Bezorgdheid over de druivencultuur De burger beveiliging DONDERDAG 20 APRIL 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Er worden steeds minder druiven gegeten In de gisteren gehouden verga dering van de Bond Westland kwam bezorgdheid tot uiting over de toe komst van de druivencultuur in ons land, in het bijzonder wat betreft de afzetmogelijkheden. De voorzitter van het Centraal Bureau van Tuinbouwveilingen, de heer M. Prins, deelde o.a mede, dat Italië onze belangrijkste con current is. Dit land zag zijn export naar Engeland stijgen van 3000 ton in 1947 tot 14.000 ton in het afge lopen jaar, terwijl onze uitvoer naar Engeland terugliep van 3970 ton tot 3050 ton. De consumptie van druiven in ons land liep terug van ruim 100.000 ton in 1948 tot 80.000 in het afgelopen jaar. Het binnen landse verbruik neemt nog steeds geleidelijk af. De Londense prijzen tonen aan, aldus de heer Prins, dat wij nooit kunn_n concurreren met Italië, Griekenland en Spanje, waar men thans steeds meer de natuurdruiven gaat veredelen. Om onze positie op d.e buitenlandse markt te handha ven, zal. naar sprekers mening, Ne derland een ander product moeten brengen dan Zuid-Europa en dat andere zal voornamelijk het uitex'- lijk- moeten betreffen. Maar ook de smaak zal niet onder moeten doen voor de druiven uit andere landen. Op- het betoog van de heer Prins volgde een discussie, waai uit kon worden geconcludeerd dat het West- land wel kans ziet een goed pro duct te leveren, maar dat men dan hogare eisen zal moeten stellen aan de zorg er voor. De Bond Westland zal waarschijnlijk een commissie in stellen, om de problemen rond de druivencultuur nader te onderzoe ken. Luclitbeschermiugs- wet voldoet niet meer De organisatie van de burgerlijke verdediging, welke thans nog is ge baseerd op de luchtbeschermingswet van 1936, zal binnen afzienbare tijd een principiële verandering onder gaan. In de toekomstige organisatie zul len de gemeenten worden ingedeeld in gevaren-klassen. Ongeveer vijftig gemeenten worden in 'n z.g. A-klas se ondergebracht. De overige ge meenten worden in de beschermings kringen ondergebracht. Deze distric ten 80 in getal zullen in tij den van nood in principe over vol doende krachten en materieel voor hulpverlening moeten beschikken om aan de gevolgen van een ramp het hoofd te bieden. Ook wordt gedacht aan het samen stellen van mobiele rijkscolonnes van de brandweer geneeskundige ver zorging en andere hulpverlening. A.K.U. VAN PLAN NYLON KOUSEN TE MAKEN. Het ligt in het voornemen van de directie van de A.K.U. een nieuwe grote fabriek te stichten voor de vervaardiging van nylonkousen. De plaats, waar deze fabriek zal wor den gevestigd, is nog niet vastgesteld. Men heeft gedacht aan Zuid-Oost Drente of Gelderland. De directie van de A.K.U.' streeft er naai', bij de bouw van deze fa briek gemobiliseerde militairen te werk te stellen. Men heeft hier in het bijzonder onze militairen op het oog, die na hun demobilisatie in een rijkswerkplaats zijn herschoold en daardoor reeds een team vormen. „Alg. Dgbl." PRINS BERNHARD OP BEZOEK IN DE EIFEL. Prins Bernhard is gisteren te Ho- henacht in de Eifel aangekomen voor het bezoeken van familieleden, die in de omgeving van Bonn wonen. De Prins zal, naar U.P. meldte, deelne men aan een jachtpartij te geven door de Franse gouverneur van de Rijnpaltz. Oorlogsinvaliden de bloemen in Op hun reis door Nederland zijn Belgische en Nederlandse oorlogs invaliden gistermiddag officieel ontvangendoor het gemeentebe stuur van Hillegom. De burgemees