Conflict Robben-KNZB tot oplossing gekomen Sportuitwisseling LeideivGent Sport in 't kort RECHTZAKEN MAANDAG 17 APRIL 1950 DE LEIÜSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 3 In de Zaterdag gehouden jaarver gadering van de Kon. Ned. Zwem- bond is natuurlijk de kwestie van de training der zwemmers en zwem sters, die voor vertegenwoordiging an aanmerking komen, uiteengezet De heer Armbrust wees er in ver band met de training op, dat in 1947 in Monaco en in 1948 tijdens de olympische spelen moeilijkheden wa ren gerezen, doch dat deze met het huidige geschil niets te maken had den. Het gaat er nu om, dat de Rob- benzwemsters weigeren de verkla ring te tekenen, dat zij op de zes bij eenkomsten aanwezig zullen zijn. De bedoeling is een goede ploeggeest te kweken en zo zouden op 16 April alle zwemsters bijeen komen om naar de uitzending van de voetbal wedstrijd BelgiëNederland te luis teren. De heren de Vries en Sabel hebben een onderhoud gehad, waar in uitdrukkelijk is vastgesteld, dat het bondsbestuur dit als een organi satorische kwestie beschouwt en zich achter de sportcommissie stelt. De heer Stender merkte op, dat hij bezwaren heeft tegen de verkla ring, die getekend moet worden en waarin de betrokken trainers wor den verplicht zich tot het uiterste in to spannen voor- het bereiken van dè beste vorm van hun pupillen. De gecentraliseerde training acht hij van weinig nut, daar hij voor zijn training ruimte in het bad moet heb ben om op normale wijze te laten oefenen. De heer Stender verklaar de verder, dat hij het nut van een bijeenkomst om naar een voetbaluit zending te luisteren, niet inziet, daar Geertje Wielema b.v, nog nooit zo'n wedstrijd heeft gezien en er geen belangstelling voor heeft. Hij achtte zich beledigd door een reporter, die (hem heeft verweten, dat hij zich in Monaco zou hebben misdragen. Daar tegen heeft het bondsbestuur niet geageerd, en spr. vroeg of de H.D.Z. en ander^ verenigingen, die hij ja renlang traint, ooit klachten hebben ontvangen. De heer Scheffer, die in Monaco en Londen aanwezig is geweest, hield een pleidooi voor Jan Stender. Hij heeft in tal van Nederlandse ploegen gezeten en weet dat in 1934, 1936 en 1938 vóór de uitzendingen altijd conflicten zijn geweest, doch dat de zwemkolonie zich in het bui tenland altijd één voelde en opgeto gen was over elk succes. Wanneer men in Nederland teruggekeerd was begonnen de kibbelpartijen op nieuw. De smet, geworpen op de naam van Stender in Monaco, be treurde hij ten zeerste. Stender is ruw en hard, maar hij heeft voor zijn pupillen alles over en hij heeft ook voor ons land veel bereikt. Spre ker meende, dat als Stender in het openbaar wordt gerehabiliteerd, wij al een heel eind verder zullen zijn. Mevr. Wielema wees er op, dat Geertje een kind is, dat steun nodig heeft In de laatste wedstrijden in Denemarken heeft zij de steun van haar trainer gemist, waardoor suc ces is uitgebleven. Mevr. Wielema kent Stender en vertrouwt haar 15- jarige dochter volkomen aan hem toe. Zij zeide niet te zullen toestaan, dat Geertje naar Wenen gaat, als Stènder in Nederland blijft. De heer Stender wenste de auto riteit van het bondsbestuur en de sportcommissie niet aan te tasten en zeide liever te gaan trainen met zijn pupillen dan naar een voetbalwed strijd te luisteren. De heer Sabel deelde mede, dat er een rapport na de olympische spelen is binnengekomen, doch dat daarin over Stender niets is vermeld. De kring Friesland diende daarna een motie in, waarin gezegd wordt, dat indien de vereniging de Robben in haar houding volhardt, dit ten strengste wordt afgekeurd en waar in de vergadering