S)e CcidóeSoti/fca/ut Mr. Stikker bij de Paus Onvoorwaardelijke overgave van Makassar Hamids bekentenis Pirenne handelde niet tactisch Moskou en de Zwarte Zee Bon 444 voor koffie Het door de P.T.T. geweigerde verkiezingsblad Directeur: C. M. v. HAMERS VELD» KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" DONDERDAG 20 APRIL 1950 41ste JAARGANG No. 11959 De weerstand van Makassar gebroken DE LANDING. Over de landing van de R.I.S.- troepen wordt nog het volgende gemeld: Gistermorgen in de vroegte zijn de eerste federale troepen, naar schatting 2000 man, op 65 km ten Zuiden van Makassar aan land ge gaan. VolgensvA. P. is bij deze lan dingen bij Djeneponte tegenstand geboden. De bevolking en de staats politie in dit gebied hebben echter, volgens het Oostindonesische mi nisterie van Voorlichting, met de federale troepen samengewerkt, Van Nederlandse zijde was in tussen bekendgemaakt, dat de 300 man KNüL-troepen, die naar Ab- doel Azizi waren overgelopen, ont wapend en in hun kazernes gecon signeerd waren, A.F.P. meldt echter, dat ook vol gelingen van Aziz Makassar verla ten hebben. Deze zouden zich heb ben verschanst in de versterkingen, die de Nederlanders in 1942 voor de inval der Japanners ten Oosten van de stad hadden aangelegd. OOST-INDONESISCHE REGERING SCHIKT ZICH. De Oostindonesische regering heeft de regering van Djakarta doen weten, dat zij zich naar haar wén sen zal schikken. In een officiële verklaring voor radio Makassar is verklaard: „De Oostindonesische regering vertrouwt er op. dat de aankomst van de troepen van de S.I, mee zal helpen de huidige moeilijkheden op vriendschappelij ke wijze op te lossen." Het ministerie van voorlichting laadde de verantwoordelijkheid voor de opstand in deze radio-boodschap op onverantwoordelijke elementen en verklaarde, dat, het behoud van de nationale eenheid van meer be lang was dan gevóél. Het waar schuwde de bevolking er voor zich niet met de legeraangelegenheden te bemoeien en het dagelijks werk gewoon voort te zeten. CONFERENTIE OVER STRUCTUUR V.S.I. Op 25 April a.s, zal een „vier hoeksconferentie" worden gehou den tussen vertegenwoordigers van de regering der R.I.S., van de Re- publik Indonesia (Djokja), van de deelstaat Oost-Indonesië en van de deelstaat Oost-Sumatra, met het doel een oplossing te vinden voor de staatkundige structuur van In donesië, overeenkomstig een motie, die door Moh. Natsir in het parle ment der RIS is ingediend DE OPERATIES OP Z.-CELEBES T.N.I. TREKT MAKASSAR BINNEN De eerste eenheden van het batal- jon-Worang zijn Makassar reeds bin nengetrokken, aldus meldt de spe ciale correspondent van Aneta uit Makassar. Zij werden door de be volking toegejuicht, terwijl overal roodwitte vlaggen verschenen. De officiële intocht zal echter pas he denmiddag worden gehouden. De delegatie voor de vierhoeks conferentie, die eind April te Dja karta zal worden gehouden, is reeds samengesteld. Zij zal bestaan uit de premier, Diapari, de minister van enderwijs, Doko, het lid van het In donesische parlement Tong Djin Leng en de inspecteur van net on derwijs Ta Teng Keng. De regering van Oost-Indonesië heeft de Indonesische premier, de heer Atta, en de Indonesische minis ter van defensie, de sultan van Djog- ja, verzocht, kolonel Kawilarang en majoor Worang op te dragen zich in verbinding te stellen met de rege ring van Oost-Indonesië. opdat deze zo volledig mógelijk medewerking kan verlenen bij de landingen en de inkwartiering. Papengrachf 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20S26, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs 0.35 p. w<> 1*50 p. mnd., f 4.50 p. kwart. Franco p. p. 5.25. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes 1.50 Oost-Indonesië voegt zich naar de R.I.S. VOLGENS EEN TE DJAKARI gepubliceerde verklaring van het ministerie van Defensie der R.I.S. hebben de troepen van Abdoel Aziz te Makassar zich Woensdag onvoorwaardelijk overgegeven aan majoor Pieters van de federale troepen, die als plaatsvervanger optreedt van kolonel Kawilarang, de commandant van de door de R-I.S.-regering gezonden troepenmacht. De manschappen zijn ontwapend en zullen als gevangenen worden behandeld. Zij verblijven thans onder bewaking in hun kazernes. Het communiqué meldt verder, dat het Worang-bataljon, dat op Zuid-Celebes aan land is gegaan, thans naar Makassar is opgerukt. De hoofdmacht van de federale troepen zal spoedig aan land gaan. ADENAUERS DUITSLANDLIED. In. verband met het zingen van de derde strofe van het .Deutschland über Alles" na de toespraak van de kanselier Adenauer voor de Duit se Bondsrepubliek, heeft prof. Heuss, gisteren verklaard, dat de keuze van een volkslied een van zijn preroga tieven is. Prof. Heuss heeft bovendien ge zegd. dat het ogenblik niet gekomen is om een politieke beslissing op dit gebied te nemen en dat hij slechts na overleg met de terzake bevoegde politieke lichamen hiertoe zal over gaan. „De Duitsers in de Sowjet-zöne stonden in de houding bij hun ra dio's, toen het derde vers van .Deutschland, Deutschland ueber Al les" gezongen werd", zo heeft karv- selier Audenauer gisteren op een persconferentie verklaard. „He; .was de hoogste tijd. dat Duitsland weer een volkslied had. Het derde vers spreekt van recht en vrijheid. Het is eerder een teken van progressievi- teit dan van reactie, dat wij dit vers gezongen hebben." „Toen ik de aanwezigen verzocht dit lied te zingen, meende ik, dat al le partijen het ermede eens waren". Burgemeester Reuter, die naast Adenauer zat, knikte bij de laatste woorden instemmend. FELLE BRAND WOEDDE TE KOOG AAN DE ZAAN Gister nacht is een zware brand uitgebro ken in twee pakhuizen van de Duy- vis' Oliefabrieken te Koog aan de Za^an. De schade aan gebouwen en de enorme hoeveelheid verpakkings materiaal, die daarin was opgesla gen, is zeer groot. Beraamde overval op ministerraad Sultan Hamid II fieeft volgens een Aneta-bericht uit Djakarta bekend, dat hij aan Westerling bevel heeft gegeven de vergadering van de In donesische ministerraad in Djakar ta op 24 Januari te overvallen, alle aanwezige ministers gevangen te ne men en de minister van defensie, sultan Hamengkoe van Djokja, en diens onderminister, generaal Boediardjo, en de waarnemend staf chef, kolonel Simatoepang ter plaat se neer te schjeten. Daarna zou een regering worden gevormd, waarin sultan Hamid de portefeuille van de fensie zou krijgen. Van de bekentenis van sultan Ha mid werd mededeling gedaan in een communiqué van het ministerie van voorlichting der VSI, waarin wordt vermeld, dat sultan Hamid onmid dellijk na zijn arrestatie aan een scherp verhoor werd onderworpen. Volgens goedingelichte kringen zou de sultan er geen bezwaar te gen hebben gehad, als Hatta in de nieuwe regering weer minister-pre sident zou zijn geweest. Voorts zou hij hebben verklaard, dat zijn plan nen mislukt waren, omdat hij de derkte van de regeringstrouwe vijdkrachten rondom Djakarta on- vchat had. Koning Leopold ontstemd over optreden yOLGENS LEIDENDE katholieke kringen in Brussel heeft koning Leo pold III'zijn particuliere secretaris, prof. Pirenne, alle bevoegdheden ontnomen om