De Katholieke Kerk in Polen De uitvinder van de tank Een Woning- en een Ruimtewet voorgesteld 3 doden bij auto-ongeluk WOENSDAG 10 MEI 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Regering belooft volle vrijheid Enige tijd geleden werd gemeld, dat tussen het Poolse Episcopaat en de Poolse regering een ..concordaat" tot stand was gekomen. Daar op dat tijdstip kardinaal Sapieha juist te Rome vertoefde en het Vaticaan niet op de hoogte bleek van dit „concor daat", ;was er een alleszins gerecht vaardigde twijfel aan de juistheid van dit bericht. Het Poolse Episcopaat heeft thans een door alle bisschoppen getekende verklaring uitgegeven over de on derhandelingen. die tussen de bis schoppen van Polen en de Poolse re gering zijn gevoerd. Hieruit blijkt, dat er geen sprake van is, dat een concordaat of een overeenkomst in de eigenlijke zin van het woord tus sen beide partijen is gesloten. De Poolse regering heeft op 14 April slechts een verklaring afgegeven waarin zij de Poolse bisschoppen heeft beloofd, dat zü vrij hun her derlijke plichten ten -opzichte van gelovigen uit kunnen oefenen. In de verklaring van het Poolse Episcopaat wordt onder meer ge zegd: Op 14 April hebben in naam van het Poolse Episcopaat drie bis schoppen een document ondertekend, dat enkele voorwaarden bepaalt voor het leven en de activiteit van de Ka tholieke Kerk in de nieuwe Poolse Staat. Het belangrijkste voor de Kerk en voor het Poolse volk was. dat de Staat het godsdienstonderwijs in de scholen, de religieuze oefeningen van de jeugd in de scholen, de rechten van de katholieke scholen, die nog zijn overgebleven, de geestelijke as sistentie in het leger, in de hospita len en de gevangenissen verzekerde. Aan de Katholieke univerisiteit van Te Sydney is op zeventigjarige leeftijd overleden Lancelot de Mole, de man die de eerste tank heeft uit gevonden. Hij heeft er echter geen fortuin mee verdiend. want zijn plannen, die hij in 1912 naar Lon don stuurde vier jaar voordat de eerste tanks op het slagveld werden gebruikt bleven ongemoeid op hef ministerie van oorlog li'jfcen. Sir William Tritton en majoor W. G. Wilson kregen na de eerste we reldoorlog een beloning van vijf tienduizend pond sterling, omdat zij in 1915 een tank hadden uitgevon den, waaruit het model werd ont wikkeld, dat bij de eerste aanval met gevechtswagens in September 1916 werd gebruikt. De vrouw van De Mole vertelde, dat haar echtgenoot in 1912 zijn plan nen naar het ministerie van oorlog had gestuurd en bij het uitbreken van de oorlog in 1914 opnieuw had geschreven. Hij hoorde niets. Daarom nam hij in 1917. toen hij als korporaal in het Australische leger naar Europa werd gestuurd, een twee en halve meter lang model van zijn tank mee. Hij toonde dat op het ministerie van oorlog, waar men hem verzekerde, dat hij bericht zou krijgen. Het ein de van de oorlog kwam echter zon der dat De Mole iets uit London had gehoord. Uit erkenning kreeg hij ten slotte in 1920 een hoge onderscheiding. Het model van De Mole staat nu in het Australische oorlogsmuseum te Canberra. GEEN VERBOD TOT INVOER VAN NEDERLANDSE AARBEIENPULP IN CANADA. De Canadese minister van handel heeft in het Lagerhuis verklaard, dat de Canadese regering niet overweegt de invoer van aardbeienpulp uit Ne derland te verbieden. OORLOGSSCHADE IN VLISSIN- GEN WORDT HERSTELD. Ook Vlissingen heeft zwaar geleden door oorlogshandelingen. Thans, 5 jaar na de bevrijding, is een groot deel van de opgelopen schade hersteld. Alleen de slui^pn de buitenhaven bij het station moeten nog onder handen worden genomen. De walmuren aan de buitenhaven zijn op het ogenblik aan de beurt. Deze begroeide ruïnen van beton en ijzer worden met kleine ladingen springstof