MEDITN°s i Rotterdam verbetert de ziekenfondsen WOENSDAG 26 APRIL 1955 DE LEIUSE COURANT PAGINA 2 Ook kleine zelfstandigen kunnen deelnemen Van onze verslaggever. Geruime tijd geleden stelde de gemeenteraad van Rotterdam een crediet beschikbaar van honderd- vyftlgduizend gulden voor de ver betering van de sociale positie van een groot deel der bevolking. Met ingang van 1 Mei stellen de geza menlijke ziekenfondsen in deze ge meente de verplicht-verzekerden en volledig-vrijwillig verzekerden in de gelegenheid een aanvullende verzekering te sluiten. Deze geeft recht op een langere verpleegduur in ziekenhuizen en op een aanvullende tegemoetkoming in de verpleegkosten in sanatoria. De fondsen geven hiervoor een premie, terwijl de gemeente bereid is het risico van de fondsen te dra gen en het tekort aan te vullen. In het vervolg zal de zogenaamde ver- haalregeling alleen in zeer bijzon dere gevallen worden toegepast. Naast de grote groep van vrijwil lig-verzekerden zijn er velen, die niet in loondienst zijn en wier in komen ligt beneden de welstands- grens van nu nog f 3750 gulden. Zij kunnen dezelfde rechten verwerven als de verplicht-verzekerden door zich vrijwillig te verzekeren en ge lijktijdig een aanvullende verzeke ring te nemen. Het Rotterdamse gemeentebe stuur heeft besloten, dat aan deze kleine zelfstandigen voor beide verzekeringen een tegemoetkoming tot een maximum van vijftig pro cent van de premies kan worden gegeven. Wethouder A. Hogeweg, die de ze mededelingen deed, vertelde verder, dat de premie voor de aan vullende verzekering ten behoeve van de ondersteunden, die krach tens de Armenwet bij een zieken fonds zijn opgenomen, zal worden gedragen door de dienst voor So ciale Zaken. Ook zij zijn dan voor onbeperkte duur volledig verze kerd. Zij hebben tevens vrije keuze van dokter en ziekenhuis. DODEN-HERDENKING IN DE RIDDERZAAL. In de Ridderzaal worden op 4 Mei des middags drie uur op de traditio nele wijze zij, die in de laatste oor log waar ter wereld ook in de strijd om de vrijheid het leven lieten, her dacht Deze herdenking, die dus een international karakter zal dragen, zal worden bijgeoond door vele mi- ministers, ambassadeus en gezanten. Het Toonkunstkoor, de Amerikaan se tenor Donald Dame en de pianis ten Felix de Nobel en Eduardo del Pueyo zullen deze herdenking op luisteren. Prof. Kranenburg, voorzitter dei- Eerste Kamer, minister Van Schaik en prof. dr. Dijk zullen het woord voeren. w VAL VAN 25 METER HOOGTE. Te Loppersum is de timmerman H. J. v. d. Laan uit Westeremden, die werkzaam was bij de restauratie van de toren, ter hoogte van het klok- kenhuis van 25 meter gevallen. Hij liep ernstige verwondingen op en werd naar het Academisch zieken huis te Groningen vervoerd. Aethcklanken DONDERDAG. HILVERSUM I, 402 m. 7.00 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 14.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws, 7.15 Commentaar ver kiezingsuitslag, 7.25 Gram., 7.45 Mor gengebed en liturgische kalender. 3.00 Nieuws en weerber., 8.15 Com mentaar verkiezingsuitslag, 8.25 Gram., 9.00 Voor de vrouw, 9.30 Wa terstanden, 9.35 Gram., 9.40 School radio, 10.00 Gram., 10.15 Morgen dienst, 10.45 Orgelconcert, 11.00 Voor de zieken, 11.45 Schoolradio, 12.00 Angelus, 12.03 Lunchconcert, 12.30 Mededelingen, 12.33 Lunchconcert. 