nog onderhandelingen te voeren in zake de koningskwestie. Prof. Pirenne behoudt echter wel zijn functie van secretaris. Hij is giste ren naar Pregny vertrokken en vandaar niet teruggekeerd. Verondersteld wordt, dat de koning hem in Zwitserland houdt voor een „vacantie" Een woordvoerder v^n koning Leopold in Genève noemde dit bericht over Pirenne „onjuist" Hij gaf echter wel toe, dat de secretaris voorlo pig zijn werkzaamheden zal staken. In Leopoldistische kringen in Brus sel houdt men echter vast aan de eerste bewering namelijk, dat de ko ning prof. Pirenne zijn volmachten om te onderhandelen heeft ontzegd, omdat hij niet tevreden is over het feit, dat zijn secretaris vorige week de katholieke kabinetsformateur niet op de hoogte heeft gesteld van de be sprekingen, die tussen Pregny en de socialistische leider Spaak en de li beraal Devèzê werden gevoerd. Het gevolg van deze onderhandelingen was de radioboodschap van koning Leopold, waarin deze zich bereid ver klaarde na zijn terugkeer in België zijn koninklijke bevoegdheden tijde lijk aan prins Boudewijn over te dra gen. De Leopoldisten verklaren deze manoeuvre van Pirenne door te zeg gen, dat de secretaris van de koning verwachtte, dat prins-regent Karei de lijst van nieuwe ministers, waar mee Van Zeeland reeds dagen in zijn zak rondloopt, kort en bondig naar de papiermand zou verwijzen, omdat dit „kabinet" geheel uit C.V.P.-ers en buiten-parlementaire persoonlijkhe den bestond. Het was wel opgevallen, dat Piren ne dagelijks van Brussel naar Pregny en terug vloog, terwijl Van Zeeland onderhandelde met de politieke lei ders. Maar alleen hijzelf, Spaak,. De- vèze en de koning wisten de oorzaak van deze buitengewone activiteit. Van Zeeland vermoedde niets en wist'niet beter of de professor deed deze koe rierdiensten om de koning van iedere ontwikkeling in de regeringscrisis op de hoogte te houden. Toén Van. Zee land einde vorige week naar Pregny ging was de koninklijke radiobood schap reeds opgesteld. Hij werd vol komen door dit voldongen feit ver rast. Thans zet Van Zeeland zijn onder handelingen over de vorming van een coalitieregering voort. De besprekin gen tussen liberalen en katholieken zijn gisteren zo gunstig verlopen, dat de formateur gisteravond optimis tisch kon zeggen: „Er zit schot in" De grote moeilijkheid blijft echter het socialistisch verzet. Heden zou een definitieve poging worden gedaan om de socialisten over te halen in de nieuwe regering zitting te nemen. Ka tholieken, liberalen en socialisten zul len gezamenlijk vergaderen. GESLAAGDE BUIKLANDING TE PARUS Een vliegtuig uit Buenos Aires heeft op het vliegveld'Orly bij Pa rijs een geslaagde buiklanding ge maakt. toen het landingsgestel niet open wilde gaan. Alle 33 inzitten den bleven ongedeerd, hoewel het toestel schade opliep. Drie uur lang cirkelde het toestel boven het vlieg veld, terwijl de bemanning het lan dingsgestel naar buiten trachtte te draaien. Na overleg via de radio rrret het vliegveld besloot men een buik landing te maken. Ziekenauto's ston den klaar, maar behoefden niet ge bruikt te worden. PRAAG VERZOEKT OPHEFFING USIS. De Tsjecho-Slowaakse regering heeft om opheffing van de Ameri kaanse voorlichtingsdienst (USIS) te Praag en Bratislava verzocht en om vertrek uit het land van Joseph Kolarek, de Amerikaanse persatta ché te Praag. Moet weer Russische zee worden De „Rode Vloot", het orgaan van de Sowj et-marine, doet een scherpe aanval op Turkije, als beheerser van de Zwarte Zee en eist versterking van de Sow jet-defensie aan dit wa ter. Het blad zegt, dat