NIEUWS UIT DE RIJNSTREEK DINSDAG 2 MEI 1950 DE LEI [1SE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 ALPHEN AAN DEN RIJN Avifauna. Naar wij vernemen, zal het internationale vogelpark Avifauna" op Woensdag 17 Mei a-s., dus niet op Hemelvaartsdag, worden geopend door burgemeester Witschey. Rcodc Kruis. Aan de groep Roode Kruisverzorgers in de jaren '40'45 werd gisteren uitgereikt het herinneringskruis, als bewijs van erkentelijkheid voor het werk in Roode Kruisdienst verricht, tijdens de bezetting. Onderscheidingen uitgereikt. Bij de grote „lintjesregen" van dit jaar werden er ook een tweetal in het het bedrijf van N. Samson N.V. uitge reikt. De uitreiking geschiedde door burgemeester Witschey. Het gehele personeel was Zaterdag jl. om 12 uur bijeen in de drukkerij toen de burgemeester dezer gemeente door de directeuren van het bedrijf werd binnengeleid. Na een korte mededeling van de heer W. Samsom, dat onze burge meester een speciale boodschap in het bedrijf had te brengen, heeft de heer Witschey na 'n korte toespraak, waarin hij benadrukte, dat de rege ring de verdiensten van bepaalde personen weet te waarderen, de on derscheidingen uitgereikt. De heer J. W. Meyer, hoofd der Monotype-afdeling, ontving de zilve ren medaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau, de heer J. H. Verschuur, werkzaam in de controle- afdeïmg dezelfde medaille in brons. De heer Meyer bedankte, mede na mens de heer Verschuur, de burge meester voor de ontvangen onder scheidingen en vërzocht hun dank aan H. M. de Koningin voor deze ko ninklijke onderscheiding te willen overbrengen. Zowel mevrouw Meyer als aan mevrouw Verschuur, die bij de-ze hul diging tegenwoordig waren, werd door de directie een bouquet bloe men geschonken. Na het zingen van het eerste cou plet van het „Wilhelmus'' en een drie werf hoera op H- M. de Koningin en de burgemeester werd deze korte samenkomst beëindigd. BOSKOOP De firma's Jan v. Gelderen. Jan Spek, Blaauw Co en Felix en Dijkhuis verwierven met hun in zendingen siergewassen. op de Gentse tentoonstelling „Gentse Flo- raliën" -resp. een grote gouden, een zilveren, een kleine gouden en een grote gouden medaille. De firma Felix en Dijkhuis kreeg nog enkele prijzen voor afzonderlijke planten groepen toegekend. Door B W is aanbesteed het maken van een gewapend betonnen keermuur langs de noordzijde van Reijerskoopseweg vanaf de Tuin straat tot aan de Zundwijkse brug met bijkomende werken, over een lengte van 273 meter. Er waren 16 inschrijvingen, varierende van 42.400. tot 79.600. De laagste in- schrver was J, Evers Leiden met 42.000. De hoogste inschrijver was Schutte te Zaandam met f 79.600. De gunning is aangehouden. HAZERSWOUDE De gemeenteraad vergadert op Woensdag 3 Mei .des avonds om half 3 in het Raadhuis. Agenda o.a.: Ver zoek van het bestuur van de vereni ging tot bevordering van het Lager landbouwonderwijs te Alphen 'aan den Rijn om subsidie. Aanvraag van de Kerkeraad der Ned. Hervormde Gemeente om gelden voor de aan bouw van een vijfde lokaal voor het geven van voortgezet lager onderwijs. Verzoek van de wed. C. P. Vet geb. Houthoff om ontslag als concierge van de gemeente-secretarie; voorzie ning in deze vacature door de benoe ming van de heer A. Tempelman. KOUDEKERK Pettenmars geslaagd. De Pet- tenmars van ..Kunst na Arbeid", die wegens het slechte weer