12.55 Zonnewijzer, 13.00 Nieuws en katholiek nieuws, 13.20 „Ondes Mar- tenot", piano, 14.00 Promenade-or kest en solist. 14.45 Voor de vrouw. 15.30 Alt en piano, 16.00 Bijbellezing, 16.45 Gram., 16.50 Voor de jeugd, 17.15 Metropole orkest, 17.45 Gram., 17.50 Regeringsuitzending. 18.00 Kerkliederen, 18.25 ,,Land- en tuin bouw", causerie, 18.40 Leger des Heilsmuziek, 18.55 „Een goed woord voor een goede zaak". 19.00 Nieuws, 19.15 Gram., 19.40 Radiokrant, 20.00 Nieuws, 20.05 Gevarieerd progr. In de pauze: familiecompetitie, 22.05 Gram., 22.15 Buitenlands overzicht, 22.35 Gram., 22.45 Avondoverdenking, 23.00 Nieuws, 23.1524.00 Gram. HILVERSUM II 298 m. 7.00 AVRO, 7.50 VPRO, 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtendgymnas tiek, 7.30 Gram.muz., 7.50 Dagope ning, 8.00 Nieuws en weerber., 8.15 Gram.muz., 8.55 Voor de vrouw, 9.00 Gram.muz., 10.00 Morgenwijding, 10.15 Populair concert, 10.50 Voor de kinderen, 11.00 Gram.muz., 11.45 „Uw dagelijkse vriend", causerie, 12.00 Chansons, 12.30 Mededelingen, 12.33 ,.In 't spionnetje", 12.38 Gram.muz., 13.00 Nieuws, 13.15 Trio, zang en or gel, 13.45 „U kunt het geloven of niet", 13.50 Gram.muz., 14.00 Voor de vrouw, 14.30 Pianovoordracht, 15.00 Voor de zieken, 16.00 Geva rieerd progr., 17.00 Voor de jeugd, 18.00 Nieuws, 18.15 Sportpraatje, 18.30 Strijdkkrachten, 19.00 Voor de kin deren, 19.05 Theaterorkest, 19.30 Ra dio volksmuziekschool, 20.00 Nieuws, 20.05 Actualiteiten, 20.15 Kamerorkest en solist, 21.15 Ronde-Tafel Discus sie, 21.45 Viool en clavecimbel, 22.15 Taalkundige causerie, 22.30 Dansmu ziek, 23.00 NieuwvS, 23.15 Sportactua- liteiten, 23.3024.00 Gram.muz. Ommen heeft vertrouwen verloren De machtiging aan gemeentebestu ren om voor de uitvoering van be paalde bouwwerken de vereiste rijksgoedkeuring te verlenen, is, zo als men weet, ten aanzien van het gemeentebestuur van Ommen inge trokken. Deze aangelegenheid is in de jongste vergadering van de gemeen teraad van Ommen behandeld. Het ministerie geeft thans een nadere toelichting. De ryksgoekering, aldus het minis terie, strekt tot bescherming van het rijksgebouwenprogramma, dat ten doel heeft de voor de bouwnijverheid beschikbare kapitalen, materialen en arbeidskrachten doeltreffend en rechtvaardig te verdelen. In de gemeente Ommen heet het Rijksbureau Justitiële Bouwcontrole vier en dertig processen-verbaal en rapporten opgemaakt terzake van bouwen zonder rijksgoedkering. In een aantal gevallen waren boven dien de voorschriften der gemeente lijke bouwverordening volledig ge negeerd. In vier van deze gevallen had het gemeentebestuur vergun ning verleend voor het bouwen van een kippenhok. Op de bouwaanvra- gen waren als bouwkosten bedra gen opgegeven, variërende van 485 tot 500. In werkelijkheid evenwel werden woningen gebouwd, waarvan de kosten het drie- tot ze venvoudige bedroegen. In een van de gevallen is geble ken, dat het gemeentelijk bouwtoe zicht de aanvrage niet in behande ling had genomen, nadat een onder zoek had uitgewezen, dat met de aan vrage niet het bouwen van een kip penhok, maar van een woning werd beoogd. Desondanks gelastte het college van