S)e C^idóeSoii^oAit 10 Mei inval in Nederland Staat van beleg voorCelebes Amerika helpt Z.Oost-Azië Van arbeidersjongen tot secretaris-generaal Steenkool en staal in één „pool" Wordt dr.Jachym alsnog gewijd? Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" WOENSDAG 10 MEI 1950 41ste JAARGANG No. 11975 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.35 p. w., f 1.50 p. mnd., f 4.50 p. kwart. Franco p. p. f 5.25. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Tweehoeks-in plaats van vierhoeks-conierentie Op 16 Mei zal onden voorzitterschap van Hatta een conferentie worden ge houden tussen de V-S.I. en de republiek van Djocja over de vorming van een Indonesische eenheidsstaat. Aldus is in tegenwoordigheid van Soekarno door de regering der V-S. I. besloten. Tevoren, namelijk op 13 Mei, zal de regering der V. S. I. een informele bespreking voeren met vertegenwoordigers van Oost-Indon esië en Oost-Sumatra. Hienbij zullen ook twee waarnemers van West-Borneo aanwezig zijn. Uit deze gang van zaken blijkt, dat inderdaad geen officiële vierhoeksconferentie zal worden gehouden, v/aarbij Djocja en de beide andere nog bestaande deel staten als gelijken rond één tafel zouden zitten. Op dezelfde vergade ring van de regering der V. S. I., waarop het besluit werd genomen voor de conferentie tussen de V. S- I. en Djocja, werd een ontwerp-besluit van Soekarno aangenomen inzake de afkondiging van de staat van oor log en beleg op geheel Celebes met inbegrip van de Sangir- en de Ta- loedeilanden- De ministers besloten tenslotte de kwestie-Ambon aan het ministerie van defensie over te laten. Over de toestand op Celebes, waar thans de staat van oorlog en beleg is afgekondigd wordt gemeld, dat op Celebes een controverse groeit tus sen de geregelde troepen van de V. S. I. en eenheden guerillastrijders. De guerillastrijders hadden op Cele bes verschillende plaatsen bezet, die nu worden overgenomen door de ge regelde troepen (Apris). Waar de guerillatroepn echter vaste voet hebben gekregen, zijn ze begonnen met de ontwapening van de politie en het in eigen hand nemen van het bestuur. Dit is onder meer het ge val geweest m Madjene op Zuid-Ce lebes. Door het ondisciplinaire op treden van aeze guerillastrijders is grote onrust ontstaan onder de be volking van Madjene, die gevraagd heeft om een bezetting door Apris- troepen. WEDEROM ARREST AT ATIES TE MAKASSAR. Hedennacht zijn in Makassar we derom enige arrestaties verricht. De belangrijkste hiervan betreft de voor malige minister van sociale zaken -in het Oost-Indonesische kabinet, Mr. Binol, die op het punt stond naar New Delhi te vertrekken als secre taris van de R. I. S-amibassade al daar Onder de arrestanten bevinden zich geen Nederlanders. OPHEFFING VAN K. N. L L. Het K- N I- L. zal, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, op 26 Juli zijn opgeheven. Aldus wordt meegedeeld in een Nederlands-Indo nesisch communiqué, dat in Djakarta is gepubliceerd. De onderhandelin gen hierover zijn gevoerd door de Indonesische minister" van defensie, sultan Hamenkoe en de Nederlandse staatssecretaris van oorlog, mr..Foc- kema Andreae. met de Nederlandse en Indonesische militaire autoritei ten. Mr. Fockema Andreae is per DUITSE MISSIONARISSEN IN NOORD-KOREA GEVANGEN? Naar vernomen wordt, heeft het Benedictijner klooster St. Ottiliën in Zuid-Beieren bericht ontvangen van de gevangenneming van 62 Duitse missionarissen in Noord-Ko- rea. Naar men meent te weten, werden de missionarissen in Mei 1949 uit de Benedictijnse abdij te Tokwon en enkele andere missie posten in Noord-Korea weggevoerd en gevangen gezet. Het zou hier betreffen bisschop Bonifacius Sauer, 19 priesters, 23 monniken en 19 kloosterzusters. De mannelijke geestelijken' waren alle afkomstig van het Benedictijner klooster te Tutzing (Zuid-Beieren). 