S)e £akite(£oti4a/»it AMBON WIL VRIJ Tito gelooft niet aan oorlog Twee Amerikanen op Java vermoord De zaken in België weer vastgelopen ZATERDAG 29 APRIL 1950 41ste JAARGANG No. 11967 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEIN EIN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" DE BELGISCHE KNOOP NOG ONONTWARBAAR Papengrachf 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.35 p. w„ f 1*50 p. mod., i 4.50 p. kwart. Franco p. p. f 5.25. - Advert.: 15 et. p. mm. Telefoontjes f 1.50 UET DRAMA in Oost-lndonesië schijnt nog niet afgelopen te zijn; er is deze week nog een bedrijf aan toegevoegd, n.l. de onafhanke lijkheidsverklaring van de Zuid-Mo- lukken. De haard van deze afschei dingsoeweging bevindt zich op Am- bon, het hoofdeiland van deze groep. De Ambonnezen hebben, zoals men weet, het Nederlandse bestuur steeds het ge trouwst gesteund en zij wil den bij de overdracht van de souve- reiniteit aan de Verenigde Staten van Indonesië zelfs zó bij Nederland wor den ingelijfd, dat zij de twaalfde pro vincie van ons land zouden gaan uit maken. Zij wilden liever Nederlan der zijn dan onderdanen van de R. I.S. Van een inlijving bij Nederland is niets gekomen, zoals men zich ge makkelijk kan begrijpen: de Ambon nezen werden ingedeeld bij de deel staat Oost-lndonesië en zolang deze vrij onafhankelijk van Djokja bleef konden zij zich er bij neerleggen. Maar nu dreigt het anders te wor den. De verzetsbeweging in Makas- sar is onderdrukt en nu de soldaten van de R.I S. eenmaal op Zuid-Cele bes zijn geland, komt opeen de „vrije meningsuiting" naar voren op de punten van de bajonetten, zegt men en worden er resoluties aangeno men, dat „het volk" aansluiting bij Djokja wil Dat wil men daar op Ambon helemaal niet en vandaar deze derde revolte tegen het unitarisme van Djokja. De op Ambon gelegerde (Indonesische) troepen van het K.N. I.L. hebben zich achter de onafhan kelijkheidsbeweging geplaatst (circa 1000 a 1500 man) en het ziet er naar uit, dat deze „opstand" erger voor de Verenigde Staten van Indonesië is dan de beide vorige, waarmede men vrij gemakkelijk is klaar geko men. De regering van de R.I.S. heeft voorlopig een andere weg gekozen dan tenopzichte van Makassar. Daar werden de voor de verzetsbe weging verantwoordelijke personen, benevens de leiders der Oost-Indone sische regering naar Djakarta ont boden om rekenschap te geven. In. het geval-Ambon wenst men te be ginnen met een gemoedelijk praatje. Djakarta heeft dr Leimena er op af gestuurd, die zelf een Ambonnees is en dus de meeste kans heeft, dat hij met de mensen daar contact krijgt In hoeverre hij succes zal hebben, zullen wij moeten afwachten. Ver moedelijk zullen er toch wel een paar T.N.L-regimenten aan te pas moeten komen, om de Ambonnezen te laten verlangen naar het regiem var. Djokja. JJOE ZO'N PAAR REGIMENTEN ^*de „volkswil" in een ommezien kunnen doen omslaan, weten Wij na tuurlijk niet. Wel weet een bijzon dere correspondent van „Trouw" een verhaal op te dissen, dat wel een bijzondere kijk op de situatie geeft. Wij laten het geheel voor rekening van die correspondent, die blijkbaar geen vriend is van Djokja. Hij schrijft o.m.: ,,De uiterlijke symptomen van de ondermijningsactie zijn onrust, rara- pokpartijen midden in de stad en op klaarlichte dag, roofovervallen, moor den (toevallige altijd op bekende federalisten) en nog erger. Djokja laat deze zaak opknap pen door guerilla's. Benden, wier herkomst en naam niemand weet en die zich heel echt tegen het open-, bare gezag richten. Niet tegen het ge zag van de negara alleen, doch ook tegen dat van de R.I.S., vertegen woordigd door het T.N.l -bataljon, dat met zoveel moeite landen kon op Zuid-Celebes. Het gekke van de zaak is alleen, dat deze guerilla's, die kennelijk anti-negara zijn, nim mer iets van zich lieten horen en nauwelijks is het bataljon van de R. I.S. geland, of laar heb je de poppen aan het dansen. Auto's van burgers worden gesto len, posten van de negara-politie worden ontwapend, bestuurs-amb- tenaren gedood De bestuurs-ambte- naren zijn stuk voor stuk federalis ten, dus