S)e £eidóe6oti/tcï/nt Berlijn beleeft 'n spannende dag 1-Mei in het buitenland Belg. parlement ontbonden 30 jaar Schiphol „Wijdingsstond" te Baarn Schip op mijn gelopen Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN .DE BURCHT" 41ste JAARGANG No. 11967 Papengraclit 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.35 p. w., f 1.50 p. mnd., f 4.50 p. kwart. Franco p. p. f 5.25. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Zal het een bloedige Mei-dag worden? VANDAAG, op 1 Mei, worden zowel in de Westelijke als in de Oos telijke sectoren van Berlijn allerlei demonstraties verwacht, welke bij de heersende spanningen spoedig in ernstige ongeregeldheden kunnen ontaarden. Men is evenwel op alles voorbereid. Britse, Franse en Ame rikaanse troepen van het Berlijnse garnizoen hebben gisteravond post gevat nabij de ruïnes van de Rijks dag voor het geval de communis ten de Westelijke sectoren proberen te bestormen tijdens de 1 Mei-op tochten. De Westelijke commandanten be schouwen de demonstraties als een repetitie voor Pinksteren, wanneer een half millioen communistische jongeren de stad binnen zullen marcheren. In totaal kunnen de geallieerden op ongeveer achtdui zend man troepen rekenen. De de monstranten zullen de geallieerde troepen echter niet te zien krijgen tenzij de elfduizend politie-agenten in de Westelijke sectoren de situa tie niet meer aan kunnen. De communisten in de Oostelijke sector zullen op de boulevard Un- ter den Linden bijeenkomen en een parade houden. Het feest eindigt met vuurwerk, een modeshow en demonstraties v?n de Volkspolizei uit die sector. De geallieerde troepen hebben de beschikking over de wapens die gebruikelijk zijn bij opstootjes, zo als gummiknuppels. Mocht dat niet genoeg zijn, dan mogen zij van vuurwapenen gebruik maken. Een bataillon zal in reserve worden ge houden op een geheim punt in de Britse sector, gedurende de maand Mei. Deze troepen zullen eventueel Minahassa opteert voor Djokja De Minahassaraad heeft beslo ten, de Minahassa los te maken van de negara Oost Indonesië en heeft zich met. ingang van Vrijdag j. 1. geproclameerd tot deelgebied van de Replubliek Indonesië, aldus bericht de correspondent van Ane- ta te Menado. Het „Front Kesatuan" te Menado heeft een resolutie aangenomen tot liquidatie van de staat Oost-Indo- nesië. In verband met de ernstige situ atie is van Vrijdag af een militair bestuur ingesteld over de daerah Minahassa onder leiding van de majoor Sumual, basiscommandant van Menado. De troepen vanhet K. N. I. L. zijn in hun verblijven geconsigneerd, de politie is gemili tariseerd onder leiding van de A. P. R. I. S. Ohet leger der R. I. S.) INDONESISCHE DELEGATIE TE. MOSKOU De Indonesische delegatie onder leiding van L. Palar, die over het aanknopen van diplomatieke be trekkingen met de Sowjet - Unie gaat onderhandelen, .is te Moskou aangekomen. De delegatie werd op het vliegveld welkom geheten door vertegenwoordigers van het ministe rie van buitenlandse zaken en cU Nederlandse ambassade. Op het Rode Plein te Moskou heeft maarschalk Stalin, geflankeerd door leiders van de communistische partij en de opperbevelhebbers van de strijdkrachten, de 1 Mei-parade bij gewoond, zo meldt radio-Moskou. In Parijs wordt de dag van van daag als nationale feestdag gevierd. Scholen, theaters en restaurants zijn gesloten. De kranten verschijnen niet en er wordt geen post bezorgd. Duizenden kooplieden bieden de tra ditionele lelietjes-van-dalen te koop aan. Zij zijn erg duur dit jaar, als gevolg van het late voorjaar. Van stakingen bleek vanochtend vroeg niet veel in Parijs. In tegenstelling tot de verwachting