handelbaar gemaakt. Lublin is het recht verzekerd het ge ven van haar colleges voort te zetten. Het recht van de Kerk is erkend om haar werk op het gebied der liefda digheid uit te oefenen, de catechis mus te onderwijzen, katholieke pe riodieken en boeken uit te geven. De jongelingen in de seminaries verkrij gen de mogelijkheid zonder enig be letsel hun theologische studies voort te zetten. De orden en de religieuze congregaties verkrijgen de verzeke ring vrij te kunnen werken en het recht op de noodzakelijke materiële middelen om bescheiden te kunnen leven. Ongetwijfeld belangrijk is voor ons de erkenning, dat de Paus de opper ste autoriteit van de Kerk is in kwes ties van geloof, moraal en kerkelijke jurisdictie. Deze erkenning beant- v/oord aan de diepste katholieke ge voelens van het volk jegens de Hei lige Stoel. Reddingsploegen zijn vandaag koortsachtig bezig geweest met po gingen om een man te bevrijden uit een zeven meter diepe put onder een arage te Brooklyn. De grondarbei- der Dominick Attec werd gisttermid- dag door'instorting in de püt tot^ati zijn oksels onder steen en aarde be dolven. Aanyankelijk was hij vol goede moed en hij schertste met persfotografen, die hun camera's 'bo ven de opening van de schacht op hem gericht hielden. Toen echter gisteravond zijn zoon een brandende sigaret in de put naaï geneden liet zakken, deed zich een ontploffing voor van de zuurstof die in een slang naar beneden was gepompt. De Ont ploffing deea nog meer aarde en ste nen naar beneden vallen op Atteo, die brandwonden opliep aan zijn on beschermde gezicht. Na de explosie werd een dokter neergelaten om hem morphine en bladplama toe te dienen Zijn zoon, die de sigaret had laten zakken ondanks de waarschuwingen van de zijdt van de politie, was na de explosie de wanhoop nabij- De politie heeft nu de pogingen, om Atteo rechtstreeks uit de koker naar boven te halen opgegeven en is begonnen met het graven van een tunnel in de buurt van de schacht. Enkele duizenden toeschouwers heb ben zich buiten de garage verzameld. Volgiens de 'laatstee berichten is een Katholiek priester in de put af gedaald om Atteo de laatste sacra menten toe te dienen. Atteo heeft de priester medegedeeld, dat hij zich „zeer sterk" gevoelt Voordat de priester afdeelde, had Attco's jonge vrouw, met tranen in de ogen bij de rand van de put ge knield, een gesprek gehad met haar In het pas verschenen verslag van de Staatscommissie voor de herziening van de woningwet wordt o.m. voorgesteld om de bestaande woningwet te vervangen door een ruimtewet en een nieuwe woning wet. De gemeentebesturen zouden, volgens het ruimtewetsontwerp, de verplichting krijgen om voor hun hele grondgebied, voor zover dit niet tot de bebouwde kern behoort, een gemeentelijk bestemmingsplan vast te stellen. Het ontwerp maakt onder bepaalde omstandigheden een tegemoetkoming mogelijk in de Nieuwe muntbiljetten van 11. De minister van Financiën heeft besloten tot het doen uitgeven van nieuwe muntbiljetten van een gul den. De voorzijde van het biljet is ge drukt in roodbruin op groene achter grond. Ter linkerzijde is het portret van de Koningin aangebracht, het welk aan de onderzijde wordt afge sloten door een ornament van oran je-appelen, waarboven de naam „Ju liana" is aangebracht. Midden in het overige gedeelte van de voorzijde staat het waardecijfer „1", waarbo ven de woorden „Nederland" en ..Muntbiljet" zijn geplaatst. Links van het cijfer staat als tekst: „Uit gegeven krachtens K.B. van 4 Fe bruari 1943 en van 18 Mei 1945", rechts: „8 Augustus 1949", .