De moeilijke positie der ambtenaren in Indonesië Aeth**~kK "ken Belastingherziening en afschaffing ondernemingsbelasting Met pincet en penceel Generaal Kruis over de vorming van het nieuwe leger WOENSDAG 10 MEI 19S0 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Eerste Kamer De Eerste Kamer is gisteravond begonnen met de behandeling van de Garantiewet voor bepaalde groe pen burgerlijke overheidsdienaren en gewezen ambtenaren van Indonesië en hun nagelaten betrekkingen. De heer Jonkman (Arib.) vraagt zich af of het uitgangspunt van de regering thans nog wel houdbaar is. Hij gelooft, dat deze vraag voor het grootste deel ontkennend dient te worden beantwoord. Hoe staan de Indonesische autoriteiten thans te genover de gedwongen overgang? Spreker meent, dat van de politieke ontwikkeling de ambtenaren niet het slachtoffer mogen worden. De re- fering dient te erkennen, dat de loop er omstandigheden haar niet noopt tot een bijzondere tegemoetkoming, maar tot een verplichting. Spf.'s fractie zou voor de vraag kunnen ko men te staan of zij dit wetsontwerp wel kan aanvaarden. Misschien is het doelmatiger, het wel te aanvaarden teneinde een herziening te bespoedi gen. Tenslotte komt spreker op de in stelling van afvloeiingscommissies en een beroepsinstantie. De eerste die nen zo onafhankelijk mogelijk te zijn Als beroepsinstantie is niet de mi nister aan te merken. De regering wijze daar voor aan een college van administratieve rechtspraak. Kan de minister een dergelijke toezegging niet doen dan zal spr. overwegen, een dergelijke uitspraak der Kamer uit te lokken De heer Wendelaar (Vrijh.) zegt zich woord voor woord te kunnen verenigen met hetgeen de heer Jonk man zeide. Dit wetsontwerp zal de Kamer hebben te aanvaarden, maar de Kamer kan toch nog iets positiefs doen. De bezwaren van de heer Jonk man ten aanzien van de beroepsin stantie wegen ook voor spr. zwaar. De heer Algra (A.-R.) betoogt, dat de behandeling der ambtenaren een kwestie is van plicht en eer. Daar om is de teleurstelling in het beleid der regering zo pijnlijk. Soms is er een toon van onwil te bemerken. Spr- neemt aan, dat zich een zekere verlegenheid van de regering heeft meester gemaakt. Hoe zijn de fei ten? De R.I.S. stelt geen prijs op het overgrote gedeelte van het ambte- narenconps en daarbij zal de R.I.S. geluidloos worden vervangen door Djocja, waardoor in feite alweer een overdracht moet geschieden. Intimi- DONDERDAG HILVERSUM I 402 M. 7 00 KRO. 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 14.00-24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.15 Gram 7.45 Mor gengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerber. 8 15 Gram. 9.00 Voor de vrouw. 9.30 Waterstan den. 9 35 Gram. 9.40 Schoolradio. 10.00 Gram. 1015 Morgendienst. 10.45 Orgelspel 11.00 Voor de zieken. 11.45 Schoolradio. 12 00 Angelus. 12.03 Vaudeville-orkest 12.30 Me dedelingen. 12.33 Vaudeville-orkest (vervolg) 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Kamerorkest en solist. 14.00 Promen ade orkest en solist. 14.45 Voor de vrouw 15.30 Pianorecital. 16.00 Bij bellezing. 16.45 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Voordracht 17.50 Regeringsuitzending. 18.00 Koorcon cert. 18.25 „De sociale verzekering in de branding", causerie. 18.40 Leger des Heilsmuziek. 18.55 „Een goed woord voor een goede zaak'" 19.00 Nieuws. 19.15 Sopraan alt pi ano. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 21.00- 21.35 Familiecompetitie). 22.05 Gram. 22.15 Buitenlands overzicht. 22.35 Gram. