Ondernemingsraden in de Eerste Kamer Belastingen remmen het sparen PALING Nieuw spoor in oude moordzaak WOENSDAG 3 MEI 1950 DE LEIÜSE COURANT PAGINA 2 De Eerste Kamer hield een open bare vergadering, waarin allereerst werd goedgekeurd zonder beraad slaging of stemming het wetsont werp in zake aankoop van het flat gebouw Van Stolkweg 14 te 's-Gra- venhage. Ondernemingsraden. Aan de orde kwam voorts het wetsontwerp: regelen omtrent on dernemingsraden. De heer Schippers (AR) betoogt, dat dit ontwerp niet had moeten worden los gemaakt van het wets ontwerp op de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie. Tot heden is voor hem niet duidelijk, waarom de minister hier is afgeweken van het advies van de Stichting van de Arbeid. De band met de P. B. O. is nu doorgesneden, hoe kan men die band nu versterkt achten? De heer De Bruijn (KVP) herin nert aan de moeilijke gang van za ken met dit wetsontwerp. Er waren niet mipder dan drie nota's van wijzigingen nodig om de Tweede Kamer er toe te brengen, het aan te nemen. Wat het ontwerp zelf betreft, staat spr. op het stand- pnt, dat deze regeling zou moeten deel uitmaken van de wet op de P. B. O. Het was niet verstandig hier in te gaan tegen de mening der overgrote meerderheid der bedrijfs- genoten. Bedrijfschap en onderne ming horen immers bij elkaar. De zakelijke ax-gumenten voor de in diening van dit wetsontwerp heeft spr. niet kunnen ontdekken. Intussen hebben de nota's van wijzigingen de band met de P. B. O. versterkt. Spr.'s fractie is van me ning, dat vele bezwaren daardoor ondervangen zijn. De heer Kievit (Arb.) meent, dat uit een oogpunt van medezeggen schap dit ontwerp misschien nog belangrijker is dan de P. B. O. Hier betreft het immer-s medezeggen schap binnen de onderneming. Spr. is echter niet helemaal gerust over een goede werking dezer wet, ge zien de sociale tegenstoot, die de werkgevers gegeven hebben in de laatste jaren. In tegenstelling met vorige spre kers is spr. van mening, dat een af zonderlijke regeling hier gewenst was, wilde er geen ongewenste ver traging intreden. Bezwaar moet z.i. gemaakt wor den tegen de bepaling, dat ook uit andere groepen dan de bonafide vakbeweging candidaten kunnen worden gesteld. De vakbeweging heeft nu eenmaal de geesten geleid bij de totstandkoming van deze wet. De heer Vixsebaxse (Ch.) vx-aagt zich af of de P. B. O. er wel in zal slagen volkomen aansluiting te be reiken met de ondei'nemingen. De ze aansluiting mist men steeds wanneer de maatschappij te grote sprongen maakt in haar sociaal- economische ontwikkeling. De on dernemingsraden diener^ door de ondernemers niet te worden be schouwd als een noodzakelijk kwaad, maar als een nuttig instru ment voor de onderneming. Aetherklanken DONDERDAG HILVERSUM I 402 M. 7.00 KRO, 10.00 NCRV. 11.00 KRO, 14.00 NCRV, 18.00 NATIONAAL PROGRAMMA, 20.15-24.00 NCRV.. 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.45 Mor gengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de vrouw. 9.30 Waterstan den. 9.35 Gram 9.40 Schoolradio. 10.00 Gram. 10.15 Morgendienst. 10.45 Koorzang. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. 12.30 Mededelingen. 12.33 Lunchconcert. 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Pianorecital. 14.00 Pro menade-orkest en solisten. 14.45 Voor de vrouw. 15.30 Fluitrecital. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Friese liederen. 17.45 Nieuws. 