Prins Bernhard naar Amerika DINSDAG 1 MEI 1950 DE LEIDSH COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 De waarheid over het grootgrondbezit van de kerk in Italië Naar aanleiding van de telkens te rugkerende insinuaties en beschuldi gingen in de Italiaanse communisti sche pers, heeft het Vaticaanse week blad, de „Osservatore Romano della Domenica" een gedocumenteerd arti kel gepubliceerd inzake het grond bezit van de Kerk en de kerkelijke instellingen in Italië. Het weekblad (dat intussen, on danks zijn naam en ondanks het feit, dat het op de persen van de „Osser vatore" gedrukt wordt, feitelijk niets met dit officiële Vaticaanse orgaan heeft te maken en een geheel andere redactie heeft) schrijft: Volgens officiële gegevens van het Italiaanse kadaster en de Geometri sche Staatsdienst bedraagt het to taal van het grondbezit van kerke lijke instellingen in de ruimste zin van het woord. 464.000 hectaren. Hierin zijn begrepen alle gronden en terreinen van de Heilige Stoel, van de Propaganda Fide, het Heilig Of ficie, de titulaire Kardinaals-bezit tingen, alsmede-de eigendommen der onderscheidene hoogwaardige kapit tels in Rome zelf. (Ter verduidelij king zij opgemerkt, dat dus de opper vlakte der diverse titelkerken van de leden van het Heilig College in de Eeuwige Stad evengoed in dit to taal zijn inbegrepen als de verschil lende extra-territoriale colleges, congregaties en residenties binnen de stad). Tevens zijn hieronder begrepen al die grondbezittingen, die bij de La- teraanse Verdragen aan de Kerk werden toegewezen en waaruit voor een belangrijk gedeelte de ondersteu ningsgelden van de (overigens straatarme) Italiaanse clerus komen. Ten slotte zijn ook de terreinen, waarop kerken, kapellen, kloosters en scholen zijn gebouwd in deze 464.000 hectaren berekend. In verhouding tot de ganse be bouwbare en bewerkbare opper vlakte van het schiereiland vertegen woordigt dit grondbezit nog geen 2%! Om precies te zijn: 1.67%. Uiteraard bevinden zich deze terrei nen over het gehele land verspreid waarbij de oppervlakten in de ver schillende provincies en regionen sterk variëren. In Ligurië is een mi nimum aan kerkelijk bezit, n.l. 2.000 hectaren, in Emilia het maximum. 69.000 hectaren. In de Marken en in Umbrië liggen, percentsgewijze ge sproken, de grootste, grondbezittin gen in kerkelijk eigendom, resp. 5.56 en 4.16%. Zowel de beschuldiging, dat de Kerk „een schatrijk grootgrondbezit in Italië" heeft als de aanklacht, dat deze bezittingen worden ver waarloosd, worden door de nuchtere feiten zelf weerlegd. In veruit de meeste gevallen bestaat dit bezit uit kleine parochie-gronden, van welker opbrengst zoals reeds gezegd de clerus moet zien te leven en die dus intensief bewerkt worden, terwijl de meeste van de grotere bezittingen een voorbeeld zijn van moderne en effectieve bewerking- OP SCHIPHOL VERRIJST NIEUW VRACHTGEBOJJW In de uiterste N.O.-hoek van Schip hol wordt op het ogenblik met man en macht gebouwd aan een nieuw vrachtgebouw voor de K.L.M., waar van ruimte en accommodatie de vrachtafdeling van* deze luchtvaart maatschappij binnenkort uit vele pe rikelen zullen helpen. Tot nu toe werd al de vracht ver werkt in drie houten barakken aan de Zuidzijde van het platform. Voor de behandeling van de ongeveer twintig ton vracht, waaraan hon derdtien man administratief perso neel en vijftig loodsknechten en be ladingsmannen werken, werden deze barakken te klein. Het nieuw op te trekken gebouw krijgt een laagbouw en een hoog bouw. Het