S)e C^idóeSoii^cmt „Holland Fair'' te Philadelphia Dwangmaatregelen tegen Ambon Treinramp in India MoCCand &avc" te SiPdtadetpAia geopend Staking in Finland voorkomen Botsingen te Londen Spaans galjoen gevonden Dean Acheson in Europa De nieuwe grote luchtrace MAANDAG 8 MEI 1950 41ste JAARGANG 9? No. 11973 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.35 p. w., f 1.50 p. mnd., f 4.50 p. kwart. Franco p. p. f 5.25. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Voorlopig een hongerblokkade ZOALS GEMELD, heeft de Indonesische regering een blokkade in gesteld tegen de kortgeleden uitgeroepen Republiek der Zuid-Moluk- ken. Tot nader order zijn alle luchtvaart-, scheepvaart-, post- en tele graafdiensten naar de Zuid-Moluk ken afgelast. Een woordvoerder van de regering deelde mede, dat, indien door de gezaghebbers op Ambon geen verdere vreedzamz maatrege len ondernomen werden, direct een volledige blokkade zou worden toegepast. Deze zou gevolgd worden door landingen van troepen op Ambon, die door de lucht en over zee zouden worden aangevoerd. Bij de aanvang van de opstand was in hoge officiële kringen echter verklaard, dat zij een blokkade van Am- bon onuitvoerbaar achtten, daar de bevolking, ofschoon er een tekort aan rijst bestaat, evenals in de Japanse bezetting zou kunnen leven van sago en vis. De (Ambonese) minister der V. S.I., Leimena, die vergeefs op vre desmissie naar Ambon is geweest, verklaarde bij zijn terugkomst in Djakarta, dat het aantal K.N.I.L.- soldaten, die de „republiek der Zuid-Molukken" steunen, naar zijn schatting uit enige duizenden wei- bewapende militairen bestaat. Voorts wordt gemeld, dat de noodregering van Zuid-Celebes, een besluit heeft genomen, dat werd ondertekend door de radja van Goa, waarin geheel Celebes tot provin cie der Republik Indonesia (Djokja) wordt verklaard. TSJECHOSLOWAKUE BREEKT MET VACTICAAN. De Tsjechoslowaakse legatie bij de H. Stoel heeft vorige week haar gebouw gesloten. Het personeel is ongemerkt uit Rome vertrokken, als een verbreken van de diploma tieke betrekkingen tussen Tsjecho- slowakijë en bet Vaticaan. Eén-en-zeventig doden Bij een treinongeluk in India zijn 71 mensen om het leven gekomen terwijl er 78 werden gewond. Het ongeluk is waarschijnlijk te wijten aan sabotage. Vorige maand is er op dezelfde plaats een trein ont spoord. Onmiddellijk na de ramp versche nen er in militaire uniformen ge> klede mannen ten tonele, die be gonnen te plunderen. De lijfwacht van een in de ontspoorde trein rei zende minister opende het vuur op de rovers, die onmiddellijk op de vlucht sloegen. VERMIST VLIEGTUIG TERECHT Een Engels particulier vliegtuig met vier personen aan boord werd sinds Zaterdagavond boven het Ka naal vermist. Het toestel was in Tous- ssu-le-Noble (NoordFrankrijk) op gestegen en niet in London aange komen. De reddingsboten van Do ver en Dungeness waren uitgevaren, daar vermoed werd dat het toestel in zee is terecht gekomen. Thans is echter medegedeelt, dat het vlieg tuig behouden in Normandië is ge land PRINS BERNHARD IN PHILA DELPHIA. Na de aankomst van Z. K. H. Prins Bernhard op het stad huis te Philadelphia ter gelegenheid van de opening van de „Holland Fair" werd de Prins begroet door de bur gemeester der stad, Samuel, die de Hoge gast de sleutels der stad over handigde. De foto toont dit moment. V.l.n.r.: burgemeester Samuel; de Nederland se ambassadeur in de Verenigde Sta ten. mr. Eelco N. van Kleffens en Arthur C. Kaufmann, leider van het Gimbel warenhuis, waar de Holland Fair wordt gehouden. „Situatie in Indonesië niet zo plezierig" De heer J. van der Kieft, leider van de Eerste Kamerfractie van de Partij van de Arbeid en voorzitter van de vereniging „De Nederlandse Dagbladpers", is gisteren na een be zoek aan Indonsië van 10 weken in Nederland teruggekeerd. „Ik kan u wel zeggen, zeide hij op Schiphol, dat de situatie in Indonesië