S)e ftriddeSoti/fco/iit Morgen beslissing in de Belgische koningskwestie Antwerpse gangsters Berlijn in spanning Labour behaalde meerder heid van vijf Chinees schip in aanvaring Gevonden wiel herkend De Ambonnezen in opstand Rijwielen met hulpmotoren DONDERDAG 27 APRIL 1950 41ste JAARGANG No. 11965 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSIREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Ouathankelijkeids- drang op Ambon Papengrachf 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.35 p. w., f 1.50 p. tnnd., f 4.50 p. kwart. Franco p. p. f 5.25. - Advert.: 15. ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Een Katholiek-Liberaal kabinet rVE ONDERHANDELAARS der liberale partij hebben gistermiddag aan Van Zeeland medegedeeld, dat de liberale delegatie bereid is tot ondertekening van het vorige week opgestelde protocol met be trekking tot de wijze van overdracht van dé koninklijke bevoegdhe den. Zij maken alleen voorbehoud voor de goedkeuring van dit stand punt door de nationale partijraad, die Vrijdag bijeenkomt. Van Zeeland heeft zich bereid verklaard zijn beslissing over de for matie van zijn regering aan te houden tot de liberale partijraad Vrij- dajgmiddag zijn definitieve standpunt heeft bepaald ten aanzien van deelneming aan de regering. Het socialistische antwoord, dat gisteren werd overhandigd aan Van Zeeland, was, zoals verwacht kon worden, negatief. Daarmee was aan de sinds 15 April levende zwakke hoop op een accoord tussen de drie partijen de bodem ingeslagen. In politieke kringen te Brussel werd Woensdagavond verwacht, dat uit de aanzienlijke mate van politieke verwarring der afgelopen periode tenslotte Vrijdag een katho liek-liberaal kabinet te voorschijn zal kunnen komen. Hoewel het zeer aannemelijk is, dat van Zeeland de formateur zal zijn, dient te worden opgemerkt, dat van liberale zijde mogelijk alsnog getracht zal wor den, het nieuwe kabinet weer onder leiding van de demissionnaire Eys- kens te stellen Eyskens geniet in de liberale gelederen in grotere ma te het vertrouwen dan van Zeeland en men houdt daarom rekening met de mogelijkheid, dat de Vrij dag bijeenkomende partijraad der liberalen zou kunnen stuwen in de richting van de voortzetting van het regiem-Eyskens. De eerste taak der nieuwe rege ring zal in elk geval zijn, zoals uit Sensationele vuurgevechten Twee leden van een Antwerpse gangsterbende hebben gisteren op nieuw gezegevierd in een vuurge vecht met de Franse en Belgische grensbewaking. Drie twintigjarige bandieten, voor wie na de arresta tie, van vijf hunner makkers de Ant werpse grond te heet onder de voe ten was geworden, waren er Dinsdag in geslaagd na een pistoolstrijd met de grensbewaking bij Kortrijk, naar Frankrijk te ontkomen. Zij maakte daarbij gebruik van een in Antwer pen gehuurde auto. Nadat zij door de Franse politie in Berck waren op gespoord in de trein naar Parijs, slaagden twee hunner er opnieuw in al schietende aan hun achtervolgers te ontkomen. De derde werd inge rekend. Zij sprongen op het stations plein in een taxi en dwongen de bestuurder onder bedreiging van hun revolvers naar buiten de stad te rij den. Nadat daar de chauffeur gedwon gen was de auto te verlaten, ontkwa men de gangsters dank zij het feit, dat de hen achtervolgende politie mannen motorpech kregen. Gisteren hebben de beide revolverhelden, Beeckmans en Mulder, weer met evenveel sensatie de terugreis naar België ondernomen. Zij hebben de grensposten bij La Panne verrast. De Antwerpse bende bestond uit acht jonge mannen, die sedert we ken sensationele overvallen hadden gepleegd te Antwerpen,, Dixmuide, Lier, Mechelen en andere plaatsen. De oudste was 22 jaar. Een overval op een postkantoor te Medhelen heeft de