Grote verbetering Drukke ook in bollen-Zondag, de Keukenhof op schoengebied Jiavte Qo£f Spijkerloze Super-Swift I Verkenners-indrukken van de Eeuwige Stad Oliiticetö Maiitia MAANDAG 17 APRIL 1950 UK I.LIDSE CUURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 4 Vermoedelijk door kortsluiting is in de woning van de familie Ha- venga, J. de Witstraat, Koog aan de Zaan, een felle brand uitgebroken. De inwoners wisten zich te redden. De Plasmolen eertijds de be kende pleisterplaats aan de weg Nij megenVenlo, welke tijdens de luchtlandigen van de Amerikaanse parachutisten in de tweede helft van September 1944 is platgeschoten, zal m'idden Juni worden heropend. Duizend gulc'en was het ge schenk van de Finse rederij Nort- ström uit Lovisa aan de Koninklijke Noord-Zuidhollandse Reddingsmaat schappij, als bewijs van dankbaarheid voor de redding van achttien opva renden van het Finse schip Karhula, dat op 12 Februari bij Den Helder is gezonken. De burgemeester van Anloo, is Zaterdag tijdens een slipjacht in de buurt van het Drouwemer Zand bij Gieten van zijn paard gevallen. Een arts die ook aan de jacht deelnam kon slechts de dood constateren. Bij een boerderij-brand te Jor- werd (Friesland) kwamen 20 melk koeien, 8 hokkelingen en 1 stier in de vlammen om. Het gemeentebestuur van Kam pen heeft zich bereid verklaard de kosten van het bouwen van een nieu we fabriek voor zijn rekening te ne men, volgens de plannen en teke ningen van de N.V. Jansen Tila- nus. De N.V. zal dan het gebouw van de gemeente huren. Het zal geheel volgens het schokbeton-systeem wor den ongetrokken. Het zweefvlieg-centrum Teriet is Zaterdagmiddag door minister Spitzen geopend. Leve de koningin! reeds meer dan 100 H. Missen al daar waren opgedragen. Vervolgens ging de tocht naar de Vaticaanse musea, waar o.a. de Sixtijnse Kapel werd bezichtigd. De grote drukte maakte het moeilijk om alles goed te zien, maar 'n alge mene indruk werd toch gekregen. In de middag werd gezwommen in de Middellandse Zee bij Ostia. Leve de Koningin! De laatste dag in Rome, Dinsdag 11 April, bracht een bezoek van Zijne 'Excellentie Jhr. van Weerde en diens echtgenote. Jhr. van Wee- de bezocht het kamp in zijn hoe danigheid van Nederlands, gezant bij de H. Stoel. De kampleider sprak de gezant toe, waarop deze met en kele sympathieke woorden wees op het grote belang van onze bewe ging, die toch flinke kerels voor de maatschappij moet opleveren Met het Wilhelmus en het „Leve de Ko- Aetherklanken HILVERSUM I 402 M. 7.00-24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Promenade-orkest. 7.45 Morgengebed en liturgische ka lender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.30 Water standen. 9.35 „Lichtbaken". 10.00 Voor de kinderen. 10.15 Gramofoon muziek. 10.40 Schoolradio. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gramofoonmuziek. 11.50 Godsdienstige causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Pianospel. 12.30 Me dedelingen. 12.33 Strijkorkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katho liek nieuws. 13.20 „Bastien et bas- tienne", zangspel. 15.00 Schoolradio. 15.30 Gramofoonmuziek. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felicitaties. 17.45 Amusementsorkest. 18.20 Sportpraat- je. 18.30 Gramofoonmuziek. 19.00 Nieuws. 19.15 Actualiteiten. 19.25 „Dit is leven", causerie. 19.40 Viool en clavecimbel. 