Verdiende Belgische zege brak ook het ongeslagen Oranje-record in België Dank zij Kraak bleef het slechts 2-0 Doelpuntloze eerste helft door Kraak MAANDAG 17 APRIL 1950 DE LH IPSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 Die 2 was niet zo erg, maar de gehate 0 des te meer Absoluut onvoldoende voorhoede en gebrek aan ploegverband oorzaak van het talen *7O IS DAN EINDELIJK ook het trotse na-oorlogse Oranje-record: „on- geslagen te zijn op Belgische grond" eveneens gebroken, 't Was eigenlijk te verwachten, want de prestaties waren de laatste jaren in steeds neergaande lijn: 1946: 22; 1947: 21; 1948: 11. en nu. na de eerste nederlaag in eigen land kwam de eerste nederlaag ook in Antwer pen. Die nederlaag op zich echter is weerom zo erg niet, erger is, dat nog steeds de gehate 0 op het scoringbord der Oranjeploeg is blijven staan. Dat is inderdaad erg en we vragen ons opnieuw af is er dan onder al die voorhoedespelers op de Nederlandse velden niet iemand te vinden, die ons weer op enkele doel punten kan vergasten? Dat het tenslotte een nederlaag zou worden, kon niet uitblijven: de Belgische stormram rammeide het Oranjedoel van begin tot einde en zelfs de beste verdediging kan op de duur niet stand houden tegen een massale druk gelijk in deze wed strijd het geval was. Maar het m#et gezegd: onze verdediging deed haar best en in die verdediging stond Kraak als een rots. Wat een prach tig werk heeft hij verricht Wat ran selde hij de kogels van Mermans en Chaves uit zijn doel...tot wan hoop natuurlijk van ie vergeefs aan vallende Belgen. Tot aan de rust hield Kraak stand, daarbij gesteund door 'n goede verdediging met Ter louw aan het hoofd. Had de Oranje voorhoede daarin voor zichzelf de moed geput om Kraak een handje te helpen en zijn zware taak te ver lichten, we weten het niet of er dan niet een ander resultaat ware be reikt. Maar nu! Kraak hield stand tot aan de rust en de hem gebrachte ovatie was ten volle verdiend. Hij was de „admirable" doelwachter en de Belgen zelf staken hun mening over zijn voortreffelijke capacitei ten niet onder stoelen of banken Steeds weer was het Kraak en weer Kraak en nog eens Kraak, die de meest onmogelijke ballen uit zijn doel had weten te houden, te ran selen meermalen, maar na de her vatting werd hij geslagen door een verraderlijk hard schot van Mer mans en dat vormde de inleiding tot de nederlaag, die Oranje tenslotte te slikken kreeg en verdiend, want het peuterige, doorzichtige en lauwe voorhoedespel der Nederlanders ver diende afgestraft te worden. En de gehate 0 bleef op het sco ringbord en we vragen ons opnieuw af; wat nu? We dachten enigszins óp de goede weg te zijn, nu er meer homogeniteit in de ploeg scheen te komen, doch we zijn nog even ver als een jaar geleden en we vragen ons met angst en vreze af: wat moet dat worden op 17 Mei tegen Enge land?!!! We houden ons hart vast en vrezen het ergste! Het Belgisch elftal heeft deze wed strijd verdiend gewonnen. De ver dediging der Rode Duivels heeft het niet bijzonder moeilijk gehad, want het Hollandse voorhoedespel was maar al te doorzichtig. En boven dien, doelman Meert kon zijn werk op z'n sloffen af De voorhoede der Belgen bood 'n geheel ander beeld dan dat die der Oranjeploeg, het spel van Mermans en Chaves is veel be wegelijker en daardoor veel verrasender, zodat de verdediging van Oranje daaraan steeds haar handen vol heeft. Dat het verschil uiteindelijk slechts in twee doelpunten werd uitgedrukt, komt ten volle op de creditzijde van Kraak. Had hij gedeeld in de ma laise of