18 Katholieke leden van het Westduitse parlement hebben thans de Westduitse regering de vraag gesteld, welke maatregelen zij denkt te nemen om de veiligheid van deze Duitse missionarissen te verzekeren. vliegtuig naar Nederland vertrokken. In Djakarta wordt het aantal le den, dat in het K. N. I. L. dienst doet op 50.000 man geschat. Zij zullen in het federale .eger van de V. S- I. wor den opgenomen of worden ontslagen. LAFFE AANSLAG TE DJAKARTA. Gisterochtend overleed te Djakarta een vrouwelijke employé van de Na tionale Handelsbank, die Zaterdag avond, anderhalf uur voor het ingaan van de avondklok, door een aantal schoten dodelijk werd getroffen. Het slachtoffer zat in een auto naast de bestuurder, toen enige bewapende lieden in 'n stille straat van Djakar ta een teken gaven om te stoppen. De bestuurder, die met aanranders meende te doen te hebben, besloot door te rijden, waarop het salvo volgde. Het bureau van de militaire gouverneur, heeft medegedeeld geen rapport over de schietpartij te heb ben ontvangen. Ook de politie kon geen inlichtingen verschaffen. De politie heeft hier twee Indone siërs gearresteerd, die er van ver dacht worden betrokken te zijn ge weest bij de moord op pastoor Mul der bij één hunner heeft men de fiets van het slachtoffer aangetroffen. TSJECHISCH SALONRIJTUIG VOOR STALIN Een speciaal spoorrijtuig, dat ge- .heel van Tsjechoslowaaks materiaal is gebouwd en waarin zich de laat ste technische nieuwigheden bevin den, is gisteren in Praag aangebo den aan V. A. Zorin, de Rusissche plaatsvervangende minister van bui tenlandse zaken, als een geschenk voor Stalin. Het salonrijtuig is uit gerust met airconditioning en een kleine bioscoop. Er is naar gestreefd alle invloeden der „burgerlijke cul tuur" bij de decoratie van het inte rieur te vermijden. PER HELICOPTèRE VAN EXPOSI TIE TOT EXPOSITIE. De eerste passagiers-helicoptèredienst in En geland is gelijk met de Britse Indus trie Tentoonstelling geopend, en wordt onderhouden tussen Londen, waar het ene deel, en Birmingham, waar het andere deel der expositie wordt gehouden. Het was (natuur lijk) een Amerikaanse, die op de eer ste dag van de tentoonstelling, als eerste passagier de helicoptère bin nenstapte voor de eerste vlucht. FINSE MACHINISTEN WERDEN MILITAIREN. Om een einde te maken aan de staking van de machi nisten, heeft de Finse regering be sloten de stakers in militaire dienst treinen te hernemen. De machinisten echter maakten bekend, dat zij alle orders zouden uitvoeren, behalve het rijden van de trein. Op deze foto ziet U enige soldaat- op te roepen, opdat zij dan toch zou- machinisten, die de omgeving van den verplicht zijn hun plaatsen op de treinen moeten schoonhouden. Ook Indonesië krijgt zijn deel WAN WELINGELICHTE ambtely ke zijde werd gisteravond te Wash ington vernomen, dat de Amen kaanse regering bezig is met het uit werken van een program voor het verlenen van economische hulp aan vijf Zuid-Oost-Aziatische landen, w aarmede een bedrag van 64 millioen dollar zal zijn gemoeid. Met de uit voering van deze plannen zal wor den begonnen, zodra het Congres zij n goedkeuring heeft gehecht aan het voor dit doel aanwenden van ECA- gelden. Het leeuwendeel van de te verle nen