QzQeidUcïBowïcunt De brief van koning Leopold Adenauer herademt De relletjes te Antwerpen De Londense havenstaking Berlijn in angstige afwachting Uit Indonesië Zuid-Molukken onafhankelijk? Warme hulde in de koude aan het koninklijk paar Landingsgestel opgevist Directeur: C. M.. v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" WOENSDAG 26 APRIL 1950 41ste JAARGANG No. 11964 Is compromis in België nog mogelijk? Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.35 p. w., f 1.50 p. mnd., f 4.50 p. kwart. Franco p. p. f 5.25. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Vergelijk tussen partijen vrijwel onmogelijk r\E BRIEF, welke koning Leopold aan kabinetsformateur Paul *van Zeeland bij diens terugkeer uit Pregny heeft meegegeven en waar in de koning weigert enige schriftelijke garantie te geven, België ook maar tijdelijk te verlaten na de overdracht van zijn koninklijke gezag aan prins Boudewijn, maakt de kansen op een vergelijk tussen katholie ken, liberalen en socialisten uiterst gering. Van Zeeland heeft direct na aankomst de liberale en de socialistische partij gevraagd haar standpunt te bepalen. Max Buset, voorzitter van de so cialistische partij, verklaarde gister avond: Ik heb mij in verbinding ge steld met verscheidene leden van het hoofdbestuur en dezen hebben mij unaniem gemachtigd „neen" te antwoorden. Een bestuurslid van de liberale partij meende, dat de brief van de koning niet de voorwaarden inhield, die het prins Boudewijn mogelijk maken de koninklijke prerogatieven doeltreffend uit te voeren. Bij de katholieken heeft de weige ring van de koning om zich bij voor baat te verplichten tot een verblijf buitenslands grote bevrediging ge wekt. Zij interpreteren een terug keer van de koning op de voorwaar den der socialisten en liberalen als een oplossing, die in feite een over winning zou betekenen van het an- ti-Leopoldistische standpunt. In zijn brief schrijft koning Leo pold, dat hij bereid is met een ver antwoordelijke regering de nodige maatregelen te treffen om de kroon prins de daadwerkelijke uitoefening van de koninklijke prerogatieven te verzekeren gedurende de periode van de machtsoverdracht. Het lijkt mij hiervoor overbodig, aldus Leo pold, dat men van mij garanties ver langt, die niets aan de waarde van mijn woord kunnen toevoegen. De koning acht een verbintenis om België, al ware het ook tijdelijk, na de overdracht te verlaten, in strijd met de waardigheid der monarchie. Belastinggeschil bijgelegd Het belastinggeschil tussen de drie Hoge Commissarissen en „Bonn", dat het bestaan van de re- gering-Adenauer bedreigde, schijnt geregeld te zijn tijdens een onder houd tussen de bezettingsautoritei ten en de Westduitse minister van financiën, dr. Fritz Schaffer. Beide partijen hebben concessies gedaan. Volgens betrouwbare bronnen heeft Schaffer er de geallieerden van kunnen overtuigen, dat het vertrouwen in de Westduise mark bij de Duitsers zou verdwijnen, wanneer zij, zoals de Amerikanen wensten, gedwongen zouden wor den in te tekenen op een regerings lening. De inkomstenbelasting moest volgens de minister worden verlaagd ter stimulering van het bedrijfsleven. Volgens Duitse zegslieden heeft Schaffer ingestemd met een weel debelasting om onnodige uitgaven bij de aankoop van verbruiksgoe- deren, speciaal die, welke met dol lars in het buitenland worden ge kocht, te beperken. De minister heeft ook beloofd, dat het invorde ren van de belastingen beter geor ganiseerd zal worden. KONINKLIJK BEZOEK AAN MAASTRICHT. Maandagmiddag zijn H. M. Koningin Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard voor een twee-daags officieel bezoek in Lim burg aangekomen. Ondanks het slechte weer reden de hoge gasten in een open rijtuig door de straten van Maastricht, waar tienduizenden hen hartelijk toejuichten. De aan komst van H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard aan het stadhuis van Maastricht. Arrestaties van communisten De Antwerpse politie heeft gis terochtend 11 communistische lei ders gearresteerd, o.w. de commu nistische afgevaardigde Franz van den Branden. De arrestaties houden verband met de ongeregeldheden, die gis teren in het havenkwartier plaats vonden en waarbij de