NIEUWS UIT DE RIJNSTREEK NIEUWS UIT DE OMGEVING Er zijn al tweeduizend leden DONDERDAG 27 APRIL 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA ALPHEN AAN DEN RIJN Culturele Avond J.G. Kappe- ]aan De Langen uit Bergen (N. H..) hield Woensdagavond voor de leden van de J. G. in de Sint-Josephzaal een lezing met lichtbeelden ook in kleuren over zijn reis via Ba zel, Luzern, Florence, Assisië naar Rome en vervolgens naar Capri en Pompeii. In elk dezer steden voerde spr. de aandachtige toehoorsters naar de onderscheidene kunstuitingen der bevolking en wist vooral veel te ver tellen over het Renaissance tijdperk. Mej. J. van Engelen leidde de avond in en sloot met een dank woord! Bestelauto geslipt Woensdag morgen slipte de bestelauto van de Japonnenindustrie Lambert Jans sen alhier, aan de Verlengde Aar kade en gleed achteruit in de naast de weg lopende sloot. Met de kraan- wagen van de Firma Boot werd de •gehavende auto op het droge ge bracht. Schade aan de nieuwe kle dingstukken, waarmede de auto was volgeladen, is aanzienlijk. Ter hoogte van de R. damse Bank in de Julianastr. werd heden morgen omstreeks 10.30 uur de groentewagen van de heer H. A. v. Engelen omvergereden door een vrachtwagen, doordat deze bij het afremmen voor een tegenligger door de gladheid van de straat doorgleed Alleen materiële schade aan de groentewagen en oplast. AARLANDERVEEN BURGEMEESTER WITSCHEY BEZOEKT ZATERDAG AARLANDERVEEN. Zaterdag a.s. zal burgemeester Witschey op enigszins officiële wijze zijn eerste bezoek brengen aan Aar- landerveen Omstreeks 2 uur arri veert de burgemeester aan de grens van Aarlanderveen- waar hij aan het begin van de nieuwe Provinciale weg wordt ontvangen door een co mité, bestaande uit de drie raads leden, de heren P. Verdonk, C. Ver- duin en A. Honout, alsmede uit de heren C. v d. Bijl dr. W. v. d. Wind en C. Schellingerhout. Hier zal de burgemeester worden toegesproken. Na deze korte begroeting zal de route op echt Aarlanderveense wij ze worden vervolgd, voorafgegaan door ruiters, muziek, padvinders (sters) van de N.P.V en de N.K.J.V. om dan vervolgens, na een korte rij toer door het dorp te arriveren bij het Dorpshuis. Pastoor Th Omtzigt van Aarlan derveen houdt hier een kort wel komstwoord namens de Aarlander- veners. welke toespraak door de bur gemeester ten aanhore van alle be- lf-n^ellenden, zal worden beant woord. Na deze toespraken brengen de schoolkinderen een zanghulde en vervolgens zal de burgemeester om streeks 3.30 uur in het Dorpsruis^ re cipiëren. ALKEMADE Geboren: Jozef H., z van J. van Wieringen en K. C. Hillenaar; Maria P., d- van J. M. Heemskerk en C. W. van der Meer; Lucienne W M., d. van G. J. Schouten en C. M. v. d Linden; Jacobus A., z. van J. P. van Segge- len en H. C. Straver; Paulus N. M z. van G. van Ruiten en E. Th- van Berke1; Nicolaas Adr Joh., z. van W J. v. d. Haak en J. A. A. van Velzen: Hendrikus W-. z. van P. J. Brugman en J. P. Ganzevles; Gerardus Corne lia,, z. van N. van der Klugt en P. A M. van Rijn: Johannes Th P., z. van Th. G. Lek en M. P. Neijman; Maria Adr. Joh., d. van A. J. van Velzen en D. M. van Wingerden: Theodora E. M., d. van H. J. v d. Meer en E. M. v. d. Meer; Adelia A. M- d. van J. E. Koek en C. A- Volwater. Ondertrouwd: A. C. van den Burg en G. E. M. Vaneman; G- Goedhart en N. Meijer; J. C. Timofei en P. A. v. d. Hoorn. Gehuwd: J. W. Zandvliet en A A. van der Meer; J. W. van Leeuwen en B. M. Borst. KOUDEKERK Gerepatrieerden óp het Raadhuis ontvangen. Op het gemeentehuis werden der traditie getrouw de onlangs gerepatrieerde militairen