Jacoba van Beyeren verschrikte van het lawaai Ze bekende nog nooit van Amerika gehoord te hebben ffilaetnfeeöien te Ataatduüffl O?- geaprild M Het bijzonder kleuteronderwijs „3)ie GaCuewiiaete" WERD NEERLANDS ETALAGE Roofoverval op een speelclub VRIJDAG 21 APRIL 1950 DE LEÏDSE COURAN] TWEEDE BLAD PAGINA 1 „VROUW JACOB" RIJDT IN STAATSIE urr. onder regie van Wim Pauw een goed succes was geworden en een goede reclame. In het kasteel bood graaf van Lynden, de tegenwoordige eigenaar van „Keukenhof" de erewijn aan en was het een wirwar van talen, die in één slag het historisch kasteel tot een cosmopolitisch centrum maakte. Jacoba van Beyeren vertrok weer naar Sassenheim, de gasten naar „Duin en Kruidberg" te Santpoort en daarmede was dit historisch feest van kleur en gratie besloten. WARE HET NIET, dat honderden sierlijke auto's gisterenmiddag de Bollenstreek doorkruisten, men zou zich gewaand hebben op de oude heirweg tussen Haarlem en Leiden, in de dagen nog, dat Jacoba van Beyeren vanuit haar slot „Teylin- gen'" bij Sassenheim uitzag over de velden en bossen, die zich uitspreid den tot over de horizon. Datzelfde slot „Teylingen" stond gisterenmiddag weer in het middel punt der belangstelling en geduren de enkele uren was het, alsof die verre dagen van vroeger waren her leefd. Toen de zon tot zijn hoogste punt was geklommen en de bollen velden een bijzondere glans gaf, trok Jacoba van Beyeren, vergezeld van Frank van Borselen, vanuit haar historisch slot in Sassenheim naar het wonderrijke „Keukenhof" te Lisse. De honderden, die zich langs de oude weg hadden opgesteld, heb ben kunnen genieten van een fraai en kleurig schouwspel, dat wel bij zondere luister gaf aan het gouden feest van de Bond van Bloembollen handelaren. Het was immers in het kader van deze viering, dat heel dit historisch festijn was georganiseerd en wij geloven, dat het organiserend comité, vooral in verband met de vele buitenlandse gasten, een goede greep heeft gedaan. Herauten voorop De stoet, die zich tussen Sassen heim en Lisse voortbewoog, werd geopend door twee herauten met klaroenen en daarachter, volgde heel die kleurrijke groep van edellieden, pages en lansknechten. Een valk in levenden lijve ontbrak al evenmin. Statig en toch vriendelijk reed daar Jacoba van Beyeren op haar paard en feestelijk klonken de klaroenen, toen zij op Keukenhof" arriveerde. Daar hadden zich inmiddels de buitenlandse gasten en vele andere genodigden verzameld voor het kas teel, waar Jacoba van Beyeren door de jubilerende Bond werd ontvangen. Leden van het Corps Diplomatique hadden op de tribune plaats geno men, toen de Koningin-moeder van België arriveerde en bescheiden een plaatsje zocht tussen de gasten. Het Jacoba-spel Een evenement was ongetwijfeld het Jacobaspel, dat op het bordes van het kasteel werd gespeeld. Alle fleur van het gevolg was ook nu weer te bewonderen en het was ver rassend te zien, hoe vlot Jacoba van Beyeren, Frank van Borselen en „ge- angene" Van Waveren him spel speelden in de Engelse taal. De schrijver, dr. P. H. Schöder, had hier op kostelijke wijze heden en verle den door elkaar gemengd en zo kon het gebeuren, dat Jacoba plotseling verschrikt werd door een hels la waai en de voorzitter van de jubi lerende Bond, de heer T. van Wa veren, gekleed als man van de twin tigste eeuw, geboeid voor haar moest verschijnen als de dader van al die onrust. Zowel Jacoba als Frank van Bor selen namen hem een streng verhoor af, waarbij de