hulp is bestemd voor Indo-Chi- na. De Amerikaanse regering wil al dus helpen bij het uitvoeren van de door minister Acheson te Parijs ge dane toezegging voor spoedige Ame rikaanse en economische en mili taire hulp aan de plaatselijke Indo- chinese en Franse autoriteiten, in hun strijd tegen de communistische, revolutie. Van dezelfde zijde wordt verno men, dat men verwacht, dat ook Indonesië, Thailand, Birma en Malakka zullen delen in de Ameri kaanse hulp. Het voorstel voor het verlenen van Amerikaanse economische hulp aan deze vijf Zuid-Oost-Aziatische lan den staat afzonderlijk van de mili taire hulp, die aan Indo-China en enkele van zijn buurlanden zal wor den verleend en die zal worden be kostigd uit een speciaal fonds van 75 millioen dollar, waarover presi dent Truman kan beschikken. Vernomen wordt, dat de toewij zingen als volgt zullen geschieden: Trygve Lie's biografie Toen Trygve Lie, de secretaris-ge neraal der Verenigde Naties Vrijdag j.l. te Den Haag vertoefde, werd hem in het Vredespaleis een exemplaar aangeboden van de Nederlandse ver taling van zijn levensbeschrijving. Deze biografie werd geschreven door Hans Amundsen en uit 'het Noors in het Nederlands vertaald door de directeur van het Nederland- Noord-Europa Instituut, de heer H. D. Baars. De Uitgeverij Bora N.V. te Assen zond ons een exemplaar van deze le vensbeschrijving. die ons de merk waardige geschiedenis onthult van een eenvoudige Noorse jongen uit een arbeidersgezin, die het tot minis ter bracht en later tot secretaris-ge neraal van de Verenigde Naties. Het verhaal begint als een roman, met de verhuizing van Lie's moeder en haar gezin naar Grorud in de om geving van Oslo, dat toen nog Chris- tiania heette. Dat was in 1902 en de kleine Trygve was toen nog niet eens W. Duitsland en de Raad van Europa Kabinet eenstemmig vóór Het Westduitse federale kabinet heeft zich eenstemmig uitgesproken voor de toetreding van de federatie tot de Raad van Europa. West-Duits- land is indertijd tezamen met het Saargebied uitgenodigd om deel te nemen als toegevoegd lid. West-Duitsland wil door het aan vaarden van de uitnodiging de na druk leggen op de Duitse wens om samen te werken met de Europese gemeenschap, vooral met het oog op de conferentie van de ministers te Londen. 6 jaar oud. Zijn vader was een meu belmaker, die naar Amerika was vertrokken en de zorg voor zijn ge zin maar aan zijn vrouw had over gelaten. Uit zulke gezinnen, die voor zichzelf moeten zorgen, komen vaak de krachtigste persoonlijkheden voort, die hun weg wel vinden in de maatschappij. De jonge Trygve vond zijn weg ook en wel via de arbei ders-organisatie. Als secretaris van een delegatie van de Noorse Socialis tische Partij en het Vakverbond on dernam hij reeds in 1921 een reis naar Moskou. In 1922 werd hij aan gesteld als juridisch consulent van het Vakverbond en in deze werk kring voldeed hij zó goed, dat hij in 1935 werd aangezocht om als minis ter van justitie op te treden. Bij het uitbreken van de oorlog beheerde Lie bet departement van bevoorrading en met de regering-Nygaardsvold week ook hij uit naar Engeland. Maar na 5 jaar keerde hij terug en kreeg weer een plaats in het nieuwe kabinet, tot dat hij candidaat gesteld werd voor het ambt van secretaris-generaal der Verenigde Naties. Sinds begin 1946 is Trygve Lie nu secretaris-generaal en het werk, dat hij heeft helpen op bouwen, loopt thans gevaar. Nog eenmaal zal hij de reis naar Mos kou maken en de wereld vraagt zich af, of het deze arbeiders jongen ge lukken