Waarom Hobbema naar Canada? Wsldadig^ionderbaarlijk LAXEER-AKKERTJES Er wordt steed meer gerookt Koninginne- verjaardag Jlünceóó Maiina DONDERDAG 27 APRIL 1950 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - FAGINA 3 Het schilderkundig genootschap Pulchri Studio te Den Haag heeft een schrijven het licht doen zien waarin het zegt met ontsteltenis te hebben kennis genomen van berich ten, „dat het voornemen bestaat, als blijk van erkentelijkheid voor de diensten aan ons volk bewezen bij de bevrijding van ons land in 1945, een schilderij aan Canada te schen ken en wel een landschap door Hob bema uit de verzameling in het Mauritshuis te Den Haag." Hiertegen menen wij, aldus ge noemd schrijven, een ernstig protest te moeten laten horen, wel te ver staan niet tegen het gebaar als zoda nig, dat wij volkomen appreciëren, doch wel tegen de keuze, die de hiervoor aansprakelijk persoon of personen hebben menen te moeten maken. In de eerste plaats toch behoort het bewuste schilderij tot het natio nale cultuurbezit van ons volk, het geen als zodanig onontvreembaar moet zijn. Daarnaast staat, dat cle werken van Hobbema zeer zeldzaam zijn en het bedoelde schilderij in het bijzonder een unieke betekenis heeft onder de weinige (4) werken van deze kunstenaar in het Nederlandse museumbezit. Regelrecht pijnlijk treft het daarbij dat de aankoop voor het museum indertijd mogelijk werd gemaakt met steun van de vereni ging „Rembrandt", een verenigina, die zich ten doel stelt, waardevolle schilderijen voor ons volk te behou den. Niet gaarne zouden wii de in druk wekken, te kort te wxl'en doen aan gevoelens van dankbaarheid, d'e ons bezielen ten opzichte van het Canadese volk: wel vragen wij ons af of een geschenk, dienende onr deze gevoelens tot uitdrukking te breneen, niet bii voorkeur in een andere vorm heeft te geschieden. Aethe?*'1'''* "ken VRIJDAG HILVERSUM I 402 M. 7.00-24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.45 Mor gengebed en liturgische kalender. B.OO Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de vrouw. 9.30 Waterstan den. 9 35 Schoolradio. 9.45 Gram. 10.30 Pianorecital. 11.00 Voor de zie ken. 11.40 Schoolradio. 12.00 Ange lus. 12.03 Amusementsorkest en so listen. (12.30-12.33 Mededelingen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en kathohek nieuws. 13.20 Lunchconcert. 13.45 Orgelsoel. 14.00 Gevarieerd pro- gr. 14.45 Kamerkoor. 15.00 School radio. 15 30 Amusementsorkest. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de kinde ren. 17.15 Kinderkoor. 17.45 Pro- men a d^a-ork est en solisten. 18 20 Pi ano-duo. 18.50 Gram. of actualiteiten. 19.0-0 Nieuws. 19.15 Regeringsuit zending 19 35 Brabants halfuur. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man. 20.12 Omroepkoor. Radio PhiLharm. Or kest en solisten. 21.45 Godsdienstige causerie. 22.00 Populair concert. 22.45 „De zin van het huwelijk", causerie, 23.00 Nieuws. 23.15-24.00 Gram. HILVERSUM n 298 M. 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 12.00 AV RO, 16.00 VARA, 19.30 VPRO, 21.00 VARA, 22.40 VPRO, 23.00-24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymna stiek. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws en weerher. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Gram. 10.00 „Thuis", causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Gram. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Sopraan en piano. 11.05 Voordracht. 11.25 Orgelspel. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Mededelingen. 12.33 Sportpraat- je. 12.45 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muziek. 14.00 Voor de vrouw. 14.20 Pianovoordr. 14.55 Boekbespre king. 15.15 Muz. causerie. 