l Leidse schoolkinderen zetten Koninginnefeest goed in hutspot UIT DE RIJNSTREEK Bioscopen <i 29 AP.UL 1950 UE LEIDSE COURANT EERSTE BLAO - PAGINA 3 Mét Oranje-zonnetje! |^ET WAS EEN BIJNA HOORBA RE zucht van verlichting, die het bestuur van „Koninginnedag" va nmorgen slaakte, toen uit de ochtend nevels een vriendelijk zonnetje uitklom en; spelend met de wolken, een feestelijke gloed legde over de stad. Over de Sleutelstad, die zich in alle vroegte opmaakte de verjaardag vanH.M. de Koningin te gaan vieren. En toen om zeven uur uit twee verschillende stadsdelen schetterende feest muziek klonk stond het al vast, dat het feest van deze dag inderdadd feestelijk zou zijn door het Oranje- zonnetje, onmisbaar voor het wel slagen van de dag. de kinderen voorhield, dat we trots mogen zijn wanneer we zien hoe Ko ningin Juliana het voorbeeld is van van een goede moeder. Laat dan dit koninklijk gezin steeds in het mid delpunt aller belangstelling staan. En laat de jeugd van Nederland van daag de belofte doen zich vol war me liefde achter ons dierbaar Ko ningshuis te scharen. Driemaal „Hiep-hiep-hoera" voor de jarige Ko ningin! Nog eenmaal zwaaide de heer Swierstra zijn staf. bliezen de agen ten hun wangen bol en zong de kin derschare uit volle borst. Elk jaar is dat zo: steeds weer is het indrukwekkend het te zien en te horen. Aandachtig luisterde het hoge gezelschap rondom de burge meester. We zagen de wethouders v. Schaik, v. d Kwaak en Jongeleen, secretaris J. Bool, commissaris R. J Meyer, hoofdinspecteur v. d. Wal. bestuursleden van „Koninginnedag' en van de Chr Oranje-vereniging, oud-insoecteur L.O., de heer B. J. v. Julsingha, de heer H. A. Vriend, gem. insp. L.O.. en enige leden van het collegium van het L.S.C. Telegram aan de Koningin Die schetterende feestmuziek was atkomstig van „Kunst en Genoegen", die op het Levend aal een tocht door de stad begon, en van de bond der Ned. Padvinders, die in de Harte- steeg startten voor hun reveille door een deel der stad. Helaas moest de ,,St. Paulusbond' verstek laten gaan. Inmiddels sloeg de klok kwart over acht en kwamen van alle kanten oranjegetooide kinderen met vlag gen voorop naai het Stadhuisplein stromen. Naar schatting 1.500 kinde ren keken aandachtig naar de heer N. J. Swierstra, toen hij z'n dirigeer stokje ophief en het Politie-Muziek- gezelschap plechtig het Wilhelmus inzette. Hoe feestelijk en blij klonk deze kinderzang omhoog in de klare och- tendstilte Hoe vol verwachting die gezichtjes voor de dingen die komen zouden. Middelpunt van ons volk. Burgemeester Van Kinschot, die, vergezeld van z'n echtgenote op het Stadhuisbalcon dit kleurig schouw spel gadesloeg hield door de micro foon een korte toespraak, waarin hij JONGEREN OURNAAL DODENHERDENKING DOOR DE JEUGD. Het is een goede gewoonte ieder •jaar opnieuw in de eerste dagen van Mei de vele slachtoffers te gedenken, die alles tot zelfs hun leven over hadden voor de vrijheid van*ons Perbaar Vaderland. Wij moeten hel ons tot een ere- plicht rekenen, dit ieder jaar weder te mogen doen en rust op ieder van ons de taak er zorg voor te dragen, dat deze herdenking niet minder wordt dat 't slechts een sleur is maar moet ons weer duidelijk voor ogen gesteld worden wat deze Hel den voor onze Bevrijding over had den. De legale legers van vreemde mogendheden en de ondergrondse strijders van het Verzet tegen de niets en niemand ontziende vijand. Het Stichtingsbestuur wekt u dan ook op de herdenkingsdienst voor jongeren in het Leids Volkshuis bij te wonen, op Donderdag 4 Mei a.s. des avonds te 7.15 uur precies. Als sprekers