Prof. Joliot-Curie kreeg ontslag sobere tegemoetkoming aan het bedrijfsleven ZATH'-" >At 29 APRIL 1950 UE I.EIIJSI'. CX1URANT EERSTE BLAD - PAGINA 7 Atoom vorser in de strikkeu van Moskou JT^E FRANSE REGERING heeft professor Joliot-Curie uit zijn functie 'y van Hoge Commissaris voor de Atoom-energie en lid van de Commis sie voor Wetenschappelijke Onderzoekingen ontzet. Het ontslag is onmid dellijk van kracht geworden Minister Bidault verklaarde, dat de rege ring deze voorname functies bezwaarlijk in handen kan laten van een ge leerde, die zich als een gedwee communist heeft laten kennen. De premier doelde daarbij op de jongste verklaring van Joliot-Curie. dat communistische geleerden nooit en te nimmer ook maar een splinter van hun technische kennis voor een oorlog tegen de Sovjet-Unie zouden gebruiken. Bij vroegere verklaringen had de communistische professor al leen de nadruk gelegd op de vredes doeleinden van zijn onderzoekingen. Men kón dat in een geleerde slechts prijzen. Zijn partijkiezen op het laat ste communitische partijcongres, neeft hem nu de genadeslag gege ven. Er is nog geen opvolger voor Joliot-Curie aangewezen, maar men noemt reeds de namen van professor Jean Thibaud en die van de heer Dautry. Tegelijkertijd heeft de Franse radio, die onder minister P. H. Teit- gen ressorteert, twee redacteuren van de Radio Nieuwsdienst ontslagen Deze journalisten, van wie er één. de heer Barnier, 't dagelijkse buiten landse persoverzicht verzorgde, wa ren allebei lid var» de communistische partij en voormannen van de C.G.T Op hetzelfde partijcongres te Genne- villers, waarop Joliot-Curie zijn op zienbarende veerklaring aflegde, ful mineerde Barnier tegen de Fransp rad-o leiding. Ook hij is aan de dijk gezet. EEN GROOT GELEERDE MAAR. De ontslagen professor Joliot trad in 1925 op nauwelijks 25 jarige leef tijd op als eerste assistent van Ma dame Curie in het Franse Radium Instituut Het jaar daarop huwde deze. toen reeds eminente, geleerde Iréne Curie, een dochter der ver maarde Curie's wier naam hij aan^de zijne verhond ln 1934 werden Irene en Fré^éric Joliot Curie, die teza men het levenswerk der familie voortzetten met de Nobelprijs be kroond. In 1939 bphoorde Joliot Cu rie onbetwist tot de grootste atoom vorsers. Na de oorlog heeft deze ge leerde, van wie zijn tegenstanders zeggen dat hij de bescheidenheid der wetenschap mist,,ook het poli tieke podium beklommen Ziin aan vankelijke schuchterheid od dit voor hem vreemde terrein zwichtte op den duur voor de goedkope populariteit, Tot f4500 verplicht verzekerd De loongrens, welke in sommige sociale verzekeringswetten is ge-~ steld, wordt met ingang van 2 Mei verhoogd van 3750 for 4500 gulden per jaar. Aldus deelt het ministerie van sociale zaken mee. Het maxium daPloon, waarnaar de premie* en de uikeringen worden berekend wordt van 10 op 12 gulden gebracht. Werknemers, op wie het zieken- fondsbesluit van toepassing wordt, moeten zich voor 11 Juni aanmelden bij een algemeen ziekenfonds Niet- tijdige aanmelding kan tot gevolg hebben dat eventueel genoten ge neeskundige hulp niet voor rekening van de verplichte ziekenfondsver zekering komt. Wat de vrijwillige ziekenfonds verzekering betreft, kan worden meegedeeld, dat verhoging van de weistandsgrens boven f 3750 per jaar voorlopig niet mogelijk is. zo lang voor diverse bij die verhoging bestaande moeiliikheden geen op lossing is gevonden. die de party van Thorez hem kon verschaffen Toen hij onlangs zijn 50e verjaardag vierde, wijdden de com munistische kranten hetzelfde opge blazen proza aan Joliot-Curie als zii vandaag ter