18.00-20.15 Nationaal programma. (heldenherdenkdag). 18.00 Inleiding. 1803 Officiële herden kingsplechtigheid. 18.30 Psalmen. 18.45 Omroepkoor en orkest en so listen. 19.30 Reportage. 20.00 Trom petsignaal en stilte. 20.02 Wilhelmus. 20.03 Gram. 20.10 Nieuws. 20.15 Radio Fhilharmonisch Orkest, ge mengd koor en vocaal ensemble. 21.30 „Haak in". 22.05 Gram. 22.15 Buitenlands overzicht. 22.35 Gram 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Strijkkwartet. 23.451 24.00 Gram. HILVERSUM 11 298 M. 7.00 AVRO, 7.50 VPRO. 8.00 AVRO, 18.00 NATIONAAL PROGRAMMA, 20.15-24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymna stiek. T.30 Gram. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gram. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Populair concert. 10.50 Voor de kinderen. 11.00 Sopraan en piano. 11.30 Gram. 11.45 Tuinbouwpraatje. 12.00 Gram 12.30 Mededelingen. 12.33 „In 't spion netje". 12.38 Tenor en orgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Accordeonorkest. 13.45 „U kunt het- geloven of niet". 13.50 Gram. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Fagot en piano. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Nieuws. 18.00-20.15 Nationaal programma. (heldenherdenking). 18.00 Inleiding. 18.03 Officiële her denkingsplechtigheid. 18.30 Psalmen. 18.45 Omroepkoor en orkest en so listen. 19.30 Reportage. 20.00 Trom petsignaal en stilte. 20.02 Wilhel mus. 20.03 Gram. 20.10 Nieuws. 20.15 Orgelconcert. 20.50 „Zij vielen ook voor ons", klankbeeld. 21.30 Piano- voordracht. 22.00 Klankbeeld over het wei-k van de landelijke stichting clubhuizen. 22.25 Strijkorkest. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportactualiteiten. 23.30-24.00 Gram. De heer Regout (KVP) betoogt, dat deze wet parallel loopt met de P. B. O. Zij brengt ons immers de organische ontwikkeling der bedrij ven in de privaatrechtelijke sfeer der afzonderlijke bedrijven. Als verdiensten van dit wetsontwerp noemt spr., dat het ruimte laat voor verdere ontwikkeling en de zelf standige functie van de ondernemer erkent. Een ernstige ontsiering van het ontwerp acht spr. de bepaling, dat leidinggevende personen van de ondernemingsraad zijn uitgeslo ten omdat zij geacht worden door de directie te zijn vertegenwoor- digd. De heer Brandenburg (CPN) be toogt, dat de arbeiders hun bedrijfs- kernen verdedigen moeten tegen het standpunt van deze wet. De heer Kramer (Arb.) meent, dat ongeorganiseerden niet thuis hor-en in een ondernemingsraad. Zij zouden niet met kennis van zaken kunnen spreken en een mislukking van de ondernemingsraden bevox*- deren. Minister Joekes zegt algemene instemming te hebben geconsta teerd, behoudens bij de Communis ten. Slechts hebben sommigen be treurd, dat dat hier niet een afzon derlijke wet gekomen is. Maar ook zij zullen toegeven, dat het ontwerp een belangrijke stap voorwaarts be tekent. Aanvankelijk gingen de ad viezen in de richting van één rege ling tezamen met de bedrijfsorga nisatie. De regering verwachtte ech ter, dat de gang van zaken bij de P. B. O. anders zou zijn dan bij de ondernemingsraden. Wanneer het tot de toepassing komt, zal de eer ste per bedrijfstak dienen te wor den overwogen, terwijl met de in stelling van de ondernemingsraden direct zal kurifien worden begon nen. Politieke overwegingen waren aan de beslissing der regering vi-eemd. De wet op de P. B O. is bovendien een kaderwet, terwijl