van Zater dag, Maandagavond werd gehouden, is een succes geworden. De collecte voor de nieuwe petten leverde het mooie bedrag op van 110.35. Met grote dankbaarheid jegens de bevol king deelt het Bestuur dit mee, LEIDERDORP Geboren; Henriëtte, d. van A. S. Reijneveld en A. A. v. d. Gugten; Gerardus J. M., z. van J. S. de Dub belden en H. W. Lek; Klazina P.. d. van A. Vonk en N. Bogerd; Jan G., z. van J. Bosman en G. den Hol lander; Simon J., z. van Th. A. de Boer en M. C. v. Wieringen; Catha- rina K.. d. van D. M. Kuivenhoven en K. v. Laar; Jan N., z. van L. Noor- dervliet en M. v. Tilburg; Contance I., d. van D. A. W. Oudshoorn en E. M. Meerbothe. Ondertrouwd: C. v. Leeuwen 26 j. te Hazerswoude en P. de Graaf 24 j. OUD-ADE Missie-naaikring. De gehouden fancy-fair ten bate van de missie- naaikring heeft ruim zes honderd gulden opgebracht. Aan al degenen die tot dit succes hebben bijgedragen betuigen de organisatoren hun op rechte dank. De naam van de pop (Apollonia) werd niet geraden. Bij loting werd de heer C. v. d. Laan uit Hoogmade de eigenaar. Voor de uitslag der ver loting' mogen wij u verwijzen naar de advertentie-pagina. TER AAR Coöp. boerenleenbank Tot se cretaris wordt benoemd de heer I. M. Schoorl en tot stemopnemers de heren Joh. v. d. Weijden en C. de Groot. Medegedeeld wordt dat de rente voor spaargelden zal bedragen tot ƒ2500.— 2y2%. van 2500.— tot ƒ5000.2%; daarboven 1 Yz°/o. Door de heer Schoorl worden Re kening en Balans over 1949 voorge lezen. De totaaltelling der jaarreke ning 1949 sloot met een totaaltelling van 8.977.115.30. Enkele belang rijke cijfers uit deze rekening laten wij volgen. Ontvangen spaargelden 2-514.831.85. Terugbetaalde spaar gelden ƒ2.621.901.22. Terugbetaalde voorschotten 75.360.Verstrekte voorschotten 302.050.Ontvang sten Rek.Courant 6.263.328.Uitg. Rek.Courant 5.915.979.Ontv.ren- te voorschotten 19.657.rente Rek Courant 11.294.rente Centr.Bank 49 174.— rente effecten 17.107. Uitg Rente Spaarbank ƒ54.971. rente Rek. Courant 5.764.Div. uit gaven 30.410.Od de reserve ge brachte winst ƒ7.175. Ook uit de Balans noteerden we enige posten o.a. Bezittingen Uit staande voorschotten (Hypoth.) 536.649.Uitstaande voorschotten (Borgst. enz.) 124.980.Rekening Couranthouders 250.630.— Centra le Bank 2.049.124.— Effecten 569.900.Schulden: Spaargelden 3.203.632.Rekening couranthou ders ƒ220 873.Overheidsbetalin- Gerestaureerde raadzaal te Nieuwkoop in gebruik genomen Gisteravond werd een buitenge wone raadsvergadering te Nieuw koop belegd, in verband met de in gebruikneming van de gerestaureer de raadszaal. Voor deze gelegenheid waren ook uitgenodigd de oud-raads leden (van de vorige raad) Augus- tinus, Blijleven, Zekveld en van Koert, die mede het besluit tot'res tauratie hebben gesteund. Burgemeester v. d. Weijden open de de bijeenkomst met de volgende toespraak: Toespraak van de burgemeester Het is meer toev^H dan opzet dat wij heden op Koninginnedag bijeen komen. Een dringende aangelegen heid maakte zulks noodzakelijk. Nu wij vandaag vergaderen op een dag, waarop algemeen in den Lande de verjaardag van H.M. de Koningin wordt gevierd, past het ons vanaf deze plaats deze verjaar dag te herdenken. Wij prijzen ons gelukkig een koningin te bezitten, die door het gehele Nederlandse volk op de handen wordt gedragen. God geve, dat het Hare Majesteit ver gund moge