Problemen tussen de Benelux en de bloembollen De Raad van Leiderdorp in de contramine! Kieskring Leiden van de K.V.P. De liturgische parochie-tentoon stelling te Voorschoten - werd een succes MAANDAG 17 APRIL 1950 UK LEIDSE COURANT UERSTE BLAD - PAGINA 2 Al». Verenisin» v. Bloembollencultuur Maandag is de 209e vergadering gehouden van de Alg. Ver, voor Bloembollencultuur in het Convert- gebouw te Haarlem. De voorzitter jhr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden herdacht in zijn ope ningsrede le heren A. Alkemade uit Noordwijk en F. Eygenstein, die in de afgelopen maanden zijn overle den. Spr. zeide de vergadering te mo gen openen met een zeker optimis me. De vooruitzichten voor de ex port der artikelen mogen ongetwij feld gunstig worden genoemd en ook voor de kwekers, die zich in de laatste jaren nauwelijks een zeer sober bestaan uit hun bedrijf kon den verwerven, lijkt de naaste toe komst zich iets gunstiger te zullen ontwikkelen. Met grote belangstelling ziet het bloembollenvak thans uit naar de beslissing van de' Minister van Landbouw ten aanzien van het al dan niet voortbestaan der bedrijfs- maatregelen. Er moge hier gewe zen worden op het feit dat niet al leen de evenwichtiger ontwikke ling van productie en afzet de te rugkeer naar normaler toestanden mogelijk maakt, doch ook de econo mische unie met België en Luxem burg zal ons waarschijnlijk voor de noodzakelijkheid daarvan plaatsen. Het is zeer^ wel mogelijk, dat de Benelux ingrijpende veranderingen noodzakelijk zal maken o.a op het gebied van teeltrecht, heffingen voor algemene vakdoeleinden, keu ringen voor export, kortom voor het gehele gebied van de ons thans bekende en vertrouwd geworden regelingen in het bloembollenbe- drijl. Wij zullen op een en ander met grote nauwgezetheid moeten toe zien, zei spreker, want zonder enige overdrijving mag worden gezegd, dat in de overigens zeer toe te jui chen economische unie voor ons tal van problemen opgesloten liggen die wij, liefst in vriendschappelijk overleg met onze Zuiderburen, tot zullen moeten brengen. Dc verhouding tot het bedrijf schap. Deze materie moge de volle en toegewijde aandacht hebben ook van dc autoriteiten en met name van het bedrijfschap voor sierteel- producten. De weg naar meer vertrouwen tussen de algemene vereniging van bloembolencultuur en het bedrijf schap, zal moeten worden terugge vonden. Deze nieuwe problemen en de streep, die wellicht dit jaar on der de oude wordt gezet, bieden ge tegenheid tot meer overleg en sa- Wonderlijk nieuw muzïek-instrument Het lijkt op geen enkel ander Op 27 April en 2 Mei zal de there- ministe Lucie Bigelou Rosen in den Haag en Amsterdam demonstraties met de theremin geven. De uitvinder van dit electronen- instrument. waaraan het geluid al leen door handbewegingen in de ruimte ontlokt wordt, is de in Sint- Petersburg geboren professor Leon Theremin, sinds 1927 woonachtig in de Ver Staten van Amerika. De theremin lijkt enigszins op een radio-ontvangapparaat, het heeft een antenne. Het bezit geen toetsen, geen snaren, geen pedalen noch enig an der onderdeel dat aan een bestaand muziekinstrument zou kunnen herin neren. De onbegrensde mogelijkheden van het geluid worden voortgebracht door trillingen van onhoorbare frequentie tussen twee electro-magnetische vel den van hoge frequentie. Wanneer nu de handen zich binnen het magnetische veld begeven of de antenne naderen, worden de onhoor bare golven hoorbaar. Het instrument kan tonen voort brengen die lijken op de menselijke stem, maar het kan ook minstens zes verschillende instrumenten naboot sen. De uitvoeringstechniek is volko men nieuw en ka" eigenlijk het best vergeleken worden met de handbe wegingen van een dirigent. Degene, die dit instrument bespeelt, bevindt zich even buiten het mag netische veld om zodoende het ge hele geluidsgebied onder controle te hebben. De kwaliteit van het geluid ondervindt invloeden van de manier, waarop de