P Voorstellen aan de Leidse Raad Onder dank en geschenken bedolf „St. Cosmas" zijn voorzitter Heeft „Herwonnen Levenskracht" de roos getroffen .Ceidse Di locesane Bond van R.K. Onderwijzeressen v.o. HUTSPOT 1 WOENSDAG 12 APRIL 1950 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 B. en W. stellen de Raad voor te benoemen tot hoofd van de Montes sorischool aan det Schuttersveld mej. M. L. J. Jong; aan de heer A. Metz, wegens het bereiken van de pensioen-gerech tigde leeftijd eervol ontslag te ver- lennen als gymnastiek-leraar aan het gymnasium. aan de Stichting, genaamd Pie- ter Loridans-Hof je, een bijdrage, groot 15 te verlenen ten behoeve van de restauratie van een tuinmuur met pergola van het Pieter Loridans- Hofje, gelegen aan de Oude Varkens- markt no. 1, in de op 4300.— ge raamde kosten, tot een maximum van 645.—; aan te kopen, in het belang van de Volkshuisvesting, het perceel Groenestecg no. 18/Wevcrstraat nis 2 en 4, tezamen groot 116 M2., voor een prijs van 5500.in totaal; aan te kopen het perceel tuin grond met water en hakhout, gele gen in de Bos- en Gasthuispolder, tezamen groot 1.23-54 H.A., voor de prijs van 9883.20 in totaal; het verzoek van de afdeling Leiden van de Ned. Boekverkopers bond c.s., om wijziging van de Ver ordening op de Winkelsluiting niet in te willigen; Belangrijke wijzigingen in de toe stand, die aanleiding zouden geven om wijziging te brengen in het be staande stelsel betreffende de Dins dagmiddagsluiting voor een aantal groepen winkels, zijn, aldus B. en W., sindsdien niet ingetreden. De zo nodige continuïteit in de wetgeving eist dat niet dan om gewichtige re denen de geldende regeling wordt gewijzigd. Bovendien blijken slechts 18 van de 31 winkeliers zich vóór de Maandagmiddag te hebben uitge sproken, welk aantal naar ons oor deel niet een meerderheid vormt, op wier wens tot een zodanige wijziging zou behoren te worden besloten. COMMISSIE VAN ADVIES IN CULTURELE ZAKEN. Bij de behandeling der gemeente begroting voor het jaar 1949 werd door B. en W. om prae-advies geno men een voorstel van de heer A. van Dijk inzake, de instelling van een Commissie van advies in culturele zaken, luidende: „Ondergetekende stelt de Raad voor een commissie te benoemen, welke het College en de Raad in culturele zaken van advies kan dienen." Deze commissie zou, naar de door de voorsteller gegeven toelichting, een belangrijke taak kunnen vervullen, niet alleen ten aanzien van de beroepskunst hier ter stede, doch ook met name op het gebied van het in velerlei vormen tot uitdrukking komende culturele leven der bevolking in het alge meen. Teneinde de op dit punt levende gevoelens en inzichten zo goed mo gelijk te kunnen peilen, hebben B en W. aan een commissie, onder voorzitterschap van de Wethouder van Onderwijs, verzocht over deze aangelegenheid advies uit te bren gen- Tot leden der commissie werden benoemd de heren Rector F. Berne- feld, Mr. H. Burgersdijk, J. A. Rie del, J. W. Schneider en P. Sybesma. De commissie heeft zich blijkens haar thans uitgebracht advies op het standpunt gesteld, dat aan een com missie van advies in culturele zaken, waarvan zij de wenselijkheid be pleit, in de eerste plaats een advi serende taak zou kunnen toevallen ten aanzien van de wijze waarop de ontwikkeling van het culturele leven zoals dit hetzij individueel, hetzij in verenigingsverband onder de eigen bevolking tot uitdrukking komt, dient te worden bevorderd. Ook naar de mening van B. en W. kan de wenselijkheid van een der gelijke commissie worden bepleit, in het bijzonder op de