zijn Haar zegenrijk werk tot in lengte van dagen te kunnen voortzetten. Een tweede bijzonderheid is, dat wij vandaag voor het eerst gebruik maken van de nieuwe Raadszaal. Het was voor Nieuwkoop voorwaar geen overbodige luxe, dat tot restau ratie van de voormalige raadszaal wérd overgegaan. Het vertrek, waar in voorheen de vergaderingen van Uw Raad werden gehouden, beant woordde niet aan het doel, waar voor het moest dienen. De te geringe oppervlakte, de bekleding, alsook het meubilair verraadden teveel de bestemming, welke de kamer vóór 1933 had: nl. een woonvertrek. Het was geen gemakkelijke opga ve het vertrek te vergroten, en daarin tevens de sfeer te brengen, welke een raadszaal eigen behoort te zijn. Als ik om mij heen zie dan, •"eloof ik wel, dat de ontwerpers in de hun ge#:even opdracht zijn ge slaagd. Allereerst wil ik hulde brengen aan de in September van het vorige iaar afgetreden gemeenteraad, die 'net algemene stemmen, de benodigde gelden beschikbaar stelde. Het doet mij genoegen, dat de heren, die niet meer in de nieuwe Raad terugkeer den, door hun aanwezigheid blijk van belangstelling geven. Het spijt mij, dat Wethouder Splin ter door ernstige ongesteldheid ver hinderd is deze bijzondere raadsver gadering bij te wonen. Ik meen namens uw Raad te spre ken als ik de heer Splinter een spoe dig algeheel herstel toewens. Met de ingebruikname van de zaal had ik willen wachten tot de heer Splinter hersteld zou zijn. Om practische re denen is hiervan afgezien moeten worden. Ik breng gaarne dank aan het hoofd van de Technische Dienst, wie geen moeite te veel is geweest om het werk tot een goed einde te brén gen. Hetzelfde geldt de aannemers en leveranciers. Met de ingebruikneming van deze raadzaal, welke tevens als trouw- en burgerzaal dienst zal doen, begin nen wij min of meer een nieuw tijd vak in de geschiedenis van onze ge meente. Moge dan in de toekomst in deze zaal worden beraadslaagd en beslo ten overeenkomstig de bede in het ambtsgebed neergelegd: met wijs heide voorzichtigheid, in het besef van onafhankelijkheid van God. Na deze rede werd besloten een stuk land aan te kopen met het oog op de vuilstorting Dit was dus de eerste vergadering in de nieuwe omgeving. Volgens ont werp van onze gemeente-opzichter, de heer Pieterse, werd deze restaura tie uitgevoerd. Er kan gezegd wor den. dat de verfraaiing ons aller ver wachting ver heeft overtroffen. Het geheel in- oud-Iiollandse uitvoering geeft een plechtige indruk, waardoor die zaal waardig is geworden als plaats van vaak zeer belangriike vergaderingen dienst te doen. Bo vendien bezitten we nu een trouw zaal, die er wezen mag en die nu ge heel in overeenstemming is met de gewichtige gebeurtenissen, die er regelmatig zullen plaats vinden. Het is op het ogenblik moeilijk te beschrijven hoe schoon het is; daar om heeft de burgemeester beloofd een keer gelegenheid - te geven aan het publiek om de gerestaureerde trouw-raadzaaï te bezichtigen. Een ieder overtuigd zich dan hoe zeer men wel is geslaagd in deze, om Nieuwkoop's raadhuis te verfraaien. gen ƒ43.723.- Reservefonds 112.00.