gelegenheid van de 50e verjaardag van Maurice Thorez pu bliceren. Niettemin was hij een jaar geleden, toen hij verkondigde, dat geen Fransman zijn atoomgeheimen aan buitenlandse mogendheden prijs mocht geven, nog zuiver Fransman Na zy'n laatste verklaring, die hii bij de algemene Paasbiecht der Fran se communisten te Gennpvilliers af legde, bekende hij zich echter eerder Rus dan Fransman. De rppering heeft daar thans naar gehandeld. AANKOMST TROEPENSCHFPEN. Het troepenschip „General C. Gallon" wordt vroeg in de morgen van Zondag 30 April. a.s. in de Am sterdamse haven verwacht. De ont scheping van de opvarenden zal. on voorziene omstandigheden voorbe houden beginnen op Zondag 30 April te 9.00 uur. Het troepenschip „General R. L. Howze" wordt in de avonduren van Zondag 30 Anril a.s. in dezelfde ha ven verwacht. De ontscheping be gint op Maandag 1 Mei a.s. te 9.00 uur. DEFLA*?RFTT> IV STGAPFN- INDUSTRÏE EEN FEIT. Op de eerste Mei zal in de sigaren- industrie, waar nodig, deelarbeid worden ingevoerd De Minister van Sociale Zaken acht verbreking van de band tussen werkgevers en werk nemers in deze bedrijfstak niet wen selijk. De arbeidsinspectie 2al, voorzover hiertoe reden aanwezig is. aan de be trokken werkgevers vergunning ver 'enen voor verkorting van de arbeids duur. De werknemers zullen doorgaans via hun werkgevers voor de uren. 4ie op de normale arbeidstiid worden gekort, overbruggingsuitkering ont vangen Deze regeling bliift tot uiter lijk 1 Augustus 1950 van kracht. MENTÏNGRVFRSrRTT» TTTCRRFN PERSO^FFTRAAH FN niRECTIE NED. SPOORWEGEN. Sedert het'begin van dit jaar is eT overleg tussen de personeelraad en de directie van de Ned. Spoorwegen over de opvoering van de productie in verband met de toegekende 5% 'oonsverhoging. Meer speciaal over de door de directie voorgestelde maatregel het aantal diensturen in de hoofdgebouwen en overige admi j nistratiekantoren tot 42 op te voeren i Deze besprekingen ziin op een me ningsverschil uitgelopen tussen de oersoneelraad en de directie De per soneelraad geeft hiervan bericht aan de hoofdbesturen en de leden van de erkende organismes door middel van een circulaire. Hierin wordt o.m. ge legd. dat de directie de keus gaf tot invoering van de 4114-urige werk week ingaande 1 Maart 1950 of de 4?-urige werkweek ingaande 15 Mei f950. Bij een bespreking op 30 Januari bleek de directie van mening, dat de werkweek op 42 uren diende te wor den vastgesteld. De personeelraad besloot diezelfde dag in te gaan op de suggestie, op 27 Januari door de directie gedaan tot invoering op 1 Maart 1950 van de 41^-urige werk week. In een latere bespreking gaf de directie te kennen, dat de perso neelraad het ogenblik om te kiezen Tweede Kamer Belastingherziening NIEUWS UIT DE OMGEVING Zonder hoofdelijke stemming heeft de Tweede Kamer zich ver enigd met een wetsontwerp om aan het Canadese volk het schilderij „De twee Watermolens" van de Nederlandse schilder Meindert Hobbema te schenken, om aldus uiting te geven aan de grote dank baarheid van het Nederlandse volk voor wat Canada, zijn regering en zyn volk gedurende en na de laat ste wereldoorlog voor Nederland en voor zijn prinselijk gezin heeft gedaan. Hierna zijn de beraadslagingen over de wetsontwerpen belasting herziening 1950; afschaffing van de ondernemingsbelasting en verho ging van de vennootschapsbelasting voortgezet. De heer C. van den Heuvel (A. R.) stelde de vraag of het wel juist is de verlagingen als gevolg van verhoogde afschrijvingen verlagin gen te noemen. De minister houdt er een claim op. De voorgestelde verlaging blijft z.i. ver onder