17.00 Kwartet. 17..20 Muzikale causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 „Denk om de bocht". 19.15'Orgel en zang. 19.30, ,De geschiedenis der Hollandse gemeente in London",, causerie. 19.45 „Radiokrabbel". 19.55 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.15 Pianovoor dracht 20.35 „Mens onder de men sen", causerie. 21.00 Verzoekpro gramma. 21.40 „De Ducdalf". 22.00 Buitenlands weekoverzicht. 22.15 Gram. 22.40 „Vandaag", causerie 22.45 Avond-wijding. 23.00 Nieuws 23.15-24.00 Gram. .HOE HET STAAT MET DE AARDAPPELPRIJZEN De Kath. Middenstands Bond deelt met betrekking tot de aardappel prijzen mede, dat de toestand in wer kelijkheid zo is: Zandaardappelen van tamelijke goede kwaliteit zijn in ruime mate te verkrijgen tegen een redelijke prijs voor de consument, 10 tot 14 ct per kg. Voor deze aardappelen krijgt de teler een redelijke prijs en wordt door groot- en kleinhandel een ma tige winst gemaakt. Kleiaardappelen van tweede kwa liteit zijn bijna onverkoopbaar, hoe wel nog irt ruime mate aanwezig. De teler krijgt hiervoor een minder goede prijs en de groot- en kleinhan del kan aan deze aardappelen niets verdienen. Toch zijn deze klei- aard appelen te koop in de winkels voor 10 tot 14 cent per kg. Klei-aardappelen van prima kwaliteit zijn bijna niet meer voor radig. De vraag naar dit product is vele malen groter dan het aanbod. Een volkomen natuurlijk gevolg hier van is, dat de teler van dit product een zeer hoge prijs krijgt en de groot- en kleinhandel er behoorlijk aan verdient. Het zou onjuist zijn indien de han del slechts dit laatsgenoemde diure product ten verkoop zou aanbie den, maar waar een recent uitge breid onderzoek heeft aangetoond, dat al de genoemde kwaliteiten in ruime mate in de winkels te koop zijn, heeft de consument dus de vrije keus en zo moet het zijn. Van een wanverhouding tussen de telers- prijs en de kleinhandels prijs is dan ook geen sprake. Uit het door de V. B. N. A. kan dit met cij fers worden aangetoond. Aardappelen van eerste kwaliteit, zijn bij de boer duur en bij de klein handelaar duur, aardappelen van minder kwaliteit zijn bij de boer goedkoper. Maar als men de prijs van de tweede kwaliteit bij de boer gaat vex-gelijken met die van de eerste kwaliteit bij de kleinhandelaar, dan zal men zich voor kunnen stellen, dat de boer niet begrijpt, waarom de consument zoveel voor zijn aardap pelen moet betalen, welke hij tegen zo'n redelijke prijs beschikbaar stelt. Lagere vleesprijzen in hel verschiet Het Vakblad voor de Slagerij meent te hebben waargenomen dat er een kentering in de ontwikkeling van de vleesprijzen komt. Aan de grote abattoirs vertoonden de prij zen yoor rund- en varkensvlees vo rige week al een dalende tendens. De flauwe kooplust zal ook op de slachtmarkt de prijzeh wel afrem men, aldus het blad, dat voorts wijst op de gestadige stijging van onze rundvee- en varkensstapel en meent dat er het perspectief is dat de schaarste aan slachtvee van de zo mer tot het verleden zal behoren. EEN MEISJE BEHAALDE HET SLAGERSDIPLOMA. Greet Bennink te Apeldoorn, is een flink uit de kluiten gewassen meisje van een en twintig jaar, dat uit een Zutfense slagersfamilie stamt en haar ouders in de slagerij te Apeldoorn graag helpt. Het slagersvak schijnt haar in het bloed te zitten. Aangezien zij zich zo handig toon de, liet haar vader haar voor het be halen van het diploma voor vakbe kwaamheid en handelskennis de eer ste Nederlandse slagersvakschool be zoeken in Utrecht waar zij dezer da gen prompt slaagde met vier achten en de rest zevens. Zij kreeg een pluim van de directeur en de leraren, om dat zij als eerste meisje, dat deze school bezocht, zulk