aanhangers van de negara. Het bataljon Worang bracht geen transportmiddelen mee en vorderen van de burgerij kost geld. Na de ca- oitulatie van de mannen van Abdpel Aziz is de negara-politie het enige instrument, dat eventueel gewapen derhand tegen de ondermijning van Djokja zou kunnen optreden, weg daarom die wapens. - Toen de negara Oost-Java ingelijfd moest worden bij Djokja was er een complete chaos in Soerabaja. Auto diefstallen en roofovervallen waren aan de orde van de dag en indien de politie bij vergissing eens enige boeven arresteerde, bleken dit steeds weer actiëf dienende T.N.I.'ers te zijn, die prompt moesten worden vrij gelaten. Toen Pasoendan op buigen of breken stond, liep „een bende van de Daroel Islam", die de bevol king op afgrijseliike manier terrori seerde, tegen een Nederlandse vei ligheidspatrouille op, die de bende inrekende. Het bleek een officiële T.N I-comnagnie te ziin. die schrifte lijk opdracht bij zich had om ver momd als Daroel Islam het volk te terroriseren, ten einde de ge wenste „overgangsphase" te versnel len" Nogmaals, wij geven deze voorstel ling van zaken weer zonder een oor deel uit te spreken over de vraae, of het waarheid of verdi^Mse' Maar de héle gang van zaken is toch dermate onbevredigend, dat wij ge neigd zijn aar te nemen, dat er wel °en kern van waarheid in zal zitten Misschien zelfs wel een hele grote kern. Ook Sbawcross optimistisch OP EEN PERSCONFERENTIE TE BELGRADO heeft maarschalk Tito gezegd, dat hij Russische aggressie tegen zijn land onmogelijk acht. Op een vraag, of Zuidslavië b ereid zou zijn Amerikaanse wapen hulp te aanvaarden, antwoordde Tito: Ik geloof niet, dat de Verenigde Staten ons wapens zullen aanbieden. Wij kunnen onze eigen wapen industrie opbouwen. Hij gaf opnieuw te kennen, dat hij de kwestie Triëst niet van ogen blikkelijk belang acht, maar Zuid slavië was bereid om hierover met Italië te onderhandelen op basis van zijn overeenkomst met de Italiaan se communistische leider Palmiro Togliatti van 1947, Tito zag geen onmiddellijk oor logsgevaar. Ik geloof, zei hij, dat de Sow jet Unie in geen geval het risico zou willen nemen aanvaller te zijn. Daarom zag hij ook geen noodzaak voor oorlogsvoorbereidingen. Hij waarschuwde echter tegen blokvor mingen en invloedssferen, die „al tijd het gevaar van oorlog met zich meebrengen". Ook de Britse procureur-generaal Sir Hartley Shawcross heeft als zijn Amerika wil Moskou niet uitstoten DOOR REORGANISATIE U. N. O. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft onthuld, dat het overwogen heeft voor te stellen de Verenigde Naties te re organiseren, zonder medewerking der Sow jet-Unie echter, doch dit denkbeeld was verworpen als zijn de „geen goed idee". Men had alle aanvaardbare voorstellen in deze aan eèn onderzoek onderworpen, zo verklaarde een functionaris van het ministerie, en men was tot de slot som gekomen, dat de Verenigde Staten de organisatie der Verenig de Naties" zoals die thans is samen gesteld volledig dienen te steunen''. Naar aanleiding van de voorstellen van Hoover, volgens welke alle communistische landen uitgesloten dienden te worden, verklaarden verantwoordelijke functionarissen, dat het voorstel onderzocht zou worden, doch dat men van oordeel was, dat aan de minister een ad vies tegen Hoovers voorsteLlen zou worden gegeven. mening- uitgesproken, dat oorlog niet onvermijdelijk is. Voor een vergadering van de verèniging van de Uno in Engeland zei hij: Ik denk niet, dat er een regering is, die werkelijk oorlog wil, want geen en kele regering kan er zeker van zijn hem te winnen. Is de regering in staal, orde te handhaven •yWEE AMERIKANEN, Robert D oyle, correspondent van „Time" en. „Life" en Raymond Kennedy, professor aan de Yale-universiteit en schrijver, zijn Donderdagmiddag 12 uur plaatselijke tijd bij Soeme- dang op West-Java vermoord. De A merikaanse ambassadeur in Djakarta, Merle Cochran, heeft de regering der V.S.I. om volledige opheldering ge vraagd. De Amerikanen waren per jeep op weg van Djakarta via Che- ribon naar Djokja, Volgens ooggetuigen van de moord werden zij tussen Soemedang