- Overige reserves ƒ41.550.Saldo winst 9.500. Namens de Commissie tot nazien van Rekening en Balans deelde de heer P. Hoogervorst Jz. medé, dat alles in orde bevonden was. De heer Schoorl brengt dan een prachtig jaarverslag uit. In 1949 is een respectabel aantal posten ver- werkl moeten worden n.l. 24656 st. Dit getal is nog te verm'eerderen met een aantal rekeningen van 3827 nummers, In de spaarbank ging het vorig jaar levendig toe. Ontvangen werd ruim 2]A millioen en uitgege ven 2,6 millioen. Er werden voorts credieten verstrekt tot 300.000. Alle Boerenleenbanken hebben in 1'949 samen 30.3 millioen meer aan voorschotten en hypotheken ver strekt dan er werd afgelost. Als U nu weet dat er ruim 700 banken zijn dan is dat gemiddeld per Bank 43.000.dus U ziet dat wij een leeuwenaandeel hebben gehad. Maar Rek. Courant spant toch* de kroon: 6',4 mill, ontvangsten en bij-- na 6 mill, uitgaven, dus een omzet van ruim 12 mill. De totale omzet van de Bank bedroeg 25.313.363.69. De heren G. van Tol aftredend lid van het bestuur, en A. P. v. d. Weij den aftr. lid van de Raad van Toe zicht werden bij acclam'atie herko- Mevr. Schroorl huldigde de heer A. v. d. Weijden die 35 jaar aan de Bank verbonden is. De presentiegelden voor Bestuur en Raad van Toezicht worden on veranderd vastgesteld. Tot leden van de Commissie voor het nazien der Rekening en Balans over 1950 wor den benoemd de heren C. de Groot, Joh. v. d. Weijden en Th. A. Hydra. Ter voorbereiding van de feeste lijke viering van het 50-jarig be staan van de Bank wordt een Com missie benoemd bestaande uit Mevr. Schoorl-Cooray, en de heren A. van Dam, P. C. van Rijn, C. Heijboer, Cor Hoogervorst, H. Straathof en M. Mastwijk. Geboren. Willem C.. z. van C. W. Roest en M. A. de. Jong; Cornelis W., z van C. J .Sassen en J. Verhoef; Jacoba C., d. van W. A. Kammeraat en M. v. Vliet. Ondertrouwd. J. v. d. Pijl 28 j. en A. A. v. Vliet 25 j. Gehuwd: J. Th. Romijn 31 j. en A. W. v. Tol 30 j. ZOETERWOUDE Feest van de Arbeid. Het feest van de Arbeid, ieder jaar -door de K. A. B- op schitterennde wijze ge vierd, belooft a.s. Zondag 7 Mei grootser dan ooit te worden. In het verschenen programma schrijft de geestelijke adviseur: de arbeidsplicht is er voor iedereen: „Wie niet werkt zal ook niet eten." Daarom is het feest van de arbeid niet alleen voor de arbeiders, maar ook voor elke stand in de maat schappij en het is daarom verheu gend, dat er een samenwerking ge komen is met de middenstanders, die dit feest nu ook zullen meevieren. K. A- B en Hanze werken dus sa me-' De L.T.B. heeft van medewer king afgezien, omdat de laatste jaren de Oogstdankdag reeds wordt gehou den. 's Morgens 8 uur wordt in de St. Janskerk een plechtige Hoogmis opge dragen door deken D. Bont met as-, sistentie van pastoor Klaverweijden en kapelaan Huiberts. De intentie van deze dag is: Wij vragen Gods ze gen op onze dagelijkse arbeid. In de namiddag 2.30 uur Plechtig Lof met zegening van werktuigen en gereed schappen. Na het Lof zegening van auto's en voertuigen, waaronder de St. Jansfanfare zal concerteren. 's Avonds feestelijke bijeenkomst. Spreker Rector H. M J Brans onder de titel. Arbeid adelt. Mensen en Ge meenschap. Het koor en orkest van de Rusten burger koorknapen uit Den Haag zal dien avond optreden en de entrée- acte wordt verzorgd door „de Gras piepers" uit Leiden. ZOETERMEER Een aantal opgeschoten jongens gebruikte het brandspuithuisje aan de Voorweg, waarin een ouderwetse handspuit en een slangenwagentje van de waterleidingbrandweer onder dak vinden, als speelhol. In het licht van enige stompjes kaars werden