De vooravond van Koninginnedag MELK - BOTER - KAAS Vooruitzichten voor zuivel-bewerking niet bijzonder gunstig U résorke ZATERDAG 29 APRIL 1950 na f.EIUSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Toegekende onderscheidingen Bij Koninklijk Besluit hebben de volgende benoemingen plaats gehad- TOT RIDDER IN DE ORDE VAN DE NED. LEEUW: prof. nir. dr. L. J. C. Beaufort, lid van de Eerste Kamer; mgr. N. C. A. Ammerlaan, vicaris- generaal van het Bisdom Haarlem; mr. F. J. H. Bachg, lid van de Tweede Kamer; prof. dr. F. Sassen; prof. dr. P. P. van Berkum, hoog leraar te Tilburg; W. Polderman, inspecteur van het Nijverheidsonderwijs te den Haag; schout-bij-nacht J. B. Meyer; mgr. M. Verhoeks, apost. vicaris van Surabaja; pastoor Fr. Cornelissen, te Toda- belu (Flores) TOT COMMANDEUR IN DE ORDE VAN ORANJE-NASSAU: mr. R. Mees, lid firma R. Mees en Zonen, Rotterdam; P. E. Tegelberg te Baarn, voorzit ter van de Raad van Commisarissen van de Stoomvaartmij. „Nederland". P. J. Veltman, deken en pastoor te Amsterdamscheveld mgr. II. J. van "der Mühlen, Rolduc; J. Th. Meyer, directeur van de Mar- tfcastichting te Alphen a. d. Rijn; mr. J. van Hellenberg Hubar, bur gemeester van Hilversum; ir. J. J. G. van Hoek, voorz. van de Ned. Aannemersbond, te Leiden; mr. Ivo Möller te Noord wijk, ven noot van het Ver. Cargadoorskantoor prof. ir. K. H. C. W. van der Veen, te Rotterdam, hoofdingenieur van de Weg der N.V. Nederlandsche Spoor wegen; ir. A. L. Knook, te Utrecht, hoofd inspecteur, chef van de Onroerende Eigendommen der N.V. Nederland sche Spoorwegen; J. C. M. Mensing te Aalsmeer; dr.C. I. Kruisheer te Oegstgeest, directeur van het Rijkszuivelstation te Leiden. TOT RIDDER IN DE ORDE VAN ORANJE-NASSAU: C. Mulder te Wassenaar; J. A. Bakhuizen, burgemeester van Leimuiden enz.; P. Hoogenboom, burgemeester van Zwammerdam; J. de Graaf, oud-raadslid te Zoe- terwoude; R. Zuidema, hoofdredacteur van het „Zeeuws Dagblad"; S. M. Sontrop, ontvanger der di recte belastingen, te Leiden; E. de Vries te Wassenaar, hoofd ambtenaar Rijksgebouwendienst; C. Burger, te Amsterdam, oud-lid van het dag. bestuur van de Kath. Middenstandsbond; C. Sweris, dir. van de E. H. Schoor- steenfabriek v.h. de Ridder en Co. te Leiderdorp; T. Borst te Leidschendam, dag. be stuur Chr. Boeren- en Tuindersbond; D. Taat, te Katwijk, reder. ERE-MEDAILLES VERBONDEN AAN DE ORDE VAN ORANJE-NASSAU: is verleend de medaille in zilver: mej. C. S. Vlasveld, leidster van een Aetherklanken ZONDAG. HILVERSUM 1, 402 M. 8.00 KRO; 9.30 NCRV; 1215 KRO; 17.00 IKOR; 19.00 NCRV; 1945— 24.00 —KRO. 8.00 Nieuws; 8.15 Nederl. liede ren; 8.25 Hoogmis; 9.30 Nieuws; 9.45 Gramofoonmuz.; 10 00 Doops gezinde kerkdienst; 11.30 Gewijde muziek; 12.15 Apologie; 12.35 Gra- mofoonmuziek; 12.40 Luncnconcert; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws, mededelingen en katholiek nieuws; 13.20 Omroeporkest en declamatie; (C.a. 13.40 „Uit het Boek der Boe ken"); 14.30 Bariton en piano; 15.00 „Katholiek Overleg"; 15.25 Gramo foonmuz.; 16.10 „Katholiek Thuis front overal"; 16.15 Reportage; 16.30 Lof; 17.00 Ned. Herv Kerkdifenst; 18.15 Kerkzangdienst; 19.00 Gram.- muziek; 19.15 „Kent gij uw Bijbel?" 