ter, jhr. mr. dr. O. F. A. M. van Nispen tot Pannerden, herinnerde aan de jarenlange band van vriend schap die er reeds bestond tussen Hillegom en onze Zuidelijke buren. Deze vriendschap is heden bekroond door een bezoek van de Belgische oorlogsinvaliden. „Samen hebben wij de oorlog gewonnen, samen wil len wij ook de welvaart herwinnen door oprechte vriendschap". Na deze toespraak van de burge meester werden door een muziek corps beide volksliederen gespeeld. Hierna werd het gezelschap een lunch aangeboden in hotel „Flora". Te ruim kwart voor drie verlieten de gasten het dorp. Het gezelschap bezichtigde ook de „Keukenhof". Bij de ingang van de tentoonstel ling werden aan ieder hunner bloe men aangeboden. BLOEMEN-MOZAÏEKEN IN DE BOLLENSTREEK. AUei'wegen is men langs de route van het bloemencorso, dat Zaterdag a.s. tussen Sassenheim en Hillegom zal worden gehouden, bezig met de voorbereidingen voor het leggen van bloemmozaïeken. Hier en daar wordt al aan de ver vaardiging van deze bloemen-sohilde- rijen zelve gewerkt, en belangstellen den in de kunst van het leggen van bloem-mozaieken zullen vandaag en moi'gen de artisten de kunst kunnen afkijken. Steeds meer worden de mozaieken ook voor commerciële doeleinden ge bruikt, niet slechts, zoals voorheen, door bloembollenexporteurs die de lof hunner producten verkondigen, maar ook door firma's uit andere be drijfstakken. De vrees bestond dat er, in ver band met het koude weer, niet vol doende hyacinthen-nagels te£ be schikking zouden zijn voor corso en mozaieken, maar wanneer het zonni ge weer een paai* dagen aanhoudt, zal die vrees ongegrond blijken. Het corso-comité heeft tenminste besloten, de optocht op de vooraf ge stelde datum Zaterdag 22 April te doen doorgaan. DE MIJNENVEGER „MALZWIN" GEBORGEN De mijnenveger „Malzwin", die gisterenmorgen op een wrak is ge stoten, is vanmorgen vroeg met be hulp van de drijvende bok „de Ade laar" iri het dok van I.S. Figee te Vlaardingen geborgen en drooggezet Hier kon worden geconstateerd, dat in de steven en achterwaai'ts dc huid meter is opengereten, terwijl het voorlogies en de machinekamer wa ter maakten, zodat ook hier het schip lek moet zijn geslagen. Van beide schroeven zijn enkele bladen geslagen. Deze zijn dus eveneens met het wrak in aanraking geweest. Men wil proberen het vaai'tuig van daag provisorisch dicht te maken, zodat het eventueel op een marine dok weer volledig zal kunnen wor den hersteld. BELGISCHE OORLOGSINVALI DEN OP SOESTDIJK De tachtig Belgische oorlogsinvaliden, die een twee-daags bezoek aan Nederland brengen hebben in auto's voor H.M. koningin Juliana gedefileerd op Pa leis Soestdijk. Daarna boden zij H.M. de Koningin een Delfts blauw porceleinen asbak aan. Het défilé werd op het bordes van Paleis Soestdijk gade geslagen door H.M. de Koningin, de zes bestuux-s- leden van het „Oeuvres des Auto mobiles pour Invalides de Guerre": de 1-jarige luitenant-generaal de Kempeneer eerste rij links)/ en de heren B. Corthals (eerste rij rechts) René Baken, Jules Bonna- rens, A. Provis en Moris, de parti culiere secretaresse van Koningin Juliana, mevrouw Smitt-Avis (twee de rij tweede van links), de narti- culier secretaris van H.M.. W. J. baron van Heeckeren van Moleca- ten, de twee leden van het Neder landse ontvangstcomité: generaal- maioor b.d. J. Dwars (tweede van rechts) en dc heer H J. M. van Lanschot en de adiudant van H.M. Ritmeester W. F. K. Bischoff van Heemskerck (tweede rij links). HET TWINTIGJARIG BESTAAN VAN DE KATH. VERKENNERS. Het Nationaal Hoofdkwartier van .de