een goed figuur had geslagen aldus het „Alg. Dagbl.". Greet stelt zich voor om zich in haar vaders zaak uitsluitend met de fijne vleeswaren te bemoeien en de kunst van het uitsnijden van koe of varken welke zij nu ook machtig is, voor noodgevallen te bewaren. Zij is er erg trots op nu ook in staat te ziin alle worstsoorten te fabriceren. Er zijn heel wat mannen, zei ze. die er wel tweemaal zo lang als ik over moeten doen om het diploma te halen. werken tegen verstopping Het gaat met het roken nog altijd crescendo. Ondanks de fabuleuze prijzen, welke er voor moeten wor den neergelegd. En daarbij neemt vooral het verbruik van sigaretten sterk toe: werden er in 19481949 in Nederland per hoofd der bevol king 502 opgerookt, in 19491950 steeg dat aantal tot 690! Zo rekende althans het Centraal Bureau voor de Statistiek het uit. Volgens de cijfers, welke dit bu reau mededeelt, zijn in de periode April 1949 t.m. Maart 1950 beschik baar gekomen voor binnenlands ver bruik, volgens de afgeleverde bande rolles: 729 millioen sigaren, met een waarde van 154.600.000, 167 mill, cigarilos, waarde 20.000.000, 6.887 mill, sigaretten, waarde 250.000.000 en 11.835.000 kilogram tabak, waar- ONDERNEMINGSRADEN. Verschenen is de memorie van ant woord op het voorlopig verslag van de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over het ontweip van wet houdende regelen omtrent on dernemingsraden. Hieraan is het volgende ontleend: Dat de uitvoering van deze wet dient te steunen op de medewerking van de bona fide vakverenigingen, achten ook de ministers en de staats secretaris buiten twijfel. Dat wil daarom nog niet zeggen, dat nu ook aan deze organisaties het alleenrecht moet worden gegeven om candidaten lijsten in te dienen. Het kan zijn, dat in een bepaalde onderneming het aantal georganiseerde arbeiders zo gering is, dat een alleenrecht van de organisaties om candidtenlijsten in te dienen de ondernemingsraad niet representatief zou doen zijn voor de in de onderneming werkzame werk- nemers terwijl overigens de ver standhouding in die onderneming wel tot de vorming van een onderne mingsraad aanleiding geeft- Ook is het mogelijk, dat in een of meer on dernemingen een afwijkende traditie is gegroeid, ten aanzien waarvan het gewenst kan zijn, dat deze ook onder de werking van deze wet wordt voortgezet.' Deze moeilijkheden heeft de regering niet willen sluiten. DE DETAILVERKOOP OP TENTOONSTELLINGEN. De Bedrijfsgroep Detailhandel heeft aan hoofden van plaatselijke politie aandacht gevraagd voor maatregelen die naar de mening van de bedrijfsgroep gewenst zijn ter bestrijding van twee verschijn selen. In de eerste plaats komt het veel vuldig voor, dat er zg. tentoonstel lingen worden georganiseerd door bepaalde ondernemingen, als b v. meubelzaken, op welke exposities ook aan het publiek verkocht wordt, althans de gelegenheid wordt gebo den om ter plaatse bestellingen te doe*. Indien daarvoor geen vesti gingsvergunning is verleend, is er, volgens de bedrijfsgroep, sprake van een overtreding van de vesti gingsregelingen. Daarbij komt nog, dat de z.g. exposities, als hierboven bedoeld soms ook worden gehouden op Zondagen en op werkdagen tot laat in de avond, hetgeen met zich medebrengt, dat de regelingen op het stuk van de winkelsluiting wor den overtreden. In de tweede plaats komt het de laatste tijd eveneens veel voor, dat er in café's zg. veilingen, met na me bontveilingen worden gehou den. Veeal is slechts in naam spra ke van het houden van een veiling en wordt er in het desbetreffende, café normaal en detail verkocht, waarbij meestal wordt voorgewend dat de makelaar, notaris of deur waarder, die de veiling zou houden, verhinderd