treden op: Rector H Brans.pr te Haarlem, en Ds. H. A. Visser, Herv. Pred. te Amsterdam. Voorzitter van „de Jonge Kerk". Dus., fwee sprekers, die een grote bekend-1 heid en wij mogen wel haast zeg gen een grote populariteit genieten bij de jongeren. Voorts verlenen medewerking: Corry v. d. Baan declamatie Chris Hanegraaf, orgel; Joop v. d. Andel. cello. De toegangsprijs is 25 cent per per soon. Programma's met tekst 25 cent Verkrijgbaar bij fa. Bender, Hoge- woerd; Boekhandel Zandvliet, Haar lemmerstraat en Boekhandel Kou- wenhoven, Doezastraat. Stichting „Dodenherdenking" MARIA-HULDE VAN DE KATH. JEUGD. In een onderlinge bespreking met bijna alle afgevaardigden van Jeugd- en Sportorganisaties, heeft men het plan toegejuicht en medewerking tiegezegd o mop Dinsdag 2 Mei a.s. om 8 uur een grote Maria-hulde te houden met de gehele mannelijke en vrouwelijke jeugd boven 14 jaar. Wat hiervoor te doen: 1. Elke vereniging kiest zich een plaats van samenkomst der leden (zo mogelijk m uniform)) op Dins dagavond 2 Mei, vanwaar men op marcheert naar de Hartebrugskerk Zorg dat uw vereniging omstreeks kwart voor 8 aan de Hartebrugs kerk is. 2. Elke vereniging of groep brengt de vlag mee (zo men een vlag heeft). 3, Elke vereniging of groep zorgt zelf voor een bloemstuk, dat na de toespraak aan Maria zal wor den aangeboden. 4. In de kerk gaan allen door het midenpad, waar hun plaatsen zullen worden aangewe zen. De vlagdrager met de drbger van het bloemstuk en nog twee door de vereniging aan te wijzen personen zullen dan plaatsen worden aange wezen in de zijbeuk. 5. Na de toe spraak processie en aanbieding van de bloemstukken en kaarsen (de kaarsen worden in de kerk uitq' reikt), waaraan alleen de vlagdra- gers en de dragers van het bloem stuk en kaarsen deelnemen, waar voor aanwijzingen gegeven worden in de kerk. Neemt allen deel aan deze Maria- hulde Volgorde der plechtigheid: 1. Veni Creator. 2. O Reinste der Schepse len. 3. Toespraak door de zeereerw. heer Aurentius van Schalen O.F.M. 4. Processie en aanbieding bloem stukken en kaarsen, waaronder ge zongen wordt Magnificat en Chris tus Vincit. 5. Uitstelling van het Al lerheiligste. 6. Adoro Te. 7. Regina Coeli. 8. Tantum Ergo. 9. Zegen. 10. Aan U Koninginne. Poppenkast. Voorafgegaan door het Politie-mu- ziekgezelschap, trokken de kinderen in optocht naar de Stadsgehoorzaal, waar zij zowel de grote zaal als de foyer geheel vulden. Toen het lawaai wat bedaard was, kon de heer P. Herfkens, namens de de; commissie van voorbereiding, een hartelijk welkomstwoord spreken, ook tot de wethouders v. Schaik en Jongeleen, diverse genodigden, die we reeds genoemd hebben en afge vaardigden van de V.V.S.L. De kinderen konden het met hun feestorogramma niet beter getrof fen hebben, want niemand minder dan Cia v. Boort kwam met haar ooppenkast het verhaal van „De Domme Molenaar". Na de pauze goochelde Geraldini voor een aandachtig en verbaasd pu bliekje. Ondertussen werden liede ren gezongen en kreeg ieder kind z'n tractatie. In de foyer werd het zelfde programma, in omgekeerde volgorde, afgewerkt. Telegram. Maar we zouden haast vergeten, dat aan de jarige Koningin een tele gram werd gezonden, waarvan de voorgelezen inhoud onder daverend applaus werd goedgekeurd. AAN H.M. KONINGIN JULIANA. De kinderen van het 6e leerjaar der lagere scholen in de gemeente Leiden, in feestvergadering bijeen, ter herdenking van Uw verjaardag, bieden U in eerbiedige hulde hun gelukwensen aan. Zij spreken de wens uit, dat het LI nog vele jaren gegeven mogi zijn land en volk in vrede te regeren. Reizende