verkenners" van de K.J.B. ver zoekt ons het volgende mede te de len: de viering van het twintigjarig bestaan van „De Verkenners" van de Katholieke Juegdbeweging begint Zondag 23 April met een Mis in de kapel van het St. Canisius-college te Nijmegen Deze zal niet, zoals oor spronkelijk is gemeld, door mgr. Ramselaar worden opgedragen, maar nemen? kardinaal, De Jong door mgr D. Huurdeman, vicaris-generaal van het Aartsbisdom. Diaken is pastoor V/. Froger, pastoor te Schoondiike. subdiaken is de heer H. van den Bergh, diocesaan-aanmoezenier van de Kath. Jeugdbeweging in het bis dom Utrecht. HAARLEMSE BIJDRAGEN. In de reeks „HaaxTemse Bijdragen" Bouwstoffen voor de geschiedenis van het bisdom Haarlem ver-scheen het eerste deel van de 62ste aflevering Hierin treffen we o.a. aan de rede door prof. G. Brom gehouden bij ge legenheid van het 150-jarig bestaan van het groot-seminarie te Warmond. Voorts artikelen o.a. over ,.de Koor zusters van Nazareth te Beverwijk" over „de reguliere kanunnikken voor het klooster Emniaus", over de regel van leven voor het Maagdenhuis te Amsterdam. Het nummer wordt be sloten met enige gegevens over de middeleeuwse geschiedenis van de kerk te Voorschoten. acht adviezen voor de moderne man Op plaatsen, waar alle baardharen in één richting groeien, moet U scheren met snelle heen en weer gaande bewegingen. Morgenavond het volgende advies. N.V. PHILIPS* VERKÖOP-MAATSCHAPPIJ VOOR NEDERLAND EINDHOVEN - Nog steeds omstreden is het schil derij „De eedsaflegging", dat Charles Eyck in opdracht van de Regering heeft vervaardigd van de inhuldi ging van Koningin Juliana. In mu seum Fodor hebben wij dit kunst werk kunnen toetsen met het soort gelijke schilderij, dat de jonge Hil- vei'summer Wijland op uitdaging van Eyck had vervaardigd. Wijland heeft ongetwijfeld begrijpelijker ge schilderd, doch o.i. zeker niet zo kunstzinnig en overwogen als de Limburgse kunstenaar. Hel is bij de ze, of beide hoofdfiguren alleen het grote doek beheersen; zo sterk zijn de kleuren, dat alle neven-figuren nau,welijks in de schaduw zijn te ont dekken. Doch men ziet ze tot leven gebracht in die verse voorstudies, prachtig van toon en in hetzelfde co- loriet, 'waarvan ook andere werken van deze. schilder, die elders in het gebouw zijn opgehangen, getuigen. OP LANDGOED TE HILVERSUM KOMT GEDRIJF VAN PHILIPS Dc stichting tot behartiging van de belangen der beambten van Phil lips' Gloeilampenfabrieken heeft het 60 hectaren grote landgoed „Moeke' steyn" gekocht van de erven jhr. J. A. Röell ten behoeve van de N. V. Pihilips Roxane te Weesp. Het blijft als natuurreservaat behouden. Hou' ders van wandelkaarten kunnen het landgoed, dat onder de gemeen ten -Hilversum, 's-Gravenland en Ankeveen ligt blijven bezoeken. Philips Roxane gaat er een agro- biologisch laboratorium vestigen met een proeftuin voor de landbouw De grote villa op dit terrein wordt laboratorium; de laboranten zullen er boven wonen. De proeftuin met boomgaard zal ongeveer vijf hectaren beslaan. Hier zullen middelen tegt'n plantenziek ten eu plantengroeistoffen worden gekweekt en beproefd. PSEUDO-VOGELPEST NOG NIET BEDWONGEN? Het verloop van het optreden van de besmettelijke ziekte onder het pluimvee, de pseudo-vogelpest, is in zoverre geruststellend geweest, dat tot dusver alle gevallen gelocali- seerd konden worden, terwijl van verdere uitbreiding nauwelijks spra ke is. Dat niettemin waakzaamheid geboden blijft, aldus'deelt het mi nisterie van Landbouw, Visserij .en Voedselvoorziening mede, uit een nieuw vermoedelijk geval van pseu