reden de vroege ondergrondse treinen nagenoeg nor maal. Ook de taxi's reden en veel personeel van de reinigingsdienst was aan het werk. In de Russische sector van Berlijn verzamelden zich veel arbeiders en leden van de „Vrije Duitse Jeugd" voor een mars van zes uur. In West- Berlijn zijn militairen en politie, ter sterkte van 20.000 man, op alle even tualiteiten voorbereid. West-Berlijnse politiemannen staan schouder aan schouder aan de sectorgrens. Te Johannesburg worden lichte tanks en pantserwagens in gereed heid gehouden ter handhaving van het afgekondigde demonstratiever bod. De „Vrijheidsbeweging", die een millioen arbeiders zegt te vertegen woordigen, heeft een algemene sta king afgekondigd als protest tegen het wetsontwerp van de regering voor rassenscheiding. Te Singapore zijn alle openbare vergaderingen en optochten verbo den. In de Verenigde Staten is het weer, en niet de politiek, het voor naamste onderwerp van gesprek. Een aag sneeuw strekt zich uit van Wyo- ning tot Montana. In de Noordelijke taten is de temperatuur onder het riespunt. per vliegtuig naar Berlijn worden gebracht. Verkenningsvliegtuigen zullen de grenzen van de sectorén afzoeken. De Fransen hebben tanks laten aanrukken. De militaire verloven en die van de politie zijn ingetrokken en de openbare gebou wen worden bewaakt. Bezetting van kloosters te Bratislava KLOOSTERLINGEN WEGGEVOERD Volgens berichten, die in sommi ge kerkelijke kringen zijn ontvan gen, zouden alle kloosters te Bra tislava van <ïe Jezuieten, Francis canen, Redemptoristen en Salezianen in de nacht van 13 op 14 April door de politie zijn bezet en de klooster lingen naar een onbekende bestem ming zijn weggevoerd. Volgens getuigenverklaringen zouden de geestelijken met geweer kolfslagen in vrachtwagens zijn ge dreven. Uit Bohemen en Moravië zouden politieversterkingen naar Bratislava zijn gezonden om het hoofd te bieden aan de gespannen toestand onder de bevolking. .NIET KWAAD BEDOELD Het Italiaanse plaatsje Ruffre in Tiol, is een dag lang in rep en roer geweest omdat een vliégtuig van onbekende nationaliteit met zijn boordmitrailleurs in de straten had geschoten. Er waren zelfs mensen, die vertelden dat er een luchtge vecht was geleverd tussen drie vliegtuigen. Het hoofdkwartier van de Ame rikaanse luchtmadbt in Europa heeft de oplossing van de geheimzinnige geschiedenis gebracht- een Ameri kaanse jager bevond zich in moei-' lijkheden en ontdeed zich, om vei lig te kunnen landen, van zijn mu nitie. Later is gebleken, dat er geen ko gel in het stadje is terchtgkomen. Wel zijn er een paar patroonhulzen neergevallen, die geen schade heb ben aangericht. Het vliegtuig is vei lig geland. ONGEWENSTE GASTEN OP ZOELOE - BRUILOFT Een na een Zoeloe-bruiloft uitge broken algemeen handgemeen was oorzaak, dat de Zuidafrikaanse po litie Vrijdag een zwaarbewapende afdeling naar het Mapoemoelo- district in Zoeloeland moest stu ren om de orde te herstellen. De Zoeloe's waren elkaar met ge weren en assegaaien te lijf gegaan; een aantal hutten werd in brand ge stoken. Honderden Zoeloe's uit het gehele district (750 km2), die de bruiloft niet hadden bijgewoond, wil den dit feest echter niet missen en haastten zich naar het toneel van de strijd, dat nogal afgelegen en zeer rotsaohtig is, zodat de politie de laatste kilometers te voet moest afleggen. PLECHTIGE BIJZETTING URN UIT INDONESIË De urn met aarde van de ere-begraafplaatsen in Indonesië, die tegen het einde van het vorige jaar als eerbiedige hulde aan de nagedachtenis van de in In donesië gevallen militairen en bur gers naar Nederland werd gebracht, is Zaterdagmiddag in tegenwoordig