burgemeester en wet houders overlegging van de aanvra ge en verleende het hier bouwver gunning. Deze feiten hebben het vertrouwen dat het gemeentebestuur van Om men de hem overgedragen taak nauwgez.et zou uitvoeren, zodanig ge schokt, dat besloten werd de be voegdheid in te trekken. Staatsuitgaven moeten omlaag In het jaarverslag van de president der Nederl. Bank, wordt gewezen op de noodzakelijkheid tot verlaging van de uitgaven van de Staat. Elke verdere verhoging van de uitgaven betekent een rechtstreekse bedrei ging voor de handhaving van de waarde van de gulden. De president acht verlaging der directe belastin gen niet mogelijk zonder gelijktijdige verlaging van de Staatsuitgaven of een verhoging van de indirecte be lastingen. In een uitvoerige beschouwing over de economische ontwikkeling van Ne derland in 1949 komt de president tot de conclusie, dat deze reden tot tevredenheid geeft. Ten aanzien van de Europese economische integratie toont hij zich echter sceptisch. Van groter belang voor Europa dan het scheppen van één markt, is een ver mindering van de invoerbelemmerin- gen in de Ver. Staten. Steunregeling voor sigarenmakers Na langdurige besprekingen, ge voerd tussen organisaties van werk gevers en van werknemers in de sigaren-industrie en verschillende regeringsinstanties, o.m. het minis terie van Sociale Zaken en de Ar beidsinspectie, is een oplossing be reikt voor het probleem van de toe nemende werkloosheid in de sigaren- industrie. Bepaald is dat aan de sigarenma kers, die tot 29 April in dienst wa ren, of uitkering genoten van het Wachtgeldfonds, geen ontslag mag worden gegeven. Een werkgever, die werk heeft voor minstens de helft van zijn personeel gedurende 48 uur per week, is verplicht zijn gehele personeel 24 uur te laten werken. De arbeiders zullen dan als aanvulling overbruggingsuitkering over drie da gen ontvangen. Deze overbruggings uitkering wordt door de patroon uit gekeerd. Voor een dergelijke verkorting van de werktijd is toestemming van de arbeidsinspectie nodig, terwijl bovendien het advies van de Ver trouwenscommissie in de Sigaren- industrie moet worden ingewonnen. Alle ontslagaanvragen, die bij de arbeidsbureaux waren ingediend, worden aan de werkgevers terug gestuurd. Wanneer een arbeider vrij willig had toegestemd in ontslag per 29 April, mag de werkgever zich daar niet op beroepen. Deze regeling geldt voorlopig voor dertien weken. In deze tijd zullen geen sigarenmakers naar de D. U. W. worden gestuurd. Voor een sigarenmaker die 48 per week verdiende, betekent de nieuwe regeling, dat hij in het vervolg krijgt 24 plus 3 maal 5 85 is 41.55. Een arbeider die 36 verdiende, krijgt nu 18 plus 3 x 4.80 is 32.40. Bij het onderwijs in Tüddern en Elten In het bij de Tweede Ka mer ingediende ontwerp Grenscor- rectiewet was o. m. uitgegaan van de gedadhte het Duitss onderwijs om te zetten in het Nederlands onder- HM f hhhhhhhhhhb MEDINOS LABORATORIA AMERSFOORT de superieure tandcream wijs. Het is sindsdien echter geble ken, dat dit plan voor het ogenblik verder gaat dan wenselijk is en daarom is nu een wijziging inge diend bij de Kamer. De grenscor recties zijn immers geschied onder vooi<behoud van bevestiging bij vre desverdrag, zodat er