wat nodig is voor het bedrijfsleven, 's Ministers stelling is, dat alle winsten door de ficus moeten wor den getroffen, maar spr. was van oordeel ,dat de ficus niet mag ach terhalen de winsten, behaald vóór het in werking treden van deze wet. De heer van der Weijden (K VP.) meent, dat slechts gesproken kan worden van een sobere tegemoet koming van het bedrijfsleven. Z.i blijven alleen de vervroegde af schrijving en hij betwijfelt of het bedrijfsleven er veel profijt van zal trekken zomede de afschaf fing der ondernemingsbelasting. De voorgestelde uitbreiding van de compensatietermijn acht hij voor de landbouw te gering. Bepaalde faciliteiten zijn naar zijn opvatting te zeer begrensd. De heer Hoogcarspel (C.P.N meende, dat men had moeten wach ten tot de andere ontwerpen tot be- lastingwijziging gereed zijn. De heer Ritmeester (VVD) had het beter gevonden als alle belas tingvoorstellen tegelijk waren be handeld. Opheffing der onderne- mmgsbelasting juichte hij toe, maar hij achte het bezwaarlijk, dat nog niet is uitgemaakt hoe de tegemoet koming voor 1951 voor de gemeente zal worden geregeld. Minister van Financiën, de heer Lieftinck, heeft in deze vergade ring nog een aanvang gemaakt met de beantwoording der gemaakte opmerkingen. Hij betoogde, dat de wijzingen ten aanzien van de on- dernemings- en vennootschapsbe lasting niet zo verstrekkend waren, dat er aanleiding was de ontwerpen opnieuw aan de Raad van State voor te leggen. Spr. zeide, dat men de wetsont werpen moet stellen in de ruimte van de tijd; men moet het geheel van het belastingpolitieke beleid in overweging nemen en daarin de wetsontwerpen de plaats geven, welke hun toekomt. En verder moet men de ontwerpen zien in het kader van het algemene economi sche en sociale beleid, dat de rege ring sinds de bevrijding heeft ge voerd. Te kwart voor zes brak de minis ter zyn rede af. Ze zal a.s Dinsdag worden voortgezet had laten voorbijgaan en dat zy nu op de invoering van een 42-urige werkweek stond. Nadat pogingen van de personeel raad om verandering in dat standpunt aan te brengen geen resultaat ople verden, heeft de personeelraad na drukkelijk verklaard, dat de beslis sing van de directie niet door de raad wordt aanvaard. De beslissing wordt beschouwd als een eenzijdige beslissing van de directie, door haar zonder medewerking van de perso neelraad genomen. In verband hier mede heeft de personeelraad gemeend ook geen bemoeienis te moeten heb ben met de redactie van de dienst order en de raadpleging van het per soneel over de wijze, waarop de meerdere diensturen zullen worden ingedeeld. De personeelraad betreurt de gang van zaken, doch wijst elke verantwoordelijkheid hiervoor af, al dus de mededeling van de raad. JCaite Qo£f BINNENLAND. De C.A.O. in het grafisch bedrijf loopt op 6 Mei ten einde. Zij is voor lopig verlengd tot 3 Juni. Een wilde staking, welke zes en vijftig arbeiders omvat, is uitgebro ken by Ankersm.'th's katoenfabrie- ken te Deventer. Met ingang van 15 Mei zal de Ned. Buurtspoorweg Mij. te Zeist in samenwerking met de Deutsche Touringgesellschaft ten behoeve van het toeristisch verkeer tussen Am sterdam en Frankfort a. d. Main autobussen laten rijden. In de omgeving van het eiland Tien Gemeten is een roeiboot met personeel van de Rijkswaterstaat om geslagen. Een van de zeven opvaren den, C. Otto uit Willemstad kon niel meer worden gered en verdronk. BUITENLAND Eén van de makers van valse honderd-gulden biljetten is door de T.uikse politie gearersteerd. Het is de Schaarbeekse kunstschilder Al- bert Peeters. Het plaatsvervangend h°ofd van de Franse