S)e£<2kióe6ou/wwX Ter verdediging van West-Europa De dreigende Pinkstermars Geen Pools concordaat Botsing in de stad Brest De druk op Oost-lndonesië Verzorging van troepen in Indonesië Dokter aansprakelijk gesteld KATHOLIEK DAL BLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Directeur: C. M V. HAMERSVELD. WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" DINSDAG 18 APRIL 1950 41ste JAARGANG No. 11957 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.35 p. w., f 1.50 p. mnd., f 4.50 p. kwart. Franco p. p. 1 5.25. - Advert.: 15 et. p. mm. Teleloontjes 1 1.50 West-Europese Unie geeft voorrang ENGELSE. Franse, Belgische, Nederlandse en Luxemburgse minis ters van Buitenlandse Zaken, Defensie en Financiën hebben gezamen lijk een lijst opgemaakt van onmiddellijk uit te voeren defensive pro jecten, die een dringend karakter dragen. In principe zijn zij overeen gekomen de lasten van projecten, die van algemeen belang worden geacht, gezamenlijk te dragen. De wijze van financiering is neergelegd in concre te voorstellen, die binnenkort aan de vijf regeringen zullen worden voor- Dit is in grote trekken de inhoud van het communiqué, dat gister avond werd uitgegeven na de twee daagse (achtste) kwartaalbi.i een komst van de Consultatieve Raad van de Westeuropese Unie. De ver gadering die onde? leiding stond van de demissionnaire Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Paul van Zeeland, werd gehouden in de met vlaggen en palmen versierde confe rentiezaal van het Palais des Acadé mies te Brussel, waar ook het histo rische pact van Brussel op 17 Maart 1948 werd ondertekend. De raad heeft gesDroken over de problemen die samenhangen met reeds goedgekeurde plannen Reuter vernam in welingelichte kringen ter conferentie, dat de mi nisters tot overeenstemming waren gekomen over het principe van stan daardisatie van militair materiaal, op dezelfde grondslag als die van de Amerikaanse productie. Over veertien dagen zullen de des kundigen opnieuw bijeenkomen om een nieuw plan ter verdelint? van de bewapeningskosten op te stellen. ZES-EN-DERTIG EUROPESE DIVISIES. Zes en dertig Europese divisies: dit is, zo verneemt AFP in goed inge lichte kringen te Londen, het eerste concrete doel, dat men zal trachten te bereiken in het kader van het door het militaire comité van het Atlan tische Pact opgemaakte verdedigings plan. Dit, door de onlangs in Den Haag bijeengekomen ministers van Defensie goedgekeurde plan, zal aan de aanstaande conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken der 12 landen van het Atlantische Pact worden voorgelegd. In deze kringen wordt verder ge- zegd, dat Groot-Brittannië 5 of 6 di visies zal leveren. Men meent, dat Grcvt-Brittanriië de z.g. „steun"- luchteenheden en vlootcontingenten zal verzorgen. Frankrijk zal een 20- tal divisies leveren. De resterende di visies zouden komen van de Bene- luxlanden en van de andere Europe se leden van het Atlantisch Pact. Volgens dezelfde kringen zou de taak van dit Europese leger bestaan in het ophouden van een eventuele aanvaller, totdat machtige Ameri kaanse en Canadees contingenten zouden zijn aangekomen. De Ameri kaanse luchtmacht zou de strategi sche bombardementen uitvoeren. Men meent in deze kringen te we ten, dat Groot-Brittannië en de Ver enigde Staten het er over eens zou den zijn geen Duitse herbewapening toe te laten ,zoo lang die van Frank rijk niet tot stand is gekomen. Veiligheidsmaat regelen worden genomen Tegenspraak van Vaticaan Via de persdienst van het Vaticaan heeft het secretariaat voor buiten landse aangelegenheden van de Hei lige Stoel het bericht uit Warschau over een accoord tussen de Poolse bisschoppen en de regering thans te gen gesproken. De korte verklaring, die de ont kenning bevatte, luidt als volgt: „Persberichten uit Warschau melden, dat er een accoord is ondertekend door de Poolse regering enerzijds en de Poolse bisschoppen anderzijds. We hebben geen enkele bevestiging van een dergelijk rapport ontvangen. De omstandigheden waaronder het ac coord tot stand zou zijn gekomen en de inhoud er van