heid van H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard bijgezet in het voorlopig Nationale Monument op de Dam te Amsterdam. Het moment, waarop H.M. de Ko ningin een krans legt na de bijzet ting van de urn in het Monument. Nieuwe verkiezingen op 4 Juni a.s. ralen een breuk veroorzaakten met de C. V. P., onvermijdelijk was, is sindsdien geschied Het parlement is Zaterdag bij decreet van de prins regent ontbonden en nieuwe algemene verkiezingen zijn vastgesteld op 4 Juni a.s. De kabinetsformateur Van Zeeland heeft het bijltje er bij neer gelegd en de demissionaire regering van Gaston Eyskens heeft thans het roer weer in handen tot na de verkiezingen. Men ontveinst zich in politieke kringen niet, dat de ontbinding der Wetgevende Kamers aanleiding zal zijn tot een felle verkiezingsstrijd, waarvan de koning de inzet zal zijn en die de tegenstellingen tussen de partijen nog duidelijk zal doen uit komen. In officiële kringen verluidt, dat socialisten en liberalen in de pro vincies kartels zullen vormen bij de a.s. verkiezingen. Bij de vorige ver kiezingen was het namelijk zo, dat vele socialistische en liberale stem men hier verloren gingen, omdat zij afzonderlijk niet het benodigde quo rum behaalden. Door de vorming van een kartel verwachten liberalen en socialisten de katholieken niet al leen in de Senaat daar deze thans negen zetels meer hebben dan hun gezamenlijke tegenstanders doch ook in de Kamer, waar de katholie ken drie zetels minder hebben dan de andere partijen, de meerderheid te kunnen betwisten. In de gelederen der C.V.P. meent men daarentegen, dat de nieuwe verkiezingen niet alleen een grote meerderheid in de Senaat zullen op leveren, doch eveneens in de Kamer. In kringen dei C.V.P wil men in de resultaten der komende verkiezingen vooral een bevestiging zien van de uitslag der volksraadpleging over de terugkeer van koning Leopold naar België. Men verwacht dus dat min stens 57 procent van het Belgische kiezerscorps vóór de C.V.P. zal stem' men. Mochten de katholieken er in sla gen, zowel in de Senaat als in de Kamer de absolute meerderheid te behalen, dan zouden zij dus tegen de wil van socialisten en liberalen in, de wet op het regentschap kunnen opheffen om de koning in staat te stellen naar België terug te keren. In dat geval zou de koning echter naar België terugkeren als de vorst van één partij en van een homogeen katholieke regering, iets waarvan zowel hijzelf als de leidende figuren in de C.V.P. afkerig zijn. Men hoopt in katholieke kringen echter, dat een overwinning der C.V.P. de Vlaamse liberalen tot nadenken zal stemmen en dezen alsnog bereid zul len zijn aan 'n katholiek-liberale re gering mede te werken. Intussen hebben de drie partijen hun vrijheid geheel hernomen en is het protocol, dat werd opgesteld naar aanleiding van de radio-bood schap van koning Leopold, dus geen basis meer voor onderhandelingen in de toekomst. De drie partijen verhelen zich in tussen niet, dat zij niet enthousiast zijn over deze nieuwe verkiezingen. Niemand weet precies wat het resul taat er van zal zijn, terwijl men er in partijkringen op wijst, dat de verkie zingspropaganda niet zulk een over dadige omvang zal kunnen aanne men, als gevolg van de propaganda die aan de vooravond van de volks raadpleging over de terugkeer van de koning is gevoerd, daar deze de partijkassen aanzienlijk heeft doen slinken. De minister-president, dr. W. Drees, heeft in de Trèveszaal de commissie tot herziening van de Grondwet geïnstalleerd met een re de, waarin hij er op wees, dat er van verschillende zijden het laatste decennium op een algehele herziening van de grondwet