veiligheidspolitie te Saigon, Marcel Bazin, is door een Vietnamees doodgeschoten. Bazin was enige maanden "eleden door de regering van To Tsji Minh ter dood veroordeeld wegens zijn succesvolle strijd tegen de guerilla-benden. President Truman zal in Mei een grote politieke tournee door de Verenigde Staten maken. Vier communisten zyn in een ciorp' aan de Oostkust van India door de politie neergeschoten. India houdt blijkbaar opruiming, want er zijn in de laatste twee maanden in ditzelfde LISSE Boerenleenbank. Onder voorz. van de heer J. W. A. Lefeber hield de Coöp. Boerenleenbank haar 43ste jaarvergadering in de veilingzaal van het H.B.G.-gebouw. De voorz. herdacht in het bijzon der de heren P. Warmerdam en J. C Zaneveld. De eerste persoon was iemand, die veel heeft verricht in het algemeen belang. De heer Zane veld heeft de bank een lange reeks van jaren gediend als kassier en aan hem is het re*ervefonds te danken omdat hij daarop steeds heeft aan gedrongen. De-kassier deelde mede. dat de toe vertrouwde gelden met ruim f 270.900.zijn toegenomen, zodat het balanstotaal steeg tot boven de 5.800 000.Ook de omzet is met ruim 10% gestegen en bedroeg meer dan 68 millioen. De uitbreiding van de kantoor ruimte is een feit geworden. Dat de winst dit iaar aanmerke 'ijk lager zou zijn dan over 1948 was bekend, daar de Centrale Bank, zo als wij reeds bereids mededeelden *ennod7aakt was haar rentetarieven te wijzigen, hetgeen voor ons een drastische verlaging hetek'ende Vo rig jaar ontving de bank bijna f 38.000.en dit jaar nog geen f 20.000.terwijl het saldo toch niet °ger is geweest. De rentepolitiek geeft daarom voortdurend zorg en het was dan ook na rijp beraad, dat het bestuur be sloot de dehetrente in rekening cou rant tot 10.000.met procent te verlagen. Een ruime liquiditeit, die voor de hank toch zo gewenst is en waar voor de Centrale Bank in het ver leden toch altijd nog een behoorlijke rente vergoedde, geeft de bank nu geen voordeel, daar deze geheel wordt doorvergoed aan de rekening houders, ondanks dat deze slechts 114 pet. krygen en de bank hen gaar ne wat meer zouden vergoeden. De spaarbank is aan de creditzyde niet bijna 500.000.gestegen en heeft de 3 millioen bereikt. Dit is iet* waar de bank zich in verheugt, daar de spaarbank de basis is van elke boerenleenbank en hieruit geput moet worden om credieten te kun nen verstrekken. Van de geblokkeer de tegoeden is niet veel meer over. nog slechts f65.000, Er werd een winstsaldo geboekt van f 9600.terwijl f 7250.als rente van het reservefonds werd toe gevoegd. Er is wederom vrij veel crediet- vraag geweest; per 31 December lie pen er 296 voorschotten en credie ten; verliezen zijn er niet geleden en de renten werden allen betaald, terwijl de aflossingen regelmatig bin nenkwamen. In het afgelopen jaar is het aan tal leden gestegen tot 499, er zijn n.l. 42 toegetreder en 9 overleden. De Kassier memoreerde de heer Zane veld, die van de oprichting der bank in 1907 tot 1939 kassier is geweest en zulk een groot vertrouwen heeft mo gen genieten. De balans werd vastgesteld met een omzet van 5.838 814.18. De winst van ruim 9600.werd bestemd voor aflossing van het nieuw gebouwde kantoor. Egmond tot abUj verheven BREVE VAN PIUS XII Paus Pius XII heeft, zich in een schrijven tot de monniken van regale abdij van Egmond gewend. Na een korte samenvatting van de geschie denis der abdij, vervolgt de breve: „Bij gelegenheid nu van de viering van het 10e eeuwfeest van de stich ting van het klooster te Egmond heeft het kloostei met goedkeuring van het generaal kapittel van de Con gregatie van