^de mi nister van Financiën" alsmede de handtekening van de minister van Financiën. Op de achterzijde van het biljet vormen ornamenten en rozetfiguren het middengedeelte. Als centrale fi guur is het waardecijfer „1" ge plaatst in het midden van een ruit vormig schild. De nummering be staat uit een cijfeer, twee serielet- ters en een getal van zes cijfers. De afmetingen van het muntbiljet zijn 60 mm X 114 mm. Het is ver vaardigd van wit papier, waarin groene en paarse vezels afzonderlijk zichtbaar zijn. INTREKKING OUDE BANKBILJETTEN De Nederlandsche Bank brengt in herinnering, dat de bankbiljetten van 10.(uitsluitend die. welke aan de voorzijde zijn bedrukt met de Nederlandse leeuw omgeven door de dichtregels „Die tyranny verdrij ven, die mij mijn hert doorwondt") en f 100.beide model 1945, vóór 1 Juni 1950 ter verwisseling moeten worden aangeboden bij haai4 hoofd- bank, haar bijbank te Rotterdam, haar agentschappen of haar corres pondentschappen. Na 1 Juni 1950 zullen deze bank biljetten nog slechts bij haar hoofd - bank to Amsterdam (Herengracht 461463) worden verwisseld, nadat bij onderzoek is gebleken, dat aan de aanvrage tot verwisseling rede lijkerwijze behoort te worden ge volg gegeven. Bovenbedoelde bankbiljetten zijn gedateerd 7 Mei 1945. schade, ontstaan in verband met de voorbereiding of vaststelling van bestemmingsplannen. Woonschepen. De woonschepen wil de -* Staats commissie onder de werking van de woningwet brengen; zij meent, dat dit het beste kan geschieden'door voorschriften voor woonschepén, evenals die voor zomerhuisjes, volkstuinhuisjes, woonketen en niét tot bewoning bestemde tijdelijke gebouwen, op te nemen in één 'al gemene maatregel van bestuur. -1 Voorgesteld wordt om voorhé- paalde gebieden (waarbij vodral aan te saneren stadsgedeelten1 Ts" ge dacht) een regeling tot beperking van de instandhouding van gëbdü- wen in het leven te roepen. De vaststelling van rijks woning- bouwprogramma's, telkens geldénd voor ten minste één en ten hoogste drie jaren, wordt in het ontwer, verplicht gesteld. De commissie bepleit een herzie ning van de schadeloosstelling in de onteigeningswet op zodanige wij ze, dat voortaan onder de werke lijke waarde, die voor vergoeding in aanmerking komt, niet meer de op speculatieve verwachtingen' be rustende surplus-waarde zal wor den begrepen. De strekking hiervan is, dat bij onteigening de schade loosstelling in beginsel zal worden bepaald volgens de maatstaf van de gebruikswaarde. Centr. Boerenleen bank te Eindhoven De credieten en voorschotten-van de boerenleenbanken, die zijn aan gesloten bij de Coöperatieve Cen trale Boerenleenbank in Eindho ven, bédroegen vier jaar na.de, tweede wereldoorlog, eind 1949, ruim 77 millioen gulden tegeft 58 millioen in 1922, vier jaar na dè- eerste wereldoorlog. De uitkeringen waren echter in 1949 slechts 13 percent van de aan de boerenleen bank toevertrouwde gelden tegen 53 percent ip 1922. Dit deelde mr. Ph. C. M. van Campen gistermorgen mee op de 51ste algemene vergade1 ring van de C.C.B. De heer Van Campen ontwikkel de een groots plan betreffende fi'^ nanciële hulp, die de C.C.B. 'zou kunnen verlenen bij de herbouw van tuinderswoningen. Zij zou een bijdrage van vijfduizend gulden kunnen verlenen als hypotheek in gevallen waarin de bouwkosten het l bedrag van 20 XA duizend gulden niet te boven gaat en waarvoor het Rijk negentig percent bijdraagt. Verder zou de Bank in soortgelijke gevallen medewerking kunnen ver lenen bij de herbouw van arbei ders- of kleine middenstandswonin- j gen. Op deze wijze, betoogde de heer Van Campen, kan de C.C.B. een grote sociale dienst bewijzen bij de verdere opbouw van Neder land. Belgische kaasheffing algeschait Het Belgische kabinet heeft de heffing op de Nederlandse kaas, die in Nederland nogal wat ontstem ming had gewekt, afgeschaft. Beslo ten is deze heffing te vervangen door een