men hier te doen heeft met een wet, die rechtstreeks kan werken. Dan wijst de minister op het gro te verschil in karakter van bedrijfs organen en ondernemingsraden, die ook geheel verschillende bevoegd heden hebben. Bij een verdere voortschrijding zal het wellicht ge wenst zijn, voor te schrijven, dat de candidaatstelling uitsluitend ge schiedt door de vakorganisaties. Doch thans zijn er nog aantallen ondernemingen, die slechts weinig georganiseerd personeel hebben. Daarop kan men niet wachten met het instellen van onderne mingsraden. Deze instelling zal een belangrijke stap zijn op de weg van erkenning van de arbeid in het ar beidsproces. Het wetsontwerp wordt z.h.st. goedgekeurd met aantekening dat de communisten tegen zijn. De vergadering werd verdaagd tot Woensdag 11 uur. TWEEDE KAMER Minister Lieftinck: Meer werken meer sparen De Tweede Kamer heeft gistermid dag de behandeling Van de wetsont werpen belastingherziening 1950, afschaffing van de ondernemingsbe lasting en verhoging van de ven nootschapsbelasting voortgezet. De minister van Financiën, de heer Lieftinck, zette zijn Vrijdag afgebro ken rede voort. Het niveau der overheidsuitgaven is te hoog in ver gelijking met de inkomsten, zo zeide de minister en hij voegde er aan toe: Men zal harder moeten werken en meer moeten sparen en dit geldt vooral voor hen die nog niet genoeg werken en niet genoeg sparen. De Overheid moet het voorbeeld geven door opvoering der efficiëncy in het overheidsapparaat, door in krimping van taken, waar dat zonder schade mogelijk is en door het uit bannen van alles wat naar luxe zweemt. Het volksinkomen moet blijven stijgen om de sociale vooi-zieningen in stand te houden. De voorgestelde maatregelen zijn budgetair niet verantwoord op korte termijn, doch wel op langere ter mijn, mits aan de aandrang tot ver meerdering der uitgaven krachtig weerstand wordt geboden.. Spr. meende, dat door de heer Van de Wetering bepleitte wijzigingen zeer kostbaar zouden zijn. Er is z.i. geen reden tot optimis me ten aanzien van het bugetair evenwicht, handraving van het mo netair evenwicht zal bijzondere aan dacht vereisen. O.m. betoogde spr., dat bij de voorgestelde maatregelen nauwkeurig is afgewogen, wat wel en wat niet gedaan kan worden. Z.i. is de belastingpolitiek sinds de bevrijding meer sociaal geweest dan ooit in de geschiedenis. Na de bezwaren van de heer Lucas tegen de nieuwe omschrijving van het winstbegrip te hebben bestreden verklaarde de minister, dat verlen ging van de termijn voor verlisecom- pensatie thans niet mogelijk is. O.m. deelde de minister nog mede. dat de Kamer binnen enkele dagen voorstellen inzake pensioentoesla gen zullen bereiken. Hiermede zullen f 10 a 20 millioen gemoeid zijn. In de late namiddag werd een aan vang gemaakt met de behandeling van de vele amendementen, welke zijn ingediend. Deze behandeling werd in de avondvergadering voort gezet. De stemming over de thans reeds bespi-oken amendemnten werd uitgesteld tot een later tijdstip.. Toen tegen middernacht duidelijk werd, dat de behandeling van alle amen dementen niet voltooid zou kunnen worden, werd de vergadering ver- Het stemt tot grote voldoening, aldus het verslag over 1949 van de Nederlandse Spaarbankbond te Amersfoort, dat de inleggingen de terugbetalingen met bijna f. 42 mil lioen hebben overtroffen. Het be drag der inleggingen was groot f. 401.274.000 (v. j. f. 