en Cheribon door vier of vijf geünifor meerde Indonesiërs in een hinder laag aangehouden. Zij werden ge dwongen uit hun auto te stappen en in een bos bij een kampong met re volverschoten gedood. De kampong bevolking werd gedwongen de slacht offers te begraven. Hierop zijn de DE VORST VAN BONE, Arumpo- ne, die de belangrijkste zelfbestuur der op Celebes is Men verwacht dat Arumpone, die als pro republi keins bekend staat, de aansluiting bij de gelande republikeinse troe pen zal begunstigen. daders met de auto in de richting van Cheribon verdwenen. Vrijdagmorgen heeft de korpschef van de staatspo litie in Priangan opdracht gegeven beide lijken op te graven. Een der of ficieren had Kennedy eerder ge zien en kon diens stoffelijk over- 3-hot onmiddellijk indentificeren. Doyle werd geïdentificeerd aan de hand van papieren, die in zijn zak ken werden aangetroffen. Een tragische omstandigheid is dat Kennedy ten tijd van het Neder lands-Indonesische conflict zich ge heel aan de Indonesische zijde stel de en scherpe critiek had op de Ne derlandse zienswijze, dat de Indone siërs nog niet in staat zouden zijn zelf orde en rust te handhaven. „STA ATS VIJANDIGE ELEMENTEN" .De regering der R.I.S. heeft heden een officieel communiqué uitgege ven, waarin wordt gezegd, dat zij met diep leedwezen heeft kennis ge nomen, van de moord op twee Ame rikaanse burgers, „te meer, omdat deze beiden twee ware vrienden wa ren van Indonesië's nationale strijd" „Het is naar de mening van de re gering der R I.S. niet uitgesloten, dat staatsvijandige elementen de moorden welbewust hebben begaan cm de vriendschappelijke betrek kingen tussen de Verenigde Staten en de R.I.S. in gevaar te brengen De regering heeft reeds een mini- tieus onderzoek gelast naar de toe dracht van deze betreurenswaardige gebeurtenis", aldus besluit het com muniqué. Verdwenen Britse trawler Levenstekenen na 14 daqen Sinds 14 April heeft de bevolking van Muford Haven op de Westkus1 van Engeland in hoop en vrees ge leefd. De trawler Milfort Viscount was spoorloos verdwenen op de At lantische Oceaan ten Westen van Ierland. Er was zelfs een reddings boei van het schip aangespoeld er de reder en de notabelen van het dorp hadden al bezoeken gebracht aan de families van de bemanning Nu is de hoop herleefd. Dat is te danken aan één man, marconist van een andere trawler, die Woensdag nacht niet kon slapen en verveeld aan de knoppen van zijn ontvanger begon te draaien Plotseling ving hij fluit-tonen op, morse-tekens van het vermiste schip De Milfort Vis count riep andere schepen op orr> te hulp te komen. Marconist Spurgeon, nu klaar wakker, zag geen kans om 1e se'- nen te beantwoorden. Hij kreeg echter contact met andere vissers boten, die dadelijk hun koers wij zigden en opstoomden naar de plaats, waar men de vermiste trawler vermoedde. De Milfort Viscount gaf slecht? zwakke signalen. De accu leken uitgeput. Zij kon slechts af en toe seinen het eerste kwartier van elk nieuw uur. Toen dat bekend werd, verzocht de Britse P.I T alle schepen en vliegtuigen op Je Non: delijke Atlantische Oceaan om g< durende dat deel van elk uui niet te seinen, teneinde het de Muford Viscount mogelijk te maken, met haar bijna uitgeputte batterijen haar positie te melden. Elk schip luistert in dat kwartier naar seinen op de 140 meter. Dat is de golflengn- van de Milford Viscount. Vliegtuigen van de R A.F Lan casters en Liberators de torpe- dobootjager Wizard en drie traw lers, zusterschepen van de Milford Viscount, zoeken de zee af. En elk eerste kwartier van een uur zwij gen de fluittonen in de aether bo ven duizenden vierkante mijlen Oceaan. Dan zoeken de marconis ten van lijnschepen, luxe-jachten vissersboten en oorlogsschepen naar de zwakke seinen van de vermiste traw'er die met dertien man aan boord voor de kust van Ierland ronddrijft. Hr. Ms. „DOLFIJN" UIT HET NOORDEN TERUG. De Neder landse Onderzeeboot „Dolfijn", die onder commando van luitenant ter Zee tweede klasse, C. E. Woldering, een reis maakte naar de Noordelij ke wateren, is bij de onderzeeboot basis in de Waalhaven te Rotter dam teruggekeerd. De