premieregeling voor de productie van kaas, gecondenseerde melk en poeder van volle melk. Aan de Belgische textielexport naar Nederland zal nu, daar België bereid blijkt aan de Nederlandse wensen tegemoet te komen, geen hinderpaal in de weg worden ge legd, vernemen wij uit gezagheb bende Nederlandse bron. VROUW DOOR GAS VERSTIKKING OM 'T LEVEN GEKOMEN. Een 79-jarige vrouw uit de Frans van Mierisstraat te Amsterdam is door gasverstikking om het leven gekomen. Vermoedelijk is zij zonder het te bemerken met haar kleding in aanraking met de gaskraan geko men, waardoor deze geopend werd. Omstreeks kwart voor tien gister avond heeft een auto-ongeluk op de weg BoxtelEindhoven aan drie mensen het leven gekost. Het onge luk gebeurde in de gemeente Liemp- de, waar een muziekkorps op de weg marcheerde, terugkomend van een serenade aan een pas gerepatrieer de dorpsgenoot. Achter de muziek liepen verscheidene jongelui. Een auto uit de richting Boxtel is in volle voart op deze jonge mensen gere den, van wie er drie werden ge dood en vijf gewond. Gedood werden de 19-jarige mon teur C. Saris, de 18-jarige klompen maker C. van Hastenberg en de 18- jarige molenaar Th. van Hal. Gewond werden de 20-jarige Hen- rica van Mensvoorte, de 19-jarige Henricus van der Velden, de 17-jari- ge. Maria van der Vleuten en haar 13-jarig broertje Henricus. De eer ste drie werden naar een ziekenhuis te .Eindhoven overgebracht. De personenauto, die door tot dus ver onbekende oorzaak op de jonge lui inreed werd bestuurd door de reiziger H. der K. uit Best. De politie heeft de zaak in onderzoek. De verslagenheid in het dorp is groot. De overledenen komen uit grote gezinnen. HET ONGELUK MET DE ESCADRILLE VAN DE RIJKS LUCHTVAARTSCHOOL. Het ongeluk met de escadrille van de Rijksluchtvaartschool heeft zich iets anders toegedragen dan aanvankelijk werd gezegd, zo verne men wij. ;Toen -de drie Harvards in het bo venste punt van de looping waren is het geschied. Bij het gedrieën ma ken van'een looping is het zo, dat de aan weerszijden van de leider vliegende piloten hoger vliegen aan dé- top r van deze kunstfiguur. Dan hebben die vleugel-piloten, op de rug hangende, het gezicht op de, even eens op zijn rug vliegende, leider. jÈen-der vleugel-piloten is Maan dagavond iets te laag geweest. Het schijnt-dat hij zich in een betere po sjiie..'-heeft willen brengen om het toestel -.van chef-instructeur Jansen in hel oog t ekunnen houden. Bij het corrigeren van die positie, zoals ge zegd boven in de looping, is het on geluk gebeurd. De schroef van een der vleugeltoestellen heeft daarbij de rechter-vleugelhelft van de „Har vard" bestuurd door de heer Jansen geraakt. Een stuk van twee tot drie meter van deze vleügel werfl kapot- ■gereten. Het toestel viel in een spiraal naar beneden, waarbij bovendien nog wentelend op zijn langsas. Door de middelpuntvliedende kracht is het de heer Jansen vermoedelijk niet gelukt zich uit het vliegtuig te verwijde ren. DE OUDE MOORD TE ROOSENDAAL. Zoals bekend, heeft vorige week Maandag de slagerszoon M. te Roo sendaal: bij toeval menselijke rêsten rmtdeKt' *n een steegje te Roosen daal, toen hij daar ter plaatse een kuil wilde graven. Bij nader onder zoek -vond de polite een schedel en verschillende beenderen, afkomstig Van een-menselijk lichaam. De volks mand bracht de lugubere vondst in verband met de verdwijning van de ■Roosendaalse winkelier D., van wie men aannam «dat hij was vermoord. De Roosendaalse gemeentepolitie, die in haar opsporingen werd geleid door de officier van justitie te Breda eri werd geassisteerd door dr. Hulst uit Leiden en dr. Froentjes uit den Haag, heeft officieel meegedeeld, dat bij In'denfificatie is komen vast te staan, dat de gevonden