kaartspelen beoefend. En bleef het daar maar bij! Tot voor kort was het huisje een treurige ruïne. Thans is het geheel opgeknapt en we hopen, dat het thans door de jeugd met rust wordt gelaten. Tegen vandaleh zal in het vervolg krachtig worden op getreden. Door de gunstige ligging, ten opzichte van de grote steden,, telt Zoetermeer een flink aantal studen ten. Deze hebben thans het voorne men een sociëteit op te richten. Bin nenkort vindt de officiële oprichtings vergadering plaats en zal een pas sende naam worden bedacht. Geboren- Adrianus D., z. van A. Pelle en D. de Noo; Leendert. zoon T. Schouten en E. I. van Eeden Pe tersman; Maria J. G., d. van C. J. van Haastert erj C. M. Rimmelzwaan; Marinus P. C., z. v. C. J. Gouweleeuw en P- P. Schrama; Ondertrouwd: J. Voorsluijs 32 jaar en C. van Reeuwijk 27 jaar: W. C. Kouwenhöven 29 jaar en H. J. Th. Henneken 23 jaar. Getrouwd: A. van den Dool 42 jaar en C. A.-Boon 37 iaar; J. Sonne veld 25 jaar en A. M. Kool 27 jaar. Overleden: J. Huurman, 78 jaar, wed. van H, Veldhuizen; Beleefdheid in het verkeer strekt iedereen ook U tot eer! Dak ingestort van „Overdekte" Zoals elders in dit blad vermeld, is gistermiddag een gedeelte van hel dak van de overdekte zweminrich ting aan de Haarlemmerstraat inge stort. Gelukkig deden zich geen persoonlijke ongevallen voor, al hoewel zich op het moment, dat het eerste gekraak gehoord werd, ruim 200 personen in „De Overdekte" be vonden, in verband met de steden- wedstrijd LeidenGent, Onmid dellijk werden de zwemmers, die zich in de kleedhokjes bevonden, gealarmeerd het gebouw te verla ten. Even later vielen brokstukken van boardplaten en Van dakspanten omlaag, afkomstig van de rechter zijde van het dak, vlak tegen de hoge voorgevel aan. Het viel gro tendeel j op de eerste verdieping, waar de kleedhokjes voor mannen zijn ondergebracht. Reeds spoedig waren de Brand weer en Bouwpolitie ter plaatse. Direct werd de inrichting voorlopig voor een uur gesloten. Het zware verkeer en de tram mochten niet me passeren, om geen trillingr te veroorzaken, die verdere ins Prov. Statenverkiezing te Leiden Beschouwend commentaar (Van een medewerker); Nu de verkiezing achter de rug is, willen wij nog de uitslag in onze stad nader bezien. Niet om te gloriëren of te critiseren, doch om er enige con clusies uit af te leiden. Men verge ve ons, dat het nog een wat late be schouwing is; het voordeel is dat het „Slagveld' nu beter te overzien is. Evenmin als in het land is er in onze stad sprake geweest van een grote verschuiving. Hiervoor zijn twee redenen: de consolidatie der partijen en de stabiliteit van de evenredige vertegenwoordiging. In totaal bood Leiden het beeld van 2% verschuiving, in vergelijking met de Gemeenteraadsverkiezing van het vorig jaar. Tellen wij A.R. en C.H.- stemmen tesamen, evenzeer als wij de groep Welterianen bij de K. V. P. menen te kunnen betrekken, dan krij gen wij het volgende beeld: Raad 1949 Staten 1950 Verlies P. v. d. A. 33.9 33.3 0-6 AR en CH 26.9 25.5 1.4 Winst C.P.N 8.6 9.2 0-6 V.V.D. 7.7 8.02 0.5 KVP en W.gr 22.1 22.2 0.1 kleine part. 0.8 1-06 0.8 De winst der kleine partijen heeft voornamelijk schade berokkend aan de A.R.