is aangedrongen. Zaterdagmiddag werden in de Rijkskweekschool te Hengelo in te genwoordigheid van hoofd- en dis trictsbestuurders van de Ned. Ver. E.H.B.O. de eerste jeugddiploma's eerste hulp bij ongelukken uit gereikt. Het jeugddiploma werd uitgereikt aan een twintigtal leerlingen der rijkskweekschool. Juist het feit, dat toekomstige onderwijzers en onder wijzeressen zich m'et enthousiasme hadden gegeven voor het behalen van dit jeugddiploma werd te meer gewaax-deerd, omdat zij naast een paedagogische ook een sociale ver antwoordelijkheid blijken te voelem De vertegenwoordiger van de in spectie der onderwijzersopleiding zag in deze uitreiking van jeugd diploma's een eerste stap, die uit eindelijk zou kunnen leiden om de E.H.B.O. op te nemen in het examen voor onderwijzer. Van 60 tot 600 H-A. Schiphol zal op 17 Mei dertig jaar bestaan. Op die da-g in het jaar 1920 arriveerde uit London een open D H- 9 toestel met twee passagiers, dat dezelfde dag weer vertrok en met dit evenement begon Schiphol zijn geschiedenis. Deze is rijk geworden aan roemruchte gebeurtenissen. Het glibberige pad, dat toegang gaf tot een zestig hectaren drassig weiland is in de loop dezer jaren veranderd in een brede verkeers weg, welke naar een van's werelds grootste en best geoutilleerde lucht havens leidt. De oorlog vaagde alles weg, wat er in twintig jaar tot stand was ge bracht; de luchtvloot, de hangars en andere gebouwen, zelfs de startba nen. Thans omv^t Schiphol weer drie en twintig kilometer startbaan, uit gestrekt over een oppervlakte van zeshonderd hectaren. In plaats van acht in 1920 werken er nu achtdui zend man. De eerste dienst naar vair-toestellen, vier en veertig maal per week. Schiphol heeft in de afge lopen dertig jaar getoond, - mede dank zij de werkkracht van de heer U .F. Dellaert, de directeur, dat het zijn hoofd boven water kon houden, ondanks het feit dat het dertien voet beneden de zeespiegel ligt. SEIZOENPRIJZEN VOOR HUISBRAND Voor eèn ongestoord verloop van de huisbrandvoorziening is het" nood zakelijk, dat de aflevering van de kolen zo geleidelijk mogelijk ge schiedt. Als gevolg van de afschaf fing van de kolendistributie moet gerekend worden met een grotere geneigdheid van de huisbrandver bruikers tot het uitstellen van de aankopen tot de aanvang van het de aflevering met zich kan brengen, stookseizoen, hetgeen vertraging in In verband hiermede heeft de re gering besloten tot wederinvoering van het ook voor de oorlog gebrui kelijke systeem van seizoen-prijzen. Op deze wijze zal het kopen van huisbrand gedurende de zomermaan den aantrekkelijker worden. De nieuwe prijsregeling, waarom trent overleg met de Stichting van de Arbeid is gepleegd, treedt op 1 Mei a.s. in werking en zal op Dins dag 2 Mei in de Staatscourant wor den gepubliceerd. Zij, die hun brand stoffen reeds in Mei en Juni inslaan, betalen ten opzichte van de tot dus ver geldende prijzen 50 cent minder per eenheid (1» hl) anthraciet, essko- len, vetkolcn en eierbriketten en 35 cent minder per eenheid (2 hl.) cokes. Voor de maanden Juli en Augustus zullen deze prijsverlagin gen voor alle kolensoorten 15 cent per eenheid bedragen. De winter- prijzen,'die op 1 September a.s. van kracht worden, zullen daarentegen voor anthraciet, esskolen, 3A vetko- len en eierbriketten per eenheid 20 cent hoger dan de huidige prijzen worden, terwijl de prijzen voor cokes 15 cent per eenheid hoger zullen worden. GRATIFICATIE VAN 2 TOEGESTAAN. Het college van rijksbemiddelaars heeft, evenals het vorige jaar, be paald, dat het geoorloofd is, zonder voorafgaande toestemming van het college, in de loop van 1950 een of