volgende gronden. De ondersteuning en het streven naar bevordering van de praestaties van de te Leiden en zijn omgeving werkende kunstenaars enerzijds en het stimuleren van de belangstelling voor deze praestaties en van hel kunstzinnig inzicht van de bevol king in het algemeen vereist een zo ruim mogelijke oriëntering op dit gebied. Onmiddellijk sluit hierop aar de behoefte aan onderzoek naar dé mogelijkheden van ontwikkeling der zelfwerkzaamheid van de bevolkir" op artistiek gebied en het geven van richtlijnen, krachtens welke de kan sen voor de ontplooiing dezer werk zaamheid kunnen worden gescha pen In nog ruimer verband en met dezelfde doelstelling volgt het on derzoek naar de wijze, waarop een in sociaal en cultureel opzicht goede vrije tijds-besteding kan worden be vorderd. Een punt, waaraan in het aan de raad uitgebrachte advies met name aandacht is besteed, namelijk de aan. wijzing van een orgaan met de ver deling van de aan de verenigingen van amateur-kunstenaars toegekende ondersteuning belast, zal b.v. ter stond de aandacht van een eventuele commissie van advies in culturele zaken kunnen hebben. Wat de samenstelling dezer com missie betreft komt het B. en W. eveneens wenselijk voor het advies te volgen en derhalve te bepalen, dat in de commissie naast een viertal eveneens op voordracht van B. en W. te benoemen personen vertegen woordigd zullen zijn de Stichting tot bevordering van Kunst. Ontwik keling en Ontspanning, de groep der amateurkunstenaarsverenigingen en de groep der beroepskunstenaars, ieder van deze drie door één per soon. Uiteraard zullen de in de commis sie te benoemen personen moeten voldoen aan de in het advies be doelde vei'eisten ten aanzien van hun sociale en culturele belangstel ling en ervaring, terwijl met name de vier eerstbedoelde leden, hoe wel voor zoveel mogelijk uit de ver schillende groeperingen der bevol king gekozen, niet als de represen tant van een bepaalde artistieke ver eniging of instelling zullen mogen gelden. Mede met het oog op het beperkte aantal leden menen wij, dat aan de benaming Commissie van advies in culturele zaken de voorkeur moet worden gegevesn boven het wat zwaar klinkende Culturele Raad. DR JOZEF JANSSEN UIT EGYPTE TERUGGEKEERD Dr Jozef Janssen is gistermiddag, na een studiereis van 4 maanden in Egypte, met het Indië-vliegtuig uit Caïro in het vaderland teruggekeerd Dr Janssen heeft in opdracht van het Orientalistisch Centrum Benelux (Nederlandse Sectie) en in samen werking met de heer A. Mekhita- rian, secretaids-generaal van de Egyptologische Stichting ..Koningin Elisabeth" te Brussel de rots-inscrip ties in de nabijheid van el-Kab in Opper-Egypte bestudeerd, gecopieerd en gefotografeerd. Daarna heeft dr Janssen, als eer ste Nederlandse egyptoloog, een in- formatoriscbe studiereis gemaakt naar de Soedan (dat een Egyptische kolonie is geweest) Over zijn onderzoekingen in el- Kab en Aboe-Simbel hoopt de zeer- eerw. heer Janssen publicaties het licht te doen zien. HOOFDINGELANDEN GEKOZEN VOOR „RIJNLAND". Bij de gehouden verkiezingen van „Rijnland" zijn gekozen: tot hoofdingeland van district 4 de heer G. van Eyken, tot nu toe plaats- van LeLcuwen; herkozen zijn: als hoofdingeland van district 6 de heer W. G. Alkemade en als hoofdin geland-plaatsvervanger de heer P. J. Warmerdam Hzn., als hoofdinge land van district 14 de heer W. M. Driehuizen, als hoofdingeland-plaats vervanger de heer C, van Schie. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Johannes Adrianus, z. van L. H. Hoogenboom en C. van Hameren; Jan, z. van J. Schanoo en E. P. Hollander; Edwin Amlbrosius, z. van Jkhr. A- P. van der Does de Bye en C. H. Welter; Johannes Wil helmus, z. van G. Ubink en S. M. van Duuren; Ingrid Saskia, d. van R. A. Boer en P. Florisson; Maria Jo hanna, d. van P. Sira en D. de Bres; Jacob, z. van D. van Rijn en W. van Duijn; Maria Josina, d. van D. van Rijn en W. van Duijn; Helena Hen- drika Maria. d. van G. L. Nieuwen- broek en G. M. van der Meule; Hu- bevtus Christianus Theodorus. z. van C. H. van der Meer en E- C. J. A. Mooijekind; Arie Willem, z. van C. Meeldijk en H. Kegel; Hendrik Wil lem, z. van W. Zandbergen en M. de Mooij; Rudy Christiaan Hendrik, z. van H. van de Water en M. J. van Hooidonk; Freddy Theodorus, z. van H. van de Water en M. J.. van Hooi donk; Marjolijn, d. van W. M. Wies- senber.g en D. Macaré; Johanna Cor nelia d- van M. C. de Vogel en J. E. Ladan; Catharina, d. van N. Kroese- meijer en C. Langeveld; Francoise Flora Anna, d. van F. Schoemakei* en J. G. van Helden; Cornelis Arie Gerardus, z. van I. Gijzenij en J. J. Schaap; Catharina Maria Petra, d. van J. A. E. Aalders en E. M. A. van Deene; Adrianus Petrus Maria, z. van M. J. M. van der Vooren en J. M. Nieuwesteeg; Maria Theodora Anastasia, d- van T. C. de Jong en M. Heemskerk; Margaretha Johanna Christina, d. van F. Tuijthoff en N. A. Mieremet; Maria, dr. van I. de Fey en M, Bouwhuizen; Rudolf, z. van W. Schouten en H. Kanbier; Johannes Pieter, z. van J. Vink en W. P. van Loon; Dirk Piet, z. van P. Barnhoorn en J. Slijkhuis; Jozef Cornelis, z. van A. de Bruin en J. P. Koomen; Wiilem, z. van A. Diers- man en C. de Roode; Pieter, z. van P. van der Tuin en A. C. van Leeu wen; Elisabeth, d. van P. van der Tuin en A. C. van Leeuwen; Bar- tholomeus, z. van J- Haneveld en J. Gordijn. Gehuwd: J. C. E. Dijkhuizen jm en J. R. Beusekamp jd.; C. J. Zilver schoon jm en J. C. S- Wentzel jd. Overleden: K. G. de Gooijer wed. van W. Broekhuizen 73 jaar; J. Boon wed. van H. van der Doe 84 jaar; M. E. Werner wed. van J. Buys 85 jaar; C. Tukker wed. van C. Kleer 80 jaar; P- Elokpoel vr. 84 jaar; S. G. van der Kaaij wed. van P. de Gunst 83 jaar; E. Polak huisvr. van L. Gutwirth 44 jaar; M. J. Broekhuizen wed. van J. W. Schuss 74 jaar; M. Leupe hsvr. van W. Krispijn 68 jaar; M. C. van Buuren wed. van P- C. Blommen- vervanger, tot hoofdingeland-plaats- daal 84 jaar; J. van Vliet hsvr. van vervanger van district 5 de heer D.w, J. Lcfurier 30 jaar. De heer E. Laugezaal nam atseheid Wordt cr algemeen aangenomen dat ondank 's werelds loon is, hier van viel in geen geval iets te mer ken op de gisterenavond door de afdeling Leiden en omstreken van de Kath. Bond van Kappersperso- neel „St. Cosmas" georganiseerde bijeenkomst, ter gelegenheid van het aftreden van haar voorzitter de heer E. Langezaal. Deze heeft zich n.l. genoodzaakt gezien door zijn positie-verandering in het kappers- bedrijf het voorzitterschap over de afd. Leiden op te geven. Het is een avond geworden, welke de aanwe zigen niet licht zullen vergeten. Een avond van hartelijkheid en dankbaarheid jegens de scheidende voorzitter. Nadat de heer Langezaal de bij eenkomst op de gebruikelijke wijze geopend had, heette hij de aanwe zigen hartelijk welkom, het daarbij vooral op prijsstellend, dat naast de leden nog zo velen gekomen waren uit andere afdelingen. De mededelingen betroffen de op 18 April te houtjen excursie naai de deken fabriek van van Wijk en de op 11 Juni te houden uitgaans dag. Afscheidswoord. Hierna sprak de heer Langezaal zijn afscheidswoord. Spr. begon met erop te wijzen, dat het nu de laat