lage gedeelte is 32 meter breed en 70 meter lang. Overspan ningen van 13.5 meter van „voor gespannen beton" elimineren zoveel mogelijk steunpilaren. Om het aan- en afvoeren der goederen zo gemak kelijk nYogelijk te maken wordt ge lijktijdig het platform tot voor het nieuwe gebouw uitgebreid met een oppervlakte van 8000 M2. Vracht vliegtuigen kunnen zodoende dicht bij de vrachtloodsen worden gesta- tionneerd. Men verwacht d,at het gebouw, dat door de gemeente Amsterdam wordt opgetrokken, per 1 Januari a.s. in gebruik kan wórden genomen. Het vertrek van Schiphol De K.L.M.-Constellation „Ensche de" is gisteravond omsteeks half tien, onaer commando van gezag voerder van Rees naar Amerika ver trokken. Aan boord van het toestel bevond zich Z.K.H. Prins Bernhard der Nederlanden, die in Philadelphia de „Holland Fair" zal openen. H.M. Koningin Juliana was naar Schiphol gekomen om afscheid te ne men, evenals de Amerikaanse am bassadeur Selden Chapin, de leider van de E.C.A-delegatie in Neder land Clarence Hunter, de minister van Economische Zaken prof. dr. J. R. M. van den Brink en de directeur van de K.L.M. de heer von Balluseck. De Prins is vergezeld van zijn pi loot majoor G. Sonderman. Reeds drie kwartier vóór het ver trek van de Constellation „Ensche de" arriveerden H.M. de Koningin en de Prins op Schiphol en zij begaven zich onmiddellijk naar het intercon tinentale passagiersrestaurant. „Gaan we weer samen?" vroeg de Prins aan gezagvoerder van Rees, die hem in het restaurant begroette. Gezagvoerder van Reas is overigens niet de enige, die reeds verscheidene malen met de Prins heeft samenge- vlogen. Steward Wolders mag ge voegelijk het praedicaat „hofste- ward" dragen, want hij vloog reeds driemaal met de Prins, enige malen met de Koningin, met koning Leo pold en de Sjah van Perzië. Kort na half tien begaf de Prins zich naar de „Enschede". Op het platform nam hij afscheid van H.M. de Koningin en bleef daarna nog enige tijd in de ingang staan om een afscheidsgroet aan zijn gemalin te zwaaien. De Prins wees de Koningin nog precies welke plaats hij in het toestel had en daarna sloeg gezag voerder van Rees de motoren aan en taxiede naar de startbaan. Nog even wachtte H.M. de Konin gin tot het toestel zich van de baan had losgemaakt Daarna begaf zij zich per auto terug naar Soestdijk. VOORZITTER KATH. FABRIEKS- ARBEIDERSBOND GEHULDIGD. De heer Fred Brussel, voorzitter van de Ned. Kath. fabrieksarbeiders- bond „St. Willebrordus" werd bij K.B. van 24 April tot ridder in de Orde van Oranje Nassau benoemd. Hiervan werd Maandagmiddag me dedeling gedaan door mr. dr. A. van Rhijn, staatssecretaris van het Mi nisterie van Sociale Zaken, tijdens een receptie, welke in hotel „Cen tral" in den Haag werd gehouden ter herdenking van het feit, dat de heer Brussel 30 jaar in gesalarieerde dienst is geweest en ter viering van diens 60ste verjaardag. Zeer vele belangstellenden drukten de bondsvoorzitter de hand. Uit de kringen van het bedrijfsleven waren vele vooraanstaande figuren aanwe zig. Zowel van de zijde der werkge vers als van de werknemers werd grote belangstelling voor de jubilaris en diens werk getoond. De heer A. C. de Bruyn, voorzitter van de K.A.B., reikte hem namens de collega's van de jubilaris de aan de orde verbon den versierselen uit. De voorzitter van de Intern. Federatie van Chr. Fa- HETTABAKSVERBRUIK IN NEDERLAND EN IN BELGIË "i:i m* 1ÏTKT n _CU_ 1 Zoals men uit de dagbladen heeft kunnen lezen, hebben de Belgische en Nederlandse