antenne benaderd wordt en van de afstand die er op bepaalde momenten bestaat tussen de spelei en de antenne. De positie van hand en arm, pols en vingers zijn van gro te invloed op de veelvuldige schake ringen in de toonkleur der uit te voe ren werken. De teremin is niet de enige uitvin ding op dit gebied. De Franse musi cus Maurice Martenot heeft een in strument vervaardigd, Les Ondes Martenot, waarop hij in 1922 reeds een patent voor Europa kreeg en de componist André Jolivet (geb. 1905) heeft reeds verschillende werken voor dit instrument geschreven o.a. Trois Poemes voor Ondes Martenot en piano. menwerking in opbouwende arbeid. Moge deze gelegenheid ook wer kelijk worden benut. De- voorzitter zeide minder opti mistisch te zjjn over de toestand der finanqiën van de vereniging. De doorgevoerde contributieverho ging heeft haar effect niet bereikt. Over het vraagstuk der grote in ternationale bloemententoonstelling 1953 kon spreker nog weinig zeg gen, omdat het stadium der onder handelingen met de stichting Keu kenhof nog niet is afgesloten. Al het mogelijke wordt gedaan om een oplossing te bereiken. Tenslotte.herinnerde de voorzitter aan het gouden jubileum van de Bond van Bloembollenhandelaren en bood hij de wensen aan de zuster organisatie aan. De werkeloosheid in de sigaren-industrie Werkgevers en werknemers in de sigarenindustrie zoeken op het ogenblik een oplossing voor de moeilijkheden, waarin deze bedrijfs tak door de Benelux-accijns is ge raakt. Naar het ANP uit bevoegde bron verneemt staat aan partijen „deelarbeid" voor ogen. Het personeel zou dan bijvoor beeld halve werktijden krijgen en voor het overige overbruggings- steun. Dit zou neerkomen op bij voorbeeld drie dagen of een week werken en nadien over eenzelfde period niet werken. De besprekingen worden door het Ministerie van Sociale Zaken met welwillende aandacht gevolgd. Zo als men weet is krachtens het werk tijdenbesluit 1945 voor verminde ring van arbeidstijd dispensatie van de Minister van Sociale Zaken no- dig. Volgens de volkstelling 1947 wa ren toen 12.104 mannen en 2327 vrouwen in de sigarenindustrie werkzaam, waarvan arbeiders in loondienst 9798 mannen en 2076 vrouwen. Van deze arbeiders waren 7327 sigarenmakers, 748 sigaren- maaksters,646 sorteerders en 96 sor- teersters. De rest van het personeel heeft andere functies. Volgens de werkloosheidstatistiek van 31 Maart jl. stonden 2387 ta baksbewerkers als werkloos inge schreven, waarvan 1863 als wacht gelders, 151 bij de D.U.W. en 373 als geheel werkloos. Van deze 373 genoten 261 oi bruggingsuitkering of sociale bij stand. De vakgroep geeft ook hen op, die gedeeltelijk werkloos zijn, doch deze arbeiders worden niet in de werkloosheidstatistiek opgeno men. Het ministerie van Sociale Zaken is op de hoogte met het feit, dat de werkloosheid in de sigarenindustrie in de laatste twee weken opnieuw is gestegen. Verlaging van accijns mogelijk? In het voorlopig verslag der Eer ste Kamer over het ontwerp verhoging invoerrecht op benzine wordt 's ministers aandacht er op gevestigd, dat de catastrophale ont wikkeling in de Nederlandse ta baksindustrie, zeer speciaal in de Nederlandse sigaren-industrie, de noodzakelijkheid met zich brengt, de geprojecteerde unificatie van den tabaksaccijns aan een hernieuwd onderzoek te onderwerpen, en met name na te gaan, of een ingrijpen de verlaging van deze accijns in het bijzonder ten aanzien van de sigaren niet dringend geboden is. De leden waren van mening, dat zulk een verlaging .wellicht zou kunnen worden tot stand gebracht, zonder dat dientengevolge de uit deze accijns voor de schatkist voort vloeiende provenuen zouden behoe ven te verminderen. Daar toch de tabaksaccijns een belangrijk onder deel vormt van het gehele accijns probleem, op welk terrein in Bene- lu::-verband zo sterk naar unifica tie wordt gestreefd, bevalen de hier aan het woord zijnde leden boven staande gedachte aan de regering ter overweging