niet zo plezierig is als ik van officiële kanten wel heb gehoord"; Hij vertel de, dat Indonesië wordt geteisterd door een vlo'ed van stakingen, die zich voordoen in de haven Surabaja, op c.e cultures, bij het transportwe zen, in de fabrieken en zelfs tot in het hotel, waar de heer van der Kieft verbleef, toe- „Soms zijn er bepaalde eisen, soms ook zijn er in het geheel geen eisen, maar begint men maar vast met sta ken." Voorts was de heer van der Kieft onder de indruk gekomen van de sfeer van onveiligheid in Indone sië. De "onrust heerst in hoofdzaak bij de Europeanen, doch zeker ook bij de leiding gevende Indonesiërs. Zijn slotconclusie was: „Er is nog geen behoorlijk gezagsappaïaat. Men weet vaak niet eens precies, wie het gezag uitoefent." HET INTERNATIONALE PAX- CHRISTI CONGRES. Met een massale bijeenkomst op de Markt te Roermond is Zondag het internatio nale Pax-Christi Congres en de ster bedevaart naar O.L. V. in 't Zand besloten. De foto geeft een beeld van de slotbijeenkomst op de Markt tijdens de rede van de wereldberoemde Ita liaanse Jezuiet, Pater Lombardi. Brand in Canadees stadje Voor één derde afgebrand Het Canadese havenstadje Ri- mouski aan de St Lawrence-rivier (15.000 inwoners) is gisteren voor 'n derde gedeelte in de as gelegd door een felle brand, die gretig voed sel vond in de houten gebouwen van het centrum. Het vuur breidde zich uit over de houten bedekking van Prins Bernhard verrichtte Zaterdag de plechtigheid Onder enorme belangstelling is de „Holland Fair" te Philadelphia Zat- terdag door prins Bernhard geopend. Reeds lang voor het openingsuur verdrong zich een grote menigte voor alle toegangen en nadat de Prins klokslag elf uur het lint had doorgeknipt, werden de stands onmiddellijk belegerd door drommen nieuwsgierigen en kopers. Vooral in de levensmiddelenafdeling kwamen de verkoipers handen te kort. De belangstelling en kooplust hielden de gehele dag aan, doch de exposanten zijn zich wel bewust, dat dit nog geen maatstaf is voor het verdere verloop en uiteindelijk succes van de „fair". Bij het binnenkomen worden bezoekers dadelijk begroet door de uit duizend verse tulpen ge vormde woorden „Holland Fair". De tentoonstelling, die tot 3 Juni duurt, beslaat een oppervlakte van 30000 vierk. voet en bevat een ver scheidenheid van duizenden han delsartikelen en culturele voorwer pen. Men verwacht dat per week 50.000 bezoekers de tentoonstelling zullen bezoeken. Behalve de bloembollen en de kaas treft men er moderne meubelen, por selein, glaswerk, aardewerk enz. aan, een volledige collectie van al lerhande huishoudelijke artikelen en linnengoed. Er zijn verder meer dan een dozijn verschillende soorten kaas waarvan veie met een voor Ameri kaanse verhemelten geheel nieuwe smaak. Voorts chocolaterie en sui kerwerken. vleesproducten, gerookte vis en visconserven. De Nederlandse kunst is vertegen woordigd door een collectie van 150 schilderijen van vooraanstaande Ne derlandse kunstenaars. Deze zijn te koop tegen matige prijzen. Verder heeft het ministerie van Onderwijs, Zondagavond sprak pater Lombar di onder overweldigende belangstel ling in de Sint Servaaskerk te Maas tricht. De geluidsinsallatie was door getrokken naar het Vrijthof en het klooster „Onder de Bogen". Heden zal pater Lombardi behalve in Heer len ook spreken te Simpelveld voor Italiaanse arbeiders. Kunsten en Wetenschappen een re presentatieve collectie uitgezocht van de meest decoratieve artikelen van aardewerk, glas, zilver, emaille en handbofduursel. Alle artikelen in de handelsafdeling van de tentoon stelling, met inbegrip van diamant, gouden en zilveren sieraden zijn te koop. Ter illustratie van Nederlands cul turele erfdeel zijn op de Holland Fair ook beroemde kunstschatten ten toon gesteld. De meeste van deze werken do-or Rembrandt, Frans Hals, Jan Steen, Van Goyen, Van Ostade en de Ruysdaels. verzekerd tot een bedrag