ste keer zou zijn, dat hij als voor zitter de leden toe kon spreken. Nu hij echter de achter hem liggende periode overzag, overheerste toch een gevoel van dankbaarheid, om dat hij ook iets heeft mogen doen in het belang van het kappersper- soneel. Spr. memoreerde dan, hoe hij in 1$45 Jid werd van St. Cosmas, om dan binnen 4 maanden voorz. van de Leidse afd. en hoofdbe stuurslid te zijn. Daarna brak een periode van strijd aan. Offers moesten worden gebracht, maar spr. heeft het altijd als een groot geluk beschouwd dat hij zich zo sterk tot de afdeling voelde aange trokken. Met het groeien van de afdeling in ledental, groeide echter ook de verantwoordelijkheid en zag spr. zich als 24-jarige geplaatst als voorz. van een 50-tal leden. De heer Langezaal geeft dan zijn kijk op het afdelingswerk weer. daarbij vooral naar voren brengend van hoe groot belang hu het acht, dat vooral tussen de leden onderling band van vriendschap wordt l. Dat hij veel heeft mogen doen voor de afdeling is echter al leen mogelijk geweest door de volle medewerking van de leden, waar om ook voor alles spr's dank uit ging naar de leden en vervolgens JONGEREN- URNAAL VAC ANTIEVREUGD VOOR DE JEUGD Morgen, Donderdag gaan we er dus op uit. Zorgen jullie allemaal op tijd aanwezig te zijn? We starten precies om 10 uur. Speciaal voor de St. Petrusparo- chie vragen we, zoveel mogelijk een fiets te willen meebrengen, daar en kele boerderijen een beetje ver weg liggen en gemakkelijker te bereiken zijn met de fiets. Ook bij de andere parochies kan men de 'fiets mee brengen, deze oproep geldt echter hoofdzakelijk en speciaal voor St. Petrusgroepen. Tenslotte nog dit: breng een drink kroesje mee allemaal! Veel plezier dan morgen, Goede propaganda-avond in de Stadsgehoorzaal ALS HERWONNEN LEVENSKRACHT DE TROM ROBRT, door een .propaganda-feestavond te organiseren, is dit alleszins gewettigd. Wie nog niet wist, dat de t. b. c.-bestryding noodzakeiijk is in de na-oorlogse tijd, is daarvan nu zelcer overtuigd geworden! In groten getale waren de belangstellenden, gehoor gevende aar. de oproep van het plaatselijk bestuur van Herwonnen Levenskracht, opgekomen, zodat de Stads gehoorzaal gisteravond geheel gev uld was. Propaganda voor het doel, daarvan moesten allen doordrongen worden. De voorzitter, de heer W. L. van Dinten, sprak een openingswoord, waarbij hij welkom heette pater Retèl, wethouder S. Menken, de be sturen van de zusterorganisaties „Zonnevank" en „Zonnegloren", als mede het bestuur van de K- A- B. en de vele aanwezigen. Het is nodig, aldus de voorz., dat in een bedrijf allen medewerken om dit te doen uitgroeien tot een werkgemeenschap, waarin ieder op zijn plaats is. Het is een groot raderwerk, waaraan niets mag ontbreken. Aller krachten zijn nodig om dit goed te doen function- neren. Dan pas kan er gesproken worden van een goed bedrijfsvoe ring. Dit als voorbeeld stellende deed spr. een beroep op de aanwezi gen. om Herwonnen Levenskracht op dezelfde wijze te steunen. Allen weten toch, dat de t. b. c.-bestrijding vele offers vraagt, dat daar geld voor nodig is, maar ook een intens mede leven met bet werk van het plaat selijk bestuur. „Omdat wij uw hulp nodig hebben voor de lijdende mensheid, omdat wij dit werd door spr. beklemtoond gebrek hebben aan propagandisten, op velerlei ge bied van de t. b. c.