Leiaard. Voordat we de kinderschare aan de Zoeterwoudse Singel gingen op zoeken, trof een ongewoon klokken spel ons oor. Op het Waaghoofd, tus sen een dichte menigte, stond de be kende „Reizende Beiaard" een op een vrachtauto gemonteerd klokken spel, door Reinoot Heering, stads beiaardier van Haarlem, bespeeld. Bekende vaderlandse liederen klon ken over de stad. En zo zal het de hele dag zijn, want de Reizende Beiaard, werkt een programma van 8 concerten op verschillende punten in cTe stad af. Ook voor de zieken huizen, om de zieken althans iets te laten bemerken van het feest in de Sleutelstad. Ondertussen waren op het Sport terrein aan de Zoeterwoudse Singel 700 kinderen samengestroomd, om deel te nemen aan de kinderspelen. Blokjesrapen, zaklopen, enz. wissel den elkaar af. Ook hier toonden of ficiële personen hun belangstelline En zij genoten van het opgewekte kinderspel, dat mede door het mooie weer, zo prettig kon verlopen. Zo zette Leiden het Koninginne feest in. Vele stadsgenoten zullen gewoon doorgewerkt hebben. Maar de jeugd vierde feest. Op een wijze, die hulde inhoudt voor de organisa toren! Tijdens een lunch-bijeenkomst van de Ned. Maatschappij van Nijverheid en Handel, departement Leiden, gis termiddag in ..Het Gulden Vlies" ge houden, werden de vier aftredende bestuursleden, de heren H. J. de Kos ter. dr. ir. P. C. Lindenbergh. H. H. Tieleman en M. de Jong, met alge mene stemmen herkozen. In de va cature van het overleden bestuurs lid, de heer Groen, werd nog niet voorzien. In zijn jaarverslag meldde de heer de Jong per 31 Dec. 1949 een leden tal van 99, met 20 donateurs. Momen teel luiden deze cijfers 105 en 22. Na de lunch sprak mr. N. E. H van Esveld. voorzitter van de Raad v*an Arbeid te Rotterdam over vraagstukken in de sociale wetgeving. GRAFISCHE TENTOONSTELLING OP MOLEN „DE VALK". Hedenmiddag om drie uur wordt in het atelier van Marcel B. Keezer, in molen „De Valk", een kleine ex positie geopend van Exlibris en Ge legenheidsgrafiek. De bedoeling hiervan is het volle licht te laten schijnen op deze bijzondere en min der goed gekende vorm van kunst, die zich van practisch alle andere vormen onderscheidt, omdat er geen gespekte beurzen aan te pas behoe ven te komen. Hoevaak vindt men in de brieven bus aankondigingen van geboorten en huwelijk. En hoevaak is het sma keloos drukwerk, zonder enige fan tasie, zonder enig persoonlijk ca chet, zonder smaak en zonder enig verschil met de duizenden andere aankondigingen, die daarvoor ver schenen zijn! Op deze kleine expositie kan men zien hoe het beter kan, zonder dat daar hoge kosten aan te pas komen. Bovendien is er een grote verzame ling exlibris te zien. En welke boe- ken-liefhebber zou niet graag z'n boeken kenmerken met iets eigens, wat een persoonlijk tintje geeft en het zoekraken tegen gaat? Van ver schillende kunstenaars is op dit ge bied iets te zien. Tenslotte exposeert de gastheer zelf enige experimenten met nieu we glazuren, die nog weer eens de nadruk leggen op het aparte kunste naarschap van Marcel Keezer. artistieke bewoner van „De Valk" die deze Leidse molen een tweede bestemming heeft gegeven. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het doctoraalexa men geneeskunde de heren: A. Cat? te Enschede; H. J. W. Marcella te "s-Gravenhage; H. J. G Kuijpers te Rotterdam; voor het arts-examen le gedeelte de dames: A. Joustra te Zandvoort, J. C. Hijmans ta Velp, idem de heren J. L. Engelenburg te s Gravenhage J. C. H. de Man te Seheveningen, W G. J M. Trier te Schiedam, T. T. J. Reinders te Wassenaar; voor het arts-examen 2e gedeelte de heren: F M. L. L. H. Merckelbach te Leiden, A. Guns- berg te Oldenzaal. GEVEILDE PERCELEN Winkelpand met bakkerij, maga zijn, garage, en bovenwoningen Haarlemmerstraat 247/247a en Oude Rijn 122,124/124a, 126/126a uit de hand verkocht. Huis en erf Oude Vest 57 in bod f. 3.000 koper de heer J. C. E. Met selaar q. q. te Leiden voor f.3000.