aan. VEESTAPEL WORDT GROTER De veestaDel heeft zich sinds vorig jaar Maart aanmerkelijk uitgebreid, zo blijkt uit de door het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubli ceerde voorjaarstelling. De rundvee stapel bestond in Maart uit ruim 2,5 millioen dieren, wat 7,5% meer is dan in Maart 1949. Het aantal melk en kalfkoeien breidde zich uit met 80.000 stuks, het jongvee met 90.000 stuks. In dezelfde periode steeg het aan tal varkens van ruin? een millioen tot 1.7 millioen. Het aantal zeugen, waardoor de uitbreiding van de var kensstapel in eerste instantie wordt bepaald, nam toe met 35.000 stuks. De kippenstapel vermeerderde zich van 9,6 millioen tot bijna 10.5 mil lioen. De eendenstapel werd 37 pet. groter: nu 267.000 stuks. De uitbrei ding van de pluimveestapel is ove rigens gelimiteerd door het aantal toegewezen kuikens, dat in de laat ste jaren telkens kon worden ver hoogd. Vijftig Nederlandse jonge boeren en landarbeiders, die onlangs naar de Verenigde Staten vertrokken, zijn te New York aangekomen. Zij zullen zeven maanden in Ame rika blijven om daar gedurende ze ven maanden practisch werk bij Amerikaanse boeren de methoden van land- en tuinbouw, veeteelt en zuivelbedrijven te bestuderen. Iedere jonge boer heeft een stu die-opdracht meegekregen binnen het kader van de algemene opdracht. Na hun terugkomst zullen zij afzon derlijke rapporten en een gezamen lijk rapport opstellen. Het is de be doeling, dat zij later tijdens lezingen van hun Amerikaanse ervaringen in landbouwkringen zullen vertellen. In Amerika zullen zij over Neder land spreken. De uitzending der Ne derlanders geschiedt in verband met de technische hulpverlening van de Marshall-organisatie. Granaat ontplofte Door ene granaat-ontploffing is te St. Willebrord bij Roosendaal een man gedood; zes andere personen werden zeer ernstig gewond. In het huis waar de ontploffing plaats had, vond de politie nog wel 50 projec tielen, welke de man, die gedood is verzamelde. Omtrent de toedracht van het on geluk vertelden omwonenden het volgende: De vrouw van Van Peer wilde graag een van de granaten als souvenir hebben en haar man zou deze wel even demonteren. Wel waarschuwde men hem nog voor het gevaar maar hij moet gezegd heb ben. dat er geen gevaar bestond, al gooide hij de dingen op de grond. In een overmoedige bui liet hij de gra naat vallen. LEVENSLANG GEëlST TEGEN HANDLANGER VAN S.D. „U bent een pure machtswelluste ling geweest", zo zei de president van de Bijzondere Raad van Cassa tie tegen de Schiedammer W. U., die in beroep was gekomen tegen de ge- In de raadsvergadering te Leider dorp kwam een schrijven van Ged. Staten in behandeling, waarbij werd verzocht bezuinigingen aan te bïen- gen op de begroting voor 1950, welke niet goedgekeurd was terug gezonden. B. en W. stelde voor aan de wensen van Ged. Staten niet te gemoet te komen, omdat de behoef ten der gemeente in verband met de snelle groei zeer groot zijn en het ontwikkelingstempo der gemeente niet kan worden afgeremd. Na de oorlog moesten verschillende wer ken worden uitgevoerd, die een tij delijke druk op de gemeentebe groting uitoefenen. Door een aan vankelijk niet voorzien batig slot van de dienst 1948 wordt de reserve op de kapitaaldienst bijkans ver dubbeld zodat hiervan meer dan 50 procent ten bate van de dienst 1951 blijft. Besloten werd Ged. Staten uitvoe rig uiteen te zetten waarom geen be zuinigingen kunnen worden aange bracht en niet te voldoen aan de ge stelde wensen. De voorstellen van B. en W. tot vaststelling van een nieuw arbeids- overeenkomstenbesluit, tot uitkering van 5 salarisverhoging over het eerste en tweede kwartaal aan ge vangenisstraf van 16 jaar, waartoe het Haagse Bijzondere Hof hem had veroordeeld. De president aghtte de schuld van requirant onomstotelijk bewezen Zijn raadsvrouwe, mevr. mr Sonneveld- Neyssel, vroeg een aanzienlijke ver laging van de opgelegde straf. De procureur-fiscaal was een geheel an dere mening toegedaan. Hij achtte de ijver, waarmee verd. geheel vrijwillig voor de S.D. heeft gewerkt een zo ernstige omstandig heid dat naar zijn oordeel de straf aanzienlijk verzwaard diende te worden. Hij concludeerde derhalve tot een gevangenisstraf voor de tijd van het leven. fljmnTrwrm In een der zalen van „de Burcht" te Leiden werd Zaterdagmiddag de jaarvergaderoing gehouden van de Kath Volkspartij Kieskring Leiden, o. 1. 