De pseudo-vogelpest Nederland zal in eigen stikstof- behoeften kunnen voorzien „Huize Doorn" open voor iedereen Trein tegen auto Mijn ontploft op de Noordzee bij Wassenaar U résorke DINSUAG 2 MEI 1950 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 De nieuwe „Mekog" komt in bedrijt Voor onze voedselvoorziening is het bezit van stikstofindustrieën van vi tale betekenis. Stikstofmeststoffen moesten tot dusver voor een belang rijk deel worden geïmporteerd. Het laat zich aanzien, dat door de ver hoogde na-oorlogse binnenlandse pro ductie eerlang, ondanks het sterk toe genomen eigen verbruik, een over schot zal ontstaan, dat voor export beschikbaar komt. In het seizoen 1950/51 namelijk zal de Nederlandse productie aan zuivere stikstof tot 200.000 ton zijn opgevoerd. Aangezien het verbruik van onze eigen landbouw dan gestegen zal zijn tot 150.000 ton, mag verwacht worden, dat 50.000 ton in het buiten land, voornamelijk in de stérlinglan- den, kan worden afgezet, tot een be drag van 40 a 50 millioen gulden per jaar. Een krachtige stoot aan deze pro ductieverhoging heeft gegeven de thans gereed gekomen uitbreiding van de Mekog (Maatschappij tot ex ploitatie van Kookovergassen) te IJmuiden, welker capaciteit verdrie voudigd wordt, namelijk van 16.000 ton tot ca. 51.000 ton stikstof per jaar. Op uitgestrekte terreinen van de hoogovens en staalfabrieken aan het Noordzeekanaal (de Mekog is in 1928 gesticht in een samenwerking tussen de B.P.M. en de Hoogovens) zijn im ponerende fabrieksgebouwen verre zen, die voor de Mekog een belang rijke uitbreiding betekenen. Ze zullen a.s. Woensdag 3 Mei a.s. door de mi nister van Landbouw, de heer S. L. Mansholt, officieel worden geopend. Hiermede zal een gewichtige phase in treden in de ontwikkeling van dit bedrijf, tevens van grote betekenis voor de voorziening in de behoefte van de Nederlandse landbouw aan stikstof meststof f en In hoofdzaak kalk-ammon- salpeter. In tegenstelling tot de oude Me- «og-fabriek, zo deelde de directie tij dens een bezichtiging van het be drijf aan de pers mede, zal hier het hoofdproduct van de Nederlandse markt nl. kalkammon-salpeter ver vaardigd worden. Het de oude fabriek zokesgasovens al9 grbndstafbasis, de nieuwe Mekog gebruikt cokes, en wel Dmdat Nederland een tekort heeft aan cokes-gas en een teveel aan cokes, zodat hiermede een nationaal econo misch belang gediend wordt. Fijnge malen kalkmerkel uit Limburg (40 procent) en ammoniumnitraat (60 procent) vormen de uiteindelijke be standdelen van 't eindproduct. Daar naast worden kalksalpeter en zwa velzure ammoniak bereid. In 1948/49 moest het binnenlandse verbruik blijven staan op dat van het voorafgaand jaar nl. 116.600 ton (te gen een productie van 86.100 ton) aangezien de apparaturen der Neder- RIJDENDE VATENFABRIEK AANGEKOMEN. Uit de „Amsteldijk" van de Hol- land-Amerika Lijn werden gister morgen acht eenheden, behorende bij de rijdende vatenfabriek van Van Leer gehesen en op de kade gezet. Zij bleven er maar even staan, want de Amerikaanse fabriek, die ze heeft vervaardigd, had per vliegtuig een mannetje gestuurd naar Nederland om alles zo spoedig mogelijk in goe de orde af te leveren aldus „Alg. Dagbl." Behalve vijf kleine trucks, waren er bij twee slaapwagens voor respec tievelijk tien en zestien personen en een cafétariatrailer, alle drie van ongeveer acht meter lengte. De gehele fabriek op wielen, die uit ongeveer dertig wagens bestaat een groot deel werd in ons land geconstrueerd en staat te Amsterdam zal in de tweede helft van deze maand als bijzonder technisch snuf je worden geëxposeerd op de Jaar beurs te Parijs. Men zal er, wanneer