- Huis met tuin Rijn en Schiekade 83 uit de hand verkocht. Huis en erf Willemstraat 35 in bod f. 2.850.- koper de heer J. Fon tein c. s. te Leiden voor f. 2850.- Huis en erf Maredijk 22 in bod f.3.250.- koper de heer H. Stouten Sr. q. q. voor f. 3.251.-. Winkelhuis en erf le Binnevest- gracht 29 in bod f. 3.150.- koper de heer H. A. Visser q. q. te Leiden voor f. 3.500.-. Huis en erf Langegracht 111 in bod f. 2.125.- koper de heer B. de Kier q. q. te Voorschoten voor f. 2.235.-. Huis en erf Oostdwarsgracht 21 in bod f. 1.840.- koper de heer P. de Jongh, q. q. te Leiden voor f. 1.960.-. Huis en erf Geregracht 12 in bod f. 2.650.- koper de heer E. van Star- kenburg q. q. te Oegstgeest voor f. 2.710.-. Winkelhuis Oude Varkenmarkt 9 werkplaats met afz. bovenwoning Groenhazengracht 17/17a, terrein Groenhazengracht/ Z wijnhoorn- steeg pakhuizen Sliksteeg 20 en Zwijnhoornsteeg 6 na afmijning af zonderlijk en in combinatie tezamen in bod f. 11.761.- koper de heer P. Meiman q. q. te Leiden voor f.12.061. KL- DAGKALENDER Correspondentie: Secretariaat Ver. „Katholiek Leiden", Jan Lieven- straat 2 teWoon 22761 Dinsdag 2 Mei 20 uur Hartebrugs kerk Meihulde Katholieke Jeugd raad- voor georganiseerde jeugd boven 14 jaar - toespraak door de Zeereerw. Pater A. van Schalen ofm. (bloemen en kaarsenhulde) Woensdag 3 Mei 20 uur „In den tfergmden Turk" - Ver. ..Katholiek- Leiden' - spreker de Zeereerw. Patei E. v. T rsel over „Modern Sociaal Werk" (de plaats van Chris tus in net bedrijfsleven) - culturele omlijsting Loe Mosseveld (piano) en Simon Klein (declamatie). 19.30-20 uur - Witte Singel 85 (tel.22851) spreekuur Kath. Paeda- gogisch Beroepskeuze bureau. Weidse Zaterdag, 29 April. Op deze dag van ons Leidse Ko ninginnefeest waarover elders in dit nummer meer past eigenlijk geen Hutspot Dan eet men iets defti- gers. Zodat Stadskok zich vandaag van z'n plicht ontslagen kan achten- Hij zou er dan ook beslist geen been in zien, vandaag niets te koken, ware het niet, dat er nu eenmaal berich ten zijn, die U per sé moet lezen. Daarom toch ^en korte Hutspot. Om te beginnen heeft de Tuincn- vereniging .,0ns Belang" vergaderd Tachtig prijzen werden uitgereikt voor de tuineniwedstrijd. waarvoor grote belangstelling bestond. Groter althans dan voor deze vergadering. Voor de ruim 200 leden wil het be stuur een tweemaandelijks blad gaan uitgeven. De heren Westbroek en Van Beek werden in het bestuur her kozen. De heren A. A. de Leng en H. v. d. Horst ontvingen ieder een boekenbon, als prijs voor het beste gebruik van bloembollen in de tuin En de leerlingen van de R. K. Mu- loscliool „Titus Brandsma" organise ren a.s. Maandagmiddag om twee uur op het terrein aan de Zoeterwoudse Singel onderlinge schoolvoetbalwed- strijden- Iedere belangstellende is hartelijk welkom. Laat U dat gezegd zijn! En toch een feestelijke sfeer in onze stad van vandaag. Kijk naar het Oranje-zonnetje en naar de vele vlag gen- Luister naar de vaderlandse wijsjes uit het draaiorgel. En besef dat het vandaag feest is. Feest waaraan we vanmiddag allemaal mee kunnen doen. Heus. probeer het eens In de Leidse Hout worden interna tionale wedstrijden gehouden. Van alles wat. Ook de Gentse gasten doen mee. Een bont programma wordt af gewerkt. Om