gevangene verklaar de, dat hij bezig was met de voor bereiding van een tentoonstelling op „Keukenhof". Komische tegenstellingen bleven uiteraard, vooral toen Jacoba over Amerikaanse gasten hoorde vertel len en zij moest bekennen, dat zij nog nooit van Amerika gehoord had. Frank was jaloers Het kon uiteraard niet uitblijven, of de gevangen Van Waveren werd een goede vriend en Jacoba zegde toe het beschermvrouwschap over „Keukenhof" te zullen aanvaarden. En als bewijs van haar genegenheid omhing zij onder protest van Frank van Borselen de glunde rende voorzitter met haar eigen ke ten. Een dankbaar applaus bekroonde dit spel, dat door het acteren van mevrouw Uit den Bogaard als Ja coba, de heer Drost als Frank van Borselen, de heer Van Waveren en Noordwijk en de „Roulette" Aan een noenmaal, dat gistermid dag, na de officiële opetning van de bloemenfeesten, in het Huis ter Duin werd aangericht, heeft burgemees ter mr. G. F. W. van Berckel van Noordwijk het woord gevoerd en over de betekenis van Noordwijk als bollen centrum, maar ook als bad plaats gesproken. Naar aanleiding van het bericht, dat het wel als uitgesloten is te be schouwen, dat in Nederland de rou lette wordt toegelaten als middel om het vreemdelingenverkeer te stimu leren, zeide hij, dat de bevolking van een plaats als Noordwijk wel op al lerlei wijzen haar best kardoen zo'n plaats zo aantrekkelijk mogelijk te maken, maar dat daarbij gerekend moet worden op de steun van de re gering. Hij sprak de hoop uit, dat de regering dit ook volkomen zou beseffen. Koningin-Moeder Elisabeth bezoekt „Keukenhof' Vergezeld door de secretaris van de Bond van Bloembollen handelaren, mr. F. J. D. Theyse, heeft H. M. de Koningin-Moeder Elisabeth van België geheel on opgemerkt een bezoek aan de tentoonstelling „Keukenhof" ge bracht, nadat zij de opvoering van het Jacoba-spel had gadege slagen. Terwijl op het tentoon stellingsterrein duizenden men sen de halzen rekten en uitza gen naar de komst van de pseu- do-gravin Jacoba van Beyeren, bemerkte geen hunner dat in middels een koningin in rustig gesprek met haar begeleider de bloemenpracht der tentoonstel ling bewonderde. Na haar be zoek vertrok de Koningin-Moe der zonder enig ceremonieel. De Noordwijkse bloemenfeesten, die gisterenmorgen officieel zijn geopend met een aubade van de schoolkinderen en het leggen van een bloemenmozaiek voor het raad huis, hebben tezamen met Jacoba van Beierens tocht van Teylingen naar de Keukenhof de Hollandse Lente ingeluid. Het was een eigen aardige sensatie, de tocht van Vrouw Jacob door haar vroegere bezittingen, het was een plechtig ogenblik daar voor het raadhuis in Noordwijk-binnen! Want wat kan er verder strekkend zijn, dan de klaarblijkelijke ernst, waarmee jong Noordwijk de vechtende leeuw op het zilveren veld in bloemen repro duceerde, wat hoopvoller dan de overtuiging, waarmee de elfjarige Frits Ter Woort en het even oude Ansje de Wolf hun goede wil t.o.v. de Noordwijkse gemeenschap bele den? Die gemeenschapszin is trouwens duidelijk zichtbaar in de overal aangebrachte bloemenversieringen. Noordwijk komt dit jaar ondanks de late bloei van de bolgewassen nog mooier voor de dag dan andere jaren. Terecht dankte de voorzitter van het bloemencomité van het po dium voor het raadhuis af de bur gerij voor haar ijver. De burgemeester, mr. G. F. W. v. Berckel, toonde zich eveneens zeer verheugd over- het tot stand geko- mene, waarvoor ook het actieve bloemencomité verantwoordelijk