19.30 Nieuws; 19.45 Actualiteiten; 19.52 „In 't Boeckhuys"; 20.05 De Gewone Man zegt er 't zijne van; 20.12 Gevarieerd programma; 22 45 Avondgebed en liturgische kalen der; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gra- mofoonmuziek. HILVERSUM 2, 298 M. 8.00 VARA; 12.00 AVRO; 17 00 VA RA; 19.00 IKOR; 19.30—24.00 AVRO. 8.00 Gelukwens aan H. M. Ko ningin Juliana; 8.02 Nieuws en weerberichten; 8.15 Postduivenbe- richten; 8.17 Koperkwartet; 8.28 Gramofoonmuziek; 8.30 voor het platteland; 8.40 Gramofoonmuziek; 9.00 Vacantietips; 9.10 Sportmede- delingen; 9.15 Verzoekprogramma; 9.45 „Geestelijk Leven", causerie; 10.00 Gramofoonmuziek; 10 25 „Met en zonder Omslag"; 10.50 Gramo foonmuziek; 11.15 Cabaret; 12.00 Mannenkoor; 12.30 Voor de jeugd; 12.40 Orgelspel; 13.00 Nieuws; 13.15 Mededelingen of gramofoonmuziek; 13.20 „De Spoorwegen spreken"; 13.30 Musette Orkest; 13.50 „Even Afrekenen, Heren"; 14.00 Gramo foonmuziek; 14.05 Boekenhalfuur; 14.30 Concertgebouworkest. In de pauze: filmpraatje; 16.00 Zuid- Amerikaans orkest; 16.30 Sportre- vue; 17.00 Orgel ensemble; 17.30 „De avonturen van Ome Keesje"; 17.50 Gramofoonmuziek; 18.00 Sport; 18.15 Nieuws en sport-uitslagen 18.30 Voor de Strijdkrachten; 19.00 Kinderdienst; 19.30 Populair con cert; 20.00 Nieuws; 20.05 Volkslie deren; 20.25 „Het Houten Paard", hoorspel; 21.00 Semi-klassieke mu ziek; 2130 Cabaret; 22.00 Populaire muziek; 2215 Actualiteiten; 22.30 Amusementsmuziek; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gramofoonmuziek. MAANDAG. HILVERSUM 1, 402 M. Nationaal programma ter gelegen heid van de verjaardag van H. M. Koningin Juliana. 7.00 Felicitatie; 7.05 Nieuws; 7.22 Gramofoonmuziek; 8.00 Felicitatie; 8.07 Nieuws; 8.22 Gramofoonmuz.; 9.00 Voor de vrouw; 9.30 Water standen; 9.33 Carillonspel; 10.00 Gramofoonmuziek; 10.30 Katholieke uitzending; 11.00 Voor de zieken; 11.30 Causerie over Juliana van Stolberg: 11.45 Kinderaubade; 12.00 Organisatiesparade; 12.30 Medede lingen; 12.33 Amsterdamse Politie- kapel; 12.55 Causerie; 13.00 Nieuws; 13.15 Interview; 13.25 Promenade orkest en soliste: 14.00 Literaire Causerie; 14.15 Radio Philharmo- nisch orkest; 15.00 Gevarieerd pro gramma; 16.00 Voor de kinderen; 16.50 Gramofoonmuziek; 17.00 Ge varieerde muziek; 17.45 Voor de jeugd; 18.00 Nieuws; 18.15 Omroep koor, -orkest en solisten; 19 00 Ac tualiteiten; 19.15 Populair concert; 19.40 „Een reis door het Prinsdom Orange", klankbeeld; 20.00 Nieuws; 20.05 Toespraak door de minister president Z. E. dr. W. Drees; 20.10 Marinierskapel; 20.20 „Het Pad der Vrijheid, Pad der Wildernis", hoor spel; 21.30 Metropole-orkest; 21.55 Causerie over Johan Willem Friso: 22.10 Gevarieerd programma; 23.00 Nieuws; 2.15 Reportages; 23.30 Kon. Mil. Kapel; 23.5324.00 Dagsluiting. HILVERSUM 2, 298 M. 7.00 Nationaal programma; 12.30 VARA; 21.30—2400 Nationaal Programma. 7.00 Felicitatie; 7.07 Nieuws; 7.22 Gramofoonmuziek: 8.00 Felicitatie: 8.07 Nieuws; 8.22 Gramofoonmuz.; 9.00 Voor de vrouw; 9.30 Water standen; 9.33 Carillonspel; 10.00 Morgenwijding; 10.30 Gramofoon muziek; 11.00 Voor de zieken; 11.30 Causerie over Juliana van Stolberg; 11.45 Kinderaubade; 12.00 Organis tenparade; 12.30 Toespraak; 12.50 Kamerorkest en declamatie; 13.00 Nieuws; 13.15 Gramofoonmuziek; 13.35 Kamerkoor; 14.00 Pianovoor dracht; 14.30 „Door Druk tot Bloei" hoorspel; 15.30 Kinderkoor; 15 50 Concertgebouw-orkest; 16.35 Voor de vrouw; 16.55 Omroepkoor, om roeporkest, kinderkoren en sol is ten; 17.30 Voor de jeugd; 18 09 Nieuws; 18.15 Gevarieerd program ma; 19.35 Koor, klein orkest en de clamatie; 20.00 Nieuws; 20.05 Toe spraak; 20.10 