U. Leidenaars, te laten zien, wat onze jeugd op de grasmat presteert. Vooral vandaag een feestelijke sfeer omdat burgemeester van Kin schot, ondanks alle Oranje-drukte, toch nog even tij-d vond een konink lijke onderscheiding uit te reiken Want a.s. Maandag is het veertig jaar geleden dat de heer A. J. v- d. Hoe ven in dienst trad bij de fa. Meeuws Breestraat 111- Dinsdag wordt het feest gevierd (receptie van half drie tot 4 uur aan de zaak) maar vandaag werd alvast de zilveren medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, uitgereikt. Vol waardering sprak de burgemeester over de plichts betrachting van de jubilerende chef- bediende. die er a.s Dinsdag nog wel meer van horen zal. STADSKOK. Zondagsdienst huisartsen. De Zondagsdienst der huisartsen wordt van Zaterdagmiddag 14 uur tot Maan dagmorgen 3 uur waargenomen door de doktoren: de Graaff. Kortmann, Meyboöm, Sneep en Teeuwen. Zondagsdienst Apotheken. De avond-, nacht- en Zondagsdienst dei- apotheken te Leiden wordt van Za terdag 29 April 13 uur tot Zaterdag 6 Mei 8 -iur waargenomen door: de Apotheek van Driesum, Mare 110 Tel. 20406; de Zuider-Apotheek, Lam menschansweg 4. Tel. 23553. Te Oegstgeest door: de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhelminapark no. 8 Tel. 26274- ATHLETIEK-FILMS Voor een zeer gering gehoor sprak gisterenavond in de kleine zaal van de Stadsgehoorzaal de heer J. Haitsma. de grote propagandist van de athletiek in Nederland, over het beoefenen van athletiek, het waarom en het hoe. Toegelicht met verschillende zeer goede athletiek- films werd het een interessante en instructieve lezing, die het volle licht liet schijnen op de veelzijdig heid van deze mooie en steeds meer beoefende sport. D.O.S.-ESTAFETTES TE ROTTERDAM. „Holland" neemt deel met 3 ploegen. Zondag vinden op de Nenijto- sintelbaan te Rotterdam de traditio nele D.O.S.-estafettes plaats. Bijna alle Zuid-Hollandse ploegen nemen deel. Ook dit jaar zal de strijd wel in hoofdzaak gaan tussen D.O.S. en Pro Patria (Rotterdam), V. en L. GEM. AANKONDIGING SLUITING GEMEENTELIJKE BUREAUX. Burgemeester en Wethouders vtn Leiden brengen ter openbare ken nis, dat de Gemeente-Secretarie en de bureaux van de gemeentelijke diensten en bedrijven op Maandag 1 Mei a.s. de gehele dag en op Vrij dag 5 Mei a.s. van 12.30 uur af voor het publiek gesloten zullen zijn. Het Stedelijk Museum „De Laken hal" zal op i Mei a.s. geopend zijn van 13.00 tot 16.00 uur; op 5 Mei van 10.00 tot 13.00 uur. 3396 INZAMELING HUISVUIL. In verband met de viering van de verjaardag van H.M. de Koningin zal op Maandag 1 Mei e.k. geen huis vuil worden ingezameld. Het ophalen van huisvuil uit die percelen, welke gewoonlijk op Maandag worden bediend zal nu plaats vinden op Donderdag 4 Mei a.s. 3404 De Directeur Gem. Reini- gings- en Ontmettingsdienst. en Trekvogels (Den Haag) en het Leidse Holland. In de ploeg van „De Trekvogels" loopt o.a. Wim Slijkhuis de 1600 meter. De opstelling der Leidse ploegen is als volgt: Holland I: 700 M.: A. v. d. Houwen; 200 M.: C. van Ve- netiën; 1200 M.: P. Boekwijt; 800 M.: J. Jansen; 400 M.: J. Pikast; 1600 M.: J. van Rooyen; 800 M.: J. F. den Tonkelaar; 1200 M.: W. Bon te; 400 M.: P. Sluiter; 200 M.: H Redel. Holland II: 700 M.: C. Harteveld: 200 M.: E. v. d. Water; 1200 M.: H. van Looy; 800 M.: H. Rietbèrgen; 400 M.: M van Es; 1600 M.: G. Rodts; 800 M.: W. van Looy; 1200 M.: J A. N. den Tonkelaar; 400 M.: G. Segaar; 200 M.: H. Boom. Holland-junioren: 300 M.: J. van Haarlem; 100 M.: P. Ar noldus; 200 M.: A van Es; 500 M.: A. Post: 200 M. Th. Bavelaar; 100 M.: H. Roo- senschoon; 100 M.: P. Neuteboom. Swift-combinatic. Morgen tij den de A en B-klassers een trai- ningsrit over 80 k m. De training van de C-klas gaat over 40 km. Start 9 uur. Jac de Groot start morgen te Beek (Limburg) in een wegwed strijd over 140 km. voor profs en onafhankelijken. J. v. d. Fits rijdt bij de ameteurs een 100 km.