sigarenfabrikanten bij hun regeringen aangedrongen op verlaging van het Benelux-accijns op tabakswaren. Als men de cijfers van het sigarenverbruik van vóór de oorlog vergelijkt met die van na de oorlog,dan valt het gemakkelijk te begrijpen, dat de situatie in de siga- renindustrie weinig rooskleurig is. Werden in Nederland vóór de oorlog per hoofd van de bevolking 138 si garen gerookt in 1949 waren er dit slechts 75. De Belg is nooit een for midabele sigarenroker geweest. Vroeger rookte hij er een 23 per jaar, maar thans nog slechts 10 si garen. De sigaret heeft over gebrek aan belangstelling noch in België noch in Nederland te klagen. In België is evenwel, het sigarettenverbruik naar verhouding sterker toegenomen dan in Nederland. Werden in Neder land vóór de oorlog per hoofd van de bevolking 511 sigaretten gerookt tegen 622 in België, na de oorlog rookt de Nederlander .634 sigaretten en de Belg zelfs bijna 1000! Het verbruik van sigarillos is in beide landen achteruitgegaan; ook het verbruik van kerftabak, pruim en snuiftabak daalde in beide landen en ligt nu in Nederland en in België op hetzelfde niveau. De sigarenfabrikanten wijten de achteruitgang van het sigarenver bruik de hoge accijns. En onge twijfeld zal de hoge belasting op dit verbruik een grote invloed hebben. Maar het feit, dat velen gedurende de oorlog het sigarenroken zijn ver teerd is een factor welke ook niet uit het oog mag worden verloren. Noodgedwongen zijn velen van „si garen op sigaretten overgegaan" en na de oorlog zijn zij bij de sigaretten gebleven. Dit is tevens één van de factoren welke het sigarettenver bruik heeft doen toenemen. Van in vloed op het hoge cijfer voor sigaret ten is ook het vrij algemeen sigaret tenroken door vrouwen. Als de siga renfabrikanten eens een pi-opaganda actie onder de vrouwen ondernamen voor hun product! vatt cdtijd, In, de, shuxaJt! f2.- /oer liter flea Praait Uw wirdelier. brieks- en Transportarbeiders, de heer Jules Roscam, van welke orga nisatie de heer Brussel secretaris is, was eveneens aanwezig. Ook van de zijde van tal van vakorganisaties, zo wel uit ons land als uit België en Frankrijk, werd persoonlijke belang stelling getoond. Er werden véle vriendelijke woorden gesproken, waarin herinnerd werd aan de grote activiteit door de heer Brussel voor de arbeidersbeweging aan de dag ge legd. 3Caite BINNENLAND. Overleden is pater Oscar Huf S.J., ongeveer 68 jaar oud. Pater Huf was een bekend liturgist. Hij schreef tal van werken waaronder vier de len „Liturgische Studiën", „Van Palmzondag tot Pasen" en „Ons Mis- geheim". De autotentoonstelling in het R. A.I.-gebouw te Amsterdam heeft meer dan honderdduizend bezoekers getrokken. De 45-jarige J. C. uit Maurik en zijn verloofde mejuffrouw M. M. uit Buurmalsen zijn Zaterdagavond in de Linge te water geraakt. Het meis je kon nog bijtijds worden gered, de man is verdronken. Bij het graven van turf te Zwar- temèer heeft men een bom in het veen gevonden. Het bleek een para chute-bom te zijn van tachtig centi meter lang en met een gewicht van dertig kilo. Het mosselzaad, dat op de mos selpercelen op de Grevelingen uit staat, heeft door de. storm van vorige week een grote schade geleden, die duizenden guldens bedraagt. Op de kermis, die gedurende de feestdagen te Haarlem stond opge steld, werd het 20-jarig meisje H. M. v. d. W., toen zij zich in de zweef molen bevond, aan het hoofd geraakt door een volgend bankje. Zij viel uit de molen en werd met hoofdwon den en een hersenschudding naar het