politie de eerste sporen bezorgd. De bandieten wisten daar weliswaar met een buit van meer dan een half millioen francs te ontkomen, doch zij lieten een spoor na in de vorm van de voornaam Wal ter. De Antwerpse politie heeft daar op systematisch alle Walters in de stad nagegaan, waarbij zij ontdekte, dat de 22 jarige Walter van Rooy een vrijgevige klant van nachtclubs was. Hij werd spoedig ontmaskerd als hoofd van de bende en verried de namen van al zijn collega's. Vijf hunner konden terstond worden ge arresteerd, doch de drie overigen ontsnapten. de besprekingen tussen katholieken en liberalen gebleken is, het bijeen roepen van de Nationale Vergade ring teneinde deze te doen beslui ten tot het opheffen van 's konings onmogelijkheid tot regeren. Wat de anti-Leopoldistische reacties op zulk een besluit betreft, menen po litieke kringen uit de toon van het socialistische laatste woord aan van Zeeland te mogen afleiden, dat het gevaar voor buiten-parlementaire politieke acties niet zo groot is als de socialistische vakbond het deed voorkomen. Stilte in Antwerpse haven Als gevolg van de wilde staking, die Maandag door communisten is uitgelokt, lag het werk in de Ant werpse haven gistermorgen stil. Van de veertienduïzend arbeiders, die gewoonlijk in dienst worden ge nomen, waren er slechts tien bereid om aan het werk te gaan. Het havenkwartier verkeert nog steeds in een staat van beleg. Onge veer 230 agenten van de rijkswacht en 150 van de politie patrouilleren door de straten in 'vrachtauto's. Achttien schepen, die Dinsdag de haven binnenliepen, liggen nu nog met ongeopende luiken. De Noorse stoomboot Troubadour is naar Rot terdam gestuurd om daar te worden gelost. Twee van de vijftien communisten, die werden gearresteerd, zijn in vrij heid gesteld. Het communistische kamerlid Frans van den Branden is echter nog in hechtenis. Hij wordt beschuldigd van opruiing en geweld pleging tegen de politie. Acheson weet van geen wijken De Westelijke mogendheden heb ben het onwrikbare voornemen in Berlijn te blijven. Men heeft alle mogelijke maatregelen bestudeerd om de toestand, die met Pinksteren kan ontstaan als gevolg van de commu nistische demonstraties het hoofd te bieden. Zo heeft minister Acheson gisteren bekend gemaakt. De Weste lijke geallieerden, zo zei hjj, zullen doen wat zij van plan zijn te doen. maar zij zullen niet tevoren bekend maken wat dit precies is. De West-Berlynse politie wordt thans uitgerust met brandspuiten, waarmee zij eventueel communisti sche demonstranten, die de Westelij ke sector zouden willen binnentrek ken terug kan drijven. Britse^--Ame rikaanse en Franse officieren: zullen: aanwezig zijn in alle districtskwar^ tieren van de Berlijnse politie, zodat onmiddellijk hulp kan worden inge roepen van de Westelijke troepen als dat nodig mocht worden. Weer eens op het nippertje 0E LABOUR-REGERING heeft gisteren haar onzeker bestaan -op nieuw weten te rekken. Met 304 tegen 299 stemmen nam het La gerhuis twee onderdelen van de begroting aan, die op conservatieve critiek gestuit waren en waaraan premier Attlee het lot van zijn ka binet verbonden had. Een donderend gejuich steeg op van de Labour-banken toen het resultaat bekend werd. Het was de ontlading van de intense spanning, die Ée hele dag groeiende was geweest, tot zij bij de stemmingen haar climax vond. De grimmige gezichten der regeerders ontspanden zich tot een glimlach bij deze ovatie. Maar even opgelucht keken Churchill en de zijnen, die bij een omgekeerde uitslag een laak voor zich hadden gezien, even weinig benijdenswaard als die, welke thans Attlee torst: regeren zonder meerderheid van betekenis. LIEVER VERKIEZINGEN Over de levensduur van het hui dige kabinet maakt men zich echter