zal een mildere stemming te doen doorbreken in de kille at mosfeer van de koude oorlog. DE OVERSTROMING IN CANADA Indo-China zal ongeveer 23 millioen dollar ontvangen. Deze hulp is be stemd voor de wederopbouw van in de strijd tegen de rebellen van Hjo Tsji-Minh verwoeste dorpen, het verbeteren van het gezondheidspeil der bevolking en het weer op peil brengen van de rijstproductie. Indonesië, Thailand en Birma zullen elk circa elf millioen dollar krijgen; deze hulp zal moeten wor den gebruikt voor het bevorderen Een stoutmoedig Frans voorstel pRANKRIJK heeft gisteren voorgesteld, de gehele Franse en Duitse steenkool- en staalproductie samen te smelten in een pool, waartoe ook Engeland, Nederland, België Lu xemburg en Italië zouden kunnen toetreden. Het was de minister van Buitenlandse Zaken, Schuman, die als woordvoerder van de Franse regering meedeelde, onderhandelingen over dit plan te willen openen. Hij noemde het voorstel stoutmoedig en constructief en achtte het de eerste positieve stap op de weg naar een Verenigd Europa. In Franse politieke kringen heeft Schuman's aankondiging diepe in druk gemaakt. Het Foreign Office te Londen had zich nog geen oordeel kunnen vormen, maar de eerste reac ties leggen verband tussen het voor stel en de besprekingen, die Schu man met zijn Amerikaanse ambtge noot, Acheson, heeft gevoerd. De Amerikaanse zowel als de Britse de- degatie voor de besprekingen der Westelijke Drie te Londen toonde zich gelijkelijk verrast. Uit Bonn be richt Reuter, dat bondskanselier Adenauer zich op de vlakte hield, doch dat de socialistische oppositie onder Schumacher zich gereser veerd betoonde. Minister Schuman omschreef het tweevoudige doel van zijn voorstel als volgt: 1. de unificatie van Europa; 2. het beslechten van de eeuwenoude vete tussen Frankrijk en Duitsland. Als het denkbeeld wordt aangeno men is een nieuwe oorlog tussen bei de landen eenvoudig ondenkbaar en materieel onmogelijk. Schuman verwacht van een Frans- Minister In 't Veld naar Amerika HET PROPLEEM DER HUISVESTING Gisteravond is minister J. in 't Veld met de K. L. M. lijnmaohine naar de Ver. Staten vertrokken, waar hij zal spreken op de „United States conference of mayors", die van 11 tot 13 Mei in New York wordt gehouden. De 200 steden in Amerika, die meer dan 50.000 inwo ners hebben, zijn op dit congres vertegenwoordigd. Het probleem der volkshuisvesting zal aan de orde worden gesteld en minister In 't de landbouw, de volksgezond- VgW is uitgenodigd als enige Euro- peaan om op dit congres iets te ver tellen over de wederopbouw en volkshuisvesting in Nederland. De minister vertelde de journalis ten op Schiphol, dat in Amerika grote belangstelling is voor de wij ze, waarop Nederland de volkshuis vesting heeft aangepakt. Een com missie van de Amerikaanse Senaat, die een rondreis door Europa heeft gemaakt, heeft met name over Ne derland een zeer gunstig rapport uit gebracht. Behalve op dit congres zal de minister ook in Chicago spreken. Er staat voorts een bezoek aan Wash ington op het programma, waar de minister o.a. zal spreken met huis- vestingsautoriteitten. Ook zal hij een bezoek brengen aan de Nederlandse ambassadeur, mr. E. N. van Klef- fens. Het is de eerste reis van minister In 't Veld naar Amerika en het is zijn bedoeling om er meteen een stu diereis van te maken. Vooral de op lossing in Amerika van het probleem der goedkope arbeiderswoningen hoopt minister In 't Veld te bezien. Een der journalisten stelde de vraag of het gevolg van de reis van de mi