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nieuws 23.15-24.00 Gra.m. HILVERSUM 11 298 M. 7.00 AVRO, 7.50 VPRO, 8.00-24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymna stiek. 7.30 Gram. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gram. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gram. 10.50 Voor de kinderen. 11.00 Gram. 11.45 Causerie over Indonesische datie en ondermijning zijn aan de orde van de dag. Het is dus begrij pelijk, dat vele ambtenaren in een dergelijke sfeer moeilijk kunnen werken. De ambtenaren hebben alle recht op steun en vinden die niet. Dit ontwerp past dus niet op de hui dige omstandigheden. Sprekers fracu tie vraagt zich af wat beter is, het ontwerp te aanvaarden of te ver werpen. De heer Van Lieshout (K.V.P.) be toogt, dat hetgeen de regering ter R. T. C. voor de ambtenaren bereikt heeft, niet hoog behoeft te worden aangesclagen Men weet bovendien niets omtrent de toepassing dier be palingen, zowel gedurende als na de overgangsperiode. Het geildt hier een dubieuze beveiliging van de po sitie der ambtenaren. De onrust on der de ambtenaren is dus begrijpelijk Inzake de beroepsinstantie duit spr. zich aan bij hetgeen daaromtrent is opgemerkt. Ondanks vele bezwaren zal spr. echter dit ontwerp aanvaar den. De beraadslaging wondt verdaagd tot Woensdag 11 uur. ZIEKENFONDSEN WENSEN ééN SOORT VERZEKERDEN De Centrale Bond van Zieken fondsen welke ongeveer 1,5 mil- lioen verzekerden omvat, heeft in een druk bezochte vergadering te Utrecht de noodtoestand besproken, waarin de vrijwillige fondsverze kering verkeert. Over 1950 wordt een tekort van f. 16 millioen ver wacht. In een resolutie werd uitgespro ken, dat premieverhoging in de hui dige omstandigheden vrijwel on mogelijk is en dat de algemeen eco nomische toestand van ons land niet gedoogt dat verdere maatrege len worden genomen t. a. v. de ho noraria der medewerkers van de ziekenfondsen. De spoediige totstandkoming wordt gewenst geacht van een zie kenfondswet, waarin slechts van één soort verzekerden sprake is. Zou deze wet niet spoedig tot stand komen, dan dient de kring van de verplichte verzekering te worden uitgebreid door daarin ook op te nemen de ambtenaren, de ge pensi onneerden, de ouden van dagen, val lend onder de noodwet-Drees en de rentetrekkers van Ongevallen en Invaliditeits- en Ouderdomswet ten. Ten slotte sprak de vergadering zich uit voor verdere financiële steun aan de vrijwillige zieken fondsverzekering. Tweede Kamer Minister Lieftinck verklaarde zich woon onrechtvaardig en hij gaf te bereid tot het overnemen van een amendement van de heer Hofstra (Arb.), waardoor een wijziging wordt aangebracht in de tekst van een door de regering nieuw voorge steld artikel-13a in het ontwerp. Daardoor worden z.i. vermeden on zekerheden van het voorgestelde ar tikel, terwijl zijn tekst in de prak tijk tot een belangrijk eenvoudiger uitvoering kan leiden. Het amendement-Hofstra, verle den week reeds behandeld, om de vervroegde afschrijving niet toe te kennen voor onroerend goed, werd verworpen met 61 tegen 29 stem men. Het wetsontwerp belastingherzie ning werd ten slotte z. h. s. goedge keurd, met aantekening, dat de C.P.N.