do-vogelpest, thans in Achterveld, gelegen tussen Amex-sfoort en Bax- neveld. Op het desbetreffende be drijf zijn uit voorzorg de vijf hon- I derd kippen gedood" en vernietigd. Amandel tjespudding U proeft het direct mei nóg meer amandelen dan vroeger. NIEUWS UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RÜN ERNSTIG MOTORONGEVAL Woensdagmiddag kwam de motor rijder ten Br. uit de Vermeerstraat alhier op .de hoek Ruijsdaelstraat van Eeghenstraat in botsing met een bestelauto bestuurd door de bak kier v. L. uit Emmalaan. De motorrijder werd tegen de straat gesmakt en bleef met een ernstige beenfractuur en ernstige hoofdwond liggen. In allerijl pro beerde men een der plaatselijke dokter te ontbieden, dat echter niet gelukte. Nadat de motorrijder bijna anderhalf uur op de straat had ge legen, kon een juist passerende arts uit Leiden de eerste hulp verlenen, waarna het slachtoffer naar een der Leidse ziekenhuizen vervoerd is géworden. Coöpratie-avond. De Coöp. „Al phen en Omstreken" bood Woens dag in het Nutsgebouw haar leden eén kleinkunst-revue-avond aan. Déze avond werd geopend door de plaatselijke voorzitter, de heer van Dongen én behalve een propagandis tische toespraak van de hoofdbe stuurder, de heer v. Aemstel, werd deze avond geheel verzorgd door het gezelschap Adri van Oorschot. Het programma, dat bij de zeer vele aan wezigen in goede aarde viel, bestond uit- zang, muziek, schetsen, parodieën, buikspreken, goochelen, imitatie etc. Bijzondere waardering ondervond het optreden van de radio-imitator, de heer Jan Oradi. Voorts werkten aan het programma niet onverdien stelijk mee de dames Elly Wester- meljeiyRudi West, Mia Schmitz als mede de heren Justus Jessyaes en Adri v. Oorschot (de leider van het gezelschap. LANGERAAR - Boerenleenbank. In café Ver hoef hield de Boerenleenbank Lan- geraar een vergadering. De op komst was goed te noemen De di recteur, de heer W. J. v. d. Hoorn Az. sprak een welkomstwoord. Op deze laatste vergadering welke hij als directeur zal mee maken, bracht hij dank aan het bestuur en de Raad van Toezicht en ook aan de kassier voor de prettige wijze waarop al tijd is samengewerkt tot welzijn van de bank. Ook aan de leden bi-engt hij dank voor het vertrou wen, dat hij als directeur heeft mo gen genieten. Hierna draagt hij de leiding over aan de 2e directeur,-de heer M. Keijzër.' Tot stëmopnemers worden benoemd" =de heren A. Hy dra en A. Valentijn. Vervolgens wordt het jaarverslag voorgelezen door de kassier. Het applaus be wees wel, dat dit verslag waarde ring vond. Het financiële verslag wordt ook uitgebracht door de kas sier. Aan spaargelden is in 1949 ontvangen f 104.226.62 en terugbe taald f 115.076.43. Van de Centra le Bank ontvangen f 312.313 26. Aan de Centr. Bank ingelegd f 282.927.52 Lopende Rekening met leden: Ont vangen f 449.675.54, terugbetaald f 465.968.78. Aan de Balans worden de volgende cijfers ontleend. «Saldo Spaargelden f 266.365.34. Saldo Centr. Bank crediet f 288 130.92. Saldo lopende rekening met leden crediet f 15.967.10. Debet f 78.953.03. Voorschotten f 24.406.94. Effecten aandelen en obligaties f 14.555. Reserve f 10.935.81. De gemaakte winst over 't boekjaar was f 783.02. In de ontstane vacatures in het be stuur werden gekozen de heren Th. Hoogervorst en Jac Lek beiden tot nu toe leden van de Raad van Toe zicht. ïn de Raad van Toezicht wer den gekozen de heren C. A. v. d. Hoorn en C. A. J. Koeleman. De per. aftr. president van de Raad van Toezicht, de heer M. v. d. Jagt, zag zich met alg. st. in deze functie