Solesmes van de Orde van St.. Benedictus, Ons met aan drang gevraagd.he* genoemde kloos ter in zijn vroegere waardigheid te herstellen. Wij dan. overwegende de aloude roem van dit huis, vol verlangen Onze beste wensen aan te bieden in leze gelukkige omstandigheid, heb ben verordend, dat deze aanvraag ^esteund door een aanbeveling van Onze Eerbiedwaardige Broeder, Jo annes Petrus Hu'hers. Bisschop van Haarlem, gaarne en meer dan dat, moest worden ingewilligd. Derhalve, na alles r"ne1"k overwo "en te hebben, verheffen W'i. krach *"ns Ons anostolisch jreza°- dnordeze 'itterae voor eens er» alt"d de con- ventuele nriorü van Femond tot een *elfstandi<re Ahdji richten Wii haar op en seven Wij haa» alle rechten en -rivilegie* van de abdijen van dp 0nncrregatie van Solesmes van dp ^rde van St Benpdirtus. waarvan zii leel u'tmaakt Ongpacht hetgeen hip» ►ppenstrhdïtr |s. pj* bpsluiten en ver •rdenen Wii vaststellend dat deze ''tterap onwrikbaar. rechtsgeldig en "an kracht altijd ziin en b'iiven en baar volle en algehele uitwerking deelachtig worden en behouden, en fen volle ten gunste komen van de benoemde, aldus door Ons onnorichtp odbii en haar abten en monniken, de thans aanwezige en de toekomstige voor hu en later- en dat aldus rech tens beoordeeld en uitgelegd moet orden en dat van nu-af waardeloo* en yde'l wordt, al hetgeen mogelijker wii jen onrechte in deze door wie ook of door welk gezag ook hetzü "etend het/ii onwetend, mocht wor- 'en aangetast. Gegeven te Rome bij S. Petrus onder het zegel van de Vissersring den 14e van ce maand Februari van het jaar 1950, in het elfde van Ons pontificaat. PIUS XII" district reeds 56 communisten neer geschoten. Sinds 1 Januari 1950 zijn 162 politie-agenten uit de Sovjet-zóne van Duitsland gevlucht. De heer B. Berbee werd herbe noemd als lid van de Raad van Toe- '•cht, terwijl de heer Jac Th. de ^roomen zijn herbenoeming als lid van het bestuur lie+ welgevallen. NOORD WÏTR Nat Herdenkingsdag. Donder dag 4 Mei zal alhier een Herder kingsavond plaats hebben Van 7 45 tot 8 uur zullen alle kerkklokken worden geluid, terwijl tevens een stille tocht" zal plaats vinden naar de algemene begraafplaats, waar een stille hulde gebracht zal worden aan hen die hun leven voor het vader land gaven Een stilte van 2 minuten zal hierbij betracht worden terwijl een klein gezelschap onder leiding van de héér J. Admiraal „The last Post" zal worden geblazen. Vertrek van de stoet te Noord wijk-binnen vanaf de R.K. Jongensschool en te Noordwi.ik aan Zee vanaf het kerk plein te 7.30 uur. „Steun wettig gezag." Gister avond hield het plaatselijk comité van het Nationaal Instituut Steun wettig gezag, een propaganda ver gadering in café Flora, waarbij de zaal geheel bezet was. Wegens ont stentenis van de burgemeester opende wethouder v. Leeuwen, de ze bijeenkomst, met een kort inlei dend woord, waarna hij het woord verleende aan kolonel J. C. A. Meijer, commandant van het dis trict 's-Gravenhage der Nationale Reserve Mede omdat bij velen de nationale reserve nog êen onbeken de instelling is, verheugden het spr. dat Rij deze avond aan zovelen hieraan meer bekendheid kan ge ven. De Nat Reserve is een zuivere militaire instelling ingedeeld in verschillende districten, welke tot taak hebben, wanneer onze natio nale vrijheid in gevaar zou komen, de openbare rust en orde te helpen handhaven. Spr. gaf een overzicht van de rechten en plichten der Nat reser ve, waarvoor zich kunnen aanmel den van 2150 jaar, welke niet be horen tot de lichting 1945 en jon ger, doch wel degene welke buiten gewoon dienstplichtig