geen illusies: wat vandaag mislukt is, kan elk ogenblik slagen. De La- bourparty heeft daarom gisteren bekend gemaakt, dat zij tussen 19 en 21 Mei reeds het program voor de volgende natiohale verkiezingen zal opstellen. Men verwacht, naar BOUW NIEUWE PETROLEUM HAVEN TE ANTWERPEN. In Antwerpen wordt een nieuwe pe troleumhaven gebouwd, die de grootste van Europa moet worden. Links op de foto: de nieuwe petro- leumtanks. Rechts: de nieuwe raf finaderijen, die bij deze haven wor den gebouwd. Reuter meldt, toenemende druk op Attlee door zijn eigen partijgangers om op zijn laatst in de komende herfst nieuwe verkiezingen uit te schrijven. Zelden zag het Lagerhuis zulk een verzameling krukken en stok ken bijeen als tijdens de zitting van gisteren. De partijen hadden haar volle sterkte met inbegrip van de invaliden, in het vuur gehracht en minister-president Attlee dorst zich niet verder van het slagveld verwijderen dan de lunchkamer van het Lagerhuis, waar hij met, zijn echtgenote het noenmaal ge bruikte. Minister Shinwell (Defensie) werd vlak voor de stemming on wel en bleek een acute voedselver giftiging te hebben. Hij stond er echter op, de stemming bij te wo nen alvorens hij zich naar huis liet vervoeren. NOORSE ZANGHULDE VOOR KO NINGIN JULIANA. Het uit 80 leden bestaande Noorse mannen- hoor Oslo Handverker Sang Fore- ning, dat op uitnodiging van „Apol lo" een bezoek aan ons land brengt, zong gisteren in de stromende re gen voor het bordes van het paleis Soestdijk H. M. koningin Juliana toe. De zangers zongen drie liederen nl. een Noors volkslied en in het Nederlands „In naam van Oranje doe open de poort'', en het „Wilhel mus". Op de foto boven: Een overzicht tijdens het zingen van Wilhelmus terwijl H. M. de Koningin en prin ses Margriet toeluisteren Onder: Koningin Juliana dankt de dirigent van het Noorse koor, de heer F. Spalder, voor de zanghulde. Derde van rechts de gezant van Noorwe gen, de heer J. Bull, in gesprek met mevrouw M. Smitt-Avis, particu lier secretaresse van de koningin. Geheel rechts W. J. baron van Heeckeren van Molencate, particu lier secretaris van de koningin. Zeventig opvarenden verdronken Zeventig opvarende van het 1.600 ton metende Chinese schip „Hsi- nan" zijn verdronken, nadat het schip bij mist in aanvaring was ge komen met het Amerikaanse koop vaardijschip „California Bear"' (8.000 ton). Dit is meegedeeld door het com munistische nieuwsbureau in China. Het ongeluk was gebeurd in de nacht van 20 April tussen Dairen en Tsjefoe, in de straat Pohai (Noord-Ghina). Het nieuwsbureau beschuldigt het Amerikaanse schip er van, dat het de internationale bepalingen betreffende de navigatie heeft over- -treden. De „California Bear" zou een half uur gewacht hebben al vorens een boot uit te zetten om de Chinezen te hulp te komen. De verongelukte „Privateer" Het vliegtuigwiel, dat Dinsdag door een Zweedse visser bij Gotteland in zijn netten is gevonden, behoort toe aan een „Privateer" van het zelfde type als dat, wat onlangs boven de Oostzee is verdwenen, aldus heeft de Amerikaanse persattaché te Stock holm gisteravond meegedeeld. Het wiel is naar het vliegveld van Kopenhagen gezonden, dat de basis was voor het zoeken naar de vermiste „Privateer". Een gat in het wiel ter grootte van een cent:meter is volgens deskundi gen veroorzaakt door een kogel uit een machinegeweer. Volgens gewoonlijk betrouwbare inlichtingen uit de Baltische landen zijn snelle Russische oorlogsschepen thans ook begonnen met het zoeken naar wrakstukken van de vermiste Amerikaanse „Privateer". Vondsten als bovengenoemde ko men de Russen nl. niet gelegen; zij vinden dergelijke dingen liever zelf. TELEVISIECONFERENTIE TE LONDEN. Op 6 Mei a.s. wordt te Londen een internationale