vormen op zichzelf al een voldoende bewijs van de on juistheid van deze berichten." Met „omstandigheden" wordt het bezoek van de Poolse kardinaal Sa- pieha aan Rome bedoeld juist in de week, dat het accoord zou zijn gete kend. EEN NIEUWE METHODE. Gelovigen in Polen, die de biecht stoel verlaten worden de laatste tijd door leden, van de geheime politie aangehouden en aan een verhoor on derworpen. De geheime politie inte resseert zich voornamelijk voor het geen de biechtvader heeft gezegd. „Kloosters herbergen staatsvijanden" Dat beweert men in Praag Het'officiële Tsjechische nieuws agentschap Ceteka verklaarde, dat bijna alle katholieke kloosters centra waren van acties, die tegen de staat zijn gericht, en onderdak verlenen aen staatsvijanden. Ceteko haalde een artikel aan, dat gepubliceerd was in de Dude Pravo door de hoofdredac teur Dojelsi en waarin gezegd werd: „De staat kan niet langer werkeloos blijven toezien bij deze misdadige ac ties. Zij die zich tegen de staat ke ren kunnen hun straf niet ontgaan Er zijn slechts enkele kloosters in het land die zich niet tot deze acti viteit lenen, welke de voornaamste taak vormt van alle orden op bevel van het Amerikaanse imperialisme via het Vaticaan." Deze aanva) op de kloosters komt nadat reeds enige dagen geleden geruchten de ronde deden dat een veertigtal nonnen en monniken uit hun kloosters in de nabijheid van Praag door de politie verdreven zijn. Het is niet bekend of zij gearresteerd zijn of naar andere kloosters zijn overgebracht. KLOMPEN KLEPPERDEN OP DE „NOORDAM". Het Nederlandse motorschip „Noordam" is met een lading tentoonstellingsartikelen voor de „Holland Fair", ter waarde van 1.000 000, in Philadelphia aange komen. Burgemeester Bernard R. Samuel van Philadelphia, die ter begroeting naar de Noordam" was gekomen, kreeg van kapitein Ver hoog een paar klompen aangebo den, evenals de heer Arthur Kaufs- mann, een bekend Amerikaans za kenman. Kapitein Verhoog trekt burgemeester Samuel de klumpkes aan; rechts de heer Kaufmann. De Russische regering heeft Dene marken om toestemming gevraagd voor de duur van een maand een kleine basis in te richten op de kust van het eiland Bornholm in de Oost zee. De Russen zijn namelijk van plan een treiler de Pa 118, die daar op 21 Februari aan de grond is gelo pen te bergen. De basis zal een sleep boot. enkele kleine bergingsvaartui- gen en een aantal arbeiders omvat ten. De Deense regering is van plan de gevraagde toestemming te geven. Een der betogers gedood 1L1EVIGE BOTSINGEN hadden Maa ndagmiddag in Parijs en in de Fran se havenstad Brest plaats tussen betogende communisten en troepen, die belast waren met de handhaving van de orde. Vooral in Brest, waar naar verluidt een der manifestanten de dood heeft gevonden, is het hevig toegegaan. Men telt aan weerszijden vele gewonden en in de voornaam ste winkelstraat, waar de nodigerspie gelruiten in scherven gingen, heerste een atmosfeer als na een veldslag. De onlusten in deze havenstad be- v^e'en schoten en naar rnen verklaart gonnen feitelijk al Zaterdag, aldus ï®1"''c?or eer| ^er betogers het leven. van R.I.S. aan de Republiek Indo nesia. De federale structuur van Indone sië, met recht tot zelfbeschikking vooi de deelstaten, was voorwaarde voor de souvereiniteitsoverdracht. Reeds zijn de meeste deelstaten in strijd met de voorlopige constitutie onder de Republiek Indonesia ge bracht en daarmede is de uitvoering van artikel 2 vai, de overgangsover eenkomst grotendeels verijdeld, het geen thans dreigt te geschieden met de laatste autonome deelstaat Oost- Indonesië. Voor de overweldiging van Oost-In- donesië wordt voor geen middelen te ruggeschrikt, gezien woordbreuk ten aanzien van nota bene door de U.N.C.I. geconstateerde toezegging van de vrijgeleide voor Abdul Aziz en dreiging met wapengeweld. De Ned. regering is krachtens arti kel 2 van de Wet Souvereiniteits- overdracht Indonesië verplicht op te komen voor een volledig tot zijn recht komen van het zelfbeschikkingsrecht door stappen, hetzij bij de U.N.C.I hetzij bij een ander orgaan van de Verenigde