communisten de havenarbeiders tot staking trachtten aan te zetten. Een politiemacht van ongeveer 400 agenten, onder wie 250 van de rijkswacht, patrouilleerde met vrachtauto's en radiowagens door het havendistrict. Volgens haven-autoriteiten was het werk weer in volle gang, daar vijfduizend arbeiders zich hadden aangemeld. Het aannemen van per soneel gebeurde echter niet op het bureau waar zich gisteren botsin gen tussen communisten en politie afspeelden, maar in de kleine ca- fétjes in de zijstraten. OOK IN BELGIë WAS HET WINTER. Ook België heeft Dinsdagmiddag een kort wintertje meegemaakt. In Brussel, Antwerpen en Limburg en in de gehele provincie Luxemburg heeft gedurende een half uur een zware- sneeuwstorm gewoed. In de Ardennen hebben de kersen- en pe renboomgaarden door sterke nacht vorst in de afgelopen nacht veel geleden. In de kuststreek is de sneeuw- en hagelval gisterochtend gepaard ge gaan met een hevige storm. Soldaten lossen schepen De regering van Attlee heeft gis teren beloofd, nog meer soldaten naar de Londense haven te sturen ter vervanging van de stakende ar beiders Want voor bijna iedere soldaat of matroos, die een baal op zijn schouders nam, sloot zich een havenarbeider bij de onofficiële staking aan. George Isaacs, de minister van ar beid, vroeg de stakers, hun houding te herzien. Hij zei in het Lagerhuis, dat er zo veel soldaten zullen wor den gestuurd als nodig is om de ha ven volledig aan de gang te hou den. Bijna op hetzelfde ogenblik werd bekend gemaakt, dat zesduizend man van de R A.F. naar de haven zullen worden gezonden. Gisteren werkten er al tweeduizend. Van conservatieve zijde werd gis teren in 't Lagerhuis nog gevraagd, of de arbeiders er genoeg voor zijn gewaarschuwd, dat de mogelijkheid besta-.t dat zij worden ontslagen, als zij weigeren, het werk te her vatten. Isaacs antwoordde daarop bevestigend. Churchill beloofde op nieuw, dat de conservatieve party de regering zal steunen. AAN HET BEGIN VAN EEN „VRE- DES-TOCHT". De secretaris-ge neraal van de Verenigde Naties, Trygve Lie, komt met de „Queen Mary" naar Euröpa, waar hij een vredes-tocht gaat maken, met als climax een conferentie met Stalin. De heer Lie hoopt dat dit onder houd een einde zal maken aan de koude oorlog. Tevens zal hij aan Nederland een bezoek brengen. Voor het vertrek uit New York neemt secretaris-generaal Trygve Lie afscheid van zijn dochter Guri. Reeds moeilijkheden op 1 Mei a.s.? VOORBEREIDING VAN DE GROTE DEMONSTRATIE en mar sen, die met Pinksteren in Oost-Berlijn zullen worden gehouden, hebben de Oostduitse communisten gisteren nieuwe sterke groepen gewapende politie in de Russische sector aangevoerd. De geallieerden verwachten botsingen gedurende het Pinsterweek-end van 27 tot 30 Mei, maar West-Berlijnse bladen voorspellen, dat de moeilijkheden reeds op 1 Mei zullen beginnen, omdat de communisten zullen probe ren de viering van die dag in West-Berlijn te verstoren. Een woordvoerder van de Vrije Duitse Jeugd, de communistische jeugdbeweging, die de Pinkstermars zou uitvoeren, heeft echter herin nerd aan eerder afgelegde verkla ringen, dat de demonstraties alleen in de Russische sector van Berlijn zouden worden gehouden en dat men niet van plan was in te gaan op „Amerikaanse provocaties". De leider van de Vrije Duitse Jeugd, Honecker, heeft aan de bur gemeester van West-Berlijn, Reu ter, nogmaals formeel om toestem ming gevraagd de Pinkstermart ook in de Westelijke sector toe te laten. Hij verzocht tevens het Olympische stadion in de Britse sector te mogen gebruiken voor een bijeenkomst van ongeveer een half millioen le den. Een hoge West-Berlijnse functio naris heeft gezegd, dat ook dit ver- sk zal worden afgewezen. Generaal Handy, de opperbevel hebber van het Amerikaanse leger in Europa, is uit Heidelberg te Ber lijn aangekomen om de verdedi gingsoefeningen van het Ameri kaanse garnizoen van Berlijn-Grü- newala te leiden. DE DUITSE VERLIEZEN IN DE TWEEDE WERELDOORLOG. Volgens ramingen van de Franse diensten, die belast zijn met het or denen van het centrale kaartsysteem van de Wehrmacht, zijn vier millioen Duitse soldaten in de tweede we reldoorlog gesneuveld of in gevan genschap overleden. Dit cijfer omvat 1.400.000 