is. „NEDERLANDSE DAG" OP FLORALIEëN TE GENT. De „Nederlandse dag" op de flora- lieën te Gent had gisteren plaats. Aanwezig waren o.a. de burgemees ters van Amsterdam, Haarlem, Lei den, Vlaardingen, Nijmegen en Ter- neuzen. Het gezelschap maakte een rond gang over de tentoonstelling, terwijl de Marinekapel concerteerde. De Ne derlandse afdeling van de tentoon stelling had een eerste prijs verwor ven. Des middags werd door het Con certgebouworkest in de Koninkijke Opera een galaconcert gegeven. Vandaag, op de laatste dag van het vlootbezoek, werd onder buitenge woon slecht weer de Belgische mij nenveger „Adriaen de Gerlach" door de stad Gent „geadopteerd". de 566.400.000. Per hoofd der bevolking zijn ge bruikt 73 sigaren, 17 cigarillos, 690 sigaretten en 1.19 kg. tabak, met een waarde van 56.74. In de periode April 1948Maart 1949 werden per hoofd der bevolking verbruikt 69 sigaren, 21 sigarillors, 502 sigaretten en 0.95 kg. tabak, met een totale waarde van 42.93. Men houde er echter rekening me de, dat deze „verbruikers" zijn geschat naar de hoeveelheid afgele verde banderolles. En dat een deel van hetgeen hier als verbruikt wordt genoemd, derhalve nog bij de fabri kant of handel in voorraad zal zijn geweest op 1 April j.l. En die voor raad was waarschijnlijk een stuk groter dan op 1 April 1949. BOUWKUNDIGE STUDENTEN LEVERDEN „ERBARMELIJK WERK". Het bouwkundige studentenge zelschap „Stylos" te Delft had ter gelegenheid van zijn elfde lustrum vier prijsvragen uitgeschreven be trekking hebbende op bouwkundi ge werken, die in Gorinchem, waar het lustrum werd gevierd, zouden kunnen worden uitgevoerd Giste ren heeft prof. dr. J. F. Berghoef als voorzitter van de jury het oor deel bekend gemaakt. Hij sprak er zijn teleurstelling over uit, dat het aantal inzendingen niet alleen ge ring, maar bovendien slecht van kwaliteit was. Slechts twee ant woorden zijn redelijk en de jury meende daarvoor een eervolle ver melding te moeten toekennen. De andere inzendingen waren vaak „wild-modern". Daar is op zichzelf niets op tegen, aldus prof Berg hoef, doch wat hier werd ontwor pen was erbarmelijk. Er waren sterk decoratieve effecten gezocht, die niets met de structuur hadden te maken. Spreker deelde voorts mede, dat een eervolle vermelding werd toegekend aan de heren J. Zeeman voor zijn ontwerp voor drie kleine kroegjes bij de Haven en J. Volders voor zijn architectuur schepping. HUIZEN MET NIEUWE DAKCONSTRUCTIE. "Een architect uit Tilburg heeft in samenwerking met een timmer- en aannemingsbedrijf te Amsterdam een bouwplan voor huizen ontworpen, waarvan de dakconstructie verschil- llend is van die der woningen, zoals rwij die thans kennen. In afwijking van de J traditionele bouw, zo vertelde de ontwerper, heeft het dak van de huizen in dit nieuwe plan een boogvorm. Bij een normale kapconstructie gebruikt men o.a. houten bebording, spanten, gor dingen, gootklossen etc. Dit nieuwe dak bestaat uit een kapconstructie fusée ceramique xnet twee lagen bi tumineuze dakbedekking, afgestrooid met lei of panslag. Dit systeem zou een besparing geven*aan hout, lood en zink van ongeveer ƒ500. Verdere voordelen noemde hij een besparing aan arbeid en materiaal. Deze dak constructie kan door ongeschoolde arbeiders worden uitgevoerd, terwijl de isolatie bij het systeem fusée ce ramique groter wordt geacht dan bij (us normaal gevolgde methode. Tot dusverre werd dit daksysteem al leen gebruikt bij fabrieken. Bij een aantal van 50 stuks zal de prijs van deze huizen bedragen: voor een gezin van vijf a zes personen 7050, voor een gezin van zes ze ven personen 7200, voor een gezin van vier a vijf personen 6500. De Rijksbijdrage zal dan