herkozen. Alle gekozenen namen hun benoeming aan. Statuten en Huishoudelijk Reglement werden gewijzigd,, Bij de rondvraag komen enkele punten van interne aard naar vo ren. A. P. Uytterwaal brengt na mens de leden dank aan de schei dende directeur, daarbij de wens uitsprekend dat het hem gegeven moge zijn nog vele jaren de groei en bloei van de bank te mogen zien. Ook de voorz. meent zich niet te WEERSVERWACHTING (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur). WEINIG BEWOLKING Droog weer met over het al gemeen weinig bewolking. Van nacht op enkele plaatsen voor namelijk op droge gronden lich te nacïitvorst. Overdag iets ho gere tempefaturen dan vandaag Matige tot zwakke wind uit Oostelijke richtingen. mogen onthouden van dank te brengen aan dir van der Hoorn voor de trouw waarmede hij vele jaren de bank heeft bestuurd. Het was altijd zo: als de directeur had ge sproken was ieder daarmede tevre den. NIEUWKOOP Hengelaarsclub. Zaterdag heeft de pas opgerichte hengelaarsclub „VITOGE" een ledenvergadering be- legd.Hierop was als spreker aanwezig de heer Raaphoi'st uit Den Haag, be stuurslid van de Ned. Hengelaars Bond. Deze zette in een duidelijk be toog uiteen wat bereikt kan worden indien deze vereniging zich bij de grote bond kan aansluiten. Het zegt o. m. dat het juist te Nieuwkoop zo moeilijk voor de sport vissers is om te gaan vissen. Deze plaats is voor hen wat de gelegen heid betreft zeer aantrekkelijk, maar als men boven het reisgeld, ook nog eens vergunninggeld en boterihuur bij de beroepsvissers moet betalen* en dat vaak tegen onbehoorlijke hoge prijzen, dan gaat de aardigheid er snel af. Het streven van de opgerich te verenigen moet er op gericht zijn om eigen percelen water in pacht te krijgen. Hiervoor is echter samenwer king met beroepsvissers een eerste vereiste, alhoewel mep hierbij wel moeilijkheden voorziet. De club is bij de bond aangesloten. OUDE-WETERING Coöp. Boerenleenbank. Woens dagavond kwam de Coöp. Boeren leenbank voor haar jaarvergadering o. 1. v. de voorz. van de Raad van Toezicht, de heer W. Timmers, bij een. De heer M. R. v. d. Veld, kas sier, werd tot secretaris benoemd en hierna de notulen. Uit diens jaarverslag citeren wij, dat het jaar 1949 zich kenmei'kte door een verder geleidelijk herstel van normale fi- nantiële verhoudingen in de bank wereld. De spaargelden bij de Utr. Boerenleenbanken stegen met 2.7 terwijl de spaargelden bij de Rijks- postsoaarbank terugliepen met 2.4 Door de economische instellingen op landbouwgebied, zoals Aankoop ver., Zuivelfabrieken, Veilingen enz. werd in toenemende mate van cre- dieten bij de boerenleenbanken ge bruik gemaakt. In 1949 is een grote verbetering gekomen in de vereenvoudiging van de administratie, doordat de 1800 spaarders op een kaartsysteem zijn gebracht. Dank zij dit systeem was de balans in Januari reeds klaar. De omzetten in rekening-courant bedra gen aan ontvangsten f 5.635 000.— en aan uitgaven f 5.845 000.Deze afdeling kost veel tijd door "de in voering van de dagafschriften, het geen zeer gewaardeerd wordt door de leden'. D. spaargelden lieoen met 76.000— terug tot 692.859.29. In 1950 is echter een stijging merkbaar. In 1948 werd de Landbouwpen- sioenverzekering als nieuwe rekening geopend, terwijl voorts een aanvang is gemaakt met het jeugdsparen. De bank telt thans 350 leden. In het be stuur werd de heer G. Zekveld en in de Raad van Toezicht de heer C van Egmond herkozen. De vacature P. C. Krispijn in de finantiële com missie werd aangevuld met de heer P. van Dam Jz. Namens deze com