-rit te Asten. Voor de Maandag te houden ron de van Den Haag schreven bij de amateurs in J. v. d. Fits, P. Bout hoorn, H. v. d. Vos, B. Kruit en J. Vermeulen. R. Wallet. M. Laken en J. Tho massen zullen in de zelfde ronde hun geluk bij de nieuwelingen be proeven. BURGERLIJKE STAND: Geboren: Albertus, zn. van H van der Meij en J. Noort; Johanna Petronella Apolonia, dr. van J. L. Witsenburg en C. J. T. Vint.ges; Francisca Johanna, dr. van A. Ba velaar en F. J. Haverkamp; Salo mon, zn. van S. vail Erkel en J. M Guldemond; Gerda, dr. van C. de Bruijn en C. G. Meijers; Antoinette Gerhardina Catharina, dr. van G. van der Vliet en J. G. Planje. Overleden: H. van Leeuwen man 77 jr.; J. van Dorp, man 65 jr.; J. H. van Rijswijk, man 35 jr. LAATSTE BERICHTEN POST, BESTEMD VOOR DE „GENERAL BLACK". Post, bestemd voor het troepen- schip „General Black", welke in een der tussenhavens zal worden uitgereikt, moet uiterlijk op 3 Mei in Nederland ter post worden be zorgd. ALPHEN AAN DEN RIJN Op Dinsdag 2 Mei a.s. zal het voor de heer L. Zuidam in dienst bij de uitgeverij der fa. N. Samson N.V. een zeer bijzondere dag zijn, daar hij die dag het feit hoopt te herden ken, dat hij veertig jaar geleden in dienst trad als drukkers-jongmaatje bij deze firma. Het „Rijnbaken" weer van de baan. Na een verschijnen van een viertal maanden in gisteren voor het laatst uitgegeven het gratis advertentieblad Rijnbaken", dat tevens het plaatse lijke nieuws verzorgde. De vraag, hoe staat het met de nieuwe voetbalterreinen van de ver enigingen „ARC" en „Alphia" heb ben wy de laatste maanden reeds uit tal van monden kunnen horen. Mo menteel kan bekend gemaakt worden, dat met de werkzaamheden betref fende de aanleg dezer sportvelden een aanvang is gemaakt. Moeilijkheden waren gerezen met Luxor draait deze week „Hoog spel" en het is bijna vanzelfspre kend, dat in een film met een der gelijke titel een gevaarlijke vrouw tot de hoofdfiguren behoort. Gedu rende een lange periode van haar leven was die vrouw absoluut niet gevaarlijk, maar sinds ze als manne quin aan een groot modehuis ver bonden was, ontstond langzamerhand de behoefte om zelf een uitgebreide garderobe te bezitten. Toen ze een maal kennis had gemaakt met een bankdirecteur, leek het een klein kunstje. De rest van het verhaal zullen we maar niet verklappen Wie van een film houdt, waarin een brave man met rasse schreden zijn ongeluk tegemoet schijnt te snellen maar op het laatste nippertje toch niet stom genoeg is om er in te lo pen, heeft hier voldoende gelegen heid om kippenvel te krijgen van spanning. Voor personen boven 18 jaar. Casino verschaft van de week eveneens hoogspanning in de film ..Het spook van de opera". Dit ..spook" is oorspronkelijk een eer zaam musicus, die echter na 20 jaar de viool gestreken te hebben in de Parijse Opera ontslag kreeg wegens een mankement aan zijn linkerhand. Het tragische van dit ontslag is, dat hij in het geheim de lessen betaalde voor zijn dochter, die ook bij de Opera is, maar niet wéét, dat de violist haar vader is. Om aan geld te komen wil de ontslagen violist zijn levenswerk, een piano-concert. verkopen, maar dat lukt niet en in een twist begaat hij een moord. Hij wordt daarbij zelf deerlijk in het gelaat verminkt doordat