resp. 121, 115 en ƒ100 bedragen. Een plan voor het bouwen van huizen m^t deze bijzondere dakcon structie zo besloot de ontwerper, zal eerstdaags worden voorgelegd aan B en W. van Etten-Leur in Noord- Brabant. SCHROEFAS VAN TIEN TON DOOR DE LUCHT VERVOERD. „Het was een verdraaid zware last", zei piloot J. W. Villa van het gecharterde York vrachtvliegtuig dat gistermiddag op Schiphol landde met een tien ton zware schroefas, bestemd voor een Grieks stoomschip dat op het ogenblik bij de Rott. Droogdok Mij. in het dok ligt. De schroefas was met touwen in het vliegtuig bevestigd en is 6 meter lang. Het is de eerste maal, zo ver telde hij, dat men een voorwerp van een dergelijk gewicht door de lucht vervoert. Ook het slechte weer van de laatste dagen was de oorzaak dat de tocht niet eerder kon worden gemaakt. PLECHTIGHEID OP DE DAM. Bijzetting: van urn op Zaterdagmiddag. Zoals reeds bericht is, zal Zater dag a.s. de plechtige bijzetting van de urn met dc aarde der erevelden in Indonesië in het Nationale Mo nument op het Midden-Damterrein te Amsterdam geschieden. De plechtigheid, die door H. M. de Koningin en Z. K. H. prins Bern- hard zal worden bijgewoond, vangt te 14.30 uur aan met een bijeen komst in de Nieuwe Kerk te Am sterdam. In deze samenkomst zal de minister zonder portefeuille de heer L. Götzen het woord voeren. Zijn i-ede wordt voorafgegaan door schriftlezing door de waarne mende hoofd vloot-aalmoezenier A. O. H. Bx-ugmans. De plechtigheid in de kerk zal worden opgeluisterd door orgelspel en zang van Laurens Bogtman en van het Nederlands Kamerkoor. De oud-hoofd-leger- predikant ds. J. C. Koningsberger zal ten slotte voorgaan in gebed. Na afloop van de bijeenkomst in de Nieuwe Kerk zal de urn door vier vertegenwoordigers van de strijdkrachten naar het Midden- Damtex-rein worden gedragen ter bijzetting in het Nationale Monu ment. Na een korte toespraak door minister Götzen en de aanvaarding van de zorg voor de urn door de burgemeester van Amsterdam zal H. M. de Koningin een krans leggen aan de voet van het monument. Verscheidene autoriteiten zullen dit voorbeeld volgen. De plechtigheid op het Midden- Damterrein wordt besloten met een taptoe en een défilé, waarbij gele genheid bestaat bloemen bij het monument' te leggen. Cigaretten-dropping boven Soestdijk In de ochtend van de le Mei, de viering van de verjaardag van H.M. de Koningin, zal een „cigaretten- dropping" boven paleis Soestdijk worden uitgevoerd. Een vliegtuig van de luchtstrijd krachten, zal boven het paleister rein verschijnen en een aantal pakjes z.g.n. bevrijdingscigaretten uitwer pen. Als juiste plaaats voor de „drop ping" is bestemd het gazon voor het paleis, waar Zondagochtend kin deren uit Baarn en omgeving in span ning de komst van het toestel zullen afwachten. Het is namelijk hun taak de ciga- rettendoosjes op te sporen en de Konigin aan te bieden. De dropping is georganiseerd door de Stichting 19401945, waarvan de Koningin beschermvrouwe is. Ver moedelijk zal ook PTinses Wilhélmi- na, die ere-voorzitster is van de Stichting, bij de „operatie* aanwezig zyn. Zoals bekend zijn deze bevrij dingscigaretten van het merk „Ozo" vanaf 1 Mei verkrijgbaar voor 75 cent. waarvan een kwartje ten goe de komt aan de Stichting 19401945 Ruim twee duizend schoolkinderen uit Baarn. Soest en de Lage Vuurse zullen daarna van elf tot twaalf uur een bloemenhulde brengen voor het paleis waarbij de leerlingen van de tweede, derde en vierde klasse van de lagere scholen met vlaggetjes op het gazon de letter J. B. zullen vor men. Ook volwassenen zullen aan het défilé deelnemen. In de stoet marcheren mee de Apel doornse harmonie, die dit jaar haar eeuwfeest viert