Winkelhuis SLAGERSBEDIENDE JCaite Q,aCf LAAT UW MOND VERZORGENv Amerikaans Plastic Kunstgebit Het Jubelfeest van de ~~~~l tparochie te Sassenheim Geef Uw kamer de „New NV look"! MAANDAG 8 MEI 1950 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BI AD PAGINA 4 Deze Super Swift- schoenen zijn van hei fijnste kalfsleer gemaakt en kosien f. 24.90. In zwari, bruin, lichtbruin en roodbruin. Stormenderhand heeft SUPER SwiFT heel mannelijk Nederland veroverd. SUPERSwiFT,de nieuwe herenschoen, waar over iedere man enthousiast is. En geen wonder I Frank en vrij ligt Uw voet in SUPER Swift. Het binnenwerk is immers volkomen spijkerloos. Loop er in de winkel eens even mee en overtuig U, hoe heerlijk deze schoenen zitten. U zegt dan direct: Ja, dat zijn zei Die zitten fantastisch. Super Swift, buigzaam als Uw eigen voet. SPIJKERLOOS SPIJKERLOOS Wanneer U 's morgens Uw slechte tanden bij ons laat trekken, PLAATSEN WIJ NOG DEZELFDE DAG EEN MUURVAST IN DE MOND. Volledige garantie. Trekken desgewenst in Evipanslaap. Behandelingen door Tandartsen. Gouden tanden, kronen, bruggen, speciaal Jacket Crowns in de kleur der eigen tanden. SPREEKUUR VAN 9 UUR MORGENS TOT 7 UUR 's AVONDS. BOVENDIEN DINSDAGS- EN DONDERDAGSAVONDS VAN 7-9 UUR OE PERPONCHERSTRAAT 107 - TEL. 392090 - DEN HAAG NET MEISJE gevraagd voor dag en nacht. zelfstandig kun- nende werken, boven de 20 iaar. J. de Roode. Kraaierstraat 33- 3678 DIRECT GEVRAAGD (HALFWAS) bii ZWARTJES Kam. Onneslaan 36 8087 Telefoon 22708 AANGEBODEN EEN in ruil voor net beneden huis voor 3 personen. Ka- xneid. Onneslaan 36. tele foon 22708. <2? Pootaardappelen. Eigenheimers. Bevelanders Rode Star. Noordelingen. Gekiemd aangeboden door A. K. Kuipers. Zaadhan- del. Kerkstraat 84. Noord- WÜkerhout. Tel. 406. 3643 2e Meisje. Wordt ge vraagd voor direct een 2de meisje in pastorie te Am sterdam. Br. onder no- 3670 bureau van dit blad. Terstond gevraagd een R. K. Boerenknecht of arbeider goed kunnende melken bii J- Hogeveen te Koogmade. 3662 3T Net meisje R. K.. b- z. a. als hulp in de huishou ding voor d. en n.. met hui seliik verkeer. Br. onder no. 8086 bureau van dit blad. *2* Gevraagd een be schaafd R. K. Meisje of Juffrouw, liefst boven 25 ;aar als hulp in de Kuis- houding in R. K. gezin van 2 personen, voor de dag of d. en n. Aanmelden tussen 5 en 7 uur of na 8 uur. Riinsburgerweg 141. 3? R. K. Meisje b. z. a. als werkster. 3 dagen per week. Br. aan P. Wortman. agent L. Crt. onder no. 3668 te Rijipwetering. 5T Dames, van ujw eigen stof maken wii ook voor U een modern hoedje, ook Bruidskapjes van zeer mooie bruidstule maken wij voor U klaar naar eigen ontwerp of idee. C. de Grootv. Egmond. Haarlemmerstraat 145 147. Leiden. 3675 <2? Te koop zware eiken takkebossen. Te bevragen bii Jac- van Noort. Noord - w iikerbout.3661 Van wie? Aankomen lopen een herdershond. Te bevragen Grachtweg 47. te Lisse- 3S76 3? Land- en Tuinbouwart. Golfplaten, kuikengaas. as falt prikkeldraad. har monicagaas. horrengaas. bascules, gewichten, krui wagens, wasspekkuipen, enz. Galvaniseren, vertin nen. herstellen, werkelijk voordelig. A. J. Hartwiik, van ous Landbouwadres. N:euwe Beestenmarkt 79 t. o. Marktkantoor. Tel. 26627—24013. >8006 3? Horloge- en wekker-re paraties onder garantie en binnen twee dagen gereed. Alleen bii de vakman ..de Horlogemaker" G. Dijk stra Haarlemmerstraat 186 Leiden. TELEFOONTJES worden dagelijks geplaatst ter grootte van hoogstens 30 woorden (een woord maximum 12 letters). De prijs bedraagt t 1.50, uitsluitend tegen contants betaling. 3? Naaimachine Defect. Reparatie direct bii aan huis. Geen vervoer, niet wachten en géringe kosten. J. B. fi. Schoots. Riinsburgerweg 29B. tel. 26664. Leiden. 8085 Te koop aangeboden eer. wandelwagen met kap Te bevragen Mariikestraat no- 14A. 8082 „VRIKA" heeft naast haar bekende le klas bor stelwaren. ook een goed kope aanbieding Cocoska- mervegens met steel 0.85, Straatbezems idem 0.75. Sterke mattenkloppers 45 cent. Zolang de voorraad strekt. ..Vrika". Hoge- woerd 97. 