zulks gewenst is, direct vaten mee kunnen fabriceren. Ook denkt men er aan haar indien nodig te gebrui ken ter aanvulling van Van Leers fabrieken, die gevestigd zijn in veer tien landen in vier werelddelen. landse industrie haar maximale ca paciteit hadden bereikt en import- rnogelijkheden ontbraken. De beide andere stikstof bedrijven die tot de Nederlandse productieverhoging bij dragen zijn: het stikstofbindingsbe- drijf der Staatsmijnen en de com pagnie Neerlandaise de L'Azote te Sluiskil.Met ingang van het nieuwe seizoen zal Nederland derhalve in eigen behoeften kunnen voorzien, hetgeen een belangrijke deviezenbe- sparing betekent. Uitbreiding, kostte 43 millioen. De Mekog heeft het besluit tot pro ductieverhoging genomen in 1946. De jaarlijkse voortbrenging van 51.000 ton stikstof komt overeen met rond 300.000 ton stikstofmeststoffen (kalk ammon-salpeter). Een onmetelijke nieuwe z.g. zoutloods is bij de fabriek opgericht om de binnenlandse leve ringspositie te versterken en het res terende voor export te bestemmen. De kosten der uitbreiding hebben ca. 43 millioen gulden bedragen, die ten dele uit eigen middelen, ten dele door de Herstelbank en ten dele door institutionele beleggers zijn gefinan cierd. Omtrent de kapitaalintensiviteit van het bedrijf deelde de directie me de ,dat de investering voor elke 1.000 ton stikstof ca. 90.000 gulden bedraagt voor elke additioneel tewerk gestelde werknemer. Door de uitbreiding komen er 450 nieuwe arbeiders en beambten bij en stijgt het totaal tot 700 a 800. Ter il lustratie van de betekenis der pro ductie van Mekog voor de agrarische opbrengsten werd nog meegedeeld, dat elke kg. gebonden stikstof een bodemopbrengst geeft van ca. 20 kg graan, of ca. 200 liter melk, of ca. 20 kg. suiker, of ca. 100 kg. aardap pelen. De directie meent, dat mocht met tertijd het buitenland weer eens stik stof gaan importeren, de Mekog de buitenlandse concurrentie gemakke lijk het hoofd zal kunnen bieden. Tussen de drie Nederlandse produ centen bestaat een nauwe samenwer king. Het „Huis Doorn", het kasteel waar de Duitse ex-keizer woonde tijdens zijn ballingschap na de No- vemberrevolutie in 1918 tot 4 Juni 1941 zijn sterfdag is voortaan dagelijks voor 't publiek opengesteld Niet minder dan dertig verhuis wagens vol meubilair en historische kostbaarheden, zijn na de Eerste Wereldoorlog uit de verschillende paleizen van de ex-keizer Willem II in Duitsland verzameld en naar Doorn overgebracht. In de laatste oorlog zijn alle bezittingen van de Hohenzollerns, die nog in Duitsland waren,vernietigd. Daarbij Waren achttien kastelen in Oost-Duitsland. In Huis Doorn zijn dus de laatst overgebleven eigendommen van de dynastie bijeen en ingevolge de wet geving, als vijandelijk vermogen Nederlands staatseigendom gewor den. Sedert 1945 is het Huis Doorn met zijn kostbare inhoud en het uit gebreide park in handen geweest van het beheersinstituut. Er is een „Stichting Huis Doorn" in het leven geroepen, die op zich heeft genomen het historische gebouw en complexen te verzorgen en te bewaren voor het Nederlandse volk. De stichting heeft het huis en alles wat er toe behoort opengesteld voor en daarmede eigen dom gemaakt van het Nederlandse volk. Daarbij heeft gelukkige ge dachte voorgezeten het park te her scheppen in een fraaie kasteeltuin, waarbinnen een keur van bloemen en siergewassen, door de Neder landse tuinbouw met kundige hand aangeplant, het oog zal bekoren. Men hoopt de vele vreemdelingen te confronteren met wat de Nederland se tuinbouw te bieden heeft, en dat dit niet zal nalaten een gunstige in vloed uit te oefenen op de afzet en export onzer