zijn. Mr. J. L. J. A. v. Mechelen Prov Gew. Secretaris van Steun Wettig Gezag was de burgerlijke spr. van deze avond, welke allereerst dank aan inspecteur P. Verhoef voor het vele en doeltreffende voorbereidings- werk dezer avond. Deze spr. wees er op dat voor iedere Nederlander plaats is in S. W. G. Hierna werden nog enkele vra gen besproken en werd de film vertoond „De Slag om Engeland" Deze propaganda-avond van S. W. G. mogen wij aanmerken als vol komen geslaagd. OEGSTGEEST Maandag 1 Mei hoopt J. van der Kwaak te Leiden de dag te her denken, dat hij voor 40 jaar geleden in dienst trad als tuindersknecht bij het tuinders- en bloembollenbe- drijf van Jac. Uittenbogaard te Oegstgeest. v. d. Kwaak,' die als 16- jarige tuinders jongen in functie trad, heeft zich in die 40 jaar doen kennen als een toegewijd werker en goed vakman. NOORD WIIKERHOUT NATIONALE HERDENKINGS AVOND OP 4 MEI Ook Noordwijkerhout zal dit jaar zijn dorpsgenoten, die in de oorlog sneuvelden of door de vijand wer den gefussilleerd wederom herden ken en met hen alle slachtoffers van de laatste oorlog De burgerij wordt weer dringend verzocht vanaf 6 uur ctes avonds de vlaggen halfstok te hangen. De „stille tocht" begint precies om half acht op de Dorpsringweg nabij de N.H kerk. Via Dorpsstraat, Havenstraat, Koninginneweg en He renweg wordt getrokken naar het kerkhof van St. Jozef waar op het graf van Piet de Winter die te Val kenburg sneuvelde een krans wordt neergelegd namens de Oranjever eniging. Dit jaar zal de kranslegging geschieden door militairen van land en zeemacht. Van het kerkhof gaat de tocht vervolgens naar het monu ment bij het gemeentehuis. Hier aan gekomen wordt te 8 uur 2 minuten stilte in acht genomen, waarna ge tegenheid is tot kranslegging. Na deze plechtigheid trekt de stoet ver der langs de Twentse Bank naar de Dorpsringweg waar ontbinding plaats -'indt. De burgerij wordt verzocht aan de tocht deel te nemen. De Oranje-vereniging rekent er op dat alle gedemobiliseerde militairen, zo wel uit Indonesië als uit ons land. zeker aan deze stille tocht zullen deelnemen. Zij krijgen een aparte plaats in de stoet Ook alle vereni gingen worden wederom verzucht deel te nemen en bloemen te depo neren bij het monument. Om 8.30 vinden godsdienstoefeningen piaats ter herdenking van de doden De Oranjevereniging hoopt dat de dorps bewoners in grote getale naar de kerk zullen gaan evenals vorige ja ren. VOORHOUT Coöp. Boerenleenbank. In café Boerhaave kwam de Coöp. Boeren leenbank in buitengewone algem vergadering bijeen. De reden hier van was, dat het in de vor'ge, ver gadering met meerderheid van stemmen gekozen bestuurslid als no. 3 der voordracht, deze benoe ming niet heeft aangenomen. In een schrijven heeft deze dit aan het bestuur medegedeeld. Er was dus maar buiten de no tulen één agendapunt. Niettegen staande dat, was er voor deze ver gadering grote belangstelling. De voorzitter deelde mede, dat het bestuur unaniem wederom üe heer P. L. v. d. Hulst candidaat stelde. Aangezien er geen tegencandidaten waren ingediend, werd deze bij en kele candidaatstelling gekozen, wat met een applaus werd begroet.' De heer Borst zag in het vervolg gaarne, dat tot daags voor een ver gadering candidaten kunnen wor den ingediend. Volgens de voorzit ter kan dit alleen door een regle mentswijziging. De heer Kraakman vondt de hou ding van de heer Pennings cordaat, door zijn plaats wederom beschik baar te stellen voor de heer v d. Hulst cn brengt hem hiervoor dank De heer v. d. Blom wilde wel gaar ne de motieven weten, waarom de heer Pennings zijn benoeming niet heeft aangenomen. De