van 300.000 dollar, zijn nimmer tevo- ïen in Amerika getoond. Een Neder lands kunstexpert zal lezingen hou den voor het publiek. Van bijzondere interesse voor het Amerikaanse publiek is nog dat in de culturele afdeling documenten verdragen en brieven gewisseld tussen Nederland en Amerika zijn ten toon gesteld. Deze historische do cumenten dragen de handtekeningen van Williapi Penm, Pieter Stuyve- sant, Thomas Jfferson en Theodore Roosevelt, alsmede van vele anderen. De Finse bond van vakverenigin gen en de bond van werkgevers hebben gisteravond overeenstem ming bereikt over een nieuwe loon- overeejikomst. De algemene sta king, die vandaag zou beginnen, is daardoor dus voorkomen. De laagst betaalde arbeiders wordt een mi- nium-verhoging van twaalf Mark per uur voor mannen en tien Mark' per uur voor vrouwen gegaran deerd. De lonen worden met 15,5 procent verhoogd. een brug over de St. Lawrence en vertraagde het verkeer uren lang. Acht mensen kwamen om het leven en veertig anderen liepen min ol meer ernstige verwondingen op. Twee hotels, 'n weeshuis, 'n nieu we technische school 'n klooster, een bioscoop, huizen voor ouden van dagen, een ziekenhuis, een semi narium, twaalf warenhuizen en 900 woningen werden een prooi der vlammen. Vele daklozen werden per trein en autobus naar omliggende gemeenten vervoerd. De schade wordt op 50 millioen dollar raamd. Rode-Kruisploegen werden per vliegtuig uit Ottawa aangevoerd en troepen zijn in Rimouski aange komen. De brand is waarschijnlijk ontstaan doordat een draad van het electrische net op een houtopslag plaats viel. Met communistische betogers Het feest van de arbeid wordt in Groot-Brittannië traditioneel op de eerste Zondag in Mei en niet op de eerste Mei gevierd. Deze viering heeft gisteren geleid tot botsingen op Trafalgar Square, in het centrum van Londen, tussen verscheidene duizen den communistische betogers en le den van vakverenigingen enerzijds en de politie anderzijds. De politie had een verbod uitge vaardigd voor optochten met een po litiek karakter. De communsten trachtten niettemin met een dergelij ke optocht te houden in Oxford Street ,dat midden in het Westend, een centrum van winkelstraten, is gelegen. Hierop ontstonden botsingen met bereden politie. De politie ver scheurde de banieren der betogers en sloeg de houten stokken, waaraan zij waren bevestigd, stuk. Er zijn 69 personen gearresteerd. Er waren ook ongeregeldheden maar niet zo veel als verwacht was in East End, waar voornamelijk joden wonen. Daar sprak sir Oswald Mosley, leider van de Uniebeweging. 200 Politeagenten zorgden er voor, dat aanhangers en tegenstanders van sir Oswald niet slaags konden raken. Eén man werd gearresteerd. In de baai vau Tobermory Duikers van de Britse marine heb ben in de baai van Tobermroy in Noord-Schotland gezocht naar een Spaans galjoen uit de Armada, dat daar gezonken moet zijn. Luitenant Parkinson, de commandant van de duikerploeg, heeft thans medege- dee.d, dat het schip inderdaad is ge vonden. Overeenkomstig de afspraak met de hertog van Argyll, die zich als de eigenaar van het galjoen beschouwt, heeft de marine het zoeken stopge zet. Haar taak was alleen, de ligging van het wrak te bepalen. Het galjoen zou, naar de legende wiil. een van de schepen van dê Ar mada zijn en in 1588 op de vlucht bij Tobermory zijn gezonken. Het zou gouden ducaten ter waarde van dertig milioen pond sterling aan boord hebben gehad. De hertog is eigenaar van het wrak met inhoud door een schenking van koning Karei de Eerste. Hij zal thans bespreken, wat er verder zal gebeuren. De inwoners van Tobermory heb ben hun aandeel in de schat al te pakken. De baten, die voortvloeien uit het toegenomen toeristenverkeer, zijn aanzienlijk. Mobilisatie van alle krachten in het Westen DE AMERIKAANSE MINISTER van buitenlandse zaken, Dean Ache son, is met het persoonlijke vliegtuig van president Truman in Pa rijs aangekomen. Volgende week zal hij de conferentie van de „Grote Drie" te Londen bijwonen. Het voornaamste doel, waarvoor Acheson naar Europa is gekomen, is een grotere coördinatie uit te werken tus sen de politieke, economische en militaire krachten van de Westerse mogendheden. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken gaat hierbij uit van de veronderstelling, dat de „koude oorlog" nog voor onbepaalde tijd kan duren. Eén van de punten, waarover de Westerse mogendheden het vrijwel allen eens zijn is, dat de Westduitse republiek nauwer moet worden betrokken bij de algemene krachtsinspanning. „Met UITERSTE ENERGIE" Vóór zijn vertrek naar Europa heeft Acheson in een boodschap de Westerse naties opgewekt, hun krachten met de uiterste energie te verzamelen, „om aan de wereld- dreiging van het communisme het hoofd te bieden". Hij zeide, dat de vrije mensen en vrije naties over al in de eerstkomende jaren ge plaatst zullen worden voor steeds kritieker beproevingen. „Te Londen zullen wij pogen, al dus Acheson, de mobilisatie van de morele en materiële kracht van de vrije wereld te versnellen. De vrije wereld bevat nog grote, onaangeroerde morele en materiële hulpbronnen. Deze moeten wij zo goed mogelijk ontwikkelen. We zouden dat ook moeten doen wan neer het internationaal communis me niet bestond. Zoals de zaken lig gen moeten we het doen met de uiterste energie". FRANS VREDES-AANBOD. over tussen Fransen en Amerika nen enige wrijving bestaat. Minis ter Schuman is echter van plan zijn Amerikaanse collega hier voor de keuze te plaatsen: ofwel Frank rijk 500 millioen dollar geven om Indo-China te verdedigen, ofwel Frankrijk trekt zich terug uit deze strategische verdedigingslinie. Een nieuwe robot In de Verenigde Staten is een nieuwe robot geconstrueerd, waar mede, naar de fabrikant zegt, alles gedaan kan worden, dat een mens met zijn handen doet. Het apparaat, dat 4.5 ton weegt en lijkt op de lor ries die bij de spoorwegen gebruikt worden bij het werk aan de lijn, is bedoeld voor gebruik op plaatsen in fabrieken en laboratoria waar de straling van radioactieve stoffen zo sterk is, dat mensen er niet kunnen werken. Op een onderstel, dat over rails De president van Frankrijk, Vin-1S .!s een bu-is gemonteerd, die cent Auriol, heeft ten gunste van naa" een Frans-Duitse toenadering gis teren in Reims een rede gehouden, waarin hij Duitsland de „vrede" aanbood. Auriol zei, dat Frankrijk bereid was al zijn grieven tegen over Duitsland te vergeten op voor waarde, dat Duitsland zich niet herbewapent. „Wij willen Duitsland niet ver nederen, maar zijn gerechtvaardigd nationaal gevoel eerbiedigen. Als tastbaar bewijs voor onze bereid willigheid bieden wij de Duitsers daarom een plaats aan tussen de vreedzame en vrije volken", zei de president van Frankrijk. Dit Franse „vredesaanbod" aan Duitsland is een der belangrijkste punten, die minister Acheson in Pa rijs zal bespreken met minister president Bidault en minister Schu man. Daarnaast zal de kwestie In do-China worden behandeld, waar- Opvolger van de Melbourne-race „The Times" bevat nadere bijzon derheden over de vliegwedstrijd En gelandNieuw Zeeland, die, zoals reeds eerder gemeld, in 1943 wordt gehouden ter gelegenheid van een in ternationale tentoonstelling in Christchurch (Nieuw-Zeeland). Er is voor een bedrag van dertig duizend pond sterling aan geldprij zen beschikbaar gesteld. Vier luchtvaartmaatschappijen heb ben voorlopig ingeschreven. Ver wacht wordt, dat de luchtvaart maatschappijen, die deel zullen ne men aan de z.g. handicapwefdstrijd, hun vliegtuigen zullen laten mee doen met zoveel mogelijk passagiers aan boord. De wedstrijd zal, evenals dat in 1934 het geval was met de bekende „Melbourne-i-ace", twee afdelingen omvatten nl. een snelheidswedstrijd, waarbij het er dus voor de deelne mers om gaat zo snel mogelijk het doel te bereiken, en