'v. de heer A. C. A. Deerenberg te Schoonhoven. Aanwezig waren 75 afgevaardig den van 32 afdelingen en het Ka merlid, de heer M. P. van der Weij- den. De Jaarverslagen De secr., de heer H. J. van Mill gaf een uitgebreid verslag van de vele werkzaamheden in het jaar 1949, waaruit bleek, dat het leden aantal was teruggelopen van 27957 tot 26499, zijnde een verlies van 5.2 pet. In een jaar na de Tweede Ka merverkiezingen werd dit niet ver-, ontrustend genoemd. Ook werden gememoreerd,- de welgeslaagde Kaderdagen te Leiden en Gouda, de gehouden enquête be treffende de 'gehouden gemeente raadsverkiezingen, de oprichting van de Provinciale Centrale en van de Vereniging voor Kath. Gemeente raadsleden. Met dank aan allen en een aansporing tot meer propagan da, meer activiteit en meer politie ke belangstelling werd dit verslag besloten. De penn., de heer Hoonhout uit Gouda, gaf een duidelijk verslag van de finantiën over het afgelopen jaar. Dit verslag gaf aan inkomsten en uitgaven een totaal bedrag van f 28017.met een nadelig saldo van 124.19. Door de kascommissie be staande uit de heren v. Dam uit Hil- legom, Mesman uit Lisse en van de Burg uit Pijnacker waren boeken en bescheiden nagezien en in orde be vonden, met een bijzonder woord van dank aan de penningmeester voor de wijze waarop hij zijn werk verricht. De begroting voor 1950 tot een to taal bedrag van f 27500.werd door de penningm. nader toegelicht. Hierbij was ook geraamd een bedrag van 800.voor aanvulling reser vefonds en 550.— voor onvoorzie ne uitgaven. Nadat enkele vragen naar genoegen waren beantwoord, deelde de voorz. mede, dat het de be doeling is om in het vervolg de be groting met de cijfers van de reke-« ning aan de afgevaardigden vooraf toe te zenden, terwijl de door de vergadering te benoemen kascom missie zal worden veranderd in kas- en begrotingscommissie, welke com missie dus vooraf de begroting zal onderzoeken. Met algemene stemmen werd de begroting vastgesteld. Door de heren Hoonhout, mr. van Breukelen, Witteman en de heer Weck (de laatste namens de heer De Kousemaeker die verhinderd was), werden de verslagen uitgebracht van de twee laatst gehouden Partijraads vergaderingen. Deze verslagen, de een meer zakelijker dan de ander, doch alle zo dat de visie en de op vattingen en de wijze waarop zij hun taak uitvoeren tot uiting kwam. Kaderdagen Bij de bespreking van Kaderda gen werd de deelname hieraan door de voorzitter sterk aanbevolen. Ook aan de landelijke Kaderdagen moe ten meer leden deelnemen. Voor het bezoeken hiervan wilde het Kring- bestuur gaarne zijn medewerking verlenen. De heer Floor uit Lisse zou zo mogelijk voor de helft van de deelnemers nieuwe gezichten willen zien. De voorz. is het hiermede eens, maar moet dit verzoek overbrengen aan de afdelingen, die zullen hier voor moeten zorgen. De propagandaleider de heer Hoon hout zegt dat de gehouden Kader dagen zijn geslaagd, maar zou gaarne vernemen, goede suggesties, hoe en waar de Kaderdagen het beste zul len slagen. Ook verwacht hij enige richtlijnen van de Propagandaraad om enige uniformiteit in de omlijs ting te verkrijgen. Eventuele ideeën kunnen kenbaar worden gemaakt aan het bestuur. De heer de Vos uit Gouda ver wacht veel succes van enige korte instructies en daarna een goed ge leid debat. Rondvraag Door de afdeling Hillegom waren twee vragen gesteld om namens de Kringvergadering bij het Partijbe stuur en de Tweede Kamerfractie van de K.V.P. er sterk op aan te dringen, alles in het werk te stel