20.00 "Nieuws 20.05 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.12 Gramofoonmuziek. 20.15 Con certgebouworkest. In de pauze; or gelconcert. 22.30 Actualiteiten. 22.40 Godsdienstige causerie en avondge bed. 23.00 Nieuws 23.15-24.00 Gramo foonmuziek. HLVERSUM n 298 M. 7.00 AVRO 7.50 VPRO. 8.00-24 00 AVRO. Temidden van bloeiende bloemen, wandelen in de Keukenhof. Dat het wijst deze foto! Ze stonden er weer, de twee jon gens tussen Hillegom en Lisse. Weer hieven ze hun slingers op voor iede re passerende auto of fiets. Maar het verschil met Tweede Paasdag was, dat zij gisteren wèl verkochten en dat ze niet telkens behoefden te schuilen onder een tentzeilen af dakje. Waarmee we maar willen zeggen, dat het gisteren een geslaag de bollen-Zondag is geweest. Ge slaagd voor de vele duizenden, die er per fiets, auto. motor of bus op uit trokken. Geslaagd ook voor de vele kooplieden, groot en klein, die uit deze bollen-drukte een slaatje wilden slaan. Onwillekeurig moesten we terug denken aan Tweede Paasdag van het vorig jaar. Dat was pas een bol len-Zondag! Nog nooit hadden we op Pasen zulk mooi weer gehad (van daar zeker, dat het dit jaar zo slecht was, om het evenwicht te herstel len....) Zó erg druk was het giste ren niet, kon het ook niet zijn. Want op de eerste plaats waren verreweg de meeste tulpen, wegens het koude weer van de afgelopen dagen, nog niet open (zelfs nog niet alle hyacin then bloeien!) en bovendien was het weer gistermorgen niet van dien aard om enthousiast te starten. Toch was het druk in de hele Bol lenstreek, ook langs de minder ge bruikelijke route van Rijnsburg, Voorhout, Noordwijk, Noordwijker- hout,' Vogelenzang. Het leeuwenaan deel had natuurlijk 'weer de hoofd weg Hillegom, Lisse, Sassenheim. Daar reden 's middags de auto's bumper aan bumper en had de poli tie alle moeite het verkeer uit de knoop te houden. Vooral in Lisse was dat moeilijk. Want zeer vele bollen- bezoekers maakten van de gelegen heid gebruik ook naar de Keukenhof te gaan. Keukenhof: een verrukking! Het is gisteren in de Keukenhof waarschijnlijk de drukste dag ge weest sedert de opening.. We hebben geen officiële opgave gehoord, maar volgens deskundige schatting moeten er 25 a 30.000 bezoekers geweest zijn! Op de parkeerplaatsen kon men de drukte bijna niet aan en voor de lo ketten stonden de wandel-lustigen gang is gepasseerd, is de drukte voorbij. Pas dan beseft de bezoeker goed hoe groot en ruim dit tentoon stellingsterrein is. Op de brede wan delpaden komen nergens opstoppir gen voor en de massa kan zich zo danig verspreiden, dat de drukte niet hinderlijk is om ongestoord te genieten van de veelvoudige en veelkleurige schoonheid, die hier ligt uitgespreid. Nóg mooier zal de Keukenhof worden zegt men, wanneer ook de meeste tulpen zullen bloeien. Maar zon, bomen en water was het goed er gisteren inderdaad druk was, be- (Foto: „De Leidse Courant") reeds nu is het een fantastisch mooi gezicht. Wat een prachtige combina tie is 't, bloemen en bomen tezamen! Hoe schitterend steken de knalgele narcissen af bij het ontluikend groen van struik en boom. Hoe heer lijk kleuren de witte en rose hyacin then bij het donkere mos. En hoe onvergetelijk zijn de doorkijkjes, tussen zware bomen en over een glan zende vijver met witte eendjes naar een achtergrond van groene heuvel tjes, waarop moeder natuur en men senhand te zamen een veelkleurig ta pijt geweven hebben. De Keukenhof is een verrukking. En iedereen, die gisteren met ons daar heeft vertoefd, zal dit beamen! 