menselijke refcten "inderdaad dié van de winke lier D. zijn. Men. zal zich herinneren, dat zeke- Tè. Dé J., die wegens moord tot le venslange gevangenisstraf is veroor deeld, indertijd in de gevangenis aan éen celgenoot zou hebben bekend de winkelier D. te hebben vermoord. Bij latere officiële verhoren door de po litie heeft hij dit echter categorisch ontkend. LIJKJES VAN TWEELING GEVONDEN, In het kanaal te Middelburg wer den de lichaampjes van een vermoe delijk pas geboren tweeling drijven de aangetroffen. De politie stelt een onderzoek in. BRUILOFTSGASTEN WERDEN ZIEK. Zoals iedere week i-n het bedrijf van de N. V. J. Schoenmaker Zaandam gebruikelijk is, kregen arbeiders ook Zaterdagmiddag een hoeveelheid cacaoboter, welk pro duct in grote hoeveelheden in dit bedrijf wordt verwerkt. Zondagmid dag werden alle personen die tijdens het middagmaal jus, bereid van de ze cacaoboter, hadden gebruikt vrij ernstig ziek. Hevige braak verschijn selen gepaard gaande met spierpijn in dijbenen en armen traden op. Een der arbeiders vierde Zondag zijn koperen bruiloftsfeest en had ter gelegenheid hiervan talrijke fami lieleden uit andere provincies laten overkomen. Alle bruiloftgangers werden ziek na het gebruiken van de feestmaaltijd. Hoogstwaarschijnlijk is de partij cacaoboter, waarvan de arbeiders een hoeveelheid hebben gekregen, niet afdoende geraffineerd geweest, waardoor schadelijke vetzuren in het product waren overgebleven. De N. V. J. Schoenmaker laat de cacao boter bij een andere firma te Wor- merveer raffineren. CONGRES R.K. -ÖNDER- OFFICIERENVERENIGING De Ned. R.K. Onderofficierenver eniging „Sint Martinus" die haar tweedaags congres in Assen hield, besloot op de tweede dag tot aan sluiting bij dc Katholieke Arbeiders beweging. In afwachting van een definitieve regeling zal deze aanslui ting een voorlopig karakter dragen. Geijverd zal worden voor uitbrei ding van de geneeskundige verzor ging van de gezinsleden der beroeps militairen, alsmede voor gelijkstel ling met de medische verzorging van de gezinsleden van een verplicht verzekerde uit het vrije bedrijf. Ook erd een lans gebroken voor een betere legering van de in de kazer nes gehuisveste militairen, voor aststelling van de status van de groetplicht voor militairen, zoals deze voor 1940 gold.' Tevens zal bij de uniformcommissie worden aange drongen op het brengen van een heid in het dragen van rangonder- scbeidingstekenen bij de verschil lende delen van de strijdkrachten. e heer W. van der Hoogen uit Utrecht, vice-voorzittër van de ver eniging, werd benoemd tot voorzit ter als opvolger van de onlangs overleden heer D. Boumeester. In de daardoor ontstane vacature werd voorzien door de benoeming van de heer C. W. Streef land uit Nijmegen. De aftredende bestuursleden, de he ren H. J. Bunnik té Den Haag en B. A. Teunissen te Arnhem, werden herkozen. .Het volgende jaar zal de algeme ne vergadering te Arnhem worden gehouden, tijdens welke tevens het 40-jarig bestaan der vereniging ge vierd zal worden. PAUSELIJKE ZEGEN VOOR DE WESTLANDSE TUINBOUW Gisteravond laat kwam in Naald wijk uit Rome het bericht, dat een door Westlanders geschonken kist fruit aan de Paus was aangeboden. De kist werd overhandigd door Wim Vogels en Wim Thoen, beiden uit Naaldwijk, die per fiets naar Rome zijn getrokken (de vruchten waren per vliegtuig nagezonden). In Rome werden zij gastvrij ont vangen door pater dr.