-partij; het zijrt vooralsnog geen vesrontrustende dingen, alhoe wel de Staatk. Ger. Partij enige hon derden stemmen kreeg. De katholie ken stegen met 0.1%, 'n te plein per. centage om tevreden mee te zijn. In tegendeel.' de natuurlijke aanwas van kiezers moet o i. groter zijn. Zouden er wat Kath. stemmen aan de V.V.D. zijn toegevallen? Het zou ons niet verwonderen, gezien de un faire propaganda over belastingver laging: unfair, omdat diezelfde par tij een van zijn voormannen. Prof Molenaar, nog ontlangs liet spreken overweg met al die verzekerin gen, wij eisen Staatspensioen. Het geen schijnbaar kan zonder belas tingcenten! Van ernstiger aard is de vooruit- vang van de communisten: hier en daar gingen zij in percentage nos prettig achteruit, hier echter 0.6 vooruit. Aanwas van jonge, radicale elementen? Of ontevredenen uit de P. v. d. A.? In ieder geval redenen te over om een zodanig politiek te voe ren. dat hun percentage niet nog groter wordt. Opmerkelijk, dat 06 verlies voor de P. v. d. A. precies de winst was voor de C P. N. De propaganda voor deze Staten verkiezing is over het algemeen mak" verlopen. Wel presenteerden diverse borden de lijstnummers en de namen van de candidaten, maar ditmaal ontbraken de vele auto's met luidsprekers, de fietstochten en de spanning om de uitslag. Een woord van oprechte waarde ring willen wij gaarne richten tot de groep propagandisten van „Dr. Schaepman", klein in aantal, groot in de volharding. Wanneer zullen we beleven, dat eens wat meer mensen zich geroepen zullen voelen echte rhedewerking te geven? En tenslotte, laat toch iedere ka tholiek eens zo flink zijn wat meer te waarderen het bezit van een paftij die in het raam der democratie een echte'volkspartij pas kan zijn en blij ven als alle standen daarin loyaal en royaal samenwerken. tingen ten gevolge zouden kunnen hebben. Het eerste onderzoek wees uit, dat de vermoedelijke oorzaak in de onvoldoende ventilatie ligt. Het plafond is namelijk afgetimmerd met board-platen, waarin ventila- tiekokers zijn aangebracht. De ruimte tussen boardplaten en kap is echter niet geventileerd, zodat de voortdurende stroom wasem daar geen uitweg vindt. De balken zaten vol met,, zwammen en diverse an kers waren doorgeroest, voorname lijk op de plaats, waar de vroegere kerktoren is weggebroken en de kap op andere wijze werd beves tigd. Momenteel is de situatie zo, dat ook de linker-kapconstructie gevaar loopt in te storten. Daardoor zou de top van de voorgevel, voor zo ver deze boven de zijgevels uitkomt, geheel vrij komen te staan. Bij eventuele storm zou dit groot ge vaar kunnen opleveren. Om deze reden is de inrichting tot nader aankondiging gesloten. Reeds vandaag is de aannemer met de '.erstellings-werkzaamheden be gonnen. De grootte van het gat aan de rechterzijde is ongeveer 32 m2. De kap wordt aan de linkerzijde gestut c:i de voorgevel stevig ver ankerd, zodat er dan geen gevaar meer aanwezig is. Over drie a vier dagen hoopt men zover gereed te zijn, dat de Overdekte weer ge opend kan worden. Het bassin is onbeschadigd gebleven; slechts verschillende badhokjes liepen schade op van het neervallende ma teriaal. In afwachting van de her- stellings-werkzaamheden blijft de Haarlemmerstraat voor „De Over dekte" voor trams en zwaar verkeer afgesloten. LAGERE LANDBOUWSCHOOL TE LEIDEN Bevorderd van klasse 11 naar klasse III: C. T. van Bohemen, Leidschendam; A. C. Hooymans, Voorschoten v. w.; C. H. Hooymans, Voorschoten; C. Kamer, Nieuw Ven