8084 Abonneert U op het Parochieblad tfuAium QoJida par jaar. 14.50 per kwartaal f1.20 par maand f0.40 Bureau: Papengracht 32, Leiden Telefoon 20935 De heer Jan Wesseling feliciteert pastoor Braak handeld werd met de Baljuw over de verbouwing van de kerk. We kregen zo even een kleine indruk van die lang vervlogen tijd, waarin de kinderen katechismusles kregen van de klopjes, wat onder strikte geheimhouding moest gebeuren. Het vijfde schetsje was het inte ressantst, want dit was geschiede nis, die de oudste bewoners van Sassenheim misschien nog hebben meegemaakt. Pastoor de Jongh en zijn kerkbestuur bespraken hier de. bouw van een nieuwe kerk, die meer in het centrum van het dorp gebouwd zou worden. Natuurlijk overwint de pastoor alle bezwaren en zal de kerk eenmaal herrijzen. Dit is dan ook in 1869 gebeurd. In de apotheose treden alle verenigin gen, zoals Middenstand, K.A.B., congregatie. Jeugdbeweging, enz. op het toneel en antwoorden op de vraag, wat de Kerk nu eigenlijk brengt. De Kerk is een steun voor ieder, welke moeilijkheden er ook zijn en wie men ook is. Pontificaal Lof. Nadat het doek voor de laatste maal gevallen en door de gehele zaal 't feestlied gezongen was, be sloot de heer Stolwijk de middag, 's Avonds vond er een Pontificaal Lof plaats, waarin Mgr. J. P. Hui- bers, Bisschop van Haarlem pre dikte. Mgr. sprak zijn blijdschap er over uit, dat het geloof door Willi- brord gepredikt, door de eeuwen heen bewaard ifr gebleven. Mgr. noemde deze streek de bakermat van de kerstening en de bescha ving. Ten slotte wekt hij allen op tot groter godsdienstzin. „Herw. Levenskracht". De heer J. C. Schrama is, in verband met zijn 25-jarig jubileum als bestuurs lid van het plaatselijk comité in het sanatorium „Berg en Bosch" te Bilthoven door het hoofdbestuur gehuldigd. Als waardering is hem de gouden speld uitgereikt door de heer W. J. Andriessen. De echtge note van de jubilaris werd een zil veren lepeltje meegegeven. BINNENLAND. De St. Vincentiusvereniging te Haarlem heeft gister haar honderd jarig bestaan gevierd met een ponti- fivale Heilige mis in de kathedrale oasilieK St. Bavo. Een elfjarig jongetje is gisteren om ongeveer twaalf uur in de Kei zersgracht te Amsterdam gevallen. Het kind kwam met zijn hoofd in de modder en is verdronken. In een café op de hoek van de Westermarkt en de Prinsengracht te Amsterdam is Zaterdagavond een be zoeker van een trapje met zeven tre den gevallen. Tijdens het vervoer naar het ziekenhuis is de man over leden. De prijs van gepasteuriseerde flessenmelk wordt in het gehele land met 1 ct. per liter verlaagd. Deze verlaging zal gelden gedurende de zomermaanden, d.w.z. tot 1 October. Gedurende de wintermaanden zal de prijs zo nodig weer worden ver hoogd. De prijs van losse melk on dergaat geen wijziging. Het raadsel van de geheimzin nige brand, die Donderdag in de Kortrijksestraat te Den Haag heeft gewoed is opgelost. De 51-jarige huishoudster, mej. W. ten Z., die ieeds door de politie was gearres teerd onder verdenking van brand stichting, heeft thans bekend de brand uit wraak over haar ontslag te hebben aangestoken. Het bestuur van de Ned. Bio scoopbond heeft zijn toestemming geweigerd op het verzoek van de bioscoopdirecteur A. G. van T. om naar Amerikaans voorbeeld de Speedwaybaan te^ Rijswijk „drive-in bioscoop" te mogen openen. Eervol ontslag verleend aan deken P. Th. Goossens deken van het dekenaat Heusden en pastoor te Drunen. Deken Goossens die 74 jaar oud is zal binnenkort zijn ge meente en parochie gaan verlaten. Twee troepenschepen zijn Donderdag 4 Mei uit Priok vertrok ken, met bestemming Nederland. Het zijn de „General Stewart", met aan boord 36 A. A. T. en de Genie van de 3e divisie, en de „Ge neral Sturgis" met 35 A A T. en 5—11 R. I. BUITENLAND. Z.H. de Paus heeft van een groep pelgrims van de Philippijnen