D. de Jeu, C. Smit, C. v. Harskamp, J. Bezuyen en C. Verbree met hun familieleden officieel door het ge meentebestuur ontvangen. Voor het raadhuis had „Kunst na Arbeid" zich opgesteld en na het Wilhelmus sprak burgemeester Verheul, staande op het bordes, een kort welkomstwoord. In de raadszaal vond de verdere ont vangst plaats en werden door bur gemeester Verheul de oorkonden met een toepasselijk woord uitge reikt. Ds. Wolven, voorzitter van „Pro Rege" sprak vervolgens de mi litairen toe. De/heer R. Boer sprak namens de V.O.M.O. woorden van hartelijke gelukwens en ds. Pont sprak een persoonlijk woord. Namens de gerepatrieerden sprak korporaal Smit woorden van dank, kort en krachtig en korp. van Harskamp sprak de wens uit, dat de V.O.M.O. zal blijven werken. Namens de ouders sprak de heer P. G. J. Smit een dankwoord. LANGERAAR Amusementsvereniging. Na een druk seizoen kw*amen de leden der R.K Amusementsver. in vergadering b;ieen om op rustige wijze de zaken van de vereniging, te bezien. De se cretaris, de heer A. A. Brand, gaf in een keurig jaarverslag een over zicht van alles wat in het afgelopen jaar aan werk is verzet. In een goed overzicht gaf de penningm. de finan ciële stand der vereniging weer. De controlecommissie rapporteerde gun stig. De aftredende bestuursleden. C. van Dam en C. Keijzer werden bij acclamatie herkozen. Eerstgenoemde tevens weer als voorzitter. Na slui ting werd er gemusiceerd. De heer J. den Haan is te Rot terdam geslaagd voor het examen leerkracht Tuinbouwtechniek <kas- sen). HAZERSWOUDE Geboren: Adriana Maria Albertha, d. v. M. W. L. Koeleman en K. Louwers. Johanna Maria Agnes, d. v. L. A. Lourier en J. G. J. Kerkvliet. Maria Antonia Lidwina, d. v. J. M. Zwartjes en P. C. van Eg-mond. Pie- ter Hermanus,. z. v. P. de Krui ff en M. C. van derBijl. Johanna Maria, d. v. Th. van der Starren en Th. Nahon. Johannes Gerardus, z. v. Z. van Luiten en E. de Groot. Johan nes, z. v. G. Verbeek en M. van Els- wijk. Hendrica Anna Maria, d- v. G. J. van Goozen en H. C. van der Post. Albertha Gerarda Maria, d. v. A. J. van Diemen en J, H. van der Ven. Adriana Lidwina Johanna, d. v. J. Th. Helling en C. J. van der Maat. Gehuwd: G. van Beek, oud 23 jaar groentehandelaar, en J. de Boer 23 jaar zonder beroep. Overleden; A. van der Lubbe, oud 59 jaren, echtg. van J. J. van Meurs. J. van Vliet, oud 30 jaar, echtg. van W. J. Lourier. J. Karkes oud 45 jaren wed. van K. van Teijlingen. M. C. van Zanten, oud een jaar zoon van T. van Zanten en A. van der Haven. M. Pols, oud 79 jaren wed. van W. Verkerk. LEIMUIDEN Bouwvakarb. St. Joseph De vergadering van de bouwvakarbei ders in café v. Graas werd slecht bezocht. Voorzitter B. Bartels stelde de nieuwe districtsbestuurder de hr. F. J. v. d. Hecke voor, waarna deze enkele actuele vraagstukken be sprak o.a. de contributieverhoging en de loonklasse. Na de rondvraag, die weinig op leverde, sloot de voorzitter met 'n oproep de afwezige leden aan te sporen tot beter vergadering bezoek. Geboren: Frederik Johan z. van Chr. Verhoeven en N. Oesternlan; Elisabeth d. van H- Noordijk en C. Boezaard; Cornells Johannes z. van J. C. Markwat en C. H. van der Voorn; Johanna Elisabeth d. van J. P. van den Hoek en E- Nab; Johan nes Leonardus Josef z. van J. L. v. Velzen en M. C. v. d. Heiligenberg. - Ondertrouwd: Gerardus Anto- nius Mollers 27 j. en Dirkje Theodo ra Maijenburg 21 j.; Adrianus Wil helmus van Diemen 40 j. en Catha- rina Maria Straathof 33 j.; Steven Kinkel 28 j. en Anna Horsman 27 j.; Matthijs van Dijk 26 j. en Elisabeth Johanna Gerritsen 28 j. Gehuwd: Willem Antoon Ku ling 45 j. en Hendrika van Heijnin- gen 35 j.; Petrus Wilhelmus Moor 39 j. en Gerarda Adriana van Die men 33 j. De Gemeenteraad kom't op 2 Mei a.s. des n.m. te 7.30 uur in open bare vergadering bijeen. De agenda bevat o.a. de aankoop van grond voor woningbouw. NIEUWKOOP Geboren: Apollonia Theodora, d. v. P. A. Ham en van den Haak Wil- helmina Henrica, d. v. G. Smit en van S. G. C. Vieanen. NIEUWVEEN Nieuwveensc Bouwvereniging: Op de ledenvergadering van de Nieuwveense Bouwvereniging, wer den vele vragen gesteld over de oorzaak van de stagnatie der wo ningbouw. De voorzitter de heer A. van Zoest, kon de vergadering daaromtrent geruststellen, want tus sen het Gemeentebestuur en het Rijk was'intussen overeenstemming bereikt, inzake de financiering van de extra kosten, welke waren ge raamd op f 2,300,en welke waren voortgekomen uit een foutieve be rekening van het waterpeil in de bestekken, waardoor de belonopleg- gers inplaats van 1.50 M., 3 meter lang moesten zijn, zodat de aanne mer thans met de bouw is begon nen. Overigens was het algemeen bekend, dat het een langdradige geschiedenis pleegt te worden als de bouwvereniging als principaal met de uitvoering der woningbouw is belast, terwijl de gemeente haar daarvoor financiëel voorschot moet verlenen. Kan de gemeente zich niet rechtstreeks met de uitvoering belasten, zo werd gevraagd. Tenslotte werd nog besloten, twee percelen bouwgrond aan te kopen van de wed. Buis voor 1.070,en van de gemeente voor 2.000,—, waarmede de vergadering zonder hoofdelijke stemming accoord ging Zanger jubileert. Bij de heer L. de Boer, die dertig jaren lang, God lof heeft gezongen bij kerke lijke plechtigheden, moet Zondag onder de Hoogmis veel zijn omge gaan, toen hij dit jubileum her dacht. Voor hem zong het paro- chiëel mannen- en knapenkoor o.l.v. haar dirigent de heer N. J Speet, de vierstemmige gemengde Mis van H. Andriesen en het vierstemmig gemengd Ave Verum van Mozart. Maar treffend was ook de psalm uit de Introitus: „Verheugt U, gij ge rechtigden in den Heer: de vromen past een lofzang", evenals het feit, dat het orgel werd bespeeld door een zoon van de jubilaris, de heer St. de Boer. Na de Hoogmis, werden de jubi laris en zijn gezin door pastoor P. L. J. M Schretlen en de leden van het mannenkoor in de bovenzaal van café Leliveld gehuldigd. Hem werd een R.K. Zangboek van de Benedictijnen uit Oosterhout met de Graduale en de Hollandse ver taling aangeboden. Door het zang koor werd hem een fraai rookstel aangeboden. „De Witpen". De uitslag van de gehouden wedvlucht van Zondag 23 April is als volgt: De duiven werden om negen uur te Dordrecht gelost. Aankomst eerste duif 9.46.8. laatste duif 10.9.46. 1. J. van Leeu wen; 2. F. Vermeulen; 3. G. Oskam. 4. J. Sprinintveld; 5. F. Vermeulen; 6. A. Bijl; 7. C. van Leeuwen; 8. A. Schouten; 9. A. Romeijn. Voor Zondag 30 April is een wedvlucht georganiseerd vanuit Rozendaal, ROELOF ARENDS VEEN Toneelver. „St. Pancratius". De toneelver. „St. Pancratius" gaf Woensdagavond de première van een viertal toneelavonden voor haar do nateurs in de St. Pancratiuszaal. Re gisseur Th. Wesselman sprak een kort welkomstwoord, ir^onderheid tot pastoor J. G. Onel en kap. C. A. Berkhout en gaf hierna een inlei ding op het te spelen stuk „Je kunt 't toch niet meenemen", een Ameri kaans blijspel. Inderdaad was dit stuk een echt Amerikaans gegeven. In snel tempo volgden de diverse scènes elkaar op. Het gegeven be handelde dc diverse hobbies waar mede alle leden van een familie Sy camore waren behept. AJlen leven hun eigen leventje