hem een bak met bijtend zuur in het gezicht gegooid wordt. Dit voorval maakt hem krankzinnig. Hij zwerft nu ge maskerd rond door het gebouw van de Opera en in de keldergewelven en richt allerlei onheilen aan, met de bedoeling zijn dochter vooruit te helpen. Tenslotte volgt de onver mijdelijke ondergang. Wie gezellig wil griezelen met dit geval, in kleu ren uitgebeeld, kan hier terecht. Boven 14 jaar. Trianon vertoont de meesterlijke film „Madame Bovary". de verfil ming van de roman van Gustave Flaubert. Toen Flauberts boek ver scheen, nam men er aanstoot aan, omdat hier het geval beschreven werd van een vrouw, die haar man verliet omdat zij hunkerde naar de romantische „grote liefde", zoals zij zich dat als jong meisje had ge droomd. Natuurlijk moest dit slecht aflopen. Om zich een kostbare gar derobe aan te schaffen viel zij in handen van een sluwe leverancier, die haar en haar echtgenoot ruïneer de, zodat de vrouw, nadat haar hele leven mislukt is, niet beter weet te doen dan arsenicum in te nemen Een triest geval, zoals er vele gevon den worden, zij het niet met zulk een tragische afloop. Flaubert ver oordeelt niet, hij laat alleen zien, hoe alles zich ontwkikelen kan uit vrij normale oorzaken. Deze vrouw was van nature geen misdadigster De film is een ernstige waarschu wing; zij toont aan, hoe men de ver leiding moet weerstaan in den be ginne. Voor ouderen een boeiende, u'tstekënd gespeelde film. Toelaat baar boven 18 jaar. Lido laat eveneens een tragisch filmverhaal zien, n.l.. „Verbannen van Duivelseiland". Op dat ^eiland der verbanning vertoeft ook een ze kere Matrac, die zich verzet had te gen de voormalige Franse regering. Hij weet te ontsnappen, dwars door het oer-woud met zijn gevaren. Als hij en zijn metgezellen op een schip naar Frankrijk willen terugkeren, vernemen zij dat inmiddels de oor log met Duitsland is uitgebroken. Daarop wordt besloten naar Enge land te gaan. Matrac neemt dienst bij de Royal Air Force en vliegt over Frankrijk, waar zijn vrouw en zoontje zijn achtergebleven, toen hij .«rbannen werd. Dan volgt een tra- -ch einde. Een spannende drama- i:-che film. toegankelijk voor per sonen boven 14 jaar. Rex tenslotte geeft ook al een zware strijd te zien in de film „Een roekeloos avontuur". Hier zijn het twee geallieerde vliegers, die boven Duitsland werden neergeschoten, doch zich wisten to redden en zich thans schuilhouden in Berlijn, dat dag en nacht gebombardeerd wordt. Daar komen zij in het bezit van waardevolle gegevens en zij beslui ten met die gegevens naar Engeland terug te gaan. De lotgevallen van hun tocht door het vijandelijke land vormt de inhoud van deze spannen de film. Boven 18 jaar. de vroegere eigenaar van deze grond, waardoor de overdracht van het be nodigde terrein stagneerde en van zelf ook met de werkzaamheden niet begonnen kon worden. Getracht zal worden voor de ver eniging „ARC" het bij terrein, voor de aanvang van het nieuwe seizoen klaar te krijgen, waarop dan de K. N.V.B.-elftallen van ARC kunnen be ginnen. De lagere elftallen van deze vereniging blijven dan voorlopig nog aan de Steenstraat spelen. ALKEMADE Diefstal. Tegen zekere C. uit Heemstede is door de Rijkspolitie alhier proces-verbaal opgemaakt we gens diefstal van een gouden dames- polshorloge. HAZERSWOUDE Bliksem ingeslagen Donderdag middag sloeg tijdens een onweder de bliksem in een roe van de Rietveld- sche Molen alhier. De kruiketting werd geheel vernield. Stukken hier van werden op een afstand van 50 meter van de molen verwijderd ge vonden. Ook de roe werd