aanleiding 'is, niet verder in de nabestaande ver houdingen in te grijpen dan strikt noodzakelijk is. Voorshands dient het Duits als voertaal op de scholen te worden gehandhaafd, wat niet wegneemt, dat het Nederlands als leervak zal kunnen ingevoerd en ook bijvoorbeeld kan worden overge gaan tot 'n hergroepering van het onderwijzend personeel, of tot een inkrimping van een aantal scholen, indien daaraan behoefte bestaat. Daarnaast is het raadzaam geble ken, een bepaling toe te voegen, op grond waarvan onderwijzers, die door gedragingen of uitlatingen blijk geven van een anti-Nederland se gezindheid of die leerlingen ver spreiden, welke van een zodanige gezindheid blijk geven, dan wel zich schuldig maken aan het aansporen tot ongehoorzaamheid aan de Neder landse wetten of verordeningen, uit de scholen kunnen worden verwij derd. BEPERKING PRIJSREGELING IN SERVIESGOEDEREN. Mede dank zij de verruiming van de invoer is de voorziening met huishoudelijk aardewerk en porse lein zodanig verbeterd, dat het mo gelijk is de prijsregeling in deze. sec tor te beperken tot een kleine groep aardewerkartikelen, eenvoudige witte, of crème uitvoering. Voor ceze arti kelen, zoals borden en schalen, blij ven de maximumprijzen onveran derd gelden; voor het overige aar dewerk en voor porselein treden de prijsvoorschriften met ingang van 26 April 1950 buiten werking. Jiaiie j BINNENLAND. Een lompen-handelaar te Bus- sum had voor een koopje een hoop oud-ijzer gekocht. Toen hij begon te sorteren, ontdekte hij, dat het ver roeste granaten waren, waarvan tien zwaar explosief geladen. Een 42-jarigc man, die Zondag met zijn vrouw en kind op de Haar lemmerweg te. Amsterdam wandelde, werd door een wielrenner aangere den. De man kwam lelijk te vallen en kreeg een bloeduitstorfting in de hersenen. Hij is in het Wilhelmina- gasthuis overleden. Valse dubbeltjes zijn de laatste tijd te Bergen-op-Zoom in omloop. Zy zijn niet zo gemakkelijk als vals te herkennen. De pseudo-pest te Oostvoorne breidt zich uit. Thans zijn nog twee bedrijven op het Kruininger Gors be smet gebleken. Alle kippen van deze bedrijven zijn gedood en vernietigd. In totaal zijn nu reeds 868 kippen en 2000 kuikens verloren gegaan. Op de overige bedrijven zijn drastische maatregelen getroffen teneinde be smetting te weren. Een Kath. H.B.S. voor jongens en meisjes zal in September te Goes worden geopend. De school komt te staan onder leiding van de paters van de H.H. Harten uit Ginneken. Tot huisprelaat van Z. H. de Paus is benoemd rector H. J. J. van Hussen, opvolger van mgr. Th. Bek kers als directeur van de Pauselijke Liefdewerken. Bij een juwelier te Oosterhout hebben inbrekers tijdens het nachte lijke uur kans gezien gouden horlo ges en sieraden ter waarde van on geveer 4000 gulden te ontvreemden. Het aantal troepen in Den Haag is ten gevolge van demobilisatie en het niet oproepen van verreweg het grootste deel van de lichting 1950 I zo gering dat de gouverneur, van de residentie heeft moeten besluiten de traditionele parade ter gelegenheid van de verjaardag van de Koningin af te gelasten. BUITENLAND Een Belgisch militair vliegtuig is Dinsdag te Hans (bij Luik) bij een poging tot noodlanding op een rage terecht gekomen. De piloot