naast elkaar in het huis van Opa Martin Vanderhof, en dit brengt de dolste situaties ten tonele. Sterke contrasten worden hier met kwajongensachtige humor geschilderd. Natuurlijk ontbreken amoureuse verwikkelingen niet. An ders zou dit stuk niet naar een film gemaakt zijn. Toch is de hoofdstrek king in dit stuk zeer goed, want wat heb je aan geld en goed, immers „Je kunt 't toch niet meenemen". De toneelv'er. „St. Pancratius" is er ten- volle in geslaagd haar donateurs een kostelijke avond voor te zetten en haar goede faam te bestendigen. ZWAMMERDAM Geboren: Cornelis Arnoldus Nicolaas z. van C. J. Baars en A. E. J. Höfkes. Leonardus Adrianus z. v. G.'Ernst en A. Kuc. Anna Maria d. van F. v. d. Poll en E. A. Voorbij. Ondertrouwd: Adrianus Anlho- nius de Vos 28 j. te Hekendorp en Barbare Catharina Goosen. HILLEGOM Deze wedstrijden, uitgeschreven door Bloemb., afd. Hhlegom, trok ken ruim 50 deelnemers. De jury, bestaande uit deheren Bijl, v. d. Kolk en Stokman had geen gemak kelijke taak. De wedstrijd was- ge splitst in A. ep B. nl. oorspronke lijkheid van idee en wijze van uit voering. In afd. A. werd de eerste prijs plus wLselbeker toegekend aan de Rijkspolitie te Hillegom, niet „Bulb- clipper", ontwerp van wachtmees ter J. L. Herkemey. Verder: 2e pr. Voetbalv. „Hillegom" (clubvlag); 3e pr, J. B. v. d. Schoot (gemeente wapens Bollenstreek; 4e pr. L. T. J. Zilk; 5e pr. Openb. Werken (Bene lux-tableau Hoftuin). Eerv. ver meldingen: Mevr. Rijnveld; De Hanze (Zilk); Gebr. Van Til; De Groot Co. en J. Hulsebosch. Afd. B. Ie pr. plus Wisselbaker St. Josephschool; 2e pr. Harmonie Crescendo; 3e pr. L.T.J.L.T.B. Hillegom; 4e pr. Langeler; 5e pj\ Julianaschool. Eerv. vermeldingen: A. Kleiwegt; Gebr. Lommerse; A. J. Lommerse. Tuinbouwcursus bloembollenteelt. De uitreiking der diploma's -had plaats ter beëindiging van de gege ven cursus Het diploma verwierven: G. W. Vliet, J. C. N. Kling, A. Phi- iippo, P. Winkelaar, G. N. Teeuwen, A. v. Haaster, J. W. Nederstigt, Th. Jonkheer, W. G. Lommerse, A. Ruig- rok, J. Steenvoorden, F. Pot, J. de Groot, C. Oudshoorn, J. A. M. Ruig- rok, C. van Rood en, J. Hulsebos, L. oansen en P. Peschier. Bij dit afscheid waren tegenwoor dig: de heer Bijl van Duivenvoorde voorz. C. v. T., weth. van Dam, War merdam en Lagerberg, de beide laatstgenoemden namens de Unie van Landarbeiders. Verschillende sprekers voerden het woord en een der leerlingen bedankte namens al len de leraren Verbeek en Zadel, on der aanbieding van een geschenk voor ieder. KATWIJK Geboren: Johannes J. z. v. P. van den Oever en J. Molenaar. Maart- je d. v. C. Vlieghart en J. Hogë- woning. Cornelia d. v. C. Schonëveid en C. K. Parlevliet. Nicolaas J. z. v. J. de Mol en A. de Best. Johan z. v, J de Mooi en L. Guyt. Cornelis z. v D Groen en C. v. Duyn. Jacob z. v. H. Krijgsman en D. A. Haasnoot Dirkje d. v. W. Schaap en P. Harte- veld. Ondertrouwd; P. Ouwehand en G. van Beelen. C. Varkevisser en D. van Duyn. Overleden: J. Molenaar 71 jaar, echtg. van G. M. Rijser. J. van den Oever 6 w. W. v. Dijk 71 jaar. KATWIJK AAN DEN RIJN K. R. V- In het parochiehuis hield de voetbalver. K. R. V. haar jaarvergadering. Het jaarverslag van de 2de secretaris vermeldde als hoofdpunten o.a. de opening van de nieuwe kleedtent. De bestuursver kiezing had tot resultaat, dat de bei de aftr. de heren L- J. Lange en Adr. Verhart met bijna algemene stemmen werden herkozen. De kas- commissie zai dit jaar bestaan uit, de heren A. Hermans en C. Winters Van de elftalcommissie bedankten P. van Kampen en A. Hermans. In hun vacatures zal door het