-bestrtfding. Werkt daadwerkelijk mede met het bestuur, toont dit nu ook, door ons. na deze oproep, terwille te zijn! Dit kunt U doen, ter gelegenheid van de collecte, welke op Zaterdag 27 Mei as. gehouden zal worden, laat het werk niet door kinderen doen, waar volwassenen hulp en bij stand tot het slagen van de Bloem pjesdag kunnen verlenen. Daarvoor kunt U zich reeds heden bij het be stuur melden, waarvoor U vanaf deze plaats dank wordt gebracht. Ook uw aanmelding, voor zover zulks dit niet is geschied, als donateur, enz.. zal dankbaar worden aanvaard! Het bestuur stelt vertrouwen in U: doet U dit daadwerkelijk wederkerig!" Vervolgens werd door de voorz. geïntroduceerd het revue-gezelschap uit Sassenheim, onder leiding van de heer H. van Veelen, dat tot grote te vredenheid, de aanwezigen op aan gename wijze heeft beziggehouden. Het was een non-stop-programma van goed gehalte, wat menigmaal de lach door de zaal deed weerklinken, waarvan de muziek de stemming verhoogde en waarbij de zan, - --O—, en we hopen op goed weer. Het Secretariaat. Herz" ten zeerste werd gewaardeerd. van mej. Corrie Zoet, vooral in het zang- en hopen voor haar ep nummer: „Dein is mein ganzes haar school. Al met al een uitstekende ge slaagde avond, waarop het plaatse lijk comité met voldoening kan te rugzien! Een gehouden collecte bracht een bedrag op van ruim 111. UITVOERING VAN DE BALLET SCHOOL ANN PASMAN. 't Was een keurige avond, die Ann Pasman gisteren in de Schouwburg met haar vele leerlingen heeft gege ven. We schrijven met haar leerlin gen, want behalve dat zij met dezen samenwerkte, solieerde zij ook in verschillende dansen en liet zich kennen als een élegante, veerkrach tige danseres, die fantasie genoeg heeft om de juiste choreografie bij elk onderwerp te ontwerpen. Na de lerares noemen wij de kleuters, die met zo'n animo de opgedragen dans jes ten beste gaven. De groteren en groten vertolkten of wel met de leid ster of onder elkander verschillende mooie en aardige ensembles, waar na wij weer de hard werkende leid ster succesvol zagen optreden, 't Is geen kleinigheid om zoveel leerlin gen voor 't voetlicht te brengen en intussen solokunst ten beste te ge ven. Ook diverse stijlen waaronder het klassieke^ ballet, brengt zij haar leerlingen bij en deze hebben ze met succes uitgevoerd. Ook de groep dansen slaagden best en de meerbe- gaafde jongeren traden hier karak teristiek toch bescheiden op de voor grond. Met genoegen hebben wij de na tuurlijke wijze van omgang en sa menwerken met de élèves gevolgd en wij kunnen niet anders zeggen dan dat de leerlingenavond een succes is geweest. De toeschouwers en de leerlingen hebben Ann Pasman dan ook naar waarde gehuldigd en toege juicht. Aan de vleugel deed Toos Jung goed werk. Zij is een pianiste, ont wikkeld en vaardig in 't secunderen van de dans. Goede en mooie muziek was geko zen, en de costumes, die zelf ont worpen en vervaardigd waren de den 't goed. Wij wensen de lerares geluk met 't succes van deze avond bloei van een naar al degenen, met wie hij mid dels „St. Cosmas" heeft mogen sa menwerken. Spr. besloot met het uitspreken van de verwachting, dat men op de ingeslagen weg zal voort gaan. Nieuwe voorzitter. Hierna werd bekend gemaakt, de uitslag van de voor de afscheids toespraak gehouden verkiezing van een nieuwe voorzitter. Het bleek, dat de secretaris, de heer J. v. Ton geren, de meeste stemmen had ver- ki-egen, waarna de heer Langezaal hem de voorzittershamer overhan digde. Met enige woorden aan vaardde de nieuwe voorzitter zijn functie, daarbij erop wijzend dat hij dankbaar was voor het in hem gestelde vertrouwen, maar tevens een beroep deed op de leden, om ook nu weer hun volle medewer king te blijven geven. Dank en geschenken. Een rij van sprekers verkreeg hierna het