en de harmonie „De Eendracht" uit Velsen, die thans 50 jaar bestaat- Het deelnemen van deze muziekgezelschappen geschiedt op wens van H.M. de Koningin. Tussen de „dropping" en de bloe menhulde zal de Koningin een ge lukwens worden overhandigd door leden van het Leids Studentencorps, die der traditie getrouw een estafette loop naar Soestdijk organiseren. Om elf uur precies zullen 3000 Dostduiven van verenigingen uit Baarn en Soest voor het paleis wor den opgelaten. Des avonds wordt op het terrein van de voetbalvereniging T. O. V. in Baarn een vreugdevuur ontstoken'. GEEN MISDRIJF. Thans is ook in vrijheid gesteld de 45-jarige Amsterdamse vrouw H. C S., de laatste verdachte in de zaak van de Haarlemse schildeerspatroon D. L. O., wiens lijk op 19 Maart j.l. uit de Jan Gijzenvaart werd opge- Nog strafport ook De leden van de fam. Vex-duin a. d. Mercuruislaan te Apeldoorn ontvingen een geboortpbericht van een familielid uit Elburg, dat hun uit hoofde van de ge vorderde leeftijd van het betrok ken echtpaar nogal zonderling voorkwam. Toen viel hun blik op de datum van de kaart: 11 Januari 1934, en het geval werd duidelijk. De post echter vorderde bij de bezorging twaalf cent strafport, omdat het poststuk van een niet meer geldige postzegel van vijf cent was voorzien. Dit geval is en blijft duister. vist, nadat hij al sinds half Februari werd vermist. Men verkeerde in twijfel of hier van een ongeval dan wel van een misdrijf moest worden gesproken. De vrouw H. C. S- is vijf weken in hechtenis geweest. Zij is halsstar rig blijven ontkennen aan misdrijf schuldig te zijn. Eerst enige dagen geleden kreeg zij rechtskundige bij stand van mej. mr. L. A. Cleveringa. Aangenomen moet nu wel worden, dat de schilderspatx-oon niet als ge volg van een misdrijf om het leven is gekomen. N. v- d. D. VERZEKERINGSAGENT EN VOETBALLEN De officier van Justitie bij de Arn hemse rechtbank heeft twaalf maan den met aftrek, waarvan drie maan den voorwaardelijk geëist tegen de verzekeringsagent M. L., een ex- voetballer, wegens verduistering van hem toevertrouwde gelden en wegens rijwieldiefstal. De psychiater dr. Schnitzler voer de aan dat het succes op het voetbal veld van deze verdachte allerminst bevorderlijk was gebleken voor zijn succes in de maatschappij: hij was een goed werkman als spinner in een fabriek, maar de voetbal roem steeg hem naar het hoofd en 'hij adhtte zich te goed voor textielar beider. Hij was echter niet ontwik keld genoeg om een behoorlijk be staan te vinden in het verzekerings wezen, kwam in een verkeerd mil ieu en raakte van kwaad tot ergei'. ONDEUGDELIJKE BETONNEN PLATEN GEBRUIKT? Op 22 Januari 1949 werkte de 40- jarige arbeider M. de Kam aan het herbouwplan Kralingen, blok F 18. te Rotterdam. Op die dag liep De K. over een betonnen looppad op een der zolders. Hij zakte er door, viel vier meter naar beneden en weTd ernstig gewond. Een der aannemers, de 63-jarige bouwkundige A. de R. uit Rotterdam, had zich voor de Rotterdamse recht bank te verantwoorden, omdat hij door ondeskundigen de betonnen pla ten zou hebben laten fabriceren in strijd met de voorschriften. De on voldoende bewapening van de platen zou hij aan het oog hebben onttrok ken, doordat hij direct beton liet storten. Tijdens het verhoor van de ver dachte verklaarde deze, dat hij nooit bij het maken van de platen is ge weest. Indien hij geweten had dat deze platen, die hij „knoeiwerk" noemde, levensgevaarlijk waren, zou hij er een stokje voor hebben gesto ken. Er waren 17 getuigen opgeroepen. Een getuige, die bij de produc tie van de betonnen platen betrok ken was, vertelde, dat verdachte op dracht voor het maken van de platen had gegeven en er