374.475.000), dat der terugbetalingen f. 359.531.000 (f 363.437.000), dat ter saldi ver-toon de een toeneming van f 41.743.000 (vorig jaar een daling van f. 15.962.000). Met ingang van 1950 hebben 46 spaarbanken haar rente verhoogd. Behoudens in uitzonderingsgevallen zal het niet mogelijk zijn de inleg gersrente nog noemenswaardig te verhogen, zolang de rentemarge niet groter wordt. Voor de spaarzin is niets zo ver derfelijk als een voortdurende vrees voor een verdere ontwaarding van de munt, zo zegt het verslag. Het staat voor de bond vast, dat een groot deel van het Nederlandse volk Dr. H. M. Hii-sfeld, de Nederlandse hoge commissaris bij de R.I.S., is gis teren per vliegtuig naar Nederland vertrokken. NIEUWE REGELINGEN VOOR OPLEIDING TOT BEROEPSOFt ICIEREN. Bij ministeriële beschikking is de jaarlijkse gelegenheid om zich can- didaat te stellen voor de opleiding tot beroepsofficier van de Konink lijke landmacht wederom openge steld. De gang van zaken bij het me disch en psychologisch onderzoek van de candiaten, de toelatingseisen en de opleiding van de cadetten zijn op verschillende punten gewijzigd. In het algemeen moeten de candi daten ongehuwd en geboren zijn in de jaren 1929. 1930. 1931. 1932, of 1933. In militaire kringen verwacht men voor dit jaar een toeneming van het aantal candidaten. De se lectie zal er des te scherper door zijn, wanl de opleidingscapaciteit van de K. M. A. laat niet toe meer dan 130 candidaten aan te nemen. In October zullen de geslaagden worden opgeroepen om na een eer ste oefening op 1 Januari 1951 het studiejaar op de K. M. A. te begin nen. Zending goud vermist Op een tot nu toe onvei'klaarbare wijze zijn 10.000 gouden sovereigns, die onlangs door de Rotterdamse Bank per K.L.M. naar het nabije Oosten waren verzonden, tussen Amsterdam en Aden verdwenen. Dit is wel een van de grootste gouddief stallen die tot nu is voorgekomen. De waarde van 10.000 sovei'eigns be droeg vroeger ruim honderdduizend gulden. Thans is de waarde van deze muntsoort, die niet meer in omloop is, ongeveer het dubbele. Enkele weken geleden had de fir- rna Binnendijk Bree te Amsterdam van de Rotterdamse Bank opdracht gekregen dit omvangrijke goud transport te verzorgen. Bij de ver zekeringsmaatschappij Is. Franco Mendez te Amsterdam werd het transport verzekerd. Zeer waarschijn lijk is er tussen Schiphol en Cairo niets onwaarschijnlijks gebeurd, want bij de vx-achtafdeling van de K. L.M. berust een recgu, waax-op de af levering van het goud aan een op Aden vliegende luchtvaartmaat schappij, staat vermeld. Enige dagen na de verzending van dit belangrijke transport kregen de verladers uit Aden een telegram, waarin dóódsimpel stond vermeld: „sovereigns lost in Aden" (in Aden zijn de covereigns bij aankomst ver mist). Onmiddellijk zijn er door de assu radeurs en de verladers in samen werking met de K.L.M. maatregelen genomen om een onderzoek te be spoedigen en is contact opgenomen met een agent van de „Lloyds" in Aden, die zich met de plaatselijke politie in verbinding heeft gesteld, hetgeen tot op heden geen enkel re sultaat heeft gehad. „N. v. d. D." £en w-ittz De Zaandijker visser Dil ving dezer dagen in het Noordzeeka naal een witte paling. Witte pa lingen zijn zeldzamer dan zwar te schapen. Zij zijn in het water wat witte raven in de lucht zijn. Het was daarom ook het plan deze paling, veertig centimeter lang. naar het aquarium in Ar- tis