tuinbouwproducten. Een uitgelezen bolcollectie is juist in bloei gekomen. W aakzaamheid blijft geboden „Mijn haantje voelt zich nog heel best: hij heeft geen last van de vo gelpest," lazen wij op een houten bordje in Barneveld, het centrum onzer pluimveeteelt. Helaas betrof het ditmaal slechts een houten haan, die in de folkloristische „haantjepik- optoeht" werd meegevoerdMaar voor de levende hanen en vooral voor hun echtgenoten is men nog niet zo heel gerust. Gelukkig blijkt nu wel, dat, na het eerste optreden in het Zuiden, de ziekte zich niet op rampzalige wijze heeft verbreid, ir men love de dag niet vóór het avond is. De voorzomer kan ons nog heel wat besmetting opleveren, wan neer wij ons niet strikt houden aan de voorzorgsmaatregelen. Want door ongeoorloofde handelingen (smok kel) is de ziekte binnengedrongen en door dito bezigheden (ongeoor loofd vervoer) is zij verder verbreid en hier en daar heeft men reeds moeten ingrijpen. Deze virusziekte, die in deze we ken in Frankrijk, België, Engeland en Nederland woedt, is dermate be smettelijk dat men het zich bijna niet kan voorstellen. En daar inenting, zodra de benodigde hoeveelheid se rum aanwezig zou zijn, grote bezwa ren met zich meebrengt, o.a. het van de leg raken voor geruime tijd der kippen, zullen wij alles moeten aan wenden om de kwaal binnen de per ken te houden. De overheidsmaatre gelen zijn bekend, het komt er nu maar op aan, dat ook de pluimvee houder zelf alles doet (en dit enige tijd volhoudt) om de ziekte te weren. Zeker zullen slecht gevoede en slecht gehuisveste dieren eerder vat baar zijn dan dieren op modelbedrij- ven. Maar ook deze laatste kunnen worden aangetast. Een gelukkige omstandigheid is, dat thans vaststaat dat dit jaar voor de levering van voeder eenmalige verpakking kan worden geleverd. Als men dit papier nu ook maar onmiddellijk na ge bruik verbrandt en er niet wat an ders in gaat doen, schakelen wij al één grote factor uit. Contact-besmetting door vogels zal niet altijd zijn te voorkomen, alhoe wel ook hieraan veel kan worden gedaan. Vreemde personen zoveel mogelijk van bedrijf en dieren ver HUIZE DOORN VAN DE LUOHT UIT GEZIEN Luchtopname ANP/FOTO wijderd houden is een maatregel, die voor zichzelf spreekt. Maar ook het omgekeerde. De pluimveehouder dient eigenlijk voor het werk rond de kippen een afzonderlijk pakje, b.v. overal en klompen, te gebruiken dat hij thuis laat, als hij zich van zijn bedrijf verwijdert. Dit wordt nogal eens vergeten en toch be schermt het hem en zijn buurman beide. Voeder- en drinkbakken regelmatig reinigen met heet sodawater, aan strijken van houtwerk met kalk melk of carbolineum en ontsmetting met behulp van 3% natronloog zijn ook onontbeerlijke voorzorgen. En hoe staat het met de levering van turfstrooisel, voeder enz.? De leve ranciers komen toch niet bij de hok ken? Eierkisten kunnen verder nóg meer besmetting overbrengen dan zakken, als zij steeds in de hokken staan. Dus daar niet meer en bij af levering de eieren overpakken in een nieuwe kist. Alle aangevoerde kisten en kratten houdt men zoveel mogelijk buiten de hokken en ver van de dieren. En dit alles dient men niet pas te gaan bedenken, als de kwaal reeds in de omgeving voor komt. Een teer punt vormt nog de ver goeding voor uitgeroeide bedrijven. Terwijl wij dit schrijven is deze nog niet bekend. Men zegt, dat deze 2.50 per kip zal bedragen. Wij ho pen op het drievoudige. Want bij zo'n geringe vergoeding zal een pluimveehouder met aangetaste die ren neiging hebben om de kwaal zo veel mogelijk te verbergen en zo kan de besmetting ontzaggelijk groot worden. Men behoeft toch waarlijk niet bang te