de conventie van Montreux (1936), die de scheep vaart in de Dardanellen en de Bos porus regelt „niet langer beantwoord aan de behoeften der Zwaxde-Zee- mogendheden" en beweert, dat Tur kije, „de bewaker van de Darda nelles dat tijdens de tweede we reldoorlog de mogendheden van de „As" tot de zee heeft toegelaten, zijn onafhankelijkheid aan de Ame rikanen heeft verkocht." Amerikaanse eskaders vliegen dik wijls boven de zee van Marmora en Turkse vliegvelden worden als ba sis gebruikt door de Amerikaanse luchtmacht. Dit dwingt tot grotere waakzaamheid en voortdurende versterking van de defensie van de Zwarte-Zeekust. De „Rode Vloot" geeft een over zicht van de 1300 jaren oude ge schiedenis van de ..Russische strnd" om een uitweg uit de Zwarte Zee en herinert er aan. dat deze zee in het iaar ROO bekend was als „Rus sische 7pp" In 1946 bobben Engeland en Tur kije een So wiet-voorstel verworoen, om de conventie van Montreu" te herzien De conventie Keuaalde ''at w.rVi'ie ^e sonvp^piniteit over de Dardan ellen herkreeg, met hel recht de zone in staat van verdedi ging te brengen. DR ADENAUER BEZOEKT BER LIJN Tijdens zijn verblijf in Ber lijn, bezocht de West-Duitse bonds kanselier dr Konrad Adenauer een receptie in het Schoeneberger Raad huis. in de Amerikaanse sector van Berlijn. Van links naar rechts: ge- neraal-majoor May well D. Taylor, Amerikaans commandant in Berlijn, generaal-majoor Jean Ganewal, Frans commandant, dr Konrad Ade nauer en generaal-majoor Geoffrey K. Bourne, Engels commandant. Levensonderhoud steeds duurder Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek heeft thans de prijsindexcij fers van het gezinsverbruik samenge steld per 15 Maart j.l. Hieruit blijkt, dat de sedert de devaluatie ingetre den stijging nog steeds voortduurt. De kosten van levensonderhoud voor inkomens van f 40 tot 50 per week zijn op basis van 100 in 1938/39 gestegen tot 214, tegen 209 ih Januari j.l. en 197 op 15 Sep tember 1949. Een vermeerdering der halve van 8 pet. De voornaamste oorzaak van deze stijging is een gevolg geweest van het oplopen van de prijzen van voedings middelen en kleding. De indexcijfers hiervan bedroegen resp. op 15 Sept. j.L 235 en 309, op 15 Maart j.l, 259 en 338. Ongetwijfeld mag in de komende maanden 'n lichte daling van de kos ten der voedingsmiddelen worden verwacht als gevolg van seizoensin vloeden. Maar de algemene index zal hierdoor nauwelijks worden beïn vloed. Bon 444 algemeen is aangewezen voor het kopen van 125 gram koffie, geldig van 21 April tot en met 6 Mei. Het rantsoen moet weer dienen voor zes weken, aangezien de eerstvolgen de bonaanwijzing op 1 Juni zal ge schieden. Minister mr D. Stikker, die in Ro me vertoeft in verband met de bij eenkomst van de Raad van Advies der vakbonden van de Marshall- landen zou hedenmorgen door Zijne Heiligheid de Paus in een officiële audiëntie worden ontvangen. Gisteren had de heer Stikker een onderhoud met zijn Italiaanse col lega, graaf Sforza, en nam hij als dienst gast deel aan een diner van ministers en autoriteiten op het ge bied van economie en financiën Dinsdagavond werd ter ere van de Nederlandse minister een officieel souper gegeven, waarbij onder meerderen minister-president De Gasperi en de ministers Sforza en Pella aanwezig waren. DUIZENDEN OP AUDIëNTIE De stroom van pelgrims houdt nog steeds zo aan, dat de H. Vader Zich genoodzaakt heeft gezien ook Zondag, 16 April, om half een een algemene audiëntie te geven in de Sint Pieter, voornamelijk voor pel- grimis uit verschillende Italiaanse bisdommen afkomstig. Ein