voorzitter antwoordde, dat dit toch uit het schrijven wel duidelijk was. De voorzitter dankte allen voor het prettige verloop van deze vergadering. Tulpen-zeldzaamheid. Het is zeer zeldzaam, of zelfs nog nooit voorgekomen, hetgeen moeder na tuur thans vastlegde in de kleur schakeringen van een zeker soort tulpenbloemen van het ras Dubbele Vroege, de z.g. Murillo-sports. De tulpenvakman W. v. d Ploeg, werkzaam bij de Fa. Jac. L. v. Rei- sen alhier, constateerde in een par tij D. v. t. Oscar Haberer, dubbel rood, terwijl hij aan het monsteren was, d.i. zoeken naar dwalingen, welke niet in de partij thuis beho ren, een z.g. oude Murillo (rose) tulp. Zonder meer werd „de dwa ling" opgetrokken tér vernietiging, maar het bleek dat een bloem van het goede soort ook meekwam uit de grond. Vakmensen begrijpen dat dit met deze werkzaamheden wel meer voorkomt. Door de opmerkzaamheid echter van de vakman bleek, dat er maar één tulpenbol aan de twee verschil lend bloeiende stengels zat. Wat bleek nu het geval? Dat één bloem bol twee bloeistengels gaf, één zui ver rood en één rose. De bloemen zijn voor een ieder belangstellende te bezichtigen aan het navolgende adres: Boerhave- straat 41, Voorhout. VOORSCHOTEN OFFICIëLE OPENING VAN DE HUISVLIJTTENTOONSTELLING In het gebouw van Chr. Belangen aan de Wijngaardenlaan liggen thans producten van nijvere en kunstzin nige handen tentoongesteld. Gister avond vond de officiële opening plaats. De heer B Hoogwerff Kroon, de voorzitter van de Koningin Wil- helmina-vereniging besprak de tot standkoming van deze tentoonstel ling. Naar aanleiding van het succes van de poppententoonstelling, op Koninginnedag 1949, aldus deze spr,. heeft de Kon. Wilh. vereniging ook thans weer op initiatief van de heer C. Vreeman een huisvlijttentoonstel- ling georganiseerd in het kader van Koninginnedag 1950. Wegens afwe zigheid van de burgemeester werd door wethouder J. van Dodeweerd in de functie van loco-burgemeester de tentoonstelling geopend. Het is een gelukkige gedachte geweest om zulk een tentoonstelling te houden, aldus de heer van Dodeweerd. De producten, die hier thans liggen uit gestald, zijn tot stand gekomen door een combinatie van nuttige en pret tige uren, die er aan zijn besteed Een dergelijke tentoonstelling biedt de toeschouwers alle mogelijke va riëteiten, daar de huisvlijt een uit gebreid terrein beslaat. Spr. achtte WEERSVERWACHTING (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 10 uur). ZACHTER WEER Aanvankelijk zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen, la ter opklarend en zachter. Meest matige wind draaiend naar Zui delijke richtingen. TWEEDE RIJWIELPAD SASSENHEIM—HAARLEM? Nu de tramlijn LeidenHaarlem is opgeheven heeft de A.N.W.B. bij de Rijkswaterstaat de aanleg van een tweede rijwielpad bepleit langs de weg Sassenheim-Lisse-Hillegom- Haarlem. De Rijkswaterstaat heeft hierop geantwoord dat de tramrails waarschijnlijk nog dit jaar zullen zyn opgeruimd. Voorlopig zal het hierdoor vrijgekomen weggedeelte worden bestraat. Naarmate er gelden beschikhaar komen, zal de inrichting van de weg in de toekomst echter worden veran derd, waarbij ook de aanleg van een tweede rijwielpad wordt overwogen. het ook een nuttige tentoonstelling. Zij bezit ook een psychologische ziide vooral ten opzichte van de jeugd. De jeugd, die huisvlijt be oefent krijgt waardering voor het werk en is daarom minder verniel zuchtig. Spr. ontwikkelde de ge dachte, dat middels deze tentoon stelling „huisvlijtclubs" zouden ont staan. Verschillende plaatselijke auto riteiten woonden de opening bij. We