len: 1. dat een wettelijke regeling voor kinderbijslag aan zelfstandigen ten spoedigste tot stand komt; 2. dat de inkomstengrens zo ge steld wordt dat men niet van „ab normaal laag" behoeft te spreken. De voorz. kon met de le vraag ac- coord gaan, doch wilde van een in komstengrens niets weten, voor de zelfstandigen moeten dezelfde rege lingen gelden als voor de werkne mers. De heer v. Dam uit Hillegom zag hierin een groot gevaar; dan zal het nog veel langer duren eer er iets te bereiken is. Dat elke begrenzing moest worden afgewezen, kon de heer v. d. Weij- c'en niet inzien. Wel verklaarde hij dat het bedrag van 2000.be lachelijk genoemd kan worden. Meerdere afgevaardigden verklaar den dat een begrenzing voor de noodvoorziening wel te aanvaarden is, doch dan bijvoorbeeld zoals bij het Ziekenfondsbesluit. Besloten werd dit ter kennis te brengen van het Partijbestuur. Door de afdeling Roelofarends- veen waren vragen gesteld: 1. Om te trachten te komen vrijstelling van 'loonbelasting overwerk; 2. Inlichtingen werden gevraagd over het vraagstuk Nieuw-Guinea. 3. Uitleg over de nieuwe kieswet welke in voorbereiding is; 4. Verzoek tot indiening van een voorstel herziening grondbelasting. De voorz. wilde deze vragen over brengen aan het Partijbestuur. De heer Ponsioen uit Oud-Ade drong er met klem op aan toch voor al aandacht te vragen voor de toe stand op Nieuw-Guinea; hierbij zijn de belangen van duizenden mensen gemoeid. meentepersoneel en tot onderhandse verpachting van het Dorpshuis wer den z. h. st. vastgesteld. De verhuur van duplex- woningen. Het voorstel tot verhuring van de duplexwoningen aan de Resedastraat maakte de tongen los omdat Ged. Staten van mening waren, dat de huur op een te laag bedrag was vast gesteld. Het voorstel van B. en W. hield in de huurprijs van de reeds verhuurde woningen te handhaven en bij uitgifte aan nieuwe huurders de huur te verhogen tot de door Ged. Staten genoemde bedragen. De ver huring tegen de momenteel geldende huurprijzen was een gevolg van het feit, dat Ged- Staten op een schrij ven van B. en W. van Januari eerst hebben geantwoord in Maart en de woningen intussen reeds gereed wa ren gekomen. De heer van der Stoel (A.R.) infor meerde hoe het kwam dat Ged. Sta ten en de Minister aanvankelijk geen bezwaren hadden tegen de voorge stelde huurprijzen. De voorz. ant woordde. dat Ged. Staten van me ning waren, dat er een reservé moest worden gevormd en dat dientenge volge meer huur moest worden ge vraagd. De heer van der Stoel voelde er niets voor om voor Ged. Staten te zwichten. Het is onbillijk om van eventuele nieuwe bewoners meer huur te vragen voor hetzelfde huis. De voorzitter antwoordde, dat Ged. Staten het toezicht uitoefenen op de gemeentefinanciën. Ook de heer Los (A.R.) was die mening toegedaan, terwijl ook de heer Kuilenberg (K.V.P.) van oor deel was, dat B. en W. goed hadden gehandeld. Indien gewacht was met de verhuring tot Ged. Staten de huur hadden vastgesteld dan zou de ge meente een st-op hebben gehad. Z.h.s- werd besloten de woningen te verhuren tegen de oorspronkelijk vastgestelde prijzen en een en ander nader te bezien bij wisseling van huurders. Er werd dus nog geen nieuwe huurprijs vastgesteld. Het voorste] tot verpachting van viswater tegen een lagere prijs dan aanvankelijk door de raad was be sloten, zulks omdat de Minister be zwaar maakte tegen de hogere huur prijs, deed de heer Van der Stoel opmerken, dat hij niet consequent zou zijn indien hij zich hier niet te gen verzette Op voorstel van de voorz. werd dit voorste] voor nrae-advies teruggege ven aan B. en W. Overeenkomstig de voorstellen van B. en W. we-den de woning Kerk- laan 1. de noodwoning aan de Hoog- madenseweg diverse volkstuintjes en los land opnieuw verhuurd. De al?, oolitieverordening werd aangevuld met een bepaling tegen het hazard spel e.d. Het presentiegeld van de leden der woon-ruimtecommissip werd gebracht op 5.legesveror deningen