te sturen, maar zover is het niet gekomen. Het beest is ver kocht, zo-maar in een partijtje. daagd tot heden Woensdagmor gen elf uur. De minister van Fi nanciën moet dan in de Eerste Ka mer aanwezig zijn. De Tweee Ka mer zal zich dan bezig houden met de nota over de stand van zaken met be trekking tot het Duitse vraagstuk. bereid zou zijn in sterkere mate van consumptie af te zien, indien men de overtuiging had dat de gespaarde gelden niet in koopkracht zouden verminderen. Van een actie ten gunste van het sparen verwacht de bond slechts dan resultaat, wanneer eer-st het vertrouwen is teruggekeerd. Daar naast acht de bond het van grote betekenis indien door een verlaging van de overmatige progressie bij de inkomstenbelasting voorkomen wordt, dat men een groot deel van eventuele hogere inkomsten aan de fiscus moet afstaan. WINNAARS PRIJSVRAAG KERKELIJKE MUZIEK BEKEND. De drie winnaars van de prijsvraag voor kerkelijke muziek, welke de paters Carmelieten ter gelegenheid van het zevende eeuwfeest van het heilig Scapulier uitschreven, zijn bekend gexnaakt. Prof. Hermann Schroeder uit Keulen 'won de „Lieve Vx-Quwe prijs (400 gulden) voor de Missa „R.egina Coeli" voor gemengd koor en orgel De Haarlemse orga nist Albert de Klerk kreeg de „Titus Brandsma prijs" voor acht motetten ter ere van de H. Maagd. Rector W. Ritten uit Dcenrade (L.) won de ..Sint Josef prijs" (100 gulden) voor een volkslied ter ere van de H. Maagd. Door het zeer wisselende karak ter van het weer in de afgelopen maanden werd de aanvankelijk snelle groei van de groentegewassen over het algemeen afgeremd De ontwik keling staat echter weinig of niets bij die van andere jaren ten achter. Zo deelt het ministerie van landbouw visserij en voedselvoorziening mee over de stand van de groentegewas sen op 22 April. Gelichte sla en an dijvie staan er goed voor en geven een bevredigende oogst. De in de volle grond geteelde sla vertoont eveneens een goede stand. De oogst van bloemkool uit de koude kassen en warenhuizen verloopt zeer gelei delijk. De gelichte kool vertoont hier en daar windschade. Bij de volle- gropdsteelt zijn er aanwijzingen, dat tengevolge van het koude weer vrij veel „klemhart" zal optreden. Door ex-echtgenoot berooid Gisteren hééft op klaarlichte dag in een juwelierszaak in een der drukke Amsterdamse winkelstraten een roof overval plaats gehad. De eigenaar van de zaak was in het kantoor achter zijn winkel bezig op verzoek van een dame, die zijn bemiddeling had ingeroepen om haar voorraad sieraden en juwelen te taxe ren, toen plotseling de gescheiden echtgenoot van die dame het kantoor binnendrong, een greep deed in het kistje met gouden en zilveren siera den en juwelen, de deur van het kan toor op slot deed en zich met zijn buit uit de voeten maakte. De beroofde dame rende, nadat de echtgenote van de winkelier de kan toordeur had geopend, onder het ge roep „houdt de dief" haar vx-oegere echtgenoot achterna, waardoor de aandacht van voorbijgangers werd getrokken. De dader was echter al met zijn buit verdwenen, zodat het slachtoffer niets anders overbleef dan aangifte te doen bij de politie. De ge scheiden echtgenoot stelde zich blijk baar op het standpunt, dat de sie raden en juwelen van de dame van wie hij gescheiden was, zijn eigen dom zijn. Vermoedelijk heeft hij ge weten. dat zijn voormalige echtge note de bemiddeling van de winke lier, die hun beider vriend