Joannes de Deo-ziekenhuis ge bracht. BUITENLALND. Het Engelse koopvaardijschip „Incharraw" is in de mond van de Parelrivier door een oorlogsschip der Chinese nationalisten aangehouden en opgebracht naar het eiland Lam- sami. Boeren zijn in de buurt van het landgoed van prins Porlonia te Ce- iano (ten Oosten van Rome) in bot sing gekomen met de politie. Er was enige onehigheid ontstaan en toen de politie tussenbeide wilde komen, werd zij met stenen bekogeld. Er werd geschoten en twee boeren wer den gedood, zes ernstig gewond. NIEUWS UIT DE OMGEVING HILLEGOM Geboren: z. van Th. Peters en P. van Rooijen; d. van W. B. Kortekaas en A. Tromp; d. van F. W. v. d. Voorn en H. M. N. Peperkoorn; z. van J. Weijers en K. Vlaar. d. van N. Peters en C. J. Kapitein; z. van C. L. Lange- veld en Th. L. Grimbergen; d. van V. J. M. Bakker en A. W. Joosten. Getrouwd: A. P. Zonneveld en C. B. Oostendorp; P. Nieuwenhuizen en H. M. Boot; W. G. Timmerman en A. Daudeij; A. Daudey en M. v. d. Burg; M. Blommert en M. Schipper. Overleden: S. C. Potman, echtg. van A. Seis vr. 48 j. KATWIJK AAN ZEE Koninginnefeest. De Zaterdag ingezette Oranjefeesten werden i Maandag voortgezet met als inzet j de tractatie der schoolkinderen en i de patientjes van het Zeehospitium waarbij de Muziekvereniging „U^ N.l." zich direct al verdienstelijk maakte. Hierna volgden de ver schillende volksspelen als forten^ bouw .aan het strand, vervolgens paard .geblindoekt rijden, stoelen dans, wielerwedstrijden, kusseri- slaan, touwtrekken, korfbalwed strijd, gecostumeerde voetbal wed- str :l. Hiermede was men tot aan het avondprogramma gekomen dat bestond uit een Lampionoptocht en Lichtstoet in schoolverband. De opr stelling was in de Tramstraat het eindpunt aan de Koningin WilheL minastraat. Des avonds gaf de mu ziekvereniging U.N.I. een volks concert in de muziektent aan de ■d-Boulevard en tot slot werd aan het strand het „Vreugdevuur? ontstoken.- De feestelijkheden, be gunstigd door mooi weer, hadden voornamelijk plaats op het terrein aan de Karei Doormanlaan. Dins dagavond a.s. om 8 uur is er prijsl- uitreiking in „Casa Cara". LISSE Feestelijkheden op 5 Mei. De bevrijdingsfeesten op 5 Mei a.s. zullen, in ons dorp niet onopgemerkt voor bijgaan. De stichting „Gemeentelijk Sportpark" zal 's middags een zeer aantrekkelijk sportprogramma aan de bevolking aanbieden. De wielrenenthousiasten kunnen gënietem van sprint- afval- en kop pelwedstrijden op gewone fietsen: i De plaatselijke landelijke rij ver eniging ..St. Hubertus" za] acte de presence geven en de leden hiervan gaan elkaar bekampen in een wed strijd ringsteken onder de man. Voor 't eerst op het Sportpark.zullen paar denrennen gehouden worden ook on der de man). Als moderne tegenhangers komen hierna de knetterende en puffende Sólex- en Mosquits-motoren- op dé baan om in een snelheidswedstrijd elkaar de eer der overwinning te be twisten. Voor alle wedstrijden zijn geldprijzen uitgeloofd. Voor al deze wedstrijden is de aan melding nog opengesteld tot één uur voor de aanvang bij de jury. NOORDWIJKERHOUT Bloemencomité V.V.V. Met enige toepasselijke woorden heeft de voorz. van het bloemencomité van V.V.V., dokter Wösten, cle prijzen voor de mozaiek-wedstrijd uitgereikt. Aller eerst reikte hij aan de heer van Wa- veren de wisselbeker voor het beste mozaiek van het gehele dorp uit. Ver volgens ontving de heer van Waveren nog een medaille als le prijs van de grote tuinen. De heer J. Geerlings van de Ruigenhoek ontving een me daille als