Naties. LANDING VAN FEDERALE TROEPEN. Vooruitgeschoven posten van de In donesische federale troepen zijn op Zuid-Celebes geland, zo heeft een woordvoerder van het ministerie van defensie te Djakarta heden verklaard Hij voegde hieraan toe, dat de ko mende dagen landingen op grote schaal zouden worden georganiseerd als onderdeel van de acties tegen de opstandelingen, die Makassar beze* hebben. meldt de Parijse correspondent van Trouw", toen een troep werkloze bouwvakarbeiders een aannemer kidnapte" en op demonstratieve wij ze door de straten voerde. De politie moest toen reeds met kracht oDtre- den om de rust te herstellen. Twee nlaatselijke leiders van de communis tische vakvereniging CGT, alsmede een vrouwelijk Darlementslid werden in verband met deze wanordelijkhe den in arrest gesteld. Om tegen deze gevangenneming te orotesteren belegde de CGT Maan dagmiddag een meeting, na afloop waarvan de deelnemers onder het zingen van strijdhederen en met vlag gen voorop in gesloten gelederen een mars door de stad probeerden te ma ken, ofschoon de autoriteiten eer verbod tot samenccho1ingen hadde^ uitgevaardigd Tijdens deze ootochi kwam het tot bloedige incidenten. Het eerste treffen met de politie liep in het voordeel der betogers uit en wel omdat men bij die gelegen heid te maken had met een ordetroep die slechts uit 30 man bestond. De manifestanten rukten onder de stro mende regen verder, doch stootten enkele honderden meters verder op een zo grote troeD politie en mobiele garde-soldaten, dat zij in allerijl de vlucht moesten nemen naar een open baar park van waar zij de politie bleven bestoken met straatkeien en wat dies meer zij Bij die gelegenheid Een belangrijke ambtenaar van Scotland Yard, John Nott Bower, is gisteren te Berlijn aangekomen om veiligheidsmaatregelen voor te be reiden tegen de Pinkstermars van de communistische jeugdbeweging, waarvan de Westelijke geallieerden incidenten verwachten. Bovendien houdt een bataljon Britse manschap pen zich in de Britse zone gereed om direct naar Berlijn te vliegen, mocht het nodig worden om tegen de com munistische demonstranten op te treden. Overigens heeft het officiële or gaan van de communistische jeugd beweging in Oost-Duitsland nog maals nadrukkelijk aangekondigd, dat de Pinksterdemonstraties te Ber lijn uitsluitend beperkt zullen blijven tot de Russische sector van de stad. Enige weken geleden hebben leiders van de jeugdbeweging ver scheidene malen met veel fanfares aangekondigd, dat de demonstran ten zich op 28 Mei van West Berlijn meester zouden maken, maar het of ficiële orgaan Junge Welt ontkent dit categorisch in een artikel, dat is ondertekend door Erick Honecker, directeur vanhet blad. Te Berlijn neemt men aan, dat Mos kou van de oorspronkelijke plan- FORD. nen heeft afgezien, omdat de Weste- waarop lijke mogendheden als hun vaste plan hebben békend getaaakt, dat zij geweld met geweld zullen beantwoor den. Dat het er in elk geval hard was toe gegaan zag men wel bij de naburige apotheken waar vele gewonden zich lieten verbinden. Tot laat in de avond bleef het on rustig in Brest. De twee vakbondlei ders en het vrouwelijk parlementslid Marie Lambert die in de plaatselijke gevangenis vertoeven, hebben ver klaard. dat zij in hongerstaking zul len gaan. HET BEZOEK VAN PIECK AAN MOSKOU. Volgens een niet uit andere bron bevestigd bericht van de ,.Neue Zei- tung". die zich beroept op ..kringen van het Politbureau" begaf Wilhelm Pieck. president van Oost-Duitsland zich Zondag naar Moskou om met de Sowjet-Unie te onderhandelen over een wijziging van de herstelbetalin gen. ..Ik moet dit doen zelfs op ge vaar af, dat ik en andenen Titoiste- worden genoemd" zou Pieck op een zeer geheime bijeenkomst van het Politbureau der S.E D verklaard heb ben. Walter Ulbricht. plaatsvervan gend minister-president van Oost Duitc'aod pas uit Moskou terugge keerd had het Politbureau meege deeld. dat de Sowjet-Unie bereid zou zijn tot het onenen van onde"hande- 'ingen over een aparte vrede on 8 A/rei. de bevrijdingsdag of uiterlijk 7 October, eerste verjaardag van de