Uitwisselingsprogram ma BelgiëNederland; 20 25 i. Mei bijeenkomst; 21.15 Gramofoonmuz., 21.30 Metropole Orkest; 2150 „Het Pad der Vrijheid, Pad der Wilder nis", hoorspel; 23.00 Nieuws; 23.15 Reportages; 23.30 Kon. Mil. kapel; 23.5324.00 Dagsluiting. Zondagsschool te Koudekerk a. d. Rijn; in goud: H. Zaalberg Sr., potten bakker, Leiden, E. W. de Rooy, reke naar le klasse, Sterrenwacht, Lei den, H. Altink, chef-instrumentmaker pharm. laboratorium, Leiden, A. Smit, custos van het Academiege bouw te Leiden, W. J. Smolders, mu ziekleraar, te Leiden, H. J. M. Kobus en H. Kervel te Leidschendam, bei den eerste vakman bij de Ned. Spoor wegen; in zilver: Th. W. Need, employé 3e klasse P.T.T. te Leiden, H. Pieters, employé le klasse der P.T.T. te Lei den; in brons: R. de la Rie, besteller le klasse der P.T.T. te Leiden, P. Bur gers, kantonnier D bij de Rijkswa terstaat te Alphen a. d. Rijn, W. Lie- verse, te Hillegom, gepens. machinist van de Vennipperpolder, J. A. Ri chardson, te Haarlemmermeer, ge- pens. ambachtsman bij de N.Z.H.V.M.; in goud: W. D. Oudolf, chef-boek houder bij de „Arnoud" te Hille gom, E. van der Pol, procuratiehou der N.V. Oosthoek te Alphen a. d. Rijn; in zilver: A. Gelderblom, kantoor bediende bij de N.V. Hero de Groot te "odegraven; in goud: H. van Alphen, te Leiden, bedrijfsleider Vei. „Het Kaasmerk"; in zilver: W. G. Gussaklo te Voor schoten, tuinbaas op „Duivenvoorde", M. van der Lans te Lisse, meester knecht M. Veldhuyzen van Zanten en Zn.; D. Schipper te Lisse, jachtop ziener „Wass erg eest"; in brons: N. Brugman te Warmond, landbouwersknecht bij H. van Schie, J. de Groot te Lisse, tuinarbeider. bloembollenkwekerij van G. Segers in zilver: Chr. Vermey, voorheen buffet-chef van de studenten-socië teit „Minerva" te Leiden; in brons: A. van Dijk, schilders knecht, te Katwijk, J. H. Verschuur, controleur N.V. Samsom te Alphen a. d. Rijn, C. van Egmond te Wasse naar, C. van der Zwaan, te Wasse naar. CEREMONIëLE TENUE VOOR KON. MARECHAUSSEE De minister van oorlog heeft zijn goedkeuring gehecht aan het voor stel om voor het wapen der Konink lijke marechaussee een ceremoni ële tenue in te voeren, waardoor een oude traditie wordt hersteld en het mogelijk zal zyn dit wapen als van ouds wederom mede te oestemmen voor ceremoniële functies. Peze ct-remoi.iële teaue 'ai In staan uit de van vóór 194.1 bekende uniform der marechaussee Jaa. evenwel aan de invoering van deze ceremoniële tenue geen k-)s:cM vo' r het Rijk verbonden "kun nen zijn, heeft zich een ere-commité gevormd onder voorzitterschap van mr. W. H. Fockema Andrae, staats secretaris van oorlo-g, om voor dit doel de nodige gelden by een te brengen. Het secretariaat van het uitvoerend comité is gevestigd Raamweg 1 in Den Maag. pE STICHTING VOOR DE LANDBOUW heeft het rapport gepubli ceerd van de door haar in 1948 ingestelde commissie voor een onder zoek naar de „betekenis en bestemming van de Nederlandse melk- en zuivelproductie". Een aantal van de belangrijkste conclusies, waartoe de ze commissie is gekomen, kan als volgt worden samengevat. De vooruit zichten voor de Nederlandse zuivelindustrie in de naaste toekomst zijn niet optimistisch. Voor de boter schynt er alle reden tot ernstige be zorgdheid. Kaas is een gewild product, maar de betekenis daarvan moet niet worden overschat Tegen overschakeling van de productie van bo ter en melkpoeder op kaas moet worden