bestuur voorzien worden. Een kort woordje door de G. A. werd helaas tot wei nige leden gesproken. „Om de bijl aan de wortel te leggen',' aldus de G. A., ..moet helaas gezegd worden, dat het solidariteitsgevoel bij de le den ontbreekt. K. R. V. wordt een vereniging van niets, wanneer de le den niet meer clubgeest gaan tonen". Na dank gebracht te hebben aan' allen, die financiëel alsmede met div- werkzaamheden hun steun aan K. R. V. hebben gegeven, besloot voorzitter J. Fennes de vergadering. LEIDSCHENDAM Geboren-: Johannes P. J-. z. van F. J. Strampraad en M. M. F. Bak ker, Catharna A. W. M., d. van C. G- M. van Santen en A. M. Th. Lex- mond; Hendrika Th. M.. d. van P. Nuij en Th. W. Hofs. Anna M. L., d. van C. C. C. van den Muysenberg en C. J. Dijkmens; Adrianus J. M-. z. van L. G. Luiten en C M. Waaijer; Petronella J. M., d. van N. J. Rem merswaal en W. E. Angenent. Ondertrouwd: Th. P. M. Klaus en M. J. van Swieten: Ant Remeijsen en J. C. Oostwouder. Overleden: Elisabeth Stoet 69 jaar echtgenote wan C. van Zanten. NOORDWIJK Geboren: Johannes J. Z. van Barn- hoorn en J. Korbee, Johanna C. G. M. d. van J. P. Mulder en Slats, Ca tharina H. d. van C. B. Augustinus en C. P. Meijer, William J. z. van M. D. den Otter en M. Kloös, Mo nica M. d. van W. Boortman en A. M. Peterse, Leonardus R. z. van G. v. Schie en W. H. v. Bohemen, Maria tog; Edouard Adelbert Eugene Ge rardus Johannes, z. van G. J. Libo- san en A. A. Baumans; Petrus Pau lus Cornelis z. van J. B. J. Walt- haus en M. W. Caspers; Ondertrouwd: P. A. van Til en E. P. J. de Jong; J. H. van Hennes uit Groningen en A. M. Tuyl Schui temaker; P. F. Bourgeois en A. van der Zaal; H. van der Heijden en P. W. F. M. Thiel; A. P. Wesselo. Getrouwd: J. A. Remmerswaal en A. P. Remmerswaal; J. van Kan en A. Graf; A. Q. Schrama en M. C. A. van den Berg. ZOETERMEER Op de jaarvergadering van H. M.. de Koningin zullen op ons dorp geen vermakelijkheden worden gehouden. Aangezien hét weder in WEERSVERWACHTING (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur). WISSELEND BEWOLKT Wisselend bewolkt met plaat selijk enkele buien. Matige tot krachtige wind, overwegend tussen Noord-West en West. 'Koude nacht en plaatselijk nachtvorst, morgen overdag iets minder koud. dit jaargetijde zich meestal niet voor feestelijkheden leent, ligt het in de bedoeling van de Oranjeverenniging daarvoor de Augustusmaand af te wachten.. d. van A. J. J. v. d. Burg en J. M. J. Ruigrok, Adriana M. d. van C. v. Rooijen en W P. Nelisse. Adrianus z. van A. J. M. Kriek en E W. Tuk ken, Willem z. van J. W. Coeraads Nederveen en A. S. M. C. Hagen beek. Ondertrouwd: P. C. de Zwart en G. Plug, M. Plug en h- M. Ooster broek. Getrouwd: H. A. G. Slootbeek en A. A. Meijer, L. v. d. Putten en J. C.. J. v. Wouw. NOORD WIJKERHOUT K.A.J. De voorzitter J. Kap- tein deelde mede dat hij wegens drukke werkzaamheden zijn ontslag nam als voorzitter en als bestuurs lid. Uit het jaarverslag van de se cretaris bleek: De samenwerking met de K.A.B. was in het afgelopen jaar zeer goed. Verschillende pun ten uit het winterprogramma kon den wegens gebrek aan zavuvuimte niet uitgevoerd worden, wat de aandacht vestigt op de dringende noodzaak van een parochiaal ver enigingsgebouw. Uit het jaarverslag van de pen ningmeester bleek, dat de inkom sten f 1209.63 en de uitgaven f 1190,56 bedroegen. Het ontwerp zomerprograroma vermeld o.a. voetbalwedstrijden athletiek, aparte avonden voor oid- militairen en half Juli een tourdag naar Limburg. Medegedeeld werd, dat in Oct a.s. het le lustrum zal gevierd worden. Tot bestuursleden werden geko zen F. Smit. P. Warmerdam, J. v. d. Ploeg, H. Slobbe en H. den Elzen. Tot voorzitter werd gekozen J. v. d. Ploeg. Tenslotte sprak de aalmoe zenier een kort woord en leende aan F. Smit de 2e prijs toe van de K. A. J.