werden gewijzigd en tot het bouwrijpmaken van eronden. i. v m. de bouw van 40 woningen in het Zijlkwartier, werd z. h. s. besloten. De waterleiding. Na de verwerping van het voor stel om een tweede transportleiding voor de waterleiding te leggen, had den B. en W naar een andere oplos sin? gezocht Thans werd voorge steld een ondergronds waterreservoir te bouwen aan de Berkenkade om de druk overdag naar het Zijlkwar tier op te voeren. Hierbij zullen een tweetal electri- sche pompen worden geplaatst. Een van deze oomoen schakeH zich ze1! in en uit teneinde het Zïilkwartier van voldoende water te voorzien. De andere komp kan worden ingescha keld indien cm de een of andere oor zaak het centrum niet voldoende wa- WEERS VER W ACHTING Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur). NU EN DAN REGEN. Meest zwaar bewolkt met af en toe enige regen of motregen. Aanvankelijk matige tot krach tige Zuidelijke wind, later tij delijk afnemend en verander lijk. 's Nachts minder koud. Morgen overdag ongeveer de zelfde temperatuur als vandaag. ter ontvangt. Niettemin zal later toch moeten worden overgegaan tot het leggen van een tweede transportlei ding en een zinker door de Rijn. De kosten worden begroot op 25.000. De heer Kuilenberg sprak er zijn voldoening over uit, dat de water voorziening wederom ter tafel werd gebracht- Hij vroeg of de buizen in de Van der Valk Boumanweg be stand waren tegen de druk. De voor zitter antwoordde, dat de druk van abnormaal laag zou worden opge voerd tot normaal, zodat de leiding niet extra zou worden belast- Z.h.s. werd het voorstel aangenomen. De subsidie aan de Chr. Oranjever eniging werd z.h.s. van 40 op 60 cent per kind gebracht. Geen subsidie aan de Vebo. Aan het Groene Kruis werd een subsidie verleend in het tekort der vereniging tot een bedrag van 43P 50. B. en W. zullen met een al gen: e subsidieregeling voor diver se Ki uisvreenigingen komen. De Vebo vroeg voor dit jaar een hogere subsidie- De heer van der Stoel was het niet eens met het voor stel van B. en W. en was van oor deel dat deze tentoonstelling zichzelf moest bedruipen. In een uitvoerig betoog zette hij een en ander uiteen met het gevolg dat het voorstel van B. en W- werd verworpen met alge mene stemmen. Evenals vorige ja ren zal dus voor een medaille niet meer dan f 25worden uitgetrok ken Dit besluit kwam echter niet tot stand, voordat verschillende raadsle den hierover het hunne hadden ge zegd. De vereniging tot bevordering van de belangen van het lager landbouw onderwijs te Alphen aan den Rijn, had een verzoek om sulbsidie inge diend. B. en W. steden voor hierop afwijzend te beschikken. Ook dit voorstel bracht de heer van der Stoel ter sprake. Tot slot der algemene discussie stel de de heer van der Stoel voor de sub sidie wel te verlenen en de heer Los stelde voor de subsidie alleen te yer- lenen voor kinderen, die de leerplich tige leeftijd nog niet hebben over schreden'. De heer Moraal (A.-R.) wilde een gelijke lijn trekken met het nijverheidsonderwijs en dus geen 'eeftijdsgrens stellen. Men was het er niet over eens of op bedoeide school leerplichtige kinderen werden toegelaten. De verkregen inlichtin gen waren namelijk niet al'e gelijk. Het voorstel van B. en W- werd verworpen met 7 tegen 4 stemmen. Voor stemden de heren Boon. P.v.d.A. Diseraad P.v.d.A., Snel A.R. en van Winkel C.H. Het voo"stel van de heer Los werd aangenomen met 8 tegen 3 stem men Tegen stemden de heren van der Stoel, Moraal en Veldhuijzen (C-H.). De subsidiëring van het kleuteron derwijs werd gewijzigd in die zin dat ook ouders daarvoor in aanmer king komen indien een vereniging of een gemeente voor een bepaald doel geen subsidieaanvraag indient en de kosten geheel op de ouders laat drukken. Met de Bank voor Ned. Gemeenten werd pen geldlening aangegaan van 81.nno.ter financiering van de aan1-^kosten de- nieuwe begraaf plaats die hedenmidda» is openge steld De lening zal worden afgelost in 40 