gewaarschuwd, daar overpro ductie van het laatste product niet denkbaar is. Verschil in melkprijs voor de vee houders, al naar de eindproducten in opbrengst uiteenlopen, is nood zakelijk. De nadelen van dit systeem moeten in zoverre worden beperkt, dat nog een zekere, zij het op den zich ongunstig ontwikkelt ten opzich te van de algemene vetpositie. De Europese kostprijs is bijna twee maal zo'hoog als de Nieuw-Zeelandse en Australische. Voor Nederland zal de export op duur onvoldoende, bestaansmogelljk- Engeland sterk worden bepaald heid is gewaarborgd voor die vee houders, van wie de melk in de laagstbetaalde categorie valt. Vóór alles zal naar een lagere kostprijs van de melk op de boerderij moeten worden gestreefd. Vergroting van de melkproductie en een betere sprei ding daarvan over het winter- en zo merseizoen, hebben een gunstig ef fect op de verwerkingskosten. Ook de melk- en zuivelindustrieën kun nen door rationalisatie haar kostprij zen nog verlagen. De melkproductie en het vetge halte kunnen in de komende jaren nog belangrijk worden opgevoerd, zo zegt de commissie. Voor 1953 schat zij de melkstroom op 5.7 milliard kg. (thans 4.5 milliard kg.). De ruw- voederproductie, waarvan in 1938 1939 de zetmeelwaarde 4.4 millioen ton bedroeg, kan op den duur wor den verhoogd tot 8.3 millioen ton; deze verhoging zal vooral uit de zandstreken moeten komen. De mo gelijke verhoging der grasland pro ductie wordt geraamd op 60 procent (met inbegrip van beperking in ver liezen bij weiden, hooien en kuilen zelfs op 80 procent) Een scherpe be perking van de import van veevoe der acht de commissie niet gewenst, dit zou de seizoenschommelingen in de melkproductie nadelig beinvloe- den en tevens tot een prijsstijging leiden van de binnenlandse voeder productie. EXPORT VAN BOTER. De commissie ns van mening, dat een aanzienlijk deel van de boterpro- ductie in de toekomst te exporteren zal zijn, mits onze prijzen in verhou ding tot die der concurrenten rede lijk zijn. De prijs kan echter zeer laag worden, indien de boterpositie door regeringsovereenkomsten. On ze kansen om ander West-Europese landen van boler te voorzien zijn niet gunstig. KAAS EN MELKPRODUCTEN. Over de positie van onze kaas op de Engelse markt is te weinig be kend, marktonderzoek zal nodig zijn. .Het betrekkelijk lage kaasverbruik der Engelsen moet voor ons echter aanleiding zijn ginds propaganda te maken voor een hogere consumotie. Naar België zal in de toekomst 20 a 25.000 toen per jaar zijn af te zetten Of Duitsland in de toekomst weer een grote afnemer van onze beste kwaliteiten zal worden is allerminst zeker. Voor Frankrijk en Spanje zijn de vooruitzichten twijfelachtig. Een goede propaganda in de Verenigde Staten zou onze kaasexport naar dit tand belangrijk kunnen opvoeren. Bij de melkproducten zullen wij de concurrentie alleen het hoofd kun nen bieden, indien wij met belang rijke hoeveelheden tegen concurren- de prijzen blijvend op de markt zijn. Het Ruhrgebied, Frankrijk, België en Engeland verdienen de grootste aan dacht. In Arabië, Brits-Indië, Voor- en Achter-Indië en grote centra van China liggen vermoedelijk nog be langrijke mogelijkheden, mits onze prijzen draaglijk zijn ten opzichte van Australië en Nieuw-Zeeland. In donesië en de Overzeese Gebiedsde- 'en zullen in de toekomst ook grote hoeveelheden kunnen afnemen. Voor de nabije toekomst is de com- misie echter