merkten op het bestuur van de Koningin Wilhelmina vereniging, le den van de Raad, de hoofden van de verschillende scholen, de ge meente-secretaris, de plaatselijke geestelijkheid en vele ingezetenen van de gemeente Voorschoten. Daarna maakten de aanwezigen een wandeling langs de verschillen de inzendingen De tentoonstelling is veelzijdig. Men vindt er kunst zinnige producten en degelijk werk uit vaak oud materiaal. Zo treft men 0.a aan een geheel polderlandschap met vissersboten, een kerk, een mo len, een hooiberg, een huis en een hond, uitgewerkt in snijwerk. Een molen blijft een aantrekkelijk ob ject. Onder de inzendingen telden we er wel vier De 'uchtvaart en de scheepvaart verschaften fraaie mo dellen. Uit negatieven van röntgen foto's treft men aan lampekappen! Een oud-deurpaneeltje vormde het materiaal voor een klassiek relief! Een Newton-verrekijker, die 200 maal vergroot men kan er mede op de klok van een toren in Delft kijken staat er te kijk. De aan dacht werd ook getrokken door het mooie boekbinderswerk. Daarnaast treft men aan vele fraaie schildei-- stukken en prachtig weefwerk. De tentoonstelling biedt veel aantrek kelijks om te zien. De inzendingen bedragen ruim 200 stuks. De uitslag Uitslag van de prijswinnaars van de huisvlijttentoonstelling: Groep I: inzendingen van kinde ren van 1014 jaar: le prijs J. Kut- terink, 2. Hans Volker, 3. A. v. d. Hak, 4. W. Hooymans. Groep II: inzendingen van de jeugd van 1418 jaar: le prijs Adri Derks, 2. Jacques Stapper, 3. J. G. A van Gent, 4. E. van Dalen. Groep III: amateurs boven de 18 jaar: e prijs P. Bodaan (snijwerk polderlandschap), 2. J. H. R. Looyen- ga (boekbinderswerk), 3 C. W. Log gen (een fraai schip). 4. J. H. L. van Ree (snijwerk), 5. G. v d. Hoek (lampekappen van röntgen-negatie- ven), 6. v. d. Mey, 7. mevr. C. Al- blas—Plas, 8. J. H. Schrijvers, 9. Chr. Eggink. Groep IV; handwerken: 1. mevr. Schmal, 2. mej. G. Birkhoff, 3. R. A. R. van Vianen. Groep V: vakwerk: 1. S. J Uiter- wjjkv. d. Loos, 2. H. van Veen. Groep VI: schilderstukken: 1. P. Buwalda, 2. G. J. Knappers, 3. J. P. Hoogteyling. Groep VTI: fineerwerk: 1. P. van Maanen, 2. J Simons. De medailles voor het meest ori ginele vervaardigd uit waardeloos materiaal werden toegekend aan: 1. J. H. L. van Ree, 2. G. Boef, 3. Joke van Dalen. Medische Zondagsdienst dit weekend dr. F. J. M. Tonino. ZOETERMEER Jubileum Gisteren was het 25 jaar geleden dat de heer C. J. v. Dijke, J. L. v. Rijweg 23 als melk rijder-chauffeur in dienst trad bij Gebr. Bos aan de Voorweg alhier. Wegens ziekte van .de Gebr. Bos is dit jubileum slechts op bescheiden wijze ten huize van de jubilaris her dacht. Als blijk van waardering ont ving hij van de Gebr. Bos een gou den horloge met inscriptie en ket ting. Namens de Holl. Mij. v. Landbouw werd door de heren J- Janse en W. A. v. Reeuwijk het diploma uitge reikt voor 25 jarige trouwe dienst. Door een afgevaardigde van de Ned. Organisatie Beroepsvervoer afd. Weg transport werd hem de medaille voo1 25 jarige trouwe dienst aangeboden. Van de gezamenlijke landbauwers- melkleveranciers ontving hij even eens een blijk van waardering. Als bijzonderheid kan nog worden ver meld dat de jubilaris in deze 25 jaar slechts 1 keer een onbetekenende aanrijding met zijn wagen heeft ge had. Gunning bouw R.K. School Het bouwen van de R.K Meisjesschool werd gegund aan de laagste inschrij ver (/99.998,—) G. Kuipers te Hoog woud. Wij vernamen, dat het in de bedoeling van deze aannemer ligt begin volgende week een aanvang m'et de werkzaamheden te maken.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2