het bondsbestuur alsdan machtigt die maatregelen te nemen, welke het wenselijk acht. De heer de Vries verklaarde, dat hij in een radiorede zijn afkeuring uitgesproken heeft over de wijze, waarop Sten der in een der dagbla den was beledigd en hij meent, dat dit reeds een rehabilitatie betekende. Spr. hoopte, dat het Robbenbestuur zou inzien, dat het hier gaat om de eer van ons land en hij deed een Eersoonlijk beroep op het Robben- estuur en op Stendêr opdat over eenstemming zal worden bereikt. De heer Stender ide, dat hij zijn houding niet kon bepalen zonder met zijn bestuur overleg te hebben I gepleegd (er waren slechts enkele I bestuursleden van de Robben aan- J wezig). De voorzitter wilde de motie Fries- I land niet in stemming brengen, daar j hij van mening was, dat de vergade- i ring het zeker wel met de kring J Friesland eens zou zijn. i Men moest dus afwachten welk standpunt de heer Stender en het Robbenbestuur zouden kiezen. Dit zou blijken bij de bijeenkomst ter gelegenheid van de wedstrijden van Zian in den Haag. Uit het feit, dat de Robben daar zijn verschenen, mag geconcludeerd worden, dat het con flict is bijgelegd. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende leden Jan de Vries, J. C. J. Hageraats en mevr. Suttorp- van der Berg herkozen. De aftredende leden van de sport commissie, B. Planjer, G. R. Hem- sing en A. W. Franssen werden eveneens herkozen. De „Moeder Triebelsbeker" werd dit jaar aan de heer B. Planjer uit gereikt voor zijn bijzondere verdien sten als redacteur van ,,de Zwemkro- niek". Ook de „Bredius"-medaille werd door de voorzitter van de prop. commisie aan de heer Planjer toege kend. De 5-zestigjarige verenigingen die het initiatief tot oprichting van de zwembond hebben genomen: HDZ (A"dam), AZC (Arnhem), GZC (Gouda), LZC (Leiden) en AZ (Am sterdam) werd een bondsvlag aan geboden. TRAININGS WEDSTRIJDEN TE DEN HAAG Ter voorbereiding van de Euro pese Zwemkampioenschappen te Wenen werden gisteren in Den Haag trainings wedstrijden gehouden voor 24 April-1 Mei Groot gezelschap Gentenaren komt naar Leiden De sportuitwisseling tussen Leiden- Oxford-Gent dit jaar begonnen met die tegen Oxford, zal dezer dagen worden voortgezet met de belangrij ke ontmoeting tussen Leiden en Gent. Zoals reeds eerder gemeld, zal deze uitwisseling plaats hebben in het kader van de Leidse Sportweek, wel ke van 2429 Apïii wordt gehou den. De Gentse sporters evenwel ko men de 29e April en blijven tot des avonds 1 Mei, wijl in België alsdan het feest van de Arbeid wordt ge vierd, zodat iedereen vrij is- Deze sportuitwisseling wordt een zeer belangrijke, aangezien meer dan 125 personen hieraan zullen deelne men, over de verschillende sporten als volgt verdeeld: Athletiek 3D, biljarten 9, korfbal 16, schermen 10 (plus 4 dames, die schermdemonstratie zullen geven om de schermsport onder de dames te Leiden te bevordren), voetbal 15, gemeentelijk stadspersoneel 20 en zwemmen en waterpolo 20 personen. Wielrijders zullen niet van de partij zijn vanwege het feit, dat er te wei nig amateurs in Gent gevonden wor den en hier geen geldpijzen kunnen worden toegekend. De zwemwedstrij den zuilen op Maandagmiddag 1 Mei (viering Koninginne-verjaardag) in de Leidse Overdekte worden gehou den, waarbij een waterpolowedstrijd tussen de zeventallen van Leiden en Gent het slot zal vormen. Gent krijgt met Pinksteren nog een belangrijke uitwisseling, nl. met Hammersmith uit Londen, waarbij Queens Park Rangers de tegenpartij van La Gantoise zal zijn. De Engelse beroepsvoetballers zullen zonder vergoeding spelen om de inkom sten van het Gent s comité zo hoog mogelijk te doen