zijn, dat men, terwiÜe van een vergoeding van b.v. 7.50 zijn best zal doen om de ziekte te krijgen, vooral nu niet, wanneer alles volop aan de leg is. Wanneer echter iedereen blijft me dewerken, kan deze ernstige bedrei ging van onze pluimveestapel wel licht worden afgeweerd Verslapt de aandacht te snel, dan kunnen de ge volgen noodlottig zijn. TWEE DODEN Op de onbewaakte overweg bij Leuvenheim aan de particuliere weg van Huize Den Bosch, is de melkven ter J. Remlink met zijn auto, waarin zich ook een zeventienjarige logé uit Den Haag bevond door een trein uit de richting Zwolle gegrepen. De auto werd vierhonderd meter meege sleurd. De beide inzittenden zijn ge dood. Op het ogenblik, dat het onge luk gebeurde, stond er een werktrein voor, die juist het vertreksignaal gaf. De beide inzittenden hebben vermoe delijk alleen op deze trein gelet en zodoende de trein uit de richting Zwolle niet opgemerkt. TANIA KREEG DE EERSTE PRIJS Het was de zes-jarige Tania Heald, die met haar pony Cadogan Pearl tijdens de paardenshow in Buckinghamshire de eerste prijs in de kinderklasse in de wacht sleepte. Het was nog niet zo onverstandig bekeken van Tania om de jury, we gens de hevige regen, onder een parapluie af te wachten. Wat lezers schrijven DE TARIEFSVERHOGING BIJ DE N.Z.H.V.M. Dezer dagen kondigde de Dir. der z.g. blauwe tram aan, dat haar ta rieven verhoogd zouden worden en wel op al haar tram- eh bus-trajec ten. Nu kan ik niet begrijpen, dat de Minister hiervoor toestemming gege ven heeft, want als gevolg hiervan (en ook vanwege de hoge prijzen dei- levensmiddelen, speciaal aardappelen, vlees enz.) zullen de arbeiders nu zeer spoedig om een nieuwe loonsver hoging moeten komen en nu geen 5, maar zeker 10 pet. Het is in één woord gezegd een schandaal, clat op een retour naar Den Haag maar eventjes 20 ct. op komt, om maar te zwijgen van Katwijk en Noordwijk. Vroeger kon men een retour krijgen van Tuinstadwijk naar Noordwijk of Katwijk aan Zee voor 40 cent. Men kon, dan een strandwandeling ma ken tussen beide badplaatsen en op 't zelfde retourtje terug. Ook Tuin stadwijk—Lcidse Buurt koste toen 10 ct. retour. Nu is men voor 't zelfde traject 4 x 12 48 ct. kwijt. En dan de narigheid, dat 't eindpunt van Katwijk, Noordwijk en ook Haar lem de Boerhaavelaan is. Vooral voor ouden van dagen is dit een onhoud bare toestand. Nu komen de mensen van Katwijk en Noordwijk, lopen hard om de Hagenaar te halen en zien hem dan precies voor hun neus vertrekken. Erg leuk, voor die men sen. vindt u niet? Wat de tariefs-verhoging betreft zegt de Dir., dat zij moet, omdat de spoorwegen ook de tarieven hebben verhoogd. Ook hier had de Minister geen toestemming moeten geven, want ook de spoorwegtarieven zijn veel en veel te hoog. Het is voor een arbeiders- of kleine middenstands gezin niet mogelijk nog eens een reisje per spoor te maken naar fa milie of nog eens een dagje met de kinderen naar zee te gaan. Vroeger jaren gaven de spoorwegen altijd goedkope vacantiekaarten uit, dat doet zij ook niet meer. Blijkbaar denken zij: de mensen komen toch wel, maar om de arbeidersgezinnen wordt niet gedacht! Ik hoop, dat de Dir. der N.Z.H.V.M. nog eens op deze tariefsverhoging te rug zal komen, zo niet, dan zit er niets anders op. dan dat 't publiek de kleinere trajecten gaat lopen en de grotere fietsen. EEN TRAMPASSAGIER. A.R.K.A.-CONGRES HOOFD GROEP GEMEENTEAMBTENAREN De ziekteverzekeringen en de af schaffing van de classificatie waren de voornaamste onderwerpen, welke aan het congres van de A.R.K.A., dat op 28 en 29 April te Tilburg werd gehouden, ter behandeling zijn voorgelegd. Diep kon hierop echter nog niet worden ingegaan, omdat het standpunt van de regering in deze nog steeds niet bekend is. Naar men mededeelde zou het ontwerp van een nieuwe ziekenfondswet in middels gereed gekomen zijn. Mr. dr. Sens, gemeentesecretaris van Heerlen, sprak ter gelegenheid van dit 25ste A.R.K.A.