vaak bijstond, wanneer de platen werden vervaar digd. Verdachte ontkende dit. Ook waren er, volgens verschillende ge tuigen, geen ijzervlechters bij het maken van de betonnen platen be trokken geweest. Volgens een getuige had verdachte opdracht gegeven een ondeugdelijke plaat te begraven. Een der getuigen a décharge meen de, dat de plaat zelfs ongewapend wel een man zou kunnen dragen. Verder merkte deze getuige op dat de vervaardiging van deze platen zeer eenvoudig was. Twee getuigen a décharge waren niet verschenen. De verdediger, mr. R. H. M. Hoo- geweegen. wilde dezen graag horen en vroeg aanhouding der behande ling. De zaak werd daarop naar de instructie teruggewezen, omdat de verdediger het eveneens op prijs stelde, dat de deugdelijkheid van be tonnen balken waarover gedurende de behandeling terloops was gespro ken, nader werd onderzocht. gg MYSTERIE H OP DE DOOR GUY HAMILTON 69) „Vervloekt!" bulderde Kamineff. „Aldien tijd hebben jij en je kornui ten dus achter een vodje papier aan gezeten! Gecondoleerd, Winter. Als ik mijn nek waag, zullen ze van mij nooit kunnen zeggen, dat 'k hem voor iets zonder waarde gewaagd heb!" XVI. Op 't C-dek had kapitein Thaves n grote provisiekamer laten ont- ümen en daar werden bewaakt or inspecteur Fellows en enige ilergebracht Frederick Winter, !ian Frallins, Ippolitov Kamineff. Was een erg primitieve gevange- doch Fellows troostte 't drietal '"ïch met 't vooruitzicht, dat 't oog maar een kwestie van uren l. de Princess Marina had New gereikt; op de terugreis zou i :cu ..eren een comfort te beurt val- i len, aan hun waardiheid verschul digd. Mevrouw Reeves genoot 't voor recht, onder bewaking in haar hut te mogen blijven. Superintendant Brandon had haar 'smorgens onder handen genomen en weer mocht Mortlake van de partij zijn. De be koorlijke Agatha hoorde de tegen haar ingebrachte beschuldigingen met een kalmte aan, waarover de po litieman zich verwonderde en erger de tegelijk. „En wat denkt u nu met dit alles opgeschoten te zijn?" vroeg zij spot tend. „Een misdadiger, die twee moorden op zijn geweten heeft, en op 't punt was, een derden te plegen, legt vóór zijn dood een verklaring af, waarmee hij twee mensen in ern stige moeilijkheden hoopt te bren gen. Daartegenover staan de woor den van Vaughan Reilly, of Frede rick Winter, zoals u zegt, dat hij heet, Julian Frallins en mij. Ik sla blijk baar een Brtise jury hogex- aan dan u. Niet één zal op Claude's getuige nis over ons 't schuldig durven uit spreken, waarbij nog komt, dat vol gens onze wet de ene echtgenoot- niet tegen den anderen getuigen mag, mondeling noch schriftelijk, 'k Heb altijd gedacht, dat ze bij Scotland Yard alleen mannen met hersenen gebruiken konden." „U zult wel afleren, zo hoog van den toren te blazen, mevrouw Ree ves. Als u zó op de hoogte van de wet bent, moet u ook weten, dat 't strafbaar is, kennis van een misdaad te dragen en die kennis onder zich te houden." „Slaat dit op de moord op John Winter? Best mogelijk, dat Claude hem doodschoot; hii was nu eenmaal zo jaloers als Othello. Maar enig be wijs héb 'k niet. Tussen dreigen en doen is een groot onderscheid. Als elk dreigement van moord in drift geuit, ter kennis van Scotland Yard gebracht moest worden lieve he mel, dan hadden ze daar geen tijd, om zich met andere, ernstiger din gen bezig te houden!" „Handig bent u, mevrouw Reeves. Maar om den moord op John Win ter gaat 't nu niet, wél om dien op den assistent-purser Slater en den moordaanslag op nachtwaker Reed. Daar droeg u kennis van. 