nister naar Amerika misschien zal zijn, dat in Nederland wolkenkrab bers zullen worden gebouwd. Lachend antwoordde minister In 't Veld: „De grondschaarste zou ons daar misschien wel toe moeten bren gen, maar relatief is de bouw van wolkenkrabbers duurder dan laag bouw en er zijn dus wel ernstige fi nanciële bezwaren tegen deze vorm van bouwen". beid en algemeen economisch her stel. Malakka ontvangt minder. De Amerikaanse regering zal, op verzoek van de regering der betrok ken landen, raadgevende technische commissies naar Indonesië en Birma zenden; de hieraan verbonden kos ten zijn voor Amerikaanse rekening. TRUMAN BESCHULDIGT CHINESE COMMUNISTEN President Truman heeft de Chine se communisten er gisteren van be schuldigd, dat zij China uithongeren cm Rusland te helpen voeden. Het lot van het Chinese volk is tragisch, zo zegt de president in een rede, voorbereid voor een gehoor van de universiteit van Wyoming op zijn verkiezingstournee. Deze uitlating wordt uitgelegd als een aanwijzing dat de V. S. het com munistische China voorlopig niet zullen erkennen. De president liet echter duidelijk uitkomen, dat de Amerikaanse regering door bemid deling van particuliere instellingen al het mogelijke zal doen om het hongerige volk in China te voeden, onverschillig onder welke regering het leeft. Truman zei, dat het niet gemak kelijk zou zijn de „verschrikkelijke tyrannie" van Rusland teniet te doen. Geschokt zelfvertrouwen Volgens de Romeinse correspon dent van de „Volkskrant" is het waarschijnlijk, dat dr. Jachym, de benoemde coadjutor van de aarts bisschop van Wenen, kardinaal In- nitzer, toch nog tot bisschop gewijd zal worden en daarmee het ambt van coadjutor zal aanvaarden. Men herinnert zich, hoe dr. Jachym groot opzien baarde, toen hij op Zondag 23 April j.l. de St. Stepha- nusdom te Wenen verliet tijdens de H. Mis, waaronder hij tot bisschop zou worden gewijd. Het is inmiddels gebleken, dat dr. Jachym zich heeft De overstroomde Red River en de laten afschrikken door enige intriges zijrivieren er van, die Winnipeg doorsnijden, dreigen de stad in een zestal geïsoleerde wijken te delen. Alle militaire reserves in het ge bied van Winnipeg zijn opgeroepen cm de voorbereiding van de over stroming tegen te gaan. bestaat thans ernstig gevaar, dat ook de bruggen over dé Red River onderstromen. Een deel van de stad Winnipeg is reeds geëva cueerd. en onaangename uitlatingen te zijnen nadele. Na zijn opzienbarende „vlucht in de openbaarheid" kwam echter vast te staan, da: de intrige die hem af schrikte van zeer ondergeschikte aard was. De jonge doctor overschat te haar betekenis tengevolge van een-tijdeilijk-gebrek aan zelfvertrou wen Sinds 23 April heeft hij tal van blijken van vertrouwen en vriend dat hij een overgroot deel van de Oostenrijkse clerus zéér heeft teleur gesteld, toen hij meende, zich te moe ten terugtrekken. De situatie is thans, dat dr. Ja chym nog steeds coadjutor is. Van deze taak, kan hij slechts ontslagen worden door de H. Stoel zélf en dit is tot op heden nog niet gebeurd. Hij kan echter zijn ambt niet uitoefenen, omdat hij r.og geen bisschop is. Zoals de zaken thans staan, is het zeer waarschijnlijk, dat dr. Jachym alsnog de wijding zal ontvangen en daaimee dus het ambt van coadjutor zal aanvaarden. In dit verband moge herinnerd worden aan een analoog geval dat in de 13de. eeuw in Frank rijk plaats vond, toen een jonge priester zich evenals thans dr. Ja chym, op het laatste moment aan de bisschopswijding onttrok, daar hij zichzelf onwaardig