televisieconferentie van 16 landen geopend, waaraan on der meer Engeland, de V.S. en Ne derland deelnemen. Waarschijnlijk zullen voorstellen besproken worden voor een gestandaardiseerd Europees televisienet, dat „de aangeslotenen op het gehele Europese vasteland in staat zou stellen uitzendingen uit elk der verschillende andere aangesloten landen waar te nemen". De Republiek der Zuid-Molukken ^OALS GISTEREN reeds gemeld, is op Ambon en andere eilanden van de Zuid-Molukken een onafhankelijkheidsbeweging ontstaan, welke de Republiek der Zuid-Molukken heeft uitgeroepen. Troep van het voormalige K.N.I.L. steunen deze beweging. Ambon telt 40.000 inwoners, de Zuid-Molukken hebben een totale bevolking van 400.000 zielen. Ambon is overwegend Christelijk, sterk Oranje-gezind en heeft altijd keurtroepen geleverd aan het K.N.I.L. Er zijn geen federale troepen op het eiland. Volgens welingelichte bronnen is een van de leiders (achter de scher men) van de onafhankelijkheidsver klaring op Ambon, mr. Soemokil, oud-procureur-generaal van Oost-In- donesië, die kort voor de landing van de federale troepen op Celebes per K.N.I.L.-vliegtuig van Celebes zou zijn ontsnapt. De Ambonezen hebben reeds lange tijd gedreigd tegen de regering der V.S.I. in verzet te komen. Gedurende het Nederlands-Indonesische conflict van 1945 tot 1949 werd Ambon bijna beschouwd als de twaalfde provincie van Nederland. Vele Ambonezen heb ben ernstig aangedrongen op hand having van de Nederlandse souverei- niteit over het eiland. Een week voor dat Aziz op Celebes openlijk in op stand kwam tegen de federale rege ring was onder de troepen van het K.N.I.L. op Ambon muiterij uitge broken, welke de Nederlandse mili taire autoriteiten toen echter snel konden bedwingen. Veel is over die muiterij nooit bekend geworden. De komende voorschrilteu Nu de voorbereidingen voor de invoering -van de nieuwe wegenver- keerswetgeving nagenoeg beëin digd zijn, en het ontwerp-wegenver- keers-reglement thans het departe ment zal verlaten, kan de minister van Verkeer en Waterstaat nader mededelen, welke criteria zijnerzijds, zodra de nieuwe wetgeving hem daartoe de gelegenheid biedt, zullen worden aangelegd aan rijwielen met hulpmotor, waarvoor de bepalingen voor motorrijtuigen niet volledig zulen gelden, opdat belanghebben den daarmede voorzoveel nodig, reeds thans rekening kunnen hou den. Motorrijwielen op twee wielen 'waarvan de bouw, de hoofdafmetin gen en het gewicht van het frame geheel of nagenoeg geheel overeen komen met die van een gewoon rij wiel en waarvan de aandrijfmo- tor aan hieronder te noemen eisen voldoet, zullen worden gelijkgesteld met rijwielen, met dien verstande, dat deze voertuigen niet mogen wor den bestuurd door personen bene den 16 jaar. Overigens zal voor het besturen van deze voertuigen geen rijbewijs zijn vereist. De uitrusting en de verlichting zal moeten overeenkomen met die van een gewoon rijwiel, dat wil zeggen, zij zullen moeten zijn voorzien van een deugdelijke stuurinrichting, een bel,1 waarvan het geluid op een af stand van 25 M. duidelijk hoorbaar is en van tenminste een goedwer- kende rem. Verde. zullen deze voer tuigen moeten zijn voorzien van een niet verblindend wit of geel kop- licht en een wit spatbord met een rood achterlicht en een rode reflec tor. Voor de motor zullen gelden de volgende eisen: Het slagvolume van een verbran dingsmotor mag niet meer bedra gen dan 50 cm.3, het remvermogen mag, ongeacht het toerental, niet meer bedragen dan 0.6 pk. De be diening mag niet anders geschieden dan door middel van een orgaan aan het stuur. De afvoer van de afge werkte gassen moet geschieden door een behoorlijk geluiddempende in richting. Het gewicht van het gehe le motoragregaat (zonder