'k Beschul dig u zelfs, dat u Reeves er toe hebt aangezet. Hij had uw belofte, dat, als hij de formules van professor Conway bemachtigde, tussen u twee ën weer alles goed zou worden, 't Doet er niets aan toe, dat 't geen ogén- blik in u opgekomen is, woord te hou den. U wist verder, dat uw man gister avond ging voltooien, wat hem de eer ste ïïia'l fori flol-o rrplnVt WSS. Een zo gevaarlijk getuiee als Reed moest voor goed 't zwijgen worden opgelegd, 't Bewijs, dat u op de hoogte was, heb ik in 't briefje, dat u Frederick Winter schreef." „Heb ik Frederick een briefje ge schreven, mijnheer Brandon? Be waar 't zuinig en laat schriftexperts hun oordeel er over zeggen! U krijgt dan blunder nummer zóveel te slikken." „Volgens dat briefje zoudt u kies pijn hebben. En werkelijk, mevrouw Reeves, u stuurde gisteravond een stewardess naar de apotheek, met verzoek, u wat aspirine te laten brengen. „Volkomen waar. 'k Kreeg plotse ling hevige kiespijn. Vermoedelijk heb 'k 's middags op den tocht geze ten. 't Was me absoluut onmogelijk te blijven dansen, hoe dol 'k er ook op ben. 'k Ging naar mijn hut en belde een stewardess. Toevallig keek 'k op mijn horloge; 't was vijf minu ten voor half elf. Werd in 't briefje, dat de heer Winter ontving, voor speld, dat 'k kiespijn zou krijgen? Hoe grappig! Stond er bijgeval ook ■bij, hoe laat de pijn zou komen? 'k Ben benieuwd of de tijd klopt!" Superintendant Brandon beet zich op de lippen; mevrouw Reeves was zo glad als een aal. Toch gaf hy geen Vamn, „Misschien herinnert u zic!h nog," zei hij zoetsappig, „dat uit de safe een verzegelde gele enveloppe ge stolen werd. Gisteravond heeft juf frouw Spencer, de verpleegster, uw koffers doorzocht. Ze bracht u niet de gevraagde aspirine, maar een snel werkend slaapmiddel. Toen kon ze op haar gemak dat werkje verrichten. Professor Conway's en veloppe vond ze onder in een van uw koffers terug." Mevrouw Reeves lachte hartelijk. Helemaal tegen mijn gewoonte in! Nu begrijp ik 't. Als u juffrouw Spencer ziet, wilt u haar dan uit mijn naam vriendelijk bedanken? Haar slaapmiddel heeft me veel beter ge holpen dan aspirine had kunnen doen." Agatha vouwde de handen haar hoofd samen. „Welzo! Vond die nieuwsgierige verpleegster een verzegelde gele enveloppe onder in een van mijn koffers? En beweert u, op grond daarvan, dat ik ze daar ge borgen heb? 'k Weet van een derge lijk bezit niets af. Waarschijnlijk heeft Claude ze daar willen bewa ren. We hadden wel afzonderlijke hutten, maar in de mijne was hij niettemin goed thuis!" „Ja,ja, mevrouw Reeves! Alles wordt op den doden Claude gescho ven. Zijn heengaan komt u wel bij zonder van pas." „Dat mag 'k niet ontkennen, mijn heer Brandon al heeft de tragische manier, waarop hij aan zijn eind moest komen, me natuurlijk geschokt. Zij haalde haar schouders op. „En nu hebt u besloten, uw leven opnieuw te beginnen aan de zijde van den waardigen Frederick Win ter," zei Brandon sarcastisch. „Hef spijt me voor u, maar ik vrees dat u misgerekend hebt. U kunt uw Fre derick niet tot aChter de gevange nispoort volgen u zoudt 't ook wel niet willen. Nogmaals, 't spijt me met 't oog op u-w zonnige voor nemens, mevrouw Reeves, maar we gaan Frederick voor vele jaren een onbezorgd bestaan verzekeren. En 't zou me niet verwonderen, wanneer hij», in dat vooruitzicht, 't niet best oordeelt, ook u voor den nodigen tijd op staatskosten logies te ver schaffen. Dan krijgt bovendien een ander de kans niet, hem u afhandig te maken." „Je lie^t, vent! Je liegt, alsof 't gedrukt is! Je denkt dit zaakje knap voor elkaar gebokst te hebben, hè? Toch ben je een idioot, een ezel, een... Mevrouw Reeves stikte haast van woede. Ze kon niet uit haar woor den komen, stampte op den vloer, tierde en raasde hij gebrek aan ar gumenten.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 7