meer uitkeringen toe te kennen tot een totaalbedrag van maximaal 2% van het jaarloon van de betrokken werknemer. Deze uitkering kan ineens of in gedeelten geschieden bij gelegenhe den als Kerstmis, vacantie, einde boekjaar enz. en mag niet in de verkoopsprijzen worden doorbere kend. GANZEN DOOR DE STRATEN. Vandaag wordt het ernst met de propaganda voor het grote ganzen bordspel „Wie wint de pot", dat op Tweede Pinksterdag in het Feijen oordstadion te Rotterdam wordt ge houden. Een propaganda vooral ten bate van de verkoop der 480.000 lo ten, die de beurs van het comité moe ten spekken ten voordele van het zwakke kind. Hiertoe zullen in vele plaatsen spe ciale acties met attracties worden on dernomen. In sommige steden als Den Haag. Rotterdam en Amsterdam zul len grote ganzen rondrijden en vele vrijwilligsters en vrijwilligers zullen loten te koop aanbieden. Het spel zal anders geënsceneerd worden, dan dat van Koninginnedag 1949 te Amsterdam. Op het gras zal een oud-Hollands stadje verrijzen, dat in de vorm van een ganzenbord Gistermiddag is in de Ned. Herv. kerk te Baarn een wijdingsstond ge houden in verband met de verjaar dag van H. M. Koningin Juliana. Deze wijdingsdienst, welke druk be zocht was, werd bijgewoond door H. M. de Koningin, prins Bernhard en H. K. H. prinses Wilhelmina. De dienst trok temeer de aandacht, daar deze gezamenlijk geleid werd door de Ned. Hervormde predikant ds J. van Kuiken, pastoor I. P. J. Kaarsgaren van de St. Nicolaas-pa- rochie en ds. G. Zeijl, Gereformeerd predikant, allen te Baarn. Ds. van Kuiken ging voor in de liturgie. De dienst ving aan met de gemeentezang „Wilt heden nu tre den" uit Valerius' Gedenckklank, daarna sprak ds. van Kuiken de ge loofsbelijdenis van Nicea en volgde wederom samenzang, gebed en de lezing van Psalm 21, vers 1 tot en met 8 en vers 14. Het Katholiek kerkkoor onder lei ding van Care] Laout zong Psalm 81 en het bekende „Exultatc Deo". De Gereformeerde predikant ds. Zeijl en pastoor Kaarsgaren spraken ach tereenvolgens een wijdingswoord onderbroken door gemeentezang. Tot slot bad pastoor Kaarsgaren het „Onze Vader". Doze wijdingsdienst werd beslo ten met gemeentezang, namelijk van het Wilhelmus, de strofe „Voor God wil ik belijden" en het zesde cou plet „Mijn schild ende betrouwen". Ten N.W. van Ameland Gistermiddag omstreeks drie uur is het tienduizend ton metende Pa namese stoomschip Canopus ten Noordwesten van Ameland buiten de geveegde geul op een mijn gelo pen. Tengevolge van de ontploffing kwamen de machinekamer en de stookplaats ruim vijf voet onder water te staan, maar het schip bleef drijven. Van de opvarenden werd niemand gewond. De sleepboten Holland en Oce aan van de firma Doeksen en de reddingboten Brandaris en Twente voeren ter assistentie uit. Tegen ne gen uur kwam de Holland langs zij het schip en om tien uur had de sleepboot vastgemaakt. Het schip zou naar Amsterdam worden opge sleept. Zaterdag opende de heer Florack de z.g. „Loeszak" te Valkenburg zijn „eerste Nederlandse slakken- carcpllen -kwekerij slakkenfarm bevat op het ogenblik 14 a 15 duizend slakken die voor menselijke consumptie be stemd zijn. Over 4 jaar hoopt de heer Florack de beschikking te heb ben over plm. 1 millioen slakken. De kweker ziet voor zijn bedrijf een en rendabele toekomst. MAN STAK MEDEMINNAAR MET MES IN DE BORST Een jonge werkman heeft Zater dagavond te Amsterdam een mede minnaar ernstig in de borst ver wond met een dolkmes. De ruzie was ontstaan om een meisje, waar mee de werkman verloofd was ge weest. Zij had zich echter van hem afgewend en haar oog laten vallen op een chauffeur. Maar Zaterdag avond zocht