dit niet tegenstaande, dat reeds Zaterdag j.l. 40.000 pelgrims door de Paus in de zelfde basiliek in algemene audiëntie ontvangen waren. Het aantal pel grims, die Zaterdag de audiëntie hebben medegemaakt, bedroeg zelfs 45.000, onder wie 4.000 uit het stad je Viterbo, die in 70 autobussen de reis naar Rome hébben gemaakt. OEFENINGEN R.A.F. BOVEN ONS LAND. In de nacht van 29 op 30 April a.s. wordt door de R.A.F. een lucht verdedigingsoefening gehouden, waar aan een groot aantal bombarde mentsvliegtuigen zal deelnemen* Tijdens deze oefning zullen de vliegtuigen van de R. A. F. ook boven Nederland opereren. De toestellen vliegen op hoogten tussen 3000 en 8000 meter. Zij zullen geen navigatielichten voeren. Wanneer het publiek in de ge noemde nacht zwaar en langdurig vliegtuiggebrom hoort, is er dus geen reden voor ongerustheid. DODELIJKE AANRIJDING TE DEN HAAG Gistermorgen kwam op de hoek van do Piersonlaan en de Linnaeus- straat te 's-Gravenhage een bestel auto, bestuurd dozr de 35-jarige H. W. uit Bodegraven, in aanrijding met een solex, bestuurd door de 58- jarige II. van der K van het Rijs- wijkseplein te Den Haag. Het ongeluk was te wijten aan het feit dat de solex geen voorrang verleende. Van der K is opgenomen in het ziekenhuis aan de Zuidwal, alwaar hij gistermiddag is overleden Op de Dinsdagavond te Nijme gen gehouden vergadering van de plaatselijke A. R. Kiesvereniging, waar mr. Eling Visser uit Arnhem sprak over „Provincie-politiek", is zoals reeds gemeld, medegedeeld dat de P. T. T. weigert het verkie- zingsfelad voor Gelderland, „De Vaste Koers", in de provincie, huis aan huis te verspreiden. Men basseert deze afwijzing voor al op een artikel in „De Vaste Koers" van mr. Eling Visser, getiteld „Be loften en daden", waarin de schrij ver het regeringsbeleid van de af gelopen jaren hekelt. De heer J. J. G. Boot, burgemees ter van Ede, heeft naar aanl. van deze weigering tot verspreiding nog een onderhoud gehad met de heer L. Neher, directeur-generaal van de P. T. T., doch deze was niet bereid zijn medewerking tot de bekendma king van het A. R.- standpunt in zake de regeringspolitiek te verle nen en handhaafde het eenmaal in genomen standpunt. Bij tienduizenden liggen de pro pagandabladen thans in de Gelder se steden en dorpen te wachten op verspreiding. Toch zullen zij vóór 26 April bezorgd moeten worden. En nu de P. T. T. dit niet doet, zul len vrijwillige krachten deze taak moeten overnemen, .aldus „Trouw" De P. T. T. verstrekte de volgende commentaar: „Deze beslissing is gebaseerd op de overweging, dat in het bedoelde geschrift passages voorkomen van een beledigende strekking. Van een onderdeel van het Overheidsappa raat, dat P. T. T. is, kan bezwaar lijk verlangd worden, dat het de on geadresseerde verspreiding daarvan huis-aan-huis verzorgt. De bevoegdheid hiertoe wordt ont leend aan het voorschrift, dat be paalt, dat ongeadresseerde stukken, waarvan de bezorging voor heb staatslbedrijf een verrichting zou vormen, niet in overeenstemming met zijn maatschappelijk doel, niet voor verspreiding' huis-aan-huis worden aangenomen. De beslissing hieromtrent berust bij de directeur- generaal. Er wordt op gewezen, dat er vol doende verspreidingsmogelijkhe- heden huis-aan-huis bestaan buiten de P. T. T. en voorts, dat de P. T. T. de bezorging van dergelijke geschrif ten, als geadresseerd stuk, te allen tijde zonder beoordeling van de in houd daarvan zal uitvoeren." Maak nooit een bestek, waarin de term „Zo God wil" niet voorkomt.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1