-congres een feestrede uit. Mr. P. Ubbink, voor zitter van de salaris-commissie ad Ihoc voor het rijkspersoneel en van de commissie van advies inzake de bezoldiging van het gemeenteperso- neel, sprak op de tweede congres dag over het onderwerp: de gemeen telijke autonomie en de bezoldiging van het gemeentepersoneel. De con gressisten werden door het gemeen tebestuur van Tilburg officieel op •het paleis-raadhuis van Tilburg ont vangen. Een kilometer uit de kust bij Was senaar is gisteravond om kwart voor tien een mijn ontploft. De redding boot Arthur is uitgevaren, maar heeft niets bijzonder kunnen ontdek ken. Het is mogelijk dat er een schip op een mijn is gelopen, maar deskun digen menen, dat het dan nooit een groot schip geweest kan zijn, omdat die altijd enkele kilometers uit de kust blijven. Er kan echter ook spra ke zijn van gezichtbedrog, omdat het gisteravond boven de Noordzee weerlichtte en af en toe rommelde. Tn dat geval vraagt men zich echter af wat de waterzuil, welke men heeft gezien, te betekenen heeft gehad. pm OORSPRONKELIJKE ROMAN 2) Toen 7.c zich omdraaide zag ze Titie nog staan, die met angstige blikken de toebereidselen tot vertrek gade sloeg .Waar is je mammie?" vroeg Loek en hoop zich naar haar over. „Heb geen mammie." 't Klonk zo hulpeloos, dat Loek in eens groot medelijden kreeg. „Met wie was je gisteren dan?" „Met Fraulein Lili." „O. monster," dacht Loek, „je was zeker de juf." Vriendelijk informeerde ze verder; „En waar is Fraulein Lili nu?" „Weet ik niet ziet u, ik ben weg gelopen ik wilde naar Jan en Els je." Ze ratelde haar schuldbekentenis vlug achter elkaar af en keek dan half angstig, half hoopvol Loek aan, als om haar oordeel af te wachten. „O, foei, Titie," riep deze, maar er 1 tintelde iets in haar ogen, dat 't kind niet ontging en het maakte er dade lijk gebruik van. Vertrouwelijk greep ze Loek's hand. „Mag ik met u mee?" „Hoe kan dat nu, kindje? Fraulein Lili zou je overal zoeken en heel on gerust zijn." „Fraulein Lili gaat liever alleen met mijnheer Kurt uit, ze geeft niets om me." „Dat denk je maar," beweerde Loek tegen beter weten in. „Ik zou ook boos zijn als Jan of Elsje wegliepen." „Maar bij u zou 'k niet weglopen." 't Hoge stemmetje klonk heel beslist. Onderzoekend keek Loek rond, of ze een spoor van haar antipathie kon ontdekken, doch vergeefs. „Gaan we niet weg, tante?" vroeg Jan, ongeduldig geworden en Loek, herinnerd aan de haar toevertrouw de schatten, kon nog juist voorkomen dat Els uit de wagen tuimelde. „Zeker jongen, we gaan, maar eerst moeten we op zoek naar Fraiulein Lili, want Titie is hier alleen." Jan's ogen werden groot van ver bazing. „En als we haar nu niet vin den, slaap je dan vannacht in de tent?" Titie schudde krachtig „neen". „Waar dan? By ons, tante?" „We zullen haar wel vinden," zei Loek optimistisch, ofschoon ze zich afvroeg: „Waar ter wereld zal ik Fraulein Lili moeten zoeken?" „Weet je, hoe het huis heet, waar je logeert?" vroeg ze. „Neen, 't was heel ver." Een zucht. „Kan je ons niet de weg wijzen?" Maar ook dit had geen succes en Loek, die er genoeg van kreeg nog langer de wagen door 't mulle zand te trekken, besloot naar haar pen sion terug te keren en Titie voorlo- pig mee te nemen. „Dan moet ze maar beter op 't kind passen," zei ze bij zich zelf. Mevrouw Heisteeg, de vriendelijke oude dame bij wie ze in pension