de werkman haar op en tijdens de twist, welke volgde, sloeg hij haar een paar tanden uit de mond. De chauffeur kwam er bij en de zaak werd door het mes beslist. De dader ging er van door, maar in de loop van de nacht werd hij van zijn bed gelicht en opgesloten. De toestand van het slachtoffer is niet levensgevaarlijk. RECHERCHEURS NAMEN STEEK PENNINGEN AAN Een buitengewoon ernstige ep hoogst betreurenswaardige zaak, waarbij twee rechercheurs van poli tie van het hoofdbureau te Amster dam zijn betrokken, is thans in on derzoek bij de Officier van justitie voor corruptiezaken in Den Haag. Voor een bedrag van twaalfhonderd gulden zouden beide rechercheurs, die op de hoogte waren van een mis drijf, geen vervolging hebben doen instellen. meldt „Alg. Dagbl." Het betreft hier een autokwestie, waarbij iemand een van diefstal af komstige auto had gekocht en zich derhalve aan heling had schuldig ge maakt. Dit misdrijf nu zouden beide rechercheurs hebben gepardonneerd. De rechercheurs van de afdeling corruptiezaken vonden na onderzoek voldoende aanwijzing om de beide politiemannen te arresteren. Zij zijn later, nadat zij enige tijd waren op gesloten, weer op vrije voeten ge steld, maar onmiddellijk door de hoofdcommissaris te Amsterdam ge schorst. Het pijnlijke in deze kwestie is wel dat het een oude zaak betreft, welke 0zich in het jaar 1946 heeft voorge- wordt opgebouwd. Door dit stadje I daan. Beide verdachten zijn reeds zullen de elfjes, indiaantjes, kabou- vijftien jaar in dienst van de Amster ters, madeliefjes, boertjes, boerinne- damse politie. Zij stonden bekend tjes enz. weer dartelen, buitelen en als ijverige en hoogst bekwame re- dansen. I chercheurs. Prins naar Amerika Ter opening van „Holland Fair'' Hedenavond zal prins Bernhard met het K. L. M.- lijnvliegtuig naar de Ver. Staten vertrekken, om op 6 Mei in Philadelphia de „Holland- Fair" te openen. De prins arriveert op 3 Mei in New York en zal daar aanwezig zijn bij een ontvangst van de gehe le Nederlandse kolonie, waartoe de Prins bij zijn laatste bezoek aan New York geen gelegenheid had. In de morgen van 5 Mei vliegt de Prins naar Philadelphia waar hij ontvangen zal worden door de bur gemeester en andere autoriteiten. Des avonds is er een officieel diner. De Prins zal dan een belangrijke rede houden. In de morgen van 6 Mei volgt de opening van de „Holland - Fair". Z. K. H. gaat daarna naar Washing ton, waar hij zal verblijven als gast van de Nederlandse ambassadeur. De Prins is uitgenodigd door de Amerikaanse luchtmachtstaf om, indien de tijd dat toelaat, nog enige belangrijke inrichtingen van de Amerikaanse luchtmacht in ogen schouw te nemen. In verband hier mee is de datum waarop Z. K. H. naar Nederland zal terugkeren, nog niet vastgesteld. In de Ledeboerstraat tc Enschede is het gisteren tot relletjes gekomen, toen veertien meisjes van de confec tiefabriek van de firma S. Cohen, die in staking waren gegaan wegens het ontslag van drie collegia's, wilden verhinderen, dat een zestal Duitse meisjes, dat in de fabriek te werk is gesteld, met de arbeid zou beginnen. Toen de Duitse meisjes de fabriek ■in wilden gaan, trachtten staaksters en E.V.C.-vertegenwoordigsters haar tegen te houden. De politie kwam er bij te pas en deelde klappen uit. Gis termorgen had de polite een aantal straten in de omgeving van de fa briek afgezet. De drie meisjes, om wie de staking was begonnen, zijn wegens opruiing ontslagen. Ko.iiie.tt ja. Beleefdheid is een windkussen. Er zit niets dan lucht in, doch ze verzacht aanmerkelijk de stoten des levens. M. v. Ebner-Gochenbach.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1