een kistje sigaren ten geschenke ge- Kregen. De Paus robkt nooit. Een Catalina-vliegboot van de Australische luchtmacht is te Geor getown (Queensland) neergestort. Vijf leden der bemanning kwamen cm het leven. Acht Japanners zijn gedood door een exploisie van een torpedo, wel ke zij zonder voorkennis van de autoriteiten nabij de haven van Huro uit zee hadden opgevist. Grotewohl, de communistische eerste minister van Oost-Duitsland, heeft ter gelegenheid van de „vie ring" van de Duitse nederlaag, een telegram gezonden aan Stalin, waar in hij uiting geeft aan „de gevoelens van eeuwigdurende dankbaarheid" voor de bevrijding. Winnipeg dreigt door de Mani- tobar overstroomt te worden. Ver schillende plaatsen in de omgeving staan reeds 2 weken onder water. Persoonlijke ongevallen zijn nog niet gemeld. Maandag-, Dinsdag- en Woens dagavond kunnen de Parochianen nog van het historisch spel genie- tep. Het spel heeft alle verwach tingen ver overtroffen. Het werd keurig gespeeld. De costuums, de cor en grime waren een weldaad voor het oog. Het is zeer de moeite waard. Het orkest Alzando o.l.v. de heer N. van der Eist zorgde voor passende omlijsting. i Opvoering van een groots historisch spel - Ponticaal Lol De parochie Sassenheim viert de ze dagen feest. 1250 jaar is het gele den, dat hier de eerste grondslag is gelegd voor het Christelijk Geloof en dat de H. Willibrord in deze streek zijn Evangelieprediking begon. Bo vendien staat Sassenheim vermeld in het testament van St. Willibrord, welke de kerk aan de abdij v. Echter- nach vermaakt. Ook is 't 80 jaar gele den dat Pastoor de Jongh een kerk bouwde op de plaats waar nu het te genwoordige Godshuis staat. De feestelijkheden begonnen om 10 uur toen een zeer groot deel van de parochianen in het kerkgebouw, dat stemmig met rose anjers, tulpen en hortensia's versierd was, bijeen kwamen om de PI. Hoogmis bij te wonen. Deze Mis door de K.R. O. uitgezonden werd opgedragen door pastoor P. Braak met assisten tie van de kapelaans der parochie A. Vulsma en A. Strooband. O.l.v. de heer M. J. A. Post zong het zang koor de vierstemmige mis voor ge mengd koor „Benedicamus Domino" van Perosi. 's Middags in het K.S.A.- gebouw. 's Middags werden de festiviteiten buitenkerkelijk voortgezet in het K.S.A.-gebouw, waar talrijke geno digden en belangstellende parochia nen tegenwoordig waren om het groot historisch spel, dat voor deze gelegenheid door de heren A. Vla ming en P. Frijters geschreven was, te zien. Dit spel gaf in korte frag menten de geschiedenis van dorp en parochie weer. Het werd zeer goed gespeeld door leden van de toneel verenigingen „Sint Caecilia" en „St. Pancratius" en stond onder regie van de heer Bob Jansen uit Heemstede. De gemeente-secretaris, de heer G. Stolwijk, sprak als voorzitter van het kerkelijk comité de openingsrede uit en heette daarbij in het bijzon der de talrijke genodigden hartelijk welkom. Hieronder merkten we op de waarnemend commissaris van de Koningin in de provincie Zuid-Hol land rar. Bolsius, de president van het Seminarie te Warmond, de Deken van Noordwijk, de pastoors uit de naburige dorpen, alle priesterzonen en religieusen uit de parochie, de burgemeester jhr. mr. R. Sandberg van Boelens, wethouder Vogelaar, het voltallig kerkbestuur en het armbestuur. Het historisch spel. In het eerste tafereel van het his torisch spel zagen we de heidense Germanen vol eerbied een offer aan hun goden brengen. De priester of ferde een dier; uit de ingewanden hiervan moeten de witte vrouwen de toekomst lezen. Terwijl ze daar zo bezig zijn komt een Christen-Ger maan in hun midden en wekt hen op naar Foreholte te gaan, waar Willi- bord predikt. Het tweede tafereel brengt ons dan bij de kapel van Wil librord. Enige Christen-Germanen sieren met groen en bloemen het kerkje op, dat aan Pancratius, wiens feestdag ze juist dien dag vieren, is toegewijd, als Willibord met zijn priesters komt. Hij