7.00 Nieuws. 7.16 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.50 Dagope ning. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Populair con cert. 10.50 Voor de kinderen. 11.00 Sopraan en piano. 11.30 Voor de zie ken. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.30 Mededelingen. 12.33 Voor het platte land. 12.40 Pianoduo. 13.00 Nieuws. 13.15 Financieel weekoverzicht. 13.25 Metropole orkest. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Gramofoonmuziek. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Gramofoonmu ziek. 17.45 Regeringsuitzending. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Voor de kin deren. 19.05 Voor de vrouw. 19.15 Hammond-orgel. 19.30 „Paris vous parle". 19 35 Gramofoonmuziek. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Ge varieerd programma. 21.30 Gramo foonmuziek. 21.45 Buitenlands over zicht. 22.00 Accordeonorkest. 22.30 Pianovoordracht. 23.15 Gramofoon muziek. 23 45-24.00 Reportage. Leve de Paus! De Paus-mis. Eerste Paasdag zal steeds met gouden letters in onze herinnering blijven. De grote morgen van de Pausmis was aangebroken. Het ge heel was overweldigend. Ontroerend was het moment van de consecra tie, toen de bazuinen klonken, en onze Heilige Vader de H. Hostie en de Kelk toonde naar alle zijden. Na afloop der plechtigheid had den wij het grote voorrecht een prachtige plaats te veroveren mid den voor de buitenloggia vanwaar de Zegen Urbi et Orbi werd gege ven. Maar na de zegen barstte het gejuich in nog groter mate los en leek er geen houden meer aan. Ook de H. Vader wuifde en gaf zijn ze gen naar alle zijden en het was of ook Hij van dit alles geen afscheid kon nemen. Dankbaar kwamen wij terug van deze schone morgen om in de mid dag weer opnieuw op stap te gaan om het laatste jubileumbezoek aan de St. Jan van Lateranen af te Puzzles in het kamp. Intussen was het kamp volge stroomd met nog een 1500 verken ners uit België, wat de organisatie van het kamp voor grote puzzles stelde, die niet onmiddellijk kon den worden opgelost. En zo kwam 't dat ons diner 's avonds om onge veer half elf kon gegeten worden. Paasmaandag werd begonnen met 'n grote tocht naar de Katecomben. Diep gingen de trappen en gangen de grond in en mochten wij de H. Mis meemaken in enkele kleine grotten. Na afloop hoorden we, dat alleen die ochtend vóór acht uur GOED NIEUWS Een groot wonder, noemde mi nister Mansholt in een Friesland ge houden rede, dat de landbouw in staat is bijna het hele Nederlandse volk te voeden. B.v. de aardappelen leveren hier 22 ton per ha op, ter wijl Amerika nog geen 12 ton ople vert. Een stelsel rr/oet worden opge bouwd om prijs-schommelingen te voorkomen. Dit moet met zeer veel beleid gebeuren. Bij een inbraak in Amsterdam in het perceel Westeinde 31 (één hoog) werd voor een waarde van on geveer f 10.000 aan sieraden meege komen via een plat dak. Een alarm signaal, dat begon te werken, is door hen van de wand gerukt. BUITENLAND. Aan de Nederlandse en Belgi sche grenzen hebben Westduitse douane-beambten bij Aken in Maart j.l. driemaal meer sigaretten in be slag genomen dan in Febuari. Er schijnt dus nogal liefhebberij te zijn voor het smokkelen van sigaretten. Een „VamDire"-jachtvliegtuig van de Britse luchtmacht is in bot sing gekomen met een bommenwer per. De vlieger sprong