tweede prijs van de grote tuinen. De le prijs van de kleine tuinen, eveneens een vergulde medaille, werd uitgereikt aan de heer van den Berg (Verdegaal) en de 2e prijs (een verzilverde medaille) aan de heer Hogervorst van het Westeinde. De door de V.V.V. Zuid-Holland beschikbaar gestelde medaille voor het meest originele ontwerp kon nog niet aan de winnaar, de heer War merdam. Herenweg 62, worden uitge reikt, omdat deze medaille nog niet door de V.V.V is ontvangen. De Rijkspolitie, die de le prijs van de verenigingen won, kreeg een zil veren lauwertak. De overige verenigingen: L.T.J., St. Jozef en L.T.J. Zilk, kregen geldprij zen en deze zijn reeds door de Twent se Bank uitbetaald. De prijzen van de schoolwedstrijd zijn door de heer Algera op de scholen overhandigd. De heer v. d. Hoorn, voorzitter van het Winkelierscomité, deelde hierna mede, dat de datum, waarop de prijs winnaars van de verkeerswedstrijd voor de jeugd, 50 in getal, de excursie naar een fabriek zullen maken, door de onderwijzers öp school bekend zal worden gemaakt. Koninginnedag. De verjaardag van H. M. de Koningin is te Noord- wjjkerhout gevierd met een grote zanghulde, gebracht door 500 school kinderen van alle scholen uit de ge meente, de beide parochiële zangko ren, de gemengde Chr. Zangvereni ging „Concordia" en de dameskoren zowel van de St. Victor- als St. Jo zef-parochie aan de burgemeester, als vertegenwoordiger van H. M. de Ko ningin. Reeds om kwart over 7 arri- veeiden twee grote autobussen met schoolkinderen uit de Zilk, welke kind éren zich met de overige school kinderen van het dorp opstelden op bet,St.Jozef-kerkplein om vervol gens naar het raadhuis te marcheren. Ook de andere koren stelden zich op. Op het bordes van het raadhuis wa ren tegenwoordig de burgemeester rrfet zijn echtgenote en de'bestuursle den van de Oranje-Vereniging. De gezamenlijke zangkoren zongen eerst het „Wilhelmus", waarna de school kinderen 3 liederen zongen. Drie meisjes boden hierna mevr. van Ier- sel een prachtig bloemstuk aan, het- gee,n zij later bij het monument voor de, gesneuvelden deponeerde. Na de kinderzang volgde een Cantate „Oud Hollands'Niéuwe Tijd", van Catha- rina van Rennes: door het R.K. da meskoor „De Mezen", het „Dankt, dankt nu allen God" door de Chr. Gemengde Zangvereniging „Concor- dia*, en een machtig „Domine, sal- ,vam fac. Reginam nostram', door de .gezamenlijke koren. 'Hierna hield de burgemeester een tó,ëspraak,waarin hij de medewer-. kenden aan de Zanghulde hartelijk dank bracht en het bestuur van de Oranje-Vereniging dankte voor de or ganisatie. Spr. las een telegram voor, dat naar H. M. de Koningin zal yerzon- den, worden. Sluiting volgde met een gezamenlijk zingen van het le en 6e couplet van het Wilhelmus, 's Avonds om 9 uur was er een muzikale rond wandeling. De feesten op 5 Mei. Er is een kleirie wijziging gekomen in het pro gramma voor de hardloopwedstrij den, welke op de bevrijdingsdag 's middags worden gehouden. De,leeftijdsgrenzen worden n.l. ge splitst als volgt: Dames van 16 tot 25 jaar: 100 Me ter; van 25 jaar en ouder 80 Meter. Héren van 16 tot 35 jaar: 5 ronden en van 35 jaar en ouder 100 meter. Ér worden flinke geldprijzen uit geloofd. Aanmelding bij G. van Dam, Rijwielhandel alhier vóór Vrijdag a.s. OEGSTGEEST Oranjefeesten. Het prachtige weer had vele toeschouwers gister middag naar de puzzlerit voor auto mobilisten gelokt, die rond het Oran jepark werd verreden. Het heeft de deelnemers heel wat hoofdbrekens en zweetdruppels gekost om de op gave tot een goed einde te brengen. Het bepalen van de einduitslag werd tenslotte een tijdrovende bezigheid, zodat eerst des avonds de prijswin naars bekend werden. In de zware klasse veroverde dhr. J. M. Samson de eertse prijs plus de door oud-bur gemeester Bauman geschonken wis selbeker. Na hem volgden J. Blom- mers en H. Sóheffer, terwijl dhr. C. Kamsteeg Jzn. een troostprijs ver- wiérf. In de lichte klasse ging de eerste prijs met de O. V.