-fractie geacht wilde worden te hebben tegengestemd. In de avondvergadering kwam aan de orde het wetsontwerp tot af schaffing van de ondernemingsbe lasting en verhoging van de ven nootschapsbelasting. In de conside rans van het nader gewijzigde ont werp wordt gezegd, dat het wense lijk is de bndernemingsbelasting ge leidelijk af te schaffen en in ver band daarmede het tarief van de vennootschapsbelasting te herzien. De heer Hofstra (Arb.) vond, dat het feitelijk resultaat van dit voor stel is een onwenselijke verschui ving in de verdeling van het natio naal inkomen, waarvan het econo misch nut z.i. twijfelachtig is. De heer Van den Heuvel (A.R.) vond het een goede daad van de mi nister om tot afschaffing der onder nemingsbelasting over te gaan. De heer Van de Wetering (C.H.) vroeg naar de compensatie voor de gemeenten, welke z.i. niet zo mag worden, dat de plattelandsgemeenten in grote moeilijkheden komen. Ook de heer Lucas (K.V.P.) vond de ondernemingsbelasting buitenge- kunst. 12.00 Internationale chansons. 12.30 Mededelingen. 12.33 „In 't spi onnetje". 12.38 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Accordeonspel. 13.45 „U kunt het geloven of niet". 13.50 Gram. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Viool en piano. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Gevarieerd programma. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Sport- praatje. 18.30 Voor de strijdkrach ten. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Pianoduo. 19.35 Radio Volksmu- zieksohool. 20.00 Nieuws. 20.05 Ac tualiteiten. 20.15 Radio Philbarmo- nisdh orkest. 21.15 Cabaret. 21.45 Mei-liederen. 22.20„Industrialisatie", causerie. 22.35 Populair concert. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportactualitei- ten. 23.50-24.00 Gram. ENGELS B-ELFTAL OEFENT VOOR STRIJD TEGEN NEDERLAND. De leden van het Engelse B-elftal oefenen in het Wembley-stadion te Londen voor de wedstrijden in Ita lië, Nederland en Luxemburg. Het zijn v. r.n.l.: Laurie Scott (Arsenal), Willie Watson (Sunderland), Bobby Langton (Preston), R. Middelton (Chesterfield), Jessie Pye (Wolver hampton Wanderers) gedeeltelijk verscholen achter Middleton, Reg Lewis (Arsenaal) achtergrond, Phil Taylor (Liverpool), Billy Ni cholson (Totenham Hostpur), Eddie Quigley (Preston), Bill Eckersley (Blackborn) and Eddy Bailey (Tot tenham Hotspur). kennen voor het regeringsvoorstel te zullen stemmen. De heer Ritmeester (V.V.D.) was van oordeel, dat de ondememings- belasting zo spoedig mogelijk moet v/orden afgeschaft. In de verdediging van zijn voor stel betoogde de Minister o.m. dat op heffing der belasting vooral voor de middenstand een verlichting bete kent. De ondernemingsbelasting drukt op de hogere inkomen relatief minder sterk dan op de lagere. Dit rechtvaardigt de stelling, dat niet alleen economische, maar ook so ciale overwegingen pleiten voor het regeringsvoorstel, dat naar 's minis ters oordeel en inzinking zal kunnen voorkomen en uitbreiding der werk gelegenheid zal kunnen bevorderen. Z.i. mag men ook voor de arbeiden de bevolking een heilzaam gevolg van de maatregel verwachten. Omtrent de compensatie voor de gemeenten kon spr. nog niets mede delen. Tenslotte merkte hij op, dat de regering haar voorstel zeer wel heeft overwogen. Het vormt een onderdeel van de sociale en economische poli tiek, welke onder de huidige om standigheden moet worden gevoerd. De Kamer zal naar zijn oordeel goed doen door het ongewijzigd te aan vaarden. Na re- en dupliek werd de stem ming over een amendement-Hofstra aangehouden tot heden Woensdag middag. Nadat een aantal wetsontwerpen van eenvoudige aard zonder beraad slaging of stemming was aanvaard, heeft de Tweede Kamer Dinsdag middag de behandeling van de wets ontwerpen belastingherziening 1950, afschaffing van de Ondernemings belasting en verhoging van de Ven nootschapsbelasting voortgezet. Het amendement-Lucas, dat aan het nieu we winstbegrip een meer concrete Inhoud geeft, werd aangenomen met 46 tegen 43 stemmen. Verleden week hadden de stemmen over dit amendement gestaakt (4343). KONINGIN JULIANA BEZOEKT MET PRINSESJES HET RIJKS MUSEUM. De Koningin heeft gistermiddag met de prinsesjes Beatrix en Irene in het Rijksmuseum te Amsterdam de tentoonstelling „Koning-Stad houder" bezocht. De Koningin en de beide kinderen vertoefden an derhalf uur in de tentoonstellings zalen. De prinsesjes toonden vooral belangstelling voor het poppenhuis anno 1400, dat op deze tentoonstel ling te zien is. Het is een feit, dat artsen, meer dan de meeste andere mensen, hun heil zoeken bij de kunst. Men moet dat zien als een tegenwicht voor hun dagelijkse aanraking met pa tiënten, die vaak in grote nood en diepe ellende verkeren. Zij zijn, wat men noemt Zondagsschilders, die ter ontspanning pincet voor penseel verwisselen en pogen te demonstreren, hoe kunstzinnig Ne derlandse artsen wel kunnen zijn. Voorbeelden van hun schilder- en ook beelhouwkunst hebben, wij ge troffen op een bijzondere tentoon stelling in Arti, uitgeschreven door de vereniging van artsen-beelden de kunstenaars en tevens bedoeld als een selectie voor de internatio nale tentoonstelling, die de volgen de maand in Parijs zal worden ge houden. Dat ook ons eigen gewest op deze merkwaardige expositie in de hoofdstad des lands niet ont breekt, sterkt ongetwijfeld tot ere. In een nevenzaal valt te bewon deren een voortreffelijk werk van Kees Heynsius, een schilder, die niet arts is, welk schilderij voor stelt een robuuste Ploeger en dat als Rijksbezit een der localiteiten van het Academisch Ziekenhuis te Leiden verlucht. Wij kunnen niet zeggen, dat het euvele moed is van de artsen-kun stenaars om zich als artisten in het openbaar te vertonen. Een aanmoe diging van de Maatschappij tot be vordering van de geneeskunst kwam in de vorm van een prachtig bloem stuk. Fietst U in 't donker op 't platteland. Zorgt, dat Uw achterlichtje brandt! Bent U van plan linksaf te slaan? Geeft dan op tijd de richting aan! VEILIG VERKEER. Generaal mr. H. J. Kruis, chef van de generale staf, heeft gisteravond voor het radioprogramma voor de Nederlandse strijdkrachten een toe spraak gehouden over de opleiding tot beroepsofficier. In de komende nacht, aldus de ge neraal o.m. zal het 10 jaar geleden zijn, dat ons land door een verrader lijke vijand werd overvallen. Toen wij werden aangevallen, konden leger en luchtstrijdkrachten hun taak niet volbrengen. Na slechts enkele dagen moest het leger capi tuleren. In de eerste plaats, omdat wy al leen stonden en onze neutrale posi tie ons verbood ons in samenwer king met anderen ter verdediging voor te bereiden. Dat is nu voorbij. In de tweede plaats, omdat rege ring en volk aan het leger de mid del] en hadden onthouden om zijn taak te kunnen vervullen. Ons le ger was onvoldoende op een oorlog voorbereid, miste de daarvoor no dige geoefendheid, een moderne be wapening en een voldoende muni tie-uitrusting. „Wij hopen, dat dit zich nimmer zal herhalen" aldus zei generaal Kruis verder „en dat ditmaal rege ring en volk wel in staat zullen zijn ons leger datgene te verschaffen, dat het nodig heeft om als het moet in het verband onzer vrien den met kans op succes te kunnen optreden. Wij bouwen dus weer aan een le ger aan het Nederlandse deel der Noord-Atlantische landstrijdkrach ten. En voor dat leger hebben wij officieren nodig, goede officieren, die zich geroepen voelen officier te worden en bereid zijn zich met hart en ziel voor 's lands zaak in te spannen. Ons leger is een groot bedrijf, mis schien wel het grootste bedrijf van ons land. In dat bedrijf zijn allerlei soort vakmensen nodig. Het vraagt om instructeurs en aanvoerders, het kan niet zonder