sterfge vallen, die genoteerd werden door de Duitse autoriteiten tot begin 1945, en ongeveer 1.100.000 latere sterfgeval len, die zijn vastgesteld door Ameri kaanse diensten en vervolgens door Hongaarse klooster orden protesteren De hoofden van alle Rooms Ka tholieke kloosters in Hongarije heb ben heden in een brief aan de Hon gaarse regering geprotesteerd tegen „de vervolging van monniken en kloosterzusters aldus werd in Ka tholieke kringen te Rome verklaard. De brief, die op 15 April is geda teerd, kwam langs geheime kanalen naar Rome. „Wij protesteren tegen de con fiscatie van onze kloosters, de in boedel ervan en onze drukpers", al dus de brief, waarin wordt geëist, dat de regering een delegatie van 10 kloosterlingen zal ontvangen om met haar de maatregelen tegen de kloosters te bespreken.. In de brief protesteren de orde- hoofden tegen ,,de obstructie van ons werk" en betuigen hun „on wankelbare trouw aan alle bis schoppen! de Franse diensten door middel van bovengenoemd kaartsysteem, verder omvat het bijna anderhalf millioen man, die door de Duitse autoriteiten als vermist zijn opgegeven, na het onderzoek, dat zij in West-Duitsland hebben ingesteld. MILLITAIR BESTUUR TE MAKASSAR Te Djakarta werd gisteren offi cieel bekend gemaakt, dat Makassar tot gesloten stad is verklaard en on der militair bestuur is gesteld „als gevolg van een reeks ongeregeld heden". VERZOEK TOT UITLEVERING VAN WESTERLING De vertegenwoordiger van de In donesische regering te Singapore, dr Oetoyo, heeft tegenover een corres pondent van de Agence France Presse verklaard, dat hij door Djakarta te legrafisch ervan op de hoogte gesteld was, dat een koerier onderweg is met het verzoek tot uitlevering van Westerling, afkomstig van de Indo nesische minister van justitie, dr Soepomo. Een groep „plaatselijke leiders" heeft een onafhankelijke republiek van de Zuid-Molukken geprocla meerd, aldus luidt een radiobericht, dat te Djakarta door een hoogge plaatste Nederlandse instantie is ont vangen. (De Zuid-Molukken, gelegen ten Westen en Zuiden van Nieuw- Guinea, omvatten o.a. de eilanden Ceram, Boeroe en de Kei-eilanden). De koningin in Limburg ..Leve oos deerbaar Koeningshoes, klinkt het hier oet ieder hoes" en „Veer zint bloe dat geer hire zind". Kan men de oprechte genegenheid van de Limburger voor 't Koninklijk paar beter schetsen dan door deze simpele zinnen aan te halen, die aan gebracht waren op welkomstborden in Valkenburg? Zo was het langs héél de uitgestrekte route: saluutschoten en klokgelui in dorp en stad, versierde straten en huizen overal, eindeloze rijen school kinderen, in toom gehouden door paters en zustertjes in hun Zondagse habijt afzettingen die verbroken werden ten spijt van stoere agenten, le den van schutterijen en gilden in hun fraaiste uniform, compleet met sjerp, kolbak en pluim, deputaties van mijn werkers in beroepstenue ruitervereni- gingen, de jeugd in allerlei schakering en uniform. Het ene défilé volgde op het andere en de Oranjeliedereh waren niet van de lucht! Besneeuwd oranje Gisteren omstreeks halfvier begon het pijpestelen te regenen en het Ko ninklijk paar maakte zijn rondgang te voet door de tuin en langs de pa viljoens van het R.K. Sanatorium voor T.B.C.-patiënten te Hornerhei- ae zelfs in een complete sneeuwjacht! Het heuvellandschap, 's morgens nog vol van prachtige bloesemkleuren en het geel van het koolzaad op de ak kers, was in een minimum van tijd veranderd in een winters geheel. Dat de hoge gasten zich door dit honden weer niet lieten weerhouden van de ze rondgang werd door de patiënten bijzonder gewaardeerd! Tegen de namiddag was men door dit alles circa twee uur op het tijd schema ten achter. Men kan begrij pen wat dit betekende voor de dui zenden, die overal opgesteld ston den. Des te meer zullen zij het ge waardeerd hebben dat Koningin en Prins hen niet tevergeefs lieten wach ten. Zij hielden vol ondanks be sneeuwde autoruiten en lang niet al tijd prettige oponthouden in de open lucht bij ontvangst en aubade. Een getrouw op de voet volgen van alle programmapunten zou ondoen lijk zijn. Meer dan 35 gemeenten im mers passeerde de stoet! Men toonde het Koninklijk paar Limburgs folklo re en Limburgs leven in hun