is. De met bloemen gekroonde en om kranste jeugd veroverde blijkbaar het hart van Noordwijks burger vader, want haar sprak hij wel zeer uitvoerig en hartelijk toe. Waar de schoonheidszin door deze feesten mede wordt aangekweekt, hoopte de burgemeester in deze op een roem rijke traditie. Ook wat het weer betreft, zou dat te wensen zijn, al dus spr., want de verjaardag van H'. M. de Koningin, die juist in deze feestelijke tijd valt, vraagt even eens een traditie die van de Oranje Zon. Een hoeratje voor het bloe mencomité en drie maal hoera voor het Kon. gezin besloten deze toe spraak. Vrolijk kindergezang en wappe rende vlaggen overal voltooiden het feestelijke beeld, dat Noordwijk gisterenmorgen bood. MODERNE EN MIDDELEEUWSE GLIMLACH (Foto: N. v. d. Horst). De bloemenmozaieken, een be langrijk onderdeel van de versie ringen, waren de gehele dag het onderwerp van keuring van een ter dege kundige jury. Er waren drie wedstrijd klassen: die van de scho len, die van de bedrijven (die o.a. aan de Noord-Boulevard hun hart hadden opgehaald), en die van de particulieren. BURGEMEESTER ALS SOLIST. Het ligt in de bedoeling van jhr. mr. De Ranitz, de burgemeester van Utrecht, om op eer concert van het Utrecht stedelijk orkest in de twee de helft van October op te treden als solist. Hfj geeft daarmede ge volg aan een reeds lang gekoesterd voornemen. Jhr. de Ranitz zal het tweede piano-concert van Rachma ninoff ten gehore brengen. TE NOORDWIJK AAN ZEE MAAKTE DE POLITIE EEN MOZAIK MET HET EMBLEEM DER BADPLAATS En de financiële gelijkstelling Een wettelijke regeling van het kleuteronderwijs en met name ook de financiering van dit onderwijs is dringend noodzakelijk. Het, gro tendeels bijzonder, kleuteronder wijs in Nederland verkeert in een jammerlijke toestand, voornamelijk, omdat de middelen tot goede ex ploitatie ontbreken. Blijkens de er varing kunnen die middelen niet worden opgebracht door heffing van schoolgeld en bijdragen van particulieren. Daarenboven is de subsidiëring op onbevredigende wijze geregeld. Aldus rapporteert de commissie- Eggermont, ingesteld door het be stuur van het Centrum voor Staat kundige Vorming. Het rapport is verkrijgbaar bij het secretariaat van het Centrum, Anna Paulona- straat 93, Den Haag. Om het kleu ter-onderwijs uit de put te halen, denkt de commissie aan een subsi diëringsstelsel en aan financiële ge lijkstelling, overeenstemmend met de Grondwet. Financiële gelijkstel ling waardeert de commissie het meest; zij mist de aan ieder subsi diestelsel verbonden nadelen en zal bewerken, dat, waar nodig, goed kleuteronderwijs komt. Voor het geval, dat onmiddellijk •verwezenlijking der financiële ge lijkstelling niet mogelijk is, denkt de commissie aan een overgangs regeling. De commissie stelt voor op, dat in gemeenten, die openbaar kleuteronderwijs doen geven, de financiering van het bijzonder kleuteronderwijs in ieder geval met in achtneming van het beginsel der financiële gelijkstelling zal dienen te geschieden. -Voorts dienen be paalde kosten, als salarissen van het voorgeschreven personeel en de kosten van de gebouwen en hun inrichting, geheel voor rekening te komen van de overheidskassen. Na vijf eeuwen herleeft het oud-Hollands schouwspel met het koninklijk paleis op de Dam als sluitstuk. (Van onze speciale verslaggever). AMSTERDAM, 19 April. Nimmer heeft het koninklijk pa leis op de Dam, het trotse bouwwerk van Jacob van Campen, meegespeeld in de oud-Hollandse sfeer van een