- wissel'oe- ker. naar dhr. A. D, Koster, en hier waren de drie volgende prijzen voor G. Padberg, E. Wiinans en mr. A. G. de Blécourt. Namens de burgemees ter reikte de voorzitter der O. V. de prijzen uit terwijl dhr. Koster de O. V. en de commissie dank bracht voor de buitengewoon vlotte organi- satïe. Tcrzelfdetijd had in het Wilhemli- napark nabij het Witte Huis de tra ditionele ringrijderij voorversierde rijtuigen plaats, welk evennement ook zeer veel belangstelling ver mocht te trekken, zij het niet zozeer van de deelnemers, dan toch wel van de toeschouwers. Na spannende strijd ging hier de eerste prijs naar mej. M. A. Wijsman met dhr. M. J. J. Wijsman. De tweede prijs was voor J. v. d. Luit met zijn dochter, de derde prijs viel ten deel aan mevr. van Ingen Schenau met dhr. H. v. Klaveren, terwijl mej. I Nek met dhr. J. Uitenbogaard de vierde prijs veroverde. Voor de versiering wa ren eveneens prijzen beschikbaar gesteld, en hier legden de dames Uittenbogaard beslag op, de eerste prijs, terwijl mevr. van Ingen Sche nau en M. Verhaar als tweeden cn derde volgden. Bij het ringsteken met fietsen was in de meisjes afdeling de uitslag 'als volgt; 1. mej. P. v. d.. Zwat; 2. mej. G. Fokkema; 3. mej. F- Dantu. De afdeling jongens leverde de navolgende resultaten op: 1. M. Blind 2. J. de Mooy3. J. de Ruyter; 4. A. Hoekstra; 5. J. Mokkers; 6. R. van Veen. Des avonds maakte „Werkmans Wilskracht" een muzikale rond gang door het dorp en gaf aan de voet van het sprookjesachtig ver- liche Raadhuis een door vele be langstellenden beluisterd concert, Overigens bleef niemand die avond in huis; het marktterrein trok zeer vele bezoekers en de ontspannings gelegenheden wai'en druk bezet. Oegstgeest kwam even uit de plooi, doch maar héél even want om elf uur sloot het feest en ging men braaf huiswaarts. Kath. Actie. De praatavond o. 1. v. Prof. Wenners over de publiek rechtelijken bedrijfsorganisaties is verzet van Woensdag drie naar Woensdag 10 Mei a.s. in het St. Wil- librordsgebouw te 8.15 uu r VOORSCHOTEN Koninginnedag. Het stralende voorjaarsweer 'begunstigde gisteren de koninginnefeesten. Reeds vrij vroeg waren zeer velen op de been om de kinderzanghulde op de Voor straat aan te horen. Burgemeester C. J. v. d. Hoeven hield een kort toespraakje vooraf. Daarna begaven zich de leerlingen van de diverse scholen naar het Rouwkoopterrein en' de Voorstraat, waar de kinder spelen werden gehouden. De win naars van elke school vormden een estaffetteploeg. De uitslagen waren Meisjes O. L. S. Ij Vera Ferdinan- dus 2. Beb Drillenburg 3. Ingeborg Moerman 4. Corrie Comen. Mejsjes R. K. Meisjesschool 1. Annie van Rhijn 2. Riet Konings 3. Rie Teunis- sen 4. Annie van Rooy. Meisjes Herv. School l.Dollie v. d. Mee 2. Greetje v. d. Eykel 3. Tilly Arentsen 4. GerrieZeldenthuis. Meisjes Geref. School 1. Jannie van Elswijk 2. Annie van Egmond 3. Ini van. Egmond 4. Rennie Noord. Jongens O. L. S. 1. Herman Lugten 2. Leo Mulder 3. Helmut Kuperus 4. Jelle de Vries. Jongens R. K. School 1. W. Spie geler 2. van Roogen 3. Steyn. .Jongens Herv. School. 