was, had ingeroepen om de sieraden te taxeren, in verband met een af te sluiten ver zekering en heeft hij van die gelegen heid gebruikgemaakt om zijn slag te slaan. De politie van het bureau Sin gel heeft de zaak in onderzoek. „Trouw". De Roosendaalse politie is giste ren druk bezig geweest met het on derzoek in een merkwaardige zaak, welke volgens de algemene menin in het plaatsje de oplossing moet brengen in een vijf jaar oude moordzaak. De zoon van de slager Haas heeft namelijk een menselijke schedel opgegraven en men vermoedt nu, dat deze een van de resten vormt van het lijk van de omstreeks de bevrijding verdwenen winkelier Driessen, die toen verdwenen is, zonder dat men ooit meer enig spoor van hem kon ontdekken. In de zomer van 1947 werd in Roosendaal een man gearresteerd, die zijn vrouw had gewurgd. Deze man, De J., zit nu in de gevangenis, veroordeeld tot levenslang. In de cel vertelde hij aan een medegevan gene, dat hij ook Driesen had ver moord, maar sindsdien heeft men van de zaak niets meer gehoord. Merkwaardig is, dat de schedel dichtbij de vroegere woning van Dc J. is gevonden SPORT Leiden wint interaca demiaal hippisch tournooi Op de terreinen van het rijcen- trum „Hofstad" in Den Haag zijn gisteren interacademiale hippische wedstrijden gehouden, een cross country en een dressuurproef om vattend, en georganiseerd door de Studenten Caroussel Vereniging te Delft. De uitslag was: 1. Leiden 3337 pnt, dat hiermede de corpsbeker won, uitgeloofd door het Collegium. 2. Wageningen 3066 Yi pnt; 3. Utrecht 3045 pnt: 4. Am sterdam 2984 pnt; 5. Delft 1487 pnt. De prins Bernhard beker voor de beste individuele pi'estatie kreeg de heer Staal (Leiden) op'Diana. Hij behaalde in totaal (na omrekening volgens de coëfficiënt 23) 1274 pnt. Tweede werd A. J. Pot (Uti-echt) met Peter: 1182 pnt, der de N. Sandex-s (Wageningen) met Black Boy: 1107 pnt. Gedetailleerd luiden de indivi duele resultaten in de beide onder delen: Dressuurproef: 1. A. J. Pot (Utrecht) met Peter: 193)4 pnt; 2. J. C. Spangenberg (Amsterdam) met Franklin: 171 y2 pnt; 3. A. Stik ker (Delft) m. Sneeuwwit: 170 pnt. Cross Country: (baan 2000 m. hindernissen tot 90 cm). 1. de heer Staal (Leiden) met Diana: 316 pnt. 2. N. Sanders (Wageningen) met Black Boy: 278 pnt; 3. A. J. Pot (Utr-echt) met Peter: 271 pnt. De dr Ten Cate-beker, uitgeloofd voor de eerstgeplaatste reünist, werd gewonnen door dr C. A. Hiem- stra (Utrecht) met Branca: 1197 p. Tweede werd prof. ir D. A. A. Koo ien (Delft) met Golden Wings: 1023 pnt., der-de de heer Eppens (Am sterdam) met Lord: 310 pnt. NEDERLANDSE RUITERS NAAR BELGIë. Naar wij vernemen zullen aan het internationaal concours hippi- que te Brussel, van 6 t/m 9 Mei a.s., de volgende Nederlanders deelne men: Ritm. J. J. Gruppelaar met Am père en Springsteel, B. J. J. Arts met Rocket en Rover, en A. Jansen met Brown Jack en Acrobate. Op het internationaal concours hippique te Gent, 12, 13, en 14 Mei a.s., komen voor Nederland uit: Luit. J. Rijks met Master en Ro- manichel; D. Gelderman met Am bassadeur en Countess, en waar schijnlijk majoor van Lijnden met Grey Horse en Golden Vale. SCHERMEN. DE PERSONELE WEDSTRIJD LEIDEN—GENT. Zondag werd in de gym zaal aan de Pieterskerkgracht de persone- len wedstrijd sabel verschermd tus sen Leiden en Gent. Een groot aan tal Belgische en Leidse schermers namen hieraan deel. Nadat de voorronde was verschermd, bleven acht schermers over voor de finale. Na spannende strijd werd de eind uitslag als volgt: 1. A. v. Vliet, Lei den, 7 gew. part. 2. P. Alexandre, Gent, 5 gew. part. 3. D. J. Verzij den, Leiden, 5 gew. part, 4. Piet Erades, Leiden, 4 gew. part. 5. Da Faija, Gent, 3 gew. part. 6. de Poor ter, Gent. 7. Haneveld, Leiden. 