eruit, kwam in zee terecht, doch werd door een reddingboot opgepikt. Hij overleed echter korte tijd daarna. Ook bij Spokane (V.S.) is een militair vliegtuig verongelukt, waar bij vier Amerikaanse vliegers om het leven gekomen zijn. Aan boord van een Britse tank boot is Zondagavond op het eiland Poelau Samboe (bij Singapore) brapd uitgebroken. Twee matrozen zijn in de vlammen omgekomen. Tot ereburgers van de stad We nen zijn benoemd mgr F. Hendrikx, vicaris-generaal van het bisdom Den Bosch en rector H. J. J. van Hussen, hoofdaalmoezenier van de bissch. hulpactie voor oorlogsslachtoffers. UREN LOPEN ZONDER MOE WORDEN Na langdurige studie en voor bereiding en met behulp van pas aangekochte Amerikaanse machines, is SWIFT erin ge slaagd, herenschoenen te ver vaardigen, waarvan het binnen werk volkomen spijkerloos aan het bovenleer is bevestigd. Een staf van Swift-vaklieden heeft daarvoor zo juist in 't buitenland een speciale opleiding genoten. VOOR DE HEREN Nederland kan nu kennismaken met de SUPER-SWIFT heren schoen, in alle opzichten de beste herenschoen, ooit door SWIFT vervaardigd... en dat wil iets zeggen. Het ontbreken van spij kers geeft de SUPER-SWIFT een ongekende soepelheid en De bovenste Röntgen-foto toont U een normale genaaide schoen veerkracht. U voelt dit bij de waarvan dus de zool is genaaid en het binnenwerk is gespijkerd. eerste stappen, wanneer U in y begrijpt, dat de inwendige spijkers Uw voet kunnen belagen en SWIFT6 6hD ^3ar de zool stijf en onbuigzaam maken. En zie dan de onderste foto: de rr. T7 P TT lf' nieuwe Super-Swift, dèqrote verbetering op schoengebied. Het binnen- Terstond zegt U tot Uzelf: r u j j t uttx? t? \t t\ /-? Dat zijn ze Die zitten reuTe loer* ts 20n"er spijkers aan het bovenleer verbonden, dus INWENDIG makkelijk". genaaid. Ideaal voor iedere man, die graag gemakkelijk loopt. ENORM STERK EN SOEPEL SYSTEEM Frank en vrij ligt Uw voet in deze schoen, waarop U uren en uren kunt lopen zonder moe te worden. Hef zal niet lang meer duren of heel mannelijk Nederland draagt SUPER-SWIFT. Hef spijker- loze systeem, dat voor SUPER- SWIFT wordt toegepast, waar borgt de maximale levensduur van de schoenen en dus een ausoluut blijvende oa$voi„\ De hechting van de binnenzool aan het bovenwerk is enorm sterk genaaid. Er kunnen geen venijnige spijkertjes meer door de binnenzool komen. Doe daarom een keus uit de diverse modellen, pas ze eens aan en loop er op. U beseft dan, wat de SUPER-SWIFT in werkelijkheid betekent I Ze kosten f 24.90. ningin" was het sympathieke be zoek van de gezant ten einde. Om één uur werd het Roma-kamp ge stoten en werd het reisgebed gebe den. De Rome-bedevaart was ten einde. Wat deze bedevaart heeft bete kend voor de vele deelnemers zal de toekomst nog moeten leren. Maar dit is zeker: Zij die dit alles hebben meegemaakt, zullen er hun leven lang hun herinnering aan houden. En moge het zo zijn, dat 't vele mooie dat ze meegemaakt heb ben, dat de onvergetelijke dagen die beleefd werden, niet alleen zijn vruchten mogen dragen voor dege nen die deze bedevaart meemaak ten, maar dat het mag worden uit gedragen naar alle groepen, die hun vertegenwoordigers zonden. D. V/ilt ge een hoek, maar niet „het" hoekje om? Kijkt dan vóór 't afslaan achterom! N.V. PHILIPS' VERKOOP-MAATSCHAPPIJ VOOR NEDERLAND EINDHOVEN ACHT ADVIEZEN VOOR DE MODERNE MAN Span steeds de huid met Uw vingertoppen tegen de