-prof. Chr. Vij verberg O.P., hoogleraar aan het Angelicum te Rome, eveneens af komstig uit Naaldwijk. Deze had voor hen een speciale -audiëntie bij Paus Pius XII aangevraagd en ver-*- kregen. Wim Vogels en Wim Thoen droegen samen de kist fruit waarin witte en blauwe druiven, perziken, pruimen en aardbeien, verpakt in pho-film en afgedekt- met een spe ciaal schutblad, vervaardigd dooi de Naaldwijkse schilder J. Baetings. Z. H. de Paus onderhield zich lang durig met pater Vijverberg en de beide Westlandse jongens. Begrij pend, dat dit geschenk van eerste lingen grote zorgen heeft gevraagd zowel van de tuinders, die deze pro- d'uctëiï hebben gekweekt, als van anderen, dievoor dé verzending en verpakking zorg hebben gedra gen, schonk de Paus zijn zegen aan de Westlandse tuinbouw en gaf hij de twee pelgrims speciale herinne- lingsmedailles mee voor allen, aan dit geschenk hadden meege? werkt. De initiatiefnemer van dit ge- schenk was P. N. Bot uit Naaldwijk. WEERSVER WACHTING (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur). WEINIG BEWOLKT. Droog weer met weinig be wolking en meest matige Noord oostelijke wind. Ongeveer de zelfde temperauur als vandaag.* Buit bestond uit wat schapenwol Ei- zullen weinig overvallen wor den gepleegd als die, welke vorige week plaats vond in Dutten bij Al melo, waar de ruim zestigjarige al leenwonende Hilligje Heuverman, die een kluizenaarsleven" léidt, door twee gemaskerde mannen overval len werd. Deze vrouw bezit nage noeg geen cent, zij woont ver van de bewoonde wereld een totaal ver waarloosd boerderijtje, heeft- een koe, die geen melk geeft, een geit en een spinnewiel, maar daar is dan nagenoeg alles mee gezegd. Men moet een kilometer lopen over smalle paadjes door weilanden op haar boerderijtje te komen ieder die er komt wordt getrof fen door de verwaarlozing en de schamelheid van haar bezit. Zij heeft geen tafel en geen bed, slaapt met kleren aan öp een stoel en grendelt deuren en luiken wan neer zij iemand komen ziel. Waarschijnlijk zou er nooit iets bekend zijn geworden, als een dei- daders, die voor een ander feit werd aangehouden,' nieteigener beweging over de overval-was gaan praten. De daders, J. M. uit Utrecht en H. H. uit Emmen, werden te Assen gearresteerd. De politie trok daar na op onderzoek uit, maar kwam voor een gesloten deur en moest de hulp van de buren inroepen om de vrouw te- overtuigen, dat het goed volk was. Hilligje is altijd al een, zonderlin ge geweest. Zij zit vol s'teriöe ver halen, fantasseert 'er op los en. ver telt een ieder, die het hogen 'Wil, dat zijeen kapitale boérderij eh een uitgebreide, veestapel, bézit en het is heel goed mogelijk, "dat de indrin gers daardoor ophaar. pad zijn ge bracht, in de veronderstelling, dat er rijke buil te Kalen viel. Zij ver telde zelf, dat een deel van haar bezit voor veel geld verkocht was enhet is heel goed'mogelijk, dat Hilligje het slachtoffer geworden is van haar eigen fantasie. Het kostte moeite óm. haar aan het spreken te krijgen, maar zij ver telde, ons hoe' de overvAl in zijn werk was gegaan. Zjf sliep, zoals gewoonlijk met 'kléren aan op eén stoel in het donkere woonvertrek, toen zij plotseling wakker werd en merkte, dat een man door een raampje was binnengekropen. Hij scheen haar met een zaklan taarn in het gezicht en zij schrok zo hevig, dat zij niets beters wist te doen dan te trachten le vluchten, Zij glipte langs de man heen naar de deur en eenmaal buiten zette zij het op een lopen, het. land in, nau welijks merkend, dat er buiten nog iemand stond. Dodelijk verschrikt is zij een twee honderd meter ver gehold en daar blijven staan, zes uur lang op kouse- oeten in de stromende regen, tot een nieuwe dag aanbrak. Toen pas durfde zij weer te voorschijn te ko men. Met niemand heeft zij er over ge sproken, zelfs met de buren niet. Ach teraf blijkt, dat de mannen een week te voren al hier en daar in, de omgeving inlichtingen hebben inge wonnen. Buren waarschuwden Hilligje voor de twee mannen, die zij niet ertrouwden. De oude vrouw was