8. Sloos, Leiden. A. van Vliet kwam tevens in het bezit van de fraaie „Zilveren Sa bel", uitgeloofd als wisselprijs door de heer Maar-tense (Hoogstraat). De spannenste en fraaiste partijen waren die tpssen A. v. Vliet— Alexandre, Piet Erades—Alexan dre en Ver-zijdenAlexandre. De De wedstrijd had een zeer spoi'tief verloop en de leiding was uitste kend in handen bij de heren Gijs- berti Hodenpijl én de Jager. SCHAKEN. De vierde en tevens laatste partij in de tweekamp tussen Euwe en Wijnans, waarin Euwe met wit speelde, is na 26 zetten in remise geëindigd. De eindstand is 33434 punt in het voordeel van Euwe. WIELRENNEN. Swift Combinatie. Vandaag rijden A. B en C-klas een trainings- rit over 40 km. Start 18.45 uui\ In de ronde van Den Haag plaat ste H. v. d. Vos zich twaalfde uit een veld van 100 renners. BEURS: GOED PRIJSHOUDEND MAAR STIL. De hervatting van de beurs na het langdurige weekend heeft geen enkele opleving meegebracht. De stemming was opnieuw apathisch en de hoeklieden hadden geen last van een opeenstapeling van orders, als gevolg van de drie dagen onderbre king. Toch viel de koersontwikke ling betrekkelijk mee en vooral Kon. Olie was vrij vast gedisponeerd. Op 277, het hoogte punt van de dag, lag het hoofdfonds vier procent boven Vrijdag. De hoogeste koersen bleven echter niet overal gehandhaafd. Ook AKU en Unilever ondervonden éni ge steun, Philips echter behield de vorige notering. Cultures hadden een goed prijshoudende markt met uitei-st weinig affaire. Daarentegen lag de Scheepvaartmarkt hier en daar gedecideerd zwak. Dit was met name het geval voor aandelen K.N. S.M., Rott. Lloyd en Mij. Neder land. De beleggingsmarkt ondervond practisch geen wijziging. De bank aandelen waren eerder iets lager. Bepaald flauw waren de Indonesische credietinstellingen: Kol. Bank liep achteruit tot 61 (64), en Indische Bank tot 86)4 (88). Amerikanen had den wedei-om een stil verloop. WEERSVERWACHTING (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. (Opgemaakt te 10 uur). WISSELENDE BEWOLKING. Plaatselijk ochtendmist. Overi gens wisselend bewolkt met vooral aanvankelijk nog enkele verspreide buien. Zwakke tot matige wind tussen West en Noord Vannacht op de meeste plaatsen iets kouder. Moi-gen overdag dezelfde of iets lagere temperatuur dan vandaag. ZWEMMEN. LANGE AFSTAND WEDSTRIJD IN DE MAAS. In het raam van de feestelijkhe den ter gelegenheid van het 1000- jarig bestaan van Gennep zal Vrij dag 4 Augustus een zwemwedstrijd voor dames en heren gehouden worden over een afstand van 334 km. stroomopwaarts in de Maas. De bekende Belgische lange-af- stand zwemmer Fernand du Mou lin zal aan deze wedstrijd meedoen. TAFELTENNIS R.K.L.T.V. „De Sleutels". In ver band met de nationale dodenherden king zal op Donderdagavond a.s. de training geen doorgang vinden. Dinsdagavond voortaan training van 4e klasse- en ongeoefenden ofte wel nieuwe spelers door le, 2e en 3e klassers. Vanaf heden wederom ge legenheid zich als lid bij de afdeling senioren (dames en heren) en junio ren aan te sluiten. „Treffers" (R'veen). De wed strijden van Alozy Ehrlich en Cor du Buy met de plaatselijke spelers van R.'veen, die a.s. Zondag zouden worden gespeeld in de Veilinghal zullen tot nader datum uitgesteld wordep. Dit in verband met een ge wijzigde route van het Europese tournée van Ehrlich. Vandaag trai ning der heren en Vrijdag 5 Mei voor de dames. DAMMEN. D.C.L.