woord, met als eerste de 1--er J. v. d. Linden, die als be stuurslid het langst met de heer Langezaal heeft samengewerkt en die een hartelijk dankwoord sprak namens alle leden. Thomasvaer en Pietcrnel lieten in een samenspraak de voorbije 5 jaren de revue passe ren en boden namens alle leden een electrische klok aan. De geestelijk adviseur, kap. J. v. Adrichem, schetste de systematische opbouw, die de heer Langezaal in de orga nisatie toepaste en vergeleek zijn werk met het bouwen van een huis. De heer Th. Sturkenboom, spre kend als bondssecretaris en vriend, bracht de dank over van het hoofd bestuur en bood een vulpen aan. De heer K. Slechten'horst sprekend na mens de Comm. van bijstand, bood een portefeuille aan. Afgevaardig den van afdelingen uit het Westen van het land waarmede de heer Langezaal als hoofdbestuurslid te maken heeft gehad, voerden het woord. Allen onder aanbieding van diverse blijken van waardering, zo als de afd. Gouda met een fraaie koekdoos met originele Goudse in houd De afdelingen Amsterdam en Den Haag boden boekwerken aan. De leider van dc technische club. de heer Hoppezak. bood zilveren man chetknopen aan. terwijl namens de afdeling Haarlem een serie foto's, betrekking hebbend op de Leidse af deling, werden toegezegd. Uit alle woorden die gesproken werden klonk de sympathie en hoogachting die men zowel in Lei den als in andere afd. heeft voor de heer Langezaal en voor het door hem verrichtte werk. Het was de heer Langezaal dan ook 'n behoefte uiting te geven aan zijn dankbaar heid jegens allen, die op enigerlei wijze ertoe hadden meegewerkt, om deze afscheidsavond voor herrr on vergetelijk te doen zijn. Jaarvergadering en Congres in Leiden A. I. Woensdag, 12 April. Veel nieuws valt er vandaag niet te beleven in Leiden. Dat is meestal zo na de feestdagen. Een rustige stad dus, die weer bekomt van de hevige stormvlagen, welke de laatste dagen door de straten gegiei'd hebben. Wat een verademing, weer eens een zon te zien en geen storm te voelen, die je van de straat wil blazen. Kinde- ren-met-vacantie spelen weer op straat. En de stad liep varmorgen vol met nonnetjes in alle soorten ha bijten. Zij gingen naar het congres, waarover u elders meer kunt lezen. Maar er was toch wel iets aan de hand. Want vanmorgen namen twee oude getrouwen afscheid van de Lichtfabrieken. De heer W. van Oor- de, voorman-stoker, en de heer S. Oudshoorn, eveneens voox-man-sto- ker, bereikten de pensioengerechtig de leeftijd en werden vanmorgen uitgeleide gedaan door hun collega's en naaste medewerkers, De direc- teur, ir. Y. Ykema, en dr. ir. P. Feh- mers, adj.-dii*ecteur, spraken beiden over de lang vervlogen tijden, toen deze twee oude getrouwen nog moes ten werken met zeer beperkte mid delen en toch veel bereikten. Dit al les in dienst van de gemeenschap. De heer C. A. Visser, ploegmaat van de heer van Oorde, vond het vandaag helemaal geen leuke dag. Want de samenwerking was altijd puik. Een tabakspijp zal de herinnering aan de ploeg levendig houden. De heer J. J. C. Snel sprak namens de Personeels vereniging, wenste beide voorman nen nog vele jaren in goede gezond heid toe en bood geschenken aan. Voor de heer van Oorde een leun stoel en een huiskamerlamp. Voor de heer Oudshoorn twee tafelkleden. Verschillende lezers hebben Stads- kok al eens gevraagd wanneer nu eindelijk die electrische klok aaxi het Noordeindc ,bij de Witte Singel, weer terugkomt. Bij nadere informa tie bleek, dat de klok kapot'was en dat de onderdelen niet zoo een. twee drie te krijgen zijn. Men kon daarom nog niet zeggen