een handicap wedstrijd. Deze laatste is bestemd voor vliegtuigen, die niet in de eer ste plaats op snelheid zijn gebouwd, dus voor verkeersvliegtuigen, vracht vliegtuigen enz. De K.L.M. won in 1934 met de „Uiver" de eerste prijs in de handicap-wedstrijd en boven dien de tweede in de snelheids wedstrijd. Voor de snelheidswedstrijd zijn beschikbaar: een eerste prijs van tienduizend pond sterling; een twee de van drieduizend pond; een derde van duizend en een vierde van vijf honderd. (In nederlands geld naar de hui dige koers resp. pond 106.500, f32.000, 11.000 en 5300). Voor de ■andicapswedstrijd zijn een even groot aantal prijzen van dezelfde grootte beschikbaar. Bovendien zul len er nog voor duizend pond aan bekers en ander prijzen zijn te van nen. Verwacht wordt, dat de wedstrijd op 10 October 1953 zal beginnen in Engeland. (Op 20 October 1934 be gon de „Melbournelrace" van Mil- denhall af). De route loopt over Bas- ra, Calcutta, Singapore, de Oostkust van Australië naar Christchurch. Het vliegveld Harewood aldaar wordt reeds verbeterd in verband met deze grote wedstrijd. naar alle kanten kan draaien en uit in elkaar schuivende delen bestaat de „arm" en de „handen" van het apparaat. Men kan de „arm"' langer en kor ter maken, opheffen en weer laten zakken. Door dubbele scharnieren aan het eind van de arm kunnen be wegingen als van de pols van een mens uitgevoerd worden en speciale klemmen kunnen voorwerpen en werktuigen grijpen en vast houden. Een aantal speciale hulpstukken voor speciale doelinden kan gemak kelijk aangebracht worden. In de ro bot bevinden zich 24 kleine electro- motoren, waarvan 9 in de arm en de handen. De robot is zo eenvoudig te bedie nen, dat iemand dit in een week kan leren. Hij is vervaardigd door de Ge neral Electric Company te Schenec tady in de staat New York en wordt gebruikt bij projecten, die deze maat schappij uitvoert in opdracht van de Amerikaanse commissie voor atoom energie. BETER DAN PENICILLINE Een lid van het Britse Lagerhuis heeft bekend gemaakt, dat een fir ma in Engeland een nieuw genees middel heeft uitgevonden, „doel treffender dan penicilline''. Bijzon derheden hierover zouden binnen de week worden geplubiceerd. De tot dusver bereikte resultaten, al dus het Lagerhuislid, hebben aan getoond, dat men een volkomen nieuwe methode had ontdekt ter bestrijding van virusziekten. Na de bekendmaking in het La gerhuis heeft een groep Engelse scheikundigen de ontdekking beves tigd. Het middel, C. F. G. geheten, heeft reeds bij gewone verkoudheid een snelle genezing teweeggebracht, en wordt thans onderzocht op zijn uitwerking tegen andere ziekten als pokken, roodvonk, leverziekten en hondsdolheid. Men verwacht, dat de prijs van hel product binnen ieders bereik zal liggen. Met pokken besmet? Drie van de zeven passagiers uit het Londen-vliegtuig, die Vrijdag morgen op Schiphol aankwamen en van wie men vreest, dat zij in aan raking zijn geweest met een patiënt, die door pokken is besmet, zijn nog niet opgespoord. Het zijn de heren J. Aymond en O. Grohert. beiden Nederlanders, en de Amerikaan F. Booth. De geneeskundige diénst in Am sterdam had hen, evenals de vier overigen, Zaterdagmiddag opgeroe pen zich te laten vaccineren en veer tien dagen onder medisch toezicht te blijven. De opgeroepenen waren in een wachtkamer in Engeland in con tact geweest met een vermoedelijk met pokken besmette medepassagier uit Calcutta. De medici in Londen waren het er nog niet over eens of de patiënt inderdaad de gevreesde ziekte onder de leden had. De vier passagiers, die nu onder voortduren de medische controle staan, verto nen geen enkel teken, dat zij door deze ziekte zijn besmet. De drie niet- opgjrspoorden bevinden zich waar schijnlijk niet meer in Nederland. Ko-Vitttje... Het is minder gevaarlijk uit te glij den met de voet dan met de tong.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1