verklaard, dat de maatregel tot evacuatie genomen werd na gezamenlijke besprekingen van de Nederlandse staatssecretaris van oorlog, mr. Fockema Andreae, en de Indonesische minister van defensie, de sultan van Djogja. Hij zeide, dat dit het eventueel mititair optreden van de strijdkrachten der R.I.S. tegen Ambon, dat spoedig verwacht kan worden, aanmerke lijk vergemakkelijk heeft. INCIDENT TE DJAKARTA. Heden werd een Indonesiër, die zich door de prikkeldraadversper ring toegang had verschaft tot een wagenpark van de Nederlandse strijdkrachten in het centrum van Djakarta, door de Nederlandse wacht doodgeschoten. De soldaat deelde mede, dat hij de Indonesiër tot verantwoording riep; toen deze hard weg liep, schoot de soldaat. Na het gebeurde omringde een me nigte van bijna 200 Indonesiërs het wagenpark. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 12 Mei. Groente. Per 100 kg.: prei 18—21, rabarber 5 —17, kroten, gekookt 711, andij vie 4659, sla 27—43, aardbeien 384'504, snijbonen f 250, peulen 255, postelein 3852 spinazie 8 —16,20. tomaten A 115—175. per 100 stuks: komkommers 2958, bloemkool 2067, salade f 7.30 21-50, perziken 721, per 100 bos: pieterselie 1.802.00, radijs 3 5.60, selderie 2—9.40, uien 6—6.60 peen 3259. KATWIJK a. d. RIJN, 12 Mei. Groete. Bospeen f 4970, witlof II 2022. spinazie 812, sla I 13.90—14, sla II 7.80—8.—, ra barber 312, prei 1849, idem II 935, selderie 6.808.20. peter- sedie 22.10, radijs 34, bloem kool I 61-66, sla-uien f 3-60—5.60, Kervel 25, spikkelbonen 44.90 45, aardappelen 5.405.80, aard beien 5960. ROELOFARENDSVEEN, 12 Mei. Groete. Aardbeien I 5077 cent per doosje, aardbeien II 2569 cent per half pond; kropsla I 1426, kropsla II 415, slavellen 1932, spinazie 814. boemkool f 2541, rabarber 9—11, radijs f 33.10, sjalotten f 5058, prei 1634, pos telein 2341, peulen 180225, kassnijbonen 245285 per pond. Bloemen: Tuulpen 660 cent, Narcissen IC23 cent. Irissen 2788 cent, Anemonen 2033 cent, Trol- lium 1023 cent, Lathyrus 2148 cent, Margrieten 2025 cent, Cilla 620 Cent, pyret'hrum .0,701.00, Bruidsanjers 3239 cent, Violen 13 28 cent, Convillei Spitfire f 1.20- 1.30, Rhododendron 5595 cent per bos. TER AAR, 12 Mei. Groente. Kassnijbonen 2.507.70, id. stek 2.10. Peulen 1.502.50. Spinazie 0.10 0.16., id. afw. 0.08Postelein 0.34 0.39. Rabarber 0.050.09. Andijvie 0.41'0.51, Prei 0.30—0.37, idem stek 0.24—0.25. Tomaten A 1.55—1.75, id. C. 1.40—1.50, idem CC 0.95—1.05, Aardappelen 0.12, Waspeen stek 0.15, alles per K.g. Sla 1 0.160.25, idem 2. 0.11—0.15, idem 3. 0.06—0.08, Bloemkool IA, 0.640.79, idem 1. 0.430.61, idem 2. 0.32—0.36, idem 3. 0.21—0.31, idem stek 0.08—0.13, Komkommers 0.420.47, idem 3. 0.340.39, idem stek 0.180.28, alles per stuk. Radijs 0.03, Selderij 0.05— 0.14, Bosprei 0.04, Bospeen 0.38— 0.39. Kervel 0.02 alles per bos. Sla- vellen 1.202.20, per kist. Aard beien 0.600.88 per doosje. Bloemen: Tulpen 0.250.45 per bos.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2