wanneer de klok weer terugkomt. Maar wees er van verzekerd, werd Stadskok gezegd, dat we zoveel mogelijk haast zullen maken. Daar wachten we dus maar op' - lyHH En tensotte zij nog medgedeeld, dat de school voetbalwedstrijden van vandaag niet door konden gaan. Dat is te begrijpen. Want na het weer van de laatste dagen zijn de terrei nen zó slechts en drassig geworden, dat behoorijk voetbal niet mogelijk geweest zou zijn. Het hele program ma van vandaag is daarom naar mor gen verschoven. Hopelijk blijft het vandaag droog en zal een zonnetje morgen het voetballen tot een feest ïr-aken! Dit is alles voor vandaag. STADSKOK. De R.K. Diocesane Bond voor Onderwijzeressen bij het Voorbe reidend Onderwijs „St. Theresia van Avila" hield zijn 16e algemene ver gadering in „Den Burcht", waar aan verbonden 'n tweetal studie dagen, waar vex'schillende belang rijke vraagstukken inzake onder wijs en opvoeding een onderwerp van bespreking vormden. Nadat hedenmorgen in de St. Leonarduskerk aan de Haagweg een gezongen H. Mis was opgedra gen door de bondsadviseur de zeer- eerw. heer pastoor C. M. Mol tot intentie van levende en overleden leden van de bond ving te ruim half elf de jaarvergadering aan. De presidente, mej. H. S. Rogier, heette de zeer talrijke aanwezigen hartelijk welkom. Zij sprak hierover haar grote voldoening uit en wees er op hoe na 17 jaar de bond is uit gegroeid, waaruit voldoende blijkt welke belangstelling er bestaat voor het kleuteronderwijs. Spi\ wees er op hoe het kleuter onderwijs de laatste jaren steeds meer belangstelling mag genieten, niet in het minst in departementale kringen. Echter, niet alleen het on derwijs, ook de bond zelf onder vindt steeds meer belangstelling, welke wel hieruit blijkt, dat in tal van belangrijke zaken het advies van de bond gevraagd wordt. Dat geeft ook verplichtingen en daar om wekte spr. allen op zich zoveel mogelijk te bekwamen voor hun taak in het belang van het onder wijs. Na het zingen van het bondslied, sprak mej. C. M. v. d. Berg, pen- ningmeesteresse der Leidse afde ling, een woord van welkom in de Sleutelstad. De gebruikelijke agendapunten, notulen der vorige alg. vergadering, ingekomen stukken en mededelin gen, gingen vlot onder de hamer door. Het jaarverslag van de secreta resse mej. A. Righart van Gelder, vermeldde dat het ledental van 653 tot 719 steeg. Het verslag maakte voorts uitvoerig melding van de activiteit van de aangesloten ver enigingen. De penningmeesteresse, mej. Mul ler, bracht hierop het finantieel verslag uit. dat sluit met een saldo van ruim 848. Het H.B. stelde voor het aantal hoofdbestuursleden uit te breiden met twee leden en te brengen op zeven, welk voorstel met alg. stem men werd aangenomen. Een tweede voorstel van het H.B. betrof de oprichting van een fonds tot ondersteuning van collega's, die door ziekte in finantiële moeilijk heden zijn geraakt. Het H.B. wilde hiervoor de leden opwekken om naast de contributie een kleine, vrijwillige bijdrage te storten, om zodoende tenslotte tot een fonds te komen. De presidente vroeg ook van de religieuze leden hun oversten te vragen een bijdrage hiervoor te stoi-ten. Pastoor Mol noemde dit voorstel een van de belangrijkste der agen da. omdat er geen ander meer aan de bond zal binden. Het voorstel werd na enige ge- dachtenwisseling z.h.s. aangenomen. De afd. Den Haag stelde vervol gens voor de naam van de bond te veranderen in „R.K. Dioc. Bond van Onderwijzeressen bij het Kleu teronderwijs." De presidente was van mening, dat het beter was met naamsveran dering te wachten tot