technici, maar ook niet zonder administrateurs of bouw kundigen. Het leger van vandaag is een be drijf, dat specialisten vraagt in ieder wapen. Van hogere bevelheb ber tot peletonscommandant moet elke officier een vakman zijn. Een man, die over bijzondere kennis be schikt en die zich steeds verder wil bekwamen om zich steeds meer te ontplooien". „Wij zoeken de jonge man", zo zeide de generaal voorts, „die er zich toe aangetrokken voelt om Ne derlands jeugd te leiden, die zich wil inspannen om die jeugd weer baar te maken. Wij zoeken de man, die zich aangetrokken gevoelt om zich in dienst te stellen van ons Nederlandse volk en de zonen van dat volk in staat wil stellen om als het moet hun land en hun vrijheid te beschermen. Wij zoeken officieren, die anderen voor willen gaan in het goede, die zich willen inspannen voor hun man nen, die door eigen kunnen en ken nen het recht willen verkrijgen om gezag uit te oefenen. De jonge man, die aan deze eisen voldoet, zal voldoening in zijn werk vinden. Ook hem zullen teleurstel lingen niet bespaard blijven, maar hy zal die teleurstellingen kunnen dragen in het volle besef, dat hij een mooie roeping heeft gevolgd en dat hij zijn leven nuttig maakt. Het leger-van-straks zal zich steeds meer richten op de interna tionale samenwerking. De werkzaamheid van onze krijgs macht beperkt zich immers niet meer tot het eigen grondgebied, onze krijgpnacht werkt samen met ande ren in West-Europees en Atlantisch verband. Er ontstaat een wederzijd se verstandhouding voor de uitvoe ring van de gemeenschappelijke taak. Bovenaan, in de staven is deze verstandhouding al geboren, en zij zal naar beneden groeien tot in heeft medici en juristen nodig, het compagnie en peloton". RECHTZAKEN ZIJN VROUW EEN VERGIFTIGDE BONBON GEGEVEN. De officier van justitie bij de Arn hemse rechtbank mr. Van IJsendijk eiste gistermiddag 7 jaar gevange nisstraf met aftrek tegen de kruide nier Evert R. uit Bennekom. Deze wordt ervan beschuldigd te hebben getracht zijn 13 jaar oudere vrouw om het leven te brengen door haar te tracteren op een bonbon, waarin hij arsenicum en kopersulphaat had verwerkt en door arsenicum in haar thee en koffie te mengen. De poging was niet gelukt, doordat de vrouw de bonbon niet vertrouwde en doordat zij de thee en koffie, wegens de vieze smaak uitspuwde. Aan R. was bovendien nog ten laste gelegd het zich wederrechte lijk toeëigenen van een portemon- naie met f 500.die door een café bezoeker was verloren. De officier achtte de diefstal van de portemonnaie bewezen. Hij bracht in herinnering, dat R. al eens eerder was veroordeeld wegens diefstal van gasmunten. Ook het andere, veel ernstiger feit, achtte mr. van IJsendijk be wezen. Het huwelijk van R. was volkomen kapot. Hij mishandelde zijn vrouw op soms gruwelijke wij ze. Hij smeet haar eens na een mis handeling nog van de trap af. Hij had haar geld erdoor gejaagd en zij was hem nu van geen nut meer. De dosis vergif was niet direct dode lijk, maar wel indien zij chronisch werd toegediend. De officier van justitie achtte voor dit mensonterende bedrijf een zware straf op haar plaats. De verdediger mr. J. van de Deu- re jr. was het niet eens met de psychiater van de officier van jus titie, dieverdachte o.m. een koude, karakterloze misdadiger had ge noemd. Spr. verwees naar het rap port van de psychiater van de ver dediging, die meende, dat R. een fantast is, die wilde doen voorko men, alsof hij zijn vrouw wilde ver geven. Opzet tot poging tot moord achtte de raadsman niet bewezen. Uitspraak over 14 dagen. ZES MAANDEN GEVANGENIS STRAF GEëlST TEGEN AUTO