1. Ab van Burken 2. Leen Dekker. 3 Tijs van Rooyen. Jongens Geref. School. 1. Jos Stapper 2. Arend Doordiuijn 3. Ton- ny de Groot. De meisjesploeg van de Hervorm de school won de estaffette, terwijl de jongensploeg van de Openbare School als eersten door de finisch kwamen. Nadat deze wedstrijden en de spelletjes voor de lagere klassen geëindigd waren, kwamen enkele kleuters met hun kleine fietsen in de Oranje wijk bij elkaar, om een rij- vaardigheidsproefje af te leg gen. 13 Kleuters, allen onder de 7 jaar, namen aan het examen deel. Dit was de eerste keer dat zo'n examen in ons dorp werd afgeno men en de belangstelling van het publiek <was dan ook zeer groot. De Puzzlerit voor wielrijders is bij het puibliek bijzondér in de smaak gevallen. Begunstigd door goed weer werd dezè rit een succes. Liefst 183 personen gaven zich op om de rit door het landgoed Duij venvoorde, Park de Kieviet, Meyndel te maken. De voetbalwedstrijd V. V. L. V. 1 tegen Rouwkoop 1 (Zat.) op het Rouwkoopterrein werd door velen ingezetenen bezocht. De wedstrijd verliep in een vriendschappelijke sfeer. V. V. L. V. beschikte over het geheel over een veldmeerder- heid cn wist dit dan ook in doel punten uit te drukken. Met de rust was de stand 3-0 voor V. V. L. V.-Na de rust wist Rouwkoop toch de eer te redden, zodat de eindstand met 3-1 inging. Direct na afloop kwamen de zweefvliegtuigen van eigen fabri kaat, voorzien van een kleine mo tor op het terrein. Al spoedig ronk ten de kleine motoren en werd ge toond, welke prestaties deze toe stellen kunnen verrichten. Het pu bliek keek belangstellend toe. De huisvlijttentoonstelling was bijna weer de gehele dag geopend en ook die mocht zich evenals devo- rige dagen in een talrijk bezoek ver heugen. Ruim 1700 bezoekers wer den geregistreerd, 's Avonds om 8 uur na de publicatie van de uitslag van de verloting werd de tentoon stelling door de voorzitter van de Kon. Wilh. Ver., de héér P. Hoog- werff-Kroon gesloten. De voorzitter dankte het comité voor de verrichte werkzaamheden, die tot het slagen van de tentoon stelling hebben geleid. Hij was er verheugd over dat deze Jentoonstel- WEERSVERWACHTING (Geïdig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur). WEINIG VERANDERING. Wisselend bewolkt met plaat selijk enkele buien. Matige, langs de Waddenkust af en toe vrij krachtige Westelijke wind. Weinig verandering in tempera tuur. ling zo in de smaak gevallen was. Daarna volgde de prijsuitrijking. In tussen had de St. Laurentius-Har- monie de nieuwe muziektent op de Voorstraat beklömmen en weldra klonken de feestklanken over het dorp. Het is en blijft een storend element, wanneer de jeugd zich niet weet te beheersen, daardoor gaat veel van de muziek door het lawaai van schreeuwende en ravottende jongens verloren. Circa 8.30 heeft het muziekgezel schap ,,St.' Laurentius" het concert uit protest gestaakt. En terecht. Wanneer een muziekkorps zich de moeite getroost om de toehoorders te laten genieten van verschillende mooie muziekstukken, dan heeft het recht op waardering, maar zeker op beleefdheid! „De Zwaluw" (Voorscholen). Wedvlucht vanaf Roosendaal. Af stand 67 km. In concours waren 312 vogels. De eerste prijswinnende duif 9.2.14, snelheid 1418.46 m. per min., laatste 9.6.58, snelheid 1271,76 m. per minuut. De prijzen werden als volgt behaald: C. Zwaan 1, 5, 18, 27, 48, A. Bakker 2, H. H. J. van Kla veren 3, 7, 14, 17, 24, 25, 36, 39, 46, A. van Rooijen 4, 12,20, 23, 33, 42, A. W. Querreveld 6, 22, 59, L. de Mooij 8, 16, 54, H. Verhoork 9, 60, Fr. Hen driks 10, 21, 37. B. M. Keijzer 11, 52, 53. 