dat de wette lijke regering inzake het voorberei dend onderwijs tot stand is geko men. Namens het H.B. deed spr. een voorstel in die geest, waarop het voorstel-Den Haag met 26—13 werd verworpen, zodat het later opnieuw aan de orde zal komen. Een voorstel van Den Haag be helsde de vraag of het mogelijk is te komen tot het laten verschijnen van een blad voor de ouders van de kleuters. De presidente wees erop, dat het natuurlijk een prachtig idee is, maar het zal heel moeilijk te verwezenlij ken zijn. Het voorstel werd met 11 stem men voor verworpen. In verband hiermede wees de presidente op het nut van ouderavonden, welke veel meer aan het doel zullen beant woorden, omdat men hierbij reke ning kan houden met de belangen van stad en platteland. Pastoor sprak in dezelfde geest, toen hij de leden aanspoorde tot meer contact met de ouders. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat de aftredende pen ningmeesteresse, mej. W. Muller, uit Den Haag, werd herkozen, ter wijl tot nieuwe bestuursleden wer den gekozen de dames B. Boogaard- Hüsken uit Alkmaar en mej. G. Peerdeman uit Amsterdam, die hartelijk welkom werden geheten in het hoofdbestuuiv Als plaats voor de volgende al gemene vergadering werd Amster dam aangewezen. Bij de rondvraag sprak pastoor Mcl een woord van dank aan mej. Rogier voor het vele wex-k, dat zij ook in het afgelopen jaar weer voor de Bond heeft gedaan, en die zich evenals haar voorgangster mej. de Wit geheel geeft voor de belangen van de bond en zijn leden. Mede door haar heeft het voorbereidend onderwijs thans de belangstelling van geheel katholiek Nederland en van velen daar buiten. Vervolgens werd nog het woord gevoerd door de heer Eggermont, redacteur van „De Kleuterschool", door mej. Ruys namens het Verbond van het Voorbereidend Onderwijs en enkele afgevaardigden. Na sluiting der vergadering volg de de lunch, waarna in de middag het programma der studiedagen aanving. LAATSTE BERICHTEN WEER N ANDER VOORSTEL IN KONINGSKWESTIE. Het partijloze Belgische blad „Le Soir" maakt melding van een ge rucht, volgens hetwelk gisteren aan de vergadering van de demissionaire C.V.P.-ministers een nieuw voorstel zou zijn vooi-gelegd. Op grond van dit voorstel zou de demissionaire ka tholiek-liberale regering op haar post blijven. Zij zou de Kamer en Senaat in verenigde zitting bijeen roepen er> de wet op het x-egentschap per 1 Juli 1950 opheffen. In Juli zou deze regering dan de ontbinding dei- Kamers voorstellen. Het resultaat der alsdan te houden verkieznigen zou de koning in staat moeten stel len een definitieve beslissing te ne men Dit voorstel, dat geboren zou zijn in de kringen der C.V.P., is gis teren ook voorgelegd aan de socia listen en liberalen. Naar „Le Soir" meent te wetes heeft het voorstel noch van socialistische noch van li berale zijc.e enige sympathie ont moet, waar men het als „gevaarlijk en door de feiten achterhaald" beti telt. Een Amerikaans vliegtuig heeft hedenmorgen een vlot en „niet te on derscheiden voorwerp" waargeno men od 70 r- 89 kilometer ten Noord- Oost.xn van het eiland Bornholm. SCHEEPSBERICHTEN BALI DjakartaAdam pass. 11 April Perim naar Suez; GROOTE BEER DjakartaA'dam pass. 11 April kp Finisterre GAROET R'dam Djakarta 11 April 22 u. van Point de Galle; KOTA INTEN R'dam— Djakarta 12 April g uur pass. Perim NELLY R'damDjakarta 11 April 360 mijl O.Z.O. Dondrahead. MARKTBERICHTEN WOERDEN, 12 April Kaas. Aanvoer 47 partijen: le soort 1.75 —1.82. 2e scort f 1.70—1.74 per kg. Handel traag.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 3