beter gezegd in de on kunde der voorhoedespelers het zou minstens een 50 nederlaag zijn geworden. Naast hem mogen Terlouw, Rij vers en Stoffelen nog genoemd wor den, maar voor de rest was het be droevend Om zijn pakje Mascotle- vloei zit z'n matje de kleinste sigaretteo-iabnek die er bestaat. Je kunt er zowel dun als dik mee rollen maar... Hoe je 'I doel... met Mascotte qaat-ie goed En we doen er het zwijgen maar toe. Het woord is nu aan de Keuze- Commissie! Na de rust zwichtte hij tweemaal Onmiddellijk na de aftrap namen de Belgen de aanval over. De Bel gische voorhoede trachtte met korte passes of lange trappen door het midden de Nederlandse verdediging in verwarring te brengen en het duurde niet lang of de eerste sco ringskansen voor de Rode Duivels vielen te noteren. Want het binnen- trio wandelde door onze middenlinie en de verdediging, Kraak inbegre pen, heen, en iedereen telde het schot van Mordant al als doelpunt, toen van der Sluys op de doellijn opdook en jiet leder nog juist het veld wist in te werken. Maar Mer mans en Chaves, de dirigenten van de Belgische aanval, hadden een uit stekend aanvalsplan in elkaar gezet. Zij wilden proberen reeds in de eer ste helft een beslissing te forceren door enthousiast aanvalsspel, in hoog tempo uitgevoerd, met de bedoeling, dat de Nederlandse verdediging geen ogenblik rust zou krijgen, murw werd gespeeld en tenslotte zou moe ten capituleren voor de overmacht. En daar ?ag het er aanvankelijk wel naar uit. Want in de eerste twintig minuten scheurden de Rode Duivels onze defensie volkomen open, zij dribbelden over het veld, of er geen tegenstanders bestonden, maar in de afwerking waren zij juist iets te slor dig om succes te kunnen hebben en kwamen zij tot het lossen van een schot, dan stond Kraak steeds op de goede plaats om de ballen uit zijn doel te stompen en te ranselen. Wij zagen Mermans een pass van Cha ves prachtig „oppikken", maar zijn hard laag schot draaide voor 'langs doel uit. Een kogel van Chaves vloog KRAAK VOOR DE EERSTE MAAL GEPASSEERD Het moment, waarop Kraak voor de eerste maal is gepasseerd. Tussen zijn arm ziet men op de achtergrond Mermans, de maker van het doelpunt. Verder v.l.n.r.: Van de Sluys; Terlouw en Chaves (half zichtbaar) juist over de lat en toen de Belgi sche aanvoerder van mening was, dat hij bij de volgende aanval een te moeilijke schietkans zou krijgen deponeerde hij de ba] tactisch voor de voeten van zijn midvoor, die een keihard schot loste, dat Kraak cor ner sloeg. De eerste hoekschop na tien minuten, de eerste van een lan ge reeks, waaruit zo heel duidelijk de meerderheid van de Belgen zou blijken. Soms via de snelle rechtsbuiten Coppens, dan weer over de kleine venijnige Mordant aan de andere kant, werden de aanvallen opgezet en dit spel werd afgewisseld met korte en lange trappen door het midden, waarbij het drietal Chaves, Mermans en de Hert verscheidene malen van plaats verwisselden, waar door de dekkingstaak voor onze landgenoten nog moeilijker werd. Eerst nadat België zijn tweede hoek schop had genomen zagen wij aan Nederlandse zijde een goed opge zette aanval Rijvers gaf een handig tikje naar Clavan, een goede voor zet volgde, Roosenburg was meege lopen, maar zijn kopbal ging juist r.aast. Het was, of de oranjehemden met deze aanval al hun kruit hadden verschoten, want de druk op het Ne derlandse doel werd voortdurend sterker. Een kogel van Chaves ving Kraak, die het gevaar had zien aan komen en enige meters uit zijn doel was gekomen om de schietkans klei ner te maken, schitterend