-prijs vraag, waarvan Smit de enige inzender was. SASSENHEIM UITSLAG MOZAÏEKEN- WEDSTRIJD Dinsdagavond had in het Bruine Paard de prijsuitreiking platas van de mozaiekenwedstrijd. De uitslag was als volgt: Grote tuinen: E. Speelman le pr N.Z. R.K. Kerk 2e pr., G. W. de Vroomen 3e pr., Gemeentehuis 4e pr.. N.V. Warnaar 5e pr., W Bakker 6e prL. van Leeuwen 7e pr., Z.7. R.K. Kerk 8e pr., P. L. Krouwel 9e pr., S. Verdeeaal 10e pr. Eervolle '-ermelding: Huize Vredesteyn, 1T. p Zwetsloot. P. Philippo, Joh. Ver- legaal. Kleine tuinen: L. M. van Reisen le pr., Witteman 2e pr., Bethesda 3e pr., H. Doornbosch 4e pr., A. H Bergman 5e pr., Q. Eikhuizen 6e pr,. G- van Reisen 7e pr. J. van Hoorn 8e pr., H. Zwetsloot 9e pr., Niemeyer J0 pr. Eervolle vermelding: L. Bis- schoDS J. B. van Reisen Bunsma. W. Eldering, N.V. Scheffers Kroe- se. De jury bestond uit de heren G Dernmink, J. van Leur en J. Oos tenrijk. Wedstrijd ziekzoeken. Door de plaatselijke Unie van Landaibei- dersbonden, in samenwerking met de afd. van de Alg. Ver. van Bloem bollencultuur. wordt a.s. Zaterdag middag van 2 tot 5 uur in de schuur van Zonneveld en Co een wedstrijd gehouden in ziektebeelden bij bloem bollen. Door de keuringsdienst van „De Narcis" en Plantenziektenkun- dige dienst is gezorgd voor een grote collectie ziektebeelden. Voor kwekers en landarbeiders een leer zame middag. Geboren: d. van B. Kappe en D. J. Smit; z. van J. Granneman en M. H. van Doorn. Ondertrouwd: J. Tilma 25 3. on F. van der Heiden 24 j. Getrouwd: M. W. Oostendorp 26 j. en A. C. van der Lans 24 3. Overleden: A. van der Spek 40 j., won. te Wassenaar. VOORSCHOTEN Geboren: Marianne d. van P J. E. Jongen en J- Bierlé; Christina Liena Maria d. van Q. Th. W. dc Lange en C. L. Verplancke. Johanna Maria d. van J. Duivenbode en H. Z. Oskam; Hendrika Johanna -i. van J. L. van der Gouw en C. Renes. Gehuwd: Hendrikus Johannes ten Have en Agnes Wilhelmina Maria Niersman. WASSENAAR Geboren: Henricus Johannes Pas- chalis, z. van B. J. Vogels en J. G. van Noort: Petronella Agnes Geer- truida, d. van A. J. Komen en A. M. Ruijgrok: Paulina Johanna, d. van M. Dompeling en J. Steen; Gerardus Pieter, z. van G. A. van Veen en J. A. Remmerswaal; Ger truda Helena Maria, d. van P. W. Vogels en G. P. Wieffering; Fran, ciscus Antonius, z. van A. J. West- geest en H. C. M. van Eeden; Rei- -nier Johannes, z. van R. J. Lamboo en M. Haasnoot; Robertus Simon, z. van A. van der Heijden en J. M, de Wit; Hendrik, z. van D. J. Slijk huis en J. M. Hollenberg; Tineke, d. van A. Vaandrager en C. J. Har- Leidse Wit Gele Kruis vergaderde Grote plannen in voorbereiding F EN VIERDE CONSULTATIE-BUREAU voor zuigelingen (in de Pro- *-4 fessorenwijk), een derde kleuter bureau en heel Leidon (d.w.z, de 0.000 katholieke gezinnen) lid van het Wit Gele Kruis. Ziedaar de'toe komstmuziek, die als ouverture werd gespeeld op de eerste ledenvergade ring van het Wit Gele Kruis te Leiden. De heer J. Kroone, die als voor zitter dit openingswoord sprak, gaf zich er wel rekenschap van, dat het zeer moeilijk zou zijn in de Pr of .wijk een gebouw te vinden. Het derde con sultatiebureau voor kleuters is nodig geworden, wegens dc onverwacht grote toeloop. En wat die 6.000 leden betreft, daarvoor rekent het be stuur op de medewerking van alle leden, die propaganda moeten maken voor hun eigen katholieke