stichting der Oost-Duitse republiek aldus het blad. De Sowjet-Unie zou aTs voorwaarde gestel hebben, dat Oost-Duitsland in de komende 10 'nar nop 5 milliard dollar aan her- felbetab'ngen zou opbrengen. Een elangrijke eroep uit 't Po'itbureau nder wie Pieck. Grotewohl en Rau vas van oordeel, dat deze voorwaar- 'e een onverdraaglijke druk op de Oost-Duitse economie met zich mee zou brengen waarop besloten werd dat Pieck zich naar Moskou zou be geven. HOE DE STAND, SIR STAF- 18 April* is de datum, Engelse minister van Financiën, Sir Stafford Cripps, zijn financiële geheimen prijs geeft. Dan zal het wereldbekende oude „budget'' koffertje open gaan en de gehele Engelse bevolking met gretigheid van de inhoud kennis nemen. Zal de soberheid' weer zo 'n grote plaats innemen? Het ant woord op deze vraag is niet op Sir Stafford gezicht te lezen. Laten wij er echter het beste maar van hopen. EEN BEROEP OP DE NED. REGERING. Dr. Warouw. oud minister-presi dent van Oost-lndonesië, heeft tele grammen verzonden aan de minister president. de minister van buiten landse zaken en de voorzitters van de beide Kamers, waarin met de meeste nadruk verzocht wordt, dat de Ned regering uitvoering zal geven aan art. 2 van de Wet Souvereiniteitsover- dracht Indonesië door het doen van krachtige stappen bij de U.N.C.I. ten behoeve van Oost-lndonesië. Gewezen wordt op de dreigende overweldiging van Oost-lndonesië, gericht op onderwerping van deze federale deelstaat door tussenkomst Nu sokken geuoejj! De minister van Oorlog heeft ten vervolge op de beantwoording van vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Goedhart (Arb.) betreffende de huisvesting en verzorging van de nog ir Indonesië verblijvende Nederland- ze troepen, het volgende geantwoord De belangstelling van de Neder landse troepen is, natuurlijk zeer sterk sterk gericht op het tijdstip van repatriëring. Wanneer dit tijdstip is aangebroken, worden de troepen overgebracht naar de centrale door gangskampen te Djakarta, waar al les, wat mogelijk is, wordt gedaan om hun verblijf zo dragelijk mogelijk te maken. De kampen werden echter als tijdelijke legerringsplaatsen ge bouwd en kunnen derhalve in geen geval hetzelfde bieden als kazernes. In de doorgangskampen ontb-eken de herscholingsmogelijkheden, die de z.g. troepen (concentratie)-rayons be staan doch aan voeding .verzorging en ontspanning wordt gelet op de gewijzigde omstandigheden, voort vloeiende uit de souvereiniteitsover- óracht de meest mogelijke zorg be steed. Er worden regelmatig bios coop-, cabaret- en muziekavonden gegeven, terwijl er ruimschoots gele genheid bestaat voor afleiding in de vorm van sport en spel, waardoor een teruggang van de stemming en het moreel in de troepen wordt tegenge gaan. Het feit, dat het tempo der repa triëring zo sterk is opgevoerd, heeft als consequentie, dat noodgedwongen cok van kampementen moet worden gebruik gemaakt die anders niet in aanmerking zouden komen. De mi nister heeft bewondering voor de sportiviteit, waarmede vele repa triërende militairen in het vooruit zicht van spoedige inscheping de on gemakken, die beslist in enkele kam pen bestaan (vooral bij regenweer) en niet kunnen worden verholpen, voor lief te nemen. Tij delijke de viezen-moeilij khed en zijn van invloed geweest op een re gelmatige aanvoer van sokken. Sedert einde Januari 1950 is de sokkenposi- tie echter aanmerkelijk verbeterd. Op grond van van de legercomman dant in Indonesië ontvangen berich ten mag worden aangenomen, met mede door de uit Nederland verzon den 250.000 paar sokken dit pro bleem thans is opgelost. VERVOER BURGERS UIT INDONESIë Meisje werd er niet knapper op De Hoge Raad heeft het beroep ver worpen van een arts tegen een von nis van het Hof waarbij een vorde ring van een van zijn patiënten was toegewezen. De arts, een röntgeno- had ter verbetering van een schoonheidsfout een twintigjarig meisje dat lid was van een zieken fonds, twaalf tot vijftien keer be straald. Er traden toen verschijnselen op die tot gevolg hadden dat het ge bit moest worden getrokken en de onderkaak werd