uit 62 koppen bestaande bemanning van de Dol fijn; inzet, de Commandant van de Dolfijn C. E. WOLTERING. H. M. KONINGIN JULIANA VIERT MORGEN 30 APRIL HAAR 41e VERJAARDAG. Breuk tussen Katholieken en Liberalen DE JONGSTE SENSATIONELE wending in de slepende Belgische cri sis is vannacht hët afbreken der onderhandelingen geweest tussen de Katholieken en de Liberalen. M en was reeds officieus tot overeen stemming gekomen en acht liberale ministers hadden zich reeds laten vinden om deel te nemen aan het kabinet, dat van Zeeland zou vormen en algemeen werd verwacht, dat er nu vandaag een einde zou zijn ge komen aan de crisis. Vannacht om half één werd echter meegedeeld, dat de acht liberale ministers zich hadden teruggetrokken. Van Zeeland verklaarde dat de zaken weer eens vastgelopen waren en dat hem niets anders overbleef, dan vandaag zijn laatste rapport aan de prins-regent uit te brengen. Het onverwachte afbreken van de besprekingen tussen de formateur van Zeeland en de liberale ministers is een gevolg van het feit. dat van liberale zijde opnieuw de eis naar voren is gebracht, de onderhande lingen met de socialistische partij weer te hervatten. De beide Chris telijke ministers hebben geweigprd aan dit verlangen der Liberalen te voldoen. Minister Duvieusart. die reeds was voorbestemd om België's nieuwe premier te worden, bevestigde, dat de breuk als definitief moet worden beschouwd. Een advies van van Zee land aan de regent om nu tot kamer ontbinding over te gaan wordt in r.ohtieke kringen waarschijnlijk ge acht. Formateur van Zeeland heeft na afloop van de onderhandelingen, he dennacht te ongeveer één uur ver klaard, hoe de laatste fase van het kahinetsdrama verlopen is. In de loop van Vrijdagmiddag was hem door de liberale leiders duide lijk pemaakt, dat zij hem niet de ge schikte man achtten om als leider op te treden van het twee-partijen kabinet, waartoe in beginsel reeds besloten was. Van Zeeland zeide, dat hij daaruit de conclusie getrokken had, dat het in het belang van de zaak van de koning zijn plicht was zich in deze omstandigheden terug te trekken. In aansluiting op zijn bezoek van Vrijdagmiddag bij de prins-regent had van Zeeland, naar hij zeide, een Koninklijk huwelijk in Bangkok In Siarn's hoofdstad Bangkok heb ben de huwelijksplechtigheden plaats gehad tussen de 23-jarige koning Fhoemiphon Adoeldet en de 17-ja rige prinses Sirikit Kitiyakawa. On middellijk nadat het huwelijk geslo ten was, verhief de koning zijn jon ge gemalin tot koningin van Siam. De huwelijkssluiting vond op uit drukkelijke wens van'de koning plaats in zeer beperkte kring. Zelfs de oudvertrouwde hofdignitarissen waren bij de ceremonie niet aanwe zig. Alleen leden der koninklijke familie en persoonlijke vrienden waren daarvan getuige. De plechtigheid had plaats in het paleis van de koningin-grootmoeder. Deze goot „reinigingswater" uit over de handen van bruid en bruidegom, ten teken van hun vereniging. laatste poging willen ondernemen om een twee-partijen-regering te vormen onder leiding van de heer Duvieusart. Met het doel zulk een regering tot stand te brengen wa ren de Katholieke en Liberale de missionaire ministers Vrijdagavond door van Zeeland bijeen geroepen. Eet voorstel tot een Katholiek-Li berale regering onder Duvieusart was door de Katholieken aanvaard, zeide van Zeeland. „Ongelukkiger wijs" zo voegde hij er aan toe, „heb ben de liberale ministers hun ac- coord niet kunnen geven. Onder deze omstandigheden rest mij niets anders meer. Ik moet Zaterdag mijn laatste bezoek bij de prins-regent brengen om rapport uit te brengen. De laatste beslisisng is dan in han den van het staatshoofd", aldus van Zeeland. GEEN POTTENKIJKERS! Naar radio-Praag meldt, heeft de. Tsjecho-Slowaakse regering de Ame rikaanse ambassade per nota ver zocht het personeel te Praag en van het consulaat-generaal te Bratislava zo spoedig mogelijk met twee der den te verminderen. OE VRUSTAAT TRIEST KaUcftje.,, Om vrede met anderen te hebben moet men eerst zich hebben verwor ven de vrede met zichzelf.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1