marktterrein. Dat zal nu geschieden van 14 Juni tot 15 Juli bij gelegen heid van het feit, dat de Kalverstraat, eens genoemd de hoofdstraat van Nederland, reeds vijf eeuwen oud is. Op de plaats, die naar onze smaak Breitner het best in de herinnering heeft teruggeroepen, zal in stijl van de zeventiende eeuw een stuk ge schiedenis gaan herleven. Door mo numentale poorten, over de bouw waarvan de heer J. v. d. Kreek uit Bergen opZoom heeft geadviseerd, zal men binnen de oude stadsmuren een afgesloten marktterrein vinden met een verdiepinghoge taveerne, met poortgebouw en torens en een stad huis met luidklok en bordes. Archi tect N. Charles Dekker heeft ons dit alles op tekeningen laten zien en ver klaard, dat er verder kleine gebouw tjes in stijl zullen komen, welker vi trines aan grote industriën worden verhuurd, ook marktkraampjes, uit hangborden met oude emblemen en spreuken. De schout met zijn rakkers zijn van de partij. In dit complete stadje zal het toe gaan als in de dagen der zeventiende eeuw. De toneelspeler Kees van Ier- sel zal daarvoor zorgen, want hij is tot regisseur aangesteld. Hij zal schout en schepenen onderrichten in hun ambtelijke bezigheden en ver tellen, wat zoal de taak van de be faamde rakkers is. 's Morgens zal de stadswacht door- de Kalverstraat oprukken en onder het lossen van schoten de stadspoor ten openen, de vlag hijsen, de wacht betrekken en zelfs rondom de wallen patrouilleren. Dat Damstadje zal een vaste bevolking krijgen van am bachtslieden, standwerkers op de markt, straattypen als omroeper, lan taarnopsteker, orgelman, muzikanten en iM»genspelers. Zelfs het moderne stedelijke ver keer zal voor dit oude marktgedoe moeten wijken. Alleen voetgangers zullen er kunnen binnentreden, evenals het vroeger was; experts re kenen op een half millioen bezoekers uit binnen- en buitenland. En er is een bedrag genoemd van twee ton, nodig, om dit marktplein in stijl te zetten. Wat men tenslotte als batig saldo hoopt over te houden, komt ten goede van het Nederlandse Kanker instituut. Natuurlijk blijft de Kalverstraat zelf niet achter; haar aanzien wordt in vijf tijdperken verdeeld, te begin nen met 1450. Van Dam tot Munt plein krijgt men dan een opgaande lijn van étalages en artikelen te be wonderen, vanaf de oude snuifdoos tot moderne plastics Ter afbakening van die periodes worden zes poorten geplaatst; versiering en verlichting zullen niet ontbreken en een comité van etaleurs zal helpen bij de uitvoe ring van de historische étalages. 500 KIPPEN GEDOOD. Op een bedrijf in Achterveld,, tus sen Amersfoort en Barneveld, is een geval van (vermoedelijke) pseudo- vogelpest ontdekt. Uit voorzorg zijn de 500 kippen van het bedrijf ge dood en vernietigd aldus het „N. v. d .D." Ofschoon tot dusver alle geval len van pseudo-vogelpest gelocali- seerd konden worden en van ver dere uitbreiding nauwelijks sprake is, blijft waakzaamheid geboden, al dus het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. HET JUBILEUM VAN DE BOND VAN BLOEMBOLLEN HANDELAREN Het vijftigjarig feest van de Bond van Bloembollenhandelaren werd gisteravond voortgezet in hotel „Duin en Kruidberg" te Santpoort, waar de bond vooraanstaande personen uit ambtelijke kringen en vertegen woordigers van bevriende organisa ties in binnen- en buitenland ver enigde aan een diner, waar mr. Theysen als tafelvoorzitter fungeer de Gasten uit Frankrijk, Engeland, België, Amerika, Zweden, Noorwe gen en Finland spraken woorden van bewondering