beschadigd. Persoonlijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor. HAZERSWOUDE (H. R.) Oranjevereniging „Rijndijk". Deze vereniging hield Donderdag avond in café Verkoren haar jaar vergadering, welke zeer slechts be zocht was. Voorzitter, de heer B. den Braver, deelde mede, dat de secretaris, de heer L. M. de Boer, wegens drukke werkzaamheden als secretaris is af getreden. In zijn plaats is benoemd de heer T. Boer. In zijn jaaïverslag memoreerde de secretaris, en de voor zitter onderstreepte dit, het verlies, dat het bestuur dit jaar heeft geleden bij het overlijden van het mede-be stuurslid de heer W. den Hollander, in hem verliest de vereniging een ijverig en werkzaam bestuurslid. De aftr. bestuursleden werden herkozen, de twee ontstane vacatures werden door de verkiezing als bestuurslid aangevuld met de heden D. v. Nie- kerk en M. J. de Hollander. Na eni ge besprekingen bleek, dat, indien er dit jaar feest gevierd wordt er eerst een beter financiële regeling zal moeten komen; wel zal een kinder feest worden gehouden. Een en an der zal per circulaire aan de leden bekend gemaakt worden. Dat de her denking betreft, dit zal op dezelfde manier plaats hebben, zoals wij die ieder jaar doen in samenwerking met de Oranjevereniging van Koudekerk. OUDE-WETERING Toneelavond Herwonnen Levens kracht. Deze week werden door het bestuur van Herwonnen Levens kracht twee toneelavonden georga niseerd voor het sanatorium „Berg en Bos" te Bilthoven. Beide avon den waren zeer goed bezet. Voorz, van Es sprak een openingswoord. De R.K. toneelvereniging „St. Theodul- fus" bracht geheel belangeloos het toneelspel „Achter de wolken schijnl toch de zon" voor het voetlicht, het welk zeer goed gespeeld werd. Een batig saldo van 110.70 mocht hel bestuur dankbaar innen. ZOETERWOUDE (H. R.) Gym-uitvoering. Gisteravond gaf de Meisjesgymnastiekclub eer welgeslaagde uitvoering. De be langstelling, vooral van de ouders was zeer groot; zelfs moesten ei enkele worden teruggestuurd. Ns de opmars van de ruim 70 meisjes sprak mevr. Zwetsloot-Boks eer kort openingswoordje, waarna on der leiding van de heer Kallenberj uit Leiden, die nog slechts korter tijd aan deze club verbonden is d< talrijke oefeningen als rhythmische' knots- brug en ringen werden ge demonstreerd, afgewisseld met eer leuk boerendansje van de kleine er een zeer geslaagde lintendans var de grotere meisjes. Aan het slot gaven enkele gym nasten van de vereniging Groen wit uit Leiden enige pracht-oefe- ningen aan de rekstok. Kapelaan Loerakker besloot deze goedge slaagde uitvoering met een woord van dank. SCHEEPSBERICHTEN JOHAN VAN OLDENBARNE- VELT (Tr.), 28 April 100 m O.Z.O. Guardafui; SKAUGUM (Tr.) Dja- karteR'dam 28 April 100 m. Z. kartaR'dam 28 April 100 m. Z. 3 uur Pointdegalle; ZUIDERKRUIS (Tr.) 28 April in Rode Zee Th. Portsudan. BALI, Djakarta-A'dam pass. 28 April Landsend; BLITAR, 28 April van Djakarta naar Belawan; DUN- DALK BAY, Djakarta- R'dam pass. 28 April Kp. Bougaroni; GENERAL C. C. BALLOW, (tr.) Djakarta-Am sterdam 28 April 160 m. NNO Finis- terre; GROOTE BEER (tr.) A'darrr- Djakarta pass. 28 April Kp. St. Vin cent; INDRAPOERA, R'dam-Dja- karta pass. 28 April Kp. San Anto nio; SAPAROEA, Djakarta-A'dam pass. 28 April Finisterre; SIBAJAK, R'dam-Australië 29 April te Aden; ZEEMAN, Djakarta-R'dam pass. 28 April Kp. Bougaroni. MARKTBERICHTEN ROELOFARENDSVEEN, 28 April Aardbeien I 7090 cent, idem TI 2565 per doosje, kropsla I 1017, idem II 59, stoofsla 3844. Spinazie 1034. rabarber 712. radijs f 34, sjalotten f 2859. en peulen 3*25—340 per 100.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 3