zijn, teneinde het mogelijk te maken, dat Gent volgend jaar een flinke ploeg naar Hammer smith kan afvaardigen. Voor de athietiekwedstrijden in dit tournooi zullen ook de vier beste lopers van Nederland worden uitge nodigd, terwijl ook een uitnodiging aan Leiden zal geschieden. Ham mersmith zal met een groot aantal supporters naar Gent gaan, zodat men op minstens 300 man rekent. Portsmouth leidt in Engelse League ZES CLÜBS MET 2 PUNTEN VERSCHIL Nog slechts drie weken scheiden ons van de sluiting van het seizoen, en toch is er van alle kampioenschap- promotei en degradatie problemen maai- één definitief opgelost, nl. het kampioenschap van Tottenham Hot spur in de tweede divisie. Wat de eerste divisie aangaat nam Portsmouth, houder van de titel, Za terdag de leiding dank zij een over winning op Manchester United. Sun derland, dat gelijk stond met de United, leed zijn eerste nederlaag in een thuiswedstrijd van dit sei zoen tegen Manchester City, een ploeg die vertwijfelt strijdt tegen de gradatie. De stand aan detop is nu zo, dat zes clubs slechts twee punten in to talen verschillen, n.l. Portsmouth, Manchester United, Sunderland, Li verpool, Blackpool en Wolverhamp ton. Onder aan de ranglijst klom Manchester City een plaats naar bo ven, dank zij het verrassend succes tegen Sunderland. Birmingham speelde gelijk, zakte naar de staart door slechter doelgemiddelde dan Birmingham. Deze beide clubs heb ben 27 pnt., een minder dan Charl ton, dat echter een wedstrijd meer gespeeld heeft. Ook Everton, dat in Derby verloor, verkeert nog in groot gevaar. Bij Manchester United speelde de 16-jarige Peffrey Whitefoot mee, een van de jongste voetballers van de eerste divisie. Hij opereerde als rechtshalf en zette een fraaie aanval op, die het keerpunt van de match had kunnen zijn wanneer de keeper van Portsmouth niet op het nip pertje de kopbal van Pearson had weggewerkt, waarmee dit offensief besloten werd Samen met Mc Nulty, die pas twintig is, deed Whitefoot heel wat stormlopen van Portsmouth mislukken. De stand 'bleef blank tot vijf mi nuten voor het einde; toen doel puntte Portsmouth tweemaal. OM DE JULES RIMETBEKER. Portugal wil protesteren. Volgens een radio-uitzending uit Lissabon bestudeert de Portugese Voetbalbond een aan de FIFA te zen den verzoek om het resultaat van dc vorige Zondag te Lissabon ge speelde wedstrijd PortugalSpanje, die in een 22 gelijk spel eindigde, ongeldig te verklaren. Dit verzoek zou gebaseerd zijn op de film van de wedstrijd die aan toont, dat het eerste Spaande doel punt gescoord werd nadat de bal de outlijn was gepasseerd. De bal werd teruggeduwd door een Spaanse fotograaf, waaropGainza het leer oppikte en doorgaf aan Zar- ra, die scoorde. Dank zij dit doelpunt, verklaren de Portugezen, kon Spanje een gelijk spel halen en zich in de eindronde van het tournooi plaatsen. SCHOTLAND TOCH NAAR RIO? Het is mogelijk, dat de Schotten toch naar Rio zullen gaan. Aan het diner na afloop van de interlandwed strijd SchotlandEngeland verklaar de sir Stanley Rous, secretaris van de Engelse Voetbalbond, dat hij in de eerstvolgende vergadering van de FIFA een voorstel zal doen, om Schotland voor de wereldkampioen schappen uit te nodigen. Mr John Lamb, voorzitter van de Schotse Voetbalbond verklaarde, dat hij een voorstel tot uitnodiging zou ondersteunen. Voordat de wedstrijd Schotland Engeland gespeeld was ontving de Schotse Voetbalbond een speciale uitnodiging voor de eindronden van het tournooi te Rio van de Brazi liaanse bond. Hierin werd er op aan gedrongen, dat de Schotten naar Rio zouden gaan. Ongeacht de uitslag van de wedstrijd tegen Engeland. Het