bevond. Kort daarop werd hij naar Rome geroepen en met eigen volle instemming tot bisschop gewijd. Als bijna zeker kan worderj aangenomen, dat zich dit zeld zame geval, thans, na zeven eeuwen, zal hertialen en dat de man die uit de com van Sint Stefanus vluchtte, binnenkort in Rome zelf de wijding zal ontvangen, die hij in Wenen meen Duitse of Europeese steenkool- en staalpool een hogere productie en la gere prijzen, in tegenstelling tot de huidige tendens der kartelprijzen, die worden vastgesteld met het doel, een zo groot mogelijke winst te ma ken. De verhoogde productie van Euro pa, aldus Schuman, zal ten goede ko men aan de levensstandaard van de gehele wereld, zonder uitzonderin gen. Europa zal verder in staat zijn, een van zijn vornaamste taken uit te voeren, namelijk de ontwikkeling van het Afrikaanse continent. De volgende onderhandelingsbasis gaf minister Schuman aan: 1. moder nisering van het productie-apparaat en opvoering van de kwaliteit; 2. dis tributie in de aangesloten landen op volstrekt gelijke voorwaarden: 3. de ontwikkeling van een gemeenschap pelijke export naar andere landen; 4. nivellering van de levnsomstandig- heden der arbeiders in de betrokken industrie. DUITSE SOCIALISTEN UITERST GERESERVEERD. Het Franse voorstel heeft in de West-Duitse hoofdstad sensatie ge wekt. Het is op dit ogenblik nog te vroeg om een overzicht te geven van de Duitse reacties, aangezien deze gebaseerd zijn op een uiterst vluch tige kennisneming van een vérgaand project. Ook de kanselier zelf heeft in zijn enthousiaste aanvaarding van de Franse gedachte deze reserve ge maakt. Nochtans vond hij reden ge noeg om reeds nu de Franse stap als grootmoedig te bestempelen en als: „een eminente vooruitgang in de be trekkingen tussen beide landen". Als zodanig was het voorstel in de ogen van de Duitse kanselier „van dc grootst-denkbare betekenis". In het Bonnse parlementsgebouw werden de voorstellen gisteravond veelal in positieve zin besproken. Doch ook nu tekent zich reeds de mogelijkheid van een nieuwe scherpe-tegenstelling tussen regering en oppositie af. De eerste voorlopige opmerkin gen van de socialistische leider dr. Schumacher waren ingegeven door het wantrouwen, dat de socialistische partijleiding sedert de regeling der Saarkwestie in zijn voorliefde voor kernachtige formuleringen de vrees uitgesproken, dat dit verbond een „Europese naamloze vennootschap" zou worden. Deze vrees is ingege ven door de bij de socialisten heer sende overtuiging, dat Frankrijk zich positief verzet tegen de door hen ge- eiste socialisering van de zware in dustrie. Zolang over de eigendom der Duit se industrie nog geen beslissing is ge nomen, blijven de socialisten in elke vorm van verbinding dezer industrie met die in het buitenland gevaren voor een buitenlandse overheersing der Duitse economie zien. Daar deze vrees ook overheerst in de leiding van de West-Duitse vakbond, is het te verwachten, dat de houding van deze organisatie van 5 millioen Duit se arbeiders ten opzichte van de Franse voorstellen ook geresrveerd zal blijven. schap ontvangen. Hij heeft ervaren, I de niet te kunnen aanvaarden. AMERIKAANSE STUDENTEN NAAR „PAX ROMANA". Als af gevaardigde van de Amerikaanse R. K. studenten, zal de heer Philip C. Curley van de St. John's Universi teit naar het Pax Romana Wereld Studenten Congres, dat in Amster dam wordt gehouden, komen. Ko-wettje... Die het traagst is in het beloven is altijd het trouwst in het nakomen

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1