missie verklaarde de heer P. Kris pijn, dat het beheer op uitstekende wijze was gevoerd, maar wilde op merken dat de omzet met 2.000.000 was teruggelopen en de winst 3.000 lager is dan vorig jaar. Het bestuur stelde voor om de netto-winst ad f 4.633.59 op de reserve te plaatsen, behoudens 500.en deze te re- erveren voor het a.s. 50-jarig jubi leum. Aldus besloten. Op 31 Dec. 1950 wordt het 50e boekjaar afge sloten. Het bestuur heeft gemeend dit feit niet onopgemei'kt voorbij te mogen laten gaan en nu alreeds een commissie te benoemen ter voorbe reiding van de viering van dit gou den besta ansfeest. Hierin werden benoemd P. v. d. Velden, A. H. J. J.ohman, C. Beuk, W. Timmer en M. ft. v. d. Veld. Bij de rondvraag werd voorgesteld om aan de leden 1. presentiegeld te geven, dit om het vergaderingbezoek te stimuleren. Het bestuur meende, dat de aanwe zigheid der leden niet gekocht moet worden. #ET MYSTERIE g§ OP DE Stiinccó Marina DOOR GUY HAMILTON 65) „Dat is een belangrijk punt, me vrouw Reeves, 'k Zal 't zeer zeker niet verwaarlozen. John Winter heeft er dus wel eens met u over gespro ken?" „Meer dan eens zelfs.'' ,,'k Dank u vriendelijk voor uw on derhoud, mevrouw Reeves." Bx'an- don kwam overeind. „Om eerlijk te zijn Lot nu toe tastte 'k in vol slagen duister. U hebt me eindelijk een lichtpuntje doen zien. 't Motief lijkt verklaarbaar. Een meisje, dat haar zinnen op een man gezet heeft en hem niet krijgen kan. De liefde is een raar ding, mevrouw Reeves, 'k Heb haar wel eens de cellulaire gevangenis van 't gezond verstand genoemd. Tja..." Brandon boog on- bex'ispelijk voor de mooie Agatha. „Kom mijnheer Meisom!" Zodra ze buiten gehoor van me vrouw Reeves waren, viel Algy furi eus uit: „Hoe kon je 't over je kant laten gaan, dat juffrouw Conway zo schan delijk belasterd werd? Je weet even goed als ik, dat 't de infaamste leu gens zijn!" „Juffrouw Conway moet me dat maar vergeven, en anders laat ze 't. Moet ik zelf niet op mevrouw Ree ves den indruk van een imbeciel ge maakt hebben? 'k Heb 't gedaan, om dat 't nodig was. Alles is me eraan gelegen, dat Agatha, haar man.Reil- ly en Frallins zich veilig voelen als 't in Abram's schoot 't idee hebben dat hen in geen geval vanavond van mijn kant gevaar dreigt." ,,'k Wist, dat 't hun om Reed te doen is, Brandon, 'k schepte niet op, toen 'k zei dat ik 't zelfde idee had als jy. Wanneer 't bewustzijn bij Reed terugkeert, heeft de moorde naar alles voor niets geriskeerd, hon derd tegen één, dat de nachtwaker den man of de mannen herkennen zal, die Slater vermoordden en hèm bewusteloos sloegen." „Je hebt 't bij 't rechte eind Mort- lake. Maar de misdadiger heeft er geen flauw .benul van, welke warm ontvangst hem wacht. Om even vóór tien zal dokter Fisher-in den conversatoesalon zijn en dat zal den schurk een gunstigegelegenheid voorkomen, om zijn slag te slaan. Je mag bij 't laatste bedrijf zijn, als je wilt." „Graag stemde Algy met glanzen de ogen toe. „Is de schurk, om wien 't gaat, ook de moordenaar van juf frouw De war?" „Neen. Maar die zal ook niet lang meer op vrije voeten rondwandelen, 't Moest er natuurlijk op uit draaien, dat de Yard de bok goed maakt, dien de Intelligence Service gescho ten heeft.. Fellows en ik hebben van begin af achter Frallins en zijn tra wanten aangezeten. Frallins heeft uitstekende relaties met zekere vreemde mogendheden. Je begrijpt, wat Conway's uitvinding waard is in een eventuele nieuwe oorlog Juffrouw Dewax- en juffrouw Spen cer kwamen, zonder van elkaar iets af te weten, in opdracht van de In telligence