jaren De rente bedraagt de eerste 10 jaren 3 en daarna 3 V^o De Statenverkiezingen Nadat de voorzitter op de ernst van de verkiezingen op 26 April a.s had gewezen, sprak de Propaganda leider en wees daarbij op het grote belang van elke stem op de Katho lieke lijst, vooral in de Statenkrin- gen Gouda en Leiden om de 16e ze tel in de Staten te behouden. Het samenvallen van de stemming met het Communiefeest der kinde ren werd als niet in het belang van de verkiezing gezien. Getracht zal worden waar dit mogelijk is veran dering te verkrijgen. Omstreeks half zeven kon de voor zitter deze welgeslaagde vergadering sluiten. Zaterdagavond om 8.45 uur be trad pastoor J. Th. van Bemmelen in aanwezigheid van leden van Kerk en Armbestuur en een groot aantal parochianen, het podium om de litur gische parochietentoonstelling te openen. Het is het#streven van de samen stellers geweest, aldus de pastoor, in zijn openingswoord, om met deze ten toonstelling het godsdienstige leven te verlevendigen en te verdiepen. Zij kan beschouwd worden als een sluit- t°tstuk van de diverse parodhieavon- aen, die in de achter ons liggende pe riode gehouden zijn, als een waardig slot met het deel, om het godsdien stige, het kerkelijke en het geeste lijke nader tot u te brengen. Deze tenoonstelling heeft aldus een tweezijdig karakter. Allereerst een liturgische en vervolgens een parochieële zijde. Pastoor juichte het initiatief van zijn beide kapelaans toe en was er verheugd over, dat zij tot dit besluit gekomen waren. Immers thans krijgt men de gelegeheid de verschillende liturgische gebruiks voorwerpen van nabij te bezien en door verschillende explicateurs zal uitleg gorden gegeven over verschil lende ceremoniën, die bij de toedie ning van de* sacramenten gebruike lijk zijn. Daarna weidde spr. uit o-ver de pa rochie, die hij zag als een gezin, een afgesloten geheel, waarin veel ge beurt. Spr. sprak de wens uit, dat de liefde voor de parochie door deze tentoonstelling zou groeien 'en dat de parochianen meer waardering zouden krijgen voor wat er in de parochie gebeurt en gedaan wordt. Ten slotte bracht de pastoor dank aan zijn beide kapelaans, die beiden heel veel werk, waaronder ook be grepen veel handenarbeid hebben verricht in verband met de tot standkoming, en aan die parochia nen, die de kapelaans bij het uitvoe ren van hun initiatief op allerlei ge bied behulpzaam zijn geweest. Wat is er allemaal te zien? De grote zaal van het Bondsge- bouw is aan beide zijden versierd met schilder in een van dc kunst schilder Lode Sengers, met verschil lende godsdienstige gebruiken die verband houden met de sacramen ten. Zo staan tentoongesteld de li turgische voorwerpen, gebruikelijk bij het toedienen van de sacramen ten en bovendien die voorwerpen, die in zwang zijn in de katholieke gezinnen, zo als fraaie geboorte-ver- lovings-huwelijks- en o verlij dens- anonces, een keur van goede kerk boeken. een mooie collectie moderne beelden en een hele verzameling van katholieke lectuur op allerlei gebied Op het toneel is tentoongesteld de nieuwe aanwinst van onze parochie; een driedelig gewadenstel en een zeer fraai bewerkt Maria-kazuivel. Tevens treft men daar aan een imi tatie-altaar met daarop uitgestald diverse mooie altaarvoorwerpen van onze parochie, zodat men in de ge legenheid is de voorwerpen van zeer nabij te bezien. De tussenzaal is aangekleed met afbeeldingen van statistieken, die het kerkelijk leven weergeven, zoals het aantal parochianen, de paschanten en de non-paschanten. het aantal dooosels en huwelijken. „Ons Eigen Huis" is gewijd aan het werk van de Jeugdbeweging, de verkenners en de Gidsen. Met vaar dige hand heeft men dit werk en vooral de geest van de beweging aardig uitgebeeld. Schoner nog dan het zichtbare is de blijde herinnering Nog slecht een'korte tijd, heden avond van 811 uur is in het Bonds- gebouw deze tentoonstelling ge opend.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2