hierdoor op haar hoede en het wei nige geld, dat zij bezat, droeg zij an dat ogenblik af dag en nacht #bij zich. Daardoor hebben de mannen dit niet kunnen bemachtigen en het enige, wat zij van hun gading von den, waren een paar knotten zelf- gesponnen schapenwol. Dat was de hele buit!! INBREKEND ECHTPAAR GEGREPEN. Het is de Amersfoortse politie ge lukt een jeugdig echtpaar aan te hou den, dat vermoedelijk in de laatste weken verscheidene inbraken heeft gepleegd. Bij een der laatste diefstal len nam het uit het kantoor van een verffabriek een tapijt mede en stop te dat op een naburig terrein onder het zand. Een politiehond ontdekte het tapijt daar, maar men nam het niet mee en liet het liggen, om de in brekers in een val te lokken. Dat ge lukte ook. Maandagavond laat om 12 uur verschenen zij op het terrein en werden meteen gepakt en ingeslo ten. Nu wordt onderzocht of ze meer inbraken van de laatste tijd op hun geweten hebben, DRONKEN AUTOBESTUURDER VEROORZAAKT DODELIJK ONGELUK Op de provinciale weg bij Mont- foort is de 20-jarige carrosserie-ar beider A. P. door een auto gegre pen, in een sloot geworpen en zo ernstig gewond, dat hij later aan de gevolgen is overleden. Het slachtoffer maakte met zijn verloofde een avondwandeling en hoewel beiden op het voetpad lie pen, dat naast de weg loopt, werden zij door de auto gegrepen en in een sloot gegooid. Het meisje wist spoe dig op het droge te komen. Op haar hulpgeroep kwamen omwonenden toegesneld, die na enig zoeken de man vonden. Hij had een ernstige hoofdwonde en is kort na aankomst in een ziekenhuis te Utrecht aan de gevolgen overleden. Het meisje had een ernstige zenuwschok gekregen. De autobestuurder had zich van het ongeluk niets aangetrokken en was doorgereden. De politie had echter reeds enkele uren later de vermoedelijke dader te pakken. Op het moment van zijn arrestatie ver keerde hij nog onder de invloed van sterke drank. Het is een boer-koop- man uit Willeskop. Zijn auto was aan de voorkant beschadigd en is in beslag genomen. BINNENLAND. De verhoging van de benzine prijs zal, naar mag worden aangeno men, op 16 Mei ingaan. Vermoedelijk zal vandaag het Kon. Besluit worden gepubliceerd, waarin van déze be slissing kennis zal worden gegeven. De veehouder-koopman E. L. uit de buurtschap Tweeloo heeft een z.g. wit bewijs vervalst en een rea gerende koe als t.b.c.-vrij verkocht. De justitie heeft direct ingegrepen en L. gearresteerd. De bakkerspatroonsvereniging te Beverwijk heeft besloten met ih- gang van deze week de prijs van, het wittebrood met 2 cent per 800 gram te verhogen. Dit gebied is destijds niet met de verhoging elders meege gaan omdat dit toen niet raadzaam werd geacht. De 58-jarige wegwerker H. H., uit IJmuideri-Oost, die werkzaam was .aan de rails ten Noorden van het station Velsen-IJmuiden-Oost, is door een passerende trein uit de richting Beverwijk gegrepen. In zorgwekkende toestand werd hij naar het St. Antoniusziekenhuis te IJmui- den-Oost overgebracht. BUITENLAND. Koning Leopold zal zich, vol gens „Le Soir", volgende week naar Rome begeven, waar hij door Z. H. de Paus in audiëntie zal worden ont vangen. Ook zou hij een bezoek bren gen aan de Italiaanse president Einaudi. Dertig Japanners houden^ zich thans, vijf jaren na het einde van de oorlog, nog steeds schuil op een klein eiland van de Marianen. Familieleden van de „verzetslieden" hebben hen ingelicht, dat de toestand sinds en kele jaren geleden wel iets veran derd is, maar het schijnt, dat zij het nog niet geloven. Een vissersvaartuig, dat te zwaar belast was met passagiers, is bij Port Lyautey omgeslagen. Twee mannen, drie vrouwen en drie kin deren verdronken.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2