kwam om het leven. In Zuid-Perzie zijn arbeiders van textielfabrieken in staking. De zer dagen hielden zij een demon stratie. De politic kwam er aan te pas en schoot op de demonstranten. Vijf doden en vele gewonden. Het eiland Hainan wordt thans door de nationalisten in ijl-tempo ontruimd. Het moet wel vlug gaan, daar men anders vreest, dat 70.000 nationalistische soldaten in handen van de communisten zullen vallen. President Arpad Szakasits van Hongarije, die in de zomer van 1948 zijn functie aanvaardde, is gisteren om gezondheidsredenen afgetreden, aldus wordt heden officieel te Boe- depest medegedeeld. Zilveren jubileum van de Internuntius Vandaag herdenkt mgr. Paolo Giobbe, Apostolisch Internuntius in Den Haag, de dag waarop hij 25 jaar geleden tot bisschop werd gewijd. Tevens viert mgr. Giobbe zijn 25-ja rig jubileum als diplomaat. Deze jubilea zijn hedenmorgen in Den Haag met kerkelijke luister ge vierd. Om 10 uur celebreerde mgr. Giobbe in de dekenale kerk een Pontificale Mis met assistentie van de deken van Den Haag mgr. W. J. Pompe, mgr. H. J. J. van Hussen, mgr Rosie en de kapelaans dr. G. Neef jes en L. C. Schinkel. Deze Pontificale Mis werd o.m. bij gewoond door Kardinaal De Jong, aartsbisschop van Utrecht, mgr. Huibers, Bisschop van Haarlem, mgr. Lemmers, Bisschop van Roer mond, mgr. Mutsaerts, Bisschop van 's-Hertogenbosch, de Coadjutor van Breda en Roermond, de hoofdaal moezenier kol. mgr. Van Straelen, de abt der Benedictijnen te Ooster hout, dom Mahler,, de provincialen van verschillende orden, de ministers Van Schaik, Van Maarseveen, staats raad Deckers, de oud-ministers dr. Beel en ir. Bongaerts, en door dr. Kortenhorst, voorzitter der Tweede Kamer. Een versterkt mannenkoor onder leiding van Jos Vranken voerde de Missa in honorem Mariae Magdale- nae van Philip Loots uit. Na de Mis, die besloten werd met het Te Deum gaf mgr. Giobbe de, krachtens bijzondere volmacht, pau selijke zegen. Het geschenk van het corps diplomatiqué. .Gistermorgen heeft, de Internun tius een H. Mis van dankzegging opgedragen in de kapel van de Apos tolische Internuntiatuur, waaraan de katholieke leden van het Corps Di plomatique in Den Haag hebben deelgenomen. Na de H. Mis werden de diplomaten uitgenodigd zich naar de salons van de Internuntiatuur te begeven, waar Z.Exc. Pierre Dupuy, ambassadeur van Canada en deken van het Corps Diplomatieque met de meest hartelijke bewoordingen zijn gelukwensen aan de jubilaris aan bood. Dan bood hij de jubilaris me de namens zijn katholieke ambtge noten een prachtige zilveren water kan aan. Een som gelds, die tevens door de katholieke diplomaten werd aange boden, zal dienen voor de aankoop van liturgische gewaden. Deze ge waden zijn bestemd voor de kerken in Nederland, die tengevolge van de oorlog beschadigd of verwoest zijn. Mgr. Th. BEKKERS EN Mgr. VAN HUSSEN IN SPECIALE AUDIëNTIE ONTVANGEN. Z. H. de Paus heeft Zaterdag morgen, Mgr. Th. Bekkers, voor heen Nationaal Directeur van de Pauselijke Missiewerken in Neder land, en diens opvolger, mgr. H. J. J. van Hussen, in speciale audiëtie ontvangen. De H. Vader dankte Mgr. Th. Bekkers voor het vele en verdien stelijke werk in zijn functie ver richt. De Paus roemde daarbij zo wel