niet optimistisch. tZeteaióie, maeittyk enduub Nederïaud gaat meedoen (Van onze Radio-medewerker) De Nederlandse ÓmToep-zender maatschappij, kort gezegd: de Noze- ma, heeft uit handen van onze rege ring opdracht ontvangen tot het ge ven van experimentele televisie-uit zendingen. Practisch komt de taak beschrijving hier op neer, dat de Omroepverenigingen, samen met de vertegenwoordigers van Regering en P.T.T. de televisie in ons land zullen verbreiden. Het zou voor de hand liggen, in dien de Omroepen volledig en offi cieel als aangewezen organen voor de televisie in Nederland werden er kend, doch er schijnt daarvoor geen wettelijke grondslag voorhanden te zijn. Nochtans is bepaald, dat de Omroep-organisaties tijdens de duur van het experiment de uit te voeren programma's zullen verzorgen. Dat is begrijpelijk, want zij hebben nu eenmaal de nodige deskundigheid op het gebied van programma-uitvoe ring verworven. Zo is de toestand op het ogenblik. Maarwie zal dit alles gaan be talen? Philips bracht reeds de techni sche, kennis en de apparaten in en de P.T.T besloot tot zenderbouw; maar de Omroep, moet het geld op tafel brengen. Aanvankelijk hebben de Omroep verenigingen wel enig bezwaar la ten gelden; want is het wel verant woord in een tijd van zeer hoge uit gaven voor de gewone radio-pro gramma's belangrijke kapitalen te investeren in een onderneming, die nog slechts voorlopig is? Anders gezegd: de Omroep werd wel in eerste aanleg betrokken bij de tele visie in Nederland; doch men weet nog niets over het definitieve bestel. De Omroepen achten zich verantwoordelij k. Zijn wij goed ingelicht, dan zullen de Omroep-verenigingen toch het risico aanvaarden, gezien de grote belangen die op het spel_ staan en omdat men er van overtuigd is, dat geen andere particuliere onderne ming in staat kan worden geacht, voor grote bedragen in te schrijven. Tenzijonverwachte vondsten op het ontginningsterrein van de televi sie een veel goedkopere exploitatie zouden mogelijk maken. Daaraan valt voorlopig echter niet te denken. Alleen reeds in Engeland bedra gen de kosten van televisie ongeveer een millioen pond sterling per jaar. Daarvan moet meer dan de helft worden besteed aan de programma's. Eén enkel uur uitzending bedraagt er ongeveer 500 pond, een toneelstuk zelfs 700, een bokswedstrijd 300, het zelfde bedrag voor een enkele ver toning van een geteleviseerde heel oude film, en toch nog 200 pond voor pen heel bescheiden „picture page". Onlangs gaf men er een enkele voorstelling van deoperette „Gay Rosalinde", waaraan heel wat televi sie-medewerkenden te pas kwam'en en waarvoor niet minder dan 1600 oond moest worden neergeteld. In alle bedragen, die we hier noemden, was niet eens begrepen enige ver goeding voor de technische staf. Mogelijk zouden de Omroepen in Nederland kunnen komen tot ver eenvoudigde kosten, indien ze el- kaars en ook vreemde televisie-pro gramma's konden uitwisselei). Dit geschiedt reeds met de gewone ra dio-uitzendingen. Bovendien zou men kunnen steunen op de televisie- practijk elders. Meet het echter niet onze trots zijn, te komen tot eigen televisie-uitzendingen, nadat Philins Eindhoven reeds een eigen techniek tot stand bracht? Op weg naar autonomie Intussen mene men niet, dat de te levisie in Nederland financieel zal zijn geregeld, wanneer de Omroeoen desnoods enkele tonnen per jaar bij dragen. De werkelijke kosten zullen