neemt de geschen ken van de Germanen in ontvangst en geeft ze hun eerste priester Paulus. Niemand weet, dat tussen het struikgewas het gevaar loert. Daar schuilt de Germaanse hoofdman Eberhardt, die, het gebod van de heidenpriester indachtig, zijn kans om Willibrord te doden afwacht. Plots springt hij toe, doch het kruis van Willibrord weerhoudt hem. En het slot is, dat Eberhardt opgeno men wordt in de schoot der Kerk. De Reformatie in het derde tafereel toont ons het afscheid, dat de pa rochianen van hun beminde pastoor moeten nemen. Terloops wordt nog even herinnerd aan het beleg van Haarlem en Leiden, wanneer de per sonen uit deze schets hun laatste oorlogsherinneringen orfrissen. Aanbieding van het geschenk. Na het derde tafereel volgt de pau ze, waarin de genodigden de gele genheid krijgen om pastoor Braak hun felicitaties aan te bieden. Als eerste spreekt de heer G. Stolwijk. Hij wenst de pastoor geluk met dit zeer bijzondere koperen eeuwfeest en biedt als geschenk en blijk van erkentelijkheid een enveloppe met de betaalde kwitanties van de reeds ingebruik genomen cadeaux aan. De parochianen hebben n.l. allen teza men een bedrag van 10.000 bijeen gebracht, waaraan ieder naar vermo gen heeft geofferd. Voor dit geld zijn banken en kussentjes voor de kerk gekocht, welke nu al in de kerk zijn geplaatst. De Deken van Noordwijk biedt na mens alle priesters van het dekenaat zijn gelukwensen aan. De prediking van Willibrord heeft wel vrucht geschoten, gezien het feit, dat er nu 50.000 katholieken en 50 priesters in het dekenaat zijn. Ook al heeft de Kerk haar ups en downs moeten doorstaan, toch blijft ze voortleven en wanneer de gods dienstzin in de parochie blijft, dan kan een ieder de toekomst met ver trouwen tegemoet zien. Ook mr. Bolsius spreekt een ge lukwens uit. Hij denkt terug aan wat er door de geloofsprediking ge geven is aan beschaving en schoon heid. Meer dan twaalf eeuwen is deze bron van schatten bewaard gebleven en zwaar wordt de verant woordelijkheid, wanneer men te rugdenkt aan het verleden en dan beseft dit te moeten overbrengen naar de toekomst. De burgemeester van Sassen heim, jhr. mr. Sandberg van Boe lens, noemt de kleine afstand tussen kerk en raadhuis een symbool van de nauwe samenwerking tussen geestelijk en wereldlijk gezag. De heer Jn. Wesseling spreekt als voorzitter van het Comité van Actie; hij dankt allen, die aan het welslagen van het feest hebben medegewerkt. In een geestig speech je dankt pastoor P. Braak voor alle geluk wensen. Hij deelde mede, dat in Juli weer feest gevierd zal worden in de parochie, want dan herdenkt men het feit, dat de Zusters van J. M. J. hier 60 jaar geleden zijn ge komen. Hierna werd het historisch spel vervolgd. In het tafereel van de Schuilkerk zagen we hoe er onder Een moment uit het historisch spel: de pastoor, baljuw en kerkmeesters voor de schuilkerk. (Foto's Van der Horst). De aankomst van de bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers. Donderdagmiddag wordt er een Jeugdspel opgevoerd en Vrijdag is er weer een hele Zondag. Dan draagt de hoogeerw. heer abt van de Abdij te Egmond, de Plechtige Hoogmis op om 10 uur. 's Middags vinden er jeugdvoorstellingen plaats. Zondag 14 Mei wordt de feestweek besloten met een plech tig Lof. U weet toch wel uit ervaring, dat nieuw behang wonderen doet. Alles ziet er in eens heel anders en vrolijker uit. Waarom U dan nog langer ergeren aan oud vaal behang? Voor 't geld behoeft U het niet te laten. Neem toch dat zonnige, frisse N.V. Behang I U zult dan versteld staan, hoe U met weinig geld zo- veel kon bereiken. Uw 3»^ meubelen, schilderijen i en gordijnen komen weer mooier uit. U 3 kent verhuisd in Uw - eigen kamerI x N.V. Behang is extra breed, dus extra voor ga dellgl Morgen N.V. Behang kopen den zit het er vóór Zondag op/ OOK UW BEHANGER VERWERKT HET GRAAO. LEIDENHaarlemmerstraat 18 Tel. 24641

Leidse Courant | 1950 | | pagina 8