de practische opbouw van de Pauselijke Missiewerken in Neder land als de grote ijver voor de mis sie van de Nederlandse Katholie ken, „die zij", zo zeide de H. Vader, „bij iedere gelegenheid weer to nen". NACHTVORST BEROKKENDE VEEL SCHADE. De voor de tijd van dit jaar hevige nachtvprst heeft vanzelfsprekend veel nadeel toegebracht aan de ge wassen op het veld. Vooral de aard appelen, die boven de grond kwamen, hebben van de vorst te lijden gehad. Meer nog dan verschillende groen ten, als spmazie en sla, die er wat beter tegen kunnen, mits men er maar niet aan komt. De gevolgen van deze vorst bleven niet uit. De aanvoer op de Leidse Groenteveiling was hedenmorgen uitermate gering, wat mede te wijten is aan het slechte weer van de laat ste dagen, dat het de tuinders onmo gelijk maakte hun producten van het land te halen en te veilen. LEVENSLANG VOOR MOORD OP ZIJN VROUW. De 29-jarige loswerkman C. van L. uit Capelle a. d. IJsel is wegens met voorbedachten rade gepleegde moord op zijn 30-jarige vrouw J. v. L.- B. tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. De Rotterdamse rechtbank schet ste verdachte in zijn vonnis als een zeer gevaarlijke epilepticus, die voor eigen veiligheid en die van anderen blijvend uit de maatschappij verwij derd moest worden. SPORT LEIDSE VOETBALBOND. Nagekomen en verbeterde uitslagen. Uitslagen van Zaterdag 22 April: Zateraagmiddagbeker. A: Quick B. 3—Leiden 2 10; B. Koudekerk 1Rouwkoop 1 32; C.: NSA 1Hazerswoudse Boys 1 02; Leithen Boys 1Oegstgeest 1 2—4; H- Kagia 1—SVOW 1 0—0. Competitie: 2A: Leiden 3Koudekerk 2 00. 2B: Quick B. 4ARC 4 3—0; RCL 3Woubrugge 2 0—2; TAVV 1—VWS 3A: Rjjnsb. B. 4Quick B. 5 04; VWS 3—ARC 5 ARC n. o.; RCL 4— SVOW 3 1—0. 3B: Sleutels 2Leiden 4 10. 4A: VWS 4—Hazersw. B. 2 2—1; 4B: Leiden 5—TAW 2 1—2. Junioren: B: ARC bKoudekerk a 0—2: RCL a—ARC a 4—0; TAW a—SVOW a 25; Woubrugge aHazersw. B. a 6—2. C: Quick B. bRijnsb. B. b 00; Oegstgeest aKagia a 00. Adspiranten: A: Woubrugge aTAVV a 50; ARC aHazersw. B. a 21. C: LFC a—Rouwkoop a 17. D: Noord wijk bLeiden a 22. E.: LFC b—ASC b 2—2. F.: Quick B. cKatwijk b 71. Roodenburg dLFC c 11; UVS e Rijnsb. B b 30. G: RCL b—ASC c 3—1: Lugdu- num eOuick B. e 02; UVS t Roodent e 30. WEERSVERWACHTING (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur). WEINIG VERANDERING IN TEMPERATUUR. Krachtige tot matige wind uit Westelijke richtingen. Enkele buien met plaatselijke opklarin gen. Koud voor de tijd van het jaar met op vele plaatsen weer I nachtvorst. Eerste Kamer Voor ministerschap zonder portefeuille voelt mr. Stikker niets In de Eerste Kamer heeft de Mi nister van Buitenlandse Zaken giste ren de sprekers beantwoord. Het is de vraag of de Europese ge dachte plaats moet maken voor de Atlantische gedachte. De Nederland se regering is geporteerd voor een veelzijdige uitwerking van het Noord Atlantisch Verdrag, dat tot nu toe militair-defensief is maar in de toe komst ook kan werken op politiek en economisch terrein. In de eerst volgende vergadering van de Atlan tische Raad (in Mei) zal door Neder land worden voorgesteld, in welke vorm economische samenwerking na 1952 tot stand kan komen, waarbij tevens de vraag kan worden behan deld, hoe tot een bevredigender po