veel en veel hoger zijn, hetgeen men intussen heeft kunnen afleiden van de oosommine, die wij hiervoor over de Engelse televisie hebben gegeven. Het zal ongetwijfeld hier oo neer komen, dat de Staat der Nederlan den het hoogste woord gaat spreken. Dat behoeft echter naar onze smaak niet de autonomie van de Staat tot gevolg te hebben. Men zou dezelfde weg kunnen volden als destiids. toen de Onderwijswet tot stand werd ge bracht, dus on den duur autonomie aan de Omroepen zelf kunnen ver lenen. Dat is echter een aangelegenheid, die omgaat buiten het kader van de ze beschouwing. Ze liet in een gans andere sector, namelijk de staat kundige, waar mr. Cals, voorstan der van de vrije Omroepen, van mi nister Rutten de behartiging' van radio-aangelegenheden heeft overge nomen. MELK EN VERWERKING. De Nederlandse melkprijs was in de zomer van 1949 gelijk aan die van Denemarken en de Verenigde Staten, in alle overige West-Europese landen was hij belangrijk hoger. In Nieuw- Zeeland en Australië is hij 60 pro cent van de onze. In verscheidene Nederlandse weidegebieden is de kostprijs op sommige bedrijven tweemaal zo hoog als op bedrijven met de laag ste kostprijs. Op normale weidebe- drijven zal de huidige productie van 4 a 5000 liter melk per ha. nog met rond 2000 liter kunnen wor den verhoogd. Zou de produc tie in de winter worden opgevoerd, dan kan de zuivelindustrie econo mischer werken en er kan be spaard worden op de melkaanvoer van het Noorden en Oosten van het land naar het Westen. Onze zuivelindustrie kan de verge lijking met het buitenland gemakke lijk doorstaan. De oorlog heeft echter haar ontwikkeling geremd, waar door thans een snelle achterstand te vrezen valt. De overheid zal moeten helpen bij een goede materiaalvoor ziening. De melkinrichtingen in het Westen van het land zijn over het al gemeen onvoldoende geoutilleerd. ZELLFSTANDIGHEID EN RISICO. Zo gewenst het is boter- en melk- productenfabrieken te concentreren, zo voorzichtig moet men in dit op zicht ziin met kaasfabrieken, want de kwaliteit van dit product kan er licht door worden j Voorzichtigheid geldt ook voor uitbreiding van de kaasproductie naar die gebieden, waar de kwali teit van de melk een eerste klas pro duct kaas in de weg staat. Melk uit de zandstreken leent zich wellicht voor buitenlandse kaassoorten, maar zij Is minder geschikt voor de Ne derlandse. De commissie acht het van wezen lijke betekenis, dat de zelfstandig heid van de ondernemingen in de zuivelindustrie behouden blijft en dat zij in grote mate verantwoorde lijkheid en risico dragen, waardoor de activiteit wordt bevorderd. De prijzen van de buitenlandse markten zullen door moeten werken op de binnenlandse productie, zonder echter de rentabiliteit van de vee houderij in haar geheel in gevaar te brengen. De mate van vrije prijs vorming dient zodanig te zijn, dat de bij zuivel-industrie er veel belang bij heeft aan de melk die bestemming te geven, die volgens haar de renda- belste is. Het afromen van winsten en verle nen van toeslagen in geval de ren tabiliteit van groepen ondernemin gen, al naar gelang bij de melk tot verschillende producten verwerken, sterk uiteen loopt, is zeer onge wenst. Om het aanoassin^soroces aan de nieuwe marktverhoudingen door vrije prijsvorming een redelijk ver loor. te laten hebben, dienen hierbij optredende spanningen door vaste min'mumoriizen beperkt te worden. Deze