op. Een vrije trap tegen Terlouw leverde een nieuw gevaar op, een derde en een vierde hoekschop volgden, maar Kraak en ook Terlouw stonden als rotsen in de branding. Met de aan vallen van de Nederlandse voor hoede wisten de Belgische achter spelers gemakkelijk raad, het was een systeemloos kick and rush spel, zo volkomen zonder inhoud, dat me mgeen zich afvroeg, of dit niet het slechtste Nederlands elftal was dat men ooit aan het werk had gezien. Pas na een half uur, toen België reeds vijf hoekschoppen had geno men, hield het bombardement op. Het tempo der Belgen zakte aan zienlijk, waarna de Nederlandse BELGIë—NEDERLAND IN HET VOETBALSPEL. De resultaten van alle in het afge lopen weekend gespeelde voetbal wedstrijden tussen België en Neder land zijn: BelgiëNederland 20 BelgiëNed. (Jeugd) 31 BelgiëNed. (Luchtstrijdkr.) 10 AntwerpenRotterdam 22 BrusselAmsterdam 23 BruggeUtrecht 00 In totaal dus 3 overwinningen voor België, 2 gelijke spelen en slechts 1 nederlaag. voorhoede door enkele, overigens volkomen onbetekenende aanvallen, er voor zorg droegen, dat Terlouw en Kraak even wat a 'em konden ha len. Maar de zes of zeven minuten opluchting bleken de stilte voor de storm te zijn. Want in de laatste tien minuten voor de rust ging Bel gië tot het tweede offensief over, zo hevig, zo intens, dat het onbegrij pelijk was, dat onze defensie niet in elkaar stortte tegen deze overmacht van fel doorzettingsvermogen, scherp c-n intelligent samenspel, en een en thousiaste wil om het duidelijke overwicht in techniek en tactiek ook in doelpunten tot uitdrukking te brengen. De „Hel van Deurne", in vroeger jaren zo gevreesd toen het Nederlands elftal nog sterk was, brak over dit zwakke ploegje los. waar bij men, ondanks de onzekerheid, welke het spel altijd biedt, toch het gevoel kreeg, dat dit oranjeteam, dat geen enkel perspectief bood en alleen j maar met de rug tegen de muur j stond te verdedigen, de nederlaag moest lijden, waarbij het er alleen nog maar om ging, of deze groot of klein zou worden. Want een schot i van de Hert trof bijna doel, maar Kraak had er weer gestaan en stoot te de kogel tot hoekschop. Een kop bal van Mordant belandde precies in de handen van de Stormvogels keeper, een zesde hoekschop leverde geen resultaat en het was al weer Kraak, die een vurig schot van Mer mans uit zijn doel ranselde. Een ze vende corner, een vinnig schot van j de Hert juist naast de paal en een i schot van de Belgische midvoor om j Kraak voor de zoveelste maal aan de tand te voelen en toen was het rus ten. De stand was, wonder boven wonder, nog steeds 00. Het eerste Belgische doelpunt viel reeds in de eerste minuut na de her vatting. Terlouw kreeg \Veer eens een vrije schop tegen zich, toen hij een beetje stevig tegen zijn „vriend' Mermans opliep. De Belg gaf toen een aardig een-actertje weg. Hij rol de wat over de grond, alsof hij ge knakt was en scheidsrechter Ek- lund, die veel te veel zijn beslissin gen nam op appelleren van de beide grensrechters, het publiek ende spelers, was ook van mening, dat Terlouw zijn tegenstander wel wat al te hardhandig had aangepakt. Een v. de half spelers nam de vrije schop. Terlouw, die meende, dat zijn tegen stander nog ergens „kreupel" op het veld stond, liep rustig naar het Ne derlandse doel terug. Maar Mer mans dat ziende, was als een haas naar voren gerend, de botsing en alle verdere lichamelijke pijnen ten spijt, Anoul plaatste de bal afgeme ten voor de voeten van de Ander lechtmidvoor, een dribbel tot in het strafschopgebied, een kogel en Kraak was