litieke samenwerking te komen." De Raad van Europa achtte de minister nog in het stadium van proëfnèmingen. Straatsburg zag hij als een „parlement-in-.embryonale vorm". Europa heeft een grote veel heid aan organisaties en dat noemde mr. Stikker een ware plaag Over de Europese defensie spre kende. had de heer Wandelaar ge ringschattend gewaagd van „papie ren plannen", maar de minister wees op het moeizame en tijdrovende staf- vverk. Hij zei. dat onze regering de financiële lasten gemeenschappelijk wil laten dragen. Het zoeken was echter naar de „magische verdelings formule'. Mr Stikker was verheugd te kun nen meedelen dat in elk geval de kosten voor vliegvelden gemeen- schanpelijk zullen worden gefinan cierd. De emigratie wilde de minister in groot verband, dus internationaal, aangepakt zien. Wat minister Stik- ker's functie als politiek bemidde laar in Europa betreft, zette hij uit een. dat hij het als minister daar door gemakkelijker had gekregen, want nu is hij meteen goed ingelicht. Er is op het departement geen ach terstand en noch in theorie, noch in practijk zag mr. Stikker in de combinatie van de functies schade voor 's lands belang (zoals de heer Algera) had gevreesd. Binnen enkele maanden verwachtte de minister een principiële oplossing van de multi- lateralisatie èn in zake de liberalisa tie van het handelsverkeer. Als het zover was, behoefde hij niet meer zoveel op reis. Nu staat bijv. ook nog op het programma een bezoek aan de Scandinavische landen. Als de minister verlichting van zijn taak nodig had, kon hij meer aan de staatssecretris overlaten of desnoods een tweede staatsseci-etaris naast zich krijgen. Maar om zelf minister zon der portefeuille te worden, daarvoor voelde mr. Stikker niets, wantdat zou zijn internationaal gezag schade doen Ook een ministerie voor Euro pese Zaken wees hij af. Nu ijvert hij voor snelle bereiking van de grootst mogelijke eenheid van Europa. Enige bezorgdheid. Staatssecretaris Blom beantwoord de de critiek-Wendelaar op de hou ding der Indonesische regering, zeg gende, dat onze Unie-partner geen reden tot klagen geeft over de wijze waarop hij de Unie-verdragen na leeft. Wel is onze regering bezorgd over bepaalde stromingen, die ginds aansturen op wijziging van de staats regeling voor Indonesië, welke „nau welijks in overeenstemming is met de plechtig aanvaarde Unie". Onze re gering heeft de aandacht van de In donesische regering gevestigd op het zelfbeschikkingsrecht en betreurt, dat de vierhoeksconferentie niet door gaat. Ten aanzien van Nieuw-Guinea zal niets worden ^gedaan voordat de Staten-Generaal zijn gehoord, aldus de staatssecretaris. De begroting van Buitenlandse Za ken werd z.h s. aangenomen, met aantekening van het tegen der com munisten. Beslissingswedstrijd: Stompwijk- se B. aWarmunda b 01. Zondag, 23 April: LFC 1—Afd. elftal 3—3. 2C: Alphia 3Rij<p wetering 2 30. 2D: We ter. B. 2—ZLC 3 1—1. 3A: Alphen 4AZL 2 2—1; SJZ 2 Roodenb. 6 Rb. n. o. B: Roodenburg 7UVS 8 30; Stompw. B. 2Kagia 2 10. 4A: SJZ 3Roodenb. 9 Rb. n. a.; Lugdun. 10—VTL 3 2—3. 