bedrjjfs- stoffen) mag niet meer bedragen dan 10 kg. De aanduidingen van het merk, het type en het nummer moe ten duidelijk leesbaar aan de buiten zijde van de motor zijn aangebracht. Door een eenvoudige handgreep zal het mogelijk moeten zijn het motor- agregraat van het voertuig te ont koppelen, en in zodanige stand vast te zetten, dat het voertuig als een ge woon rijwiel kan worden voortbe wogen, terwijl een inrichting om de overbrengingsverhouding tussen de hulpmotor en het aangedreven wiel te wijzigen niet aanwezig mag zijn. Het ligt in de bedoeling bij de in voering van het wegenverkeersregle ment voor de categorie „rijwielen met hulpmotor" kentekenbewijzen ir te voeren, die zullen worden afgege ven, indien de voertuigen aan de vo rengenoemde eisen voldoen. Voorts wordt overwogen vwr deze categorie voertuigen op rijwielpa den een maximnmsnelheid van 20 km. in te voeren, en tevens het be rijden van bepaalde soorten rijwiel paden met gekoppelde motor te ver- 1 bieden. OVERSLAAN NAAR CELEBES VERWACHT. Hoge officiële kringen te Djakarta verwachtten gisteravond, dat de op stand op de Molukken zich tot de Minahassa op Noord-Celebes zou uit breiden. In deze kringen werd me degedeeld, dat vele duizenden leden van het K.N.I.L., zowel militairen in actieve dienst als oud-militairen, on der wie commando-troepen, die hun opleiding van Westerling ontvingen, aangemonsterd zouden kunnen wor den om de pas geproclameerde „Repu bliek der Zuid-Molukken" te verde digen. Generaal-majoor Van Langen is gisteravond met een Mitchell-bom- menwerper van Ambon in Djakarta teruggekeerd. Hij bevestigde de ge ruchten inzake deze derde militaire opstand binnen de vier maanden van het bestaan der V.S.I. 1 Dr LELWENA ALS BEMIDDELAAR. Dr. J. M. Leimena, de minister van gezondheid der R.I.S., is heden met een extra vliegtuig via Makas sar naar Ambon vertrokken om daar een poging te doen, de in de Zuid- Molukken gerezen kwestie zonder bloedvergieten te regelen. Dr. Lei mena, die Ambonnees is, werd ver gezeld door enige andere autoritei ten van Ambonnese afkomst. De bedoeling zou zijn, aldus ver nam Aneta, dat op een schip in de omgeving van het eiland Amboina besprekingen zouden worden ge voerd met vertegenwoordigers van de uitroepen „Republiek Zuid Mo lukken"^ Reuter geeft nog de volgende bijzonderheden: Het schip, waarop de besprekin- f;en nabij Amboina eventueel zul en worden gehouden, is een der korvetten, die hebben geassisteerd bij de landing nabij Makassar en dat gisteren naar de Zuid-Moluk ken is gedirigeerd. Bij die bespre kingen zou dan de leiders van de in de Zuid-Molukken uitgeroepen republiek een kans worden gege ven, de kwestie zonder bloedvergie ten tot een einde te brengen. Over mr. Soumokil vernam Reu ter de volgende bijzonderheden van Indonesische zijde te Djakarta. Mr. Soumokil is een advocaat afkom stig van Ambon. Hij was vroeger in het K.N.I.L. en heeft als krijgs gevangene van de Japanners ge werkt bij de aanleg van de beruch te spoorlijn door Burma en Siam. Enige weken geleden heeft mr. Sou mokil, die bekend staat als een agressieve leider en een vurig re denaar, zich tegenover de corres pondent van Reuter te Makassar al dus uitgelaten, dat hij, indien no dig, zijn uniform weer zou aantrek ken en zou meevechten als de na tionalistische troepen van Java in Zuid-Celebes zouden trachten te landen. Enkele dagen nadat Abdul Azis e Djakarta werd gearresteerd, vluchtte hij naar Ambon. HET BEELD VAN Mr. P. J. TROELSTRA, dat hedenmiddag aan de president van de Tweede Kamer der Staten Generaal, ter plaatsing in het Kamergebouw wordt aangeboden. KoAieltje... Zij, die menen, dat r.iemand nodig hebben, wo cl- .delbaar.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1