rich ting van de haargroei in en vlak boven of onder de plaats, waar U zich scheert. Morgenavond het volgende advies. #ET MYSTERIE OP DE DOOR GUY HAMILTON 62) Nu zijn er in ons land bosjes hyste rische oude dames met veel te veel vrije tijd, die ze niet beter weten te vullen dan met zogenaamd reclasse- ringswerk, op eigen houtje wel te verstaan, en buiten de erkende reclas- seringsverenigingen om. Ontslagen tuchthuisboeven met een fluwelen tong, die tevens niet onverdienstelijk acteren, worden door dat soort dames in figuurlijke zin op school genomen en vertroeteld. Zij pousseren dan haar bekeerde zondaren bij vrienden en kennissen. Tien tegen één, dat zo'n snuiter dan een baan krijgt, wa'arvoor iemand, die nooit iets op zijn kerf stok heeft gehad, den hemel op zijn blote knieën danken zou. Zo was 't ook mei meneer Frederick Winter. Dank zij de protectie van een paar oude dames uit de society, kreeg hij een aanstelling als particulier secre taris bij een professor, die een even groot reclasseringsmaniak was. Met opzet zeg 'k; was. Hij zal van die lief hebberij nu wel genoeg gekregen hebben. Of anders duurt 't in ieder geval niet lang meer." ro Alle mensen!" riep Mortlake onge lovig uit. „Je bedoeld professor Con way en Vaughan Reilly toch niet?" „Precies die twee bedoel 'k knikte super intendant Brandon. „Dat Fre derick Winter na zijn logies in de Pen- tonville zijn naam toen in Vaughan Reilly veranderde, is een zaak, waar voor de Yard hem niets maken kan. Best mogelijk zelfs, dat de snuiter voornemens was, zijn leven te bete ren wie zal 't zeggen? Maar de verleiding ligt altijd op de loer voor van huis uit zwakke broeders. En zonder 't te wllen, bracht uw vader hem in de verleiding, juffrouw Con way. Reilly zoals we Frederick Win ter zullen blijven noemen, viel bijzon der bij hem in de smaak. De schavuit kwam betrekkelijk gauw aan de weet, dat uw vader iets onder handen had, waaruit een vermogen te kloppen viel. Meer was niet nodig, om de ou de Adam in Reilly wakker te roe pen. Professor Conway is toch al rijk genoeg, zal zijn overweging geweest zijn ik moet dus die uitvinding op den kop zien te tikken. Als zijn secre taris ging Reilly mee naar Washing ton en, wat hem in London niet ge lukt was, hoopte hij tijdens de reis voor elkaar te krijgen." ,,'k Zie niet in,'' merkte Doris op, „welk verband er bestaat tussen die dingen en mijn aandeel in de zaak- Winter. 't Was Winter er toch alleen om te doen, mij geld af te persen?" „Even wachten juffrouw Conway; 'k ben er zó. De Yard heeft altijd veeli belang gesteld in 't doen en laten van zekeren meneer Julian Frallins. We verdenken hem van spionnage, maar Frallins is een'gladde vogel, om zich zo maar bloot te geven. Een half jaar geleden begon ons zijn drukke omgang met Vaughan Reilly op te vallen en 't spreekt vanzelf, dat we dien combineerden met 't feit, dat Reilly Professor Conway's secretaris was. Uw vader heeft altijd nog al aar dig aan de weg getimmerd, juffrouw Conway. Frallins en Reilly interes seerden zich buitengewoon voor de vraag, hoe zij op de gemakkelijkste manier de voordelen van uw vaders uitvinding in de wacht zouden siepen. Wel, jonge dame, toen werd u in de affaire betrokken." ,,'k Begrijp er niets van," bekende Doris eerlijk. „Maar dan ook letter lijk niets." ,,'t Is eenvoudiger dan u denkt. John Winter ik kom nu weer tot hem zat op zwart zaad; 't bewijs is