nep; P. v. d. Marei, Wassenaar; W. J. M. Mooyman, Zoeterwoude; W. J. v. d. Post, Zoeterwoude v. w.; P. Rijnsburger, Zoeterwoude; J. J. v. Santen, Voorschoten; J, W. Schip per, Zoeterwoude; W. J. Schipper, Zoeterwoude en C. F. Westgeest., Leidschendam. Van klasse I naar klasse II: F. M. v. d. Ark, 's Gravenhage; G. Droogh, Zoeterwoude; P. v. Elderen, Rijk (Haarlemmermeer); Joh. Hoogmoed, Rijk (Haarlemmermeer); M. Kamei, Hoofddorp v. w.; P. Kamer, Hoofd dorp; H, Kool, Wassenaar; C. A. P. Koot, Leidschendam; J. A. v. d. Ma- rel, Wassenaar; J. M. C. Nieuwen- huis, Hoofddorp; A. P. Voets, Ha zerswoude v. w.; C. D. Wassenaar, Noordwijk Binnen; J. Wassenaar, Noordwijkerhout; K. Wassenaar, Voorschoten. Niet bevorderd 7 leerlingen. Na toelatingsexamen werden toe gelaten tot de le klas: G. Alkema- dc. Wassenaar; C. Borreman, Lei derdorp; K. P. Both, Voorschoten; D. Dijkema, Warmond; A. Dijkman, Voorschoten; H. H. v. Egmond, Rijrisburg, G. J. Kennedie, Wasse naar; C. Kwakernaak, Leiderdorp; G. de Mooy, Rijnsburg; H. J. J. de Niet, Leiden; W. Roodenburg, Voorschoten; N. H. Ruygrok, Sas- senheim; G. Terpstra, Leiden; K. Wassenaar, Noordwijkerhout; F. Warmerdam, Voorschoten. LAATSTE BERICHTEN VADER BIJ HANDGEMEEN GEDOOD. Ten huize van de familie H. in de Rubroekstraat te Rotterdam speelde zich gisteravond een drama af, waar van de vader, de 48-jarige donkey man J. H., het slachtoffer is gewor den. Het gezin H. bestond uit zes perso nen: vader, moeder, een dochter van 21 jaar en drie zoons resp. van 19, 17 en 16 jaar oud. De laatste drie weken kwam H„ die van de steun trok, bij na iedere avond in beschonken toe stand thuis en trad dan zo onhebbe lijk op tegen vrouw en dochter, dat de politie reeds veertien dagen gele den ingreep. De man werd toen op gesloten, omdat hij zijn vrouw en kin deren bedreigd had. Reeds toen had hij laten doorschemeren, dat hij er wel een paar jaar voor over zou heb ben om zijn gezin uit de weg te rui men. Gisteravond kwam hij weer dron ken thuis, viel in het trapportaal en nam een agressieve houding aan, toen zijn dochter hem te hulp snelde. In de kamer gekomen begon hij met zijn vrouw en dochter te twisten, zodat dezen een verdedigende houding aan namen. Later op de avond kwamen de drie zoons thuis. Een heftige twist ontstond, die weldra in een vechtpartij ontaardde. De kinderen wilden hun moeder beschermen en overmeesterden hun vader, die zich De borrel als redmiddel Geheelonthouders plakten eens op een Franse marinierskazer ne pamfletten met de woorden: „Alcohol doodt". De mariniers schreven er ech ter onder: „De soldaat vreest de dood niet". Dat alcohol echter redding kan brengen, heeft 'n vlieg-in- cident onlangs „bijna" bewezen. Enige tijd geleden wilde een Constellation van de Air-Fran- ce, komende van Buenos-Ayres op het vliegveld Orly dalen. Toen de piloot het landings gestel te voorschijn wilde laten komen, bemerkte hij dat het voorwiel weigerde, omdat de vloeistof in het hydraulische commando-systeem geheel ver vlogen» was. Terwijl de stewardess alles deed om de reizigers gerust te stellen, die dat rondvliegen bo ven de luchthaven lang niet plezierig vonden, mobiliseerde het boordpersoneel alle flessen vloeistof, wier eigenlijke taak het was om vermoeide reizigers te laven. Maar noch de 21 fles sen champagne, die men in het systeem goot, noch de aperitifs, de cognac en de oude bourgogne gaven het gewenste