geslagen (10). Dit doelpunt ontmoedigde de Nederlandse ploeg zichtbaar en een achtste hoekschop was het resultaat van een nieuw of fensief der Belgen. Na tien minuten wisten Stoffelen en van der Hoeven het spel te verplaatsen. Een keihard schot van Roosenburg werd op drie meter van het Belgische doel keurig gestopt doorSteenbergen, die eenvoudig de bal in het veld terug schoot. Na 12 minuten mocht het Nederlands elftal de eerste hoek schop nemen en na enig heen en weer getrap was het twee maal Steenbergen, die een kans om de ge lijkmaker te scoren miste. Weldra bleek, dat de Nederlandse voorhoede te weinig in haar mars had om wer kelijk gevaarlijk te kunnen zijn, de Belgische middenlinie, die na de voorsprong zich wat in de verdedi ging had teruggetrokken, stuwde de aanval weer op en daarna was het alleen nog maar België, dat de toon aangaf. Schoten van Ohaves en Mer mans werden door Kraak gehouden, maar het bleek uitstel van executie te zijn. Toen Stoffelen tevergeefs wachtte op het fluitje van de scheids rechter voor een vrije trap belandde een voorzet van Chaves voor de vrij staande de Hert, die na 22 minuten de stand op 2—0 bracht. Nederland speelde toen een verloren wedstrijd. Het oranje-elftal beperkte zich tot enkele uitvallen, welke geen ogen blik de indruk maakten, dat zij ge vaarlijk voor de Belgen konden wor den. Een negende en tiende hoek schop op het Nederlandse doel le verden geen resultaat op. In het laatste gedeelte van de strijd viel nog een vliegende kogel van Cop pens te noteren, waarbij de bal door Kraak tot hoekschop werd verwerkt, terwijl Roosenburg aan de andere leant twee maal een keurig schot in zond, de eerste maal onschadelijk ge maakt door een wat twijfelachtige Meert, de tweede keer gestopt op kniehoogte door de Belgische doel man op de lijn. En zo kwam het ein de van een wedstrijd, welke een volkomen verdiende overwinning voor de Belgen had opgeleverd. In de kleedkamer heerste een rouwstemming Het was stilletjes in de Neder landse kleedkamer na afloop van de wedstrijd. Over de verdiende over winning der Belgen was iedereen het eens. Daarover bestond geen twijfel. Maar het eigen spel, dat was toch wel erg teleurstellend, zo zon der perspectief. Veel werd er niet gezegd. De officials stonden stilletjes er bij, de spelers gingen zich zonder enige luidruchtigheid wassen, grap pen en grollen klonken er niet, het was een beetje dwone stemming ciaar in de catacomben van Deurne. HET STADION VAN DEURNE tij dens de wedstrijd, gezien vanuit de lucht. Bovenstaande luchtopname werd gemaak direct na de hervatting van het spel na de rust. Luchtopname ANP-foto/DSs/WBl Verlegh mompelde iets van „geen materiaal", Herberts liet zich ont vallen: wat doe je er aan? Er is nu eenmaal niet beter. Het ging niet, dat was de algeme ne opvatting, ook bij de spelers. Al leen Kraak voerde het woord. Ieder een moest hij op verzoek nog eens haarfijn vertellen, hoe dat eerste doelpunt was ontstaan. Die bal van Mermans, zo meende hij, maakte een duik vlak 'voor doel en toen was het gebeurd. En het schot kwam beslist van binnen het strafschop gebied. Aanvoerder Stoffelen gaf ronduit toe, dat de Belgen volkomen verdiend hadden gewonnen. En ook Rijvers was het daarmee eens. De Belgen speelden bijzonder goed, zei de kleine NAC-man Hij en Roosen burg konden die „hatelijke" nul op het scoringbord maar niet verkrop pen. „Wij hebben er voor gevochten om dat ding er af te krijgen", zei de Sneekman en dat was het enige goe de, wat wij uit die wat sombere kleedkamerstemming mee naarbui- ten