BESTUURDER. De Maastrichtse rechtbank be handelde gisteren de zaak tegen H. V., winkelier te Maastricht, die er van wordt verdacht in de nacht van 23 op 24 Januari j.l„ onder Susteren de wachtmeester van de Rijkspoli tie M. J. Volleberg, te hebben dood gereden. Deze politieman surveil leerde met een collega langs de rijksweg, in verband met het pas seren van de deelnemers aan de Monte Carlo-rit in die nacht. Verdachte, was naar bij onder zoek bleek, in de avond van 23 Januari in Venlo geweest, waar hij enige café's had bezocht en daar, gelijk hij zelf verklaarde, negen borrels had gedronken. Om ongeveer 4 uur 's nachts was hij uit Venlo vertrokken. Iemand uit zijn gezelschap had hem afge raden zijn auto te besturen, omdat hij onder invloed van sterke drank verkeerde. Ook een inspecteur van politie van Venlo had zulks gecon stateerd. Verdachte had met een gemiddelde snelheid van ruim 90 kilometer per uur gereden tot Sus- teren. Daar passeerde hij met ge dempt licht een mijnwerkersbus op het moment, dat de wachtmeester V. daar aan de linkerzijde van de weg liep. De wachtmeester werd gegrepen en tientallen meters mee gesleurd. Hij was op slag dood. De remsporen wezen uit, dat de ver dachte op het moment van de aan rijding tegen de 100 kilometer per uur moet hebben gereden. De rechtbank hoorde een aantal politiemensen als getuige a charge. Als getuige a décharge legde dr. Glastra van Loon, zenuwarts in Den Haag, een verklaring af over de betrekkelijk subjectieve waarde van een bloedonderzoek op alco holgehalte, zoals de verdachte heeft ondergaan. Het openbaar ministerie achtte het tenlaste gelegde bewezen en vroeg zesmaanden gevangenis straf, een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid en verbeurdverkla ring van de nieuwe auto. De verdediger, mr. W. Korn uit Maastricht was van mening, dat de bewijsvoering ten aanzien van het onder invl<?ed verkeren van alco hol van zijn cliënt niet doorslag ge vend is. Bovendien hoefde verdach te op het late nachtelijke uur rede lijkerwijze niet te verwachten, dat voetgangers zich ter linkerzijde van de weg op het rijvlak bevonden. Spr. concludeerde tot vrijspraak. De rechtbank zal op 23 Mei a.s. uit spraak doen. HAAGS GERECHTSHOF. Hij kwam niet op. De matroos C. T. uit Den Haag moest zich op 3 November melden aan het Marine- opkomstcentrum te V. maar de ma troos had geen haast. Hij zwalkte eerst nog een poosje op zee rond en toen hij vervolgens aan de wal kwam, nam hij na enkele dagen een trammetje naar Voorschoten. „Daar waren ze zeker wel erg kwaad op u?" informeerde de Haag- Politierechter voor wie de ma troos zich moest verantwoorden om dat hij aan de oproep geen gehoor had gegeven. „Nee hoor, helemaal niet," sprak de matroos tevreden. „Maar u bent toch wel voor een commissie moeten verschijnen," wist de Officier. Dat wel, ernaar verder niks,'' con stateerde verdachte. Nu was er wél wat, want de Of ficier had geen vrede met de rust waarmee verdachte de militaire za ken behandeld had en eiste daarom f. 25 boete of 10 dagen hechtenis. Daar Siad verdadhte vrede mee, doch de rechter deed er nog wat af; hy legde f. 20 boete of 10 dagen hechtenis op. Daar ging wat af. Omdat hij kas sen met tulpen had verwarmd zon der vergunning te beziten. voor het trekken, was de kweker W. M. de K. te Oegsgeest door de Politierechter veroordeeld tot f. 150 boete of 1 maand hechtenis en voorwaardelijk twee maanden gevangenisstraf met twee jaar px-oefftijd. In hoger beroep, heeft het Hof de boete verlaagd tot f. 50 of 25 dagen hechtenis en de voorwaardelijke straf gehandhaafd. HAAGSE RECHTBANK. „Zo