resultaat: er was niet genoeg alcohol aan boord. Tenslotte waagde de piloot een noodlanding', die schitterend gelukte, hoewel het een dubbel tje op zijn kant was geweest. verweerde. De dochter greep een pook en de oudste twee zoons namen een strijkijzer en een stok en geza menlijk gingen zij de vader te lijf. Hun angst en woede was zo groot, dat zij hun vader, die nog poogde een scheermes te grijpen, met de voor werpen op het hoofd sloegen, zodat zijA schedel verbrijzeld werd, tenge volge waarvan H. overleed. De moeder rende het huis uit en stelde de politie cp do'hoogte van het vreselijke drama, .dat zich had afge speeld. Ook de beide zoons gingen de straat op en spraken een agent De vrouw en haar kinderen zijn op het bureau Boezemsingel in bewaring gesteld. SCHEEPSBERICHTEN DUNDALK BAY trDjakarta R'dam 5 Mei 8 uur a.d. TI. v. Holland verw.; SKAUGUM. Djakarta—R'dam 6 Méi 16 u. a., d. Hoek v. Holland verw.; WATERMAN, R'dam—Dja karta 3 Mei 6 u. te Belawan verw.; ZEEMAN, DjakartaR'dam 5 Mei n.m. te R'dam verw.; CAMERONIS (tr.), Djakarta—A'dam 30 April van Suez; GROOTE BEER (tr.), A'dam —Djakarta pass. 1 Mei Malta; JO- HAN VAN OLDENBARNEVELT (tr.), DjakartaA'dam pass. 1 Mei Perim; LAERTES, A'damDjakarta 1 Mei van Liverpool naar Port Said; NELLY (tr.), 2 Mei te R'dam van Djakarta; ORANJE, A'damDjakar ta pass. 1 Mei Ouessant; TABINTA (tr.) DjakartaA'dam pass. 1 Mei Perim; ZUIDERKRUIS, Djakarta— R'dam 1 Mei van Port Said. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 1 Mei. Groente. Per 100 kg.: prei 2854, rabarber 12 —21, kroten, gekookt 11—19, andij vie 5466, sla 2664, snijbonen 1.952.10. witlof 38—66, 'spina zie 1015, per 100 stuks: komkom- ,mers 24—47. bloemkool 25—66, salade 6.1023.30, per 100 ;bos: pie terselie 15, radijs 38.10, selde rie 6.807.90, uien 78, peen 5051, raapstelen 2532 LEIDEN, 2 Mei. Vette Varkens. Aanvoer 169 stuks. Notering: zware 156—161, lichte 145—152. Handel goed. BODEGRAVEN, 2 Mei. Kaas. Aan voer 61 partijen. Prijzen: lste soort 1.80—1.85 2de soort 1.75—1-79 per kg. Handel kalm. ROTTERDAM, 2 Mei. Vee. Aan voer: 5169 totaal, 840 vette koeien, 1269 gebruiksvee, 214 graskalveren, 1702 nuchtere kalveren, 42 varkens, 560 biggen, 234 paarden 6 veulens, 96 schapen, 150 weidelammeren. 46 bok ken of geiten. Prijzen: vette koeien 2.60—2.75. 2.40—2.60, 2.20—2,40; graskalveren 335260150; nuch tere kalveren 444037; biggen 403633; silachtpaarden 1.85 175 en 1.60, schapen 2.30, 2.10 en 1.90 per kg.; kalf en melkvee 975875775: varekoeien 680 600'525; vaarzen 690600450: pinken 550450375. vette koeien aanvoer als vorige week, handel traag prijzen iets stijver; graskalve ren aanvoer iets korter, handel ma tig, prijzen iets stijver; nuchtere kal veren aanVoer iets kleiner, handel redelijk, prijzen iets hoger; biggen aanvoer als vorige- week. handel flauw, prijzen vooral niet hoger; slachtpaarden: aanvoer iets minder, handel kalm, prijzen als vorige week; schapen aanvoer als vorige weck, hande'l tamelijk, prijzen onveranderd; melk- en kalfkoeien aanvoer ruimer, handel lui, prijzen als vorige week doch met moeite te handhaven; vare koeien aanvoer iets groter, handel redelijk, prijzen iets hoger; vaarzen en pinken handel matig. handel kalm en prijshoudend. Nam iedereen in 't zwemmen les, De L.R.B. ging op de flesl Leidse Reddingsbrigade

Leidse Courant | 1950 | | pagina 3