kruisvereniging. Ieder kath. gezin moet lid zijn De voorzitter memoreerde het voorbereidend werk, waarin vooral ook mr. Donders een groot aandeel had, en omschreef tot welke succes sen dit geleid had, sedert op 1 Juni 1949 de Wijkverpleging onder het Wit Gele Kruis kwam. Thans zijn er on geveer 2.000 leden en de propagan disten worden niet moe, overal aan te bellen. Zij doen daarbij vaak verrassende ervaringen op. Zoiets als: geen lid; nogmaals geen lid; opa ziek; wel lid; opa dood; geen lid meer. Dat dit niet kan blijven doorgaan, is vanzelfspre kend. Ieder katholiek gezin weet on dertussen wel, dat het Wit Gele Kruis in Leiden op volle toeren draait. Het gaat niet aan om buiten de ledenrij te blijven, totdat er plotseling ziekte komt. Dan wil men lid worden. On middellijk nog wel. En natuurlijk direct geholpen worden. In dergelij ke gevallen wordt thans het vooruit betalen van drie maanden contribu tie geëist, om te voorkomen, dat men direct na het ziek-zijn zich weer laat afschrijven. Tijdens de rondvraag werd voor gesteld deze boete-maatregel nog te verzwaren. Het voor en tegen werd afgewogen. En het bestuur noopt de ze kwestie binnenkort nader uit te werken. Prettige samenwerking. Gelukkig staat het Gemeentebe stuur achter ons, aldus de voorzitter, die sprak over de komende subsidie, waarvan ook het Groene Kruis zyn deel zal krijgen. Tussen beide Kruis verenigingen wordt prettig samenge werkt, vooral nu de gemeente de ge hele gezondheidszorg aan de Kruis verenigingen heeft opgedragen. Mevr. H. J. Lindenhoff-Hop bracht een keurig verzorgd jaarverslag uit, waarin o.a. dank gebracht werd aan de heren geestelijken, die veel pro paganda hebben gemaakt. Niet min der dank aan de heren doctoren en de wijkzusters. De heer J. van Zanten meldde in zijn overzicht ƒ7004.09 aan inkomsten en een nadelig saldo van ƒ4.003. Waarom R.K. Kruisvereniging? Rector A. A. M. Sanders uit Was senaar sprak na de pauze voor het kleine aantal belangstellenden, dat de koude getrotseerd had, over „Het belang van de Volksgezondheid in verband met de structuur van de hui dige maatschappij". Spr. ging uit van de vraag, of het geen liefhebberij, groeps-egoïsme of hokjes-zetterij v as, om een aparte kruisvereniging voor katholieken te willen hebben Anders gezegd: waarom is het Kruis werk verbonden aan een levensbe schouwing? Om hierop het antwoord te kun nen geven moest spr. eerst een defi nitie poneren van gezondheid. Een definitie, die niet beperkt bleef tot het lichaam, maar ook de geest er in betrok, en die de mens niet slechts als individu, maar ook als deel van de gemeenschap ziet.. Dan moet de de finitie luiden: Gezondheid is een zich lichamelijk, geestelijk en sociaal wel bevinden. SCHEEPSBERICHTEN GENERAL C. C. Ballow (tr.) Dja kartaAdam pass. 26 April Gibral tar. GENERAL R. L. HOWZE, Dja karta-Adam. pass 26 April Kaap Tenez. GROOTE BEER (tr.) pass. 26 April Guêrnsey. INDRAPOERA, 26 April van Lisseban naar Mar seille. JOHAN VAN OLDENBAR- NEVELT (tr.) pass. 26 April Mini- koy. KOTA INTEN 26 April anker Palembangrivier. SKAUGUM (tr.) 26 April in Suezkanaal naar Port Said. BLITAR 27 April van Dja karta naar R'dam. GAROET verw. 1 Mei van Djakarta naar Balikpapan. GENERAL S. D. STURGIS (tr.) 1 Mei verw. t.e Djakarta. GENERAL W. M. BLACK (tr.) 25 April van Djakarta naar Suez en Nederland. KOTA INTEN 28 April verw. Dja karta van R'dam. SAPAROEA, Dja kartaA'dam. pass. 26 April Gi braltar. WATERMAN, R'dam—Dja karta (6/5 verw.) 26 April 100 m. Z.O. Socotra. ZUIDERKRUIS, Dja kartaR'dam pess. 26 April Kaap Guard af ui. Doch hierin is