geleverd met de vervalsing van uw cheque. Die honderd pond beteken den voor hem echter niet meer dan een droppel op een gloeiende plaat. Vaughan verdiende een behoorlijk salaris als secretaris van uw vader, maar lang niet genoeg om zij neef bij te kunnen springen, wien 't geld als zand door de vingers gleed. Toen zal John dat balletje van chantage opgegooid hebben. Reilly iseen ar tist in 't namaken van handschrift, 't Moet een kleine moeite voor hem geweest zijn, een voorraad postpa pier en enveloppen van u machtig te worden. Zó kwamen de' bewuste brieven tot stand. Om de een of an dere reden werd Frallins ingewijd en voor dezen openden zich eens klaps wijde perspectieven 'k zei u toch al, dat de vent een uitstekend stel hersenen bezit? Met die brieven niet in John's, doch in zijn bezit, zou hij, met medewerking van Reil ly, u murw weten te krijgen, als 't moest. En die noodzaak kon zich, naar zijn berekening, wel eens voordoen in verband met de plannen die hij ten opzichte van uw vaders uitvinding had." „Ja maar..." wierp Doris tegen. „Laat me uitspreken, juffrouw Con way, dan zal 't u duidelijk wor den. U dreigde de boel te bederven door uw voornemen kenbaar te ma ken, John Winter ter verantwoor ding te roepen voor 't vervalsen van uw chèque. Op welk uur van de dag kreeg u mededeling van de bank, dat uw tegoed overschreden was?'' „Tijdens de lunch, 'k Zei direct tegen vader, dat ik 't er niet bij liet zitten en hij gaf me gelijk. Dien middag kwamen allerlei dingen tus senbeide. Aan 't diner spraken we er weer over en 'k deelde vader mijn besluit mee, er nog dienzelfden avond werk van te maken. Natuur lijk dacht hij niet, dat 'k in mijn eentje naar Croydon zou gaan, an ders had hij 't me beslist verboden." „Was Reilly bij dat gesprek te genwoordig?" „We dineerden altijd met ons dri- ën. Reilly wordt door vader geheel als huisgenoot beschouwd." „Wel, hij wist genoeg, juffrouw Conway. Reilly trok zich geen snars aan van de moeilijkheden, waarin zijn neef tengevolge van de wissel vervalsing kon komen. Hij kende dien schobbejak en voorzag andere dingen dat John meteen de ge legenheid te baat zou nemen, u geld af te persen met die brieven. Dat moest, ten koste van alles, voor komen worden, want daartoe dien den ze niet. Best mogelijk, dat Reil ly voornemens was, vals te spelen, en Frallin's plannetje ten eigen bate aan te wenden, 't Komt maar zelden voor, dat schurken onder elkaar te vertrouwen zijn. Hoe dan ook, on- middelllijk na 't diner reed Reilly naar Croydon, om te zorgen, dat hij er eerder was dan u. Hij txof zijn neef niet aan en waohtte in diens huis zijn komst af. U verscheen echter gauwer op 't toneel, dan hem lief was; strop nummer één voor Reilly. U reed niet weg, toen u geen gehoor gekregen had, maar bleef in uw two- seater naar hem uitkijken en toen hij kwam, ging u met Winter naar bin nen. Strop twee: Reilly was wel ver plicht, zich schuil te houden, tot u vertrokken zoudt zijn. De grootste strop zou echter voor hem nog moe ten komen de man, die John Win ter vermoorden zou, was óók al in huis. Hij was er zelfs vóór Reilly kwam!" „Wel, wel!" grinnikte Algy. „Zou je niet zeggen, Brandon, dat je er bij geweest bent? Al slikte een gewoon mens heel wat van een politieman dit ligt me tooh een beetje te zwaar op de maag, neem me niet kwalijk!" „De voetafdrukken, Mortlake!" (Wordt vervolgd;

Leidse Courant | 1950 | | pagina 8