en vriendschap je gens de jubilerende bond. De voor zitter van de bond, de heer van Wa veren, sprak een slotwoord, waarin hü op geestige wijze liet uitkomen, dat zich achter een en ander ook een zakelijke achtergrond bevond. Georgette Hagedoorn zong enige -En gelse, Franse en Nederlandse liedjes. BIJ EVENTUELE WERKLOOS HEID TE HELMOND In een memorie van antwoord naar aanleiding van het begrotings- onderzoek heeft het gemeentebestuur van Helmond ter kennis van de raad gebracht, dat een uitvoerig overz'cht van plannen zoals; kinderspeelplaat sen, werkplaats voor minder vali den, sportpark, badhuis, overdekte zwemgelegenheid etc. tot een totaal bedrag van ongeveer zes millioen gulden zijn ingediend om uit te voe ren zodra de werkgelegenheid gaat verminderen. Personeelsstop op de ministeries Voorlopig zal door geen enkel mi nisterie nieuw personeel worden aangesteld. Dit betekent dus een tij delijke personeelsstop, waardoor het overtollige personeel de plaatsen zal kunnen gaan bezetten in die functies, die door pensionnering of vrijwillig vertrek openvalen. „Alg. Dgbl." PARAATHEIDSOEFENINGEN. Wekelijks worden 750 man opgeroepen. Blijkens Legerorder 89L, zullen dit seizoen ongeveer wekelijks 750 man worden opgeroepen om de paraat heid te beproeven in het mobilise ren. Voor het gros hunner zal deze oefening vier dagen duren; veertien dagen tevoren ontvangen zij het op roep bevel .In de afgelopen nacht is de eerste dezer proefmabilisaties reeds begonnen. Zij betreft een vijf tal plaasen: Roermond, Nijmegen, Eefde, Groningen en Breda. Een vijf tal compagnieën infanterie en drie transportcompagnieën zijn hiermede gemoeid. Voor de compagniesadministratie duurt deze oefening zestien dagen, voor het overige adminitratieve per soneel negen dagen en voor de dienstplichtge onderofficieren, val lende buiten het bovengenoemde, alsmede voor de dienstplichtigen aan gewezen voor het kwartier maken: zes dagen. De mobilisatiebestem ming is steeds zoveel mogelijk in de buurt van de woonplaats der betrok kenen. Gemaskerden rooiden 4000 gulden Vijf gemaskerde mannen zijn gis teravond omstreeks het middernach telijk uur de Haagse Jockeyclub aan de Laan van Meerdervoort te Den Haag binnengedrongen. Gewapend met een tommygun, drie revolvers en een lang mes zijn de onbekenden de luxueuse zalen ingegaan en heb ben zich meester gemaakt van naar schatting drie tot vier duizend gul den. Juwelen werden niet meege nomen. Onder de bezoekers van de club, die roulette speelden, heerste gewel dige verwarring. Een dame viel flauw. Zowel de kas als de spelers werden beroofd. Iedere aanwezige werd gefouilleerd. Na het doorsnij den van de telefoonleiding zijn de rovers, die de deuren achter zich op slot deden, met hun buit verdwe nen. Na het vertrek der rovers wisten de in de speelzaal opgesloten bezoe kers een deur open te krijgen. Iemand snelde naar de telefoon, doch de draad was doorgesneden. Een der bezoekers is naar beneden gegaan en is per motorrijwiel naar het hoofdbureau van politie gereden Omtrent de toedracht van deze sensationale overval wordt nog het volgende gemeld: Omstreeks half twaalf belden twee der overvallers, die toen nog niet gemaskerd waren, bij de club aan en vroegen toegang. Een jonge vrouw, die open deed. weigerde, doch werd met een revol- verbedreigd. Een der leden van de club begaf zich naar de deur, doch hij moest onmiddellijk zijn handen in de lucht steken. Daarna drongen de andere rovers gemaskerd binnen. De