bestuur van de Schotse" bond zal zich Woensdag a.s. met deze de in aanmerking komende Candida- ten. Het nummer 100 meter vrije slag dames boette aan belangrijkheid in, doordat de prominenten Marie Louise Vaessen, Ans Massaar, Irma Schu macher en Hannie Termeulen niet aan de start verschenen. Het num mer leverde een vrij gemakkelijke overwinning op voor mej. van der Berg (ODZ, Rotterdam). In dc eerste serie van de 200 me ter vrije slag heren won Tjebbes met ruime voorsprong en in de twee de serie kon Bollen eerst na 100 meter op zijn tegenstanders uitlo pen. Zijn eindspurt bracht hem on betwist de zege. De tijd van Tjebbes was echter beter en deze won met 1 sec. voorsprong. Zoals te verwachten viel, had Geertje Wielema geen enkele con currentie in het nummer 100 meter rugslag dames. Kees Kievit kon op de 100 meter i rugslag heren na 75 meter een voor sprong nemen, had enigszins moei lijkheden met het touw, doch won onbedreigd. Bijkerk, die de tweede plaats bezette, noteerde de behoor lijke tijd van 1 min. 10.6. Op de 200 meter schoolslag dames ondervond Jannie de Groot weinig tegenstand. Nel Garritsen en Jannie Welling leverden een verwoede strijd om de tweede plaats, welke door eerstgenoemde met 0.2 seconde ver schil werd gewonnen. Nettie Lenne stelde op dit nummer teleur. Het aantrekkelijkste nummer van cie avond was ongetwijfeld de 200 meter schoolslag heren, waarin Bob Bonte in de zeer fraaie tijd van 2 min. 40.4 sec. als eerste aantikte. Hij bleef hiermede slechts 0.3 sec. bo ven het nog niet gehomologeerde Nederlandse record, dat met 2.40 op naam staat van Kelder (Robben). Het was tevens de beste persoonlijke prestatie van Bonte op dit nummer Bekkering en de vlinderende Buyze bleven ver bij Bonte teil achter en deelden de tweede en derde plaats, tijd 2 min. 47.3 sec. Door het ontbreken van Irma Schumacher, Hannie Termeulen en Geertje Wielema bood het nummer 400 meter vrije slag dames weinig aantrekkelijks. Winnares werd Stien Tholen in de tijd van 5 min. 55.1 sec. Hetzelfde nummer voor de heren was bijzonder spannend en Bollen won met handslag van Tjebbes, die slechts 0.1 seconde later aantikte. Cabout volgde goed tot 300 meter, doch kon de eindsprint van Bollen en Tjebbes niet volgen. zaak bezig houden. Sommige leden, onder wie de bondspraeses John Lamb, zouden vóór deelneming zijn. Verder schijnt bij de meeste Schotse voetbalenthousiasten Avel de mening te overheersen, dat hun land te Rio vertegenwocdigd behoort te zijn. TURKIJE NIET NAAR RIO. De Turkse Voetbalbond heeft be sloten niet deel te nemen aan het tournooi te Rio Als redenen voor dit besluit werden financiële moeilijk heden opgegeven, alsmede het feit, dat de Turkse spelers niet in vorm zijn. TE YLINGEN—ROUWKOOP 1—0. Het eerste treffen tussen beide elf tallen viel uit in het voordeel van Tellingen. De overwinning was vol komen verdiend. Een mooie aanval van Teylingen over de rechterwing benutte de rechtsbuiten door een on- handelend optreden, waarbij Fortuna verdediging moest daarna vele malen handelend optrelen, waarbij fortuna zich nog over hen ontfermde. Teylin gen ontkwam eenmaal aan een ze ker doelpunt toen bij een scrimmage voor doel de bal juist in handen van de keeper belandde Hoewel beide elftallen zich tot het uiterste hebben gegeven, mochten toch geen van beide meei doelpunten. Alphen II kampioen van de reserve 3e klasse A. Dank zij een 2—1 overwinning in Leiden op het tweede elftal van Lugdunum is A'lphen II ongeslagen kampioen geworden van de res. 3de klasse A. Het was Tui- nenburg, die als aanvoerder zijn elf tal de leiding wist te geven, maar reeds direct daarop was de