bonte verscheidenheid. Zo gaven b.v. in Geléen de zgn. „Bielemenneks" van de schutterij „Marcellinus en Petrus" uit 1638 acte de présence: wonderlijk uitgedoste lieden met lange baarden en een Labours krachtproef Een meerderheid van twee stemmen De negen leden van de liberale fractie in het Britse Lagerhuis heb ben besloten vandaag met de con servatieven tegen de verhoging van de benzinebelasting en de belasting op vrachtauto's te stemmen. De spanning over de uitslag van de stemming, die waarschijnlijk over het lot van de Labourregering zal beslissen, wordt verhoogd doordat 6 Labourleden wegens ziekte niet bij de stemming aanwezig kunnen zijn. De Labourpartij bezet op het ogen blik 311 zetels, terwijl de conserva tieven en liberalen samen 305 zetels hebben. Volgens de welingelichte parlementaire medewerker van de British Press Association is het ech ter waarschijnlijk, dat twee leden van de conservatieve partij oók niet bij de stemming aanwezig zullen kunnen zijn. Onvoorziene omstandigheden uit gesloten, zou de regeringsmeerder heid dus slechts twee stemmen be dragen. bijl over de schouder, die volgens oud volksgebruik aan processies vooraf gingen om eventuele hindernissen op de weg op te ruimen. In Sittard luis terde vorst Marot, voorzitter van de Raad van Elf de plechtigheden op en was ook de garde van Prins Car naval aanwezig, van wie de geünifor meerde vrouwelije leden met een houten geweer zijn uitgerust. Aan het défilé daar nam ook een schut terij uit Hoenge (uit het geannexeer de zelf kan tgebied) deel. In Weert werd de Koninklijke gasten vendel- zwaaien gedemonstreerd. In Roer mond begroette de Bisschop Koningin en Prins en had men een grote zang- hulde op touw gezet. Zo had iedere gemeente in demonstratie of geschen ken iets bijzonders bedacht. Samenvattend kan worden gezegd, dat dit bezoek van Koningin en Prins, ondanks de tegenslag van het weer, ongetwijfeld de banden tussen Lim burg en het Oranjehuis zal hebben verstevigd. De belangstelling van Bel gische zijde, tot uiting komend in het bezoek van tal van Belgen aan Maas tricht, en de-begroeting door de geu- yerneur van Belgisch Limburg, kan worden gesignaleerd als een blijk van vriendelijke belangstelling van die zyde voor het lot van Limburg en Oranje beide! Kogels in het wiel Zweedse vissers hebben in de Oostzee ten Zuiden van Gotland wrakstukken opgevist van het lan dingsgestel van een vliegtuig. De band van een der wielen zat vol- kogelgaten, aldus meldt het blad „Dagens Nyheter". De vissers hebben hun vondst naar Burngsvik, aan de Zuidweste lijke kust van Gotland gebracht. De ontdekking werd in verband gebracht met de vermissing van de „Privateer" in het Oostzee-gebied op 8 April. VRIJLATING VAN PETAIN VERZOCHT. De Gaullistische afgevaardigde kolonel Livry-Level heeft in het Franse parlement een motie inge diend ter „vrijlating onder toezicht" van maarschalk Petain. In de mo tie wordt verklaard, dat een derge lijke vrijlating niet „rehabilitate of amnestie" betekende. Het zou slechts een maatregel zijn, getroffen in verband met de leeftijd van de maarschalk. BLOEDIG INCIDENT IN KENYA. Naar te Nairobi bekend is gewor den hebben leden van een inheem se stam in Noord-West Kenya drie Engelsen, een Afrikaanse politie man en 20 Afrikaanse burgers ge dood. Volgens een officiële verklaring trachtte de politie de leider van een fanatieke godsdienstige secte, die de laatste twee jaar vele onge regeldheden had veroorzaakt, te ar resteren. 300 Leden van de stam der Soeks, onder wie de gezochte zich bevond, vielen daarop de politie aan. Onder een regen van speren opénde de politie het vuur. Onder de doden was de gezochte. DE TWEEDE DAG VAN HET KO-1 ripg- ..Aan de vo?ten van 1?et Ko* NINKLIJK BEZOEK AAN LIM BURG. In de grotten van Val kenburg gaven leerlingen van de Valkenburgse scholen onder leiding van de balletgroep van „Wally Haacke" in enige tableaux vivants een uitbeelding van enige episoden uit de geschiedenis van de gemeen tegrot. H.M. de Koningin en Prins Bernard aanschouwen de uitvoe1- ninklijk Paar zijn enige jeugdige medespelèriden gezeten. KoJiAe.it Vaak moet de mens door leed de weg tot zichzelf vinden.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1