moet je maar doorgaan...." De president der Haagse recht bank vond, dat de 22-jarige A. B., uit Voorschoten aardig bezig is z'n toekomst te bederven. „Zo moet je maar doorgaan, dan bi'eng je een flink stukje van je leven in de ge vangenis door", meende de presi dent. De officier wilde alvast maar met tien maanden gevangenisstraf beginnen. Die waren voor het feit, dat verdachte in Leiden een mo torrijwiel had gestolen en vervol gens te Voorschoten een horloge had geroofd. Dat gebeurde onder laffe omstandigheden, want de be stolene was stevig onder invloed van drank, toen verdachte zijn slag sloeg. „Ik had geen werk", zo luidde de verklaring van verdachte. „En dan maar gappen", consta teerde de president. De raadsman vertelde, dat ver dachte behoorde tot een groepje jongelui in Voorschoten, die met hun lege tijd geen raad weten en daardoor tot allerlei verkeerde da den komen. Zo kwam dus verdach te bij verkeerde vrienden terecht en daar zal hij uit gehaald moeten worden. PI. verzocht een gedeelte lijk voorwaardelijke straf. Uitsrpaak over 14 dagen. Klacht uit de gevangenis „Ik zie geen mens, geen geestelijke komt er eens met me praten. Ik denk dat ze het veel te druk heb ben, er zitten bij ons ook zoveel ge detineerden", zo klaagde de tim merman J. B. zonder vaste woon plaats zijn nood bij de Haagse rechtbank. De officier had eerst geklaagd over vei'dachte, met wie zo weinig te beginnen is, waarvan het straf blad getuigenis aflegt. Er stond nu weer aardig wat op. Diefstal van twee fietsen in Delft, inbraak in de winkel van J. Blom te Alphen aan den Rijn, waar o.a. 80 repen choco lade waren buit gemaakt, diefstal van een las-apparaat te Nieuwkoop, en er zou nog meer aan toe te voe gen zijn. De officier vond echter het lijstje zo welletjes en eiste er twee jaar gevangenisstraf voor. HAAGSE POLITIERECHTER. Het politie-liart ontwaakte.. „Ja", zei de chauffeur J. C. uit Lei den, „toen ontwaakte ineens weer m'n politie-hart en gaf ik die ke rel een klap". „Je had dat hart maar beter kun nen laten slapen", vond de officier. Die kende de verdachte, al uit vroeger jaren. Oók als verdachte. Toen was hij nog politieman, doch wegens diefstal werd hij ontslagen en vei-oordeeld. En nu was dan het politie-hart weer ontwaakt, toen hij een knaap je zag slaan. Meteen mepte ver dachte de mishandelaar terug. „Als je zelf kinderen heb, dan trek je iets dergelijks méér aan", zo betoogde hij, doch de rechter constateerde, dat het knaapje zelf weinig van de klap, die hij kreeg, had gevoeld. De officier vond, dat verdachte 'n week gevangenisstraf toe kwam, doch de rechter liet het nog bij f 25 boete of 10 dagen hechtenis en voorwaardelijk een maand gevan genisstraf. Fraaie opvoeding! De stempel- maker W. D„ uit Leiden had bij zijn werkgever enkele grammen goud gestolen, dat hij moest bewer ken. Hij durfde het goud zelf niet te verkopen, dat deed z'n vader voor hem „En die begreep natuurlijk, dat het gestolen goud was", constateer de de rechter. De jongeman wilde wat geld hebben voor het beoefe nen van zijn liefhebberijen. Omdat er reeds eerder moeilijkheden met verdachte waren geweest, eiste de officier nu een maand gevangenis stram, waartoe de rechter veroor deelde. Benzine diefstal. De bakker J. M. van W. uit Noordwijk was met een auto gaan toeren waarvan de eigenaar zelf niets wist. Dat leve- de daarom diefstal van benzine op. Do officier wilde in dit geval nog met een geldboete volstaan en eis te f 50 boete of 30 dagen hechtenis. De rechter veroordeelde tot f 30 boete of 15 dagen hechtenis.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 5