niet dc gehele mens vervat Men moet zien naar de hoog ste kant van het mens-zijn: het ge richt zijn tot God, de mens dus, zo als God hem heeft geschapen. Alleen -net ons geloof kunnen we de totale mens zo zien. De definitie moet dus eigenlijk luiden: gezondheidszorg is het streven naar een gezondheid, die zich rich,t op het lichamelijk, geeste lijk, sociaal en godsdienstig welzijn van de mens. Daarom moet het kruis werk gedaan worden, overeenkomstig de principes, die voortkomen uit on ze levensbeschouwing. Sprekend over de huidige struc tuur tenslotte, moest rector Sanders 'oegeven, dat men in Nederland de goede kant uitgaat en dat niet het voorbeeld wordt gevolgd van Enge land, waar de gehelt gezondheidszorg op volkomen neutrale leest is ge schoeid. BRIDGECLUB „DE SLEUTELS". Uitslagen laatste ronde vierhoeks competitie: Groep A: team Thoolen wint van team Beijer met 6 m. p.; team Thoo len wint van team Bonte met 5 m p.; team Thoolen wint van team Koch met 3 m. p.; team Beijer wint van team Bonte met 8 m. p-; team Beijer wint van team Koch met 2 m. p.; team Bonte wint van team Koch met 2 m. p. Groep B.: team Smelt wint van team de Haan met 19 m. p.; team Smelt wint van team Braams met 4 m. p.; team Smelt wint van team v. Egmond met 3 m. p.; team v. Eg- mond wint van team de Haan met 20 m. p.; team Braams wint van team De Haan met 18 m.p.: team v. Eg- mond gelijk met team Braams 0 m.p. Groep C.: team Van Dooren wint van mevr. Tiejkemeijer met 5 m.p.: team Van Dooren wint van mevr. Klarenbosch met 4 m. p.; team Bergs- man wint van team mevr. Klaren bosch met 2 m.p.; team Bergsma wint van team Van Dooren met 2 m.p.; team mevr. Tielkemeijer wint van team Bergsma met 23 m.p.: team mevr. Klarenbosch wint van team mevr. Tielkemeijer met 17 m.p. Groep D: team Zwanenburg wint van team Uphof met 7 m. p team Klinkenberg wint van team Zwanen burg met 4 m p. In de hoofdklasse eindigde team Thoolen als eerste; in de eerste klasse team mevr. Tielkemeijer; en in de tweede team mevr. Klarenbosch. Bridgeclub voor R.K. „O. O.". De gisteravond gespeelde paren competitiewedstrijd had het volgen de resultaat: Afd. A: 1. v. Ziltv. Dieren 37 y, p., 2.1 de Grootv. d. Fost 37 p., 3. Mosselv. Zijl 36 p„ 4. echtp. Zandvliet 32 p., 5. v. Haaste renLamboo 31 y p., 6. echtp. Bik 30 p., 7. ZandvlietBouter 25 p., 8 echtp. Cuppen 22'.: p. Afd. B: 1. echtp. Werter 371p., 2. SmitAbswoude 34 y p., 3. Win kelmolenmej. Lagerberg 33 y p.. 4. JeusterVuurpijl 33 p., 5. dames v. GelderenKinnen 30 p. 6. dames Leonardsv Bergen Henegouwen 29 y p., 7. dames v. Bergen Hene gouwenSchalks 27 y p., 8. dames GenangVis 27 p. Afd. C: 1. echtp. Stuyfzand 24y p., 2. en 3. dames de Roov. cl. Stok en mej. ZwartSchilling 20 y p., 5. echtp. Landsbergen 19 p., 6. Mul derNiekerk 16 p. Dames JansenKopoers en echtp. v. Gent niet opgekomen. Volgende weel: Woensdagavond voortzetting competitie. BEDRIJVEN-COMPETÏTIE. Maandagavond werd gespeeld: Onderwijzerscomb. H.C.W en H. E. M., met als uitslag 92104. BURGERLIJKE STAND Geboren: Cornelia d. van M. de Ruiter en C van Oosten; Johannes z. van D. J. Flaman en J. Franken: Hermina d. van G. de Roos en H. Versteeg. Paul Peter Joseph z. van J. S. F. Oud en J. H. M. van der Snoek; Erwin Gunther z. van W. A Fasel en F. I. de Grundt; Catharina Maria d. van S. Kershof en J. P- Vermeulen; Grietje Maria d. van J- Faas en P. van Vuren. Hans z. van J. van Wèzel en H J. P. Kret. Overleden: C. J Spruijt vr. 52 j.; W. Koetze wed. van N. Zirkzee, 74 j.; C. J. van Es wednr. 76 j.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 3