-nieuws. De partij tus sen P. Olivier en J. Mertens was maar van korte duur. Reeds na 11 zetten moest P. Olivier opgeven. Ook W. Laterveer moest in z'n broer I. Laterveer de meerdere er kennen, terwijl J. Slingerland een fraaie overwinning behaalde op J. Stavleu. Enige uitslagen van uitgestelde partijen luiden: P. OlivierFeitsma 20 en W. LaterveerMertens 02. In groep II war-en de uitsla gen: D, LaterveerJ. v. Doorn 20 J. de VinkP. Belt 20; E. de Wekker—H. v. d. Pluym 0—2; P. ZeegersFranken sr. 02; F. Lar- deeJ. Vermeulen 2—0; A. v. d. PuttenF. Schimmel 11; J. de VinkReysdam 11; F. Franken sr.D. Lichtvoet 20; E. de Wek kerJ. Vermeulen 02; F. Schim melD. Laterveer 02; W. Stou tenA. v. d. Putten 11. BINNENLAND. Mevrouw Marianne Philips is de schrijfster van de novelle „De zaak Beukenoot", het „Geschenk", dat ter gelegenheid van de boeken week 1950 werd verspreid. 427 van de 16.400 inzenders van de prijs vraag. uitgaande van de commissie vooï de propaganda van het Neder landse boek, hadden de auteur juist opgegeven. Het anderhalfjarig zoontje van de heer Staat, te Zwijndrecht, is in een teil met water verdronken. Het kind is, terwijl het een ogenblik zon der toezicht was, voorover in de teil gevallen en heeft kennelijk geen be sef gehad zich op te richten. Vijfentwintigduizend gildebroe- ders van zestig gilden* uit Brabant, Limburg en Gelderland gillen op 4 Juni het vijfhonderdjarig Irestaan van het H. Bloedsgilde te Boxmeer vieren met een landjuweel. Het troepenschip Dundalk Bay wordt morgenochtend om acht uur te Hoek van Holland verwacht. De ont scheping begint onvoorziene omstan digheden voorbehouden om twaalf uur te Rotterdam. Mr. L. A. Kesper, de commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, die wegens een ongeval lange tijd in Noorwegen moest worden verpleegd, heeft gisteren zijn werkzaamheden hervat. BUITENLAND. De vroegere maarschalk Gra- ziani is gisteravond te Rome tot 19 jaar gevangenisstraf veroordeeld we gens medewerking met de Duitsers. Graziani zal er echter na 14^maanden weer uit zijn, daar hij profiteren kan van amnestie (13 jaar en 8 maanden) en de voorlopige hechtenis (meer dan 4 jaar) eveneens wordt afgetrokken. De ex-maarschalk gaat in hoger be roep. Graziani was Mussolini's laat ste opperbevelhebber. In de rivier de Hoogly zijn bij Calcutta 50 politiemannen verdron ken. De agenten waren op patrouille- tocht, toen hun boten kapseisden. Een Italiaanse reclame-vlieger moest een noodlanding maken in een der straten van Milaan. Het toestel sloeg over de kop en werd vernield, doch de vlieger stapte er ongedeerd uit. Ook een reclame! Het vliegtuig van de Franse ho ge commissaris voar Kameroen, dat zich op weg naar Goa, in Frans West- Afrika bevond, wordt vermist. De ho- gecommissaris bevond zich met vrouw en twee kinderen aan boord Het toestel is verdwenen tussen Kano (Nigeria) en Goa. Tegen middernacht werden noodseinen opgevangen te Al giers, volgens welke het toestel zicv aan de rand van de woestijn in h' Noorden van de Franse Soed"- - bevinden.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2