Service aan boord, om een meneer Sergius Petrakoff op de vingers te kijken. Door juffrouw Spencer weet 'k 't een en ander over dien snuiter. Zijn ware naam is Ippolitov Kamineff. Al trad hij tot nu toe nooit op den voorgrond, toch geldt hij als een van de meest ge wiekste spionnen van Sovjet- Rus land. Hij is zonder twijfel de man, die juffrouw Dew ar vermoordde of liet vermoorden. Van dien kant werd ook de aanslag op Roger Mei som te Southampton gepleegd. Je kunt er van op aaxx, dat Kamineff al heel gauw wist, wie jij was. 'k Geloof dan ook niet, dat jou van zijn zijde ernstig gevaar bedreigd heeft. Neen, 't gevaar kwam uit de anderen hoek. 't Was een van Fral- lin's mannen, die jouw revolver gapte en in 't kantoor van den pur ser achterliet. Met welke bedoe ling, zal 'k je wel niet behoeven te vertellen." Wie deed 't, Brandon?" „Dat zal je vanavond zien. Alle voorbereidingen voor 't laatste be drijf zijn getroffen Over een paar uur gaat 't scherm op.'' XXIV. Om tien minuten over tien be gon' kapitein Thaves onrustig te worden. Hij mopperde: ,,'t Komt uit, zoals 'k zei alle maal apenkooi, 'k Verdoe mijn kos- telijken tijd in 't donker." „Houdt u kalm," waarschuwde superintendant Brandon op onder drukten toon. „De laatste informa tie naar Reed's toestand werd om half tien genomen. Nog even ge duld. 't Spel gaat zó beginnen." Zij zaten in 't achterste van dok ter Fisher's drie ineenlopende ver trekken kapitein Thaves, super- intendant Brandon, inspecteur Fel lows en Algy Mortlake. t Was er pikdonker in een hoek stond 't le dikant, waarin de gewonde nacht waker Reed lag; hij was, met 't oog op de komendé gebeurtehissen, naar 't achterste vertrek overge bracht. In de middelste kamer, de eigenlijke ziekenzaal, "was één bed in gebruik; boven 't hoofdeinde brandde een enkel getemperd licht, dat alles in schemer gehuld hield 't Voorste vertrek, waar juffrouw Spencer aan haar bureautje zat, was iets beter verlicht; de lamp die op den lessenaar brandde, maakte 't althans mogelijk, de vex'schillen- de dingen vaag te onderscheiden. De verpleegster las, maar haar ge dachten waren niet bij de lectuur. Om 'kwart over -tien mopperde kapitein Thaves opnieuw. Hij kon niet werkeloos zijn en aan in don ker zitten had hij bovendien gewel dig 't land. „Vervloekte nonsens! 'k Stel me aan als een pias!" „Dat zoudt u zeker doen, als u uw zin volgde en wegging, inplaats van als de verantwoordelijke persoon voor schip en passagiers ons assi stentie te verlenen." Juffrouw Spencer stond- van haar bureautje, .op.Als...een..witte .scha duw kwam zij naar 't achterste ver trek, boog zich over 't ledikant heen. „Hij haalt het op," zei ze zacht jes. „Reed slaapt nu rustig en veilig." Gexmisloos keerde zij naar haar oude plaats terug. Om tien minuten voor half elf maakte kapitein Thaves inderdaad aanstalten, zich, te Verwijderen. Hij stond van zijn stoel in den hoek op en schudde zijn brede schouders op een manier, die te kennen moest geven, dat, wat hem betrof, de zaak afgelopen was. ,,'k Heb er schoon genoeg van," snauwde hij met een stem, die al len deed opschrikken. „Stil toch!" beet superintendant Brandon hem toe. ,,'t Verwondert me waarachtig, dat u uw scheeps roeper niet hebt meegebracht!" Kalmer ging kapitein Thaves voort; „Tc Had niet moeten luisteren naar dien krankzinnigen onzin van u. Nog vijf minuten, geen seconde langer, en 'k smeer hem!" 't Geduld van den gezagvoerder zou niet eens zó lang op de proef gesteld werden (Vvcrrat vervoiga;

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2