waren, keek verbaasd op, toen Loek met de nieuwe gast thuis kwam Ze raadde haar enige hotels en pensions op te bellen, doch aan gezien Titie wel haar eigen naam, maar niet dien van Fraulein Lili kende, bleef alle navraag zonder enig resultaat. Loek zei niets tegen de kinderen, die juist aan het kibbelen waren over de plaatsen aan tafel. „Kom Jan, schuif een plaatsje op zo, nu netjes bidden." Jan, z'n oog stijf dicljt, maakte eerbiedig een kruisje en bad voor, maar Elsje, die heimelijk door haar wimpertjes naar Titi had gegluurd, riep, zodra 't gebed geëindigd was: „Jij kan niét eens bidden!" „Wel," zei Titi en ze bloosde ver legen. „Nu maar lekker eten, anders zijn jelui niet eens klaar als Paps en Mams opbellen," leidde Loek de aandacht af. Terwijl ze Elsje hielp met de soep, keek ze af en toe eens naar Titi, die niet al te best opschoot. Bemoedi gend knikte ze haar toe. „Smaakt 't, schat?" „O ja, Tante Loek. 't Is veel leu ker dan bij Fraulein Lili. Blijf dan bij ons," stekte Jan voor. Voor Titi kon antwoorden, ging no telefoon. „Dat is Mams!" riep Jan Hij liet zich van z'n stoel glijden en rende de gang in. Loek nam Elsje op haar arm. „Nu even stil, hoor!" Toen het drietal na 't telefoneren weer ia de kamer terugkwam, zat Titi nog bij de tafel, maar alle op gewektheid van zoeven was van haar gezichtje verdwenen. Half onwillig luisterde ze naar Jan's verhaal, wat Vader en Moeder hadden gezegd en over hetgeen ze mee zouden brengen, als ze terug kwamen. „Ik ben niet eens thuis, als Pap pie vanavond opbelt," hoorde Loek haar met schril stemmetje zeggen. Dat bracht haar plotseling op een idee. „Waar belt Pappie dan vandaan, Titie?" vroeg ze. Uit Zeist." Woon je daar?" Het kind knikte. .Prachtig!" riep Loek opgelucht, „dan bellen wij Pappie op en vragen, waar je logeert." „Maar ik wil niet meer naar Frau lein Lili terug!" Angstig smekend zagen de kinderoogjes haar aan. „Vraagt u dan, of Pappie mij mor gen komt halen?" De rode lipjes trilden verradelijk; plotseling barst te ze in snikken uit. „Kom Titie. wat doe je nu?" Loek tilde haar op schoot. ..Niet naar Fraulein Lili! Hier bleven!' Het .blonde kopje drong zien vertrouwelijk togen Loek aan. Zacht veegde deze de tranen weg. „Nu mag je niet meer huilen. Ik zal Pappie opbellen en vragen, of je bij ons mag blijven slapen is dat goed?" Een beetje zenuwachtig voelde Loek zich, toen ze op aansluitting wachtte. Stel je voor, dat die man het eens brutaal van haar vond! Eindelijk ging de telefoon. „Hallo, met Warsage," zei een duidelijke stem, „met wien spreek ik?" „Mijnheer Warsage, u spreekt met juffrouw van Meersen. Ik logeer in Noordwijk en heb op 't ogenblik uw dochtertje Titie bij me." „Titie? Is er iets niet goed met haar en waar is Fraulein Lili?" „Titie maakt 't best, maar ze is Fraulein Lili kwijtgeraakt; daarom heb ik haar zolang meegenomen we wisten haar adres niet. Heeft u er bezwaar tegen, dat ze vannacht hier blijft logeren, want ze schijnt erg bang, om terug te moeten en vraagt of u haar morgen komt ha len." ,',t Is heel vriendelijk van u, maar waarom kan ze niet naar Fraulein Lili terug? Mag ik m'n dochtertje zelf even spreken?" Loek tilde Tini op een stoel voor de telefoon. „Pappie, kom je me mor gen halen? 'k Hoef toch niet weg vanavond, hè? Tante Loek vindt goed, dat ik blijf 'k zal heus zoet zijn neen, neen! Fraulein Lili heeft me geslagen en ze zal nu nog veel harder slaan, omdat ik weggelopen ben Ja, hier is Tante Loek dag! „Is het werkelijk geen bezwaar voor u, haar bij u te houden, juf frouw van Meersen?" 't Klonk nu veel vriendelijker. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1950 | | pagina 5