stand weer gelijk 11. In de tweede helft was het opnieuw Tuinenburg die met een prachtig öchot Alphen opnieuw de leiding gaf (1—2). Dit keer liet het Alphen-elftal zich de voorsprong niet meer ontnemen. Alphen II zal dus evenals vorig jaar opnieuw een poging wagen de res. tweede klasse binnen te komen. Frankrijk-Nederland (Dames) 0 3 In het Stade Paris werd Zaterdag onder geringe belangstelling de wed strijd FrankrijkNederland gespeeld Het was ditmaal inderdaad een grasveld, zij het kaal voor de doe len. waarop gespeeld werd, doch dermate hobbelig en bngelijk, zodat de bal de dolste ^prongen maakte en vooral in den beginne missen aan de orde van de dag was. De in Oranje blouses en lichtblauwe rok ken gestoken Nederlandse dames had den aanvankelijk alle moeite dc snelle, doch wel onbesuisde aanval len der Fransen in bedwang te hou den. Het duurde enige tijd eer ook de Nederlandse aanval een rol kon ver vullen.- Over het algemeen was het tempo te langzaam om succes te be halen. Zo bleven voor rust doelpun ten uit, een resultaat waarmee de Nederlandse ploeg niet ontevreden kon zijn. Na de rust werd het een geheel ander spelbeeld. De Nederlandse da mes speelden *niet alleen een hoger tempo dan voor de rust, doch wisten toen hun samenspel beter te ont plooien. Na zeven minuten was het mej. Francken die snel door liep op een pass uit het centrum. Haar schot werd gestopt, doch mej. Brouwer schoot opnieuw in, toen tegen de paal, waarop zij weer de bal opving en toen onhoudbaar insloeg. De Nederlandse- dames domineer den daarop enige tijd volkomen. Eni ge door de energieke midvoor der Fransen geleide aanvallen werden goed afgeslagen, daarentegen wist mej. Brouwer zich opnieuw vrij te spelen, en hard in te schieten, waar bij de bal op de lijn gestopt werd en mej. Francken voor alle zekerheid de bal nog het laatste zetje gaf. Niet lang daarna volgde het mooiste doel punt. door mej. Brouwer na een prachtige so'loren hard ingeschoten. Alle pogingen der Fransen om ,,de eer te redden" mislukten, door on voldoende balbeheersing en techniek en 20 won het Nederlands dames elftal mogelijk iets geflatteerd, doch ten slotte dank zij een betere tech niek en zuiverder ploegverband met 3—0 FRANKRIJK—BELGIë 2—1. Terstond na de dameswedstrijd FrankrijkNederland speelden in het Stade Pax-is de heren-ploegen van Frankrijk en België. De Fransen won nen met 2—1. Ned. biljartkampioen Piet van de Pol 47/1 Het eindklassement van het tour nooi om het kampioenschap van Ne derland 47/1 luidt al5 volgt: 1. en kampioen van Nederland van de Pol 8 16 2400 143 187 16.78 2 Metz 8 9 1 964 107 55 9.96 3. Sweering 8 6 1730 207 78 8.35 4 Kruythof 8 5 1940 239 65 8 11 5 de Ruyter 8 4 1522 158 92 9.63 Als Nederlandse records gelden: 16.78 alg. gem., h.s. 187 en hoogste gem. in een partij 42.85, alle op naam van Piet van de Pol- SCHAKEN NOTEBOOM-YVEDSTRUDEN VAN HET L. S. G. De eindstanden in alle groepen luiden: Eregroep: 1. J. H Donner (Den Haag) 3 p. winnaar Noteboombeker; 2. C. B. v. <L Berg (L.S.G.) V/2 p.; 3. Ir. H. J. van Steenis (Utrecht) 1 p. en 4.. R. H. van Dijk (L.S.G.) \/2 p. Veteranengroep: 1. Mr. A. Rueb 'dien Haag) 2 p.. 2 dr. P. C. van Ar- kel (L.S.G.) VA p.; 3. G. W. J. Zit- tersteijn (Den Haag) V/2 p.; 4. L. G. Eggink (den Haag) 1 p. Groep I: 1. W. G. Demmendal (L.S.G.) 2 p.; 2. W. H. van der Nat (L.S.G.) VA p.. 3. H. C. J. van Dee- len (Scheveningen) VA p-5 4. J. Koet (Leiden) 1 p. Groep II: 1. Th. v. d. Oord jr. (L.S.G.) 2M p.; 2. F. M. Abrahams (Rotterdam) 2 p.; 3. P. J. Preenen (Leiden) 1 p.. 4. mr. ir. J. Westra (L.S.G.) Az P. Groep III: 1. J. M. Volders (Lei den) VA p.; 2. J. v. Steenis (L.S.G.) 2 p.; 3. „Toren" (Voorburg) 1 p.; 4. Jac. Harkes (Zoeterwoude) A P. Groep IV: 1. G. P. Sluiter (Voor schoten) VA p- 2. dr. C. de Lindt v. Wijngaarden (Scheveningen) VA p.: 3 M. Giezekamp (Noordwijk) VA p.; 4 J. P. Cok (Hazerswoude) 1 p. Groep V: 1. J. J. Braggaar (Voor schoten) 2 p.; 2. H. Looyenga (Was senaar) V/2 p.. 3. dr. J. Buter (Was senaar) VA P-'; 4. P. J. Holthaus (Amsterdam) 1 p, Groep VI: 1. P. Barkema (Leiden) 2 p.; 2. J. v. d. Horst (Delft) 2 p.; 3. R. Westra (Leiden) 1 p.. 4. M. van Steenis (Leiden) 1 p. Groep VII: 1. J. B. Wilterdink (L S.G.) VA p.: 2. N. Blokker (den Haag) 2 p.; 3. K. Trompert (Assen- delft) 1 p.; 4. G. v. Munster (Noord wijk) A p. Groep VIII: 1. H. Wichers (Lei den) 3 p.. 2. P. Galjaard (Leiden) 2 p.; 3. H. J. v Heyst (Oegstgeest) 1 p.; 4. H. Meyer (Leiden) 0 p. Groep IX: 1. L. H. de Jong (L.S.G.) 3 p.: 2. G. Bethe (Leiden) 2 p.. 3. H. Th. v. d. Zon (Leiden) 1 p.; 4. F. Marchand (Leiden) 0 p. Groep X: 1. P. v. Bemmelen (Lei den) 3 p.; 2. C. v. Drimmelen (L.S. G.) 2 p.. 3. H. Th. Weiland (Oegst geest) 1 p.; 4. S. Meyer (Blaricum) 0 pnt. Groep XI: 1. J. W. v. d. Horst 1 Leiden) 3 p.; 2. P. A. C. D. Ver- straaten (Leiden) 2 p.; 3. B. v. d Horst (Leiden) 1 p.. 4. L. Segaar (Scheveningen) 0 p. GYMNASTIEK Groen Wit. De dames en meisjes leden worden er aan herinnerd, dat de Paasvacantie om is en dus Dins dag de lessen weer beginnen. ATHLETIEK GESLAAGDE ONDERLINGE VELDLOPEN „HOLLAND". J. F. den Tonkelaar (10 sec. voorgift) in eindspurt vóór van Rooijen. De 3 K.M.-race A. B. C en D-klasse in de gisteren gehouden veldlopen van de A.V. Holland eindigde in een goede overwinning van J. F. den Tonkelaar. Van de A-klassers van Rooijen. Jansen en Bonte, die voor giften tot en met 30 sec. op het ove rige peleton hadden gegeven, trok eerstgenoemde er het felst tussenuit. Na pl.m. 2 k.m had hij zijn handicap te niet gedaan en vormde toen met J. F. den Tonkelaar de kop. De eind sprint was voor den Tonkelaar. De B-junioren, die 1000 meter lie pen. deden weinig voor elkaar onder, en gingen bijna als een gesloten ko- lonne, met P. Arnoldus als leider, door de finish. De 1500 M. A. Juniorer werd een overwinning voor J. van Haarlem, die met een rustige lange pas prac- tisch van meet af voorop lag. De uitslagen waren als volgt: 3000 meter: 1. J. F. den Tonkelaar: 2. J van Rooijen. 3. P. Boekwijt. 4. H. van Looij, 5. W. Harteveld- 1500 M.: A Jun.: 1. J. van Haarlem; 2. A- Post; 3. A. Marks. 1000 M:: B. Jun.: 1. P. Arnoldus; 2. M- Roosenschoo, 3. A. de Wit. LAWNTENNIS HAARL. L. C. C. I—LEIDSE L. T. C. I 7—3. Op de eerste tennis-competi'tie- Zondag debuteerde de Leidse L. T. C- I in de eerste klasse tegen de Haarl. T. C. C. op de prachtige ba nen in Haarlem. Evenals verleden jaar begon de Leidse L. T. C. I het seizoen met een nederlaag. Deze eer ste Zondag was een uitnemende gele genheid om aan het eerste peil te gewennen en een geschikte oefening om de volgende weken met meer succes strijd te geven. Van de Heren enkelspelen won Leiden er twee, bei de in twee sets en ook de eerste He ren-dubbel bood voor Leiden geen moeilijkheid. De dames-enkelspelen waren voor Haarlem, evenals het der de Herenenkel. maar bij de return- wedstrijd maakt Leiden een redelijke kans op meer winstpunten uit deze enkelspelen. De Haarlemse dames hadden het voordeel van wintertrai- ning en vooral ook het langer spe len in de eerste klasse. In de dub bels sloten de Haarlemse combinaties begter, alhoewel de dames-dubbel en het tweede gemengd-dubbe'l hun veel strijd kostte. Volgende week speelt de Leidse L. T. C. I tegen het sterke JOY I uit Amsterdam in Oegstgeest- De uitslagen van gisteren waren: Heden-enkel: C. A. ErdmanA. Sitsen 4—6. 