eerste twee slachtoffers moesten voor hen uit de zwaar beloperde trap naar de eerste verdieping op gaan. Eén der gemaskerden bleef beneden, één bleef bij de twee over vallen leden en drie anderen dron gen de speelzaal binnen. „Handen omhoog" luidde een kort bevel en de aanwezigen, de luchtgekoelde tom mygun en de revolvers ziende, vol deden aan dit bevel. Stuk voor stuk moesten zij nadien de speelzaal verlaten en werden naar de conversatiezaal gedreven. Eén der rovers greep de speelkas. Nadien werden alle aanwezigen op geld ge fouilleerd en beroofd. De heren na men "rustig de tijd voor hun werk; zij zijn naar schatting twaalf tot vijftien minuten bezig geweest. Ver moedelijk is een bedrag van drie tot vierduizend gulden geroofd. De bezoeksters en bezoekers wer den van al hun papiergeld beroofd Kleingeld, gouden horloges, trouw ringen, armbanden en andere siera den werden niet afgepakt. De boeven hadden, aldus een der dames, beschaafde stemmen; zij spraken goed Nederlands. Hun mas kers waren geïmproviseerd. Zo droeg een hunner een damesshawltje voor de ogen, waarin een paar gaten wa ren geknipt. De overvallers waren in regenjassen gekleed Het is niet onmogelijk, dat een of enkelen hun ner reeds eerder de club als bezoe ker hebben betreden. Op die manier zou dan de weg verkend geworden zijn. De overvallen Jockey club wordt geëxploiteerd door een vereniging die zich toelegt op het roulettespel. De leden zijn niet alleen uit den Haag, doch ook uit andere plaatsen afkomstig. BROODBAKKEN IN TWEE MINUTEN. Te Delft wordt interessant resultaat bereikt. Mensen van de wetenschap verrich ten hier het voor de leek welhaast ongelofelijk wonder door in twee minuten een wittebrood te bakken aldus vertelt het Aig. Dgbl. Op de „ouderwetse" manier is daar nog al tijd een half uur mee gemoeid. Zij doen dit met behulp van een hoog frequente generator, die in een van de vertrekken van de technisch-phy- sische dienst van de T.N.O. aan het Mijnbouwplan is opgesteld. Bij de bakproeven worden bijna vierkante platen van aluminium als electroden gebruik. Gewone metalen broodblikken konden niet worden gebruikt, er moest een niet-geleidend materiaal worden gevonden. Eerst werden vormen gemaakt van myca- lex, dat uit mica en glas bestaat. Ten slotte bleken vormen van hout (mul tiplex) het beste te voldoen. Daarna kwam de oplossing van het verschijn sel, dat de korst, inplaats van om het brood in het midden van het baksel werd gevormd. Door platen van eterniet te plaatsen tussen elec troden en houten vorm werd dit voorkomen. De meningen van de bakkers over het product zijn nog niet eensluidend gunstig. Voor een belangrijk deel komt dit waar schijnlijk, doordat volgens deze werkwijze slechts een vliesachtig korstje om het brood ontstaat- De deskundigen zijn evenwel van mening, dat ook 'voor dit pro bleem een oplossing is te vinden. Het roggebrood (in twintig mi nuten gebakken normaal gaat er zeker tien uren mee heen) voldeed nog het beste aan de eisen, die de mensen uit de practijk aan een verkoopbaar product stellen. De kosten zijn intussen niet ge ring. Een generator, zoals hier staat, vergt een bedrag van ongeveer vijf tigduizend gulden. Rekening hou dend met een bedrijfsduur van veer tig uren per week, afschrijving en dergelijke, komen de kosten van het bakken op iets meer dan twee en een halve cent per brood. Op het ogenblik vraagt het bakkersbedrijf de helft van dit bedrag.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 5