uitgestoten, waar door het gezicht van het meisje ern stig werd misvormd. Het meisje eiste schadevergoeding omdat de arts haar niet had gewaar schuwd voor de ernstige gevolgen die uit de bestraling konden voort vloeien. Hij kon en moest volgens de dagvaarding weten dat het een buitengewoon gevaarlijk en ongeoor loofd experiment was. De rechtbank wees de vordering toe. In hoger beroep beriep dé genees heer zich op een bepaling in het re- g'ement van het ziekenfonds waarbij de verzekerden geen geldelijk ver haal hebben op huisarts of specialist. Niettemin werd het vonnis bevestigd en de arts ging in cassatie. De Hoge Raad overwoog dat het Hof de con tractuele aansprakelijkheid van de arts krachteloos heeft geoordeeld en verwierp daarom het beroep. TECHNISCHE DIENST DER KON. LANDMACHT. Ter gelegenheid van het feit, dat de technische dienst der Kon. Land macht een zelfstandig dienstvak is geworden zal op 26 April a.s. in de Kromhoutkazerne te Utrecht een in stallatie-bijeenkomst worden gehou den. De taak van het dienstvak- kan in het kort als volgt worden geformu leerd: het verrichten van alle her stellingen aan al het materiaal, dat een modern leger van node heeft en de opleiding van het daarvoor beno digde personeel. Daartoe zijn, over het lanid verdeeld, werkplaatsen in gericht, waarvan de grootste is de Centrale Werkolaats te Utrecht. De staf van het dienstvak is gevestigd in 's-Gravenhage, Soutelandelaan 6. TWEEJARIG KINDJE VERGIFTIGD? Onlangs is in Geldermalsen een tweejarig jongetje ziek geworden en even nadat hij naar het ziekenhuis was overgebracht, overleden. De om standigheden, waaronder het jonge tje overleed, zijn voor de politie aan leiding geweest om de grootmoeder, waar het in huis was, te arresteren. De vrouw, die uit Amsterdam kwam en die met een weduwnaar uit Geldermalsen was getrouwd, schijnt het plan te hebben opgevat om haar man te vergiftigen. Hiertoe had zij worst vergiftigd. In plaats van de man at het tweejarige kleinzoontje deze op Uitlatingen tijdens een hef tige ruzie tussen het echtpaar waren voor de politie aanleiding de vrouw te arresteren. De toedracht kon door de politie niet bevestigd worden. GEEN VERVOER VAN KAMPERENDE JEUGD PER VRACHTAUTO. Voor het vervoer van de kampe rende jeugd in het a.s. seizoen zullen in verband met de veiligheid en de verantwoordelijkheid tegenover de ouders en verzorgers der minderja rigen, in het algemeen geen vracht auto's kunnen worden toegelaten. Slechst in uitzonderingsgevallen, waarin naar het oordeel van de be trokken Rijksinspecteur van het verkeer tegen het bezigen van auto bussen overwegend bezwaren be staan, zal het vervoer met vracht auto's kunnen geschieden. Hoofdzakelijk voor het vervoer van burgers uit Indonesië naar Ne derland heeft het directofaat van Scheepvaart zes schepen gecharterd, die in de komende twee maanden een reis van Djakarta naar ons land zullen maken aldus het Alg. Dgbl Het zijn de Cam'eronia, de Dor setshire, de Somersetshire en de At lantis, die reeds eerder een reis voo1 Nederlandse rekening ondernamen, de Empire Brent, die haar derde reis in dit verband maakt, terwijl bo vendien nog is ingeschakeld de Amarapoora, een Engels schip, dat gewoonlijk vaart voor de I.R.O., de internationale vluchtelingenorgani satie. Enige van deze schepen zullen Amsterdam als bestemming hebben, de overige komen te Rotterdam aan, De Bedrijfsgroep Detailhandel, de Chr. Middenstandsbond, de Kon. Ned. Middenstandsbond, de Ned. Kath. Middenstandsbond, het Ned. Verbond van Midüenstardsverenigin- gen en de hoofdgroep ambacht zijn overgegaan.tot de instelling van een sociaal orgaan voor ambacht en de tailhandel. De taak van dit orgaan zal o.m. gericht zijn op de bestude ring en behandeling van sociale za ken, in het bijzonder voor wat betreft hun betekenis ten aanzien van am bacht en detailhandel. Het secreta riaat is gevestigd Badhuisweg 108. 's-Gravenhage. Ko-ueitje.. Men leert soms in enkele secon den, dat alles fout is, wat wij voor heen in lange uren hebben gedacht. G. Ellert.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1