minimumorys zal de veehou ders die haar uitbetaald krijgen, nog een zekere mate van bestaansmoge- liikheid moeten bieden. Onder deze omstandigheden past geen verscho onde melkprijs voor zomer en win ter. Wanneer de import van veevoeder met een heffing wordt belast, waar- loor de priis oer zuivelproducten in het binnenland relatief hoo» bliift, zullen ter wille van een billiike con currente ooi: de maigarine, soiis- vetten en -oliën met een overeen- koms*'ge heffing ir prijs moeten worden \erhoogd. STEUNTREKKER tot 7ES MAANDEN MET AFTREK VEROORDEELD. Het Haagse Gerechtshof veroor deelde de ketelmaker F. A. D. uit Noordwijk wegens valsheid in ge schrifte overeenkomstig de conclu sie van de procureur-generaal tot een gevangenisstraf van zes maan den met aftrek. OORSPRONKELIJKE ROMAN DOOR MIES VAN VELSEN 3) KENNISMAKING. Met Janneman aan de ene hand, trok Loek de wagen over de blaken de boulevard, blij als even een licht zeewindje langs haar verhit ge zicht woei. Toch was 't heerlijk dat stralen de weer; dan in vredesnaam maar eens puffen! Stel je voor, dat 't re gende; wat moest je dan met twee peuters van vier en twee beginnen? „Straks gaan we die hoge kant naar beneden hè tante?" „Ja, dan mag jij voorop en ga ik achter." Voorzichtig uitkijkend naar beide zyden stak ze over en reed de trek- wagen tot voor de glooiende plank, die naar het strand voerde „Zo Jan, nu zachtjes aan, anders komt Elsje met d'r neusje in het zand te recht." Toch remde Loek slechts met moei te de vaart, tot grote pret van Jan, die met luide vreugde kreten bene den belandde, den wagen losliet en zich van louter pret in 't zand liet vallen. „Kom, jochie, help me eens," drong ze. toen hij achterbleef; „kijk, daarginds zie 'k ons tentje al." 't Duurde niet lang, of met haar ijverige hulp was een flink fort van zand opgebouwd, waaromheen de kleintjes nu een gracht gingen gra ven. Als 't zover gekomen was, wist Loek, dat ze zich veilig kon terug trekken. Met het klissen uit de wa gen maakte ze het zich nu gemak kelijk in het tentje. Vergenoegd keek ze naar Jan en Elsje Schatten waren het toch. Eigenlijk speet het haar nu hele maal niet meer, dat Miep en Bas op reis waren gegaan, inplaats, zoals eerst afgesproken was, gezamenlijk 'n villaatje te huren. Met Miep er by zou ze nooit zo helemaal zelf voor het tweetal hebben mogen zorgen. Bovendien voelde ze zich gevleid, dat haar dit* bewijs van vertrouwen was geschonken. Jo, de oudste thuis, had met een minachtend schouderophalen ge zegd: „Ik begrijp niet, wat je aan durft." „Laat Loek maar tobben.'' En Miep had haar met een knipoogje van „we weten 't samen wel" toe gelachen. Even trok een schaduw over Loék's gezicht. Neen, 't was er thuis niet gezelliger op geworden, sinds Miep getrouwd was. Misschien schuilde daarin wel de reden, dat ze altijd met Jo overhoop lag. Ze kon Jo on mogelijk dezelfde rechten toeken nen als Miep, die na Moeders dood, als vanzelfsprekend, haar plaats had ingenomen. En nu was Lies in 't huishouden; die werd al net even keurig en pre cies als Jo, want Jo dulde geen on geregeldheden, wilde ze als moe van 't lesgeven uit school kwam, een gedekte tafel vinden en op tijd eten. Of dat nu al met haar, Loek's diensturen overeenkwam, daar werd niet op gelet. „Jij kan op 't telefoonkantoor zo veel ruilen als je wilt," was de on ophoudelijke repliek, als ze zioh soms heftig verzette. Neen, dat was in