namen, de goede wil, ja, die had niet ontbroken, maar veel meer was er dan ook niet geweest. Nog een spelmoment voor het Ne derlandse doel. V.l.n.r. Chaves; de Nederlandse doelman Kraak en de Belgische speler De Hert. Ook Ned. jeugdelftal verloor met twee punten verschil De jeugdwedstrijd, welke vóór de grote match gespeeld werd tussen de beide jeugdploegen van België en Nederland, heeft ons maar heel ma tige voldoening geschonken. Er zat maar weinig pit in deze Ned. jeugd- ploeg, zeer weinig zelfs en als dit de hope des vaderlands moet genoemd worden, dan is het jammerlijk ge steld met het Nederlandse vóetbal. Technisch toonden de meeste spe lers vele tekortkomingen, maar hét enthousiasme, de fighting spirit, die iedereen toch minstens kan tonen, ontbrak ten enenmale en hoewel de Belgen ook niet veel bijzonder lie ten zien, lieten de Nederlandse jeugdspelers zich gedecideerd klop pen. De rust ging in met 20 voor België, daarna werd het zelfs 30 en eerst tegen het einde kwam er wat meer leven in de Ned. Ploeg, waarbij Krommert (DOS) er ten slotte in slaagde de eer te redden. LOTSY TERUGGEKEERD UIT INDONESIë. De voorzitter van de K.N.V.B., Ka- rel Lotsy, die op uitnodiging van de staatssecretaris van oorlog een reis heeft gemaakt door Indonesië als gast van het Nederlandse leger, is na een afwezigheid van vijf weken Za terdagmiddag met het KLM-vlieg- tuig uit Djakarta op Schiphol terug gekeerd. Hij stond daar een aantal journalisten te woord en vertelde, dat hij in 30 dagen tijds 29 vergaderingen en besprekingen en acht radio-praat jes heeft gehouden, alsmede tijdens twaalf bijeenkomsten met militairen, in totaal 580 vragen heeft beant woord. De vier vragen, die hem het meest gesteld werden betroffen in formaties omtrent het Nederlands elftal, dat in New-Castle heeft ge speeld, het amateurisme en het pro fessionalisme, de verwachtingen van de heer Lotsy over de voetbelwed- strijd tussen België en Nederland, en de visie van de heer Lotsy op „het geval Abe Lenstra". De heer Lotsy, die op al deze vra gen naar zijn beste kunnen heqft ge antwoord, vertelde, dat het doel van zijn reis was met zijn lezingen ont spanning te brengen voor de troe pen. Volgens de heer Lotsy bestaat er een mogelijkheid, dat Indonesië een kleine afvaardiging zal zenden naai de Olympische Spelen, die in 1952 in Helsinki zullen worden gehouden. Dat zal echter alleen mogelijk zjjn, als het land er in slaagt tijdens een Olympisch Comité te vormen, dat bo vendien bijtijds moet zijn aangeslo ten bij de internationale federaties. Mocht het zover komen, dan zullen misschien enkele Indonesische zwem mers of zwemsters en een aantal ath- lëten aan de Spelen deelnemen. Van internationale voetbalwedstrijden tussen Nederland en Indonesië zal voorlopig nog wel niet veel komen. De heer Lotsy heeft dit onderwerp in Indonesië niet besproken, omdat daar in de sport nog geen eenheid is verkregen. Nog steeds bestaat er de oude voetbalbond, die echter een noodlijdend bestaan heeft, nu de nieuwe voetbalbond (Pori) langza merhand meer invloed krijgt. Deze Pori doet volgens de heer Lotsy in Indonesië belangrijk werk en omvat alle sporten. Zolang de bonden niet tot een fusie zijn gekomen, althans niet tot volledige overeenstemming zal het moeilijk zijn een intensief internationaal contact te bewerk stelligen. De heer Lotsy zeide ti dens het interview, dat hij niettem op de komende Fifavergadering Rio de Janeiro een eventueel zoek van de republiek tot erl ning zal ondersteunen.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 5