4B: St. Bern. 3—LDWS 5 1—0. Junioren: B: LFC b—UVS c 0—6; C.: Lugdunum c'Roodenb- c 40. G.: SJZ a—Alph. B. b 1—3; Stomp- wijkse B. aVVO A a 32. ZWALUWEN—RODE DUIVELS. Voor het Zwaluwen-elftal, dat Woensdag 3 Mei in het Olympisch Stadion te Amsterdam een wed strijd speelt tegen deRodeDuivéls, zijn de volgende spelers uitgeno digd: Doel: van Raalte (Blauw Wit). Achter: Metselaar (Alkmaarse Boys) en Advocaat (DFC). Midden: Huybregts (BW), Mö- ring (Enschede) en Biesbrouck (RCH). Voor: Biljouw (Zeeburgia), van der Vegt (HBS), Michels (Ajax), Ravenstein (MW) en Hofma (Hee renveen). Reserves: Hagenaars (Volewijc- kers), Melief (HDVS), Kroon (Feij- enoord) en Langelaan (HBS). Op Vrijdag 5 Mei, des avonds om 18.30 uur, zal op het ADO-terrein te Den Haag een wedstrijd worden gespeeld tussen het Haags elftal en een Zwaluwen-ploeg. Voor het Zwaluwen-elftal zijn de volgende spelers uitgenodigd: Doel: van der Bijl (Feijenoord). Achter: van der Most (HDVS) en Melief (HDVS). Midden: van der Hoek (Fenjen- oord), Blankensteijn. (Feijenoord) en Temming (DOS). Voor: Roozen (Haarlem), Wee- nink (Br.bantia), Brandes (Feijen oord), van der Tuyn (HDVS) en van Elderen (PSV). Reserves: Pil (HDVS), Smulders Feijenoord), Wilmink (RCH). Een reserve voorwaarts moet nog worden aangewezen. WATERPOLO wederom Nederlands overwinning in zweden. Gisteren heeft het Nederlandse ze vental van het zevental van Stock holm gewonnen met 124, nadat de rust met 61 was ingegaan. ROEIEN loting varsity. De te Utrecht gehouden loting voor op 7 Mei te houden Varsity gaf het volgende resultaat: Vierriems Gieken Juniores: 1. Aegir, 2. Nereus. 3. Laga, 4. Triton, 5 Njord. Skif. baan 2 Triton, baan 4 Njord. Lichte Vier: 1. Triton, 2. Argo, 3. Njord, 4. Nereus, 5. Laga, 6. Aegir. Overnaadse Twee: 1. Njord, 3. Tri ton, 5. Nereus. Twee Riems Gieken Juniores: 2. Laga, 3. Njord, 4. Triton, 5. Argo. Vier Riems Gieken Seniores: 1. Njord, 2. Triton. 3. Argo, 4. Aegir, 5. Laga, 6. Nereus. Overnaadse Vier: 1. Aegir. 2. Ne reus, 3. Triton, 4. Argo, 5. Njord, 6. Laga. Jonge Acht: 1. Aegir, 2. Argo, 3. Nereus, 4. Triton, 5. Laga, 6. Njord. SCHAKEN tweekamp euwe—wijnans. Ook de tweede partij van de twee kamp Euwe—Wijnans, gisteravond in het Nationaal Schaakgebouw te Den Haag gespeeld, is door dr. Euwe ge wonnen. Met wit spelend dwong iiij Wijnans in 25 zetten tot opgeven. internationaal candida- ten-tournooi te boedapest. De stand na de helft van het tournooi te Boedapest luidt: 1. Bo- leslafsky 6 pnt., 2. Keres 5 A pnt., 3/4. Stahlberg en Bronstein, beiden 5 pnt., 5. Kotof pnt., 6. Najdorf VA pnt 2 afgebr. partijen; 7. Smyslof 3 >2 pnt., 1 afgebroken par tij; 8. Szabo 3 pnt. -t- 2 afgebr. par tijen; 9. Lilienthal 3 pnt 1 afgebr. partij; 10. Flohr 3 pnt. TAFELTENNIS. De promotiewedstrijden zijn voor de A.L.T.C.-teams wel bijzonder gunstig verlopen. Meldden wij reeds eerder, dat het le herenteam naar de 2e kl. der. N.T.T.B. is ge promoveerd, thans heeft ook het 2e herenteam, bestaande uit L. Kara- moy, F. Bonte en J. Kat, het zover weten te brengen. Het le damesteam, gevormd door H. Lau, R. Kanbier en A, den Bur ger, dat dit jaar voor het eerst in de 3e kl. uitkwam, leverde een mooie prestatie door eveneens naar de 2e kl. te promoveren, de voor hen hoogst bereikbare klasse. Nagekomen competitie-uitslag he ren 4e kl.: A.L.T.C. 6-0—— 10—0.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2