Miep's tyd nooit gebeurd. Ze had er al vaak over gepeinsd, overplaatsing naar Utrecnt te vragen en daar op kamers te gaan wonen. Bij Miep en Bas in huis leek haar niet zo geschikt, vooral omdat ze met de laatste nog al eens van mening verschilde. Gré, haar jongste zus, had tragisch uitgeroepen, toen zij 't balletje op wierp; „Maak me niet ongelukkig, Loek; ais jij weggaat is het hier he lemaal een saaie boel." Ze lachte. Leuk, dat Gré Zaterdag kwam! „Kijk eens,tante Loek, de zee stroomt er al in!" schalde Jan's stem uit de verte. Ze wuifde hem toe. „Prachtig!'* Toen bemerkte ze pas dat er een klein mei9je bij gekomen was; iets groter dan Jan, dat ijverig meehielp. Elsje had er blijkbaar genoeg van; zocht schelpjes. Loek sloeg d'r boek open, maar de eerste bladzijde was nog niet ten einde, toen Jan haar aandacht kwam opeisen. „Tante Loek, Titie heeft een splin ter in d'r hand; kunt u hem er uit halen?" Ze zag op. „Laat eens kijken zus." Twee grote blauwe ogen staarden haar, uit de schaduw van den groten witten flaphoed, onderzoekend aan; dan stak ze Loek haar handje toe. „Komt van de schop legde Jan uit, die aandachtig stond toe te zien. „O, 't is niets, hoor; kijk eens,ik heb hem al; als ik er nu een flik op leg, voel je niets meer." „Dank u wel." Lachend stak 't kind 't ohocolaadje in d'r mond. Opeens riep een scherpe stem met Duits accent: „Titi, waar ben je?" Als bij tover slag verdween de lach; met een haastig „daag" rende ze weg. Loek kon niet nalaten, even nieuws gierig haar hoofd om de hoek van 't tentie te steken, 't Was een klein mondain typje, dat geroepen had. Op driftigen toon sprak ze tegen het kind, dat begon te huilen, en duwde het dan met nijdige stootjes voor zich uit naar een badstoel, waartegen een jonge man stond ge leund, die dom grinnikend toezag. „Als dat d'r ouders zijn, feliciteer ik 't schaap," dacht j^oek met een zucht. Den volgenden middag, toen ze Els je,, wat zeurig door de warmte, met behulp van kussens op de bank in 't tentje had te slapen gelegd, zag ze, dat Titie was teruggekomen. Snoezig zag ze d'r uit in dat gebloemd creton ne jurkje met het rood geplisseer- de kraagje. Om te stelen, vond Loek. Wonder, dat die lieve mama haar 'ia* laten gaan! Bang Elsje wakker te maken, wil de ze hen niet roepen voor een ver snapering en wachtte tot Jan zelf kwam. „We hebben zo'n dorst, tante Loek!" „Dat geloof ik graag; 'k zal eens Miken, wat ik voor jelui heb. Zo Titie, ben je d'r ook weer?" Wat aarzelend was 't kleintje blijven staan en keek nu, met haar handen op den rug, aandachtig naar 't sla pende kind. Bij Loek's woorden zag ze op. „Ja mevrouw." „••k Ben geen mevrouw hoor,"' lachte Loek. „Zeg jij ook maar-„tan te," net als Jan." „O, mag ik?" Ze kreeg een kleur van verrassing; dan naar Elsje wij zend: „Wat slaap ze lief!" „Heb jy geen broertjes of zusjes?" Ze schudde 't blonde pagekopje.. Loek haalde wat pruimen uit haar tas. „Hier, elk drie; voorzichtig met de pitten hoor!" Elsje werd wakker; wreef zich de oogjes uit. Lust m'n kleine molleke ook een pruimpje?" Ze maakte er een schoon en lachte om 't grettige mond je, dat hapte als een jonge spreeuw. „En nu rnceten we zachtjes aan naar huis.' Loek pakte alies in de wagen. „Kom Janneman'" Geo- orzaam kwam hij met zijn schop aandragen; zr- tilde hem op gj bank en droogde zijc. benen af. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1950 | | pagina 6