7—9; C. J. Weidema— A- Schilp 36, 4—6; D. van Meir Jp Noordman 75 62. Dames-enkel: mej. E. Hooghoudt Mevr A. E. de Gruyter 62. 63; Mej. A. Schraagen.Mej. A. Mollen- burg: 6—3. 7—9, 6—4. Heren-dubbel: G. H. Onstein en C. A. ErdmanA. Sitsen en A. Schilp 36, 36; C. J. Weidema en D. vari MeirH. Ringrose en Jp. Noordman 6—3. 6—0. Dames-dubbel: mej. Hooghoudt en Mej- SchraagenMevr. de Gruy ter en Mej. Moolenburg 6—3, 16 en 6—1. Gemengd-dubbel: Mej. Hooghoudt en WeidemaMevr. de Gruyter en Schilp 63, 63: Mej. Schraagen en OnsteinMej. Moolenburg en Sit sen 75, 64- Derde klasse: Leidse L. T. C. II— Eindenhout IV 71 Vierde klasse: Leidse L. T. C. Hl D. T. V. II 7—1 TAFELTENNIS. NEDERLAND—FRANKRIJK. Voor de wedstrijd Nederland Frankrijk, die op 12 Mei a.s. in 's Her togenbosch volgens het Daviscup- systeem worrdt gespeeld, zijn Cor du Buy en C01* Pelser in het Nederland se team gekozen. De reserve is W. van Zoelen. JAN HOOGENDOORN NATIONAAL JEUGDKAMPIOEN. De 17-jarige Jan Hoogendoorn van de vereniging „Wibo" uit 's-Graven- hage is nationaal jeugdkampioen ta feltennis geworden. Hij sloeg in de finale van de onder auspiciën van de N. T. T. B- te Amsterdam gespeelde nationale jeugdkampioenschappen de 18-jarige Wik de Greef van ..de Ja gers" uit "s-Gravenhage met 2113. 21—14. PAARDENSPORT. COURSES OP DUINDIGT. De uitslagen van de gisteren op Duindigt gehouden draverijen en rennen luiden: Amelia-prijs, 1540 m, afd. I: 1. Mary Reynolds. 1.32.8. Cov. 5.30. K 39.40. Afd. II: 1. Lex V, 1.33.2. 2. Nelson. 3. Nanda D. W. 2.20. PI 1.10, 1.10, 1.10. Cov. 2.30. K 4.60. Alcantara-prijs, 1900 m: 1 Ju weeltje, 1.32.5. 2. Nelly Harvester. 3. Lexington. W. 2.60. PI. 1.40. 2—. I.60. Cov. 8.50. K. 6.70. Aurora-prijs, ren 2000 M: 1. Plinius, 2.14.4. 2. Corrida. 3. Taribi W. (stal met Mar- joletta) 1.70. PI. 1.70, 1.40, 3.—. Cov. 3.90. K. 6.90. Alwina-prijs, 2040 M: 1. Nobilis- simus K. 1.29.4. 2. Lady Ruth B. 3. Karei Diamant. W. 19.80. PI. 4.80, 5.30, 6.90. Cov. 6.60. K. 27.30. Batavierenprijs, ren 1600 m: 1. Qualissa, 1.45.0. 2. Duroc. 3. Etoile du Nord. W. 1.80. PI. 1.60, 2.90 Cov. 7.—. K. 15.90. Arabella-prijs, 2040 m: 1. Note- kraker S, 1.26.9. 2. Madame B. 3. Miss A. W. 3.—. PI. 1.30, 1.40, 1.30. Cov. 3.50. K. 6.30. Alcione-prijs, 2200 m: 1. Marvel lous, 2.26.8. 2. Qualla. 3. Missive. W. II.20. PI. 2.80, 1.80. Cov. 5.10. K. 9.60. Postduivenvluchten en omzetbelasting Er is veel rumoer geweest onder de postduivenliefhebbers betreffen de het voornemen van de Minister van Financiën om met terugwer kende kracht van 1 Januari 1950 omzetbelasting te heffen op het houden van wedvluchten met post duiven. Dat protest der bonden vond ge hoor bij de minister. Wel zy'n naar zijn mening de verenigingen van postduivenhouders en de concours- commissies „ondernemers" in de zin van het besluit op de Omzetbelas ting 1940. Zij bewijzen diensten aan de leden door tegen vergoeding wedstrijden te organiseren en de kans te openen op het winnen van prijzen bij weddenschappen. In die zin zijn zij omzetbelasting verschul digd. Géén belasting zal echter wor den geheven over de ontvangen verenigingscontributie i.e. entree gelden, en de kosten die verbonden zijn aan het vervoeren van postdui ven per K.L.M. of spoorwegen naar ver afgelegen plaatsen. Over de inleggelden per wedstrijd is omzetbelasting wel verschuldigd. Eveneens zal omzetbelasting wor den geheven op de bij de wedden schappen ingezette bedragen. Aan gezien per jaar echter ongeveer 28 wedvluchten werden gehouden zou deze heffing leiden tot een zeer zware belasting voor de