62, K. I. Waasdorp 13, 47, 50, G. Zwaan 15, 56, A. de Graaf 19, 34, C. J. v. d. Wal 26, V. L. Pierlot 28, 29, 30, 61, G. Teske 31, H. Schoo 32, 35, 41, 45, D. M. Kloosterman 38, 55, 57, J. P. v. d. Assem 48, 51, 58, J. W. v. d. Hulst 43, Th. v. Geylswijk 44, F. C. van Heusden 49. VOORHOUT Winkelweek gesloten. De win kelweek is wederom gesloten. Het resultaat was bevredigend. Het ba tig saldo is overgedragen aan het bestuur van de Oranjevereniging en is bestemd voor de autotocht voor de ouden van dagen. WARMOND Koninginnef eesten. Warmonds jeugd, voorafgegaan door de beide muziekcorpsen, trok in feestelijke stoet door het dorp, om het college van B. en W., de vertegenwoordi- .gers van H. M. Koningin Juliana een hulde te brengen. De voorz. van de Oranjecommissie, de heer R. Th. de Vroomen', sprak namens de kin deren en de ingezetenen van War mond enkele felicitatiewoorden, die door de burgemeester werd be antwoord. Vervolgens trok de stoet verder naar de diverse scholen, waar de kinderen een tractatie ont vingen, alsmede een tweetal vrij- biljetten voor de carrossel, die een staanplaats op de Baan had gevon den. In de namiddag werd de lang zamerhand traditioneel geworden ronde van Warmond verreden. De ze ronde was verdeeld in drie groepen, de eerste groep voor jon gens van 16 tot en met 21 jaar; de winnaars werden: 1. K. Scheltens, 2. B. Oskam, 3. Leo Onderwater en 4. Jan Heyl. De tweede ronde was voor mannen van 21 tot en met 34 jaar. Hiervan werden winnaar: 1. C. Slingerland, 3. Ant Haverkort, 3. R. Haverkort en 4. C. Bosland. Deze race had een bijzondere span ning, doordat de heer C.Slinger land, winnaar van de vorige races, één mnde voorsprong had gegeven. Na een 10-tal spannende ritten werd hij toch de eerste. Hij kreeg voor zijn bijzondere sportieve hou ding een extra applaus van het tal rijke publiek. De derde ronde was voor perso nen van 34 jaar en ouder. Voor de ze rit was niet zoveel belangstel ling, slechts een viertal inschrijvers had zich gemeld. No. 1 werd Nic. Hekker, 2. Fr. de Winter en 3. H. Veltenaar. Ondanks de goede afzetting werd tijdens deze wedstrijd een kind door een der deelnemers tegen de grond gereden, doordat het kind in een onbewaakt ogenblik de weg overstak. De rijder en een kind vie len beiden op de grond. De rijder kreeg slecht enkele vervellingen, doch het kind had een gapende wonde aan het hoofdje. Om acht uur 'gaf „Warmonds Fanfare" een concert op de Gem. muziektent, een concert, dat dóór een talrijke menigte werd aan hoord. Na afloop werd een ronde door het dorp gemaakt, waaraan vooral de jongeren een fleurige noot gaven, door in groten getale zingend en springend mee te trekken. Hengelsportvereniging „De Leede" Bovengenoemde vereniging orga niseert op 3 Juni a.s. te 15.30 uur een hengelwedstrijd op de Leede. De deelneming is voor eenieder open gesteld a f 1.- per persoon. De baten komen ten goede aan het comité „Uitgaansdag Ouden van Dagen". Plm. 70 prijzen werden door particu lieren en instellingen beschikbaar gesteld. 20 Mei a.s. sluit de inschrij ving. De secr. van genoemde vereni ging, de heer H. Veltenaar, Norre- meerstraat 40, verwacht vele in schrijvingen te kunnen noteren. Mej. N. v. Niekerk, slaagde te Tilburg voor het examen hoofdakte „Kleuteronderwijs"' VEILIG VERKEER. Herhalen moet men telkens weer: De rijweg is voor 'i rijvèrkeer!

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2