betrokken personen. Ten einde aan de tegen een zoda nige heffing gerezen bezwaren te gemoet te komen, heeft de minister thans zijn goedkeuring gehecht aan het ontwerp dat de ongeveer 28 wedstrijden per jaar als één geheel worden gezien, en aldus per jaar slechts over de gemiddelde inzet bij één wedstrijd omzetbelasting zal moeten worden voldaan. Dc voetbalwedstrijd Schotland Engeland te Glasgow is m'et 10 door de Engelsen gewonnen. Ook de Engelse jeugd wist het Zaterdag in een wedstrijd tegen Schotland tot een overwinning te brengen. Op Wembley kwamen bei de jeugdteams tegen elkaar uit, waarbij Schotland met 82 op over tuigende wijze werd geslagen. Het Zaterdagavond te Gent ge houden zwemtournooi tegen de Mer- wede uit Dordrecht is door Gent ge wonnen met 1829.5 pnt tegen 1840.2 punten. De te Breda gespeelde voetbal wedstrijd tussen vertegenwoordigen de voetbalelftallen van Zuid en Noord, werd door de Zuidelijken met 32 gewonnen. In Amsterdam heeft een bonds- elftal samengesteld uit spelers van clubs, die uitkomen in de Zaterdag middagcompetitie van de KNVB, een 41 overwinning behaald op de tweede klasser ,DWV. Te Antwerpen werd een twee daagse schaakwedstrijd gehouden tus sen de vertegenwoordigende tiental-' len van België en Nederland. Neder land won deze ontmoeting met 146. De dames-tweekamp tussen de Belgische kampioene mej. Bussèrs en Fenny Heemskerk werd gewonnen door mej. Bussers. Zij won beide partijen. HAAGSE GERECHTSHOF Vrijspraak blijft. De Officier bij de Rotterdamse Politierechter had zich niet kunnen verenigen met de vrijspraak welke gegeven was aan de eigenares ener fabriek te Weerden B. P. die zich aan overtre ding der Prijsopdrijvingswet zou hebben schuldig gemaakt, in verband met te duur verkopen van kaarsen. Er wercl echter betoogd dat verdach- practisch niets met het bedrijf te maken heeft, doch de proc, generaal eiste me.er formele redenen f. 25 boete of 10 dagen hechtenis. Het Hof heeft arrest gewezen en het vrijsprekend vonnis bevestigd. HAAGSE RECHTBANK Inbreker slikte vorken en lepels in. De los arbeider M. van 't H. vond het blijkbaar niet erg prettig in de cel. Hij slikte althans vorken en lepels in, teneinde uit de cel en in het ziekenhuis te komen, hetgeen inderdaad gebeurde. Doch spoedig verhuisde hij weer naar de cel. Die dingen peuteren ze wel even uit je maag en je schiet er dus niet veel mee op, constateerde de president der rechtbank. Tot die gedachte was verdachte blijkbaar eveneens geko- ben, Hij stond terecht wegens diefstal van kaas uit- een pakhuis in de Rijn straat te Noordwijk op 2 October. De kaas had hij ergens op een erf neergelegd, waar de bewoners de vreemde vondst deden. Op 3 Oct. verkocht verdachte een bakfiets, die hij te Noordwijk had gehuurd. Op 30 Sept. had verdachte uit het kamp .,öe Schakel" een fiets en costuum gestolen. Er waren met verdachte al heel wat moeilijkheden geweest, al vond hij die zelf niet zo groot, blij kens do brutale mond die hij op zette. Dit gaf de Officier te gereder aanleiding, om een gevangenistraf van VA jaar te eisen met aftrek van preventief. De raadsman, mr. I-Iuffer wees op de angst die verdachte voor de cel bezit blijkens zijn vorken en lepels - slikkerij en vroeg een lichtere straf. Er wetr wat bij. Nog een jaar gevangenisstraf heeft de huis knecht J. H. van L. Leiden te goed na de zes vonnissen die hij reeds on- dergin'g, terwijl nu vanwege ry- wiel diefstal te Leiden gepleegd, een jaar en zes maanden gevange nisstraf werd geeist. De rechtbank heeft uitspraak gedaan en verdach te veroordeeld tot een jaar gevan genisstraf.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 7